Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια να σας κανω λιγο μια ερωτηση γιατι δεν εχω βγαλει ακρη.

το n95 της κοπελας μου καθε φορα που ανοιγει προσπαθει να κανει μια εγκατασταση, στην συνεχεια βγαζει ενα σφαλμα και λεει να συνεχισεις την εγκατασταση απο την διαχειριση εφαρμογων.

 

(αυτο το πραγμα εμενα μου το ειχε κανει μια φορα μονο που το ειχα κανει φορματ και δεν ειχα σβησει τα προγραμματα απο την καρτα μνημης.)

 

τωρα στο δικο της δεν εχει γινει κατι τετοιο, καναμε εγκατασταση κατι εφαρμογες μονο για να το hackaroume και βαλαμε και κανα 2 ακομα.

 

φανταζομαι εχουν θα εχουν μεινει τιποτα υπολειματα καπου απο καμια εφαρμογη αλλα δεν ξερω που...

 

για πειτε λιγο please αποψεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mηπως εχεις κανει εγκατασταση καποιο θεμα στην καρτα μνημης? Εαν ναι μετεφερε το στην μνημη τις συσκευης.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ναι αρκετα θεματα στην καρτα μνημης αλλα και το θεμα που χρησιμοποιω στο δικο μου κινητο ειναι στην καρτα μνημης αλλα δεν κανει κατι τετοιο...

λες καποιο απο τα θεματα να δημιουργει το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν μερικα θεματα που δημιουργουν αυτα τα προβληματα.. Μπορει να ειναι αυτο!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν τέτοιες μπαταρίες. Η μεγαλύτερη είναι η BL-6F που είναι 1200mAh.

Ποιος έξυπνος στα λέει αυτα?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

watermelon thanks τελικά τα κατάφερα να περάσω τους χάρτες στο κινητό,το πρόβλημα είναι πως δεν μου βγάζει την θέση μου πάνω στον χάρτη..πατάω στις επιλογές ''η θέση μου''και η μπάρα δίπλα στον δορυφόρο δεν γεμίζει,ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει?

 

καταρχην πρεπει να είσαι σε ανοιχτό χώρο χωρις εμπόδια από πάνω για να βρεί δορυφόρο. Επίσης για να βρει το δορυφόρο πιο γρηγορα ενεργοποίησε το assisted gps. Κοιτα τις οδηγιες αλλιως τα λεμε στο αντιστοιχο thread!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την μπαταρία 2300mAh για το N95 που κυκλοφορεί στο Internet?

Σε EBAY κλπ μπορεί να βρεις τέτοιες αμφίβολες μπαταρίες, αλλά δεν τις προτείνω γιατί δε λέει να ρισκάρεις το κινητό σου για μια τέτοια φτηνιάρικη μπαταρία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε EBAY κλπ μπορεί να βρεις τέτοιες αμφίβολες μπαταρίες, αλλά δεν τις προτείνω γιατί δε λέει να ρισκάρεις το κινητό σου για μια τέτοια φτηνιάρικη μπαταρία.

 

Ναι γι'αυτό λέω γιατί τις έχω δει στο ebay...

Αν κάποιος τις έχει δοκιμάσει ας μας πει.. Μιλάω για κάτι τέτοιο.

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=260353910867

 

Δε νομίζω ότι είναι και τόσο επιστήμη να φτιάξεις μια μπαταρία...εγώ σε παλιές συσκευές είχα βάλει ιμιτασιόν μπαταρίες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γι'αυτό λέω γιατί τις έχω δει στο ebay...

Αν κάποιος τις έχει δοκιμάσει ας μας πει.. Μιλάω για κάτι τέτοιο.

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=260353910867

 

Δε νομίζω ότι είναι και τόσο επιστήμη να φτιάξεις μια μπαταρία...εγώ σε παλιές συσκευές είχα βάλει ιμιτασιόν μπαταρίες χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

1850mah εχω απο ebay παει 3 μερες με χρηση mp3 2-3 ωρες και κανα παιχνιδακι:lol:

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρίες αλλού κατασκευαστή είναι το μοναδικό προϊόν που δεν θα έβαζα πότε στο κινητό μου. Εχω δει και ακούσει πολλά τρέλα με ιμιτασιόν μπαταρίες.
Link to comment
Share on other sites

1850mah εχω απο ebay παει 3 μερες με χρηση mp3 2-3 ωρες και κανα παιχνιδακι:lol:

 

3 μέρες έβγαζα άνετα και με την 1200 της ΝΟΚΙΑ.

Αν είναι και με την 1850 να πηγαίνει το ίδιο, τότε είναι μάπα η μπαταρία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

πάντως αναφέρει ότι υπάρχουν όλες οι δικλίδες ασφαλείας απο υπερφόρτωση κτλ, έχει CE (βασικό κατά τη γνώμη μου) και max 2300mAh.

 

1850mah εχω απο ebay παει 3 μερες με χρηση mp3 2-3 ωρες και κανα παιχνιδακι:lol:

 

είναι η Maxpower φίλε μου;

 

3 μέρες έβγαζα άνετα και με την 1200 της ΝΟΚΙΑ.

Αν είναι και με την 1850 να πηγαίνει το ίδιο, τότε είναι μάπα η μπαταρία.

 

ναι δε λέω αλλά 40€ η μία και 10€(μαζί με τα μτφ) η άλλη

 

@dragonmaster εαν θελεις να προσθεσεις κατι που ξεχασες χρησιμοποιησε την τροποποιηση μηνυματος.

Link to comment
Share on other sites

Μην πετάτε λεφτά άσκοπα για μεγαλύτερες μπαταρίες γιατί απλά δεν υπάρχουν.

Αν δεν είναι πιό μεγάλη σε μέγεθος η μπαταρία τοτε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να είναι μεγαλύτερη σε mAh απο αυτές της νοκια.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτές τις μπαταρίες. Μην φοβάστε.

 

Αν προσέξατε, γράφει up to 2300 και max 2300. Μήπως εννοεί ότι τόσα μπορείς να τραβήξεις max σε μια στιγμή? Σκεφτείτε λίγο...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Μην πετάτε λεφτά άσκοπα για μεγαλύτερες μπαταρίες γιατί απλά δεν υπάρχουν.

Αν δεν είναι πιό μεγάλη σε μέγεθος η μπαταρία τοτε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να είναι μεγαλύτερη σε mAh απο αυτές της νοκια.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτές τις μπαταρίες. Μην φοβάστε.

 

Αν προσέξατε, γράφει up to 2300 και max 2300. Μήπως εννοεί ότι τόσα μπορείς να τραβήξεις max σε μια στιγμή? Σκεφτείτε λίγο...

 

 

Μερικά στοιχεία για να μη λέμε ότι θέλουμε.

 

1ον Χωρίς να είμαι ηλ/γος ξέρω ότι mAh με άλλα λόγια σημαίνει χωρητικότητα της μπαταρίας. Όλες οι μπαταρίες λένε το μέγιστο δυνατόν που σημαίνει ότι ούτε η

BL-6F πιάνει τα 1200 (είναι η μέγιστη δυνατή τιμή)

2ον Το μέγεθος δεν έχει σχέση με τη χωρητικότητα. Αν κοιτάξεις στο εμπόριο θα δεις μπαταρίες AA με 800-1200-1600-2200-2900 mAh χωρητικότητα.

Δεν πιστεύω εκεί να έχεις δει να μεγαλώνει και το μέγεθος..Η μάζα μπορεί να μεγαλώνει όμως.

3ον Αυτό που λες να τραβήξεις στιγμιαία 2300mAh δεν στέκει γιατί απλά αναφέρεται σε χωρητικότητα και όχι φορτίο.

 

..ας μας πει το παλικάρι που την δοκίμασε αν έχει κάποιο πρόβλημα

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Σαν μέγεθος είναι ίδιες ή θα προεξέχουν σαν του N95 8Gb?

Μία συγκεκριμένη που είχα δει προεξείχε αρκετά και καταργούσε το πίσω καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οσο αφορα την μπαταρια δεν μου φαινεται να εχει προβλημα και επισης η δικη του πηγαινε σχεδον 2 μερες με την ιδια χρηση τωρα παει περιπου 3 για μενα με 10 ευρω ειμαι ευχαριστημενος ,δεν ξερω αλλα εχει καποια προτυπα ασφαλειας η μπαταρια,τουλαχιστο αυτη που ελαβα ελεγε οτι περασε καποια τεστ εχει 2 μηνες δεν αντιμετωπιζω προβλημα

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οσο αφορα την μπαταρια δεν μου φαινεται να εχει προβλημα και επισης η δικη του πηγαινε σχεδον 2 μερες με την ιδια χρηση τωρα παει περιπου 3 για μενα με 10 ευρω ειμαι ευχαριστημενος ,δεν ξερω αλλα εχει καποια προτυπα ασφαλειας η μπαταρια,τουλαχιστο αυτη που ελαβα ελεγε οτι περασε καποια τεστ εχει 2 μηνες δεν αντιμετωπιζω προβλημα

Καλά τώρα μπορεί να παίζει.

Τα ξαναλέμε σε μερικούς μήνες.

Αυτές οι μπαταρίες λόγω χαμηλής ποιότητας κατασκευής μετά από μερικούς μήνες τα φτύνουν.πχ φορτίζουν επαόριστο ή ξεφορτίζουν γρήγορα

Αντίθετα οι original μπορεί να σε βγάλουν και 3-4 χρόνια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Eιναι αμαρτια σε τετοιο κινητο να βαζεις μπαταρια μαιμουδια των 10 ευρω....

μια στο εκατομυριο να σου κανει τη λαδια μολις πεταξες 500 ευρω στο δρομο

Link to comment
Share on other sites

Μερικά στοιχεία για να μη λέμε ότι θέλουμε.

 

1ον Χωρίς να είμαι ηλ/γος ξέρω ότι mAh με άλλα λόγια σημαίνει χωρητικότητα της μπαταρίας. Όλες οι μπαταρίες λένε το μέγιστο δυνατόν που σημαίνει ότι ούτε η

BL-6F πιάνει τα 1200 (είναι η μέγιστη δυνατή τιμή)

2ον Το μέγεθος δεν έχει σχέση με τη χωρητικότητα. Αν κοιτάξεις στο εμπόριο θα δεις μπαταρίες AA με 800-1200-1600-2200-2900 mAh χωρητικότητα.

Δεν πιστεύω εκεί να έχεις δει να μεγαλώνει και το μέγεθος..Η μάζα μπορεί να μεγαλώνει όμως.

3ον Αυτό που λες να τραβήξεις στιγμιαία 2300mAh δεν στέκει γιατί απλά αναφέρεται σε χωρητικότητα και όχι φορτίο.

 

..ας μας πει το παλικάρι που την δοκίμασε αν έχει κάποιο πρόβλημα

Χρήστος

 

Βέβαια, ότι θέλω λέω, έχεις δίκιο.

Εσύ όμως που ξέρεις τι λες, για πες μου τι σχέση έχουν οι ΑΑ, ΑΑΑ, D, C κτλ. με τις μπαταρίες των κινητών?

Να στο πω αλλιώς. Τι σχέση έχουν οι μπαταρίες Ni-Cad και Ni-Mh με τις Li-Ion και Li-Pol?

 

Ναι, το μέγεθος όπως λες, δεν έχει καμία σχέση με τη χωρητικότητα... Για να το διαπιστώσουν και οι υπόλοιποι θα σου δώσω ένα τσουβάλι που χωράει 50 πατάτες και θα σου δώσω και 100 πατάτες να βάλεις μέσα. Πόσες θα χωρέσουν λες?

 

Πέρα απ'την πλάκα, τα mAh(μιλιΑμπέρ επί ώρες) είναι η χωρητικότητα της μπαταρίας. Δηλαδή, αν έχουμε ένα φορτίο που τραβάει σταθερά 100mAh από μιά μπαταριά των 1200mAh, θα αντέξει περίπου 12 ώρες. Στα κινητά δεν μπορεί να καταναλωθεί όλη η ενέργεια. Το κινητό κλείνει όταν φτάσει σε ένα επίπεδο και δεν φτάνει ποτέ στο 0.

ΦΥΣΙΚΑ και το 1200 είναι η μέγιστη τιμή που μπορεί να φτάσει η μπαταρία κι αυτό υπό κάποιες συνθήκες πχ. αν είναι φωρτισμένη σωστά, αν είναι σχετικά καινούρια, ανάλογα τη θερμοκρασία της κτλ.

 

Όπως καταλαβαίνεις ΔΕΝ γίνεται να υπάρχει στο μέγεθος της κανονικής μπαταρίας μια μπαταρία των 2300mAh για το ν95. Με 2,3Ah θα έπρεπε η μπαταρία να είναι 2-3 χιλιοστά πιό χοντρή απο την μανίσια, πράγμα που σημαίνει αυτόματα ότι αυτή η μπαταρία δεν είναι για το ν95. Αφού όμως έχει το ίδιο μέγεθος με την μανίσια, δεν είναι 2,3Ah.

 

Όσο για το τελευταίο που είπα πιό πάνω, εγώ πιστεύω ότι στην χωρητικότητα της αλλά στο μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει μέχρι να κλείσει/καεί η ασφάλεια. Μιλάμε για κινέζικη μπαταρία, μην το ξεχνάς.

Ότι θέλει γράφει ο κάθε κατασκευαστής και όχι μόνο σε αυτό. Υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που για άλλο τα αγοράζουμε και άλλο είναι.

 

Πάντως αν επιμένεις ότι είναι τόσο, έλα να αγοράσουμε έναν αναλυτή και αν αγγίξει έστω τα 1200 τότε θα στον πληρώσω και θα στον κάνω και δώρο :lol:

Πόσο να 'χει μωρέ? 2-3χιλιάρικα?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...