Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ακολουθωντας τις οδηγιες που βρηκα στο φορουμ καταφερα να κανω ασυρματη συνδεση του λαπτοπ με το κινητο αλλα δεν μπορω να συνδεθω με το ιντερνετ μεσω του usb μοντεμ (sagem)που εχω

γινεται με καποιο τροπο η θα πρεπει να εχω ασυρματο ρουτερ?

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σημερα πηγα nokia για το προβλημα της δευτερης καμερας αποτελεσμα το flex cable παραδωσε πνευμα,αλλαγη ολοκληρου slider οπως γνωριζεται ειναι κολλημενο πανω του.το slider ειναι με καινουργιο διαδρομο με διπλα γαντζακια οπως και αυτο που ειχα.πορισμα:καμερα οκ,ο θορυβος που ακουγοταν απο την οθονη και κατα την διαρκεια της ομιλιας εξαφανιστηκε αλλα ο τζογος απο 0 εγινε αρκετος.οποτε τα slide που εχει η nokia ειναι τα νεα-διπλά.με το νεο slide εχω αρκετο τζογο που με το ιδιο πριν δεν ειχα οποτε ειναι θεμα τυχης(?)εφοσον στο ηρακλειο υπαρχουν τα νεα slide ειναι απιθανο να μην υπαρχουν αθηνα εκτος και αν λενε παραμυθια...εμενα παντος αλλαχτηκαν ολα στην εγγυηση τελεια!

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Για την αναβάθμιση μου λέει ότι το τηλέφωνο δεν υποστηρίζεται. Βάζω το usb και πατάω σύνδεση με το pc.

Θα πρέπει να συνδέσεις το κινητό σε κατάσταση PC Suite και όχι Μαζικής αποθήκευσης (μεταφορά αρχείων).

 

 

ακολουθωντας τις οδηγιες που βρηκα στο φορουμ καταφερα να κανω ασυρματη συνδεση του λαπτοπ με το κινητο αλλα δεν μπορω να συνδεθω με το ιντερνετ μεσω του usb μοντεμ (sagem)που εχω

γινεται με καποιο τροπο η θα πρεπει να εχω ασυρματο ρουτερ?

Αν δεις καλύτερα στον οδηγό αναφέρω:

Πηγαίνουμε στον Πίνακα Ελέγχου → Συνδέσεις δικτύου. Πατάμε στις ιδιότητες της σύνδεσης Internet και ενεργοποιούμε το «ICS-Internet Connection Sharing» (A) και στη συνέχεια πατάμε στο κουμπί «Ρυθμίσεις» (Β), όπως φαίνεται και στην Εικόνα 1.

Αυτομάτως εμφανίζεται ένα υπο-παράθυρο όπου ενεργοποιούμε τις υπηρεσίες «DNS», «DHCP(67)», «DHCP(68)» (Α) και πατάμε «OK» (Β) όπως φαίνεται και στην Εικόνα 2.

 

 

παιδια καλησπερα μετα την αναβαθμιση και εχοντασ κανει backup to garmin θελει παλι εκγατασταση απο την αρχη?

Δυστυχώς δεν είναι σίγουρο...

Πάντως μετά την αναβάθμιση δες στη Διαχείριση Εφαρμογών αν σου βγάζει μη εγκατεστημένες εφαρμογές με μη κατανοητές ονομασίες. Αν ναι, τότε κάνε τες όλες εγκατάσταση, ίσως μια απ αυτές να είναι και το Garmin.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εξακολουθώ να μην μπορώ να περάσω το νέο λογισμικό, το Nokia Sofware Updater δεν μπορεί να εντοπίσει το τηλέφωνό μου παρόλο που το έχω στην θύρα USB κι έχω επιλεξει την λειτουργία PC Suite στο κινητό μου...τι γινεται? Η αναβάθμιση δεν είναι ολοκληρωμένη απο την Nokia?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εξακολουθώ να μην μπορώ να περάσω το νέο λογισμικό, το Nokia Sofware Updater δεν μπορεί να εντοπίσει το τηλέφωνό μου παρόλο που το έχω στην θύρα USB κι έχω επιλεξει την λειτουργία PC Suite στο κινητό μου...τι γινεται? Η αναβάθμιση δεν είναι ολοκληρωμένη απο την Nokia?

Δοκίμασε με την αγγλική έκδοση του NSU. Αν δεν βρεις άκρη και τότε και εφόσον έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε και σε ένα άλλο pc...

Αν θέλει να σου κάνει τη ζωή δύσκολη το NSU, μπορεί!!!

Όσο για το αν είναι μισή ή όχι η αναβάθμιση, εγώ προσωπικά πιστεύω πως είναι σαχλαμάρες των ανθρώπων της AC.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

@leonidas1902 δεν υπαρχει κανενα προβλημα αρκει το τηλ σου να εχει το ελληνικο product code. :)

 

 

enan apo aftous tous dio ixa bali ala ton pion akribos den thimame

0536076-0534854 afti den einai omos h elliniki?

xilia signomi pou grafo me aglika alla den exo ellinika sto pc mou.
Link to comment
Share on other sites

enan apo aftous tous dio ixa bali ala ton pion akribos den thimame

0536076-0534854 afti den einai omos h elliniki?

Και τα δύο είναι τα ελληνικά product codes.

Όποιο και να έβαλες θα είσαι ok.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Itchrist86

Αν δεις καλύτερα στον οδηγό αναφέρω:

 

ολα οσα αναφερεις τα κανω και εχω ασυρματη συνδεση του λαπτοπ με το κινητο το προβλημα ειναι οτι μετα δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ με το κινητο μεσω της adsl συνδεσης (usb sagem)του λαπτοπ

ανοιγω τον Browser του κινητου(nokia n95) αλλα δεν μπορει να ανοιξει σελιδες

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Itchrist86

Αν δεις καλύτερα στον οδηγό αναφέρω:

 

ολα οσα αναφερεις τα κανω και εχω ασυρματη συνδεση του λαπτοπ με το κινητο το προβλημα ειναι οτι μετα δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ με το κινητο μεσω της adsl συνδεσης (usb sagem)του λαπτοπ

Για δοκίμασε αυτό:

Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Σύνδεση > Ασύρματο δίκτυο LAN > Επιλογές > Προχωρημένες Ρυθμίσεις. Θα επιβεβαιώνεις την επιλογή σου και μετά θα απενεργοποιήσεις την αυτόματη διαμόρφωση.

Τέλος, απενεργοποίησε και την εξοικονόμηση ενέργειας.

Καλό είναι να μην αλλάξεις άλλες ρυθμίσεις...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό:

Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Σύνδεση > Ασύρματο δίκτυο LAN > Επιλογές > Προχωρημένες Ρυθμίσεις. Θα επιβεβαιώνεις την επιλογή σου και μετά θα απενεργοποιήσεις την αυτόματη διαμόρφωση.

Τέλος, απενεργοποίησε και την εξοικονόμηση ενέργειας.

Καλό είναι να μην αλλάξεις άλλες ρυθμίσεις...

 

το εκανα και μου βγαζει <ιστος καμια αποκριση πυλης>

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

paidia bohthia.exo edo kai dio meres prospatho na peraso to maps loader tis nokias kai den ginete.sto pc ola ok to exo egatastisi.sindeo to kinito se metafora dedomenon pao na to anikso to maps loader kai mou leeo oti den ginete kati gia datenstransfermodus leei.den briski tin memory card gia na aniksi.mipos mpori na me bohthisi kapios ti na kano?thelo na peraso ton xarti ton elliniko kai tin glosa tin ellinikia.

mou eixe tuxei k emena afto palaiotera k molis eklina to catalyst control center k meta anoiga to map loader ola ok.fusika an exei ati.

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

geia sas paides !

exw ena provlhma me to backup pou ekana gia na perasw to kainurio firmware. de perimena na mu epanaferei tis efarmoges klp opws eixate hdh anaferei , alla de mu epanefere ute kan tis epafes mu ...

yparxei tropos na tis anakthsw h tis exasa?

Link to comment
Share on other sites

geia sas paides !

exw ena provlhma me to backup pou ekana gia na perasw to kainurio firmware. de perimena na mu epanaferei tis efarmoges klp opws eixate hdh anaferei , alla de mu epanefere ute kan tis epafes mu ...

yparxei tropos na tis anakthsw h tis exasa?

Προσπάθησε να κάνεις ξανά τη διαδικασία επαναφοράς του back up.

 

φιλε μου ποιο firmware το 21.0.106 πηγες να περασεις?

εχει βγει αλλα και μενα δεν μου το περναει

γιατι :mad:

Μήπως είναι Vodafone Live η συσκευή σου;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή πραγματοποιώ το update στο Ν95 μου.

 

Παράλληλα χτες το βράδυ δοκίμασα από το Ν95 8GB ενός φίλου μου να βγάλω την μπαταρία του (BL-6F) και να το βάλω στο δικό μου. Αφού κατάφερα και την σφήνωσα κάπως μέσα καθώς είναι πιο "χοντρή" και το κινητό λειτουργούσε κανονικότατα δεν μπορούσα να βάλω το κάλυμμα! Αυτός είναι ο περιορισμός, αλλιώς πιστεύω με λίγο σφήνωμα θα γινόταν η πατέντα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κάνεις ξανά τη διαδικασία επαναφοράς του back up.

 

 

Μήπως είναι Vodafone Live η συσκευή σου;

 

 

οχι δεν ειναι Vodafone Live συκευη το n95 μου

ειναι αγορασμενο απο το πλαισιο.

εχει παρει ηδη μια αναβαθμιση αλλα δυστυχως δεν την περναει εκανα περιπου 10 προσπαθειες αλλα τιποτα!

εκανα και επαναγκατασταση το pssuite 6.85 και το nsu 14.3.2 απο την ελληνικη nokia

 

τι φταιει λετε

masterD
Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα χτες το βράδυ δοκίμασα από το Ν95 8GB ενός φίλου μου να βγάλω την μπαταρία του (BL-6F) και να το βάλω στο δικό μου. Αφού κατάφερα και την σφήνωσα κάπως μέσα καθώς είναι πιο "χοντρή" και το κινητό λειτουργούσε κανονικότατα δεν μπορούσα να βάλω το κάλυμμα! Αυτός είναι ο περιορισμός, αλλιώς πιστεύω με λίγο σφήνωμα θα γινόταν η πατέντα.

 

Αν χρησιμοποιεις clear plastic θηκη τοτε δεν βαζεις το καπακι της μπαταριας και η μπαταρια του Ν95 8gb BL-6F στεκεται κανονικα.Βεβαια η εξωτερικη εμφανιση 8α ειναι καπως:X...εξαρταται τι θες...παντως εμενα η εξωτερικη εμφανιση αρχιζει να μου προκαλει αισθηση και να την αναζητω μετα το τεταρτο ποτο....:p:blink:

Pits Pits!!!!~!!

TB709nl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Πάντως μετά από την αναβάθμιση και από το hard crash test του Flash Lite 3 ο browser μου γονάτισε μέσα σε 15 λεπτά χρήσης YouTube 2φορές. Αχ αυτή η έλλειψη μνήμης...
Link to comment
Share on other sites

Με το Flash Lite 3 και η μνημη ειναι πλεον λιγη, και η οθονη μικρη και ο επεξεργαστης αδυναμος... Τελοσπαντων, δεν πειραζει, για μενα παραμενει κορυφαιο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κάνεις ξανά τη διαδικασία επαναφοράς του back up.

 

 

Μήπως είναι Vodafone Live η συσκευή σου;

 

nope ute vodafone live einai ute vlepw na ginetai tipota ...10 fores ekana ta 2 teleytaia backup pou eixa krathsei kai de pernaei apolytws tipota ... mono to route66 pou to xa apothikeysei sth memory card. efarmoges to idio , xathikan . ute sth diaxeirish efarmogwn me arithmitiko onoma mu tis vgazei opws aneferan kapoia alla paidia ..

Link to comment
Share on other sites

@lucifsg δες εδω και εδω.

 

Υ.Γ.

Καλο θα ηταν να εγραφες με ελληνικους χαρακτηρες ωστε να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε ακομα πιο ευκολα. Είναι δυσκολα στην αναγνωση τα greeklish. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό:

Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Σύνδεση > Ασύρματο δίκτυο LAN > Επιλογές > Προχωρημένες Ρυθμίσεις. Θα επιβεβαιώνεις την επιλογή σου και μετά θα απενεργοποιήσεις την αυτόματη διαμόρφωση.

Τέλος, απενεργοποίησε και την εξοικονόμηση ενέργειας.

Καλό είναι να μην αλλάξεις άλλες ρυθμίσεις...

 

ευχαριστω για τη βοηθεια ολα λειτουργουν τελεια

στο Ad hoc mode wireless network εχω 11 Mbps ταχυτητα και μπαινω στο ιντερνετ με 2Mbps μεσω ADSL

με τον ιδιο τροπο μπορουν να συνδεθουν και δυο η/υ χωρις την υπαρξη ρουτερ

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα ακουστικά της νόκια των 3.5 mm δουλεύουν από 16 Hz - 21 kHz . Δεν ξέρω πόσα Ω αντίσταση και δε μπορώ να το βρω πουθενά, αν κάποιος ξέρει ας το γράψει.

Ξέρει κάποιος ποια είναι τα "όρια" της εξόδου του συγκεκριμένου κινητού, τι ευαισθησία έχει?

 

Τέλος, είμαι ανάμεσα σε δύο ακουστικά, ένα μοντέλο με απόκριση συχνότητας 17–21 kHz και max ένταση 115 dB στα 64 Ω και άλλο ένα μοντέλο με απόκριση συχνότητας 18–21 kHz, max ένταση 117 dB στα 64 Ω.

 

Ποια μου προτείνετε και γιατί?

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...