Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Welcome to the Gamecube Club.

Παιχνίδια για Gamecube βρίσκεις στα Gamecenter. Έχει ένα στη Μπόταση, πάροδο της Στουρνάρη.

Κορυφαία παιχνίδια είναι το επιβλητικότατο και βασισμένο στη μυθολογία Κθούλου Eternal Darkness (τρελό παιχνίδι), το καλύτερο παιχνίδι ξύλου σε κάθε κονσόλα Soul Calibur 2, το καλύτερο παιχνίδι αγώνων για πολλούς παίκτες Mario Kart, το πολύ καλό παιχνίδι με τζετ σκι Wave Race Blue Storm, το remake του κλασικού Resident Evil με πλήρως 3D γραφικά και ψιλοανανεωμένη εξέλιξη (αυτό αξίζει μόνο και μόνο για τα γραφικά, και το λέω εγώ που τα θεωρώ επουσιώδες στοιχείο ενός παιχνιδιού), το ολοκαίνουριο Metal Gear: The Twin Snakes, το νέο Prince of Persia και άλλα που δε μου έρχονται τώρα.

Η καλύτερη αγορά για την κονσόλα πάντως είναι το Zelda: The Windwaker. Εκτός από το πολύ καλό Windwaker περιέχει και το παλιότερο Zelda: Ocarina of Time που για εμένα (όπως και για ΠΟΛΥ κόσμο) είναι με διαφορά ότι καλύτερο έχω παίξει. ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν πάρεις το πακέτο παίξε πρώτα το Ocarina of Time και μετά το Windwaker γιατί, εκτός του ότι συνεχίζει (εν μέρει) την ιστορία, αν συνηθίσεις τον πρωτοποριακό χειρισμό του νέου δε θα μπορείς να παίξεις το παλιό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

iRiver χωρίς δεύτερη σκεψη!!!

Δες ομως και την προταση απο κανενα ελληνικο e-shop...

Γλυτωνοντας τα μεταφορικα του εξωτερικου και εχοντας την επισημη εγγυηση της ελληνικης αντιπροσωπειας

που θα σε καλυψει ολοκληρωτικα και αμεσα (χωρις να χρειαστει π.χ. να στειλεις την συσκευη στο εξωτερικο και να περιμενεις ποοοτε θα γυρισει) ισως τελικα συμφερει περισσοτερο... :D ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα τιμή. Ωστόσο προβληματίζομαι γιατί η δυνατότητα ξεφορτώματος της κάρτας και το καλύτερο file browser δεν είναι αμελητέα. Θα μπορούσαμε να έχουμε προσφορά για το Archos(κατά προτίμηση και για τα 2) καθώς και το iriver 320;

 

Εφόσον μπορεί να κοπεί τιμολόγιο μάλλον εγκαταλείπω το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πρόσφατα αγόρασα μία Sony Camcorder.

Προσπαθώ να "περάσω" τα video από την camcorder στο PC.

Μέχρι στιγμής χρησιμοποίησα το Windows Movie Maker και το Ulead VideoStudio 8. Το αποτέλεσμα ήταν να περάσω τα video στο PC, αλλά η ποιότητα δεν ήταν αυτή που περίμενα. (τα βίντεο στο PC κολάν, δεν υπάρχει αντιστοιχεία ήχου/εικόνας, κτλ.)

Τι λέτε να φταίει?

Πως μπορώ να έχω "αξιοπρεπή" video?

Ευχαριστώ,

Nick
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΓΞΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ VIDEO STUDIO.ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ULEAD DVD MOVIE FACTORY 3 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ.ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ http://WWW.DVDRHELP.COM
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θέλει πολλή σκέψη καθώς οι δύο προτάσεις είναι πολύ κοντά και το καθένα έχει θετικά σημεία...

 

Το ραδιόφωνο του iRiver είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν έχω καταλάβει αν μπορεί να γράψει σε MP3. Απ' όσο κατάλαβα αρχικά δεν μπορούσε να γίνει αυτό αλλά η εταιρεία υποσχέθηκε Firmware update. Απ' όσο είδα στη σελίδα τους, το τελευταίο update είναι από τις 13 Γενάρη και δεν περιλαμβάνει τέτοια λειτουργία. Τι ισχύει άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σας παιδιά, αλλά έχω τρελλαθεί. Θέλω να κάνω τις κόπιες μου αλλά δεν θέλω συμπίεση. Γι αυτό έχω φαγωθεί για τα διπλού στρώματος... Βέβαια είναι το θέμα της ταχύτητας, του μέσου που είναι ακόμα ακριβό, κλπ. Πόσο όμως πρέπει να περιμένει κανείς; Ένα εξάμηνο; Πάει πολύ. Τέλος πάντων. Θα το σκεφτώ.
http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vastravoud (29 Ιούν. 2004 , 17:48)

 

Πραγματικά θέλει πολλή σκέψη καθώς οι δύο προτάσεις είναι πολύ κοντά και το καθένα έχει θετικά σημεία...

 

Το ραδιόφωνο του iRiver είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν έχω καταλάβει αν μπορεί να γράψει σε MP3. Απ' όσο κατάλαβα αρχικά δεν μπορούσε να γίνει αυτό αλλά η εταιρεία υποσχέθηκε Firmware update. Απ' όσο είδα στη σελίδα τους, το τελευταίο update είναι από τις 13 Γενάρη και δεν περιλαμβάνει τέτοια λειτουργία. Τι ισχύει άραγε;

 

 

το iriver ihp-120 δεν γράφει ραδιόφωνο σε mp3.

γράφει όμως το ολοκαίνουργιο iriver ihp-320!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος heyhop (29 Ιούν. 2004 , 19:33)

 

το iriver ihp-120 δεν γράφει ραδιόφωνο σε mp3.

γράφει όμως το ολοκαίνουργιο iriver ihp-320!!!

 

 

Το ότι μέχρι τώρα δεν γράφει είναι γεγονός. Απλώς επειδή υπάρχει η υπόσχεση για μελλοντική ενσωμάτωση ρωτάω.

 

Έστειλα email στην Ελληνική αντιπροσωπεία χτες βράδυ και στην Ευρωπαϊκή σήμερα το πρωί και περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ καλό λογισμικό για Capturing/DVD authoring είναι το Videostudio 8.0 της ULEAD και το εκπληκτικό DVD Workshop 2.0 πάλι της ULEAD. Δοκίμασέ τα. Κάνουν παπάδες...

 

http://www.ulead.com/

http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

hintiana εάν έχεις εμπειρία από VideoStudio, θα ήθελα να με βοηθήσεις λίγο με τις ρυθμίσεις, γιατί capture σωστό δε βλέπω να κάνω. :wacko:

Ευχαριστώ,

Nick
Link to comment
Share on other sites

Poli sostos o shodanjr_gr! Eiani poli protimotero gia tin kathe siskeyi na xeis ksexoristi kartoyla!

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Enas filos pire kai ton pire! Kalitera na peirna lei ena kalo xartografiko GPS! Sorry kai gia tin ekfrasi ala ayto itan to proto pou mou eipe!

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

πώς συνδέεις την κάμερα στο pc?Είναι το πιο σημαντικό κομμάτι για να έχεις σωστό video στο pc.Αν για παράδειγμα έχεις αργό υπολογιστή και μια κάρτα τηλεόρασης που δεν έχει δικό της επεξεργαστή για την συμπίεση της εικόνας δεν πρόκειται να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hintiana (29 Ιούν. 2004 , 18:57)

 

Συμφωνώ μαζί σας παιδιά, αλλά έχω τρελλαθεί. Θέλω να κάνω τις κόπιες μου αλλά δεν θέλω συμπίεση. Γι αυτό έχω φαγωθεί για τα διπλού στρώματος... Βέβαια είναι το θέμα της ταχύτητας, του μέσου που είναι ακόμα ακριβό, κλπ. Πόσο όμως πρέπει να περιμένει κανείς; Ένα εξάμηνο; Πάει πολύ. Τέλος πάντων. Θα το σκεφτώ.

 

Δεν είναι ανάγκη να συμπιέσεις τα δεδομένα σου.Μπορείς απλά να χρησιμοποιήσεις 2 dvd.Mε το dvd shrink μπορείς να γράψεις ένα dvd 9gb σε 2 4,7 πανεύκολα χωρίς απώλεια ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι με το DVD Shrink μπορώ να σπάσω το DVD στα δύο χωρίς απωλεστική συμπίεση. Το θέμα είναι όμως ότι δεν θέλω να σπάσω μια ταινία στα δύο. Παλαιότερα υπήρχαν τα DVD μονού στρώματος και διπλής επιφάνειας (flip disks), που έπρεπε να τα γυρίσεις όταν έφτανε η ταινία κάπου στη μέση. Όλες οι κριτικές τα έθαβαν (flipper) κι επειδή είμαι φανατικός συλλέκτης, θα προτιμούσα να μην κάνω flipper αντίγραφα. Θα μου πει κανείς: μεγάλε, πολλά ζητάς... Σωστά. Θα ήθελα τα DVD-9 να κυκλοφορούσαν ήδη ευρέως, να είναι φτηνά, να έχουν λογισμικό που να τα υποστηρίζει, να, να, να.... Μάλλον πρέπει να περιμένω ακόμα. Τι να κάνουμε...
http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πες μας τα στοιχεία του PC σου και πως συνδέεις την κάμερα. Ο καλύτερος τρόπος είναι η κάρτα Firewire. Δεν έχει η κάρτα γραφικών σου σχέση με το video capturing. Συνήθως όλες οι καινούργιες μητρικές έχουν είσοδο firewire. Αν δεν έχεις, μπορείς να αγοράσεις μια PCI και να την βάλεις μόνος σου. Είναι φτηνή (γύρω στα 30-40€).

Θα χρειαστείς κι ένα καλώδιο firewire το οποίο θα βρείς εύκολα στο κατάστημα που θα πάρεις την κάρτα.

Κάτι άλλο. Μπορείς να βλέπεις ασύγχρονα εικόνα με ήχο σε κάποιο mpeg αρχείο που έχεις φτιάξει. Αυτό έχει να κάνει με τον επεξεργαστή και τη μνήμη σου. Δοκίμασες αυτό το αρχείο να το κάψεις σε SVCD ή DVD; Για δες το κι αυτό...

Με λίγα λόγια: Αν έχει κανείς μηχάνημα με είσοδο firewire, καλό επεξεργαστή και μνήμη, πολύ χώρο στο σκληρό, σωστό λογισμικό και DVD-RW, έχει τελειώσει στο θέμα VIDEO.

Για το Videostudio θα σου πω αφού διευκρινιστούν τα παραπάνω.

http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αντε και ενα θεμα για GC.

Πιστευω οτι πολυ καλες επιλογες ειναι μερικα player's choice οπως metroid prime, luigi's mansion, super mario sunshine, starfox adventures, pikmin καθως κοστιζουν μολις 30 ευρω. Σε κανονικη τιμη γυρω στα 40-60 αξιζουν τα windwaker, prince of persia: sands of time, viewtiful joe, soul calibur 2, 1080 avalance,def jam vendetta.

Γενικα για τιμες κοιτα στο http://www.redline.gr οπου μπορεις να παραγγειλεις κιολας. Μαλιστα εχουν μια πολυ καλη προσφορα το Wave Race: Blue Storm μονο 25 ευρω.

Για memory card συμφερει να αγορασεις αυθεντικη της nintendo γιατι μια που εχω αλλης εταιρειας μου εχει σβηστει δυο φορες. Μια των 16MB κοστιζει 30 ευρω ενω των 4MB 10.

Link to comment
Share on other sites

Κόπιες δεν υπάρχουν. Αλλά έχω διαβάσει για έναν τρόπο να κάνεις stream παιχνίδια του gamecube από το PC στην κονσόλα μέσω του Broadband adaptor, χρησιμοποιώντας κάποιο bug στο Phantasy Star Online...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

to Zelda: Ocarina of Time

itan sto N64?

 

giati exw ena rom tou N64 pou legete Zelda: Ocarina of Time kai to paizw sto XBOX mou kai einai poly porotiko

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το Ocarina of Time δεν ήταν. Είναι το καλύτερο τρισδισάστατο παιχνίδι όλων των εποχών. Το καλύτερο δισδιάστατο είναι το προηγούμενο Zelda στο SNES, το Α Link to the Past. Για το καλύτερο παιχνίδι οι απόψεις διίστανται, εγώ ψηφίζω Ocarina of Time γιατί μου ταιριάζει περισσότερο το 3D.

To παιχνίδι πρωτοκυκλοφόρησε στο Ν64. Επανεκδόθηκε πρόπερσι για το Gamecube μαζί με το καινούριο Zelda, το Windwaker που αν και κορυφαίο παιχνίδι είναι χλωμό δίπλα του (από άποψη πλοκής, σεναρίου και δράσης). Από την άλλη το Windwaker έχει τον καλύτερο χειρισμό που έχει υπάρξει σε τρισδιάστατο παιχνίδι. Παίζοντάς το κατάλαβα γιατί το χειριστήριο του Gamecube είναι τόσο περίεργο, σχεδιάστηκε από την αρχή για να δουλεύει τέλεια με το Zelda. Αν μπορείς να βρεις Gamecube ρίξε μια ματιά στο παιχνίδι απλά για να θαυμάσεις το χειρισμό. Ελπίζω να μην ενοχληθείς που τα γραφικά είναι cell-shaded.

Και ενημερωτικά σε ένα χρόνο από τώρα κυκλοφορεί το επόμενο Zelda, το οποίο ετοιμάζεται εδώ και 4 χρόνια, δηλαδή συνολικά 5. Τόσα ετοιμαζόταν και το Ocarina of Time και είδαμε το αποτέλεσμα. Θα έχει 100% 3D γραφικά (όχι cell-shaded) αν και αυτό είναι το λιγότερο, τον τέλειο χειρισμό του Windwaker, πλοκή επιπέδου Ocarina of Time (ελπίζω αλλιώς θα απογοητευτώ) και μερικά πρωτοποριακά στοιχεία στη δράση: πχ μάχες πάνω στα άλογα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...