Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 8GB


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Από χτες είμαι κι εγώ περήφανος κάτοχος του κινητού. Όλα είναι υπέροχα και δεν έχω μετανιώσει τα 590€ που έδωσα (με πρόγραμμα σύνδεσης) για να το πάρω. Έχω μόνο μία ερώτηση: Στο απλό Ν95 όταν ανοίγεις το 2ο κάλυμμα (πολυμέσων) αυτόματα σε βάζει στην έκθεση φωτογραφιών (τουλάχιστον σε όσα κινητά φίλων έχω δει). Στο Ν95 8GB δεν γίνεται αυτό... Είναι θέμα ρύθμισης ή κάτι άλλαξε η ΝΟΚΙΑ?

Ευχαριστώ

απο που το πειρες με συνδεσει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια υπαρχει κανενας που να το χει παρει απο WIND?

 

Ειναι διαθεσιμο?

 

Παιζει επιδοτηση και θελω να καταληξω...τι θα παρω...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

το πηρα εγω απο το καταστημα wind του κορυδαλλου.ηταν το τελευταιο κομματι αλλα μου ειπαν οτι θα φερου ξανα απο βδομαδα
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας επίγνωση του λόγου μου, μπορώ να σας αναφέρω ότι τελικά η Νοκια, με κάποιες μικρούς συμβιβασμούς τα "κατάφερε" !

 

Έχοντας πίσω μου αρκετές συσκευές (εκτός από windows) μπορώ να πω ότι η συγκεκριμένη "έγινε" αυτό που έπρεπε εξαρχής να είναι τα symbian.

 

Εχει φυσικά τα κουσούρια του (πως θα μπορούσε άλλωστε να μην έχει ?) τα οποία να τα (ξανα)συνοψίσω-συμπληρώσω μετά από 5 μέρες χρήση:

 

- η οθόνη είναι πολύ καλή αλλά όχι κορυφαία. Το μέγεθος της σε ψαρώνει μεν αλλά αν τύχει και δεις κάτι στο Ν80 και μετά κοιτάξεις το Ν95-2 τότε σου κακοφαίνονται τα πίξελ. Μετα από 2-3 μέρες όμως συνηθίζει το μάτι σου και τελικά επικρατεί το γνωστό "το μέγεθος μετράει" !

 

- η ταχύτητα διαμεταγωγής των δεδομένων είναι τελικά όντως στα 800+ ΚΒ/ΔΤ το οποίο είναι μια αργή usb 1.1 και όχι μια νορμάλ 2.0 όπως δηλώνει η Νοκια. Ειναι αρκετά σοβαρό για μένα, αν θέλεις να μεταφέρεις γίγα+ αλλά για μεταφορά βίντεο, ΜΡ3 κλπ είναι ανεκτό.

 

- το slide είναι πολύ καλό και αρκετά στιβαρό αλλά δεν έχει αυτό το "βελούδινο" που έχουν τα Samsung.Αρνητικό μεν αλλά σίγουρα είναι σε καλό επίπεδο.

 

- δεν φορτίζει από usb. δεν είναι τραγικό και το "έλυσα" αγοράζοντας το γκατζετάκι της Νοκια που σου δίνει από usb βυσματάκι για να φορτίζεις τα κινητά της.Θα μπορούσε όμως και να φόρτιζε όπως κάνουν τόσες και τόσες μπακατέλες.

 

Προς το παρόν δεν με έχει ενοχλήσει κάτι άλλο. Αν δω κάτι θα ενημερώσω.

 

Στα μεν θετικά τώρα :

 

+ η ταχύτητα εκτέλεσης εφαρμογών ή εντολών. Ετσι έπρεπε να είναι όλα τα τηλέφωνα. Τα πάντα (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) γίνονται ακαριαία. Είναι τόσο άμεσο όσο είναι ένα καλο series 40. Και αυτό πραγματικά σου λύνει τα χέρια. Τα περισσότερα κινητά μερικές φορές σε "καθυστερούν". Εδώ δεν παίζει κάτι τέτοιο. Ολα κυλάνε τέλεια.

 

+ το λειτουργικό σύστημα είναι πια πολυ ώριμο. Νομίζω ότι πραγματικά το έχουν φτάσει σε πολύ καλό σημείο. Οσοι ανυπομονούν για το symbian αφής πιστεύω ότι θα είναι (στην πρώτη του μορφή τουλάχιστον) ότι θα ήταν το 8 τώρα στα μάτια μας. Θα κουβαλάει πολλές παιδικές ασθένειες. Κάτι το οποίο δεν ισχύει εδώ. Ολα λειτουργούν στην εντέλεια συνεπικουρούμενα από το δυνατό επεξεργαστή και τη μεγάλη μνήμη.

 

+ το πλήθος αλλά και οι ποιότητα των εφαρμογών είναι πραγματικά σε πολύ υψηλο επίπεδο. Σαν "beta tester" και εγώ των πρώτων εκδόσεων αρκετών εφαρμογών παρατηρώ ότι τώρα που οι εκδόσεις προχωράνε λύνονται πολλά προβλήματα και πραγματικά έχει προγράμματα που λειτοργούν και όχι προγράμματα που τους λύνεις διαρκώς προβλήματα.

 

+ η μπαταρία (και η διαχείριση της) είναι πολύ καλή. Με πολύ σκάλισμα (μουσική, ασύρματο, βίντεο κλπ) χρειάστηκε 2.5 φορές φόρτιση για 5 μέρες. Εντάξει αν το λιώσεις στο βίντεο μπορέις (από ότι είδα) να το γονατίσεις σε μια μέρα. Οταν όμως θα περάσει ο αρχικός ενθουσιασμός μας και θα το χρησιμοποιούμε νορμάλ τότε η μπαταρία σίγουρα από ότι βλέπω θα πηγαινει για 2-3 μέρες, μπορεί και 3+ αν έχουμε μόνο λίγο ομιλία και μηνύματα.

 

+ Η ποιότητα των ηχείων είναι πολύ καλή. Παίζουν δυνατά και καθαρά. Στις διακοπές και όχι μόνο, χρησιμοποιείται άνετα για τη μουσική μας διασκέδαση. Ο ήχος κλήσης επίσης ακούγεται και από τον άλλον όροφο! :)

 

+ η αναπαραγωγή βίντεο είναι ανετότατη και γίνεται απροβλημάτιστα λόγω του δυνατού επεξεργαστή. Έχω βάλει προγραμματακι για .avi και τα παίζει χαλαρότατα.

 

+ το κινητό έχει "class" . Είναι πολύ δυνατό στην εμφάνιση (εντάξει αυτό είναι υποκειμενικό φυσικά) αλλά και στη αίσθηση που σου δίνει όταν το κρατάς. Είναι από την πίσω μεριά κάπως πιο "απαλό" στο χέρι ενώ το μπροστινό είναι γυαλιστερό. Το νίκελ στα πάνω πλήκτρα προσ΄φερει και αυτό αρκετά +. Τα έβαλα δίπλα-δίπλα με i-phone (δυστυχώς δεν είχα καλό φωτισμό και έτσι δεν μπόρεσα να βγάλω καλές φωτό με ένα τρίτο κινητό) και ναι μεν δεν το "κερδίζει" στο μάτι, αλλά σίγουρα το συναγωνίζεται και μπορεί να στείλει και το ματσ στην παράταση. :lol: Απλά έχουμε όλοι μας συνηθίσει αυτό το κλασσικό στυλ και δνε εντυπωσιαζόμαστε όπως παλιότερα.

 

+ το πακέτο του είναι πληρέστατο. Δεν πρόκειται να σου λείψει κάτι (εκτός από μια καλή θήκη). Εχει το καταπληκτικό μικρό φορτιστή, έχει στερεοφωνικό ακουστικό με ενσυρματο τηλεχειριστήριο , το καλώδιο βίντεο και το καλώδιο usb.

 

+ έχει άριστη λήψη και ακουστικό. Οπως επίσης και μικρόφωνο. Ακούγεσαι πολύ καλά. Καπου αλλού γράφτηκε ότι το Ν95 δεν συνεργαζόταν με το ΒΗ800 της Νοκια. Αυτό δεν ισχύει εδώ. Ολα δουλεύουν τέλεια.

 

Προς το παρόν αυτή είναι μια κόμη αναφορά μου μετά από 5 μέρες κυρίως για όσους προβληματίζονται για την αγορά του ή μη ...

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ποιά είναι η καλύτερη λύση για MSN και Skype στο Ν95;

το Fring?

ή εχετε βρεί τίποτα καλύτερο?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

sleon μας τα ειπες πολυ καλα,μπραβο,κατατοπιστικοτατος.Να κανω και εγω μια ερωτηση τωρα.Ειχα το απλο Ν95,το ειχα παρει οταν πρωτοβγηκε,αλλα το εδωσα σχεδον αμεσως γιατι..παραετριζε[δεν ηταν και αλφα κοπυ]και ας το ειχα χρυσοπληρωση.Τωρα θελω να παρω το μαυρο γιατι κακα τα ψεματα τα symbian ειναι πιο πολυ τηλεφωνα για τη πραγματικη ζωη εξω απ το σπιτι,και λιγοτερο υπολογιστες απ οτι τα windows mobile που εχω τωρα.Θελω ομως να μου πειτε αν υπαρχει δωρεαν εφαρμογη να κανουμε encryption τα sms.Μια οχι δωρεαν χρεισιμοποιουσα στο Ν73 που ειχα περυσι,αλλα δε θυμαμαι πως την ελεγαν,οποτε ας ειναι και τραιαλ,δε πειραζει+απ το τιποτα]Ευχαριστω

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Θελω ομως να μου πειτε αν υπαρχει δωρεαν εφαρμογη να κανουμε encryption τα sms.

 

αν εννοείς με το encryption να ΜΗΝ ανοίγει ο φάκελος από τον καθένα παρά μόνο εισάγοντας κωδικό αυτή που χρησιμοποιώ είναι η webgate device lock.

 

Μολις θα πάει κάποιος να ανοίξει το φάκελο θα του ζητήσει κωδικό. Μπορείς να κλειδώσεις και την Εκθεση καθώς και πολλά άλλα πράγματα-προγράμματα του κινητού (κάτι πολύ χρήσιμο για όλους τους "περίεργους" που έχουμε γύρω μας...) ;) Γενικά αξίζει πολύ πιστεύω και δουλεύει χάρμα στο Ν95-2...

 

Δες και μια περιγραφή : ΕΔΩ . Εχει και τις οδηγίες κάτω-κάτω ...

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς με το encryption να ΜΗΝ ανοίγει ο φάκελος από τον καθένα παρά μόνο εισάγοντας κωδικό αυτή που χρησιμοποιώ είναι η webgate device lock.

 

Μολις θα πάει κάποιος να ανοίξει το φάκελο θα του ζητήσει κωδικό. Μπορείς να κλειδώσεις και την Εκθεση καθώς και πολλά άλλα πράγματα-προγράμματα του κινητού (κάτι πολύ χρήσιμο για όλους τους "περίεργους" που έχουμε γύρω μας...) ;) Γενικά αξίζει πολύ πιστεύω και δουλεύει χάρμα στο Ν95-2...

 

Δες και μια περιγραφή : ΕΔΩ . Εχει και τις οδηγίες κάτω-κάτω ...

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση,και με την ευκαιρια καλοριζικο το νεο σου κινητο.Καλο το προγραμματακι φαινεται και νομιζω το εχω χρεισημοποιηση περυσι για λιγο που ειχα συμπιαν,αλλα πες μου μπορω με αυτο να φτιαξω ενα ξεχωριστο φακελο στα μυνηματα και να κλειδωσω μονο αυτο και οτι εχω βαλει μεσα,η κλειδωνει γενικα ολη η εφαρμογη με τα μυνηματα

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

...η κλειδωνει γενικα ολη η εφαρμογη με τα μυνηματα

 

Όπως το έγραψες. Κλειδώνει όλη την εφαρμογή. Το είχα ψάξει παλιότερα αρκετά και δεν είχα βρει κάτι που να κλειδώνει τους δικούς σου φακέλους. Νομίζω ότι ακόμη δεν έχει βγει κάτι. Για παράδειγμα έχω φτιάξει ένα φάκελο στο κεντρικό μενού και έχω βάλει μέσα κάποια προγραμμάτα. Αυτόν τον φάκελο ΔΕΝ μπορώ να τον κλειδώσω. Μπορώ να κλειδώσω μόνο κάποιες γενικές κατηγορίες και προγράμματα που βρίσκονται στη λίστα του device lock. Κυκλοφορούν ακόμη μερικά άλλα προγράμματα για κλειδώματα αλλά νομίζω ότι δεν κάνουν το πολύ παραπάνω από αυτά που διάβασες ήδη.

 

Εμένα πάντως με έχει βολέψει το κλείδωμα της Εκθεσης και των μηνυμάτων. Εχεις και επιλογή να κλειδώνει εντελώς το τηλέφωνο μετά από κάποια ώρα. Κουραστικό μεν αλλά αν έχει κάποιος, ιδιαίτερους λόγους σίγουρα θα του ήταν χρήσιμη η επιλογή.

 

Βέβαια επειδή εδώ είναι τα του Ν95-2 και όχι τόσο πολύ για εφαρμογές σόρυ για το ψιλοοφτοπικ από όλους. Αν χρειάζεσαι οτιδήποτε άλλο για εφαρμογές τα λέμε εκει. Ελπίζω να βοήθησα ! :rolleyes:

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια επειδή εδώ είναι τα του Ν95-2 και όχι τόσο πολύ για εφαρμογές σόρυ για το ψιλοοφτοπικ από όλους. Αν χρειάζεσαι οτιδήποτε άλλο για εφαρμογές τα λέμε εκει. Ελπίζω να βοήθησα ! :rolleyes:

 

Βεβαιως και βοηθησες,παλι κατατοπιστικοτατος,και ευχαριστω πολυ,σορυ και απο μενα για το οφτοπικ,τα λεμε στις εφαρμογες

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα το μεσημέρι το χάρτη της Ελλάδος στον υπολογιστή δικού μου προσώπου, ένεκα του ότι δουλεύω σε περιβάλλον macintosh και δεν υπάρχει συμβατότητα.Τέλος πάντων, πέρασα το χάρτη απρόσκοπτα και το όλο σύστημα εντοπισμού θέσης, πλοήγησης κ.τ.λ. δο΄λεψε άψογα με την πρώτη. Για τη θεσσαλονίκη, ο χάρτης είναι πολύ αναλυτητικός, πλήν κάποιων, κυρίων προαστιακών, περιοχών.Πολύ καλή εφαρμογή. Να τονίσω όμως ότι για το Ν95 8G, δεν μπορεί να γίνει μαζική αποθήκευση όπως δηλώνεται από τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν. Βεβαια αυτό δεν επηρέασε καθόλου την όλη διαδικασία σε μενα.Ευχάριστω πολύ για τη βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το τηλέφωνο.Εντυπωσιακό.Ομως μετα απο μια φόρτιση και χωρίς να το δουλέψω η μπαταρία του δείχνει τρείς γραμμες και ούτε 12 ώρες δεν περάσανε απο τήν φόρτιση.Πρόβλημα;Κάποια λύση υπαρχεί;
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το τηλέφωνο.Εντυπωσιακό.Ομως μετα απο μια φόρτιση και χωρίς να το δουλέψω η μπαταρία του δείχνει τρείς γραμμες και ούτε 12 ώρες δεν περάσανε απο τήν φόρτιση.Πρόβλημα;Κάποια λύση υπαρχεί;

Πρώην χρήστης SE κι εγώ, για καμμιά 5ετία, αν και εχω ολοκληρώσει 4εις πλήρεις κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης η μπαταρία δεν αντέχει να βγάλει πλήρες 24ωρο. Δε λέω, "καινούργιο κοσκινάκι μου", και το χω στα χέρια διαρκώς, αλλά πάλι.....μήπως είχα κακομάθει; Μήπως να συνέχιζα τους πλήρεις κύκλους; (κατι οχι και τόσο βολικό);

Carpe Viam

[sIGPIC]http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=88993&dateline=1182420673

Εικόνα Υπογραφής σε Χρήση[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι μπαταρίες φτάνουν το μαξιμουμ της απόδωσης τους μετά απο 2-3 μήνες.

Μην περιμένεις να δεις τρελες διαφορες ομώς.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικό κινητό παρόλο που έχω περάσει ήδη απο N93 και N95..

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πως μπορώ να δω TV μέσα απο streaming (απο WIFI εννοείται). Κατάφερα να παίξω κάποια rtsp αλλά κάποιες mms διευθύνσεις ο real player του κινητού δεν τις παίζει. Τις θεωρεί mms μυνήματα!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γινεται Back up με το PC SUITE?????

 

πατας εκει που λεει στο pc suite -αντιγραφο ασφαλειας-

και περιμενεις μεχει να ολοκληρωθει στο 100%.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παλιά όταν είχα το SX1 είχα μια εφαρμογή που απαντουσε στης κλησεις που έπερνα, όταν δεν μπορούσα να απαντήσω. σαν αυτόματος τηλεφώνητης. Ξέρετε τιποτά παρομιο για το Ν95?
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Παλιά όταν είχα το SX1 είχα μια εφαρμογή που απαντουσε στης κλησεις που έπερνα, όταν δεν μπορούσα να απαντήσω. σαν αυτόματος τηλεφώνητης. Ξέρετε τιποτά παρομιο για το Ν95?

 

Εχουμε πει ..οο... φορες οτι σχετικα με εφαρμογες

υπαρχει το αναλογο θεμα :O

 

http://my-symbian.com/s60v3/software/index.php

για να παρεις μια ιδεα για το τι εφαρμογες κυκλοφορουν

πχ

Interactive Voice Call Master

http://my-symbian.com/s60v3/software/applications.php?fldAuto=156&faq=1

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το τηλέφωνο.Εντυπωσιακό.Ομως μετα απο μια φόρτιση και χωρίς να το δουλέψω η μπαταρία του δείχνει τρείς γραμμες και ούτε 12 ώρες δεν περάσανε απο τήν φόρτιση.Πρόβλημα;Κάποια λύση υπαρχεί;

 

Μήπως δεν το φόρτισες πλήρως-πλήρως ? Μετά την πρώτη 6ώρη περίπου φόρτιση με σχετικά λίγη χρήση (πολλές εγκαταστάσεις προγραμμάτων, λίγα ΜΡ3, λίγες κλήσεις, πολύ σκάλισμα μενού αλλά όχι βίντεο, όχι wifi, όχι πολλές φωτό και άλλα ενεργοβόρα) μετά από περίπου 24 ώρες είχαν πέσει μόνο 2 παύλες στην μπαταρία.

 

Επανέλαβε μια φόρτιση τουλάχιστον 3-4 ωρών και ξαναδές το. Αν όμως το έχεις λιανίσει στο wi-fi και στο βίντεο και στα άλλα ΜΗΝ περιμένεις θαύματα ! :)

 

Το Ε70 που θεωρείται ακόμη από τα πιο ανθεκτικά στην μπαταρία, αν το λειτουργήσω πάνω από 1.5 - 2 ώρες στο ασύρματο έχει φάει περίπου το 70-80 % της μπαταρίας...

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

μετά από την πρώτη φόρτιση(8 ώρες)το είχα στην αναμονή όλο το βράδυ χωρίς να κάνω κάτι σε αυτό.Το περίεργο είναι ότι το πρωί που ξύπνησα είχε τρεις γραμμές και σε μισή ώρα περίπου είχε μία!!!.Να το πάω για αντικατάσταση;Το upgrade του firmware τι ακριβώς διορθώνει άμα ξέρει κανένας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...