Jump to content

WIND Mobile Broadband / Web&Mail


chris_2005
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mixtri, χαιρομαι που καποιος ενδιαφερεται για Linux :)

Ηταν η χαρα μου να μου τυχαινουν περιπτωσεις Linux για datacard στο δικτυο της Wind.Αν και επισημα , δεν υποστηριζονται, υπαρχει δυνατοτητα. Απλα, δεν υπαρχουν "οδηγοι", αλλα θελει λιγο ψαξιμο και σεταρισμα. Μεταξυ αλλων θα χρειαστεις το wvdial η κατι αναλογο.

Στο ιντερνετ υπαρχουν παρα πολλα guides αναλογα με την καρτα που εχεις για το πως θα δουλεψει σε Linux, ψαξε λιγο, πχ

 

http://wiki.clug.org.za/wiki/3G_card_on_Linux

 

Να ξερεις, υπαρχουν αρκετοι φανατικοι linuxaδες στην Ελλαδα με Wind και ADSM... ενα απο τα πιο δυσκολα σεταρισματα ηταν με μια merlin XU870, αλλα συνδεθηκε και αυτη...

 

Γράφω αυτό το post από ubuntu 7.10 με φοιτητικό adsm και το usb modemάκι..

 

Πρέπει να ξέρεις ότι :

α. το modem υποστηρίζεται natively από τον kernel πλέον (νομίζω από την 2,6,20 και μετά..)

β. μπορείς να μπεις με τους "drivers" της voda για linux (ένα python προγραμματάκι είναι που σου λέει και τη στάθμη σήματος.)

γ. μπορείς να μπεις και με kppp και εάν θες τις ρυθμίσεις πες μου να τις ποστάρω. απλά αύριο, γιατί τώρα κατεβάζω με 80-100k και δεν θέλω να το χαλάσω για να πάρω sshots :P

δ. πρέπει να έχεις συνδέσει το modem κατά το boot για να φορτωθεί σωστά το module, αλλιώς δεν το βρίσκει.. δεν ξέρω γιατί.. μπορεί να διορθώνεται σε επόμενη έκδοση του kernel. Θα βάλω hardy alpha σε λίγο και θα σου πω άμα είναι.

 

τώρα που το σκέφτομαι, δες και εδώ.. είναι κατατοπιστικότατο..

 

p.s. Όσοι κατεβάζετε torrents, σας έχει πρασινίσει ποτέ το network icon του μtorrent ? καλά έχει τραγικά προβλήματα το δίκτυο της wind (όχι το ασύρματο, το ενσύρματο, κάντε ένα tracert κάπου και θα δείτε κάμποσες private ips..) αλλά ήλπιζα να μην είχαν όλες τις πόρτες κλειστές..

1. Ψάξε στο internet

2. Ψάξε στο forum

3. Γράψε Ελληνικά !! Μπορείς !! :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ωραια που το υποστηριζει πλεον natively. Εχω βγαλει τα ματια μου ουκ ολιγες φορες :(

Το προγραματακι της voda το εχω δει, δεν ηθελα ομως να το διαφημισω για χρηση με καρτουλα wind :P .

Καλυτερα ομως τουτο εδω :p

 

http://umtsmon.sourceforge.net/

 

 

Για το ενσυρματο δικτυο, προφανως αναφερεσαι σε ADSL, δεν υπαρχει θεμα με εισερχομενες θυρες...σιγουρα ειναι οκ το ΝΑΤ σου?

Σε αναλογο νημα που διαβασα στο adslgr.com μετα απο ψαξιμο κακη ρυθμιση στο router ηταν, και αφου εστειλε την σωστη θυρα στην σωστη ΙΡ, ολα παιξανε ρολοι...

μου κανει εντυπωση αυτο που λες!

Link to comment
Share on other sites

A) εχω ενα νεο προβληματακι, εχω εδω και χρονια ενα server στο MIRC με κατι αρχεια, και πλεον δεν μου δουλευει. Το προβλημα ειναι σιγουρα με το adsmmodem... υπαρχει τροπος τροποποιησεις των ports? και με απενεργοποιημενο firewall με λιγα λογια οι χρήστες δεν μπορουν να συνδεθουν... οταν κανουν ctcp...

 

B) το προγραμμα της wind πρεπει να ειναι λιγο μουφα. μετροντας τις μερες μια μια, το συνολο της καθε μερας το δειχνει σωστό. οταν ομως διαλεγω μια χρονικη περιοδο, ή κοιτόντας το σύνολο μεταφοράς μου βγάζει ένα γκιγκα παραπάνω.... παρεπιπτωντος την ημερα 9 φεβ. μου λεει οτι δεν εχω κατεβάσει τιποτα (πραγμα αδυνατο). Επισης οι μετρησεις μου με το dumeter το οποιο εγκατέστησα με την εγκατάσταση του μοντεμ εξαρχεις μου δείχνει τα ποσά σωστά..

Ποιο να εμπιστευτώ στην τελική, δεν ειναι να παιζεις με αυτα, 1 gb ακουγεται λίγο αλλα αν ξπερασω το οριο τα χρηματα που θα πληρώσω θα είναι τρελά!

υπαρχει κανα τηλεφωνο ή site που να λένε απο εκεί το συνολικό όγκο αποστολης/παραλαβής;;;

Link to comment
Share on other sites

A.Πολυ πιθανο να ειναι κλειδωμενα και τα ports απο την Wind.Δοκιμασε εναλλακτικα και το προγραμμα απο την data card οχι το Wind Connection Manager

Β.Εγω χρησιμοποιω NetMeter που ειναι κατι παραπλησιο με το DU Meter

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το έχει προσέξει κανένας άλλος η μόνο σε μένα συμβαίνει;

Μετά απο αδράνεια του δικτυου, δηλαδή όταν δεν κατεβάζω τίποτα, το σήμα απο HSDPA γίνετε UMTS και πλέον δεν έχω internet.

Καμιά φορά κρατάει μισό λεπτό, καμιά φορά πολύ περισσότερο και είναι πολύ σπαστικό όταν σερφάρω.

Αν όμως δεν υπάρχει αυτή η αδράνεια, δηλαδή αν έχω ένα download στο background τότε δεν χάνει το δίκτυο HSDPA και όλα δουλεύουν καλά.

Εχω δοκιμάσει ότι ρύθμιση υπάρχει και δεν έχω καταφέρει τίποτα.

Οταν είχα κάνει το firmware upgrade είχε στρώσει για ένα διάστημα αλλά μετά απο λίγες μέρες ξανάρχισε τα ίδια.

Η μπακάλικη λύση που βρήκα είναι να ξεκινάω ένα download και με το net limiter να το ορίζω σε μέγιστη ταχύτητα 1kb.

Με αυτόν τον τρόπο είμαι συνέχεια στο HSDPA αφού δεν υπάρχει αδράνεια της σύνδεσης.

Αν έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα και βρήκε λύση θα ήμουν ευγνώμων αν την αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει προσέξει κανένας άλλος η μόνο σε μένα συμβαίνει;

Μετά απο αδράνεια του δικτυου, δηλαδή όταν δεν κατεβάζω τίποτα, το σήμα απο HSDPA γίνετε UMTS και πλέον δεν έχω internet.

Καμιά φορά κρατάει μισό λεπτό, καμιά φορά πολύ περισσότερο και είναι πολύ σπαστικό όταν σερφάρω.

Αν όμως δεν υπάρχει αυτή η αδράνεια, δηλαδή αν έχω ένα download στο background τότε δεν χάνει το δίκτυο HSDPA και όλα δουλεύουν καλά.

Εχω δοκιμάσει ότι ρύθμιση υπάρχει και δεν έχω καταφέρει τίποτα.

Οταν είχα κάνει το firmware upgrade είχε στρώσει για ένα διάστημα αλλά μετά απο λίγες μέρες ξανάρχισε τα ίδια.

Η μπακάλικη λύση που βρήκα είναι να ξεκινάω ένα download και με το net limiter να το ορίζω σε μέγιστη ταχύτητα 1kb.

Με αυτόν τον τρόπο είμαι συνέχεια στο HSDPA αφού δεν υπάρχει αδράνεια της σύνδεσης.

Αν έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα και βρήκε λύση θα ήμουν ευγνώμων αν την αναφέρει.

Έχω παρατηρήσει και γω το πρόβλημα αλλά δεν έχω βρει κάποια λύση...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

ωραια που το υποστηριζει πλεον natively. Εχω βγαλει τα ματια μου ουκ ολιγες φορες :(

Το προγραματακι της voda το εχω δει, δεν ηθελα ομως να το διαφημισω για χρηση με καρτουλα wind :P .

ουπς, λες να μου κάνουν καμία μήνυση :P :P :P

δεν ανησυχώ πάντως :D

Καλυτερα ομως τουτο εδω :p

 

http://umtsmon.sourceforge.net/

 

καλό έχω ακούσει ότι είναι αλλά δεν έχει πακέτο για ubuntu και αποφεύγω το compile γιατί είναι ψιλοπερίεργο.. Στον server μου που έχω gentoo του αλλάζω τα φώτα χωρίς πρόβλημα :cool:

 

Για το ενσυρματο δικτυο, προφανως αναφερεσαι σε ADSL, δεν υπαρχει θεμα με εισερχομενες θυρες...σιγουρα ειναι οκ το ΝΑΤ σου?

Σε αναλογο νημα που διαβασα στο adslgr.com μετα απο ψαξιμο κακη ρυθμιση στο router ηταν, και αφου εστειλε την σωστη θυρα στην σωστη ΙΡ, ολα παιξανε ρολοι...

μου κανει εντυπωση αυτο που λες!

 

όχι όχι δεν μιλάω για adsl, γιατί εδώ που είμαι δεν έχουμε τέτοια πράγματα (Γέρακας, και μου είπαν από τον ΟΤΕ το αμίμητο : "Δεν έχουμε χαλκό.. Που να φανταστούμε τέτοια ανάπτυξη.." !!! ναι γιατί σε κανένα άλλο προάστιο της Αθήνας δεν υπήρξε ποτέ τέτοια ανάπτυξη!!!) προς το παρόν με απλή PSTN σε φερέσυχνο..

Το εσωτερικό δίκτυο της Wind έχει πρόβλημα, γιατί είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να φαίνονται εξωτερικά (στο Internet) οι εσωτερικές ip του δικτύου της (intranet), και λέγοντας εσωτερικές εννοώ private ips στα range 192.168.*.* & 10.*.*.* . Έκανα ένα traceroute και έμεινα άφωνος !!

1. Ψάξε στο internet

2. Ψάξε στο forum

3. Γράψε Ελληνικά !! Μπορείς !! :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει και γω το πρόβλημα αλλά δεν έχω βρει κάποια λύση...
Μια απο τα ιδια.Για να εχεις συνεχεια ιντερνετ πρεπει με καποιο τροπο να κρατας απασχολημενη την γραμμη αλλιως πολλες φορες δεν ανοιγει σελιδα και χρειαζεται να κανω connect-disconnect.To ιδιο ακριβως με w21 και e630
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια.Για να εχεις συνεχεια ιντερνετ πρεπει με καποιο τροπο να κρατας απασχολημενη την γραμμη αλλιως πολλες φορες δεν ανοιγει σελιδα και χρειαζεται να κανω connect-disconnect.To ιδιο ακριβως με w21 και e630

 

Να σαι καλά που με γλίτωσες...Σκεφτόμουν να πάρω το router w21 μήπως και διορθωθεί η κατάσταση, αλλά αφού σου κάνει τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Και με 6600 και ν70 με gwap το ίδιο κάνει αρα δεν φταίμε εμείς..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι μάλλον εχουν χασει την μπαλα εκει στην Wind.Πρεπει να έχουν κανει παραπανω συνδεσεις απ οτι υπολογιζαν και το συστημα εχει φαει φρικη.Εχω δοκιμασει διαφορετικες καρτες και μια απο τα ιδια.Βαζω την usim στο κινητο μου για να το χρησιμοποιησω ως μοντεμ παλι τα ίδια.Μιλαω με τεχνικο και μου λεει το εξης παλαβο "ενω εχει bandwidth να δωσει δεν μπορει και το ψαχνουμε".Παντως οταν πρωτοεβαλα το Adsm δεν υπηρχε αυτο το χαλι.Εδω και καμια 10ρια μερες ειναι αστα να πανε.Και να πεις οτι δεν εχω καλο σημα παει κι ερχεται.3 μπαρες στο κινητο ,3 στην 3 e630,5 στο w21
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση έχει ξεφύγει πλέον.

Το internet χάνετε ακόμα και όταν δεν μένει ανενεργό.

Κόβονται και τα downloads τώρα.

Απλά απαράδεκτο για μια πολυδιαφημισμένη υπηρεσία.

 

Με λίγα λόγια όσοι σκέφτονται να βάλουν adsm ας το ξεχάσουν...τουλάχιστον μέχρι να διορθώσουν το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογια να περιγραψω αυτο που συμβαινει. Στισ 12 η ωρα της 20φεβ κοβεται η συνδεση. περνω τηλεφωνο την εξυπηρετηση και μου λλεει οτι εχετε υπερβει το οριο των 3γκιγκα τισ ωρες χρεωσης 8 με 8 το βραδυ του φοιτιτικου πακετου. τρελενομαι εγω της λεω σιγουρα οχι εχω μετρητες που μετραω την κινιση, μου λεει αποκλιεται το κλινω και ξανακανω υπολογισμους. βγαζω snapshot τις μετρησεις και το φυλλο του excel που τα καταχωρω για να καταλάβεται και ναμου πητε την γνωμη σας.

 

Πως εγω τωτα θα πληρωσω αυτα τα τσαμπα χρηματα;;;; ειχα σκοπο να περιορισω την κινιση ενοειται αφου ηξερα πως εχω κατεβασει πολλα αλλα οχι οτι ξεπερασα 200 ευρω το οριο. εξαλου αν ειναι 5 λεπτα το μεγκαμπαιτ ποσο παραπανω δηλ αποο αυτο που δειχνει ο μετρητης υπολογισαν οι τρομπες;;; μονο γιαυτο το λογο κοβω και την καρτοκινιτη wind ου εχω απο τα νευρα μου:

 

http://i31.tinypic.com/r1d24o.png

 

θυμιζω πως η κοκκινη σειρα ειναι απο τις 8 το πρωι εως τισ 8 το βραδυ τα υπολοιπα ειναι απεριοριστη χρηση

 

ypologismeno me to netlimiter kai dumeter

 

λεει 0,5 ευρω παραπανω ανα μεγκαμπαιτ τοτε υποτιθετε οτι κατεβασα 500 μεγκα επιπλεον + τα 300 μεγκαμπαιτ που υπολοιπονται δηλαδη 1 γκιγκα παραπανω ειναι μεγαλο ποσο να χασει το dumeter και το netlimiter ρε παιδια.... κατι παιζει, τα προγραμματα λειτουργουσαν παντα και το μοντεμ το ειχα μονο στο pc μου στα windows.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω μπερδευτεί.

Ρώτησα σε ένα κατάστημα Wind για το κόστος του USB Modem Huawei E220

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1444

και μου είπαν 180 ευρώ. Όσο και το κόστος του PCMCIA Card Huawei E630 .

Ξαναπήγα για να το πάρω και μου είπαν 240 ευρώ.

 

Τελικά πόσο έχουν; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω μπερδευτεί.

Ρώτησα σε ένα κατάστημα Wind για το κόστος του USB Modem Huawei E220

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1444

και μου είπαν 180 ευρώ. Όσο και το κόστος του PCMCIA Card Huawei E630 .

Ξαναπήγα για να το πάρω και μου είπαν 240 ευρώ.

 

Τελικά πόσο έχουν; :confused:

180 ευρώ είναι η τιμή χονδρικής χωρίς ΦΠΑ. Η τιμή λιανικής είναι 241 ευρώ.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογια να περιγραψω αυτο που συμβαινει. Στισ 12 η ωρα της 20φεβ κοβεται η συνδεση. περνω τηλεφωνο την εξυπηρετηση και μου λλεει οτι εχετε υπερβει το οριο των 3γκιγκα τισ ωρες χρεωσης 8 με 8 το βραδυ του φοιτιτικου πακετου. τρελενομαι εγω της λεω σιγουρα οχι εχω μετρητες που μετραω την κινιση, μου λεει αποκλιεται το κλινω και ξανακανω υπολογισμους. βγαζω snapshot τις μετρησεις και το φυλλο του excel που τα καταχωρω για να καταλάβεται και ναμου πητε την γνωμη σας.

 

Πως εγω τωτα θα πληρωσω αυτα τα τσαμπα χρηματα;;;; ειχα σκοπο να περιορισω την κινιση ενοειται αφου ηξερα πως εχω κατεβασει πολλα αλλα οχι οτι ξεπερασα 200 ευρω το οριο. εξαλου αν ειναι 5 λεπτα το μεγκαμπαιτ ποσο παραπανω δηλ αποο αυτο που δειχνει ο μετρητης υπολογισαν οι τρομπες;;; μονο γιαυτο το λογο κοβω και την καρτοκινιτη wind ου εχω απο τα νευρα μου:

 

http://i31.tinypic.com/r1d24o.png

 

θυμιζω πως η κοκκινη σειρα ειναι απο τις 8 το πρωι εως τισ 8 το βραδυ τα υπολοιπα ειναι απεριοριστη χρηση

 

ypologismeno me to netlimiter kai dumeter

 

λεει 0,5 ευρω παραπανω ανα μεγκαμπαιτ τοτε υποτιθετε οτι κατεβασα 500 μεγκα επιπλεον + τα 300 μεγκαμπαιτ που υπολοιπονται δηλαδη 1 γκιγκα παραπανω ειναι μεγαλο ποσο να χασει το dumeter και το netlimiter ρε παιδια.... κατι παιζει, τα προγραμματα λειτουργουσαν παντα και το μοντεμ το ειχα μονο στο pc μου στα windows.

avta pou metras einai upload kai download i mono download

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πιστέψετε αυτό.

 

Χθες, μου έπεσε η σύνδεση WIND ADSM. Παίρνω τηλ. και με πληροφορούν ότι έχω υπερβεί το όριο των 5 GIGA κατά 500ΜΒ!!!! Πρέπει δηλ. να πληρώσω 250ΕΥΡΩ+30!!! Έπαθα συγκοπή!!!

 

Εμένα ο μετρητής μου (DU METER) δείχνει ότι είμαι στα 4 GIGA ΣΥΝΟΛΟ UPLOAD & DOWNLOAD.

 

Μιλάω με την WIND, άκρη δεν μπορώ να βγάλω...

 

Θα βγάλω ποτέ άκρη; Τι μας προστατεύει από αυτή την αυθαιρεσία και την απατεωνιά;

 

Γιατί αν ο μετρητής της WIND είναι αναξιόπιστος, αν είναι το DU METER είναι αναξιόπιστο, τότε πως μπορεί να ξέρει κανείς τι κατεβάζει και τι θα πληρώσει;;;;;

 

Και γιατί η αξιότιμη WIND περίμενε να χτυπήσω τα 5.5 GIGA (250 ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ) για να κάνει την φραγή και δεν την έκανε στα 5 GIGA ακριβώς;;;;

 

Να πάω για μηνύσεις και καταγγελίες; Τέτοιο φρικάρισμα δεν έχω ξαναφάει με εταιρεία, σταθερής, κινητής ή internet....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ληστρικές οι χρεώσεις...

 

Δυστυχώς όμως, με καταγγελία δεν βλέπω να βγάζεις άκρη γιατί σου λένε για να είναι καλλυμένοι ότι ο μετρητής δεν είναι 100% αξιόπιστος...

 

Το αξιοπρεπές θα ήταν, αν ξεπεράσεις τα 5GB και ξεπεράσεις σε χρέωση το πάγιο του ADSM Non-stop να σε βάζουν σε αυτό... Αλλά δυστυχώς οι υπάρχουσες χρεώσεις είναι ληστρικές αν ξεπεράσεις την ενσωματωμένη χρέωση!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ληστρικές οι χρεώσεις...

 

Δυστυχώς όμως, με καταγγελία δεν βλέπω να βγάζεις άκρη γιατί σου λένε για να είναι καλλυμένοι ότι ο μετρητής δεν είναι 100% αξιόπιστος...

 

Το αξιοπρεπές θα ήταν, αν ξεπεράσεις τα 5GB και ξεπεράσεις σε χρέωση το πάγιο του ADSM Non-stop να σε βάζουν σε αυτό... Αλλά δυστυχώς οι υπάρχουσες χρεώσεις είναι ληστρικές αν ξεπεράσεις την ενσωματωμένη χρέωση!

 

Μίλησα σήμερα ξανά μαζί τους. Με βάζουν να τους παίρνω κάθε μέρα τηλέφωνο, γιατί ο εκάστοτε εκπρόσωπος δεν ξέρει και δεν έχει τι να πει. Τελικά, ο λογαριασμός εκδόθηκε και είναι πολύ παραπάνω από 280 ΕΥΡΩ.

 

Αυτό όμως που με απασχολεί, είναι τι να κάνω στη συνέχεια. Να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την υπηρεσία τους; Αφού σου λένε ουσιαστικά ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ξέρεις τι χρήση έχεις κάνει...

 

Το αξιοπρεπές θα ήταν να έμπαινε αυτόματα η φραγή στα 5 GIGA. Αυτό έχεις αγοράσει, αυτό πληρώνεις. Γιατί βάζουν τη φραγή μισό GIGA μετά και όχι 0.3 GB ή 0,1 ή 1.5;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις.

Το σίγουρο είναι ότι βρίσκουν ευκαιρία με τα ψιλά γράμματα στα συμβόλαια και παίρνουν αέρα λεφτά.

Από που κι ως που τα 500mb (ακόμη και αν τα έκανες) κοστίζουν 300 ευρώ την στιγμή που το Non stop με τα 30gb έχει 49 ευρώ;

Αποφάσισαν να χρεώνουν με το kb μόνο και μόνο για να τα παίρνουν από τέτοιες περιπτώσεις χωρίς να προσφέρουν τίποτα στην ουσία.

Και με το megabyte να χρεώσουν πάλι κερδισμένοι θα είναι αλλά η απληστία δεν έχει όρια όταν δεν υπάρχουν νόμοι και κανόνες.

Είναι ικανοί να σου ζητήσουν 1000 ευρώ την στιγμή που το bandwitch που ξόδεψες δεν τους κοστίσει ούτε μισό.

 

Προσωπικά είμαι εγκλωβισμένος επειδή στην περιοχή μου δεν έχει adsl και μόνο η wind και η vodafone έχουν σήμα 3g αλλά η vodafone δεν έχει κάποιο αξιόλογο πακέτο για χρήση internet.

 

Αν μπορούσες να πας στο "απεριόριστο" πακέτο των 30gb θα ήταν μια λύση. Ακριβή μεν αλλά κατεβάζοντας 25gb το μήνα θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για υπερβολικές χρεώσεις.

Αυτό κάνω εγώ και μου βγαίνει 55 ευρώ το μήνα...με λίγα λόγια σα να πληρώνω 2 adsl των 24mbps

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πιστέψετε αυτό.

 

Χθες, μου έπεσε η σύνδεση WIND ADSM. Παίρνω τηλ. και με πληροφορούν ότι έχω υπερβεί το όριο των 5 GIGA κατά 500ΜΒ!!!! Πρέπει δηλ. να πληρώσω 250ΕΥΡΩ+30!!! Έπαθα συγκοπή!!!

 

Εμένα ο μετρητής μου (DU METER) δείχνει ότι είμαι στα 4 GIGA ΣΥΝΟΛΟ UPLOAD & DOWNLOAD.

 

Μιλάω με την WIND, άκρη δεν μπορώ να βγάλω...

 

Θα βγάλω ποτέ άκρη; Τι μας προστατεύει από αυτή την αυθαιρεσία και την απατεωνιά;

 

Γιατί αν ο μετρητής της WIND είναι αναξιόπιστος, αν είναι το DU METER είναι αναξιόπιστο, τότε πως μπορεί να ξέρει κανείς τι κατεβάζει και τι θα πληρώσει;;;;;

 

Και γιατί η αξιότιμη WIND περίμενε να χτυπήσω τα 5.5 GIGA (250 ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ) για να κάνει την φραγή και δεν την έκανε στα 5 GIGA ακριβώς;;;;

 

Να πάω για μηνύσεις και καταγγελίες; Τέτοιο φρικάρισμα δεν έχω ξαναφάει με εταιρεία, σταθερής, κινητής ή internet....

 

φιλε μου δωσε το msn σου και οποιοςδηποτε αλλος με το ιδιο φαινομενο να κινιτοποιηθουμε καπως μαζικα μπας και κανουμε τιποτα δεν ειναι ωρα για γκρινιες. εισαι πιο ατυχος. ισως με λυπηθηκαν που εχω το φοιτιτικο πακετο και με σταματησαν στα 200 ευρω. αυτοι ειναι γκληματιες απατεωνες. και οσον αφορα την ερωτηση για το download/upload τα μετραω και τα 2 μαζί...

 

να φανταστητε τους εστηλα μηνυμα αναλυτικα τις μετρησεις και ουτε στον κοπο να επικοινωνισουν δεν μπηκαν οι απατεωνες, οταν τους ρωταγα για τις υπηρεσιες ολα μελι γαλα μεχρι και τηλεφωνο στο κινιτο με πηραν οι μαυραγωριτες. φτου και παλι φτου.

 

με 400 ευρω το μηνα, τσιγαρα, φαι, λογαριασμοι, βενζινες, υποχρεωσεις πως θα τα πληρωσω. και στο κατω κατω δεν χανουν τπτ μου το κοψαν με τι μια οι λογαριασμοι θα ερχονται και αυτη το μονο που θα παθουν ειναι το καλο που θα τους κανω να μη τους δεσμευω bandwith. **** την τυχη μου

 

φιλοι αρχιζω και φοβαμαι περισσοτερο, (θυμιζω απο τις 20 του μηνος η γραμμη εχει φραγη. Μολις πηρα τηλεφωνο το τηλ εξυπηρετησης και ζητησα το ποσο του λογαριασμου ο οποιος ειναι 231ευρω επιπλεον. Το θεμα οκ αλλα ο υπαλληλος μου τα μασαγε υπερβολικα, και εκανε 5 λεπτα να επικοινωνηση μαζιμου απο την ωρα που του εδωσα τα στοιχεια. Φανταστητε μου ειπε "αν" ειναι το ποσο των 230 ευρω. Τι θελεται να πειτε "αν" του ειπα, δηλαδη δεν ειστε και σιγουροι; Οχι μου λεει πρεπει να πληρωσεται 200 ευρω εναντι και αν σας ανοιξει η γραμμη απο κει και περα θα χρεωνοσαστε τα μεγκαμπαιτ επιπλεον μεχρι τις 6 του μηνος.... Φανταστητε, ουτε το μετρητη δεν θα μηδενισουν αν δωσω τα εναντι. Οι γίφτοι.... σαν να μου λεει καταμουτρα πληρωσε τα εναντι , να ανοιξει η γραμμη, να σε φαμε κιάλλο, και εις ανωτερα....

 

 

παιδια υπαρχει περιπτωση να με δουλευουν και να μου ρθει κανα πεντακοσαρι ο λογαριασμος μη πω παραπανω..... αμαν καηκα....

 

εσενα φιλε γιατι σε σταματησαν στα 280 ευρω;;; εγω δλδ ειμαι πιο μαγκας (δεν το λεω αστεια), δηλαδη οποτε θελουν βαζουν φραγη;;;;; ππο εχω ανχοθει για τον τελικο λογαριασμο. το ξερω εχει γινει φραγη μεχρι τα 231 αλλα που ξερεις τη μου μελει να παθω

 

*amadeus αυτα τα χρηματα του λογαριαμου (τα πανω απο το οριο) ειναι μαζι με το παγιο; η το παγιο θα ειναι επιπλεον; να ξερω να μαζεψω παραπανω χρηματα...

 

amadeus αυτα τα χρηματα του λογαριαμου (τα πανω απο το οριο) ειναι μαζι με το παγιο; η το παγιο θα ειναι επιπλεον; να ξερω να μαζεψω παραπανω χρηματα... ( ο υπαλληλος δεν μου απαντησε σε αυτο το ερωτημα, γιατι δεν ειναι σε θεση να μου πει, ετσι απαντησε)

 

με βαση λογικης σκεψης τα 31 ευρω απο τα 231 ειναι το παγιο που μου ηρθε και τις προαλες. το ελπιζω....

Link to comment
Share on other sites

mpeno kai go loipon stin parea prin apo ena mina mou sinevei akrivos to ido prama mono pou gi na anoixei i grami ithelan 100 euro..oi anthropoi einai kleftes ...anyway prosoxi to eixa pei kai pio palia ego edosa ta 100 kai dino 100 to mina na xofliso prosexo panta ta downloads mou...den iparxei kati allo pou mporoume na kanoume ego eftasa se simeio na perno me to ipevthino katastimatos alla pali tpt den egine ..o idios esteile kai mail mprosta mou oti den me enimerose sosta...alla erimin..

 

 

opos kai na exei avto to mina metraga me du meter panta den xeperasa tous xronous mou alla tous plisiasa kai den xreothika oute kai 1 euro opota xrisimopoiite dumeter einai to mono prama pou mporei na sas voithisei sti wind den exei noima na pernete einai oloi tous *******

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι θελουν χρεωνουν!!!Το προηγουμενο μηνα ειχα διακινηση συνολικα 43GB.Απο τα οποια μου χρεωσαν μονο το 1,5GB και ο λογαριασμος ηταν 180 ευρω, εχω το Adsm non stop.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

180 ευρώ είναι η τιμή χονδρικής χωρίς ΦΠΑ. Η τιμή λιανικής είναι 241 ευρώ.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)

(Ευτυχώς που υπάρχει και το φόρουμ και παίρνουμε τις σωστές απαντήσεις στις ερωτήσεις που κάνουμε στα καταστήματα των εταιρειών. )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...