Jump to content

ETEN Glofiish X600


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΕΙ Η ΝΕΑ ΡΟΜ,ΠΟΥ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΡΑ,ΘΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΣΤΟ Χ600 ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙ. ΡΟΜ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ PDA ΜΑΣ

 

Παιδιά η eten έχει υποστήριξη και για ελληνικά windows?

 

Δηλαδή θα υπάρχει καινούργια ROM και για τα ελληνικά windows?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, μόλις τελείωσα την αναβάθμιση σε 263, και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι η πρώτη δοκιμή ήταν το bluetooth ακουστικό. Λοιπόν, σύμφωνα με τους συνομιλητές μου, καμμία σχέση πριν και μετά. Με ακούνε πλέον καμπάνα :)

 

Ήθελα να ενημερώσω ASAP, γιατί έχω καταλάβει ότι αυτό είναι (ή μάλλον ήταν) το κυριότερο πρόβλημα των περισσοτέρων μας εδώ.

 

Άλλα ευρήματα εν καιρώ...

 

είχες ελληνικά windows ή αγγλικά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να καταλάβω,αν πάω στο Πλαίσιο και πάρω το ελληνικό Χ600 θα είναι κομπλέ με SMS και bluetooth hands free ή θα θέλω αναβαθμίσεις? Μόνο αυτό όποιος μπορεί.Ευχαριστω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το ΒΤ θα εισαι ΟΚ τωρα για τα SMS μαλλον θα χρειαστει να φορτώσεις καποιο πληκτρολόγιο. Κάποιος εδώ είπε οτι μπορείς να τα βάλεις UNICODE αλλά δεν βρήκα από που μπορεί να γίνει αυτό
Link to comment
Share on other sites

To ΠΛΑΙΣΙΟ νομίζω ότι είναι μονοδρομος πλεον για την αγορα του Χ600 αφου και πιο φθηνό είναι και αποτελεί την επίσημη αντιπροσωπεία της ΕΤΕΝ. Βεβαια δεν τα φτιάχνει εδώ (αν και οι πωλητές του με διαβεβαιωσαν για το αντιθετο) αλλά από ότι λένε τα παιδια στο Forum είναι σχετικά ελαστικό με ανταλλαγές σε περιπτώσεις σοβαρών προβλημάτων.

Και μια ερωτηση απο μένα: Η μπαταρια ποσο σας κρατάει?Εμενα χωρις να το εχω δουλεψει σαν τηλεφωνο ακομα αλλα μόνο ως GPS και Ιντερνετ μου κρατάει το πολυ μια μέρα με μέτρια χρήση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση απο μένα: Η μπαταρια ποσο σας κρατάει?Εμενα χωρις να το εχω δουλεψει σαν τηλεφωνο ακομα αλλα μόνο ως GPS και Ιντερνετ μου κρατάει το πολυ μια μέρα με μέτρια χρήση!!!!

 

Η μπαταρια ο,τι και να γραφεται εδω θα ελεγα οτι ειναι μετριοτατη.

Με 3 διαφορετικα Χ600 που περασαν απο τα χερια μου (καινουρια, με καλες πρωτες φορτισεις), μπορω να μιλαω ασφαλως και να πω πως ειναι κατα 30% κατω απο τον ανταγωνισμο (και απο το Χ500, παρα τη μεγαλη χωρητικοτητα της μπαταριας και παροτι μιλαμε για το ιδιο ουσιαστικα hardware). Περιμενω μια καλη ROM απο την ΕΤΕΝ που να το βελτιωνει στο θεμα αυτο.

Y.Γ Με τις ελληνικες ROM του Πλαισιου το προβλημα ειναι οτι περιοριζεσαι σε μελλοντικες αναβαθμισεις, καθως πολυ δυσκολα θα μπει η ΕΤΕΝ στον κοπο να κανει release τις αντιστοιχες ελληνικες ROM. Οποτε, αν μπεις στον κοπο να αναβαθμισεις σε νεοτερη αγγλικη ROM -για να λυσεις προβληματα σε τελικη- εχεις απλα χασει την εγγυηση σου και μαλιστα δεν εχεις τροπο να γυρισεις πισω στην ελληνικη...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δε λέει να το αγοράσει κάποιος με ελληνική ROM αφού ούτε τα SMS των 160 χαρακτηρων υποστηρίζει ουτε προσφέρει και τίποτα. Δυστυχως όταν ρώτησα εδς πριν το αγοράσω δεν βρέθηκε κανείς να μου πει τη λεπτομέρεια με τις αναβαθμίσεις!!!

Μήπως κάποιος έχει βρεί βάση για αυτοκίνητο κατάλληλη για το Χ600? Το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν έχει φέρει τη δική του και μάλλον θα καθυστερησει οπως φαινεται!!

Link to comment
Share on other sites

από πλαίσιο το πήρα,είμαι πολύ ευχαριστημένος.του έβαλα το destinator 7 kai to trexei gia plaka,gia thn bataria den borw na pw akoma se kamia vdomada tha exw sxhmatisei mia apopsi,to exw forthsei mono mia fora kai tha mou vgalei opws to vlepw mia mera,alla tou exw allaxei ta fota :D
Link to comment
Share on other sites

Y.Γ Με τις ελληνικες ROM του Πλαισιου το προβλημα ειναι οτι περιοριζεσαι σε μελλοντικες αναβαθμισεις, καθως πολυ δυσκολα θα μπει η ΕΤΕΝ στον κοπο να κανει release τις αντιστοιχες ελληνικες ROM. Οποτε, αν μπεις στον κοπο να αναβαθμισεις σε νεοτερη αγγλικη ROM -για να λυσεις προβληματα σε τελικη- εχεις απλα χασει την εγγυηση σου και μαλιστα δεν εχεις τροπο να γυρισεις πισω στην ελληνικη...

 

ROM που βγάζει η ETEN μετά από λίγο καιρό γίνονται και release από το Πλαίσιο στα Ελληνικά. Βέβαια λίγο μπορεί να σημαίνει κι ένας μήνας.

 

Επίσης, δε χάνεις καμιά εγγύηση εάν έχεις Ελληνική ROM και τη γυρίσεις σε Αγγλική. Το μόνο "πρόβλημα" είναι το πότε θα βγει ο τρόπος του να γυρνάς ROM άλλης γλώσσας. Στη περίπτωση του X500 αυτό έγινε σχετικά λίγο καιρό μετά την κυκλοφορία, με το κολπάκι της Αγγλικής ROM 220. Δεν ξέρω τι θα γίνει με το X600 γιατί δε βλέπω πολύ κινητικότητα...

Link to comment
Share on other sites

ROM που βγάζει η ETEN μετά από λίγο καιρό γίνονται και release από το Πλαίσιο στα Ελληνικά. Βέβαια λίγο μπορεί να σημαίνει κι ένας μήνας.

 

Επίσης, δε χάνεις καμιά εγγύηση εάν έχεις Ελληνική ROM και τη γυρίσεις σε Αγγλική. Το μόνο "πρόβλημα" είναι το πότε θα βγει ο τρόπος του να γυρνάς ROM άλλης γλώσσας. Στη περίπτωση του X500 αυτό έγινε σχετικά λίγο καιρό μετά την κυκλοφορία, με το κολπάκι της Αγγλικής ROM 220. Δεν ξέρω τι θα γίνει με το X600 γιατί δε βλέπω πολύ κινητικότητα...

 

 

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα. Θα πρεπει να περιμενεις πολυ καιρο και να το πας στο ιδιο το Πλαισιο, οπως επισης σου ζητουν να το αφησεις για να του περασουν την αναβαθμιση.

Αν εχεις ελληνικη εκδοση Χ600, το Πλαισιο δηλωνει ρητα πως η εγγυηση χανεται αν προσπαθησεις να βαλεις αλλη γλωσσα - αλλωστε κι η ιδια η ΕΤΕΝ για αυτο κανει ταυτοποιηση της γλωσσας της ROM που φοραει το μηχανημα πριν σου επιτρεψει να κανεις την αναβαθμιση.

Με λιγα λογια, αν το "πειραξεις" με το κολπακι που λες (αν και οποτε βγει), ειναι στη διακριτικη ευχερεια του Πλαισιου να δεχτει να σου περασει ενδεχομενη βλαβη στην εγγυηση.

Γενικα, θεωρω καλυτερη τη λυση αγγλικης εκδοσης Χ600 απο το Πλαισιο η οπουδηποτε αλλου το βρειτε φθηνοτερο (αλλωστε απο οπου και να αγοραστει θα φυγει εξωτερικο σε περιπτωση βλαβης, με ο,τι αυτο συνεπαγεται).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι καλη μια συσκευη που η μπαταρια ειναι χαλια,προβληματα μεταξυ windows,καθημερινο reset(!!!!!),προβληματα στα sms,θα φυγει εξωτερικο σε περιπτωση βλαβης(!!!!!)

Tα ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

Και ζητανε και 450 ευρω?

Πειραματιζονται με τους αγοραστες??????

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν διαβαζεις καλα. Τα περισσοτερα απο τα προβληματα εχουν λυθει με την 263 εκδοση λογισμικου.

Τωρα, ενδεχομενα προβληματα που οφειλονται σε λανθασμενο σεταρισμα καποιων χρηστων (για τα μηνυματα που αναφερθηκες - με ενα resco keyboard pro τα παντα διευθετουνται) δε νομιζω οτι αξιζουν καποιο σχολιασμο.

Τελος, για το service και την αποστολη στο εξωτερικο, με εξαιρεση την HTC αυτο συμβαινει σε ολα τα windows mobile ppc (και σε τελικη, σε πολλες περιπτωσεις το περιφημο "εγχωριο" service του ανταγωνισμου, μπορει χρονικα να απαιτησει παραπλησιο χρονικο διαστημα με μια αποστολη στο εξωτερικο).

Συμπερασματικα, η τιμη της συσκευης ειναι απολυτως τιμια για αυτα που προσφερει, δεδομενου του πως εχει διαμορφωθει η αγορα των ppc.

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαίσιο πουλάει μόνο την Ελληνική ROM ή και την Αγγλικη? Αν πάρω την Αγγλική και βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο θα είναι οκ τα SMS? Το Destinator πάντως ανεξαρτήτου ROM θα είναι στα Ελληνικά ε?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δε λέει να το αγοράσει κάποιος με ελληνική ROM αφού ούτε τα SMS των 160 χαρακτηρων υποστηρίζει ουτε προσφέρει και τίποτα. Δυστυχως όταν ρώτησα εδς πριν το αγοράσω δεν βρέθηκε κανείς να μου πει τη λεπτομέρεια με τις αναβαθμίσεις!!!

Μήπως κάποιος έχει βρεί βάση για αυτοκίνητο κατάλληλη για το Χ600? Το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν έχει φέρει τη δική του και μάλλον θα καθυστερησει οπως φαινεται!!

 

δηλαδή συγνώμη αν το πάρω εγώ απο το Πλαίσιο το ελληνικό θα έχω πρόβλημα με τα SMS???

Link to comment
Share on other sites

Ola doulevoun... kai o kathenas krinei an aksizei na to plirwsei i oxi. Kata tin tapeini mou gnwmi... einai apo ta liga programmata pou aksizei na to exeis agorasmeno.

 

Σωστός!!!

Και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή συγνώμη αν το πάρω εγώ απο το Πλαίσιο το ελληνικό θα έχω πρόβλημα με τα SMS???

 

Δυστυχώς ναι. εγω τουλάχιστον δεν βρηκα τροπο να γραφω με 160 χαρακτηρες γυρνοντας το πληκτρολογιο στα ελληνικα. Αναγκαστηκα να βαλω αλλο πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Είτε Ελληνικό το πάρετε είτε Αγγλικό το πληκτρολόγιο για την σύνταξη sms 160 χαρακτήρων δεν το γλιτώνετε.

 

Όσο αφορά την αλλαγή γλώσσας απο τα Ελληνικά WM6 του πλαισίου σε ενδεχόμενη αναβάθμιση rom αγγλική στο μέλλον,η εγγύηση υφίσταται κανονικότατα απο την στιγμή που η συγκεκριμένη rom που έχετε περασμένη είναι η επίσημη της ΕΤΕΝ.

 

Το σπασμένο destinator δεν είναι σε καμιά περίπτωση ακριβές και σταθερό όπως το αγορασμένο...

 

Ελπίζω να έλυσα έστω και ελάχιστες απο τις απορίες σας

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω για πληκτρολογιο τι έχει ή πρέπει να κατεβάσω πρόγραμμα ?

Υπάρχει ένας πόλεμος που μαίνεται στο σύμπαν -

αλλά σε σκοτεινούς καιρούς αναδεικνύονται οι μεγάλοι ηγέτες...

Ogame

Link to comment
Share on other sites

 

Όσο αφορά την αλλαγή γλώσσας απο τα Ελληνικά WM6 του πλαισίου σε ενδεχόμενη αναβάθμιση rom αγγλική στο μέλλον,η εγγύηση υφίσταται κανονικότατα απο την στιγμή που η συγκεκριμένη rom που έχετε περασμένη είναι η επίσημη της ΕΤΕΝ.

 

 

Το ειπα και παραπανω και το ξαναλεω. Η ιδια η ΕΤΕΝ δεν επιτρεπει να αναβαθμισεις σε αλλη γλωσσα, απο αυτη που εχει η συσκευη σου. Εγκειται στη διακριτικη ευχερεια του Πλαισιου, να σου καλυψει τη συσκευη στην εγγυηση σε πιθανο προβλημα π.χ κατα την αναβαθμιση.

Tυπικο μεν (και χωρις νοημα, αφου μιλαμε για επισημη αναβαθμιση), υπαρκτο δε.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ρεζουμε της υποθεσης x600:Για sms 160 χαρακτηρων πηγαινετε sms->μενου->εργαλεια->επιλογες->*sms->απενεργοποιηση unicode.(Γραφωντας κεφαλαια γραφει 160 χαρακτηρες)

Bluetooth λειτουργει κανονικοτατα απο πλαισιο με ελληνικη rom 263(υποθετω και με την αγγλικη)

Μπαταρια μετρια κραταει 2 μερες με μετρια χρηση ισως και λιγο παραπανω,1 μερα αμα το σκιζεις.

Πιθανη βλαβη φευγει εξωτερικο οπως και ολα τα ppc στην ελλαδα με εξαιρεση τα HTC.

Gps απο τα καλυτερα σε ppc και με destinator πεταει.

Σημα μετριο(προσωπικη μου αποψη με vodafone και σε συγκριση με αλλα κινητα στα ιδια σημεια)

Δεν υπαρχει στο κουτι car mount kit το αγορεζεται ξεχωριστα απο expansys η απο οπου αλλου βρειτε.

Πανεμορφο(υποκειμενικο) μικρο σε διαστασεις για να χωραει παντου(μην παραξηγησετε το παντου) και καλη κατασκευη.Στιβαρη αισθηση στο χερι.

Αρκετα καλη τιμη(450euro) για αυτα που προσφερει.

Εγω το συνιστω ανεπιφυλακατα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Glofiish X600

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...