Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδια ζειτε σε αλλη χωρα?

Ποιο πετρελαιο? ποιες αντλιες θερμοτητας?

Στις πολυκατοικιες, τουλαχιστον της Αθηνας, εχουμε ξεχασει τι παει να πει κεντρικη θερμανση εδω και δυο χρονια. Φυσικο αεριο εχουμε στη δικη μας και δε θα αναψουν και φετος. Ο κοσμος δεν εχει λεφτα.

Ποιες επιλογες εχει ενας ανθρωπος που ειτε ειναι ανεργος ειτε πληρωνεται εναντι για να ζεσταθει? Ποια επιλογη εχω στο διαμερισματακι που ζω? να βαλω αντλια θερμοτητας? :lol:

Να χτισω τζακι ή να ανοιγω τρυπες για μπουρια στο ξενο σπιτι? Και πες την ανοιξα την τρυπα, τα ξυλα που θα τα αποθηκευω?

Μηπως να παρω μια σομπα πελλετ που το κοστος ξεκιναει απο χιλιαρικο? Ναι μακροπροθεσμα θα γλυτωσω χρηματα, βραχυπροθεσμα ομως που θα το βρω το χιλιαρικο μπορει κανεις να μας πει?

 

Οταν λεμε οτι ξαφνικα απο την κεντρικη θερμανση και το πετρελαιο/φυσικο αεριο πηγαμε στη ηλεκτρικη σε ενα δωματιο, λετε να το κανουμε γιατι εχουμε καποιο βιτσιο?΄

ή νομιζετε οτι εχουμε απο ενα ηλεκτρικο σωμα σε καθε δωματιο ανοικτο ολη τη μερα και ειμαστε "με το φανελακι"?

 

Μακαρι ολοι σας να εχετε ζεστα σπιτια, εκει εξω ομως υπαρχουν παρα πολλοι Ελληνες που το ετος 2013 κρυωνουν μεσα στα ιδια τους τα σπιτια, και πολλαπλασιαζονται με ρυθμους μεγαλους.

 

Οσο για τα inverter, επειδη οταν ειχα δουλεια ακομη ελεγα να παρω ενα για το υ/ο, ρωταγα οποιον ψυκτικο εβρισκα μπροστα μου. Πρεπει να μιλησα με 5 ψυκτικους τα τελευταια 2 χρονια, ο τελευταιος το Mαιο που μας εκανε σερβις. "μην παρεις inverter" η κοινη επωδος. Δεν εχω κανει και πανελληνιο γκαλοπ αλλα ουτε γνωριζονταν μεταξυ τους ουτε σε καποιο μυστικο κλαμπ εναντιον των inverter ανηκουν (νομιζω τουλαχιστον!).

Edited by Lolota
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, αλλά υπάρχουν κι άλλοι Έλληνες που έχουν διαθέσιμα χρήματα, έχουν κανονικά δουλεία, αλλά ταυτόχρονα ψάχνουν για κάτι πιο οικονομικό σε θέρμανση.

 

Επειδή κάποιοι δεν έχουν δουλεία 'η λεφτά, δε σημαίνει ότι οι άλλοι που τα έχουν απαγορεύεται να συζητούν 'η να προτείνουν λύσεις.

 

Ναι έχουν μειωθεί οι δουλείες και τα έσοδα, αλλά δεν είναι όλοι στο ίδιο τσουβάλι...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ζειτε σε αλλη χωρα?

Ποιο πετρελαιο? ποιες αντλιες θερμοτητας?

Στις πολυκατοικιες, τουλαχιστον της Αθηνας, εχουμε ξεχασει τι παει να πει κεντρικη θερμανση εδω και δυο χρονια. Φυσικο αεριο εχουμε στη δικη μας και δε θα αναψουν και φετος. Ο κοσμος δεν εχει λεφτα.

Ποιες επιλογες εχει ενας ανθρωπος που ειτε ειναι ανεργος ειτε πληρωνεται εναντι για να ζεσταθει? Ποια επιλογη εχω στο διαμερισματακι που ζω? να βαλω αντλια θερμοτητας? :lol:

Να χτισω τζακι ή να ανοιγω τρυπες για μπουρια στο ξενο σπιτι? Και πες την ανοιξα την τρυπα, τα ξυλα που θα τα αποθηκευω?

Μηπως να παρω μια σομπα πελλετ που το κοστος ξεκιναει απο χιλιαρικο? Ναι μακροπροθεσμα θα γλυτωσω χρηματα, βραχυπροθεσμα ομως που θα το βρω το χιλιαρικο μπορει κανεις να μας πει?

 

Οταν λεμε οτι ξαφνικα απο την κεντρικη θερμανση και το πετρελαιο/φυσικο αεριο πηγαμε στη ηλεκτρικη σε ενα δωματιο, λετε να το κανουμε γιατι εχουμε καποιο βιτσιο?΄

ή νομιζετε οτι εχουμε απο ενα ηλεκτρικο σωμα σε καθε δωματιο ανοικτο ολη τη μερα και ειμαστε "με το φανελακι"?

 

Μακαρι ολοι σας να εχετε ζεστα σπιτια, εκει εξω ομως υπαρχουν παρα πολλοι Ελληνες που το ετος 2013 κρυωνουν μεσα στα ιδια τους τα σπιτια, και πολλαπλασιαζονται με ρυθμους μεγαλους.

 

Οσο για τα inverter, επειδη οταν ειχα δουλεια ακομη ελεγα να παρω ενα για το υ/ο, ρωταγα οποιον ψυκτικο εβρισκα μπροστα μου. Πρεπει να μιλησα με 5 ψυκτικους τα τελευταια 2 χρονια, ο τελευταιος το Mαιο που μας εκανε σερβις. "μην παρεις inverter" η κοινη επωδος. Δεν εχω κανει και πανελληνιο γκαλοπ αλλα ουτε γνωριζονταν μεταξυ τους ουτε σε καποιο μυστικο κλαμπ εναντιον των inverter ανηκουν (νομιζω τουλαχιστον!).

 

Ολα αυτα http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html ΑΘ ειναι .ειναι για ενα δωματιο.Εγω προτεινα αντι να δωσεις 250€ για κεροσαν να παρεις ενα τετοιο να κανεις οικονομια. Φανταζομαι πολλοι βαλανε μια ΑΘ για να δροσιζονται το καλοκαιρι,στο διαμερισματακι που νοικιαζανε.

Τωρα για τα inverter τι να πω,μου θυμιζει κατι παλιους μαστορους :lol::lol: ''αυτα ειναι πραγματα του σατανα'' .

Σιιγουρα πιο πολυπλοκο ,σιγουρα πιο εξελιγμενο απο τα προηγουμενης γενιας αλλα ψυκτικος και να λεει μακρια απο inverter προσωπικα τον θεωρω επιεικως απαραδεκτο ......

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Moυ κάνει και μένα εντύπωση αυτό που είπαν στη Lolota. Αν εννοούσαν ότι είναι πιο ακριβά από τα συμβατικά οn/off, τότε ναι, είχαν δίκιο.

Αν όμως υποστηρίζουν ότι είναι λιγότερο αποδοτικά/οικονομικά σε σχέση με τα συμβατικά ή ακόμα και με οποιαδήποτε μορφή θέρμανσης που δεν στηρίζεται στις ΑΘ, τότε πρέπει να τους πάρουν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Moυ κάνει και μένα εντύπωση αυτό που είπαν στη Lolota. Αν εννοούσαν ότι είναι πιο ακριβά από τα συμβατικά οn/off, τότε ναι, είχαν δίκιο.

Αν όμως υποστηρίζουν ότι είναι λιγότερο αποδοτικά/οικονομικά σε σχέση με τα συμβατικά ή ακόμα και με οποιαδήποτε μορφή θέρμανσης που δεν στηρίζεται στις ΑΘ, τότε πρέπει να τους πάρουν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

 

σωστος ... Φανταζομαι οτι εννοουσαν την πολυπλοκοτητα του μηχανηματος.Πλακετες-ινβερτερ κλπ.Σιγουρα πιο προβληματικα απο τα απλα μοντελα.Και τα σημερινα αυτοκινητα ειναι πιο προβληματικα απο τα περασμενης εικοσαετιας λογω πολυπλοκοτητας αλλα οχι και να τα αποφευγουν σαν τον σατανα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, έχουν γραφτεί σελίδες για το θέμα. Ρίξε μια ματιά μερικές σελίδες πιο πάνω.

Τα a/c καταναλώνουν έως 5 φορές λιγότερο από τα άλλα ηλεκτρικά σωματα, στην παροχή ίδιας ποσότητας θερμότητας.

Γκουγκλαρισε λίγο.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΛΑΔΙΟΥ σε σχέση με κλιματιστικά.

Ακόμα κι ένα φτηνό του καρφουρ είναι 4 φορές οικονομικοτερο.

Σε 2 μήνες έβαλες τα λεφτά του.

Μου φαίνεται ότι τσάμπα γράφουμε αφού κανείς δε διαβάζει.

Καλή τύχη στην επιλογή σας.

Απο μένα τέλος.

 

καλο θα ειναι επισης να αναφερεται και κατι αλλο σημαντικο.

ΤΑ air condition ειναι απαγορευτικα για παιδια μικρης ηλικιας για να μην πω και μεγαλυτερης.

Περυσι ειχα το πρωτο προβλημα οταν επρεπε να επιλεξω στο τι θερμαντικο να βαλω στο παιδικο δωματιο αλλα και στο υπολοιπο σπιτι, αφου πετρελαιο γιοκ.

Ξεκινησα με την αγορα ac . οπως και να το κανουμε οσο και να καει λιγοτερο εχει τα εξης μειον.

Ξερενει μεχρι αισχατον την ατμοσφαιρα, και με το που το κλεισεις ξεχνας οτι ειχες ζεστη στο 3 λεπτο. Το πρωτο κυριως στα παιδια κανει κακο και το δευτερο σιγουρα δεν το θες. Επισης σε χαμηλες θερμοκρασιες δεν ενδικνειτε.

Πηρα ενα θερμοπομπο για το δωματιο τελικα. Οχι οτι ειδα παλι την ζεστασια του πετρελαιου αλλα ειδα την ιδια ποιοτητα θερμανσης με το πετρελαιο. Εβγαλα ολο τον χειμωνα χωρις ιδιαιτερο κοστος λογο και νυχτερινου.

Φετος πηρα και δευτερο εξισου καλο. Καλυτερα 5 ωρες θερμοπομπος παρα 10 ac γιατι μπορει αυτη να ειναι η αναλογια κοστους αλλα οχι ποιοτητας θερμανσης. Επισης εχουν πολυ καλο θερμοστατη-οικονομια

Τα χρησιμοποιω σε δωματια που τα καλυπτουν στο επακρον. Δεν ξερω σε μεγαλυτερουσ χωρους τι γινεται. Αυτα απο εμενα. Εχω ενα noirot και ενα atlantic f118 με digital display.

Air condition παντου αλλα μονο το καλοκαιρι

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι επισης να αναφερεται και κατι αλλο σημαντικο.

ΤΑ air condition ειναι απαγορευτικα για παιδια μικρης ηλικιας για να μην πω και μεγαλυτερης.

Περυσι ειχα το πρωτο προβλημα οταν επρεπε να επιλεξω στοντι θερμαντικο να βαλω στο παιδικο δωματιο αλλα και στο υπολοιπο σπιτι, αφου πετρελαιο γιοκ.

Ξεκινησα με την αγορα ac . οπως και να το κανουμε οσο και να καει λιγοτερο εχει τα εξης μειον.

Ξερενει μεχρι εσχατον την ατμοσφαιρα, και με το που το κλεισεις ξεχνας οτι ειχες ζεστη στο 3 λεπτο. Το πρωτο κυριως στα παιδια κανει κακο και το δευτερο σιγουρα δεν το θες. Επισης σε χαμηλες θερμοκρασιες δεν ενδικνειτε.

Πηρα ενα θερμοπομπο για το δωματιο τελικα. Οχι οτι ειδα παλι την ζεστασια του πετρελαιου αλλα ειδα την ιδια ποιοτητα θερμανσης με το πετρελαιο. Εβγαλα ολο τον χειμωνα χωρις ιδιαιτερο κοστος λογο και νυχτερινου.

Φετος πηρα και δευτερο εξισου καλο.

Τα χρησιμοποιω σε δωματια που τα καλυπτουν στο επακρον. Δεν ξερω σε μεγαλυτερουσ χωρους τι γινεται. Αυτα απο εμενα. Εχω ενα noirot και ενα atlantic f118 με digital display.

Air condition παντου αλλα μονο το καλοκαιρι

 

Ακριβώς αυτό!

Κι εγώ με τον θερμοπομπό είμαι στο δωμάτιό μου.

Απο ζέστη, μεσα σε 5 λεπτά ζεσταίνεται το δωμάτιο (2KW ειναι της delonghi) και με τον θερμοστάτη κάνει τακτικά διακοπές.

Αγόρασα με 18ευρώ έναν μετρητή KWh και τον έβαλα μεταξύ convector και μπρίζας και βλέπω ανα πάσα στιγμή την κατανάλωση του.

 

Μέχρι τώρα, 19 ώρες χρήσης έκαψε 34,4KWh (περίπου 3,30 ευρώ , του όρισα στο περίπου 0,10ευρώ το κοστος της κιλοβατώρας)

και 19 ώρες αντιστοιχούν σε 4 μέρες χρήσης, με ποιότητα ζέστης στο δωμάτιο ως αίσθηση ίδια με του καλοριφέρ. Not bad at all!

 

Το μονο αρνητικό είναι η αίσθηση που έχω οταν βγαίνω απο το δωμάτιο μου λόγω διαφοράς θερμοκρασίας.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι επισης να αναφερεται και κατι αλλο σημαντικο.

ΤΑ air condition ειναι απαγορευτικα για παιδια μικρης ηλικιας για να μην πω και μεγαλυτερης.

Περυσι ειχα το πρωτο προβλημα οταν επρεπε να επιλεξω στο τι θερμαντικο να βαλω στο παιδικο δωματιο αλλα και στο υπολοιπο σπιτι, αφου πετρελαιο γιοκ.

Ξεκινησα με την αγορα ac . οπως και να το κανουμε οσο και να καει λιγοτερο εχει τα εξης μειον.

Ξερενει μεχρι αισχατον την ατμοσφαιρα, και με το που το κλεισεις ξεχνας οτι ειχες ζεστη στο 3 λεπτο. Το πρωτο κυριως στα παιδια κανει κακο και το δευτερο σιγουρα δεν το θες. Επισης σε χαμηλες θερμοκρασιες δεν ενδικνειτε.

Πηρα ενα θερμοπομπο για το δωματιο τελικα. Οχι οτι ειδα παλι την ζεστασια του πετρελαιου αλλα ειδα την ιδια ποιοτητα θερμανσης με το πετρελαιο. Εβγαλα ολο τον χειμωνα χωρις ιδιαιτερο κοστος λογο και νυχτερινου.

Φετος πηρα και δευτερο εξισου καλο. Καλυτερα 5 ωρες θερμοπομπος παρα 10 ac γιατι μπορει αυτη να ειναι η αναλογια κοστους αλλα οχι ποιοτητας θερμανσης. Επισης εχουν πολυ καλο θερμοστατη-οικονομια

Τα χρησιμοποιω σε δωματια που τα καλυπτουν στο επακρον. Δεν ξερω σε μεγαλυτερουσ χωρους τι γινεται. Αυτα απο εμενα. Εχω ενα noirot και ενα atlantic f118 με digital display.

Air condition παντου αλλα μονο το καλοκαιρι

 

πριν λιγο συζηταγαν οτι με το αιρκοντισιον δημιουργειται υγρασια ,τωρα λες στεγνος αερας....

σιγουρα απο ποιοτητα ειναι λιγο υποδεεστερα...

 

ΥΓ ,αληθεια στο ιασω και στα μαιευτηρια τα νεογενητα ειναι με θερμοπομπους?

 

Ακριβώς αυτό!

Κι εγώ με τον θερμοπομπό είμαι στο δωμάτιό μου.

Απο ζέστη, μεσα σε 5 λεπτά ζεσταίνεται το δωμάτιο (2KW ειναι της delonghi) και με τον θερμοστάτη κάνει τακτικά διακοπές.

Αγόρασα με 18ευρώ έναν μετρητή KWh και τον έβαλα μεταξύ convector και μπρίζας και βλέπω ανα πάσα στιγμή την κατανάλωση του.

 

Μέχρι τώρα, 19 ώρες χρήσης έκαψε 34,4KWh (περίπου 3,30 ευρώ , του όρισα στο περίπου 0,10ευρώ το κοστος της κιλοβατώρας)

και 19 ώρες αντιστοιχούν σε 4 μέρες χρήσης, με ποιότητα ζέστης στο δωμάτιο ως αίσθηση ίδια με του καλοριφέρ. Not bad at all!

 

Το μονο αρνητικό είναι η αίσθηση που έχω οταν βγαίνω απο το δωμάτιο μου λόγω διαφοράς θερμοκρασίας.

οι 34 kwh ειναι ημερησια καταναλωση?

καλα κανεις και τα αναφερεις αλλα ειναι μονο ενδεικτικες τιμες.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Οι 34KWh είναι η κατανάλωση που έκανα μεσα σε 4 μέρες μη συνεχόμενης χρήσης αλλά σε ώρες και σε διάρκεια που ήθελα εγώ (19ώρες συνολο χρησης του convector)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο συζηταγαν οτι με το αιρκοντισιον δημιουργειται υγρασια ,τωρα λες στεγνος αερας....

σιγουρα απο ποιοτητα ειναι λιγο υποδεεστερα...

 

ΥΓ ,αληθεια στο ιασω και στα μαιευτηρια τα νεογενητα ειναι με θερμοπομπους?

 

 

οι 34 kwh ειναι ημερησια καταναλωση?

καλα κανεις και τα αναφερεις αλλα ειναι μονο ενδεικτικες τιμες.

 

Φαινεσαι εξυπνος ανθρωπος για να μου συγκρινεις τον κλιματισμο ενος μαιευτηριου με ενος σπιτιου.

Μην ρωτας εμενα ρωτα ενα γιατρο να σου πει.

Απο που και ως που να δημιουργει υγρασια . ξηρανση προκαλει μην τα μπερδευεις. Αλλοι βαζουν και υγραντηρα για να εξομοιωσουν την υγρασια με την ξηρασια αλλα δεν κανει τιποτα.

 

Αν εχεις παιδι εσυ βεβαια και γουσταρεις βαλτου aircondition . Περι ορεξεως.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σχεδον τις περισσότερες απαντήσεις στις 13 σελίδες του θέματος και το συμπέρασμα που έβγαλα απο εδω μέσα ειναι

100 άνθρωποι συμμετέχουν με 100 διαφορετικές προτάσεις/απαντήσεις και περισσότερο μπερδεύει παρα ξεδιαλύνει.

 

Το καλύτερο ειναι να βρεθείς σε χώρους που έχουν διαφορετικούς τρόπους θέρμανσης και να κάνεις συγκριση την αίσθηση και ποιότητα ζέστης του χώρου. Απο θέμα κατανάλωσης απλά βγάζεις κομπιουτεράκι και υπολογίζεις θεωρητικά τις κιλοβατώρες με τα σχεδιαγράμματα ωστε να εχεις εναν μπουσουλα.

 

Αλλά... ακομα κι αν πάρεις συσκευή που καταναλώνει πολύ, εαν την χρησιμοποιείς συνετά τότε δεν θα σου κοστίσει ακριβά... δηλαδή εξαρτάται και απο την χρηση/χρόνο που θα κάνεις. Πχ εγω με τον convector που τον ανοιγω μερικές ώρες της ημέρας , μιας και το μεγαλύτερο μερος ειμαι στην δουλειά, δεν θα μου φουσκώσει τον λογαριασμό τρομερά ωστε να ειναι ασύμφορο απο ενα inverter. πιστεύω...

 

για την αίσθηση ζέστης , όπως εγραψα προηγουμένως, σαφώς ανώτερη κατα πολύ απο το κλιματιστικό του σπιτιου

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

για την αίσθηση ζέστης , όπως εγραψα προηγουμένως, σαφώς ανώτερη κατα πολύ απο το κλιματιστικό του σπιτιου

 

Εισαι σιγουριος ρε Φιλλιπε γιατι εδω υπαρχουν aircondionαδες και τους χαλας την δουλεια.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουριος ρε Φιλλιπε γιατι εδω υπαρχουν aircondionαδες και τους χαλας την δουλεια.

 

Κάθε άνθρωπος εχει διαφορετική αντίληψη του περιβάλλοντος (ως προς τις αισθήσεις).

Προσωπικά... η αίσθηση ζέστης που έχω απο το convector ειναι πολυ καλύτερη γι αυτό εξάλλου και το χρησιμοποιώ.

Θα ήταν ανόητο να το χρησιμοποιούσα διαφορετικά.

 

Γι αυτό λεω, να συγκρίνετε οι ίδιοι. Μην περιμένετε απο εδω μέσα.

Αν διάβασες τις απαντήσεις... όλα ειναι ασύμφορα και όλα έχουν καλές αποδόσεις και το αντίθετο, όλα συμφέρουν αλλά όλα εχουν μετρια απόδοση. :blink::blink::blink:

 

Ειμαι ικανοποιημένος απο τον convector , το θεωρώ καλή αγορά.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άνθρωπος εχει διαφορετική αντίληψη του περιβάλλοντος (ως προς τις αισθήσεις).

Προσωπικά... η αίσθηση ζέστης που έχω απο το convector ειναι πολυ καλύτερη γι αυτό εξάλλου και το χρησιμοποιώ.

Θα ήταν ανόητο να το χρησιμοποιούσα διαφορετικά.

 

Γι αυτό λεω, να συγκρίνετε οι ίδιοι. Μην περιμένετε απο εδω μέσα.

Αν διάβασες τις απαντήσεις... όλα ειναι ασύμφορα και όλα έχουν καλές αποδόσεις και το αντίθετο, όλα συμφέρουν αλλά όλα εχουν μετρια απόδοση. :blink::blink::blink:

 

Ειμαι ικανοποιημένος απο τον convector , το θεωρώ καλή αγορά.

Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες. Ο καθενας με οτι αναγκεςεχει και οτι τον βολευει

ελπιζω να κταλαβες τι εννοουσα.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Φαινεσαι εξυπνος ανθρωπος για να μου συγκρινεις τον κλιματισμο ενος μαιευτηριου με ενος σπιτιου.

Μην ρωτας εμενα ρωτα ενα γιατρο να σου πει.

Απο που και ως που να δημιουργει υγρασια . ξηρανση προκαλει μην τα μπερδευεις. Αλλοι βαζουν και υγραντηρα για να εξομοιωσουν την υγρασια με την ξηρασια αλλα δεν κανει τιποτα.

 

Αν εχεις παιδι εσυ βεβαια και γουσταρεις βαλτου aircondition . Περι ορεξεως.

 

Υπαρχουν και αιρκοντισιον οικιακα που κανουν συνθηκες κλιματισμου(νωπο αερα κλπ)

 

Διάβασα σχεδον τις περισσότερες απαντήσεις στις 13 σελίδες του θέματος και το συμπέρασμα που έβγαλα απο εδω μέσα ειναι

100 άνθρωποι συμμετέχουν με 100 διαφορετικές προτάσεις/απαντήσεις και περισσότερο μπερδεύει παρα ξεδιαλύνει.

 

Το καλύτερο ειναι να βρεθείς σε χώρους που έχουν διαφορετικούς τρόπους θέρμανσης και να κάνεις συγκριση την αίσθηση και ποιότητα ζέστης του χώρου. Απο θέμα κατανάλωσης απλά βγάζεις κομπιουτεράκι και υπολογίζεις θεωρητικά τις κιλοβατώρες με τα σχεδιαγράμματα ωστε να εχεις εναν μπουσουλα.

 

Αλλά... ακομα κι αν πάρεις συσκευή που καταναλώνει πολύ, εαν την χρησιμοποιείς συνετά τότε δεν θα σου κοστίσει ακριβά... δηλαδή εξαρτάται και απο την χρηση/χρόνο που θα κάνεις. Πχ εγω με τον convector που τον ανοιγω μερικές ώρες της ημέρας , μιας και το μεγαλύτερο μερος ειμαι στην δουλειά, δεν θα μου φουσκώσει τον λογαριασμό τρομερά ωστε να ειναι ασύμφορο απο ενα inverter. πιστεύω...

 

για την αίσθηση ζέστης , όπως εγραψα προηγουμένως, σαφώς ανώτερη κατα πολύ απο το κλιματιστικό του σπιτιου

 

Φιλλιπα η συνεση ειναι το κυριοτερο,ειδικα σε ενα λαο που ελλειπε η συνεση.Αυτο ομως δεν εχει να κανει με το κοστος χρησης.Οτι και να κανουμε θα ειναι πιο οικονομικη η χρηση τους.Σε αισθηση μιας και εγω 3ο χρονο ζεσταινομαι με κλιματιστικα ,στην αρχη μου φανηκε απαισια.Τωρα την συνηθισα και μου φαινεται μια χαρα εκτος μονο απο το να σε χτυπαει ο ζεστος αερας πανω σου που γινεται ανυποφορο.

Εισαι σιγουριος ρε Φιλλιπε γιατι εδω υπαρχουν aircondionαδες και τους χαλας την δουλεια.

 

Αν υπονοεις εμενα να ενημερωσω οτι εμενα ειτε το ενα ειτε το αλλο επιλεξεις κερδος εχω.Κυρια ενασχοληση ειναι Γεννητριες οποτε αγοραστε οτι θελετε :lol: .

Την αποψη μου λεω επι του θεματος ,χωρις κανενα οφελος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και αιρκοντισιον οικιακα που κανουν συνθηκες κλιματισμου(νωπο αερα κλπ)

 

 

 

Φιλλιπα η συνεση ειναι το κυριοτερο,ειδικα σε ενα λαο που ελλειπε η συνεση.Αυτο ομως δεν εχει να κανει με το κοστος χρησης.Οτι και να κανουμε θα ειναι πιο οικονομικη η χρηση τους.Σε αισθηση μιας και εγω 3ο χρονο ζεσταινομαι με κλιματιστικα ,στην αρχη μου φανηκε απαισια.Τωρα την συνηθισα και μου φαινεται μια χαρα εκτος μονο απο το να σε χτυπαει ο ζεστος αερας πανω σου που γινεται ανυποφορο.

 

Και γυναικα να κρατησεις 3 χρονια την συνηθιζεις , δεν παει να πει οτι ειναι σωστο. Οταν αναφερομαστε σε παιδια το πραγμα σοβαρευει.

 

Αν υπονοεις εμενα να ενημερωσω οτι εμενα ειτε το ενα ειτε το αλλο επιλεξεις κερδος εχω.Κυρια ενασχοληση ειναι Γεννητριες οποτε αγοραστε οτι θελετε :lol: .

Την αποψη μου λεω επι του θεματος ,χωρις κανενα οφελος.

 

Απο την φυση της δουλεια σου φαινεται να εχεις γνωση οποτε καλο θα ειναι να στηριζεσαι σε αυτη στις απαντησεις σου

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς τους θερμοπομπούς τεχνολογίας mica?πχ αυτόν που καλύπτει και τα 25m2 μου http://www.dileris.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=dileris_flypage.tpl&product_id=2994&category_id=41&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart#.Upj6cNJ7JuQ

είναι θερμοπομποί που απότι λένε στην περιγραφή έχουν συνδυαστικό τρόπο θέρμανσης : Κυκλοθερμική θέρμανση και υπέρυθρη (infrared) θέρμανση (ανακλαστική) με πολύ χαμηλή κατανάλωση της τάξης του 0,20ευρώ ανά ώρα

Ψάχνω κάτι να μετακινείται, να μου συμπληρώνει την θέρμανση.Αφού κάθομαι κατά 90% σε ένα δωμάτιο αν γίνεται να ζεστάνω αυτό και γρήγορα και οικονομικά

 

Πήρα την Παρασκευή αυτό http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SINGER-SRMH-20,99452,482807,935956.html?langId=-18

Δεν έχω εμπειρία σε τέτοιες συσκευές αλλά θα έλεγα πως έκανα μέτρια αγορά.

Αρχικά μύριζε έντονα. Μετά από κάποιες ώρες χρήση αυτό ευτυχώς σταμάτησε.

Στα 25m2 θεωρώ ότι δεν θα τα κατάφερνε με τα 2000W που έχει. Σε μικρότερους χώρους το άναβα μισή μία ώρα και έκανε δουλειά.

BTW το σπίτι ήταν πολύ κρύο (~13-14C) όταν άρχισα να χρησιμοποιώ την συσκευή. Το Σάββατοκύριακο άναψε το καλοριφέρ για πρώτη φορά.

 

Η συσκευή που αναφέρεις βέβαια λέει ότι συνδιάζει υπέρυθρες οπότε μπορεί να παίζει λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για κάθε συσκευή από αυτές πού λένε για εξοικονόμηση ενέργειας, θα έπρεπε να διώκονται για παραπλανητικη διαφήμιση.

Αν διάβαζες λίγο, θα έβλεπες ότι με 80 €επιπλέον (+30€τοποθέτηση) και σε άτοκες δόσεις, αγοράζεις ένα συμβατικό 9αρι Α, που σου κάνει απόσβεση σε 3 μήνες και ζεσταίνεται το κοκαλάκι σου. Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις ινβερτερ κλπ αν δεν περισσεύουν χρήματα.

Τώρα θα ταλαιπωρηθείς και θα σου τρώει € η ΔΕΗ, χωρίς την ζέστη που χρειάζεσαι.

Πάντως βάσει του νόμου, μπορείς να το επιστρέψεις και να σου επιστραφούν τα χρήματα ΚΑΙ να κάνεις καταγγελία.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την Παρασκευή αυτό http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SINGER-SRMH-20,99452,482807,935956.html?langId=-18

Δεν έχω εμπειρία σε τέτοιες συσκευές αλλά θα έλεγα πως έκανα μέτρια αγορά.

Αρχικά μύριζε έντονα. Μετά από κάποιες ώρες χρήση αυτό ευτυχώς σταμάτησε.

Στα 25m2 θεωρώ ότι δεν θα τα κατάφερνε με τα 2000W που έχει. Σε μικρότερους χώρους το άναβα μισή μία ώρα και έκανε δουλειά.

BTW το σπίτι ήταν πολύ κρύο (~13-14C) όταν άρχισα να χρησιμοποιώ την συσκευή. Το Σάββατοκύριακο άναψε το καλοριφέρ για πρώτη φορά.

 

Η συσκευή που αναφέρεις βέβαια λέει ότι συνδιάζει υπέρυθρες οπότε μπορεί να παίζει λίγο καλύτερα.

 

και αυτή η συσκευή είναι Mica.συνδιασμός όπως το λινκ που παρέθεσα της kerosun με 2500W

Χάρη στην τεχνολογία των θερμικών στοιχείων από υλικά MICA τα Panel Rohnson συνδυάζουν την εκπομπή θερμότητας μέσω ακτινοβολίας με την εκπομπή θερμού αέρα.

η θερμοκρασία με κλειστά τα πάντα για μια μέρα δεν πέφτει ποτέ κάτω από 17.Την ζέστη την κρατάει

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για κάθε συσκευή από αυτές πού λένε για εξοικονόμηση ενέργειας, θα έπρεπε να διώκονται για παραπλανητικη διαφήμιση.

Αν διάβαζες λίγο, θα έβλεπες ότι με 80 €επιπλέον (+30€τοποθέτηση) και σε άτοκες δόσεις, αγοράζεις ένα συμβατικό 9αρι Α, που σου κάνει απόσβεση σε 3 μήνες και ζεσταίνεται το κοκαλάκι σου. Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις ινβερτερ κλπ αν δεν περισσεύουν χρήματα.

Τώρα θα ταλαιπωρηθείς και θα σου τρώει € η ΔΕΗ, χωρίς την ζέστη που χρειάζεσαι.

Πάντως βάσει του νόμου, μπορείς να το επιστρέψεις και να σου επιστραφούν τα χρήματα ΚΑΙ να κάνεις καταγγελία.

 

Εσύ δηλαδή μου προτείνεις κάτι τέτοιο?

Μπορώ να του βάλω και ροδάκια και να το πηγαίνω από το υπνοδωμάτιο στο γραφείο μου;

 

Ναι σκοπεύω να πάρω και ένα a/c όπως έγραψα μερικά post πίσω. Το σαλόνι μου είναι 6.1x3.4m και ψηλοτάβανο ... πιστεύεις ότι θα τα καταφέρει ένα a/c 9k btu των 160€; Εγώ σκεφτόμουν κάτι σε 12000btu και δυστυχώς σημαντικά ακριβότερο.

 

PS: Διάβασα όλο το thread (ναι άντεξα) και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψε ο filippos στο #513

Μπορεί να έχεις γνώσεις και προσωπική άποψη για το θέμα, αλλά τα μισά σου post ήταν κόντρα με τον συνάδελφό σου από την Κρήτη, χωρίς να βοηθάς εμάς τους άσχετους.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παραπληροφορηθεί. Το συγκεκριμένο κλιματιστικό είναι μόνο η εσωτερική μονάδα ενός συστήματος multi split. Δηλαδή με μια μεγαλύτερη εξωτερική μονάδα μπορούν να συνδεθούν πολλαπλές (συνήθως μεχρι 4) εσωτερικές μονάδες.

 

Για το χώρο σου θα χρειαστείς όντως ~12000 ΒΤU/h και το πιο φθηνό (πέραν προσφοράς) που μπορείς να βρείς είναι αυτό Fairline FL322990-12, το οποίο είναι αμφιβόλου ποιότητας κατασκευής και κάτω του μετρίου απόδοσης/οικονομίας.

 

Παρολαυτά ακόμα και αυτό είναι πιο αποδοτικό στη χρήση σε σχέση με οποιαδήποτε μορφή θερμότητας στηρίζεται στην καύση ορυκτού ή μη καυσίμου, ή στην απευθείας μετατροπής της ηλεκτρικής ενέργειας σε θερμική.

 

Επειδή θίχθηκε το θέμα της ποιότητας αέρα, διαβάστε εδώ τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται για να διασφαλίσουν υψηλή ποιότητα αέρα.

Τυγχάνει να έχω δουλέψει σε παιδιατρικό νοσοκομείο και σας πληροφορώ ότι η θέρμανση και η ψύξη γίνεται από κεντρικό σύστημα HVAC και ειδικά στις μονάδες νεογνών ΜΕΝ, στη ΜΕΘ και ΜΑΦ, χρησιμοποιούνται UV συστοιχίες και air scrubbers στα κανάλια παροχής αέρα. Με λίγα λόγια εφόσον γίνεται σωστή συντήρηση/καθαρισμός η ποιότητα αέρα παραμένει υψηλή στα συστήματα κλιματισμού.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις γνώσεις και προσωπική άποψη για το θέμα, αλλά τα μισά σου post ήταν κόντρα με τον συνάδελφό σου από την Κρήτη, χωρίς να βοηθάς εμάς τους άσχετους.

Επειδή με τίμησες θα σου απαντήσω.

Η σύγκριση έγινε μεταξύ του λαδιού και του λινκ που παρέθεσες. Αν λοιπόν το 9αρι α/κ δουλέψει 10ωρο καίει 10kwh.

Το λαδιού 20kwh. Την ίδια στιγμή όμως έχεις έως 4πλασισ απόδοση στο α/κ, κάπου κοντά στα 4kw.

Δλδ αν οι συνθήκες έξω δεν είναι πολύ κρύο, έχεις διπλάσια θερμότητα με τη μισή κατανάλωση. Με ένα 12άρι άνετα μπορείς να θερμανεις 2 δωμάτια συνεχόμενα, με μια μικρή πατέντα.

Η ποιότητα της θέρμανσης είναι μια χαρά. Αυτά που ακούγονται είναι λίγο ράδιο αρβύλα.

Η πράξη μετράει, αλλά και οι αντιπαραθεσεις είναι πάντα εποικοδομητικες.

Μπερδεύεσαι λόγω άγνοιας, αλλά αν θέλεις στείλε μου το τηλ με πμ να σου τηλ να σου εξηγήσω 10 πράγματα. Είμαι της άποψης ότι η γνωση πρέπει να διαχέεται στην κοινωνία.

10' τηλ είναι μέρες τσατ.

Επίσης αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορούμε να μιλήσουμε όλοι μαζί, να μην καίμε δάχτυλα. :D

Η τεχνολογία υπάρχει, ενδιαφέρον για μάθηση χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...