Jump to content

Ελληνική WM6 ROM για Qtek 8310 [v3]


NiTroGen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιθανόν να έχουν διαφορετικό GSM Module...!

Δεν υπάρχει λογος να ζητάς συγνώμη :)

Nai mporei na einai opos to les alla den einai logiko kai den iparxei logos na to kanoun afto nomizo. Ektos apo to na min boreis na peraseis peiragmeni ROM ;)
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά έχεις μείνει! ;)

 

Re paidia exo xasei kati? Yparxei Destinator 6 gia smartphones me ton elliniko xarti registered? poios tupos destinator einai auti ti stigmi o kaluteros.Ston tupo pou exo gia smartphones de mporo na balw elliniko xarti.Xeirizeste ton allo me fake cursor? Episis exei brei kaneis to autoflight 5.2 kai to teleutaio sniper ragismeno?

Link to comment
Share on other sites

Re paidia exo xasei kati? Yparxei Destinator 6 gia smartphones me ton elliniko xarti registered? poios tupos destinator einai auti ti stigmi o kaluteros.Ston tupo pou exo gia smartphones de mporo na balw elliniko xarti.Xeirizeste ton allo me fake cursor? Episis exei brei kaneis to autoflight 5.2 kai to teleutaio sniper ragismeno?

Υπάρχει συζήτηση για το Destinator. Μπορείς να απευθυνθείς εκεί! Εδώ είναι συζήτηση ΜΟΝΟ για τη ROM!!!!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Στέλνει τον ήχο του εξωτερικού μεγαφώνου στο bluetooth handfree, πχ. την έξοδο του media player.

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά θα μου απαντήσει κανείς αν η ROM έχει φωνητική κλήση, είτε από τη συσκευή ή ακόμα καλύτερα από το BT Headset?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

Μια ερώτηση:

Πως αποθηκεύω τα μυνήματα του τηλεφώνου στο PC ή στην κάρτα;

Εκανα την αναβάθμιση της ρομ και τα έχασα όλα. Για να μην το ξαναπάθω λοιπόν, τί κάνω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Όταν "σεταρουμε" με το "voipiser" το sip και μετά κάνουμε κληση μέσο voip από το προεγκατεστημένο internet call. Ακούμε από τα ηχεία (σαν σε ανοιχτή ακρόαση) η με το ακουστικό?

Και αν έχουμε hands free bluetooth γίνεται να πάει στο hands free ο ήχος? Πως? Αυτόματα η με το προγραμματάκι btrouter μονο που θα πρέπει να το ανοίγουμε κάθε φορα? Ευχαριστώ

 

Edit: Δεν νομίζω να παίζει ρολο αλλα έχω βάλει την v4

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

Μια ερώτηση:

Πως αποθηκεύω τα μυνήματα του τηλεφώνου στο PC ή στην κάρτα;

Εκανα την αναβάθμιση της ρομ και τα έχασα όλα. Για να μην το ξαναπάθω λοιπόν, τί κάνω;

 

Ευχαριστώ.

Χρειάζεσαι ένα προγραμματάκι που λέγεται jeyo mobile extender for outlook. Νομίζω η τελευταία version είναι η 2.5. Αυτό σου κάνει ένα folder sms στο outlook όπου και σου περνάει τα sms.

Βεβαια θα υπάρχουν και αλλα προγράμματα αλλα δεν ξέρω. Κάπου είχα διαβάσει (ίσως όμως για ppc αλλα δεν ξέρω αν ήταν μονο για ppc) ότι υπάρχει και ένα πρόγραμμα που αποθηκεύει τα πάντα σε ένα xml αρχείο). Μέσα στο forum το είχα δει κάπου αλλα που...

 

PS: Τέτοιου είδους ερωτήσεις καλύτερα όμως να τις ρωτάς στο κανονικό θέμα και όχι στο θέμα για τις ROM του NitroGen :cool:

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Συντροφοι αφου πω κι εγω τα συγχαρητηρια μου στον Nitrogen και οτι ας ειναι καλα γιατι μας γλιτωσε απο πολλες ωρες αναζητησης και αβεβαιων αποτελεσματων, θα ηθελα να ρωτησω αν δοκιμασε κανεις στην καινουρια εκδοση κανενα midlet manager για java εφαρμογες.

Δοκιμασα το Intent MIDlet Manager 11.1.7.1036 (http://www.webalice.it/risidoro/intent/Risidoro_Intent_MIDlet_Manager_11.1.7.1036.cab) αλλα δεν παιζει δυστυχως...

Αν εχει κανεις καμια προταση θα ηταν πολυ βοηθητικο.

 

Καλο απογευμα,

dpanop

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

Μια ερώτηση:

Πως αποθηκεύω τα μυνήματα του τηλεφώνου στο PC ή στην κάρτα;

Εκανα την αναβάθμιση της ρομ και τα έχασα όλα. Για να μην το ξαναπάθω λοιπόν, τί κάνω;

 

Ευχαριστώ.

 

exo akousei kala logia gia so sprite backup an kai den to exo dokimasei

http://www.spritesoftware.com/store/index.php?main_page=product_info&products_id=191&utm_source=top-nav-dropdown-2&utm_medium=top-navigation&utm_content=top-nav-dropdown-2&utm_campaign=top-nav-dropdown-2

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά υπάρχει και αυτό αλλά βασικά αυτό είναι για να κανει backup. Δηλαδή παίρνει όλα τα δεδομένα και μετά μπορείς να τα επαναφέρεις το κινητό όπως ήταν πρίν το backup. Αλλάσε δέν μπορείς να δείς τα μηνύματα στο PC. Το έχω δοκιμάσει. Η v6 που είναι για τα wm6 δουλεύει μιά χαρά και με τις 4 ROM του Nitrogen.

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά θα μου απαντήσει κανείς αν η ROM έχει φωνητική κλήση, είτε από τη συσκευή ή ακόμα καλύτερα από το BT Headset?

Μετά από "ξεψείρισμα" της ROM του Andot, κατάφερα και ...έκλεψα το πρόγραμμα φωνητικής κλήσης. Θα προστεθεί σίγουρα στην επόμενή μου ROM.

 

Προς το παρόν μπορείτε να το εγκαταστήσετε από αυτό το πακετάκι: http://rapidshare.com/files/63739865/Cyberon_Voice_Dial_by_NiTroGen.rar (updated again!)

 

Ενεργοποιείται με παρατεταμένη πίεση του Volume Down (αντίο MultiFlashlight).

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από "ξεψείρισμα" της ROM του Andot, κατάφερα και ...έκλεψα το πρόγραμμα φωνητικής κλήσης. Θα προστεθεί σίγουρα στην επόμενή μου ROM.

 

Προς το παρόν μπορείτε να το εγκαταστήσετε από αυτό το πακετάκι: http://rapidshare.com/files/63310065/Cyberon_Voice_Dial_by_NiTroGen.cab

 

Ενεργοποιείται με παρατεταμένη πίεση του Volume Down (αντίο MultiFlashlight).

 

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σας πω (ως ανέκδοτο) τι έπαθα για να γελάσετε :cry:

 

Είχα πάρει πριν 2 χρόνια από την Expansys το εν λόγω 8310, αλλά δεν είχα ασχοληθεί με οποιουδήποτε είδους πείραγμα. Προ ημερών λοιπόν, μου ήρθε να ψαχτώ, και κατέληξα στην ROM (v4) του φίλτατου NiTroGen. Εντυπωσιασμένος από τον πλούτο των features και ενθαρρυνμένος από την θετική ανταπόκριση του φιλοθεάμονος κοινού (sic) είπα να το αποτολμήσω. Αν και μη ιδιαίτερα εξοικιωμένος με το αντικείμενο, ολοκλήρωσα επιτυχώς την περιγραφόμενη διαδικασία. Τί μου είχε διαφύγει;

 

Το κινητούλι, λοιπόν, δεν ήταν SuperCID - παρέλειψα να το ελέγξω. Ως εκ τούτου, έδειξε μεν οτι παίρνει την ROM, αλλα μάλλον δεν το πίστεψε κατά βάθος. Τώρα το σύμπτωμα είναι το εξής. Το ανάβω, δείχνει το λογότυπο της Qtek με τον συννεφιασμένο ουρανό (Keep the world in one ©), και στο καπάκι σβήνει. Τό μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το ξεκινήσω στον bootloader. Δοκίμασα επανελλημένως την διαδικασία αναβάθμισης, αλλά το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο : δείχνει να προχωράει και να ολοκληρώνεται κανονικά, όμως μετά το reboot που κάνει στο τέλος, δεν ξαναξεκινάει :wacko:

 

Σημειωτέον οτι στο πρώτο flashάρισμα, το κινητό φαινόταν στο Update Utility ως Qtek 8310 - English. Από το δεύτερο και έπειτα φαίνεται ως Tornado - European. Να συμπεράνω οτι δεν έχει καθόλου image μέσα του τώρα; Γι'αυτό και κλείνει μόνο του; Επειδή δεν βρίσκει λειτουργικό να bootάρει;

 

Δοκίμασα με διάφορες άλλες 3-4 ROM που βρήκα από τα forum της Expansys (και όχι μόνον), αλλά όλες μου λένε το ίδιο πράγμα : Invalid Vendor. Μάλλον φταίει το CID του τηλεφώνου μου που τρώω πόρτα. Η μόνη που καταδέχεται να "μπεί" είναι αυτή του NiTroGen (μάλλον επειδή έχει κενό Vendor ID στο header του NBF), αλλά ούτε με αυτήν ξεκινάει μετά :worry:

 

Τί πρέπει να κάνω τώρα; Ή πρέπει να κάνω το τηλέφωνο SuperCID (γίνεται άραγε στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα; ) ή να δοκιμάσω να του περάσω κάποια ROM με Vendor που να τον δέχεται ο bootloader (πώς το βρίσκω αυτό; ) ... Υπάρχει καμία ιδέα από τους επαϊοντες του είδους;

Link to comment
Share on other sites

 

Καλη δουλεια κανει το PPCPimBackup, τρεχει και στο 8310 (εγω το εχω βαλει), δεν 8ελει εγκατασταση, το τρεχεις απο την καρτα, και παιρνει backup Τηλ.καταλογο μυνηματα,κλησεις που εχεις κανει κ.α

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

Τί πρέπει να κάνω τώρα; Ή πρέπει να κάνω το τηλέφωνο SuperCID (γίνεται άραγε στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα; ) ή να δοκιμάσω να του περάσω κάποια ROM με Vendor που να τον δέχεται ο bootloader (πώς το βρίσκω αυτό; ) ... Υπάρχει καμία ιδέα από τους επαϊοντες του είδους;

1. Πέρνα την επίσημη WM5 ROM: http://rapidshare.com/files/61470291/TO_BP_EUR_2090_253221_020900_Ship.exe_GR1.0.5.exe

2. Κάνε το τηλέφωνο SuperCID

3. Πέρνα όποια ROM θέλεις! ;)

 

Καλή τύχη!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια κανει το PPCPimBackup, τρεχει και στο 8310 (εγω το εχω βαλει), δεν 8ελει εγκατασταση, το τρεχεις απο την καρτα, και παιρνει backup Τηλ.καταλογο μυνηματα,κλησεις που εχεις κανει κ.α
Bravo afto epsaxna kai ego na anafero ligo pio kato!
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Μάστορα thanks for the reply, αλλά δεν μας έκατσε το άτιμο :mad:

 

Η επίσημη WM5 ROM ξηγήθηκε λίγο σκουλικιάρικα. Δεν μου έριξε μεν πόρτα λόγω Vendor, αλλά φέρεται ακριβώς όπως η δικιά σου : δείχνει να προχωράει και να ολοκληρώνεται κανονικά, όμως μετά το reboot που κάνει στο τέλος, δεν ξαναξεκινάει.

 

Με δύο μικροδιαφορές :

- ενώ η δικιά σου κάνει στάση στο 92%, η μπάρα γίνεται κόκκινη μετα μπλε και προχωράει μέχρι το τέλος, ετούτη εδώ κάνει στάση στο 2% και στο 93% μέχρι να ολοκληρωθεί

- τώρα πλέον στον bootloader, αντί για IPL 1.00 που έλεγε μέχρι τώρα, γράφει IPL 2.00 (μάλλον αυτή την επιπλέον αλλαγή κάνει αυτή η ROM στο 2% που περιμένει)

 

Βρε μπας και του έχω κάνει μεγαλύτερη ζημιά απ'όσο νόμιζα; Μήπως χρειάζεται τίποτα πιο δραστικό, όπως sex ας πούμε; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μάστορα thanks for the reply, αλλά δεν μας έκατσε το άτιμο :mad:

 

Η επίσημη WM5 ROM ξηγήθηκε λίγο σκουλικιάρικα. Δεν μου έριξε μεν πόρτα λόγω Vendor, αλλά φέρεται ακριβώς όπως η δικιά σου : δείχνει να προχωράει και να ολοκληρώνεται κανονικά, όμως μετά το reboot που κάνει στο τέλος, δεν ξαναξεκινάει.

 

Με δύο μικροδιαφορές :

- ενώ η δικιά σου κάνει στάση στο 92%, η μπάρα γίνεται κόκκινη μετα μπλε και προχωράει μέχρι το τέλος, ετούτη εδώ κάνει στάση στο 2% και στο 93% μέχρι να ολοκληρωθεί

- τώρα πλέον στον bootloader, αντί για IPL 1.00 που έλεγε μέχρι τώρα, γράφει IPL 2.00 (μάλλον αυτή την επιπλέον αλλαγή κάνει αυτή η ROM στο 2% που περιμένει)

 

Βρε μπας και του έχω κάνει μεγαλύτερη ζημιά απ'όσο νόμιζα; Μήπως χρειάζεται τίποτα πιο δραστικό, όπως sex ας πούμε; :rolleyes:

με το TyphoonNbfTools δοκίμασες να αφαιρέσεις τον operator από τη rom και να φλασάρεις? αν όχι, δοκίμασε με την official που δίνει και ο Nitrogen

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σε άλλες ROM που επιχείρισα να flashάρω, αλλά το προγραμματάκι (v0.3) μου κάνει νερά : ενώ το nbf είναι κάποια ΜΒ σε μέγεθος, αφού του κάνω την αλλαγή (σβήνω τελείως το περιεχόμενο του εν λόγω πεδίου) και το σώσω, βλέπω οτι έχει πλέον μέγεθος 1ΚΒ - προφανώς το κάνει corrupt :O

 

Με την official ROM ομολογώ οτι δεν το δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να σώσει αυτή τη φορά το αρχείο σωστά αφού στις προηγούμενες 3-4 ROM που το δοκίμασα του άλλαξε τα φώτα :wacko:

 

Ενημερωτικά, το κινητό εξακολουθεί να φαίνεται ως Tornado - European στο Update Utility. Μάλλον αυτό το flashάρισμα δεν το επιρρέασε ιδιαίτερα, αν εξαιρέσουμε την αλλάγή του IPL από 1.00 σε 2.00 ... Γιατρέ θα ζήσει;

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σε άλλες ROM που επιχείρισα να flashάρω, αλλά το προγραμματάκι (v0.3) μου κάνει νερά : ενώ το nbf είναι κάποια ΜΒ σε μέγεθος, αφού του κάνω την αλλαγή (σβήνω τελείως το περιεχόμενο του εν λόγω πεδίου) και το σώσω, βλέπω οτι έχει πλέον μέγεθος 1ΚΒ - προφανώς το κάνει corrupt :O

 

Με την official ROM ομολογώ οτι δεν το δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να σώσει αυτή τη φορά το αρχείο σωστά αφού στις προηγούμενες 3-4 ROM που το δοκίμασα του άλλαξε τα φώτα :wacko:

 

Ενημερωτικά, το κινητό εξακολουθεί να φαίνεται ως Tornado - European στο Update Utility. Μάλλον αυτό το flashάρισμα δεν το επιρρέασε ιδιαίτερα, αν εξαιρέσουμε την αλλάγή του IPL από 1.00 σε 2.00 ... Γιατρέ θα ζήσει;

μη μασας!! και γω το έχω προσέξει ότι το κάνει 1k το nbf αλλά δεν έχει πρόβλημα. προχώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Μάστορα thanks for the reply, αλλά δεν μας έκατσε το άτιμο :mad:

 

Η επίσημη WM5 ROM ξηγήθηκε λίγο σκουλικιάρικα. Δεν μου έριξε μεν πόρτα λόγω Vendor, αλλά φέρεται ακριβώς όπως η δικιά σου : δείχνει να προχωράει και να ολοκληρώνεται κανονικά, όμως μετά το reboot που κάνει στο τέλος, δεν ξαναξεκινάει.

 

Με δύο μικροδιαφορές :

- ενώ η δικιά σου κάνει στάση στο 92%, η μπάρα γίνεται κόκκινη μετα μπλε και προχωράει μέχρι το τέλος, ετούτη εδώ κάνει στάση στο 2% και στο 93% μέχρι να ολοκληρωθεί

- τώρα πλέον στον bootloader, αντί για IPL 1.00 που έλεγε μέχρι τώρα, γράφει IPL 2.00 (μάλλον αυτή την επιπλέον αλλαγή κάνει αυτή η ROM στο 2% που περιμένει)

 

Βρε μπας και του έχω κάνει μεγαλύτερη ζημιά απ'όσο νόμιζα; Μήπως χρειάζεται τίποτα πιο δραστικό, όπως sex ας πούμε; :rolleyes:

Η διαφορά στις "στάσεις" είναι ότι η δικιά μου πρώτα περνάει το OS και μετά το GSM, ενώ η επίσημη περνάει πρώτα IPL, SPL, GSM και μετά το OS. Γιατί συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα και με την επίσημη ROM, δεν ξέρω. Ίσως είναι καλύτερα να πας το κινητό στην αντιπροσωπία και να τους πεις "πήγα να ξαναπεράσω την επίσημη ROM και ...ξηγήθηκε σκουλικιάρικα!".

 

Θα σε παρακαλούσα όμως να ανοίξεις νέο θέμα για το πρόβλημά σου. Ας μην χαλάμε τη συζήτηση για τη ROM με άλλα άσχετα προβλήματα. Στο κάτω-κάτω το έχω ξεκαθαρίσει πως η εγκατάσταση της ROM μου γίνεται με ευθύνη του ...καταναλωτή. Αν δεν ξέρεις τι πας να κάνεις, ΜΗΝ το κάνεις! Και σ'αυτή τη συζήτηση δεν προσφέρουμε τεχνική υποστήριξη για τέτοια προβλήματα! :cool:

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Tο πρόβλημα με τη διαφορά στην αντιστοίχηση χαρακτήρων ανάμεσα στο t9 και τον κατάλογο ΛΥΘΗΚΕ! Τώρα και ο κατάλογος δουλεύει με την αντιστοίχηση του t9 (ΑΒ,ΔΕΦ,ΓΗΙ,ΚΛ,ΜΝΟΩ,ΠΡΣΨ,ΤΘ,ΖΧΥΞ). Απλά εγκαθιστάτε το cab και επανεκκινείτε το κινητό. Τέρμα πια το μπέρδεμα! ;)

 

Για όσους θέλουν το ανάποδο, δηλαδή το t9 με την αλφαβητική αντιστοίχιση χαρακτήρων του καταλόγου, σας λέω απλά ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ! :p

Είπα δεν γίνεται; Μάλλον δεν ξέρω τι μου γίνεται!

 

Αν έχετε συνηθίσει το αλφαβητικό πληκτρολόγιο των Nokia και θέλετε να γράφετε όπως στον κατάλογο και στα SMS (ABC/ΑΒΓ, DEF/ΔΕΖ, GHI/ΗΘΙ, JKL/ΚΛΜ, MNO/ΝΞΟ, PQRS/ΠΡΣς, TUV/ΤΥΦ, WXYZ/ΧΨΩ) εγκαταστήστε αυτό το patch: http://rapidshare.com/files/63495273/Greek_Alphabetical_t9_Driver.rar

 

Περιττό να πω πως το να εγκαταστήσετε και τις δύο διορθώσεις μαζί είναι τελείως βλακώδες! Οπότε επιλέγετε ποια διάταξη σας βολεύει και εγκαθιστάτε την ανάλογη διόρθωση. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...