Jump to content

Ελληνική WM6 ROM για Qtek 8310 [v3]


NiTroGen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 321
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

εγκατέστησα και εγώ την rom του nitrogen,και μπορώ να πω πως έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος(Μπράβο και απο μένα στην εξαιρετική σου δουλειά nitrogen).Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω,αφορά στο wlan.Όταν ενεργοποιήσω την επιλογή και θέλω να συνδεθώ σε ελέυθερα δίκτυα(π.χ δήμων ή ιδιωτών),η σύνδεση επιτυγχάνεται μεν,αλλά ο explorer και οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί το internet δεν βλέπουν την συνδεση βγάζοντας μου τα γνωστά μηνύματα.Ξεψάχνισα την κατηγορία "συνδέσεις" στο "ρυθμίσεις",δήλωνα πάντοτε το κάθε ελέυθερο δίκτυο για σύνδεση στο internet αλλά τίποτα.Στο δικό μου δίκτυο βέβαια που είναι κλειδωμένο,έχω καταφέρει να συνδεθώ με την βοήθεια του tornado wi-fi settings.Μήπως πρέπει συνεχώς να ρυθμίζω το συγκεκριμένο πρόγραμμα?και αν ναι,τότε πως θα το κάνω εφ'οσον δεν γνωρίζω τα στοιχεία του εκάστοτε δικτύου(πχ gateway,ip κ.α)?να ενεργοποιώ μόνο το dhcp?
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Αν έχεις απενεργοποιήσει το DHCP για να συνδέεσαι στο δίκτυό σου, λογικό είναι να μη μπορείς να συνδεθείς οπουδήποτε αλλού. Ξαναενεργοποίησέ το με το WiFi Settings, επανεκκίνησε το κινητό σου και θα δεις πως θα συνδέεσαι χωρίς προβλήματα (σε όσα δίκτυα έχουν DHCP φυσικά). Η ROM δεν έχει κανένα πρόβλημα όσον αφορά τις συνδέσεις WiFi!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NiTroGen εγώ έχω μάθει να γράφω ελληνικά με SE.

Θες να μας πεις την διαδικασία να φτιάξουμε και μόνοι μας ένα;

Αν την ήξερα, θα σου την έλεγα. Εγώ απλά βρήκα έτοιμο το αρχείο για το ελληνικό t9 από άλλο κινητό. :p

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

To cab με τον Cyberon Voice Dialer ανανεώθηκε (ξανά), λόγω κάποιων λάθος ρυθμίσεων στη registry. :O

 

http://rapidshare.com/files/63739865/Cyberon_Voice_Dial_by_NiTroGen.rar

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

 

Περιττό να πω πως το να εγκαταστήσετε και τις δύο διορθώσεις μαζί είναι τελείως βλακώδες! Οπότε επιλέγετε ποια διάταξη σας βολεύει και εγκαθιστάτε την ανάλογη διόρθωση. ;)

 

Φιλε Nitro σε παωγιατι οχι μονο μας σωζεις με τις εκδοσεις που κυκλοφορεις και μοιραζεσαι μαζι μας αλλα γιατι εχεις κι αυτο το στυλ του "μη με πρηζετε με βλακειες" και πολυ ορθα κανεις βεβαια! Και επειδη σε πρηζουμε ολοι κανεις και τετοιες θεικες επισημανσεις! (αν και ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποιος θα βρεθει που θα τα εγκαταστησει και τα δυο και μετα θα γκρινιαζει που παλι ειναι αναποδα το T9 με την αναζητηση! χεχε)

 

Να σαι καλα,

Δημητρης

 

ΥΓ. Για να πω κι εγω τον πονο μου: Καμια λύση περι τρεξιματος midlets στις νεες εκδοσεις μπας και εχει βρει κανεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι κι εσύ καλά, Δημήτρη. Με έκανες και γέλασα με το σχόλιό σου! :D

 

Για midlets, εγώ χρησιμοποιώ τον JBlend (Full Screen) και είμαι ικανοποιημένος. Σίγουρα δεν είναι τέλειος, αλλά εμένα (που γενικά δε χρησιμοποιώ J2ME εφαρμογές) με καλύπτει. Δοκίμασέ τον και πες μου τη γνώμη σου. :)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Μάστορα thanks for the reply, αλλά δεν μας έκατσε το άτιμο :mad:

 

Η επίσημη WM5 ROM ξηγήθηκε λίγο σκουλικιάρικα. Δεν μου έριξε μεν πόρτα λόγω Vendor, αλλά φέρεται ακριβώς όπως η δικιά σου : δείχνει να προχωράει και να ολοκληρώνεται κανονικά, όμως μετά το reboot που κάνει στο τέλος, δεν ξαναξεκινάει.

 

Με δύο μικροδιαφορές :

- ενώ η δικιά σου κάνει στάση στο 92%, η μπάρα γίνεται κόκκινη μετα μπλε και προχωράει μέχρι το τέλος, ετούτη εδώ κάνει στάση στο 2% και στο 93% μέχρι να ολοκληρωθεί

- τώρα πλέον στον bootloader, αντί για IPL 1.00 που έλεγε μέχρι τώρα, γράφει IPL 2.00 (μάλλον αυτή την επιπλέον αλλαγή κάνει αυτή η ROM στο 2% που περιμένει)

 

Βρε μπας και του έχω κάνει μεγαλύτερη ζημιά απ'όσο νόμιζα; Μήπως χρειάζεται τίποτα πιο δραστικό, όπως sex ας πούμε; :rolleyes:

Ξέρω πως όντος δεν είναι εδώ για αυτό το θέμα για αυτό και απλώς θα προσπαθήσω να βοηθήσω τον φίλο Moho. Οτιδήποτε άλλο ποστ διευκρίνησης Moho καλύτερα στο θέμα του 8310. έβαλες την ROM από επάνω από την υπάρχουσα; μπορεί να έχουν μπλεχτεί όλα οπότα δοκίμασε να κάνεις "format ΒΙΝFS" με το teraterm το πρόγραμμα και μετά να περάσεις την ROM του Nitrogen. Οτιδήποτε απαντήσεις please στο θέμα του 8310 κάνοντας παράθεση και λέγοντας περιληπτικά ότι ξεκίνσησες την εξήγηση του προβλήματος στο θέμα της ROM του Nitrogen. Ετσι θα μπορούν όλοι να ακολουθήσουν.
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πέρασα από την έκδοση 1 στην έκδοση 4....Καταπληκτική δουλεια...

Εγκατέστησα το Voice Dial από το τελευταίο link σου και αντιμετωπίζω τα εξής 2 προβλήματα:

1. πατώντας το κουμπι του comm manager ανοίγει το voice dial και μετά ο comm manager,

2. όποιο όνομα και να προσπαθήσω να αντιστοιχισω σε μια επαφή μου βγάζει σύστημα λάθους ότι δεν μπορεί να αναγνωρίσει την λέξη...

 

Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω την λειτουργία του κάθε κουμπιού;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πέρασα από την έκδοση 1 στην έκδοση 4....Καταπληκτική δουλεια...

Εγκατέστησα το Voice Dial από το τελευταίο link σου και αντιμετωπίζω τα εξής 2 προβλήματα:

1. πατώντας το κουμπι του comm manager ανοίγει το voice dial και μετά ο comm manager,

Με τον Registry Editor άλλαξε το κλειδί HKLM/Software/Microsoft/Shell/Keymaps/234 από 1 σε 0. Επίσης πρέπει μόνο το 195 να έχει την τιμή 1 (=Voice Dial). Αν δεις και κάποιο κλειδί με την τιμή 1, άλλαξέ το σε 0. Αν δεν είναι 1, άστο όπως έχει. Μετά την αλλαγή, επανεκκίνησε.

 

To cab ανανεώθηκε (ξανα) ενσωματώνοντας τις αλλαγές αυτές: http://rapidshare.com/files/63739865/Cyberon_Voice_Dial_by_NiTroGen.rar :O

2. όποιο όνομα και να προσπαθήσω να αντιστοιχισω σε μια επαφή μου βγάζει σύστημα λάθους ότι δεν μπορεί να αναγνωρίσει την λέξη...

Δουλεύει καλά η αντιστοίχιση/αναγνώριση. Δοκίμασε να μιλήσεις 1"-2" μετά τον ήχο και όχι αμέσως μετά.

 

Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω την λειτουργία του κάθε κουμπιού;

Παίξε με τα αρχεία long_*.lnk και short_*.lnk. Είναι οι συντομεύσεις για παρατεταμένο και σύντομο πάτημα πλήκτρων αντίστοιχα. Αν τυχόν αλλάξεις τα κουμπιά των Comm Manager και Camera, πρέπει να μηδενίσεις και τα παραπάνω κλειδιά 234 και 233 αντίστοιχα, για να μην έχεις "διπλή" εκτέλεση εφαρμογής. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Με τον Registry Editor άλλαξε το κλειδί HKLM/Software/Microsoft/Shell/Keymaps/234 από 1 σε 0. Επίσης πρέπει μόνο το 195 να έχει την τιμή 1 (=Voice Dial). Αν δεις και κάποιο κλειδί με την τιμή 1, άλλαξέ το σε 0. Αν δεν είναι 1, άστο όπως έχει. Μετά την αλλαγή, επανεκκίνησε.

 

To cab ανανεώθηκε (ξανα) ενσωματώνοντας τις αλλαγές αυτές: http://rapidshare.com/files/63739865/Cyberon_Voice_Dial_by_NiTroGen.rar :O

 

Δουλεύει καλά η αντιστοίχιση/αναγνώριση. Δοκίμασε να μιλήσεις 1"-2" μετά τον ήχο και όχι αμέσως μετά.

 

 

Παίξε με τα αρχεία long_*.lnk και short_*.lnk. Είναι οι συντομεύσεις για παρατεταμένο και σύντομο πάτημα πλήκτρων αντίστοιχα. Αν τυχόν αλλάξεις τα κουμπιά των Comm Manager και Camera, πρέπει να μηδενίσεις και τα παραπάνω κλειδιά 234 και 233 αντίστοιχα, για να μην έχεις "διπλή" εκτέλεση εφαρμογής. ;)

 

ήσουν κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ :-)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αναβίωσα το 8310 και την φόρεσα την ROM !

 

Όντως πολύ καλή και πάνω απ'όλα γρηγορότερη από την μαμίσια που είχα πάνω (Νοεμβρίου 2005) και γεμάτη καλούδια!

Θα την ψαχουλέψω με την ησυχία μου και θα postάρω αναλυτικότερες εντυπώσεις :happy:

 

Συγχαρητήρια NiTroGen και ευχαριστώ και πάλι που ασχοληθήκατε με το στραπάτσο μου :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά, Μoho. Χαίρομαι που τα κατάφερες τελικά. :)

 

Τώρα είμαι σίγουρος ότι θα με βρίσετε... Ανανέωσα για ακόμη μια φορά το πακετάκι με τη φωνητική κλήση. :O Όχι, δεν ξέχασα κάτι αυτή τη φορά. Αναβάθμισα την έκδοση από την 1.6.05 στην 1.7.16. Η αναγνώριση έχει βελτιωθεί αισθητά και δε χρειάζεται να περιμένετε και 2" μετά το μπιπ. :D

 

http://rapidshare.com/files/64017230/Cyberon_Voice_Dial_1.7.16_by_NiTroGen.rar

 

ΥΓ: Ακόμη παιδεύομαι για να βρω τρόπο να λειτουργήσει και μέσω bluetooth. :wacko:

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά, Μoho. Χαίρομαι που τα κατάφερες τελικά. :)

 

Τώρα είμαι σίγουρος ότι θα με βρίσετε... Ανανέωσα για ακόμη μια φορά το πακετάκι με τη φωνητική κλήση. :O Όχι, δεν ξέχασα κάτι αυτή τη φορά. Αναβάθμισα την έκδοση από την 1.6.05 στην 1.7.16. Η αναγνώριση έχει βελτιωθεί αισθητά και δε χρειάζεται να περιμένετε και 2" μετά το μπιπ. :D

 

http://rapidshare.com/files/64017230/Cyberon_Voice_Dial_1.7.16_by_NiTroGen.rar

 

ΥΓ: Ακόμη παιδεύομαι για να βρω τρόπο να λειτουργήσει και μέσω bluetooth. :wacko:

 

γιατί να σε βρίσουμε; θα ήμασταν αχάριστοι... καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς από σήμερα άρχισα να στανιάρω, οπότε και τέρμα οι νέες ROM και επιστροφή στην καθημερινότητα. :p

 

telika oi ROMS sou exoun ginei arosteia :grin: :grin: :grin: :happy:

 

allh8eia kamia idea gia to pos mporoume na kanoume na doulepsei to autorecord tou vito audionotes?

h kapoio allo KALO enallaktiko programma?

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

telika oi ROMS sou exoun ginei arosteia :grin: :grin: :grin: :happy:

 

allh8eia kamia idea gia to pos mporoume na kanoume na doulepsei to autorecord tou vito audionotes?

h kapoio allo KALO enallaktiko programma?

Γιατί; Είδες καμιά νέα ROM; :p

 

Για το τελευταίο δεν έχω άποψη. Είμαι κατά των υποκλοπών! :cool:

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

telika oi ROMS sou exoun ginei arosteia :grin: :grin: :grin: :happy:

 

allh8eia kamia idea gia to pos mporoume na kanoume na doulepsei to autorecord tou vito audionotes?

h kapoio allo KALO enallaktiko programma?

Τι το θες το vito; Τζάμπα επεξεργαστική ισχύ και μπαταρία θα σου χαλάει για να γράφεις τις κλήσεις...

 

Έχω καλύτερη λύση.

Βάλε Vodafone(αν δεν έχεις), κάνε κανονικά τις κλήσεις σου, και όταν χρειαστείς, πήγαινε ζήτα τους αρχείο με όλες σου τις κλήσεις ηχογραφημένες...

Link to comment
Share on other sites

μπορούμε πια να πιστοποιήσουμε νομίζω πως όλη η ROM αλλα και ειδικά η διαχείριση τις μπαταρίας είναι όντως καλή και σταθερή μετά από αρκετή χρήση πια
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

μπορούμε πια να πιστοποιήσουμε νομίζω πως όλη η ROM αλλα και ειδικά η διαχείριση τις μπαταρίας είναι όντως καλή και σταθερή μετά από αρκετή χρήση πια

 

ναι φυσικά , το διαπιστώνω και εγώ ήδη από την έκδοση 1...

Link to comment
Share on other sites

NiTrogen πού μπορούμε να υπογράψουμε για πιστοποίηση της ROM σου; Validation complete! :p:lol:

 

PS: πλάκα πλάκα σήμερα το απόγευμα μου έκανε κάτι περίεργα όταν πήγα να σβήσω την σύνδεση activesync για να κάνω καινούργια, Κολούσε. Δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω ακριβώς τι συνέβη και άρα τι φταίει.

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...