Jump to content

Ελληνική WM6 ROM για Qtek 8310 [v3]


NiTroGen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οτι η rom φυσαει αυτο ειναι αληθεια! Και απο add-ons και απο ταχυτητα τηλεφωνου.

 

Το μονο κακο που μου εχει κανει και το κακοειναι οτι το εχει κανει καμια 10αρια φορες απο τοτε που την εβαλα ειναι καμια φορα να με παιρνουν τηλεφωνο και να μη χτυπαει καθολου, ουτε να βγαζει στην οθονη τι με καλουν. το μονο που γινεται ειναι να αναβει το φως της οθονης και τιποτα αλλο, την ωρα που αυτος που παιρνει ακουει κανονικα να χτυπαει το τηλ.

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον αυτο;;;

 

spidius

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 321
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οτι η rom φυσαει αυτο ειναι αληθεια! Και απο add-ons και απο ταχυτητα τηλεφωνου.

 

Το μονο κακο που μου εχει κανει και το κακοειναι οτι το εχει κανει καμια 10αρια φορες απο τοτε που την εβαλα ειναι καμια φορα να με παιρνουν τηλεφωνο και να μη χτυπαει καθολου, ουτε να βγαζει στην οθονη τι με καλουν. το μονο που γινεται ειναι να αναβει το φως της οθονης και τιποτα αλλο, την ωρα που αυτος που παιρνει ακουει κανονικα να χτυπαει το τηλ.

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον αυτο;;;

 

spidius

Σε εμένα έχει συμβεί αλλά σε άλλο κινητό!!! :)

 

 

Η ROM είναι χίλιες φορές καλύτερη, γρηγορότερη, σταθερότερη και με καλύτερη πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας από την επίσημη! Μπράβο στον NiTroGen!!!

Link to comment
Share on other sites

NiTrogen πού μπορούμε να υπογράψουμε για πιστοποίηση της ROM σου; Validation complete! :p:lol:

Εδώ: http://www.streethockeycanada.com/images/paypal.gif :p

 

PS: πλάκα πλάκα σήμερα το απόγευμα μου έκανε κάτι περίεργα όταν πήγα να σβήσω την σύνδεση activesync για να κάνω καινούργια, Κολούσε. Δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω ακριβώς τι συνέβη και άρα τι φταίει.

 

Το μονο κακο που μου εχει κανει και το κακοειναι οτι το εχει κανει καμια 10αρια φορες απο τοτε που την εβαλα ειναι καμια φορα να με παιρνουν τηλεφωνο και να μη χτυπαει καθολου, ουτε να βγαζει στην οθονη τι με καλουν. το μονο που γινεται ειναι να αναβει το φως της οθονης και τιποτα αλλο, την ωρα που αυτος που παιρνει ακουει κανονικα να χτυπαει το τηλ.

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον αυτο;;;

Παιδιά μην ξεχνάτε το σημαντικότερο. Ακόμα και η πραγματικά τέλεια ROM περιέχει ...Windows! Πάντα θα υπάρχουν προβλήματα. Γι'αυτό ένα reboot ανά 2 μέρες είναι καλό! :)

 

Η ROM είναι χίλιες φορές καλύτερη, γρηγορότερη, σταθερότερη και με καλύτερη πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας από την επίσημη! Μπράβο στον NiTroGen!!!

Καλά, ας μη σχολιάσουμε την επίσημη! :X

 

Και απ'ότι φαίνεται τα παιδιά στην Qtek.gr έχουν δεμένα τα χέρια από τη μαμά HTC, ώστε να προσφέρουν κάτι καλύτερο για το κινητάκι μας. Κρίμα!

 

Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, αλλά νομίζω πως τα περισσότερα συγχαρητήρια πρέπει να πάνε στον "ρώσο μάγειρα" Shark. Πάνω στη δική του ROM έχτισα τη δικιά μου. Το τέλειο έγινε τελειότερο! :p

 

Αλήθεια, καμιά (λογική) πρόταση για την 5η μου έκδοση; Πέρα από το voice dialing... Κάποιο χρήσιμο (και μικρό) software ή κάποια αλλαγή στο ήδη υπάρχον; Ήδη έχω προσθέσει κάποιες επιπλέον επιλογές στις ρυθμίσεις, αναβαθμίσει 2-3 εφαρμογές και σκέφτομαι τι άλλο να προσθέσω για να αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση. :worry:

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, καμιά (λογική) πρόταση για την 5η μου έκδοση; Πέρα από το voice dialing... Κάποιο χρήσιμο (και μικρό) software ή κάποια αλλαγή στο ήδη υπάρχον; Ήδη έχω προσθέσει κάποιες επιπλέον επιλογές στις ρυθμίσεις, αναβαθμίσει 2-3 εφαρμογές και σκέφτομαι τι άλλο να προσθέσω για να αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση. :worry:

από εμενα το μονο πραγματικά σημαντικό αλλα δεν ξέρω αν πρέπει λόγο shareware κτλ είναι να μπει ένα calendar και tasks στιλ papyrus πχ σωστό. Διότι αυτό που έχουν τα wm... από εκεί και πέρα βεβαια μάλλον δεν ιάνει και θεμιτό λόγο του ότι ο καθένας προτιμάει το δικό του PIM. Ίσος και backup εφαρμογή. Αυτό ίσως να είναι πιο λογικό από την άποψη ότι οποιος το θέλει το χρησιμοποιεί και γενικά χρειάζεται και δεν είναι τόσο θέμα προτίμησης
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω, βγάλε τον file explorer που έχεις βάλει και βάλε τον καινούριο resco.

Για τον Resco υπάρχει key generator, όχι "ράγισμα". Αν βάλω τον Resco θα πρέπει να έχετε όλοι και το owner name που θα θέσω εγώ για να δουλεύει το serial. Καταλαβαίνεις τι εννοώ... Εξ'άλλου ο Resco παίζει άψογα και από την SD card. Καλό θα ήταν να βάλουμε κάτι που να χρειάζεται να εγκατασταθεί στην κύρια μνήμη. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

κάτι χρήσιμο νομίζω για να μήν πηγαίνει ο κόσμος στο registry είναι να βάλεις κάπου ένα βοήθημα για να μπορούμε να αλλάζουμε και να βάζουμε όσα δευτερόλεπτα θέλουμε το να κλείνει η οθόνη αντί για 1 λεπτό που είναι η ελάχιστη τιμή στις ρυθμήσεις.
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

nitrogen η 4 φυσαει αλλα στο ιστορικο το χρονομετρο των εξερχομενων δεν εμφανιζεται η συμβαινει μονο σε μενα;κατα τα αλλα δεν εχω αντιμετοπισει αλλο προβλημα...α και για καταγραφη των κλησεων μου δουλευει πολυ καλα το PMRecorder
Link to comment
Share on other sites

κάτι χρήσιμο νομίζω για να μήν πηγαίνει ο κόσμος στο registry είναι να βάλεις κάπου ένα βοήθημα για να μπορούμε να αλλάζουμε και να βάζουμε όσα δευτερόλεπτα θέλουμε το να κλείνει η οθόνη αντί για 1 λεπτό που είναι η ελάχιστη τιμή στις ρυθμήσεις.

Εντάξει, ρε παιδιά, χρησιμοποιήστε και λίγο το Google. Δεν έχω σκοπό να βγάλω και manual για τα WM6!!!!

 

nitrogen η 4 φυσαει αλλα στο ιστορικο το χρονομετρο των εξερχομενων δεν εμφανιζεται η συμβαινει μονο σε μενα;κατα τα αλλα δεν εχω αντιμετοπισει αλλο προβλημα...α και για καταγραφη των κλησεων μου δουλευει πολυ καλα το PMRecorder

Έχεις δίκιο για το χρονόμετρο. Μάλιστα, αν γυρίσεις τη γλώσσα στα αγγλικά δουλεύει. Άρα είναι πρόβλημα των ελληνικών αρχείων μετάφρασης. Θα δω τι μπορώ να κάνω... Κι εμένα δουλεύει το PMRecorder, αλλά όχι πολύ καλά. Μάλιστα χάνει αρκετά δευτερόλεπτα από το τέλος της κλήσης. Για ξαναδοκίμασέ το!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ρε παιδιά, χρησιμοποιήστε και λίγο το Google. Δεν έχω σκοπό να βγάλω και manual για τα WM6!!!!

Κοίτα εγώ δεν έχω πρόβλημα το κάνω από την registry. Αν υπάρχει τέτοια ρύθμιση στα wm6 και δεν υπήρχε στα wm5 συγγνώμη διότι δεν την είδα αλλα αν δεν υπάρχει τότε λέω απλά πως θα ήταν χρήσιμο για τους χρηστες να έχουν μια τέτοια επιλογή χωρίς να πηγαίνουν στην registry. Εξάλλου είναι μια ρύθμιση που κάθε τηλέφωνο θα πρέπει να έχει. Απορώ δηλαδή πως της ήρθε της ms και έχει βάλει minimum 1 λεπτό! Βεβαια συμφωνώ απολύτως πως είναι έτσι για τελειοποίηση και δεν είναι σημαντικό. :)
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, αν σε αποπήρα, αλλά καταλαβαίνεις ότι δεν πληρώνομαι κι από τη Microsoft για τεχνική υποστήριξη. :p

 

Πάντως αυτό που ψάχνεις έχω την εντύπωση πως είναι στο Current User\Control Panel\Power. ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, αν σε αποπήρα, αλλά καταλαβαίνεις ότι δεν πληρώνομαι κι από τη Microsoft για τεχνική υποστήριξη. :p

 

Πάντως αυτό που ψάχνεις έχω την εντύπωση πως είναι στο Current User\Control Panel\Power. ;)

Κανένα πρόβλημα. Ναι το ξέρω και το έχω κάνει ήδη απλά λέω πως επειδή πια δεν βρίσκουμε κάτι βασικό στην ROM να σου προτείνουμε έπιασα τα ψιλοπράγματα. Πολλοί (και δικαιολογημένα) δεν μπορούν να καταλάβουν γιατί να μην υπάρχει στο μενού διαχείρισης ενέργειας να προτείνει και επιλογή 30sec η και 10sec και γιατί το minimum είναι 1 λεπτό! Οποτε αν μπορούσες να αλλάξεις στο μενού και εκεί που προτείνει 1 λεπτό να βάλεις και τιμές 30 sec πχ η ακόμα καλύτερα να βάζει ο χρηστης όσο θέλει τότε θα βοηθούσε
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες κάτι σαν αυτό;

 

http://img249.imageshack.us/img249/4792/power1ji7.pnghttp://img75.imageshack.us/img75/7827/power2yz6.png

 

Δεν ξέρω αν γίνεται! :p ;)

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες κάτι σαν αυτό;

 

http://img249.imageshack.us/img249/4792/power1ji7.pnghttp://img75.imageshack.us/img75/7827/power2yz6.png

 

Δεν ξέρω αν γίνεται! :p ;)

Ακριβώς αυτό λέω!Θα γίνεται αλλα πως...
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι fake η εικόνα. ;) Αλλά οι αλλαγές έγιναν μέσω διαφορετικών των συνηθισμένων διαδικασιών. Δεν ξέρω αν δουλεύει το "provisioning" μέσω cab. Θα το δοκιμάσω και αν πετύχει θα επισυνάψω εδώ το αρχείο. :)

 

Οι αλλαγές αυτές θα μπουν στην έκδοση 5. Δυστυχώς κάποια &%%^& έκανα στα registry settings και χθες παιδευόμουν κανένα 3ωρο να την "μαγειρέψω", αλλά μόλις έλυνα ένα πρόβλημα, έβρισκα άλλο. :(

 

Προς το παρόν παραμένουμε στην 4....

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, αν σε αποπήρα, αλλά καταλαβαίνεις ότι δεν πληρώνομαι κι από τη Microsoft για τεχνική υποστήριξη. :p

 

Πάντως αυτό που ψάχνεις έχω την εντύπωση πως είναι στο Current User\Control Panel\Power. ;)

 

Ειναι εκει που λες, Current User\Control Panel\Power\display, αλλαζεις την τιμη απο 60 σε οσα Sec θέλεις εσυ και ετοιμο..

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος ποια αρχεία χειρίζονται το πληκτρολόγιο και το t9 στα qtek?

To πρόβλημα μου είναι το εξής:

Στο qtek 8500 και φαντάζομαι και στο 8310 στο d6 sp μπορείς να γράψεις γράμματα και οι συντομεύσεις στο χάρτη(zoom in-out κτλ) είναι με αριθμούς.

Στο toshiba g500 συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.Ρωτάω λοιπόν εδώ που είστε ειδικοί στις rom,ποιο αρχείο πρέπει να πάρω από το qtek για να το βάλω στο g500.Μπορεί να μην τόσο εύκολο,αλλά πιστεύω πως αξίζει μια προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NiTroGen, η rom σου είναι φοβερή…

 

Είναι σαν να αγόρασα καινούριο κινητό, Γρήγορο και μέχρι στιγμής (4 ημέρες) χωρίς κολλήματα…

 

Τα WM6 φαίνονται πιο όμορφα και πιο τακτοποιημένα από τα WM5.

 

Αυτό που κατά την γνώμη μου λείπει από την rom (και έλειπε και από τα WM5) είναι η δυνατότητα παραμετροποίησης των soft keys. Δηλαδή κάτι σαν το Right Menu ή το Smart toolkit.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NiTroGen, η rom σου είναι φοβερή…

 

Είναι σαν να αγόρασα καινούριο κινητό, Γρήγορο και μέχρι στιγμής (4 ημέρες) χωρίς κολλήματα…

 

Τα WM6 φαίνονται πιο όμορφα και πιο τακτοποιημένα από τα WM5.

 

Αυτό που κατά την γνώμη μου λείπει από την rom (και έλειπε και από τα WM5) είναι η δυνατότητα παραμετροποίησης των soft keys. Δηλαδή κάτι σαν το Right Menu ή το Smart toolkit.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η παραμετροποίηση των softkeys είναι δυνατή μόνο στα κουμπιά της αυξομείωσης της έντασης του ήχου, της κάμερας, του CommManager, του "σπιτιού" και αυτά των Επαφών και Μηνυμάτων, αλλάζοντας τα κατάλληλα αρχεία συντομεύσεων (Short_*.lnk και Long_*.lnk). Δυστυχώς το δεξί κουμπί, καθώς και το κουμπί της έναρξης δεν παραμετροποιούνται έτσι απλά!

Samsung Galaxy S GT-I9000

CyanogenMod v10.1 (Android 4.2.2)

Fishears Built for iNand (no LVM)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το δεξί κουμπί, καθώς και το κουμπί της έναρξης δεν παραμετροποιούνται έτσι απλά!

 

Στο δικό μου 8310 (με WM5 προς το παρόν) έχω βάλει στο δεξί softkey τον Task Manager, καθώς είναι άκυρο να έχουμε δύο πλήκτρα για τις Επαφές by default. Δεν χρησιμοποιώ κανένα πρόγραμμα για να το κάνω αυτό, αντίθετα απλά μπήκα στη registry, έψαξα για το λήμμα "Επαφές" και μαζί με αυτό βρήκα και τη συντόμευση. Σε εκείνο λοιπόν το κλειδί άλλαξα και την ονομασία και το link. Μοναδικό μειονέκτημα (και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί) είναι το γεγονός ότι κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση στη συσκευή,για κάποια ώρα το δεξί softkey εξακολουθεί να λέει "Επαφές" παρά το ότι αν το πατήσω θα ανοίξει ο Task Manager.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου 8310 (με WM5 προς το παρόν) έχω βάλει στο δεξί softkey τον Task Manager, καθώς είναι άκυρο να έχουμε δύο πλήκτρα για τις Επαφές by default. Δεν χρησιμοποιώ κανένα πρόγραμμα για να το κάνω αυτό, αντίθετα απλά μπήκα στη registry, έψαξα για το λήμμα "Επαφές" και μαζί με αυτό βρήκα και τη συντόμευση. Σε εκείνο λοιπόν το κλειδί άλλαξα και την ονομασία και το link. Μοναδικό μειονέκτημα (και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί) είναι το γεγονός ότι κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση στη συσκευή,για κάποια ώρα το δεξί softkey εξακολουθεί να λέει "Επαφές" παρά το ότι αν το πατήσω θα ανοίξει ο Task Manager.

 

Για να βοηθησω λιγο τη συζητηση, δειτε αυτο που ανεβασα μολις:

http://rapidshare.com/files/65785416/right_key_tweak.rar.html

(freeware ειναι αφεντικα...)

Υπαρχει και αντιστοιχο left key, καπου το ειχα βρει αλλα δεν το ειχα κατεβασει...

 

Φιλε nitrogen πιστευω μια καλη προταση θα ηταν η προσθηκη στη rom:

1. photocontacts

2. καποιου καλου call filter το οποιο οχι μονο να απορριπτει κλησεις αλλα και να μη σε πρηζει βγαζοντας στην οθονη "χ αναπαντητες" ή αναβοντας το φωτισμο (αν υπαρχει βεβαια)

3. του Mycnknow Info Sharp, που κατα τη γνωμη μου ειναι το κορυφαιο sms filter που υπαρχει (εχω την εκδοση 0.65b για την ωρα, αν καποιος εχει και νεοτερη ακομα καλυτερα)

 

Αυτα φορ ναου!

Δ.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αφανταστη ταλαιπωρια για να βρω τον ακριβη τροπο να εγκαταστησω τη συγκεκριμενη ROM,επειτα απο πολυ κοπο αναζητησης

και διευκρινισεων απο διαφορα αγγλικα sites,παραθετω τον παρακατω δοκιμασμενο στο κινητο μου 8310,οδηγο εκτελεσης για τη συγκεκριμενη εγκατασταση...

 

Για να κανουμε την αναβαθμιση σε wm6,πρεπει να ακολουθησουμε τα παρακατω βηματα.

 

1)Αφου συνδεσουμε τη συσκευη με το "Activesync 4.5",παιρναμε το προγραμμα "regeditSTG" στο κινητο

και ανοιγουμε τη registry με αυτο.

Βρισκουμε τα πιο κατω κλειδια και αλλαζουμε τις τιμες τους ως εξης:

 

HKLM\Security\Policies\Policies\00001001 = 1

 

HKLM\Security\Policies\Policies\00001005 = 40

 

2)Μετα τρεχουμε απ΄τον υπολογιστη μας το προγραμμα "SDA_ApplicationUnlock" και παταμε οκ

για να ξεκλειδωσει η συσκευη και να μπορει δεχεται εφαρμογες "third party".

 

3)Απο το φακελο "SPV" αντιγραφουμε το αρχειο "cert" στο τηλεφωνο μας και κανουμε εγκατασταση.

 

4)Εφοσον ειμαστε συνδεδεμενοι στο ιντερνετ,τρεχουμε το προγραμμα "SPV-Services" στον υπολογιστη και

θα μας εμφανισει "rapid init is ok" και επανω θα γραφει κατι αριθμους 313131313131313131313100000000000000000000

(αν δεν ειναι οι αριθμοι σε παρομοια κατασταση,τοτε η συσκευη δεν ειναι "superCID" και πρεπει να τρεξουμε ξανα

το 1-2ερο βημα).Αφου δουμε οτι ολα πανε καλα,παταμε το "CID tool(alpha)" και ξεκλειδωνουμε τη συσκευη ωστε να μπορει να δεχτει τη ROM.

 

5)Κλεινουμε τη συσκευη και την αποσυνδεουμε απο τη usb.Παμε στις ρυθμισεις συνδεσης του Activesync και ξετσεκαρουμε την επιλογη

"επιτρεπονται οι συνδεσεις usb".

 

6)Κραταμε πατημενο το κουμπι της καμερας και συνδεουμε τη usb στη συσκευη.Τοτε θα ανοιξει η συσκευη και θα φανει στην οθονη

ο "bootloader" που αποτελειται απο τρεις χρωματιστες οριζοντιες γραμμες.

 

7)Αφου αναγνωρισει ο υπολογιστης τη συσκευη,τρεχουμε την εφαρμογη "teratermpro" και επιλεγουμε "serial-usb-ok".Στην κονσολα

που θα εμφανιστει,πληκτρολογουμε "info 2" και σε αυτα που θα εμφανισει,πρεπει να αναφερει καπου τη λεξη "SuperCID"(Αν ναι,

τοτε προχωραμε,αλλιως πρεπει να ξεκλειδωσουμε τη συσκευη).Μετα πληκτρολογουμε "format BINFS" και οταν τελειωσει πληκτρολογουμε

"ResetDevice".

 

8)οταν ανοιξει και παλι η συσκευη,τρεχουμε απο το υπολογιστη το αρχειο "ROMUpdateUtility.exe",ακολουθουμε τα βηματα της εφαρμογης

και περιμενουμε να τελειωσει η εγκατασταση.

 

9)Οταν ολοκληρωθει η εγκατασταση και μας δειξει οτι ολα εγιναν σωστα,δηλ φτασει 100% και κανει restart η συσκευη,τοτε αποσυνδεουμε

απο τη usb και παραμετροποιουμε τη συσκευη οπως οταν ηταν καινουργια.

 

10)Τα wm6 βρισκονται ηδη στη συσκευη σας!

 

 

Υγ1:Απορω γιατι κανεις σας δεν εξηγουσε τη συγκεκριμενη διαδικασια,για να διευκολυνει αρκετα καποιους απο εμας...

Υγ2:Αν θεωρειτε πως οι οδηγιες μου θα βλαψουν τη συσκευη σας,τοτε απλα μην τις ακολουθησετε..Παντως η δικη μου συσκευη δουλευει αψογα!

Υγ3:Τα προγραμματα που θα χρειαστειτε τα συγκεντρωσα εδω:http://rapidshare.com/files/65818614/wm6_upgrade.rar.html

 

enjoy it!

Arvacon

Link to comment
Share on other sites

Οτι η rom φυσαει αυτο ειναι αληθεια! Και απο add-ons και απο ταχυτητα τηλεφωνου.

 

Το μονο κακο που μου εχει κανει και το κακοειναι οτι το εχει κανει καμια 10αρια φορες απο τοτε που την εβαλα ειναι καμια φορα να με παιρνουν τηλεφωνο και να μη χτυπαει καθολου, ουτε να βγαζει στην οθονη τι με καλουν. το μονο που γινεται ειναι να αναβει το φως της οθονης και τιποτα αλλο, την ωρα που αυτος που παιρνει ακουει κανονικα να χτυπαει το τηλ.

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον αυτο;;;

 

spidius

 

mporeis na mou peis pia programmata exeis egkatesthmena giati to ekane kai se emena?

Ψάχνω ελληνική ROM για HTC Touch Dual.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αφανταστη ταλαιπωρια για να βρω τον ακριβη τροπο να εγκαταστησω τη συγκεκριμενη ROM,επειτα απο πολυ κοπο αναζητησης

και διευκρινισεων απο διαφορα αγγλικα sites,παραθετω τον παρακατω δοκιμασμενο στο κινητο μου 8310,οδηγο εκτελεσης για τη συγκεκριμενη εγκατασταση...

 

Για να κανουμε την αναβαθμιση σε wm6,πρεπει να ακολουθησουμε τα παρακατω βηματα.

 

1)Αφου συνδεσουμε τη συσκευη με το "Activesync 4.5",παιρναμε το προγραμμα "regeditSTG" στο κινητο

και ανοιγουμε τη registry με αυτο.

Βρισκουμε τα πιο κατω κλειδια και αλλαζουμε τις τιμες τους ως εξης:

 

HKLM\Security\Policies\Policies\00001001 = 1

 

HKLM\Security\Policies\Policies\00001005 = 40

 

2)Μετα τρεχουμε απ΄τον υπολογιστη μας το προγραμμα "SDA_ApplicationUnlock" και παταμε οκ

για να ξεκλειδωσει η συσκευη και να μπορει δεχεται εφαρμογες "third party".

 

3)Απο το φακελο "SPV" αντιγραφουμε το αρχειο "cert" στο τηλεφωνο μας και κανουμε εγκατασταση.

 

4)Εφοσον ειμαστε συνδεδεμενοι στο ιντερνετ,τρεχουμε το προγραμμα "SPV-Services" στον υπολογιστη και

θα μας εμφανισει "rapid init is ok" και επανω θα γραφει κατι αριθμους 313131313131313131313100000000000000000000

(αν δεν ειναι οι αριθμοι σε παρομοια κατασταση,τοτε η συσκευη δεν ειναι "superCID" και πρεπει να τρεξουμε ξανα

το 1-2ερο βημα).Αφου δουμε οτι ολα πανε καλα,παταμε το "CID tool(alpha)" και ξεκλειδωνουμε τη συσκευη ωστε να μπορει να δεχτει τη ROM.

 

5)Κλεινουμε τη συσκευη και την αποσυνδεουμε απο τη usb.Παμε στις ρυθμισεις συνδεσης του Activesync και ξετσεκαρουμε την επιλογη

"επιτρεπονται οι συνδεσεις usb".

 

6)Κραταμε πατημενο το κουμπι της καμερας και συνδεουμε τη usb στη συσκευη.Τοτε θα ανοιξει η συσκευη και θα φανει στην οθονη

ο "bootloader" που αποτελειται απο τρεις χρωματιστες οριζοντιες γραμμες.

 

7)Αφου αναγνωρισει ο υπολογιστης τη συσκευη,τρεχουμε την εφαρμογη "teratermpro" και επιλεγουμε "serial-usb-ok".Στην κονσολα

που θα εμφανιστει,πληκτρολογουμε "info 2" και σε αυτα που θα εμφανισει,πρεπει να αναφερει καπου τη λεξη "SuperCID"(Αν ναι,

τοτε προχωραμε,αλλιως πρεπει να ξεκλειδωσουμε τη συσκευη).Μετα πληκτρολογουμε "format BINFS" και οταν τελειωσει πληκτρολογουμε

"ResetDevice".

 

8)οταν ανοιξει και παλι η συσκευη,τρεχουμε απο το υπολογιστη το αρχειο "ROMUpdateUtility.exe",ακολουθουμε τα βηματα της εφαρμογης

και περιμενουμε να τελειωσει η εγκατασταση.

 

9)Οταν ολοκληρωθει η εγκατασταση και μας δειξει οτι ολα εγιναν σωστα,δηλ φτασει 100% και κανει restart η συσκευη,τοτε αποσυνδεουμε

απο τη usb και παραμετροποιουμε τη συσκευη οπως οταν ηταν καινουργια.

 

10)Τα wm6 βρισκονται ηδη στη συσκευη σας!

 

 

Υγ1:Απορω γιατι κανεις σας δεν εξηγουσε τη συγκεκριμενη διαδικασια,για να διευκολυνει αρκετα καποιους απο εμας...

Υγ2:Αν θεωρειτε πως οι οδηγιες μου θα βλαψουν τη συσκευη σας,τοτε απλα μην τις ακολουθησετε..Παντως η δικη μου συσκευη δουλευει αψογα!

Υγ3:Τα προγραμματα που θα χρειαστειτε τα συγκεντρωσα εδω:http://rapidshare.com/files/65818614/wm6_upgrade.rar.html

 

enjoy it!

Arvacon

Πολύ καλός οδήγός και πολύ καλο που μάζεψες τα προγράμματα που χρειάζονται. Είναι ευνόητο αλλά απλά να σημειώθεί πως εάν κάποιος έχει ήδη κάνει SuperCID τοτε αρχίζει από το 5.
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Περασα τη rom 4 πριν 2 μερες και δουλευει καλα,εκτος απο καποια πραγματα.

-Οταν ανοιγω το τηλεφωνο,στην οθονη φαινονται οι μαυρες περιμετρικες γραμμες απο τα παραθυρα που ανοιγουν,δηλαδη πως ειναι στα XP οταν κανεις minimise ενα παραθυρο και το βλεπεις να χανεται σαν φλασαρισμα..Αλλα δε βλεπεις παραθυρα εδω,απλα κατι τετραγωνα που ξεφυτρωνουν απο το logo του nitrogen,στη μεση της οθονης,απο μικρα σε μεγαλα,σαν να πεταγονται προς τα εξω..Και οταν ανοιγεις προγραμμματα ή φακελους,παλι το ιδιο γινεται..

-Σημερα το πρωι,αφου ειχα το τηλεφωνο ανοιχτο ολο το βραδυ,πηγα να το ξεκλειδωσω και δεν ειχε καθολου φωτισμο η οθονη.Πηγα με τη βοηθεια του πορτατιφ μου στα βοηθηματα,εσβησα το LowLight και επανηλθε.

-Οταν με καλεσαν,και απαντησα απ το κουμπι του bluetooth,δεν ανταποκριθηκε (με τα wm5 δουλευε αψογα).Για το τελευταιο,δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν οντως συμβαινει συχνα,ή απλα ετυχε.

-Το Fake cursor δεν δουλευει καλα,δηλ εμφανιζεται ο κερσορας αλλα δεν εκτελει καμμια επιλογη.

 

Υγ.:Θα ηταν καλη ιδεα η τοποθετηση της εντολης "επανεκκινηση" στην ταχεια λιστα του on/off button.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...