Jump to content

Ερωτήσεις για φορητότητα


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ θα σου συνιστούσα να μείνεις στη Vodafone ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρουν πράγματα όπως το freeze και το να έχεις 3g σήμα στα χωριουδάκια της Σίφνου. Η εξυπηρέτηση της Cote είναι απαράδεκτη όχι γιατι δεν σε εξυπηρετούν καλά (απαυτό δεν έχω παράπονο), αλλά για να πιάσεις γραμμή πρέπει να προσπαθείς 5-6 ώρες μιλώντας κυριολεκτικά. Εξάλλου αν εκφράσεις την επιθυμία να κάνεις φορητότητα σου ανεβάζουν πάραυτα την επιδότηση!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 800
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ θα σου συνιστούσα να μείνεις στη Vodafone ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρουν πράγματα όπως το freeze και το να έχεις 3g σήμα στα χωριουδάκια της Σίφνου. Η εξυπηρέτηση της Cote είναι απαράδεκτη όχι γιατι δεν σε εξυπηρετούν καλά (απαυτό δεν έχω παράπονο), αλλά για να πιάσεις γραμμή πρέπει να προσπαθείς 5-6 ώρες μιλώντας κυριολεκτικά. Εξάλλου αν εκφράσεις την επιθυμία να κάνεις φορητότητα σου ανεβάζουν πάραυτα την επιδότηση!

 

Το γεγονός με την ενημέρωση υπολοίπου είναι ΠΟΛΥ σημαντικό και από αυτά που με ενδιαφέρουν περισσότερο.

 

Τώρα για αυτό που λες ότι σου ανεβάζουν την επιδότηση.... Πώς;;;

Να πάρω τηλ. στην εξυπηρέτηση πελατών και να παραπονεθώ π.χ. για διάφορους λόγους (που προς το παρόν δεν υπάρχουν) που με κάνουν να θέλω φορητότητα;

Δε νομίζω....

 

Όσο για τα καταστήματα, δε μπορούν να κάνουν τί ποτα για να σου ανέβει η επιδότηση...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η μανα μου εχει κοσμοκαρτα και εγω εχω βοντα και wind θελω να τις αλλαξω το δικτυο σε ενα απο τα δυο σικα μου για να εχει ενα λεπτο το λεπτο διατηρωντας ομως το νουμερο.

 

-Ποια η διαδικασια και ποσο θα διαρκεσει?

-Θα κοστισει τιποτα?

-Να της το κανω βοντα η wind?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός με την ενημέρωση υπολοίπου είναι ΠΟΛΥ σημαντικό και από αυτά που με ενδιαφέρουν περισσότερο.

 

Τώρα για αυτό που λες ότι σου ανεβάζουν την επιδότηση.... Πώς;;;

Να πάρω τηλ. στην εξυπηρέτηση πελατών και να παραπονεθώ π.χ. για διάφορους λόγους (που προς το παρόν δεν υπάρχουν) που με κάνουν να θέλω φορητότητα;

Δε νομίζω....

 

Όσο για τα καταστήματα, δε μπορούν να κάνουν τί ποτα για να σου ανέβει η επιδότηση...:confused:

 

Εάν έχεις καλούς λογαριασμούς μπορεί να το πετύχεις ακόμα και έτσι.

Όμως αυτό που είναι πιο αποτελεσματικό είναι να κάνεις αίτηση φορητότητας και όταν σε πάρουν τηλέφωνο με ειδική προσφορά να σταματήσεις τη διαδικασία.Ο συνδυασμός δε και των 2 είναι ότι πιο σίγουρο για μια καλή επιδότηση.:)

(Είχα ετοιμάσει ένα πλήρες ποστ παραπάνω αλλά κατά λάθος πόσταρα από άλλο υπολογιστή και με ξένο λογαριασμό...Οπότε και το έσβησα)

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις καλούς λογαριασμούς μπορεί να το πετύχεις ακόμα και έτσι.

Όμως αυτό που είναι πιο αποτελεσματικό είναι να κάνεις αίτηση φορητότητας και όταν σε πάρουν τηλέφωνο με ειδική προσφορά να σταματήσεις τη διαδικασία.Ο συνδυασμός δε και των 2 είναι ότι πιο σίγουρο για μια καλή επιδότηση.:)

(Είχα ετοιμάσει ένα πλήρες ποστ παραπάνω αλλά κατά λάθος πόσταρα από άλλο υπολογιστή και με ξένο λογαριασμό...Οπότε και το έσβησα)

 

Οι λογαριαμοί μου, όπως έχω πει και παραπάνω είναι πολύ μικροί (εξαιτίας και κάποιας προσφοράς που έτρεχε πέρσι),

οπότε η επιδότησή μου θα είναι με το ζόρι 35-40 ευρώ!!!!:wacko:

 

Αυτό βέβαια που λες, ότι σε παίρνουν τηλ. για να σε ρωτήσουν γιατί θες φορητότητα δεν το ήξερα...

Αν ισχύει τότε συμφέρει!;)

 

Επειδη η μανα μου εχει κοσμοκαρτα και εγω εχω βοντα και wind θελω να τις αλλαξω το δικτυο σε ενα απο τα δυο σικα μου για να εχει ενα λεπτο το λεπτο διατηρωντας ομως το νουμερο.

 

-Ποια η διαδικασια και ποσο θα διαρκεσει?

-Θα κοστισει τιποτα?

-Να της το κανω βοντα η wind?

 

-Πας σε κάποιο κατάστημα και ζητάς να σου κάνουν φορητότητα σε καρτοκινητό. Καλύτερα πριν να έχει δηλώσει τα στοιχεία της η μητέρα σου στο καρτοκινητό της στην κοσμοτέ (σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πάει η ίδια στη βόντα ή στην τιμ). Η φορητότητα διαρκεί περίπου 10-15 μέρες. Σε περίπου 5 μέρες σου δίνουν τη νέα κάρτα σιμ και σου λένε πότε θα λειτουργήσει. Όταν θα μεταφερθεί το νούμερο στο νέο δίκτυο θα πρέπει να έχει καταναλώσει όλες τις μοναδες από την κοσμοκάρτα, αλλιώς θα τις χάσει

-Δεν κοστίζει κάτι

-Wind θα έλεγα(F2G) με Non stop

Link to comment
Share on other sites

η επιδοτηση που δινουν στη φορητοτητα, ποσο κυμαινεται;
Link to comment
Share on other sites

η επιδοτηση που δινουν στη φορητοτητα, ποσο κυμαινεται;

 

Είναι ανάλογη του προγράμματος που θα κάνεις, αν θα πληρώνεις τους λογαριασμούς με πιστωτική

Link to comment
Share on other sites

η επιδοτηση που δινουν στη φορητοτητα, ποσο κυμαινεται;

Όπως είπε και η φίλη μας η Μπακαλιάρος, η επιδότηση για φορητότητα είναι ίδια με αυτή που θα έπαιρνες για νέα σύνδεση και εξαρτάται από το πρόγραμμα και τον τρόπο εξόφλησης.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και η φίλη μας η Μπακαλιάρος, η επιδότηση για φορητότητα είναι ίδια με αυτή που θα έπαιρνες για νέα σύνδεση και εξαρτάται από το πρόγραμμα και τον τρόπο εξόφλησης.

 

[offtopic]

Βακαλάος παρακαλώ... είναι πιο σικ :p

[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση:

Την προηγούμενη Πέμπτη έκαινα αίτηση φορητότητας από WIND σε COSMOTE, σε ένα κατάστημα COSMOTE.

Ο υπάλληλος μου είπε ότι μέσα στην εβδομάδα που διανύουμε θα μου τηλεφωνήσει για να μου πει ότι εγκρίθηκε η αίτηση, οπότε θα πάω πάλι στο κατάστημα για να πάρω τη sim και τη συσκευή που θέλω με επιδότηση.

Η σύνδεσή μου με το δίκτυο θα γίνει στις 25/10.

Μέχρι τώρα δεν ειδοποιήθηκα, αλλά ακόμη είναι νομίζω νωρίς...

Ξέρετε πόσες πάνω κάτω μέρες απαιτούνται για την έγκριση της αίτησης;

Επίσης μου είπε πως ό,τι χαρτιά είναι να κάνω θα τα κάνω στην COSMOTE και δεν χρειάζεται να πάω καθόλου στη WIND.

Σωστά μου είπε;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση:

Την προηγούμενη Πέμπτη έκαινα αίτηση φορητότητας από WIND σε COSMOTE, σε ένα κατάστημα COSMOTE.

Ο υπάλληλος μου είπε ότι μέσα στην εβδομάδα που διανύουμε θα μου τηλεφωνήσει για να μου πει ότι εγκρίθηκε η αίτηση, οπότε θα πάω πάλι στο κατάστημα για να πάρω τη sim και τη συσκευή που θέλω με επιδότηση.

Η σύνδεσή μου με το δίκτυο θα γίνει στις 25/10.

Μέχρι τώρα δεν ειδοποιήθηκα, αλλά ακόμη είναι νομίζω νωρίς...

Ξέρετε πόσες πάνω κάτω μέρες απαιτούνται για την έγκριση της αίτησης;

Επίσης μου είπε πως ό,τι χαρτιά είναι να κάνω θα τα κάνω στην COSMOTE και δεν χρειάζεται να πάω καθόλου στη WIND.

Σωστά μου είπε;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

 

Αν έστειλαν την αίτηση της φορητότητας την ημέρα που την έκανες (Πέμπτη), τότε μέσα σε αυτή την εβδομάδα θα σε καλέσουν (αν όλα είναι ΟΚ), δηλαδή κάνει να πάρει έγκριση 5-7 μέρες.

Και ναι, όλες οι κινήσεις συνήθως γίνονται από την εταιρία που δέχεται την αίτηση φορητότητας (εκτός από περιπτώσεις που η γραμμή είναι στο όνομα π.χ. άλλου προσώπου και θες να μεταφερθεί στο δικό σου,

που εκεί μπορεί να σου ζητηθεί μεταβίβαση στο όνομά σου - να πας δηλ. στην άλλη εταιρία και να το κάνεις)

Αλήθεια, γιατί φεύγεις από τη wind?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά ξέρετε μετά από πόσο καιρό που έκανα συμβόλαιο στη vf Μπορώ να έρθω cosmote?Τι διαφορα επιδότησης θα την πληρώσω εγώ?
Link to comment
Share on other sites

1 χρόνο μετά μπορείς να έρθεις.

 

Εαν θέλεις να έρθεις νωρίτερα τότε πληρώνεις ενα ποσό της επιδότησης

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορα επιδότησης θα την πληρώσω εγώ?

 

Αν δεις στο συμβόλαιο σου, κάπου πρέπει να έχει ένα πινακάκι που γράφει σε περίπτωση που φύγεις, ανάλογα σε ποιο μήνα βρίσκεσαι το ανάλογο ποσό που πρέπει να πληρώσεις.

 

Αλλά νομίζω πως αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που έχεις πάρει και επιδότηση συσκευής ερχόμενος στην νέα εταιρία.

Αν έρθεις στην εταιρία, χωρίς να πάρεις συσκευή...νομίζω δε πληρώνεις τίποτα. (δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό, κάποιος ας με διορθώσει αν έχω λάθος)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια μπορεις να πεις εσυ ποτε θελέις να

ενεργοποιηθει η φορητοτητα σου.

πηγαινεις σε οποιοδηποτε καταστημα ξεκινανε

την διαδικασια φορητοτητας και τους λες εσυ

ποια ημερομηνια ακριβως θελεις να ενεργοποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα.

 

1. Η ημερομηνία φορητότητας είναι από 14-21 ημέρες από την αίτηση. Αρα, αν για παράδειγμα κάνεις αίτηση στις 3/11, η φορητότητα θα υλοποιηθεί μεταξύ 17/11 και 24/11. Δεν μπορείς να ζητήσεις ούτε π.χ. στις 16/11 ούτε στις 25/11.

 

2. Ως προς την επιδότηση. Αν δεν έχεις κλείσει χρόνο από την τελευταία επιδότηση που πήρες από την εταιρεία που φεύγεις (εταιρεία δότης), πληρώνεις στον δότη ένα μέρος της επιδότησης, ασχέτως αν στο νέο πάροχο (δέκτη) θα πάρεις επιδότηση ή όχι. Πρόκειται για χρέος που έχεις προς την παλιά εταιρεία (δότη), και αυτή θα σου στείλει λογαριασμό για αυτό. Το ποσό υπολογίζεται ως εξής: Αν πήρες επιδότηση π.χ. 120 ευρώ, από τον 6ο μήνα και μετά αποσβαίνεις για κάθε μήνα το 1/6 του 120. Παράδειγμα Α: Εχεις πάρει επιδότηση πριν 3 μήνες. Επειδή δεν έχει παρέλθει εξάμηνο, η εταιρεία δότης θα σου χρεώσει τα 120 ευρώ. Παράδειγμα Β: Εχεις πάρει επιδότηση πριν 8 μήνες. Αφού σου μένουν ακόμη 4 μήνες για να κλείσεις χρόνο, θα σου χρεωθούν τα 4/6 των 120 ευρώ, δηλαδή 80 ευρώ.

 

Οποιες απορίες δεκτές, το ξέρω καλά το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Και στην περίπτωση που έχεις κλείσει χρόνο απο την τελευταία επιδότηση που πήρες από την εταιρεία που φεύγεις προφανώς δεν πληρώνεις τίποτα.

Τώρα αν στην καινούργια εταιρία που πας, απλά κάνεις την αλλαγή, χωρίς να πάρεις νέα συσκευή, τότε δεν έχεις δέσμευση και μπορείς να φύγεις όποτε θες, χωρίς καμία επιβάρυνση πριν το 12μηνο, σωστα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και στην περίπτωση που έχεις κλείσει χρόνο απο την τελευταία επιδότηση που πήρες από την εταιρεία που φεύγεις προφανώς δεν πληρώνεις τίποτα.

Τώρα αν στην καινούργια εταιρία που πας, απλά κάνεις την αλλαγή, χωρίς να πάρεις νέα συσκευή, τότε δεν έχεις δέσμευση και μπορείς να φύγεις όποτε θες, χωρίς καμία επιβάρυνση πριν το 12μηνο, σωστα?

 

Σωστότατα, εκτός αν ο υπάλληλος που σου περάσει τη φορητότητα κάνει κανένα λάθος και δηλώσει στο σύστημα συσκευή. Γι'αυτό πάντα διαβάζουμε το συμβόλαιό μας πριν υπογράψουμε.

Link to comment
Share on other sites

εχω watshup.μπορω να ζητησω φορτοτητα και να κανω τον αριθμο μου free2go η momad δωρεαν?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εχω watshup.μπορω να ζητησω φορτοτητα και να κανω τον αριθμο μου free2go η momad δωρεαν?

 

Free2go μπορείς. Για momad δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

και ειναι δωρεαν? αν θελω απο wathup se cosmocarta θελουν 7e. ενω απο watshup σε free2go τιποτα?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

αν θελω απο wathup se cosmocarta θελουν 7e.

 

πλέον θέλουν μόνο 3 ευρώ, ενώ η πρώτη φορά είναι δωρεάν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...