Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

NIKO ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ?

 

Πέμπτη, 11 Μαρτίου 2010 2:43:03 μμ ` ` ` `

` ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Παραλαβή Συσκευασίας

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Πέμπτη, 11 Μαρτίου 2010 2:53:20 μμ ` ` ` `

` ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Παραλαβή Συσκευασίας

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Πέμπτη, 11 Μαρτίου 2010 3:02:46 μμ ` ` ` `

` ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Πέμπτη, 11 Μαρτίου 2010 3:59:36 μμ ` ` ` `

` ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αποστολή Συσκευασίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

NIKO ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ?

 

Πέμπτη, 11 Μαρτίου 2010 2:43:03 μμ ` ` ` `

` ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Παραλαβή Συσκευασίας

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Πέμπτη, 11 Μαρτίου 2010 2:53:20 μμ ` ` ` `

` ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Παραλαβή Συσκευασίας

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Πέμπτη, 11 Μαρτίου 2010 3:02:46 μμ ` ` ` `

` ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αντικείμενα σε Συσκευασία

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Πέμπτη, 11 Μαρτίου 2010 3:59:36 μμ ` ` ` `

` ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ Αποστολή Συσκευασίας

Πρέπει να είναι το κέντρο διανομής

Link to comment
Share on other sites

ή κέντρο διαλογής..

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κοιταξει καποτε, κεντρο διαλογης ειναι.

Επισης να ρωτησω κατι . Σιγουρα καποιοι δεν θα παρελαβαν ποτε καποια παραγγελια. Οπως και εγω. Τι γινεται με αυρτα τα χαμενα , πως χανονται δηλαδη?πεφτουν σε καμια χαραμαδα?

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα κοιταξει καποτε, κεντρο διαλογης ειναι.

Επισης να ρωτησω κατι . Σιγουρα καποιοι δεν θα παρελαβαν ποτε καποια παραγγελια. Οπως και εγω. Τι γινεται με αυρτα τα χαμενα , πως χανονται δηλαδη?πεφτουν σε καμια χαραμαδα?

 

 

Εγω δεν εχω χάσει ποτε κατι και παραλαμβάνω 4-5 δέματα τον μήνα. Για να "χάσεις" κατι μάλλον εσκεμμένο το βλεπω, εκτος βέβαια καποιον πολύ λιγων και ασήμαντων εξαιρέσεων, εσενα βεβαι αυτό δεν σε ενδιαφέρει ανοίγεις dispute και άστους να ψάχνουν.

Link to comment
Share on other sites

Λεσ να το τσιμησει καποιος δλδ.Αυτο με το χασιμο παιζει ιδιαιτερα με παραγγελιες απο Αμερικη αποτι διαβασα.

Πριν δυο μηνες μια παραγγελια μου χαθηκε,δεν ηρθε και τελικα με αποζημιωσε το ebay πληρως. Περιμενω τωρα παραγγελια απο αμερικη που εφυγε 23/2, usps. Αν συμβει ξανα το ιδιο παιζει τπτ? Υπαρχει δηλαδη καποιο οριο στα refund που δινει το ebay ή εχει να κανει με τον πωλητη αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Eχω και εγω μια ερώτηση για οσους ξέρουν.

 

Μερικές φορες κοιτάζοντας το "Feedback Profile" κάποιων πωλητών μπορώ να κάνω κλικ στα αρνητικά Feedback και να δω μονο αυτά, αλλες φορές όμως όχι.

 

 

Ξέρει κάποιος γιατί γίνετε αυτό και σε ποιες περιπτώσεις?

 

 

Δείτε δυο παραδείγματα

 

1) Δεν κάνεις κλικ

 

2) Κάνεις κλικ

Link to comment
Share on other sites

Eχω και εγω μια ερώτηση για οσους ξέρουν.

 

Μερικές φορες κοιτάζοντας το "Feedback Profile" κάποιων πωλητών μπορώ να κάνω κλικ στα αρνητικά Feedback και να δω μονο αυτά, αλλες φορές όμως όχι.

 

 

Ξέρει κάποιος γιατί γίνετε αυτό και σε ποιες περιπτώσεις?

 

 

Δείτε δυο παραδείγματα

 

1) Δεν κάνεις κλικ

 

2) Κάνεις κλικ

Η συγκεκριμένη λειτουργία δεν προσφέρεται μέσω του ebay.com

Προσφέρεται όμως μέσω του ebay.co.uk, οπότε μέσω ενός advanced search στο ebay.co.uk, βρίσκεις τον πωλητή που σε ενδιαφέρει και τον τσιμπάς από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Καλησπέρα,

εχω τρομερό πρόβλημα με μια παραγγελία απο Κίνα και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει πως μπορώ να το λύσω, να με βοηθήσει. Λοιπόν,είχα κάνει μια αρκετα παραγγελία απο site της Κίνα σε παπούτσια Nike. Η πληρωμή εγινε μέσα απο WESTERN UNION! Τα 2 πακέτα που στάλθηκαν συνολικά με την EMS, έφτασαν έφτασαν στην Αθήνα αλλά κρατήθηκαν στο τελωνείο και επεστράφησαν πίσω Κίνα.

Ο Κινέζος μου απάντησε πως τα παρέλαβε και μου προτείνει να μου τα ξαναστείλει με την DHL με ενα επιπλέον κόστος 150 ευρώ!

Μίλησα με το τελωνείο και απο εκεί μου είπαν πως "έσφυξαν" τα πράγματα πλέον και οτι δεν μπορώ να παραλάβω τίποτα που δεν εισάγεται απο την ΕΠΙΣΗΜΗ αντιπροσωπία στην Ελλάδα!!!

Σε αντίθεση όμως με αυτό, πρίν περίπου 3 μήνες είχα παραγγείλει επιτυχώς 1 πακέτο με 3 ζευγάρια μέσα.

Τι μπορώ να κάνω για να παραλάβω και αυτή τη φορά τα πακέτα μου. ΄

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και ελπίζω να βγάλω άκρη γιατι είναι παραγματικά μεγάλη ανάγκη.:(

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη λειτουργία δεν προσφέρεται μέσω του ebay.com

Προσφέρεται όμως μέσω του ebay.co.uk, οπότε μέσω ενός advanced search στο ebay.co.uk, βρίσκεις τον πωλητή που σε ενδιαφέρει και τον τσιμπάς από εκεί.

 

Καλα είσαι ωραίος, φοβερο κολπάκι ευχαριστίες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Καλησπέρα,

εχω τρομερό πρόβλημα με μια παραγγελία απο Κίνα και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει πως μπορώ να το λύσω, να με βοηθήσει. Λοιπόν,είχα κάνει μια αρκετα παραγγελία απο site της Κίνα σε παπούτσια Nike. Η πληρωμή εγινε μέσα απο WESTERN UNION! Τα 2 πακέτα που στάλθηκαν συνολικά με την EMS, έφτασαν έφτασαν στην Αθήνα αλλά κρατήθηκαν στο τελωνείο και επεστράφησαν πίσω Κίνα.

Ο Κινέζος μου απάντησε πως τα παρέλαβε και μου προτείνει να μου τα ξαναστείλει με την DHL με ενα επιπλέον κόστος 150 ευρώ!

Μίλησα με το τελωνείο και απο εκεί μου είπαν πως "έσφυξαν" τα πράγματα πλέον και οτι δεν μπορώ να παραλάβω τίποτα που δεν εισάγεται απο την ΕΠΙΣΗΜΗ αντιπροσωπία στην Ελλάδα!!!

Σε αντίθεση όμως με αυτό, πρίν περίπου 3 μήνες είχα παραγγείλει επιτυχώς 1 πακέτο με 3 ζευγάρια μέσα.

Τι μπορώ να κάνω για να παραλάβω και αυτή τη φορά τα πακέτα μου. ΄

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και ελπίζω να βγάλω άκρη γιατι είναι παραγματικά μεγάλη ανάγκη.:(

 

Για αρχή μην ξαναπληρώσεις με WESTERN UNION μακριά, είσαι σίγουρος ότι έφτασαν και ξαναγύρισαν στην Κίνα; Σου έδωσε tracking number του EMS;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μην ξαναπληρώσεις με WESTERN UNION μακριά, είσαι σίγουρος ότι έφτασαν και ξαναγύρισαν στην Κίνα; Σου έδωσε tracking number του EMS;

 

Kαι εγώ δεν πιστευω οτι ηρθα τον δουλευει ο κινεζος, το τελωνειο δεν γυριζει απο μονο του πραγματα πισω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Καλησπέρα,

εχω τρομερό πρόβλημα με μια παραγγελία απο Κίνα και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει πως μπορώ να το λύσω, να με βοηθήσει. Λοιπόν,είχα κάνει μια αρκετα παραγγελία απο site της Κίνα σε παπούτσια Nike. Η πληρωμή εγινε μέσα απο WESTERN UNION! Τα 2 πακέτα που στάλθηκαν συνολικά με την EMS, έφτασαν έφτασαν στην Αθήνα αλλά κρατήθηκαν στο τελωνείο και επεστράφησαν πίσω Κίνα.

Ο Κινέζος μου απάντησε πως τα παρέλαβε και μου προτείνει να μου τα ξαναστείλει με την DHL με ενα επιπλέον κόστος 150 ευρώ!

Μίλησα με το τελωνείο και απο εκεί μου είπαν πως "έσφυξαν" τα πράγματα πλέον και οτι δεν μπορώ να παραλάβω τίποτα που δεν εισάγεται απο την ΕΠΙΣΗΜΗ αντιπροσωπία στην Ελλάδα!!!

Σε αντίθεση όμως με αυτό, πρίν περίπου 3 μήνες είχα παραγγείλει επιτυχώς 1 πακέτο με 3 ζευγάρια μέσα.

Τι μπορώ να κάνω για να παραλάβω και αυτή τη φορά τα πακέτα μου. ΄

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και ελπίζω να βγάλω άκρη γιατι είναι παραγματικά μεγάλη ανάγκη.:(

 

Παιδιά εγω είμαι πάλι απλά μπήκα απο άλλο λογαριασμό!

 

Λοιπόν,ναί ο Κινέζος μου είχε στείλει το tracking number απο την ems και εκεί μου εδειχνε καθαρά οτι τα 2 πακέτα έφτασα στην Αθήνα αλλα δεσμέυτηκαν στο τελωνείο και επεστράφησαν πίσω!

Το ίδιο μου είπαν και απο την ΕΛΤΑ και απο το ίδιο το τελωνείο.

 

Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει και άλλος που αντιμετώπησε το ίδιο πρόβλημα και πώς, αν τελικά, το έλυσε.

Μήπως εάν χρησιμοποιήσω το την DHL θα γίνει κατι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι απάτη μου μυρίζει, είναι απίθανο να στείλει το τελωνείο κάτι πίσω, μήπως δεν είχαν σκόπιμα παραλήπτη ώστε να του επιστραφούν; Εγώ λέω να τα ακυρώσεις τελείως και ζήτα επιστροφή χρημάτων να δεις τι θα σου πει. Αλλιώς θα κλαις και τα 150€ του DHL, μα καλά τι πήρες και δεν σε νοιάζει να δώσεις άλλα 150€;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει ήδη άλλες 2 παραγγελίες και έλαβα επιτυχώς τα προϊόντα,απλά τώρα μου είπαν απο το τελωνείο πως ότι δεν εισάγεται απο τον επίσημο εισαγωγέα θα επιστρέφεται πίσω.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει ήδη άλλες 2 παραγγελίες και έλαβα επιτυχώς τα προϊόντα,απλά τώρα μου είπαν απο το τελωνείο πως ότι δεν εισάγεται απο τον επίσημο εισαγωγέα θα επιστρέφεται πίσω.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται :wacko:

 

Εχει ενα ενδιαφέρων η περιπτωση σου να μάθουμε τι ακριβώς εγινε. Γιατι ετσι οπως τα λες τα τελωνεία κανουν και ελεγχο αυθεντικότητας των προϊόντων?

και αν διαπιστωσουν οτι στην Ελλαδα αυτα αντιπροσωπεύονται τα στελνουν πισω?

 

Αδύνατον εως απιστευτο, μεσα σε αυτο το μπάχαλο που υπαρχει γενικώς, τα τελωνεια να λειτουργουν με τέτοιους κανόνες

 

Ειναι να :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Χώρια που είναι ενάντια στους νόμους της ελεύθερης αγοράς. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο σίγουρα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Χώρια που είναι ενάντια στους νόμους της ελεύθερης αγοράς. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο σίγουρα.

 

Οι κινεζοι παιδια ειναι, οτι και να λενε, τελειως αναξιόπιστοι. Εχω κανει του κοσμου τις συναλλαγές, λενε συνεχώς ψέματα ΠΡΟΣΟΧΗ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

παω να πληρωσω τα εbay fees μου αλλα μου βγαζει αυοτ το error Οτνα παταω pay

 

Sorry, we only support USD,EUR currency for one time PayPal payment

 

Τι κανω τωρα? Εστηλα Mail στο ebay αλλα τιποτα ακομα.

Ευχαριστω

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι με την σειρά μου.Αγόρασα σήμερα το παρακάτω κινητό.

http://cgi.ebay.com/i9-TV-Dual-Sim-Quadband-Mobile-Phone-MP3-MP4-FM-NEW_W0QQitemZ180480947551QQcmdZViewItemQQptZCell_Phones?hash=item2a0580b55f

Ο πωλητής δεν ανέφερε τρόπο αποστολής και κάποια στιγμή μου έστειλε email ότι το κινητό το έστειλε με UPS.Ξέρετε αν θα περάσει τελωνείο και αν ναί για τί ποσό μιλάμε οτι θα χρειαστεί να πληρώσω.Η αξία του κινητού είναι 22 ευρώ.

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Η αξια ειναι πολυ μικρη και δεν περναει τελωνειο.

UPS πρεπει να ειναι εταιρια courier και απο οτι ειδα ο συγκεκριμενος δινει δωρεαν μεταφορικα,

δηλαδη πες οτι για ενα δεμα απο κινα σε μεγεθος κινητου τηλεφωνου εχει μεταφορικα το λιγοτερο 10 ευρω, σημαινει οτι το τηλεφωνο εχει αξια το πολυ 12 ευρω.

Λιγο μουφα μου κανει. Ενημερωσε μας οταν ερθει τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Δεν γνωρίζω για αυτό και ρωτώ.
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά θέλω να αγοράσω το παρακάτω

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250564463534

 

θα πληρώσω τελωνείο?

Είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο? Τι λέτε???

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

τελωνειο δεν πληρωνεις. λογω της Ευρωπα'ι'κης ενωσης!

 

οσον αφορα την αξιοπιστια, το feedback ειναι 100% (αν και μολις 72 ψηφους)! κανονικα δε θα πρεπει να φοβασαι τον πωλητη με τετοιο feedback. επισης πολυ σημαντικο ειναι το paypal! στη θεση σου θα προχωρουσα στην αγορα του προ'ι'οντος

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν πληρώνω τελωνείο αλλά είπε η μεταφορική εταιρεία(DHL) δεν ξέρω αν τα στέλνουν με αυτή ότι έχει 87€ μεταφορικά μέχρι 0,5kg. Πολλά δεν είναι??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...