Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να του πεις να στο στείλει ετσι οπως έλεγε ν δημοπρασία, αλλιως πες του θα ανοιξω διαμαρτυρία στο παυπαλ και θα σε αναφέρω στο εβαυ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδια τα φωτα σας..

 

Αν και δεν το συνηθιζω χτυπησα ενα αντικειμενο σε δημοπρασια. Τελικα το κερδισα.

Εστειλα αμεσως ολο το ποσο και μετα απο λιγο μου εστειλε μηνυμα ο πωλητης οτι εκανε λαθος και τα εξοδα για Ελλαδα δεν ειναι 8,90 αλλα 17,90 και να στειλω και τα υπολοιπο ποσο για να μου το στειλει

 

Τι μπορω να κανω? Λογικα ειμαι καλυμμενος?

 

Πες του ότι τα λάθη πληρώνονται και να στο στείλει ASAP.

Link to comment
Share on other sites

Λεει οτι τοσο του ειχε βγαλει το αυτοματοποιημενο συστημα του ebay στα εξοδα αποστολης και ηταν λαθος και οτι θα θα ρωτησει αυριο στην DHL για να μου κανουν καλυτερη τιμη!

Λες και θα μου κανει και χαρη κιολας.. Ειναι και Γερμανος.

Μαλλον για refund παει το θεμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στο στείλει αναγκαστικά με dhl? Εσένα δε σε βολεύει το συστημένο δέμα του ταχυδρομείου?

 

Μήπως τα βρείτε έτσι...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να στο στείλει αναγκαστικά με dhl? Εσένα δε σε βολεύει το συστημένο δέμα του ταχυδρομείου?

 

Μήπως τα βρείτε έτσι...

 

DHL packet εγραφε στην δημοπρασια και ειχε την ιδια τιμη για ολες τις χωρες αλλα μαλλον υπολογιζε να το πουλησει Γερμανια.

 

Του ειπα αν βρει αλλο τροπο πιο οικονομικο ας το στειλει ετσι δε με πειραζει.

Αν δε βρει που ειναι και το πιο πιθανο θα ζητησω refund

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

DHL packet εγραφε στην δημοπρασια και ειχε την ιδια τιμη για ολες τις χωρες αλλα μαλλον υπολογιζε να το πουλησει Γερμανια.

 

Του ειπα αν βρει αλλο τροπο πιο οικονομικο ας το στειλει ετσι δε με πειραζει.

Αν δε βρει που ειναι και το πιο πιθανο θα ζητησω refund

παρε τα λεφτα πισω απο το γερμανο...ψαξε το αλλου...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δυστυχως ακομα παλευω με τον γερμανο..

 

Εστειλα στο ebay και μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να τον αναγκασουν να το στειλει και να επικοινωνησω μαζι του πρωτα να βρουμε λυση και τα γνωστα.

Ελα που ομως αυτος δεν καταλαβαινει τι του λεω γιατι τα αγγλικα του ειναι χειροτερα και απο κινεζου ή κανει τον κινεζο.. Απανταει και οποτε θυμαται.

Με τα πολλα τον επεισα να ακυρωσει αυτος τη συναλλαγη. Το ebay μου ειπε να μην δεχτω αν δεν μου κανει refund πρωτα αλλα αυτος ισχυριζεται οτι θα επιστραφουν μονα τους οταν το ακυρωσω!

Το ακυρωσα τελικα αλλα λεφτα πουθενα. Του ξαναστελνω οτι δεν πηρα τιποτα και να παει στο paypal του να μου τα επιστρεψει αλλα αυτος παλι επιμενει οτι θα επιστραφουν μονα τους.

 

δειτε email για να καταλαβετε

read all on it will be go and automatiocly omg.

do like u like to do

And dont warn i tell u what i so last tell it go automaticly!

 

 

Ανοιξα dispute στο paypal ηδη αλλα δε βλεπω να χαμπαριαζει ο τυπος.

Να κανω escalate να το κοιταξει το paypal η να περιμενω?

Edited by dkostas
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ακομα παλευω με τον γερμανο..

 

Εστειλα στο ebay και μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να τον αναγκασουν να το στειλει και να επικοινωνησω μαζι του πρωτα να βρουμε λυση και τα γνωστα.

Ελα που ομως αυτος δεν καταλαβαινει τι του λεω γιατι τα αγγλικα του ειναι χειροτερα και απο κινεζου ή κανει τον κινεζο.. Απανταει και οποτε θυμαται.

Με τα πολλα τον επεισα να ακυρωσει αυτος τη συναλλαγη. Το ebay μου ειπε να μην δεχτω αν δεν μου κανει refund πρωτα αλλα αυτος ισχυριζεται οτι θα επιστραφουν μονα τους οταν το ακυρωσω!

Το ακυρωσα τελικα αλλα λεφτα πουθενα. Του ξαναστελνω οτι δεν πηρα τιποτα και να παει στο paypal του να μου τα επιστρεψει αλλα αυτος παλι επιμενει οτι θα επιστραφουν μονα τους.

 

δειτε email για να καταλαβετε

 

 

 

Ανοιξα dispute στο paypal ηδη αλλα δε βλεπω να χαμπαριαζει ο τυπος.

Να κανω escalate να το κοιταξει το paypal η να περιμενω?

καλα αυτα ειναι τα αγγλικα του?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ναι μαζι με αυτα

 

i dont need u money so trust in me and go it run automatikly otherwis i send it back so please doint wast more time

 

αντε βγαλε ακρη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με εναν πωλητη συμφωνησαμε στα μηνυματα μεταξυ μας οτι ακυρωνεται η αγορα που εκανα .

 

Χρειαζεται καποια αλλη ενεργεια ? γιατι φαινεται ακομα σαν απληρωτο στη λιστα αγορων μου

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με εναν πωλητη συμφωνησαμε στα μηνυματα μεταξυ μας οτι ακυρωνεται η αγορα που εκανα .

 

Χρειαζεται καποια αλλη ενεργεια ? γιατι φαινεται ακομα σαν απληρωτο στη λιστα αγορων μου

Για να ακυρωθει μια αγορα πρέπει ο πωτητης να σου στειλει ακυρωτικό μεσω εβαυ και εσυ να το αποδεκτής.

 

Με τα μηνύματα μονο δεν γινετε ακυρωση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι περιπτωση αυτος ο πωλητης βασικα .

 

Δυο εβδομαδες παλευα να συννενοηθω .

 

Τωρα τι πρεπει να τον ζητησω ? Πως λεγεται στο ebay αυτο το ακυρωτικο που λες ?

 

Αν μεινει απληρωτο θα εχει καποιος προβλημα ?

Edited by kprse

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Ειναι περιπτωση αυτος ο πωλητης βασικα .

 

Δυο εβδομαδες παλευα να συννενοηθω .

 

Τωρα τι πρεπει να τον ζητησω ?

 

Αν μεινει απληρωτο θα εχει καποιος προβλημα ?

 

Στα απλήρωτα το προβλημα το εχει ο αγοραστής, θα σου ερθει μήνυμα και απο το εβαυ για άμεση πληρωμη του, αν δεν το πληρώσεις χρεωνεσαι με ενα απλήρωτο, υπαρχει καποιο οριο στα απλήρωτα αλλά αυτην την στιγμη δεν θυμάμαι ποσο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής ζητάει την ακύρωση και εσύ την αποδέχεσαι , για να μην πληρώσει τα Fees .

Αν ζητήσει την ακύρωση και δεν απαντήσεις , ακυρώνεται μόνο του σε 7 ημέρες.

Από κεί και πέρα ο πωλητής δικαιούτε να ζητήσει την πληρωμή , αν στην ζητήσει και δεν την κάνεις σε 7 ημέρες ζητάει ακύρωση ,αυτός δεν θα πληρώσει τα fees και εσύ χρεώνεσαι ένα unpaid item strike.

Ορισμένοι πωλητές δεν αποδέχονται bids , από όσους έχουν unpaid item strikes.

Πάντως αφού δεν ζήτησε ακόμα την πληρωμή , δεν έχεις πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα μια παραγγελια 20 ευρω απο Αμερικη και θα ερθει με USPS...υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο?

 

το δεμα ειναι σχετικα μικρο σε μεγεθος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα μια παραγγελια 20 ευρω απο Αμερικη και θα ερθει με USPS...υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο?

 

το δεμα ειναι σχετικα μικρο σε μεγεθος.

 

Σύμφωνα με όλα τα στοιχεία, ΟΧΙ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

'Εχω παραγγείλει 2 θήκες για ένα κινητό πρίν λίγες μέρες και σήμερα πήρα το παρακάτω μήνυμα από τον πωλητή:

 

Thank you for purchase from us.

However,We are so sorry to tell you about a bad news,the Hong Kong Customs and Excise Department are conducting serious investigations battery package recently,and all parcels will be checked very strict.

According to such a situation,It will affect the logistics of transportation.

so we afraid the package we sent will be delayed by this situation,we thought the delay time may be1-2 weeks.

Since we really can not control it,we hope you can understand us and pay more patient to wiat for the package.

 

Έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο? Τι "serious investigations" είναι πάλι τούτο? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για πωληση τροφιμων, μη ευπαθων, και κυριως για μεταπωληση, εχει κανεις εμπειρια να πει τι ισχυει;
Link to comment
Share on other sites

'Εχω παραγγείλει 2 θήκες για ένα κινητό πρίν λίγες μέρες και σήμερα πήρα το παρακάτω μήνυμα από τον πωλητή:

 

Thank you for purchase from us.

However,We are so sorry to tell you about a bad news,the Hong Kong Customs and Excise Department are conducting serious investigations battery package recently,and all parcels will be checked very strict.

According to such a situation,It will affect the logistics of transportation.

so we afraid the package we sent will be delayed by this situation,we thought the delay time may be1-2 weeks.

Since we really can not control it,we hope you can understand us and pay more patient to wiat for the package.

 

Έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο? Τι "serious investigations" είναι πάλι τούτο? :wacko:

 

Το διαβασα τις προαλλες σε ενα αρθρο οτι αποστολες απο κινα θα περνουν απο ελεγχο και αντικειμενα οπως μπαταριες,κινητα,διαφορα υγρα και κατι αλλα δε θυμαμαι η θα επιστρεφονται πισω στον αποστολεα η θα συνεχιζουν την αποστολή ομως με καθυστερηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε.

Περιμενω ενα 3g router που εφυγε απο Κινα πριν 4 μερες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα πληκτρολογιο στο ebay

ο πωλητης ειναι αγγλια. ΔΕ στελνει ελλαδα με ειπε.

πως θα γινει να το παρω απ αυτον; το χρειαζομαι οπως και δηποτε και μονο απ αυτον το βρισκω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...