Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να πάρω ενα ρολόι και βρίσκω πωλήτές που άλλοι προσφέρουν το Global Shipping Policy μαζι με τελωνεια κλπ και αλλοι οχι. Χωρις τελωνειο γλυτωνω κανα 100ρικο.. τι να κανω, να ρισκαρω? Αλλιως το βρισκω απο amazon Αγγλιας ιδια τιμη σαν να περναει τελωνειο και το εχω stress free
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θέλω να πάρω ενα ρολόι και βρίσκω πωλήτές που άλλοι προσφέρουν το Global Shipping Policy μαζι με τελωνεια κλπ και αλλοι οχι. Χωρις τελωνειο γλυτωνω κανα 100ρικο.. τι να κανω, να ρισκαρω? Αλλιως το βρισκω απο amazon Αγγλιας ιδια τιμη σαν να περναει τελωνειο και το εχω stress free

 

Για τι ρολοί ενδιαφέρεσαι αν επιτρέπεται?

Υπάρχουν πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα που μπορούν να εξυπηρετήσουν ώστε να γλυτώσεις τελωνείο και με πολύ καλές τιμές σε αρκετές περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Kritikare πέρνα από το θέμα των ρολογιών να τα πούμε :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=50514&page=518

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους , να κανω μια ερωτηση , τι εγινε το ελληνικο ebay ? ειμαι μελος 2 περιπου χρονια

εχω κανει αρκετες αγορες χωρις προβλημα , αλλα τις τελευταιες μερες ενω ο σελιδοδεικτης μου παραμενη στο ελληνικο

ebay μολις μπω με παει στο ebay .com :(

Γνωριζει καποιος φιλος γιατι γινετε αυτο , ευχαριστω εκ των πρωτερων για την οποια απαντηση.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Από 5/11 πρέπει να έχει σταματήσει το ελληνικό..

Εμένα μου έστειλαν mail πάντως.

 

''We are writing to you to let you know that as of the 05.11.2013 eBay.gr will redirect you to eBay.com. Your updated User Agreement and Privacy Policy will be effective as of the 30.11.2013 and will both be posted on http://www.ebay.com.''

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει πλέον το EBAY.GR

Είχε στείλει ειδοποίηση .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την απάντηση

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω ενα προβλημα με μια δημοπρασια στο ebay. Εδωσα μια τιμη για μια θηκη κινητου LG που ηταν και η μεγαλυτερη και Κατοχυρωθηκε σε μενα η θηκη. Περιμενω να μου σταλει και μετα 4 μερες που στελνω μειλ στον πωλητη μου λεει οτι δεν την εχει και αντι αυτης μου προτεινει καποια αλλη και σε αλλο χρωμα. Δηλαδη βαζει αγγελια για κατι το οποιο δεν εχει! Τα χρηματα τα εχει παρει απο το paypal. Τι μπορω να κανω για να ακυρωθει η πωληση και να παρω τα χρηματα πισω?(6$) Στο Resolution center εχει μονο 2 επιλογες 1) οτι δεν ελαβα το προιον και 2) το ελαβα αλλα ειναι διαφορετικο απο αυτο που παρηγγειλα.

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει στο τι να κανω θα του ειμαι υποχρεος.

Ευχαριστω.

 

Aν δεν μπορείτε να τα βρειτε με τον πωλητή τοτε ανοιξε dispute στο paypal. Πρώτα όμως κανε μια προσπάθεια με τον ίδιο τον πωλητή

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν μπορείτε να τα βρειτε με τον πωλητή τοτε ανοιξε dispute στο paypal. Πρώτα όμως κανε μια προσπάθεια με τον ίδιο τον πωλητή

 

 

Του εστειλα μνμ οτι εγω θελω αυτη τη θηκη που ειδα στο σιτε και αυτη που κερδισα στο πλειστηριασμο οχι καποια αλλη, και γιατι πουλαει στο σιτε του κατι το οποιο δεν εχει. Δεν μου απαντησε ακομα.

Οταν παω στο paypal να ανοιξω dispute εχει επιλογη μονο "δεν ηρθε το προιον" και οταν παταω σε αυτο μου λεει ειναι πολυ νωρις να ανοιξετε dispute. (εχουν περασει 6 μερες απο την αγορα).

Δεν το καταλαβενω με το paypal, μπορεις να ανοιξεις dispute μονο για θεματα αφου σου εχει ερθει το δεμα ή αν εχει αργισει πολυ να ερθει, αν υπαρχει προβλημα τις πρωτες μερες πριν ακομα σου στειλει το δεμα ο πωλητης (οπως σε αυτην την περιπτωση) πως λυνεται και πως ανοιγεις dispute οταν δεν υπαρχουν οι αντιστοιχες επιλογες να πατησεις.

Link to comment
Share on other sites

Του εστειλα μνμ οτι εγω θελω αυτη τη θηκη που ειδα στο σιτε και αυτη που κερδισα στο πλειστηριασμο οχι καποια αλλη, και γιατι πουλαει στο σιτε του κατι το οποιο δεν εχει. Δεν μου απαντησε ακομα.

Οταν παω στο paypal να ανοιξω dispute εχει επιλογη μονο "δεν ηρθε το προιον" και οταν παταω σε αυτο μου λεει ειναι πολυ νωρις να ανοιξετε dispute. (εχουν περασει 6 μερες απο την αγορα).

Δεν το καταλαβενω με το paypal, μπορεις να ανοιξεις dispute μονο για θεματα αφου σου εχει ερθει το δεμα ή αν εχει αργισει πολυ να ερθει, αν υπαρχει προβλημα τις πρωτες μερες πριν ακομα σου στειλει το δεμα ο πωλητης (οπως σε αυτην την περιπτωση) πως λυνεται και πως ανοιγεις dispute οταν δεν υπαρχουν οι αντιστοιχες επιλογες να πατησεις.

Λογικό ειναι το paypal να μη σε αφήνει. Εχεις περιθωριο 45 μέρες να ανοίξεις dispute τωρα ειναι νωρίς γι'αυτο ειπα να μιλήσεις πρώτα με τον πωλητή, και σχεδον σιγουρα θα καταλήξετε κάπου αφού και αυτος γνωρίζει ότι έχει αδικο. Δε θέλει αγχος και βιασύνη.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα χρειαστώ τα φώτα σας. Πρώτη φορά θέλω να αγοράσω κάτι από ebay ( screen protectors από HK ) και διάβασα κάποια πράγματα για τελωνείο κτλπ και με έβαλε σε προβληματισμό. Το προιόν κοστίζει 3.50$ και θα έρθει με HK Airmail ( απλό όχι registered ). Θα έχω τίποτα θέματα άμα το αγοράσω ή όχι ; Επίσης, την ίδια ερώτηση έχω για θήκη που κοστίζει γύρω στα 10$ αλλά αυτή πιο μετά, όχι μαζί.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα χρειαστώ τα φώτα σας. Πρώτη φορά θέλω να αγοράσω κάτι από ebay ( screen protectors από HK ) και διάβασα κάποια πράγματα για τελωνείο κτλπ και με έβαλε σε προβληματισμό. Το προιόν κοστίζει 3.50$ και θα έρθει με HK Airmail ( απλό όχι registered ). Θα έχω τίποτα θέματα άμα το αγοράσω ή όχι ; Επίσης, την ίδια ερώτηση έχω για θήκη που κοστίζει γύρω στα 10$ αλλά αυτή πιο μετά, όχι μαζί.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

δεν υπάρχει ο παραμικρός φόβος για τετοιου είδους αντικείμενα και ποσά.

και μαζί να στα στείλουν στο ίδιο πακέτο δεν θα υπάρξει θέμα.οι πωλητές ξέρουν τι παίζει και δηλώνουν από μόνοι τους "δωρο" και "κάτω των 5$" στο φακελο και είναι κομπλέ.

Στην τελική και να το ανοίξουν,που δεν πρόκειται,πόσο να σε χρεώσουν για τα 3,5 ευρώ???

Δεν θα μπουν καν στον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά ρε παιδιά του expedited international shipping και του USPS priority mail? Και τα δυο απο τα αμερικάνικα ταχυδρομεία δεν θα φύγουν? Υπάρχει πιθανότητα λιγότερου κινδύνου για τελωνείο σε κάποιο από τα 2? Το πρώτο ειναι 20$ και το δευτερο 40$ για ένα ρολόι.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια μια βοηθεια. ως ασχετος απο ebay εψαχνα να αγορασω μια θηκουλα για το κινητο μου. Βρηκα δυο που μου αρεσαν καπως και πατησα buy για να δω πως προχωραει η συναλλαγη. Δεν την ολοκληρωσα ομως και μου στελνουν Mail που λεει οτι "If payment isn't received by Dec-01-13, the seller may withdraw from the contract and you would no longer be entitled to receive this item. Additionally, an unpaid item may be recorded on your account, which could lead to your account being suspended." Πως μπορω να τις ακυρωσω? Θα εχω καποιο θεμα με τη βλακεια που εκανα?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έκανα μια αγορά από το ebay αλλά το αντικείμενο δεν ήρθε ποτέ. Άνοιξα case και συμφωνήσαμε να μου στείλει πάλι το αντικείμενο χωρίς χρέωση.

 

1) Από ότι κατάλαβα η αλληλογραφία που ανταλλάσεται πλέον μετά το άνοιγμα του case διαβάζεται και από τους ανθρώπους του ebay. Σωστά;

2) Ο πωλητής μου έγραψε ότι σήμερα έστειλε το αντικείμενο και μου ζητά να αφήσω positive feedback καθώς και να κλείσω το case. Feedback αν δεν έρθει το αντικείμενο δεν αφήνω. Με το case όμως τι γίνεται; Έχω κάποια υποχρέωση ή περιμένω να έρθει πρώτα και μετά το κλείνω;

 

Ευχαριστώ!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά από το ebay αλλά το αντικείμενο δεν ήρθε ποτέ. Άνοιξα case και συμφωνήσαμε να μου στείλει πάλι το αντικείμενο χωρίς χρέωση.

 

1) Από ότι κατάλαβα η αλληλογραφία που ανταλλάσεται πλέον μετά το άνοιγμα του case διαβάζεται και από τους ανθρώπους του ebay. Σωστά;

2) Ο πωλητής μου έγραψε ότι σήμερα έστειλε το αντικείμενο και μου ζητά να αφήσω positive feedback καθώς και να κλείσω το case. Feedback αν δεν έρθει το αντικείμενο δεν αφήνω. Με το case όμως τι γίνεται; Έχω κάποια υποχρέωση ή περιμένω να έρθει πρώτα και μετά το κλείνω;

 

Ευχαριστώ!

Φιλε μου μπορει να σε κοροϊδευει για να κλισεις το case και τελικα να μη στειλει τιποτα. Οποτε θα περασουν οι 45 μερες και μετα δεν μπορεις να βρεις το δικιο σου. Θα σου ελεγα να παρεις τα λεφτα σου πισω πρωτα και μετα αμα θες ξαναπαραγγελνεις.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το case έχει ανοιχτεί πρίν περάσουν οι 45 μέρες οπότε από τη στιγμή που δεν το κλείνω φαντάζομαι ότι είμαι καλυμμένος ακόμα κι αν περάσουν οι 45 μέρες.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το case έχει ανοιχτεί πρίν περάσουν οι 45 μέρες οπότε από τη στιγμή που δεν το κλείνω φαντάζομαι ότι είμαι καλυμμένος ακόμα κι αν περάσουν οι 45 μέρες.

Σωστα. Αυτο σου λεω. Μην κλεισεις την υποθεση.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά από το ebay αλλά το αντικείμενο δεν ήρθε ποτέ. Άνοιξα case και συμφωνήσαμε να μου στείλει πάλι το αντικείμενο χωρίς χρέωση.

 

1) Από ότι κατάλαβα η αλληλογραφία που ανταλλάσεται πλέον μετά το άνοιγμα του case διαβάζεται και από τους ανθρώπους του ebay. Σωστά;

2) Ο πωλητής μου έγραψε ότι σήμερα έστειλε το αντικείμενο και μου ζητά να αφήσω positive feedback καθώς και να κλείσω το case. Feedback αν δεν έρθει το αντικείμενο δεν αφήνω. Με το case όμως τι γίνεται; Έχω κάποια υποχρέωση ή περιμένω να έρθει πρώτα και μετά το κλείνω;

 

Ευχαριστώ!

 

 

Το case έχει ανοιχτεί πρίν περάσουν οι 45 μέρες οπότε από τη στιγμή που δεν το κλείνω φαντάζομαι ότι είμαι καλυμμένος ακόμα κι αν περάσουν οι 45 μέρες.

 

1 Σωστά

2. Δεν αφήνεις fb και δεν κλείνεις το case

 

To λάθος σου είναι στο παρακάτω

"Ο πωλητής μου έγραψε ότι σήμερα έστειλε το αντικείμενο" "Το case έχει ανοιχτεί πρίν περάσουν οι 45 μέρες"

 

Δεν αφήνουμε ποτέ τον πωλητή να ξανα στείλει το αντικείμενο, ζητάμε πάντα τα χρήματα και αν θέλουμε το ξανα αγοράζουμε, το case ισχύει για την πρώτη αγορά και οχι για την επανάληψη

 

Η Λύση

Τωρα λοιπόν ετσι όπως είναι, θέλει ενα λεπτό χειρισμό.

 

Δηλαδή αφου πιστεύεις οτι θα το ξανά στείλει, πριν εξαντληθεί το όριο του dispute το γυρνάς οπωσδήποτε σε claim, αν κατά την διάρκεια του claim έρθει, τότε απλά κλείνεις την διεκδίκηση και τέλος, αν δεν έρθει άσε να αποφασίσει το παυπαλ.

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα του ζητήσω να μου δώσει το tracking number ώστε να υπάρχει ακόμα μια απόδειξη ότι όντως το έστειλε και μόλις μου το δώσει θα το γυρίσω σε claim.

 

EDIT:

Για να το γυρίσω σε claim πηγαίνω στο Resolution Center κι από κει τι ακριβώς κάνουμε; Δεν έχει χρειαστεί να το ξανά κάνω...

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα του ζητήσω να μου δώσει το tracking number ώστε να υπάρχει ακόμα μια απόδειξη ότι όντως το έστειλε και μόλις μου το δώσει θα το γυρίσω σε claim.

 

EDIT:

Για να το γυρίσω σε claim πηγαίνω στο Resolution Center κι από κει τι ακριβώς κάνουμε; Δεν έχει χρειαστεί να το ξανά κάνω...

 

Οχι μην το γυρίσεις σε claim αμεσως, ασε να περάσουν οι μερες και 2-3 μέρες προς το τέλος το γυρνάς, τον λογο στον εξήγησα παραπάνω, του δινεις περισσότερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Προς το παρόν του ζήτησα το tracking number. Αν έχω κάποια απορία θα σε ξανά ενοχλήσω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...