Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Και για να πάρω τα λεφτά μου πίσω ποια είναι η διαδικασία?

 

Είναι μια διαδικασία που την αναλαμβάνει το Paypal.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είναι μια διαδικασία που την αναλαμβάνει το Paypal.

 

Δηλαδή πως; Εγώ δεν πρέπει να κάνω κάτι; Και ο φίλος στο προηγούμενο ποστ λέει ότι μέχρι έχει περάσει το όριο... ενώ εγώ περίμενα να μπας και άργησε...

 

Επικοινώνησε πρώτα μαζί του και αν δεν μείνεις ευχαριστημένος και πιστεύεις ότι σε αδίκησε, άνοιξε dispute αν δεν έχουν περάσει πάνω από 45 μέρες. Αλλά αν λες ότι χάθηκε το feedback, δε νομίζω να μπορείς να κάνεις dispute. Αν δεν κάνω λάθος, το χρονικό όριο που μπορείς να αφήσεις feedback είναι μέχρι 60 μέρες. Οπότε για να χάθηκε.. δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Καλύτερα ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα το θέμα..

 

Δηλαδή μετά το πέρας αυτόν των ημερών χάνω δεν μπορώ να κάνω κάτι; Οι 60 μέρες δεν πέρασαν οπότε υπάρχει χρόνος...

 

Αυτό το dispute που μου το εμφανίζει να το κάνω;

 

EDIT:

Με λίγη αναζήτηση βρήκα αυτό το Dispute αλλά δυστυχώς... :X

 

We're sorry there's a problem with your purchase.You have 45 days after you buy an item to open a case.Unfortunately, the deadline to contact us about a problem with this item was May-23, 2011.You can try to work out this problem by contacting the seller!!!

 

Καλώς παιδιά... μικρό το ποσό μικρό το κακό... έστειλα μήνυμα στον πωλητή και αναμένω...

 

Πάντως αν γίνει αυτό το Dispute μέσα στο χρονικό όριο των 45 ημερών παίρνω τα λεφτά μου πίσω αμέσως; τι παίζει;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

tracking number ειχε?

συνηθως δεινουν καποιες ωρες στο πωλητη να απαντησει και αν δεν απαντησει ή δεν ισχυουν αυτα που λεει στα δεινουν.

εφοσον δεν εχεις δωσει feedback(και μπορεις να βαλεις) ,αν εχει καλα στατιστικα θα στο ξαναστειλει για να μην του βαλεις αρνητικο rate

Link to comment
Share on other sites

tracking number ειχε?

συνηθως δεινουν καποιες ωρες στο πωλητη να απαντησει και αν δεν απαντησει ή δεν ισχυουν αυτα που λεει στα δεινουν.

εφοσον δεν εχεις δωσει feedback(και μπορεις να βαλεις) ,αν εχει καλα στατιστικα θα στο ξαναστειλει για να μην του βαλεις αρνητικο rate

 

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση! Όχι δεν είχε tracking number και σε τόσα λίγα χρήματα ποτέ δεν δίνουν τα κινεζάκια...

Από ότι κατάλαβα η δεν το έστειλε ποτέ ή χάθηκε το δέμα... Θα περιμένω να δω αν μου απαντήσει στο e-mail μου ο πωλητής αλλιώς δεν χάλασε και ο κόσμος, απλά άλλη φορά να ξέρω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και για να πάρω τα λεφτά μου πίσω ποια είναι η διαδικασία?

 

Επικοινώνησε πρώτα μαζί του και αν δεν μείνεις ευχαριστημένος και πιστεύεις ότι σε αδίκησε, άνοιξε dispute αν δεν έχουν περάσει πάνω από 45 μέρες. Αλλά αν λες ότι χάθηκε το feedback, δε νομίζω να μπορείς να κάνεις dispute. Αν δεν κάνω λάθος, το χρονικό όριο που μπορείς να αφήσεις feedback είναι μέχρι 60 μέρες. Οπότε για να χάθηκε.. δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Καλύτερα ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα το θέμα..

 

Να ξεκαθαρισω λιγο οτι το feedback του εβαυ με την πληρωμη που εκανες μεσω παυπαλ δεν εχουν καμια σχεση με την έννοια οτι και να χαθηκε και να τον πεταξαν απο το εβαυ το παυπαλ ειναι σε θεση να σου επιστρέψει τα χρηματα σου.

 

Πας παυπαλ My account->History-> βαζεις ημερομηνίες απο εως και σου λεει τις συναλλαγές σου, κανεις κλικ στο Details σε αυτην που εχεις πρόβλημα.

Αφου ανοιξει η συναλαγη πας κατω κατω και πατας "Resolution Centre" θα σου ανοιξει μια αλλη σελιδα και εκει επιλέγεις "Item dispute: I did not receive an item I purchased or the item I received is significantly not as described" και στην συνεχεία οτι λενε οι οδηγειες.

Αφου κανεις "dispute" περιμένεις περίπου μια εβδομαδα και αν δεν απαντήσει ο πωλητής ξαναμπαίνεις παυπαλ και γυρνάς το dispute claim.

 

ΥΓ υπαρχει περίπτωση το παυπαλ να σε παει κατ'ευθειαν σε claim μην φοβηθείς προχώρα το.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισω λιγο οτι το feedback του εβαυ με την πληρωμη που εκανες μεσω παυπαλ δεν εχουν καμια σχεση με την έννοια οτι και να χαθηκε και να τον πεταξαν απο το εβαυ το παυπαλ ειναι σε θεση να σου επιστρέψει τα χρηματα σου.

 

Πας παυπαλ My account->History-> βαζεις ημερομηνίες απο εως και σου λεει τις συναλλαγές σου, κανεις κλικ στο Details σε αυτην που εχεις πρόβλημα.

Αφου ανοιξει η συναλαγη πας κατω κατω και πατας "Resolution Centre" θα σου ανοιξει μια αλλη σελιδα και εκει επιλέγεις "Item dispute: I did not receive an item I purchased or the item I received is significantly not as described" και στην συνεχεία οτι λενε οι οδηγειες.

Αφου κανεις "dispute" περιμένεις περίπου μια εβδομαδα και αν δεν απαντήσει ο πωλητής ξαναμπαίνεις παυπαλ και γυρνάς το dispute claim.

 

ΥΓ υπαρχει περίπτωση το παυπαλ να σε παει κατ'ευθειαν σε claim μην φοβηθείς προχώρα το.

 

 

Το κάνω αμέσως φίλαράκι!!! Ευχαριστώ γιατην απάντηση... επανέρχομαι αν χρειαστώ κάποια βοήθεια...

+1

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αποκλεισεις καποιον απο το να κανει προσφορα σε ενα αντικειμενο που εχεις βαλει στο ebay?

 

Προσφατα εβαλα ενα αντικειμενο και τελικα η υψηλοτερη τιμη ηταν ενος με μηδενικο feedback απο την Ουκρανια, οποιος ουτε φωνη ουτε ακροαση μετα τη ληξη της δημοπρασιας.

 

Και εδω ερχεται το δευτερο σκελος της ερωτησης μου.

 

Ανοιξα ενα "case" στο ebay (τεσσερις μερες μετα τη ληξη) λεγοντας οτι δεν εχω λαβει τα χρηματα. Συνεννοηθηκα με τον δευτερο τη ταξει bidder να παρει το αντικειμενο στη τελευταια προσφορα του. Πρεπει να περιμενω να κλεισει το "case" για second chance offer? Ειμαι πεπεισμενος πως δεν προκειται να υπαρξει πληρωμη απο την αλλη πλευρα.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αποκλεισεις καποιον απο το να κανει προσφορα σε ενα αντικειμενο που εχεις βαλει στο ebay?

 

Προσφατα εβαλα ενα αντικειμενο και τελικα η υψηλοτερη τιμη ηταν ενος με μηδενικο feedback απο την Ουκρανια, οποιος ουτε φωνη ουτε ακροαση μετα τη ληξη της δημοπρασιας.

 

Και εδω ερχεται το δευτερο σκελος της ερωτησης μου.

 

Ανοιξα ενα "case" στο ebay (τεσσερις μερες μετα τη ληξη) λεγοντας οτι δεν εχω λαβει τα χρηματα. Συνεννοηθηκα με τον δευτερο τη ταξει bidder να παρει το αντικειμενο στη τελευταια προσφορα του. Πρεπει να περιμενω να κλεισει το "case" για second chance offer? Ειμαι πεπεισμενος πως δεν προκειται να υπαρξει πληρωμη απο την αλλη πλευρα.

 

Ευχαριστώ

Εξω εβαυ αγορά με τον δεύτερο δεν είναι αποδεκτή από το εβαυ.

Link to comment
Share on other sites

Εξω εβαυ αγορά με τον δεύτερο δεν είναι αποδεκτή από το εβαυ.

 

 

Γιατι ειναι "εξω" αγορα? Με το second chance offer το παω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια... αν αγορασω απο Κινα, συγκεκριμενα αυτο

 

http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-Battery-Toshiba-Satellite-M200-PA3534U-1BAS-/130516589752?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e63651cb8#ht_7319wt_1139

 

θα πληρωσω τελωνειο? και ποσο αξιοπιστα ειναι? ευχαριστω

Edited by dimitris33
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια... αν αγορασω απο Κινα, συγκεκριμενα αυτο

 

http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-Battery-Toshiba-Satellite-M200-PA3534U-1BAS-/130516589752?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e63651cb8#ht_7319wt_1139

 

θα πληρωσω τελωνειο? και ποσο αξιοπιστα ειναι? ευχαριστω

 

οριακα στο να πληρωσεις η μη φορο.

εγω εχω παρει 3 φορες σε 3 λαπτοπ κινεζικη μπαταρια. μια χαρα κραταει. τωρα στο hp την εχω 1 χρονο και δεν εχει παθει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα :

1) απο ποιό ποσό και πάνω περνάει απο τελωνείο και πόσο θα δώσω στο τελωνείο ?

2) η διαδικασία επιστροφής χρημάτων είναι αξιόπιστη ? Την διαδικασία επιστροφής χρημάτων την κάνει το ebay ή το paypal ?

και πόσο χρονικό διάστημα έχω για να ζητήσω πίσω τα λεφτά ?

Link to comment
Share on other sites

1) Από 45 ευρώ .

2) Δεν είναι πάντα αξιόπιστη .

Πρέπει να ζητήσεις τα χρήματα σου εντός 45 ημερών .

Δικαιούσαι να ζητήσεις τα χρήματα από το EBAY , το PAYPAL ή και από την πιστωτική σου κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

1) Από 45 ευρώ .

2) Δεν είναι πάντα αξιόπιστη .

Πρέπει να ζητήσεις τα χρήματα σου εντός 45 ημερών .

Δικαιούσαι να ζητήσεις τα χρήματα από το EBAY , το PAYPAL ή και από την πιστωτική σου κάρτα.

 

1) Στο τελωνείο πόσο δείνεις ?

2)Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην στα δώσει πίσω ούτε το ebay ούτε το paypal ?

Επίσης τα λεφτά τα ζητάει απο τον πωλητή ή τα παίρνει αφου το ζητήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

1) 25-30%

2) Ναι υπάρχει περίπτωση , μία αναζήτηση στο internet θα σε πείσει , όσο αφορά την δική μου εμπειρία δύο τρείς φορές τα πήρα τα χρήματα μου, την τέταρτη μου ζήτησαν να στείλω τα αντικείμενα πίσω ( έιχε έρθει μνήμη χωρητικότητας 1GΒ που έγραφε ψεύτικα ότι ήταν 32 ) . Αφού τα έστειλα με συστημένο ταχυδρομείο , μου απάντησαν ότι δεν βλέπουν αν τα αντικείμενα παρελήφθηκαν , αποτέλεσμα έχασα τα χρήματα μου . Από τότε τους θεωρώ αναξιόπιστους

3) τα λεφτά προσπαθεί να τα ανακτήσει από τον πωλητή .Ο καλύτερος τρόπος είναι κατευθείαν δήλωση στην πιστωτική σου ότι δεν στα στείλανε.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

1) 25-30%

2) Ναι υπάρχει περίπτωση , μία αναζήτηση στο internet θα σε πείσει , όσο αφορά την δική μου εμπειρία δύο τρείς φορές τα πήρα τα χρήματα μου, την τέταρτη μου ζήτησαν να στείλω τα αντικείμενα πίσω ( έιχε έρθει μνήμη χωρητικότητας 1GΒ που έγραφε ψεύτικα ότι ήταν 32 ) . Αφού τα έστειλα με συστημένο ταχυδρομείο , μου απάντησαν ότι δεν βλέπουν αν τα αντικείμενα παρελήφθηκαν , αποτέλεσμα έχασα τα χρήματα μου . Από τότε τους θεωρώ αναξιόπιστους

3) τα λεφτά προσπαθεί να τα ανακτήσει από τον πωλητή .Ο καλύτερος τρόπος είναι κατευθείαν δήλωση στην πιστωτική σου ότι δεν στα στείλανε.

 

Δηλαδη με τα λεγόμενα σου καλύτερα να μην διακινδυνέψω τα 500 ευρώ μου για το HTC Sensation !

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το ΗTC sencation στο skroutz το βρίσκεις 549 ευρώ. Δεν είναι και μεγάλη διαφορά για να το πάρεις από EBAY .

Αλλά πρέπει να αξιολογείς και το κατάστημα ,

Αν είναι κάπιος με 2000 αξιολογήσεις και 99% θετικές δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μικρο το ποσο, μικρη συσκευασια.

λογικα δε πληρωνεις τιποτα. ισως 3€ μονο

 

οριακα στο να πληρωσεις η μη φορο.

εγω εχω παρει 3 φορες σε 3 λαπτοπ κινεζικη μπαταρια. μια χαρα κραταει. τωρα στο hp την εχω 1 χρονο και δεν εχει παθει τιποτα.

 

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις...τελικα παρηγγειλα απο Αγγλια

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=330572237825&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1863wt_1139

με τρια χρονια εγγυηση, ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις...τελικα παρηγγειλα απο Αγγλια

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=330572237825&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1863wt_1139

με τρια χρονια εγγυηση, ιδωμεν.

 

καλα εκανες. και εγω απο αγγλια περνω η γερμανια για να μην εχω τελωνεια.

απο αμερικη η κινα περνω χαμηλης αξιας παντα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το ΗTC sencation στο skroutz το βρίσκεις 549 ευρώ. Δεν είναι και μεγάλη διαφορά για να το πάρεις από EBAY .

Αλλά πρέπει να αξιολογείς και το κατάστημα ,

Αν είναι κάπιος με 2000 αξιολογήσεις και 99% θετικές δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ! Σκέφτομαι να μην το διακινδυνέψω και να πάω στα σίγουρα (απο Ελλάδα δηλαδή ) !

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα καινουργιο ζητημα στο ebay..

 

Πλειοδωτησα σε μια αγορα απο το αγγλικο ebay, δεν μπορω ομως με τιποτα να πληρωσω μεσω paypal, οποτε παω να ολοκληρωσω τη πληρωμη μου βγαζει το μυνημα :

"This card cannot be used for this transaction. You can complete the checkout with another debit or credit card. Please enter your new card information below."

 

Καμια ιδεα?

 

Η καρτα αυτη ειναι attached στο λογαριασμο του Paypal μου, δεν ειχα προβλημα ως τωρα να κανω αγορες..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα καινουργιο ζητημα στο ebay..

 

Πλειοδωτησα σε μια αγορα απο το αγγλικο ebay, δεν μπορω ομως με τιποτα να πληρωσω μεσω paypal, οποτε παω να ολοκληρωσω τη πληρωμη μου βγαζει το μυνημα :

"This card cannot be used for this transaction. You can complete the checkout with another debit or credit card. Please enter your new card information below."

 

Καμια ιδεα?

 

Η καρτα αυτη ειναι attached στο λογαριασμο του Paypal μου, δεν ειχα προβλημα ως τωρα να κανω αγορες..

Επικοινώνησε με την τράπεζά σου και ρώτα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κάρτα σου. Μήπως έληξε;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

σημερα μου εφεραν,δυστυχως με απλο ταχυδρομειο,κ οχι συστημενο:rolleyes:,ναι βλακεια, ενα galaxy s απο αγγλια με ebay co uk..

 

μου το εφερε ανοιγμενο πακετο ο ταχυδρομος,το κουτι μεσα,κινητο,φορτιστης,εγγυηση,μπαταρια αφαντα:lol:..

 

οποτε μου λεει ο ταχυδρομος καποιος απο τα ελτα το βουτηξε,κ επρεπε συστημενο,ο προσταμενος του μου τα μασαγε οταν εγω με την αποδειξη του ebay ζητησα τα λεφτα μου πισω,αφου απο το αγγλικο ταχυδρομειο σιγα μην το πηραν ανοιγμενο,τι χαζοι ειναι?οχι απλά ολιγον κλεφτουληδες..:)

 

αφου κρατησε ολα τα στοιχεια μου κ αποδειξεις, τη δευτερα μου ειπε θα δω τον διευθυντη τους..

θα στειλω αυριο κ γραμμα στον διευθυντη των ελτα για το τι εγινε κ πως θα το παω νομικα αν χρειαστει..

 

θελω να μου πειτε απο εβαυ πλευρα τι κανω,....ανοιγω dispute ηδη μηπως κ δεν φταινε τα ελτα??.28 του μηνα που περασε αγορασα...

ευχαριστωω:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...