Jump to content

Λογότυπα καναλιών


n80_s700i
 Κοινοποίηση

Λογοτυπα καναλιων  

235 members have voted

  1. 1. Λογοτυπα καναλιων

    • ET1
      6
    • NET
      10
    • ET3
      3
    • MEGA
      88
    • ANT1
      46
    • STAR
      21
    • ALPHA
      25
    • ALTER
      2
    • ΣΚΑΙ
      34


Recommended Posts

Εμένα μου άρεσαν, κάπως, τα σήματα της ΕΡΤ... αλλά όχι και να τα πληρώσεις (-ουμε) 1 εκατομμύριο!

 

Σοβαρά τώρα? :blink: Για αυτές τις αηδίες δόθηκε τόσο χρήμα? Σιγά το concept δηλαδή που έστησε ο σχεδιαστής για να το δικαιολογήσει όλο αυτό, δεν φωνάζαν έναν οποιοδήποτε από εμάς να τους φτιάξει ένα στο photoshop και να τη βγάλουν με κανά 500ευρώ? :p

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουνε τα νέα logos της ΕΡΤ. Μου αρέσει που είναι ασορτί μεταξύ τους. Επίσεις το STAR έχει ωραίο λογότυπο. Όσο για το Mega καιρός να αλλάξει λογότυπο. Έχω βαρεθεί τόσα χρόνια το ίδιο. Πρέπει να βάλει λίγο χρώμα.
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουνε τα νέα logos της ΕΡΤ. Μου αρέσει που είναι ασορτί μεταξύ τους. Επίσεις το STAR έχει ωραίο λογότυπο. Όσο για το Mega καιρός να αλλάξει λογότυπο. Έχω βαρεθεί τόσα χρόνια το ίδιο. Πρέπει να βάλει λίγο χρώμα.

toy mega einai poly kalo,toy star den m aresei.

Toy star tha nai poly oraia an to kanei opos to nbc poy moiazei ligo.

I na to mikrinei ligo kai na grafei apo kato star,opos to ekane prin liges meres

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουνε τα νέα logos της ΕΡΤ. Μου αρέσει που είναι ασορτί μεταξύ τους.

 

Nα ήταν και λίγο πιο μικρά.. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Nα ήταν και λίγο πιο μικρά.. :confused:

 

και εκτος τουτου δεν τους εφτανε το ΝΕΤ ηθελαν και το ΕΡΤ απο κατω...:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

to logo tou mega allazei fetos...kathos kleinei peripou 10 xronia apo tin allagi tou proigoumenou..

 

Έχουμε πληροφορίες για το πως θα είναι; Και όταν λες φέτος, εννοείς από την ερχόμενη τηλεοπτική σεζόν;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αλήθεια ότι κλείνει 10 χρόνια από την αλλαγή του προηγούμενου. Το MEGA άλλαξε το λογότυπό του τον Νοέμβριο του 1999, όχι στην αρχή της σαιζόν αλλά στα γενέθλιά του (10) και μάλιστα άλλαξε κατά τη διάρκεια του δελτίου ειδήσεων του Χατζηνικολάου ο οποίος έκανε και ειδική αναφορά στο γεγονός.

Αν είναι να αλλάξει λογότυπο λόγω 10 χρόνων από τη τελευταία αλλαγή, αυτό θα γίνει τη μεθεπόμενη σαιζόν (2009-2010). Αν αλλάξει τώρα θα είναι 9 χρόνια.

 

Η είδηση που έγραψε ο προηγούμενος φίλος έρχεται από το μπλογκ "Μιντιακά νέα", μπορεί και να ισχύει η αλλαγή (όχι όμως τα 10 χρόνια).

 

Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετά από 3 χρόνια θα αλλάξει το σλόγκαν. Μεγκαλίσιους τέλος. Για εμένα, μετά τη πρώτη δεκαετία με το ρόμβο, το καλύτερο "πρόσωπο" το είχε βγάλει το μέγκα με τη Μεγκ και τον Έγκα. Το Μεγκαλίσιους ποτέ μου δε το συμπάθησα, άσχετα αν έχει αποσπάσει τις καλύτερες κριτικές.

 

 

 

~~~~

 

Πέρυσι τα περιοδικά έλεγαν ότι θα άλλαζε λογότυπο το άλτερ, κάτι που τελικά δεν έγινε. Το λογότυπό του είναι πολύ απλοϊκό, το λογότυπο που είχε το 2000 (@ alter) ήταν πολύ καλύτερο και πιο σύγχρονο γα την εποχή του. Μακάρι να αλλάξει φέτος, αν και δεν ακούγεται τίποτα.

 

 

~~~~

 

Όσο για την ΕΡΤ, μια ανανέωση χρειαζόταν, ωστόσο πιστεύω πως χρειαζόταν μία πιο σοβαρή γραμματοσειρά (η ΝΕΤ ειδικά θυμίζει παιδική χαρά και όχι σοβαρό κανάλι), και λιγότερο φανταχτερά χρώματα. Στο satleo forum δημοσιεύτηκε η εξής (μονταρισμένη) φωτογραφία. Πιστεύω πως θα ήταν και το ιδανικότερο λογότυπο:

 

http://i132.photobucket.com/albums/q9/mcelliot_g/nettestcopy.jpg

 

(το λογότυπο πάνω αριστερά κοιτάξτε, αμέσως όλοι σας στη κοπελιά!! :p )

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αν είσαι σίγουρος ότι θα αλλάξει το σλόγκαν τότε θα αλλάξουν και τα γραφικά κτλ, οπότε μπορεί να αλλάξει και το σήμα. Καλoί οι Meg+Ega, καλό και το megalicious... Το σίγουρο είναι ότι όταν και αν αλλάξει, θα εντυπωσιάσει (τουλάχιστον)!

 

EDIT: Και το Star δε θέλει μια αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι έχει ψιλοαλλάξει και το λογότυπο του ALTER. Το χρώμα δηλαδή. Πρίν ήταν λίγο κίτρινο. Τώρα έγινε τελείως λευκό
Link to comment
Share on other sites

Νέο λογότυπο και για το Alter

Λογικό.Καλοκαίρι έρχεται, επιλέγουμε ανοιχτά χρώματα...(enimerosi24)

 

Η αλλαγη ειναι οτι εγινε λιγο πιο λευκο οπως αναφερεται πιο πανω?:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νέο λογότυπο και για το Alter

Λογικό.Καλοκαίρι έρχεται, επιλέγουμε ανοιχτά χρώματα...(enimerosi24)

 

Η αλλαγη ειναι οτι εγινε λιγο πιο λευκο οπως αναφερεται πιο πανω?:wacko:

Ναί.Έτσι μου φαίνεταί.Στο σχήμα δέν έχω παρατηρήσει καμμία αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια ολοι μιλατε για τα λογοτυπα και κανενας δεν καταλαβε τι εγραψε ενας πιο πανω οτι ΚΟΣΤΙΣΑΝ 1.2 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!και μονο το λαος εκανε επικαιρη ερωτηση στην βουλη για το εαν εγινε κανενας διαγωνισμος η ανατεθηκε σε καποιον ΥΜΕΤΕΡΟ!!!! *** το ***κρατος *** που ζουμε ***! οτι θελει ζηταει η καθε εταιρεια και το κρατος τα δινει!και μετα μπαινει μεσα η ερτ και απολυει κλπ!! και κλαιγεται ο αλογοσκουφης οτι δεν εχουμε χρηματα! ε που να τα βρεις βρε *** *** ?
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα τώρα κάτι για την γνωστή ατάκα με την μικρή... και την τρίχα...

 

Δεν κοιτάει εκεί πέρα να κάνει και τίποτα άλλο που να πιάνει πάνω από 10%, το λογότυπο τους μάρανε!!

 

Έλεος πια. Πληρώνουμε ένα κανάλι που στην τελική δε βλέπουμε!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλή η διαδικασία δημιουργίας και κατοχύρωσης ενός λογοτύπου. Αμέσως όλοι σας οι έξυπνοι βγήκατε να πείτε ότι τα τσεπώσανε. Λες κ είναι δυνατόν να πάτε εσείς να φτιάξετε λογότυπα κ να πείτε "Έλα μάγκα δώσε 1000 ευρώ κ κλείσαμε". Δεν είναι τόσο απλό το θέμα! Συμφωνώ ότι πρόκειται για αρκετά μεγάλο ποσό αλλά μιλάμε για λογότυπο, ένα σήμα που θα είναι παντού κ πάντα στα 3 εθνικά μας κανάλια. Δεν νομίζω πως κανείς θα έφτιαχνε τέτοιο λογότυπο για π.χ 1000 ευρώ!

Πάντως εγώ τα βρίσκω εξαιρετικά τα νέα λογότυπα, τα παλιά θύμιζαν δεκαετία 90. Τα καινούρια συμβαδίζουν με την εποχή μας. Εμ θέλετε εκσυγχρονισμό της ΕΡΤ εμ θέλετε και τα παλιά λογότυπα. Έλεος πλέον :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ έγραψα ότι η αλλαγή κόστισε 1 εκατομμύριο, αλλά αυτό που δεν έγραψα είναι ότι το ποσό δε δόθηκε μόνο για τα λογότυπα. Όπως αναφέρει το άρθρο στο link που έβαλε κάποιος πριν από μένα... 1,2 εκατομμύρια κόστισε η νέα εταιρική ταυτότητα της ΕΡΤ, όχι απλά τα λογότυπα.
Link to comment
Share on other sites

παντως ,οπως και σε ο,τι πληρωνει το δημοσιο, ειναι παρα πολλα ττα λεφτα για την αισθητικη ανανεωση. Αν την εκανε το Μεγκα τοσο θα κοστιζε;
Link to comment
Share on other sites

Αν το δούμε πιο ψύχραιμα το θέμα, και κάνουμε και λίγα μαθηματικά, ο καθένας μας έδωσε 0,12 ευρώ για να γίνει αυτή η αλλαγή. Δεν αξίζει το κόπο να κλαιγόμαστε για 0,12 ευρώ ακόμα και αν δεν μας περισσεύουν. Εμένα δε θα μου λύσουν το οικονομικό μου πρόβλημα. Αν πρέπει να τους κράξω οπωσδήποτε, θα τους κράξω γιατί δεν τα δώσανε για να αγοράσουν καλύτερο πρόγραμμα, ή για να αγοράσουν πομπούς για τα ψηφιακά κανάλια.

 

Από την άλλη, η αλλαγή έγινε για 3 κανάλια και όχι για 1, και εκτός από τα λογότυπα δημιουργήθηκαν και νέα idents (σηματάκια διαφημίσεων, σήματα εκπομπών κλπ κλπ).

 

Αν ήταν το MEGA μπορεί να έδινε περισσότερα, μπορεί λιγότερα. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα το συζητούσαμε καν αυτή τη στιγμή.

 

PS: Το λογότυπο του άλτερ άσπρισε από το κακό του; Ουάου, αυτή και αν είναι αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Aν ήταν το Mega δε θα ήταν τα χρήματα των πολιτών, αλλά των ιδιοκτητών του οποτε τι θα μας ένοιαζε;; Ας το έκανε και με Swarovski, εμείς θα πληρώναμε;

 

Και έχεις δίκιο, 12 λεπτά δεν είναι τίποτα, αλλά

 

1) τα λεφτά αυτά καλύτερα να είχαν πάει (όπως είπες και εσύ) για νέο, ανταγωνιστικό πρόγραμμα, περισσότερες ξένες σειρές, αγώνες, καλύτερες εκπομπές, πρωτοποριακά πράγματα κτλ και όχι για τα λογότυπα

 

2) Εμένα και πάλι, ακόμα και αν μέσα στις αλλαγές ήταν τα σήματα των διαφημίσεων και των εκπομπών τα λεφτά μου φαίνονται υπερβολικά ΠΟΛΛΑ για μια μη αναγκαία αλλαγή.

 

3) Ειλικρινά, υπάρχει κανείς που να πιστεύει πως η ανανέωση που χρειάζεται η κρατική τηλεόραση ήταν τα λογότυπα, τα σήματα των διαφημίσεων και των εκπομπών;;

 

Αλλά έτσι είναι. Αφού δεν έχουν καμία πιθανότητα να κάνουν κάτι καλό από άποψη αλλαγής προγράμματος, σπαταλάνε τα λεφτά σε βλακείες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Νεο λογοτυπο ετοιμαζι ο ΑΝΤ1 για την νεα τηλεοπτικη χρονια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...