Jump to content

[Επίσημο] Nokia E51


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λέω να παραγγείλω και μια μπαταρία από ebay, λέει αυθεντική αλλά μπορώ να το εμπιστευτώ; Για κοιτάχτε και πείτε μου τη γνώμη σας: http://cgi.ebay.co.uk/New-Genuine-Nokia-BP-6MT-Battery-For-E51-N81_W0QQitemZ250213197701QQihZ015QQcategoryZ20365QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Βλέπω έχεις πάρει φόρα και ψωνίζεις από ebay:p

 

Βασικά στην ίδια τιμή που πουλαει την μπαταρία την παιρνεις και από ελλαδα από και είσαι σίγουρος 100% ότι είναι γνήσια και δεν θα σου καθυστερήσει 1-2 εβδομάδες για να την πάρεις.Τώρα αν 2-3 ευρώ κάνουν για σένα την διαφορά δοκιμασέ το. Φαίνεται εντάξει ο πωλητής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι Kull έχω πάρει φόρα:)

Δεν είναι τόσο λίγη η διαφορά, είναι γύρω στα 20 ευρώ (όπου το έχω ψάξει), μαζί με τα έξοδα αποστολής, γιατί είμαι και από επαρχία και πρέπει αναγκαστικά να το παραγγείλω από κάπου, δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα να τη βρω.

Πάντως, αν μπορείς, στείλε μου τα links απ' όπου έχεις δει να πουλιέται αυτή η μπαταρία, μπας και βλέπω στα λάθος καταστήματα...

Link to comment
Share on other sites

Τα Ελληνικά συγχρονίζονται άψογα. Δοκίμασα να καταχορήσω μια επαφή στο mac και πέρασε στο Ε51 σωστά, και το αντίθετο.

Για τις σημειώσεις δεν έχω κάνει δοκιμή.

Για εγγραφή συνομιλίας δες το phonepilot ( http://www.handango.com/PlatformProductDetail.jsp?siteId=1&osId=972&jid=43DB9F13732A24E896C95A9C853553D9&platformId=4&N=4294916932%2096084&R=215451&productId=215451 )

Γενικά υπάρχουν αρκετές εφαρμογές για διάφορες ανάγκες.

 

Είχα δώσει παλιά ένα ΖΑΙR ξεφλουδισμένο. Εσύ ήσουν που το πήρες; Το έχεις ακόμα;

 

Lol, ναι εγώ το είχα πάρει το Zire :)

 

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους όσους απαντήσατε.

Χθες πήρα τη συσκεύη.

Δεν το έχω βασανίσει σε βάθος το θέμα, αλλά έχω εκπλαγεί πολύ ευχάριστα με το Symbian. Πίστευα ότι το Palm ήταν ανώτερη πλατφόρμα σε ευκολία και ταχύτητα, και επειδή άκουγα συνέχεια ότι τα Symbian σερνονται και κρασάρουν, ήμουν πολύ επιφυλακτικός.

 

Μέχρι στιγμής, είναι άψογο το sync με το mac μου στο σπίτι και με το Outlook στο γραφείο! Επιτέλους έχω και ελληνικά, χωρίς ταρζανιές και πρόσθετα κόστη.

Μένει μόνο να δω εάν το sync με το mac στο σπίτι, μετά τον πρώτο συγχρονισμό που έκανα στο γραφείο με το outlook, θα συνεχίσει απρόσκοπτα ή θα έχω θεματάκια:πχ διπλοεγγραφές, πρόβλημα με ελληνικά, κόψιμο στοιχείων κλπ.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι !

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

 

Το κινητό είναι πολύ καλό όπως το είδα από κοντά και γενικότερα μού αρέσουν οι business σειρές της Nokia, έχω ήδη το Ε50.

 

Ωστόσο έχω ενα πολύ σοβαρό προβληματισμό που με εμποδίζει από το να προχωρήσω στην αγορά του και αυτός είναι το υπερβολικά υψηλό SAR 1.4 !

 

Στο Ε50 είμαι στα 0.87 και πάλι το θεωρώ αρκετά υψηλό. Γενικότερα θεωρώ απαράδεκτα τα κινητά με SAR πάνω από 0.9 .

 

Ειδικά από μια business συσκευή θα περίμενα καλύτερο RF κύκλωμα.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Ναι Kull έχω πάρει φόρα:)

Δεν είναι τόσο λίγη η διαφορά, είναι γύρω στα 20 ευρώ (όπου το έχω ψάξει), μαζί με τα έξοδα αποστολής, γιατί είμαι και από επαρχία και πρέπει αναγκαστικά να το παραγγείλω από κάπου, δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα να τη βρω.

Πάντως, αν μπορείς, στείλε μου τα links απ' όπου έχεις δει να πουλιέται αυτή η μπαταρία, μπας και βλέπω στα λάθος καταστήματα...

 

Εσύ καλά τις εβλεπες τις τιμές εγω βιαστικα να σου το πω καθώς έβλεπα τιμές για τις πιο κοινές μπαταρίες της νόκια και όχι για την συγκεριμενη που αν θυμάμαι καλα είναι πάνω από 40 ευρώ. Οπότε χτύπα την από το ebay

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ τη βλακεία μου:

1050 mAh μπαταρία έχει.

13 ημέρες αναμονή λένε ότι έχει.

Τελικά πόσες μέρες κρατάει μέχρι να χρειαστεί επαναφόρτιση με απλή χρήση κινητού τηλεφώνου και ομιλία γύρω στα 15 λεπτά τη μέρα;

Γιατί από αυτά που διαβάζω, έστω και σκλήρή χρήση, κάτι 2 με 3 μέρες είναι ανεπίτρεπτα αν λάβει κανείς υπ' όψη του τις 13 μέρες που διαφημίζουν στο site.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ τη βλακεία μου:

1050 mAh μπαταρία έχει.

13 ημέρες αναμονή λένε ότι έχει.

Τελικά πόσες μέρες κρατάει μέχρι να χρειαστεί επαναφόρτιση με απλή χρήση κινητού τηλεφώνου και ομιλία γύρω στα 15 λεπτά τη μέρα;

Γιατί από αυτά που διαβάζω, έστω και σκλήρή χρήση, κάτι 2 με 3 μέρες είναι ανεπίτρεπτα αν λάβει κανείς υπ' όψη του τις 13 μέρες που διαφημίζουν στο site.

Άσε τι λέει το site...

Με 1050mAh μπαταρία, οι 3-4 μέρες είναι μια χαρά με λογική χρήση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Άμα αυτή είναι καλή μπαταρία φαντάσου πως θα είναι τα άλλα!

 

Εμένα μου κρατάει 3 μέρες και είμαι υπερευχαριστιμένος !!!

Γιατί είχα το Ν95 8GB και πάνω απο μέρα δεν μου κράταγε !!

Και γιαυτό το έδωσα αμέσως !!!!

Link to comment
Share on other sites

Το φορτισα παρασκευη απογευμα και σημερα εχει 2 γραμμες. Τα βραδια το κλεινω παντως.

 

Εντωπισα μια μεγαλη βλακεια, οταν εχεις κλειστο το κινητο και σου ερθει ενα μηνυμα, οταν ανοιξω το κινητο και ερθει το μηνυμα, η ημερομηνια αποστολης ειναι η ωρα που το πηρες και οχι η ωρα που σου εχει σταλει!!!! ΜΕΓΑΛΗ μ....κια. Ειχα και παλαιοτερα νοκια και τετοιες προχειρότητες δεν ειχε. Μηπως εχει καποια λυση γι αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Το φορτισα παρασκευη απογευμα και σημερα εχει 2 γραμμες. Τα βραδια το κλεινω παντως.

 

Εντωπισα μια μεγαλη βλακεια, οταν εχεις κλειστο το κινητο και σου ερθει ενα μηνυμα, οταν ανοιξω το κινητο και ερθει το μηνυμα, η ημερομηνια αποστολης ειναι η ωρα που το πηρες και οχι η ωρα που σου εχει σταλει!!!! ΜΕΓΑΛΗ μ....κια. Ειχα και παλαιοτερα νοκια και τετοιες προχειρότητες δεν ειχε. Μηπως εχει καποια λυση γι αυτο??

 

Αυτό συνέβαινε και στο Ν95 και σε κάποια άλλα 3rd Edition τηλέφωνα, αλλά με νέες εκδόσεις firmware διορθώθηκε αυτό.

Επομένως πολύ πιθανόν να διορθωθεί και στο Ε51 με επόμενη αναβάθμιση. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταφέρει να πραγματοποιήσετε φωνητικές κλήσεις από τον τηλεφωνικό κατάλογο. Έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει τα ανάλογα πακέτα υποστήριξεις της ελληνικής γλώσσας, έχω γνωριστεί με τον Πέτρο :), αλλά φωνητική κλήση (speech-to-text) δεν έχω καταφέρει να κάνω. Μόνο λειτουργίες φωνητικά μπορώ να ενεργοποιήσω (π.χ. αλλαγή προφίλ).

 

Κωστής Παπαδάκης

http://www.airpics.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταφέρει να πραγματοποιήσετε φωνητικές κλήσεις από τον τηλεφωνικό κατάλογο. Έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει τα ανάλογα πακέτα υποστήριξεις της ελληνικής γλώσσας, έχω γνωριστεί με τον Πέτρο :), αλλά φωνητική κλήση (speech-to-text) δεν έχω καταφέρει να κάνω. Μόνο λειτουργίες φωνητικά μπορώ να ενεργοποιήσω (π.χ. αλλαγή προφίλ).

 

Κωστής Παπαδάκης

http://www.airpics.gr

Το Text-to-speech δεν έχει καμία σχέση με τις φωνητικές κλήσεις.

Είναι για την ανάγνωση των μηνυμάτων.

 

Για να είναι ενεργοποιημένες οι φωνητικές κλήσεις θα πρέπει δίπλα από τον αριθμό κάθε επαφής να εμφανίζεται μια φατσούλα (σαν packman).

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το Text-to-speech δεν έχει καμία σχέση με τις φωνητικές κλήσεις.

Είναι για την ανάγνωση των μηνυμάτων.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν πατας να ακουσεις τα γραπτα μηνυματα δεν δουλευει! Μονο οταν εχει αγγλικες λεξεις τις διαβαζει, στα ελληνικα μιλαει σε γλωσσα αγνωστη..

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν πατας να ακουσεις τα γραπτα μηνυματα δεν δουλευει! Μονο οταν εχει αγγλικες λεξεις τις διαβαζει, στα ελληνικα μιλαει σε γλωσσα αγνωστη..

Ναι το γνωρίζω.

Αν τα μηνύματα είναι σε πεζά γράμματα με τόνους να καταφέρνει καλύτερα πάντως...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις απέκτησα και εγώ το Nokia E51-1 (έτσι το αναφέρει το κουτί) σε χρώμα Black Steel (μαύρο). To ήθελα σε White Steel (ασημί), αλλά μόλις το είδα σε μαύρο μου άρεσε πολύ, αλλά πολύ finger-print magnet.

Είναι made in Finland και ελληνικής εισαγωγής Alpha Copy (ελληνικό manual και ελληνικούς χαρακτήρες στα κουμπιά). Τι άλλα "Made in" παίζουν;;;

Το πήρα με αναβάθμιση από Wind store.

 

Απίστευτη ταχύτητα μενού, το έκανα άμεση σύγκριση με ένα N76 και είναι μεγάλη διαφορά υπέρ του Ε51. Καλή ποιότητα κατασκευής.

 

Είναι ώρα να αλλάξω στο avatar το αγαπημένο μου Siemens S65...

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω.

Αν τα μηνύματα είναι σε πεζά γράμματα με τόνους να καταφέρνει καλύτερα πάντως...

Κατι το οποιο δεν συμβαινει σχεδον ποτε μιας και κανεις δεν δουλευει το unicode συστημα ανεκαθεν. Τεσπα, ειναι μια λειτουργια καθαρα για εφετζιλικι οποτε και που δεν δουλευει δεν με χαλαει.

 

Αυτο με τα μηνυματα να κοιταξουν να στρωσουν γιατι θα εκτεθουμε καμια μερα..

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, αντιμετωπίζω κι εγώ ένα πολύ εκνευριστικό πρόβλημα με το κινητό. Όταν γράφω μήνυμα και πατησω έστω και στιγμιαία διεση από τότε και μετά δεν μπορώ να μετακινηθώ στο κείμενο με το κεντρικό πληκτρο παρά μόνο να μάρκαρω το κείμενο. Και όσες φορές και να ξανάπατάω τη διεση τίποτα. Το αντιμετωπίζουν κι άλλοι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, αντιμετωπίζω κι εγώ ένα πολύ εκνευριστικό πρόβλημα με το κινητό. Όταν γράφω μήνυμα και πατησω έστω και στιγμιαία διεση από τότε και μετά δεν μπορώ να μετακινηθώ στο κείμενο με το κεντρικό πληκτρο παρά μόνο να μάρκαρω το κείμενο. Και όσες φορές και να ξανάπατάω τη διεση τίποτα. Το αντιμετωπίζουν κι άλλοι αυτό;

 

Αν καταλαβα καλα το προβλημα σου :O,

Μηπως περασες το Garmin ? Αυτο ειναι η αιτια .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς φίλε nervous, από τη στιγμή που πέρασα το Garmin ξεκίνησαν όλα αυτά. Δεν υπάρχει λύση όμως; Είναι πολύ σπαστικό και από την άλλη το χρειάζομαι το garmin.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς φίλε nervous, από τη στιγμή που πέρασα το Garmin ξεκίνησαν όλα αυτά. Δεν υπάρχει λύση όμως; Είναι πολύ σπαστικό και από την άλλη το χρειάζομαι το garmin.

 

Έχεις 2 επιλογές.

 

Η βγάζεις το garmin και κάνεις δουλειά μόνο με το sygic που δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα

 

ή κρατάς το garmin και όποτε βλέπεις οτι σου κολλάει η #, ανοίγεις έναν task manager και κλείνεις το process με το όνομα TSRAutoStart.exe

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταφέρει να πραγματοποιήσετε φωνητικές κλήσεις από τον τηλεφωνικό κατάλογο. Έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει τα ανάλογα πακέτα υποστήριξεις της ελληνικής γλώσσας, έχω γνωριστεί με τον Πέτρο :), αλλά φωνητική κλήση (speech-to-text) δεν έχω καταφέρει να κάνω. Μόνο λειτουργίες φωνητικά μπορώ να ενεργοποιήσω (π.χ. αλλαγή προφίλ).

 

Κωστής Παπαδάκης

http://www.airpics.gr

 

Η φωνιτική κλήση δεν χρειάζεται τον Πέτρο. Λειτουργεί καλύτερα από κάθε άλλο s60. Απλά να ξέρεις ότι άσχετα πως εφανίζεις το ευρετήριο, στην φωνιτική θα λες πρώτα το όνομα και μετά το επώνυμο. Εγώ την χρησιμοποιώ πολύ στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το QuickOffice v4.0.19.2 στο κινητό. Αφού τα κάνω unsigned τα δύο αρχεία που έχει, τα περνάω μια χαρά στο κινητό και μετά πάω στο QuickOffice στο οποίο μου βγάζει 4 επιλογές: Phone Memory, Memory Card, Recent Documents, Quickmanager, όποιο από αυτά και να πατήσω δεν ανοίγει, ενώ όταν πάω στο options κάπου λέει Enter unlock code, βάζω και στα τέσσερα: 12345 και μου γράφει Features succesfully unlocked, αλλά όταν πάω να ανοίξω κάποιο από αυτά, πάλι δεν ανταποκρίνεται, δεν ανοίγει τίποτα. Καμιά ιδέα; Τουλάχιστον αν ξέρει κάποιος, ας μου πει πως να το κάνω όπως ήταν αρχικά, γιατί τώρα δεν μπορώ καν να ανοίξω τα αρχεία μου, δεν μπορώ καν τα δω...
Link to comment
Share on other sites

Η φωνιτική κλήση δεν χρειάζεται τον Πέτρο. Λειτουργεί καλύτερα από κάθε άλλο s60. Απλά να ξέρεις ότι άσχετα πως εφανίζεις το ευρετήριο, στην φωνιτική θα λες πρώτα το όνομα και μετά το επώνυμο. Εγώ την χρησιμοποιώ πολύ στο αυτοκίνητο.

 

Δυστυχώς ότι κι αν έχω κάνει δεν έχω καταφέρει να κάνω φωνητική κλήση. Ακόμα και στη βοήθεια των επαφών γράφει ότι στις Επιλογές -> Αναπαρ. φράσης, ωστόσο στο μενού δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Παράξενο έτσι;

 

Κωστής Παπαδάκης

http://www.airpics.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...