Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείται!

Στο site λέει ότι έχει stock, οπότε, πιστεύω ότι θα το παραλάβω λείαν συντόμως! :shifty:

Τις πρώτες μέρες του 2008 θα έχετε νέα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, είμαστε σίγουροι οτι το προιόν που διατείθεται στον Καναδά έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτό της Ευρώπης? Θα είναι συμβατό απο όπου και αν το αγοράσεις? Φορτιστής, λειτουργικό, εγχειρίδια χρήσης, εγγύηση, γλώσσα κτλ...

 

Αν μπορεί κάποιος ας μου λύσει αυτή την απορία:confused:!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα πριν 3 ημέρες από το VNP shop. Πήγα και το πήρα από το κατάστημά τους. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει Ελληνικά. Έχω μάθει ότι αυτό είναι το πρόβλημα που καθυστερεί την επίσημη εισαγωγή του. Κατα τα άλλα είναι πανέμορφο, ποιό μαζεμένο από το 550, με gps lockator και καλύτερη βάση αυτ/του. Το έχει 420 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι έχει ενσωματωμένη μνήμη flash 1Gb. Οπότε για τους περισσότερους δεν χρειάζεται κάρτα μνήμης. Εμένα με βολεύει στο ότι τα προγράμματα τα αποθηκεύω στην flash αφήνοντας ελεύθερη την μνήμη της συσκευής και όταν πάρω κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης (μάλλον το i-go) που είναι σε κάρτα μνήμης θα το έχω ανεξάρτητο. Αν λάβουμε υπ'όψη όλα αυτά, και ότι το 550 είχε μέχρι πρόσφατα περίπου 340 ευρώ, θα έλεγα ότι δεν είναι ακριβό. Όποιος δεν θέλει wi-fi & bluetooth πέρνει το 360 με 330 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα πριν 3 ημέρες από το VNP shop. Πήγα και το πήρα από το κατάστημά τους. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει Ελληνικά. Έχω μάθει ότι αυτό είναι το πρόβλημα που καθυστερεί την επίσημη εισαγωγή του. Κατα τα άλλα είναι πανέμορφο, ποιό μαζεμένο από το 550, με gps lockator και καλύτερη βάση αυτ/του. Το έχει 420 ευρώ.

 

Πιστεύω ότι συμφέρει να το αγοράσει κάποιος από το pdaplaza για δύο λόγους:

 

α) Κοστίζει φθηνότερα, και

β) Απο το συγκεκριμένο κατάστημα παίρνεις το pda με 2GB ROM αντί του 1 που το δίνει το vnp (αν ισχύει αυτό που γράφει στο site τους).

 

Αν συνυπολογίσει κανείς ότι είτε το πάρει από το vnp είτε από το pdaplaza το pda θα έχει αγγλική rom (με τα μέχρι τώρα δεδομένα τουλάχιστον), τότε αποδεικνύεται του λόγου το αληθές.

 

Και ένα video παρουσίασης του pda:

 

http://www.youtube.com/watch?v=_y_3miHd7n4

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς ψωνίσει απο το pdaplaza?θεωρείται αξιόπιστο?Αν ναι τότε όντως συμφέρει. Νομίζω ότι 2GB είχαν τα demo μοντελα που είχαν κυκλοφωρήσει αρχικά.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς ψωνίσει απο το pdaplaza?θεωρείται αξιόπιστο?Αν ναι τότε όντως συμφέρει. Νομίζω ότι 2GB είχαν τα demo μοντελα που είχαν κυκλοφωρήσει αρχικά.

 

Όπως έχω γράψει σε προηγούμενο post, παρήγγειλα σήμερα το P560 από το pdaplaza (και είναι η πρώτη μου φορά). Στα specs γράφει ότι έχει flash ROM: 2GB

 

Technical specification

 

 

Platform

• Windows Mobile™ 6.0 software for Pocket PCs

 

Processor/Chipset

• Samsung 2443 400 MHz Processor

 

Memory

Flash ROM: 2GB

• RAM: 64 MB

 

Dimensions and weight

• 115 x 72 x 17.8mm

• 170g

 

LCD Module

• 3.5", 240 x 320, 65,536 colors QVGA TFT LCD

 

Audio

• Built-in microphone and speaker

• External stereo headset jack

 

 

Interface

• USB v2.0

• SDIO/SD/MMC (SDHS supported) card slot

 

Connectivity

• Bluetooth v2.0

• Wi-Fi 802.11 b/g

 

 

 

GPS

• Built-in 20-channel SiRFIII chipset

• TMC support with optional antenna

 

Power

• Battery

13500 mAh Li-Ion, rechargeable, replaceable

 

Battery life

- up to 4.5 hours

 

Windows Mobile 6.0 Applications

• Microsoft Pocket Outlook: Inbox, Contacts, Calendar,Tasks

• Microsoft Windows Media Player

• Microsoft Pictures and Videos

• Microsoft Pocket Internet Explorer

• Pocket Office: Word, Excel, Power Point

• Microsoft ActiveSync

• Games: Solitaire and Jawbreaker

• Calculator

 

 

 

In the box

• AC charger (EU plug)

• Car charger

• Car holder and mounting kit

• USB Sync cable

• Software CD

• Documentation

 

Warranty

- 24 months for parts and labor

 

 

Σε λίγες μέρες που θα παραλάβω το pda θα σας πω κατά πόσο είναι αξιόπιστη και αν αληθεύουν τα χαρακτηριστικά που γράφουν στο site τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο. Και το δικό μου είναι 2Gb. Λάθος μου το είπαν από μαγαζί. :blink:
Link to comment
Share on other sites

καλά τα λέει ο τυχοδιώκτης.....από το pdaplaza δεν έχει τύχει να ψωνίσω....

και το Ρ350 που έχω όμως από έξω το είχα πάρει (Αγγλία) και είχε στη συσκευασία και εναλλακτικό φισάκι για τον φορτιστή ρεύματος....άψογο το mio :):):):)

 

 

υ.γ. Ελληνικά windows δεν έχω ούτε στο pc οπότε δε μου καίγεται καρφί....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς όμως να γράφεις Ελληνικά; Στο πρόγραμμα με τους χάρτες για παράδειγμα όταν θες να δώσεις διεύθυνση;
Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα πλοήγησης έχουν δικό τους πληκτρολόγιο. Στις 'επαφές' και 'ημερολόγιο' όμως θα έχεις πρόβλημα. Εγώ έχω αγοράσει Ελληνικό πληκτρολόγιο από παλιά και το έβαλα.
Link to comment
Share on other sites

για ελληνικά έχω βάλει το resco και δουλεύει μια χαρά.....απλά τα μενού και τα λοιπά είναι στα αγγλικά....όπως είναι και με τα xp που έχω στο pc....απο δω ελληνικά δε γράφω???

 

;ρ;ρ;ρ;ρ

Link to comment
Share on other sites

:) το αγόρασα μέσα από το http://www.vnp.gr/index.php?menu=cat&id=119&action1=details&prod=4492

άψογη εξυπηρετήσει και το παράγγειλα Τετάρτη και το πήρα Παρασκευή.

όντως δεν έχει ελληνικά οπός και δεν έχει ακόμα υποστηρίξει από την μαμά mio είναι ωμός σαφώς πιο γρήγορο από το p550

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή παρέλαβα το p560! Χρόνος αναμονής, 6 εργάσιμες μέρες (από το pdaplaza Ουγγαρίας υπενθυμίζω). Η εταιρία αποδείχτηκε πολύ συνεπής ως προς τους χρόνους παράδοσης καθώς επίσης και σε ότι αναφερόταν στο site της σχετικά με τα specs του. Το pda είναι πολύ καλό με έμφαση στο design του αλλά και στη storage memory.

Ακόμα δεν το εχω δοκιμάσει στο δρόμο για να δω πως συμπεριφέρεται ως πλοηγός. Προς το παρόν, έχω διαπιστώσει 3 προβληματάκια (και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να τα λύσω, θα του είμαι υπόχρεος...):

- Όταν το κλείνω από το power button μετά από 1 λεπτό περίπου ξανανοίγει από μόνο του (χωρίς να τρέχει κανένα πρόγραμμα). Το ξανακλείνω και τότε δεν ανοίγει πάλι.

- Έχει μία πολύ καλή βάση στήριξης αυτοκινήτου, το σύστημα που κουμπώνει όμως είναι τέτοιο που πολύ σύντομα θα σπάσει εκείνο το σημείο (τουλάχιστον εμένα, αυτή την εντύπωση μου δίνει).

- Δεν ξέρω πως κάνει soft reset (δεν έχει την κλασσική τρυπούλα) :O

 

Αυτά για τώρα. Ολοκληρωμένη εντύπωση θα έχω όταν του κάνω εκτενέστερη δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή παρέλαβα το p560! Χρόνος αναμονής, 6 εργάσιμες μέρες (από το pdaplaza Ουγγαρίας υπενθυμίζω). Η εταιρία αποδείχτηκε πολύ συνεπής ως προς τους χρόνους παράδοσης καθώς επίσης και σε ότι αναφερόταν στο site της σχετικά με τα specs του. Το pda είναι πολύ καλό με έμφαση στο design του αλλά και στη storage memory.

Ακόμα δεν το εχω δοκιμάσει στο δρόμο για να δω πως συμπεριφέρεται ως πλοηγός. Προς το παρόν, έχω διαπιστώσει 3 προβληματάκια (και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να τα λύσω, θα του είμαι υπόχρεος...):

- Όταν το κλείνω από το power button μετά από 1 λεπτό περίπου ξανανοίγει από μόνο του (χωρίς να τρέχει κανένα πρόγραμμα). Το ξανακλείνω και τότε δεν ανοίγει πάλι.

- Έχει μία πολύ καλή βάση στήριξης αυτοκινήτου, το σύστημα που κουμπώνει όμως είναι τέτοιο που πολύ σύντομα θα σπάσει εκείνο το σημείο (τουλάχιστον εμένα, αυτή την εντύπωση μου δίνει).

- Δεν ξέρω πως κάνει soft reset (δεν έχει την κλασσική τρυπούλα) :O

 

Αυτά για τώρα. Ολοκληρωμένη εντύπωση θα έχω όταν του κάνω εκτενέστερη δοκιμή.

 

-1. Εμένα μου το έκανε συνέχεια. Μετά ανακάλυψα ότι η αιτία ήταν ένα πρόγραμμα καιρού (SpbWeather) που είχα εγκαταστήσει στην flash μνήμη. Όταν το έβγαλα δεν άνοιξε ξανά. Αυτές τις ημέρες θα δοκιμάσω να το εγκαταστήσω στην κύρια μνήμη.

-2. Δεν βλέπω να σπάει. Θα 'φαγώθεί' λίγο και θα στρώσει.

-3. Ο διακόπτης στο κάτω μέρος κάνει αυτή την δουλιά. Το κλείνεις για λίγα δευτερόλεπτα και το ανοίγεις ξανά.

Link to comment
Share on other sites

-1. Εμένα μου το έκανε συνέχεια. Μετά ανακάλυψα ότι η αιτία ήταν ένα πρόγραμμα καιρού (SpbWeather) που είχα εγκαταστήσει στην flash μνήμη. Όταν το έβγαλα δεν άνοιξε ξανά. Αυτές τις ημέρες θα δοκιμάσω να το εγκαταστήσω στην κύρια μνήμη.

 

Δυστυχώς, στο δικό μου δεν τρέχει κανένα τέτοιο πρόγραμμα. Οπότε... ακόμα ψάχνω τη λύση του!

 

-3. Ο διακόπτης στο κάτω μέρος κάνει αυτή την δουλιά. Το κλείνεις για λίγα δευτερόλεπτα και το ανοίγεις ξανά.

 

Αυτός ο διακόπτης δεν είναι για το hard reset; Κλείνοντάς τον, δεν επανέρχεται στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;

 

Στη δοκιμή πλοήγησης με το Destinator τα πήγε πολύ καλά! Η οθόνη αποδίδει πολύ πιστά και έντονα τα χρώματα ενώ έχει το καλύτερο μεγάφωνο που έχω ακούσει σε pda. Γενικά πάντως, για όσους ενδιαφέρονται, θα τους έλεγα ότι είναι μία πολύ καλή αγορά!

Link to comment
Share on other sites

:) το αγόρασα μέσα από το http://www.vnp.gr/index.php?menu=cat&id=119&action1=details&prod=4492

άψογη εξυπηρετήσει και το παράγγειλα Τετάρτη και το πήρα Παρασκευή.

όντως δεν έχει ελληνικά οπός και δεν έχει ακόμα υποστηρίξει από την μαμά mio είναι ωμός σαφώς πιο γρήγορο από το p550

 

Τι εννοείς όταν λες ότι δεν έχει ακόμα υποστήριξη από την μαμά mio ???

Ξέρει κανείς πότε θα κυκλοφορίσει ευρέως στην αγορα? Γιατί τα περισσότερα καταστήματα δεν το έχουν ακόμα...:(

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή παρέλαβα το p560! Χρόνος αναμονής, 6 εργάσιμες μέρες (από το pdaplaza Ουγγαρίας υπενθυμίζω). Η εταιρία αποδείχτηκε πολύ συνεπής ως προς τους χρόνους παράδοσης καθώς επίσης και σε ότι αναφερόταν στο site της σχετικά με τα specs του. Το pda είναι πολύ καλό με έμφαση στο design του αλλά και στη storage memory.

Ακόμα δεν το εχω δοκιμάσει στο δρόμο για να δω πως συμπεριφέρεται ως πλοηγός. Προς το παρόν, έχω διαπιστώσει 3 προβληματάκια (και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να τα λύσω, θα του είμαι υπόχρεος...):

- Όταν το κλείνω από το power button μετά από 1 λεπτό περίπου ξανανοίγει από μόνο του (χωρίς να τρέχει κανένα πρόγραμμα). Το ξανακλείνω και τότε δεν ανοίγει πάλι.

- Έχει μία πολύ καλή βάση στήριξης αυτοκινήτου, το σύστημα που κουμπώνει όμως είναι τέτοιο που πολύ σύντομα θα σπάσει εκείνο το σημείο (τουλάχιστον εμένα, αυτή την εντύπωση μου δίνει).

- Δεν ξέρω πως κάνει soft reset (δεν έχει την κλασσική τρυπούλα) :O

 

Αυτά για τώρα. Ολοκληρωμένη εντύπωση θα έχω όταν του κάνω εκτενέστερη δοκιμή.

 

Μπορεις να μας πεις σε τι τιμη το πηρες και επισης τα windows σε τι γλωσσα ειναι ? Επισης διαφερει σε κατι αλλο απο αυτα που κυκλοφορουν στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Εχω βάλει και εγω στο μάτι το Ρ560 και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι ιστορία είναι αυτή με τη VNP που το δίνει με νέα σύνδεση ή φορητότητα στο Vodofone 200, με 283 ευρώ. Σίγουρα το Ρ560 δεν είναι κινητό. Επίσης, για κάποιον που είναι ήδη συνδρομητής στο Vod 200 και έχει επιδότηση τι γίνεται?

Εστειλα σήμερα mail στην εταιρεία με τις απορίες μου, αλλά το μόνο που μου απάντησαν είναι ότι το PDA θα είναι διαθέσιμο Τετάρτη με Πέμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, στο δικό μου δεν τρέχει κανένα τέτοιο πρόγραμμα. Οπότε... ακόμα ψάχνω τη λύση του!

 

 

 

Αυτός ο διακόπτης δεν είναι για το hard reset; Κλείνοντάς τον, δεν επανέρχεται στις εργοστασιακές ρυθμίσεις;

 

Στη δοκιμή πλοήγησης με το Destinator τα πήγε πολύ καλά! Η οθόνη αποδίδει πολύ πιστά και έντονα τα χρώματα ενώ έχει το καλύτερο μεγάφωνο που έχω ακούσει σε pda. Γενικά πάντως, για όσους ενδιαφέρονται, θα τους έλεγα ότι είναι μία πολύ καλή αγορά!

 

Για hard reset πατάς και κάποιο κουμπί. Δεν θυμάμαι ποιό αλλά νομίζω ότι κάποιο cd έχει τις οδηγίες. Δεν το έχω πρόχειρο για να το δω.

Link to comment
Share on other sites

άντε παίδες, καλορίζικο....κάντε το καλό και βγάλτε και καμιά φώτο απο κοντά να το δούμε αν γίνεται.......άντε μπας και το πάρω και εγώ...;ρρρρ
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις σε τι τιμη το πηρες και επισης τα windows σε τι γλωσσα ειναι ? Επισης διαφερει σε κατι αλλο απο αυτα που κυκλοφορουν στην Ελλαδα?

 

372 ευρώ το πήρα. Τα windows είναι στα αγγλικά. Φυσικά, σαν windows που είναι, στα regional settings έχει και ελληνικά, απλά, τα menu του παραμένουν στα αγγλικά.

Από ότι έχω καταλάβει, δεν έχει καμία διαφορά από αυτά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα αφού, εταιρίες όπως VNP τα φέρνουν κατευθείαν από το εξωτερικό χωρίς εξελληνισμένη rom.

Link to comment
Share on other sites

Για hard reset πατάς και κάποιο κουμπί. Δεν θυμάμαι ποιό αλλά νομίζω ότι κάποιο cd έχει τις οδηγίες. Δεν το έχω πρόχειρο για να το δω.

 

Σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου αλλά τελικά προτίμησα να εγκαταστήσω το SKMenu μέσα από το οποίο μπορείς και κάνεις soft reset αλλά και power off όπου με αυτό τον τρόπο σταμάτησα να έχω το πρόβλημα με το αυτόματο ξεκίνημα όταν το είχα κλειστό! :happy:

 

@ nikthanos

Υπάρχουν τόσες πολλές φωτογραφίες στο internet (καθώς και το video στο youtube) που πιστεύω ότι το παρουσιάζουν επαρκώς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...