Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

372 ευρώ το πήρα. Τα windows είναι στα αγγλικά. Φυσικά, σαν windows που είναι, στα regional settings έχει και ελληνικά, απλά, τα menu του παραμένουν στα αγγλικά.

Από ότι έχω καταλάβει, δεν έχει καμία διαφορά από αυτά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα αφού, εταιρίες όπως VNP τα φέρνουν κατευθείαν από το εξωτερικό χωρίς εξελληνισμένη rom.

 

 

Με την εγγύηση τι γίνεται? Θα πρέπει να το στείλεις πίσω στην Ουγγαρία για να το κοιτάξουν? Γιατί κατι τέτοιο έχω ακούσει...! Οτι δεν καλύπτεται απο την ελληνική αντιπροσωπεία εφόσον δεν το έχεις πάρει απο ελληνικό κατάστημα που τα εισάγει επίσημα. Όποιος ξέρει ας μου δώσει μια απάντηση pls!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με την εγγύηση τι γίνεται? Θα πρέπει να το στείλεις πίσω στην Ουγγαρία για να το κοιτάξουν? Γιατί κατι τέτοιο έχω ακούσει...! Οτι δεν καλύπτεται απο την ελληνική αντιπροσωπεία εφόσον δεν το έχεις πάρει απο ελληνικό κατάστημα που τα εισάγει επίσημα. Όποιος ξέρει ας μου δώσει μια απάντηση pls!! :ninja:

 

Κοίτα, σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία, η εγγύηση που δίνεται με την αγορά ενός προϊόντος από όποια χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης (τουλάχιστον) και αν το πάρεις, ισχύει πάντα και για την Ελλάδα. Σε επικοινωνία που είχα με τη Zegetron με ενημέρωσαν ότι ισχύει η παραπάνω πρότασή μου, απλά, αν χαλάσει κάτι, θα το αναλάβει η Teleservice και θα το στείλουν στο service της χώρας αγοράς (στη δική μου περίπτωση, Ουγγαρία) για να το διορθώσουν, χωρίς επιβάρυνση. Το μόνο θέμα είναι ότι μπορεί να καθυστερήσει να μου επιστραφεί από 15 μέρες ως 2 μήνες. :confused:

Ούτως ή άλλως, όμως, και ενα laptop να πάρεις που να το εισάγει η επίσημη αντιπροσωπεία, συνήθως το στέλνουν στο εξωτερικό για service. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, όμως, και ενα laptop να πάρεις που να το εισάγει η επίσημη αντιπροσωπεία, συνήθως το στέλνουν στο εξωτερικό για service. :cool:

 

όχι συνήθως, σχεδόν πάντα να λες....με πολύ λίγες εξαιρέσεις....

Link to comment
Share on other sites

Ενώ συνδέομε με το ρουτερ μου «κανονικά» και παίρνω IP (βλέπω και την MAC Address στο ρουτερ του PDA). ΔΕΝ μπορώ με τίποτα να μπω στο διαδικτιο.:cry:
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω και εγω με την σειρα μου. Σημερα μολις το παραγγειλα απο PDAPLAZA. 320 ολα μαζι (χωρις ΦΠΑ) αυριο το αργοτερο μεθαυριο θα το εχω στα χερια μου.

 

Ανησυχησα για το οτι δεν βλεπει δικτυο οπως ειπε ο φιλος μας εδω πιο πανω. Εχει καποια βλαβη? Μηπως θελει καποια ρυθμιση, που δεν την εχεις προσεξει ακομα? Αν καποιος ΔΕΝ αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα ας μας πει. Να μπει και η καρδια μας στη θεση της.

 

Τωρα οσο για την εγγυηση πηρα τηλεφωνο την teleservice και τους ρωτησα τι συμβαινει για αγορα απο Ουγγαρια (PDAPLAZA) μου απαντησαν οτι ΔΕΝ υπαρχει το παραμικρο προβλημα. Η Αντιπροσωπεια το αναγνωριζει 100% και το σημαντικοτερο? Η Επισκευη (αν χρειαστει κτυπα ξυλο) γινεται εδω Ελλαδα και δεν στελνοντε στο εξωτερικο).

 

Επειδη κ εγω ειμαι ασχετος και με αυτο το PDA θα μπω στον κοσμο του GPS θα ηθελα να ρωτησω.

 

Λογικα λογο των 2GIGA δεν θα χρειαστω καρτουλα μνημης για το Destinator τους χαρτες του και τα extras σωστα?

 

Αν θελω να εχω μεσα ΚΑΙ το DESTINATOR και το IGO μπορω? η χρειαζομαι ξεχωριστες καρτες μνημης?

 

Επισης PDF files βλεπει? Εχει καποιο προγραμα? αν δεν το εχει μπορω να το κατεβασω και να το βαλω? αν ναι απο που?

 

Αν εχω ελληνικα βιβλια σε PDF θα μπορω να τα διαβασω?

 

Μπορω και αν ναι απο που? Να κραταω σημειωσεις (input language) στα Ελληνικα? Τα Ελληνικα Websites θα μπορω να τα διαβαζω?

 

Συγνωμη για τις μπορει και ηλιθιες ερωτησεις μου αλλα ειμαι ψαρας... σχετικα με PDA-GPS-Windows Mobile.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω και εγω με την σειρα μου. Σημερα μολις το παραγγειλα απο PDAPLAZA. 320 ολα μαζι (χωρις ΦΠΑ) αυριο το αργοτερο μεθαυριο θα το εχω στα χερια μου.

 

Ανησυχησα για το οτι δεν βλεπει δικτυο οπως ειπε ο φιλος μας εδω πιο πανω. Εχει καποια βλαβη? Μηπως θελει καποια ρυθμιση, που δεν την εχεις προσεξει ακομα? Αν καποιος ΔΕΝ αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα ας μας πει. Να μπει και η καρδια μας στη θεση της.

 

Τωρα οσο για την εγγυηση πηρα τηλεφωνο την teleservice και τους ρωτησα τι συμβαινει για αγορα απο Ουγγαρια (PDAPLAZA) μου απαντησαν οτι ΔΕΝ υπαρχει το παραμικρο προβλημα. Η Αντιπροσωπεια το αναγνωριζει 100% και το σημαντικοτερο? Η Επισκευη (αν χρειαστει κτυπα ξυλο) γινεται εδω Ελλαδα και δεν στελνοντε στο εξωτερικο).

 

Επειδη κ εγω ειμαι ασχετος και με αυτο το PDA θα μπω στον κοσμο του GPS θα ηθελα να ρωτησω.

 

Λογικα λογο των 2GIGA δεν θα χρειαστω καρτουλα μνημης για το Destinator τους χαρτες του και τα extras σωστα?

 

Αν θελω να εχω μεσα ΚΑΙ το DESTINATOR και το IGO μπορω? η χρειαζομαι ξεχωριστες καρτες μνημης?

 

Επισης PDF files βλεπει? Εχει καποιο προγραμα? αν δεν το εχει μπορω να το κατεβασω και να το βαλω? αν ναι απο που?

 

Αν εχω ελληνικα βιβλια σε PDF θα μπορω να τα διαβασω?

 

Μπορω και αν ναι απο που? Να κραταω σημειωσεις (input language) στα Ελληνικα? Τα Ελληνικα Websites θα μπορω να τα διαβαζω?

 

Συγνωμη για τις μπορει και ηλιθιες ερωτησεις μου αλλα ειμαι ψαρας... σχετικα με PDA-GPS-Windows Mobile.

 

Το iGO το βάζεις με την κάρτα του στην υποδοχή κάρτας η οποία μάλιστα κλείνει και με καπάκι. Το destinator το βάζεις στην μνήμη flash.

 

Δωρεάν επίσημο adobe pdf reader 2 από εδώ: http://www.adobe.com/products/acrobat/readerforppc.html

 

Ελληνικά sites βλέπει κανονικά, αλλά για να γράψεις Ελληνικά πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστή εφαρμογή (π.χ. http://www.penreader.com/index.html)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ συνδέομε με το ρουτερ μου «κανονικά» και παίρνω IP (βλέπω και την MAC Address στο ρουτερ του PDA). ΔΕΝ μπορώ με τίποτα να μπω στο διαδικτιο.:cry:

όταν λες δε μπαίνεις στο διαδίκτυο εννοείς στο internet ή στο τοπικό σου δίκτυο?

 

είναι λίγο μπέρδεμα με τις ρυθμίσεις αλλά θα το καταφέρεις...με wifi,με το usb μη το δοκιμάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εφθασε το ΜΙΟ560 στα χερια μου απο PDAPLAZA.

Εκανε λιγοτερο απο 24 ωρες να ερθει!

Ολα καλα μεχρι στιγμης.

Το πρασινο cdακι δεν μου το διαβαζει ο υπολογιστης. Φαινετε να εχει προβλημα.

Ξερει κανεις αν τα προγραμματα που εχει μεσα ειναι απαραιτητα? τι software εχει μεσα? Απο που αλλου μπορω να τα βρω? (μιας και στο site της ΜΙΟ δεν εχει κατηγορια ακομα για το 560)??

 

Δοκιμασα να συνδεθω με wifi και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

 

Το ψαξιμο της συσκευης συνεχιζεται...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εφθασε το ΜΙΟ560 στα χερια μου απο PDAPLAZA.

Εκανε λιγοτερο απο 24 ωρες να ερθει.

Ολα καλα μεχρι στιγμης.

Ομως το κοκκινο sealed ηταν σπασμενο, οποτε δεν μου ηρθε παρθενο.

Ηταν ηδη φορτισμενο!

Ξεπερναω το σοκ, παω να το βαλω στο usb τα windows δεν βρηκαν driver. βαζω μεσα το cd το πρασινο (MIO560 Software and Documentation) και ο υπολογιστης ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ CD!!

Ειναι χαλασμενο το cd!

 

Πως θα περασω τωρα τα προγραμματα που θελω?

Δεν εχω ιδεα τι προγραμματα εχει μεσα το cd

Δεν εχω ιδεα απο που θα βρω τον driver που χρειαζεται.

Μπορει κανενας να με βοηθησει?

 

Για τις εφαρμογές μην τρελαίνεσαι...

Πήγαινε στην Microsoft για να κατεβάσεις το activesync που σου είναι απαραίτητο, και απο κει και πέρα υπάρχουν τα γνωστά στέκια ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζω το USB πανω συνδεετε κανονικα σε ολες τις σελιδες!!!!!!!!:!:

Τι δεν κανω σωστα;;;;;;;;

 

Είτε μέσω usb με τον υπολογιστή μου είτε μέσω wi-fi βλέπω κανονικά τα sites. Αν το wireless δίκτυο είναι ανοικτό τότε δεν χρειάζεσαι να ρυθμίσεις τίποτα στο pda. Άστο να το βρει και πάτα connect. Όταν εμφανιστεί η ένδειξη connected τότε μπορείς να surfάρεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το αγοράσατε από pdaplaza, πόσο σας κόστισε το P560?

με μεταφορικά UPS πρέπει να είναι 372€ ή 377€

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε περίπου 100 ευρώ σε κάθε τιμή, εκεί θα είναι η τιμή λιανικής.

 

As it was expected Mio Technology introduced today navigation PDA P360 and P560, heirs of P350 and P550 at IFA show in Berlin. They are powered by Windows Mobile 6 running on 400 MHz processors. In addition both models carry SiRF III GPS-receivers onboard and support SD/SDHC cards capacious of up to 4GB. The senior PDA (P560) is equipped with Wi-Fi and Bluetooth wireless modules.

 

Both handhelds will be supplied with MioMap 3 navigation software. Mio P360 has a price tag of €249 without the program and €299 with MioMap 3. Mio P560 will be offered for €349 or €399 on the same conditions. The exact release date hasn’t been unveiled yet.

 

http://www.imageshack.gr/images/g534z3yhtzmmziyyyzja.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα και εγώ χθες απο VNP. Παιδιά αν κάποιος έχει επιδότηση στο Voda200 αξίζει τον κόπο γιατί αφαιρείται απο την τιμή.

Εμένα μου κόστισε 340 ευρω. Δεν είναι και λίγα, αλλά πιστεύω ότι θα είναι ένα PDA που αξίζει τα λεφτά του. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές (όσον αφορά design κλπ), καμία σχέση με το EMPUS που είχα πριν, τώρα σχετικά με το GPS, σήμερα εγκατέστησα το πρόγραμμα που είχα (Papago7) και θα αρχίσω να το τεστάρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τελικά το πήρα και εγώ χθες απο VNP. Παιδιά αν κάποιος έχει επιδότηση στο Voda200 αξίζει τον κόπο γιατί αφαιρείται απο την τιμή.

Εμένα μου κόστισε 340 ευρω. Δεν είναι και λίγα, αλλά πιστεύω ότι θα είναι ένα PDA που αξίζει τα λεφτά του. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές (όσον αφορά design κλπ), καμία σχέση με το EMPUS που είχα πριν, τώρα σχετικά με το GPS, σήμερα εγκατέστησα το πρόγραμμα που είχα (Papago7) και θα αρχίσω να το τεστάρω.

 

Poulaei i vodafone PDA syskevi me epidotisi pou den einai tilefwno? Parakseno!!!! :wacko:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ολα καλα τελικα. Το γλυτωσα το σοκ. Συνγχρονισε και περαστικε το Desti7. Ειμαι κατενθουσιασμενος απο την αγορα μου μεχρι στιγμης. το μεγαφωνακι αρκετα ΔΥΝΑΤΟ. Δεν τρωει κολληματα.

Τι wifi του, ειναι σουπερ.

Απο design ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΠΑΕΙ. Ολο στο χερι το εχω... την γραφιδα τελικα την χρησιμοποιω πολυ λιγοτερο αποσο νομιζα στην αρχη. Full Finger Touch Screen ;)

 

Αυτο που δεν καταφερα ειναι να βρω το cd με το manual και με τo software που ειχε μεσα.

 

Τι ειδους προγραμματα μπορει να ηταν αυτα? και απο που μπορω να τα βρω? Ποια ειναι αυτα τα αλλα στεκια?? Οποιος μπορει ρε παιδια ας μου στειλει κανα PM γιατι ειμαι μεγαλη φρεσκαδουρα σε PDA κατηγοριες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα το παράγγειλα απο το vnp! Έχω επιδότηση απο τη voda 250 ευρώ οπότε μου κόστισε μόνο 190!! Πολύ καλή φάση!!!:):):)

 

Ρε παιδιά, όσοι το πήρατε απο το ίδιο κατάστημα, το πήρατε σφραγισμένο? Γιατι κάτι άκουσα οτι το αυτοκολητάκι είναι κομμένο αλλα όλα τα υπόλοιπα είναi ok! Όποιος μπορεί ας μου πεί please...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες, παρακολουθω το post απο την αρχη και ελεγχω συνεχεια την πορεια του 560 στην Ελλαδα και στο εξωτερικο γιατι θελω να παρω τη συσκευη (γνωριζα τη κυκλοφορια της απο τον Ιουνιο). Εχθες μιλησα με την zegetron και μου ειπε πως προς το τελος της αλλης εβδομαδας θα εχουν νεα σχετικα με την εισαγωγη του 560. Το προβλημα μου ειναι πως η μαμα εταιρεια στο Βελγιο δεν εχει τη συσκευη και ειναι μονο στο global? και αντε πες πως την αγοραζεις απο το pdaplaza, μηπως γινει κανενα μπραφ και σκασει μυτη στην ελληνικη αγορα με καλυτερη τιμη ?!!! (αν και δεν το βλεπω, εδω ακομα ξεπουλανε το 550 απο 312 εως 370 euro).

 

 

Τι κανεις? Αγοραζεις ή περιμενεις ????????

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο το PDAPLAZA και μιλησα με τον Dimitri.

Λοιπον, μου ειπε να μην ανυσυχω για το σπασμενο shield γιατι σε ολα τα κομματια που εχουν, τα σπανε αυτοι και τα φορτιζουν!! Γεια να τσεκαρουν αν τα μηχανηματα ειναι ενταξη κατα την αγορα τους απο τον Καναδα. (κουλο ολο αυτο...)

 

Οποιος αλλος εχει παραγκειλει απο PDAPLAZA μπορει να μου πει αν και σε αυτον ηταν σπασμενο το το κοκκινο shield του κουτιου και φορτισμενο το μηχανημα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...