Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδες, παρακολουθω το post απο την αρχη και ελεγχω συνεχεια την πορεια του 560 στην Ελλαδα και στο εξωτερικο γιατι θελω να παρω τη συσκευη (γνωριζα τη κυκλοφορια της απο τον Ιουνιο). Εχθες μιλησα με την zegetron και μου ειπε πως προς το τελος της αλλης εβδομαδας θα εχουν νεα σχετικα με την εισαγωγη του 560. Το προβλημα μου ειναι πως η μαμα εταιρεια στο Βελγιο δεν εχει τη συσκευη και ειναι μονο στο global? και αντε πες πως την αγοραζεις απο το pdaplaza, μηπως γινει κανενα μπραφ και σκασει μυτη στην ελληνικη αγορα με καλυτερη τιμη ?!!! (αν και δεν το βλεπω, εδω ακομα ξεπουλανε το 550 απο 312 εως 370 euro).

Τι κανεις? Αγοραζεις ή περιμενεις ????????

 

 

 

Αγοραζεις κατευθειαν απο PdaPlaza. Στην Ελλαδα με τετοια τιμη δεν υπαρχει περιπτωση να το βρεις. Τουλαχιστον Οχι συντομα.

και ειδικα αν εχεις καποιο φιλαρακι που να εχει καποια μικροεπιχειρηση τοτε γλυτωνεις και 20% VAT.

Εγω για παραδειγμα το αγορασα στο ονομα μιας φιλης μου που εχει περιπτερο (στο ΑΦΜ του μαγαζιου). και το πληρωσα 320 ευρα μαζι με τα μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

XA και εγω νομιζα πως μονο εγω ειμαι ξυπνιος τετοια ωρα!!!

Τι κανουμε ρε logica1 τετοια ωρα ? Κοτες ταϊζουμε???? χα,χα,χα.

Επι του θεματος ευχαριστω για την απαντηση εχω εταιρεια και θα το κανω ετσι.

Αλλα εχω ακομα καταβαθος κατι που με τρωει γιατι δεν το εχει δωσει η μαμα??

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μόνη διαφορά P550 με P560 είναι το wm6?

Αξίζει η διαφορά τιμής μόνο για αλλαγμένο λειτουργικό?

 

Το Ρ560 έχει παραπάνω WiFi και Bluetooth ;)

Link to comment
Share on other sites

και το Ρ550 έχει ΒΤ και Wifi

η μόνη διαφορά προς το παρόν είναι το λειτουργικό, η διαθέσιμη μνήμη για προγράμματα (2GB αντί των 128MB) και το design

 

 

το περιμένω να μου έρθει να δω αν θα είναι και το δικό μου ανοιγμένο...;)

Link to comment
Share on other sites

και το Ρ550 έχει ΒΤ και Wifi

η μόνη διαφορά προς το παρόν είναι το λειτουργικό, η διαθέσιμη μνήμη για προγράμματα (2GB αντί των 128MB) και το design

 

 

το περιμένω να μου έρθει να δω αν θα είναι και το δικό μου ανοιγμένο...;)

 

Λάθος μου δεν πρόσεξα ότι έλεγε για το P550 :O.. και νόμιζα ότι εννοούσε το Οικονομικότερο Ρ360 :O.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το ψάχνω με τις διαφορές. Κατέβασα ένα .pdf ( http://blogs.msdn.com/jasonlan/attachment/1904298.ashx ) που αναφέρει κάποιες, και καμία δεν βλέπω να μου χρειάζεται.

Δεν ξέρω πόσο σημαντική διαφορά είναι το 1gb rom (ram έχουν ίδια).

Όσοι είχαν και wm5 και wm6 συσκευή, τί διαφορές έχουν δει?

Link to comment
Share on other sites

2gb ειναι και υποθετω οτι δε αρχικα δε θα χρειαστεις καποια καρτα μνημης + το οτι τα 360 και 560 εχουν πολυ πολυ καλυτερο design.
Link to comment
Share on other sites

Τιμή όπως του pdaplaza δεν πρόκειται να υπάρξει στην Ελλάδα αν σκεφτείτε ότι το p550 ακόμα το βρίσκει κανείς μέχρι και 370€! Ο λόγος που έχει καθυστερήσει να έρθει επίσημα στην Ελλάδα είναι γιατί δεν έγινε εγκαίρως ο εξελληνισμός της rom, αφενός, και σε μία διαμάχη που έχει η mio με τη microsoft σε θέματα εκμετάλλευσης mp3 αρχείων.... :confused: έτσι μου είπε τουλάχιστον μία κοπέλα στη Zegetron η οποία μάλιστα απορούσε πως έχω στα χέρια μου μία τέτοια συσκευή! :ninja: Δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί κάτι τέτοιο αλλά σίγουρα κάποιο πρόβλημα υπάρχει και για αυτό τον λόγο δεν υπάρχει στο βελγικό site παρά μόνο στο global.

Για αυτούς που συγκρίνουν το p550 με το p560 θα τους πω ότι τα 2gb μνήμη είναι πολύ χρήσιμα όπως και η δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί κάρτα χωρητικότητας μέχρι 8gb! Επίσης, σχετικά με το gps του, αν και δεν γνωρίζω αν υπήρχε πρόβλημα στο p550, λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Όσον αφορά το κόκκινο αυτοκολλητάκι, ναι, και στο δικό μου κουτί ήταν κομμένο.

Link to comment
Share on other sites

hurin γιατί προβληματίζεσαι?

έχεις το Ρ550 και σκέφτεσαι να το αλλάξεις για το Ρ560 ή δεν έχεις κανένα και σκέφτεσαι ποιο να πάρεις?

Link to comment
Share on other sites

δίνεις και για 1,88 γίγα χώρο παραπάνω και καινούριο λειτουργικό τα 100€ παραπάνω, δεν είναι και λίγα αυτά που παίρνεις.

 

Στο 560 θα κάνω εγκατάσταση όλα τα προγράμματα πλέον στην main memory και στην κάρτα θα βάζω φωτο, ταινίες και όλα τα ξέμπαρκα...;)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το κόκκινο αυτοκολλητάκι, ναι, και στο δικό μου κουτί ήταν κομμένο.

 

Το pda ηταν φορτισμενο??

Link to comment
Share on other sites

Το pda ηταν φορτισμενο??

 

Ήταν μέχρι τη μέση φορτισμένο. Εικάζω ότι μπορεί να το είχαν φορτίσει και λίγο περισσότερο και μέχρι να μου το φέρουν είχε πέσει λίγο η μπαταρία. Γενικά, σε δοκιμή που πραγματοποιώ χωρίς να του κάνω χρήση, η μπαταρία έχει αδειάσει κατά 61% μέσα σε 5-6 μέρες, κάτι που θεωρώ ότι είναι λογικό αν αναλογιστούμε ότι ακόμα η δεν λειτουργεί στο καλύτερο της απόδοσής της.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σήμερα το παράγγειλα απο το vnp! Έχω επιδότηση απο τη voda 250 ευρώ οπότε μου κόστισε μόνο 190!! Πολύ καλή φάση!!!:):):)

 

Ρε παιδιά, όσοι το πήρατε απο το ίδιο κατάστημα, το πήρατε σφραγισμένο? Γιατι κάτι άκουσα οτι το αυτοκολητάκι είναι κομμένο αλλα όλα τα υπόλοιπα είναi ok! Όποιος μπορεί ας μου πεί please...!!

Και σε μένα η κόκκινη σφραγίδα ήταν ανοιγμένη αλλά και στα υπόλοιπα που είχε στο ράφι.

Κατά τα λοιπά, όλο το Σαββατοκύριακο το "έσκισα" στην κυριολεξία και δεν μου κόλλησε ούτε μια φορά. Το προηγούμενο που είχα, έκανα κάθε τρεις και λίγο reset.

Μια απορία. Σε περίπτωση που η μπαταρία ξεφορτιστεί τελείως, ότι είναι εγκατεστημένο στη ROM χάνεται και πρέπει να εγκατασταθεί ξανά?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου ειναι τοσο δυσκολο στο να, απλα κλεισω το μηχανημα. Το κλεινω με το κουμπακι...ξανα ανοιγει. το ξανακλεινω...ξανανοιγει... περα του οτι το βρισκω φοβερα σπαστικο αυτο το θεμα, πηγα και κατεβασα το skmenu.

 

αφου λοιπων ειναι full φορτισμενο, το κανω power off απο εκει και σβηνει. Την αλλη μερα που ξυπναω δεν μπορουσα να το ανοιξω με τιποτα (ουτε με ελαφρο κτυπημα στην οθονη αλλα ουτε και με το κουμπακι απο πανω...οποτε το πηγα με το διακοπτακι κατω off και on στα καπακια...ανοιγει και τι βλεπω?? η μπαταρια ειχε ξεφορτωθει σχεδον εντελως!!! (μου ζητησε να το φορτισω επειγοντος!!)

 

Δηλαδη αν το εχεις ανοικτο αν το εχεις κλειστο οπως και στο καλο να το εχεις αν δεν ειναι σε ρευμα καιει μπαταρια???

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??? (Παντως το εχω βαλει για φορτισει σχεδον 24 ωρες τωρα και θα το βγαλω οπου νανε να δω πως θα παει απο εδω κ περα)

 

Επισης να ρωτησω κατι. Βρηκα το iGO απο τον greek-tracker.com και το περασα στο μηχανημα αλλα δεν μου επαιξε. ξεκινησε η πρωτη σελιδα με την ευρωπη και μου εβγαλε ενα hardwareerrorid

 

Μηπως το igo δεν μπορει να τρεξει απο την μνημη flash οπως το Destinator και θελει αποκλειστικα δικη του καρτουλα μνημης?

 

και τελος (για την ωρα) εχετε καταφερει με καποιο προγραμμα να βλεπετε videakia youtube απο το Mio? και αν ναι με ποιο?

 

(για web browsing τι προτεινετε?? Opera??)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...σήμερα μου ήρθε και εμένα.....απο εμφάνιση είναι πολύ καλό. Η βάση για το αυτοκίνητο είναι πολύ καλύτερη απο αυτή του Ρ350, πιο στιβαρή φαίνεται :):):):)

 

πέρασα κάμποσα προγράμματα, πέρασα και το Destinator......παλεύω προς το παρόν να ξεκινήσω και την κάρτα wifi του pc..... στο router μέσω wifi το σύνδεσα και μπήκε internet κανονικά (με opera) και τώρα θέλω να το συνδέω με το pc με σύνδεση ad-hoc αν τα καταφέρω.....

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς resco file exlporer και resco photo viewer να δουλεύουν full στα wm6??

 

μέσω του router έχει καλύτερες ταχύτητες....μεταφορά αρχείου απο το pc στην κάρτα SD με το ρουτερ είχα 40kbps και από το wifi του υπολογιστή έφτασε μέχρι 15kbps.......θα δοκιμάσω και δίκτυο με BT

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
έχει κανείς resco file exlporer και resco photo viewer να δουλεύουν full στα wm6??

 

μέσω του router έχει καλύτερες ταχύτητες....μεταφορά αρχείου απο το pc στην κάρτα SD με το ρουτερ είχα 40kbps και από το wifi του υπολογιστή έφτασε μέχρι 15kbps.......θα δοκιμάσω και δίκτυο με BT

 

Rikse mia matia sta PM sou. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς οσους το πήραν απο pdaplaza... η UPS σας έστειλε κάποιο email με στοιχεία της αποστολής για να δείτε που βρισκετε το πακέτο σας ;

Πάνε 24 ώρες και δεν έχω λάβει κάποιο email.

 

Ευχαριστώ

LordOfTheRings

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, που μπορώ να βρω το resco keybord full version? Όχι το trial για 14 μέρες...

Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας στείλει pm please!!

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδιά, που μπορώ να βρω το resco keybord full version? Όχι το trial για 14 μέρες...

Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας στείλει pm please!!

Σας ευχαριστω!

 

Des ta pm sou.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς οσους το πήραν απο pdaplaza... η UPS σας έστειλε κάποιο email με στοιχεία της αποστολής για να δείτε που βρισκετε το πακέτο σας ;

Πάνε 24 ώρες και δεν έχω λάβει κάποιο email.

 

Ευχαριστώ

LordOfTheRings

 

Η UPS οχι.

Το PDAPLAZA ομως μου εστειλε ενα εμαιλ οτι το πακετο μου παρεληφθει απο την UPS και μου εδωσε ενα νουμερο (trucking number) .

Αυτο το νουμερο το βαζεις στο trucking system που θα βρεις στο site της UPS και σου λεει που βρισκετε το πακετο σου.

 

Οσο για το RESKO FULL GREEK KEYBOARD μπορειτε να μου στειλετε και εμενα ενα PM??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...