Jump to content

Πυρκαγιές...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι να πεις ρε παιδιά..πόση ασυνειδησία... δηλαδή πόση;;;;;;;;; και λένε για τη γιαγιά με τα κόλυβα και τις οξυγονοκολλήσεις.......δηλαδή τόσα χρόνια οι γριές δε βράζανε κόλυβα και οι οξυγονοκολλητές δε φυλούσαν σε αποθήκες τα υλικά τους...τώρα ξαφνικά συμβαίνουν όλα αυτά μαζί και απανωτά και προκαλούν αυτό το δράμα...για όνομα... ήθελα να 'ξερα αυτοί οι αδίστακτοι και ασυνείδητοι σε ποιον πλανήτη ακριβώς θα πάνε να μετοικήσουν γιατί έτσι όπως τον καταντούν αυτόν εδώ, δεν εξηγείται αλλιώς...θα πρέπει να έχουν κάποιο σχέδιο διαφυγής, αλλιώς είναι απλώς τόσο βλάκες;;;;;;;;;;;;;;;και τα λεφτά γιαπού και για ποιον τα μαζεύουν...δε τους είπε κανείς ότι με ένα σάβανο θα καταλήξουν κι αυτοί όπως τα θύματά τους κι ότι αυτά δεν έχουν τσέπες και εξουσίες;;;;;; τι να πεις... και τι να πούμε για τους πυροσβέστες που οι άνθρωποι είναι όρθιοι μέρες τώρα...δεν ξέρουν πού να πρωτοπάνε, παίζουν το κεφάλι τους κορώνα - γράμματα και τ' ακούνε κι από πάνω...
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 947
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω πιστευω οτι ειναι δουλεια οικοπεδοφαγων,τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν ειναι?:confused::confused:

 

Nαι, όλοι οι οικοπεδοφάγοι συννενοήθηκαν και βάλανε 200 φωτιές ταυτόχρονα σε όλη την Ελλάδα. Επίσης ποιός τρελός θα πήγαινε π.χ στη Μεγαλόπολη να χτίσει? Για να τρώει τα καυσαέρια από το εργοστάσιο της ΔΕΗ? Ή θα κάνει εξοχικό στο Ταύγετο, να πάει να βρει το Λιαντίνη?:O

 

Ο τίτλος του ΑΝΤ1 τα λέει όλα: "Στόχος η Ελλάδα", δηλαδή η αποσταθεροποίηση του κράτους. Σκέψου π.χ μόνο πόσοι θα επωφεληθούν από το πλήγμα στο τουρισμό. Και τέτοια δύναμη και καλή οργάνωση παραπέμπει αλλού. Μην ξεχνάς εξάλλου ότι έχει επιστρατευθεί και η ΕΥΠ και η αντιτρομοκρατική...;)

 

Τέλος, μπορεί να απεχθάνομαι το Καρατζαφέρη, αλλά αυτό που είπε σήμερα ήταν ότι πιο εύστοχο:"Η Ελλάδα ζει τη δική της 11η Σεπτεμβρίου".

Link to comment
Share on other sites

Nαι, όλοι οι οικοπεδοφάγοι συννενοήθηκαν και βάλανε 200 φωτιές ταυτόχρονα σε όλη την Ελλάδα. Επίσης ποιός τρελός θα πήγαινε π.χ στη Μεγαλόπολη να χτίσει? Για να τρώει τα καυσαέρια από το εργοστάσιο της ΔΕΗ? Ή θα κάνει εξοχικό στο Ταύγετο, να πάει να βρει το Λιαντίνη?:O

 

Ο τίτλος του ΑΝΤ1 τα λέει όλα: "Στόχος η Ελλάδα", δηλαδή η αποσταθεροποίηση του κράτους. Σκέψου π.χ μόνο πόσοι θα επωφεληθούν από το πλήγμα στο τουρισμό. Και τέτοια δύναμη και καλή οργάνωση παραπέμπει αλλού. Μην ξεχνάς εξάλλου ότι έχει επιστρατευθεί και η ΕΥΠ και η αντιτρομοκρατική...;)

 

Τέλος, μπορεί να απεχθάνομαι το Καρατζαφέρη, αλλά αυτό που είπε σήμερα ήταν ότι πιο εύστοχο:"Η Ελλάδα ζει τη δική της 11η Σεπτεμβρίου".

ναι δεν το ειχα σκευτει ετσι,λογικα ετσι ειναι:mad::mad::(:mad::(

 

 

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6963964.stm

Link to comment
Share on other sites

πάντως πρέπει να ξυπνήσουμε επιτέλους και τα κόμματα και να αφησούν τις κοκορομαχίες μεταξύ τους και αν δε τα'χουν ξεπουλήσει ήδη όλα - όλοι μαζί - γιατί αυτό δεν είναι απόφαση ενός κόμματος...να δουν τι θα γίνει για να σταματήσει η κατρακύλα...γιατί πραγματικά δεν ξέρω πού πάμε...νομίζω είναι η πρώτη φορά στα 30 μου σχεδόν που το μυαλό μου έχει χαζέψει...έχουμε δει πολέμους να συμβαίνουν - αλλού δόξα τω Θεώ - σειεμούς, τσουνάμι, καταστροφές, 11η Σεπτεμβρίου... και τι δεν έχουμε δει στον μικρό αυτό πλανήτη....αλλά εγώ πρώτη φορά τουλάχιστον δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τι κάνουμε...το μυαλό μου είναι κενό... τι κάνουμε...βλέπουμε φλόγες και τις κοιτάμε...δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα...χθες έκανα ζάπινγκ στις ειδήσεις και έλεγε η Τρέμη σε μία που έλεγε η δόλια ότι είναι εγκλωβισμένοι..."και τώρα τι θα κάνετε δηλαδή; μου λέτε πως δεν μπορείτε να φύγετε και θα καείτε;" και μετά της είπε και γεια και το έκλεισε...συνειδητοποιούσε η Τρέμη και η κάθε Τρέμη τώρα - δεν είναι αυτό το θέμα μας...ότι αυτές μπορεί να ήταν οι τελευταίες κουβέντες που έλεγε αυτό το άτομο με το οποίο μιλούσαν; δηλαδή το διανοείστε; τι κάνουμε;
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοικοι ως γνωστόν περιμένουν όλη η δύναμη της πυροσβεστικής να πάει να στηθεί έξω από το σπίτι της. Δεν τους κατηγορώ, κι εγώ στη θέση τους έτσι ίσως έκανα.

 

Από την άλλη, εξαρτάται τι εννοείς επάρκεια. Για το μέγεθος της καταστροφής που βιώνουμε αυτή τη στιγμή, δε νομίζω ότι επαρκούν οι δυνάμεις της πυροσβεστικής όχι.

 

πάνω σε αυτό προβλήματιζομαι κι εγώ και κατέληξα ότι η πυροσβεστική και τα διασωστικά λογικά υπάρχουν για να εξυπηρετούν στιγμές κρίσης και περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης και σχετικά μεμονωμένες...δηλαδή ένα συγκεκριμένο γεγονός κάθε φορά... τώρα δεν κατέχω γνώσεις και διορθώστε με να κάνω λάθος...αλλά λογικά το σκέφτηκα... Αυτό που συμβαίνει φέτος δεν είναι μεμονωμένα περιστατικά, όπου μπορεί να οργανωθεί μια επιχείριση με επάρκεια δυνάμεων...σαφώς υπάρχουν σε όλη τη χώρα δυνάμεις αλλά όλε ςμαζί ταυτόχρονα σε διαφορετικά σημεία, την ίδια στιγμή και με τον άνεμο να στροβιλίζει κτλ...δε ξέρω ποια χώρα είναι ικανή να ανταπεξέρχεται σε όλη της την έκταση ταυτόχρονα, ικανοποιητικά... φαντάζομαι πως η οργάνωση του κράτους δεν ξεκινά να στηριχτεί σε μια παρανοική κατάσταση σαν αυτή που ζούμε τώρα...δλδ φαντάζομαι δε συστήνεται το Σώμα της πυροσβεστικής πάνω στη βάση ότι όλη η Ελλάδα θα καίγεται ταυτόχρονα από τη μία άκρη στην άλλη, ανεξέλεγκτα, αλλά πάνω σε κάποια λογική αντιμετώπισης μια ελεγχόμενης κρίσης...κι ίσως το ότι αναγκαστικά η καθημερινότητά μας έχει εξελιχθεί σε μια διαρκή κρίση, πρέπει να συμβάλει στην αναθεώρηση των σχεδιασμών... τι να πω....ο Θεός να μας ελεήσει...έχουμε σκληρήνει τόσο πολύ που δε θυμόμαστε ότι ο άνεμος είναι στοιχείο της φύσης κι ίσως χρειάζεται με μια ταπέινωση να ευχηθούμε να κοπάσει κι αυτός...:(

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Και στην Αλεξανδρουπολή του Έβρου κοντά στο χωριό Λουτρά εμφανίστικε πυρκαγιά αλλά ευτυχώς την σβήσανε αμέσως πριν εξαπλωθεί .Απο το μπαλκόνι μου είδα τα ελικόπτερα με το νερό.
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κριμα κριμα κριμα...... :cry:

 

PS: Αμαν ρε συ Bayern7, μου ειχες λειψει....

Προκειμενου να αυξησεις τα μηνυματα σου ή για να γραψεις και εσυ το κατιτις σου, οτι να ΄ναι!!!!:lol:

Να εισαι καλα παντως ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κι ομως ειναι δυνατον. ευτυχως επεσε λιγο ο αερας στο νεοχωρι ζαχαρως και σβηνουν μικροεστιες...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι πραγματικά τραγικό να βλέπεις να καίγοντ έτσι τα σπίτια αθώων πολιτών μετά από 2 μέρες από τότε που ξεκίνησε η φωτιά... Έχω χάσει τα λόγια μου...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Καλά τι γίνεται πάντως συνέχεια νέες εστίες 2 μέρες συνεχόμενα πολύ περίεργα τα πράγματα. :/
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Εδω τα καλα οικοπεδα στα Καλυβια και τη Σαρωνιδα, λεγετε. Εχω και Λαγοννησι, λεγετε. Μην σπρωχνετε, ολοι θα παρετε, καψαμε πολυ πραγμα αυτη τη φορα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το είδατε αλλά το ίδιο ακριβώς με αυτό που συμβαίνει στη χώρα μας συμβαίνει και στην Αλβανία...
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Η Αλβανία ζήτησε βοήθεια από εμάς και αρνηθήκαμε... Από ότι διαβάζω Ελλάδα και Αλβανία βρίσκονται στην χειρότερη κατάσταση...

Α και κάτι που μπορεί τέτοια ώρα να μην νοιάζει και πολύ αλλά στον χάρτη της πολιτικής προστασίας τα Σκόπια ονομάζονται Macedonia(FYROM)

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Έχουν καεί κυκλώματα ή κάτι τέτοιο. Πανελλαδικό το πρόβλημα κυρίως με την Otenet.

Υπομονή...

 

Πραγματικά υπομονή ρε φίλε.. ζείς ένα δράμα!

:mad:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπομονή ρε φίλε.. ζείς ένα δράμα!

:mad:

Υπομονή συνέστησα στην κοπέλα που πόσταρε και είπε οτι έχει πρόβλημα. Μάθε να διαβάζεις πριν πετάξεις τις κοτσάνες και τους ψευτοθυμούς :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

οτι και να λεμε,οτι υποθεσεις και να κανουμε το αποτελεσμα ειναι οτι η ζημια που εχει γινει αυτη την στιγμη σε ομορφους τοπους σε ολη την ελλαδα ειναι ανεπανορθωτη.

οικογενεις βρεθηκαν στον δρομο,ζωες χαθηκαν,περιουσιες και πρασινο κι ολα αυτα δυστυχως δεν εχουν καποιο αντιτιμο περα απο την καταστροφη που καποιοι προκαλεσαν με συμφεροντα η οχι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η Ντορα τωρα ανεφερε πως στελνει βοηθεια η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ και ΡΩΣΙΚΗ κυβερνηση!

Τα σχολια σας παρακαλω...

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι λιγο αργα πια??

 

η βοηθεια για μενα επρεπε να ηταν εδω απο χθες το πρωι...

 

χθες το πρωι ειχαμε 160 μετωπα ενεργα και μεχρι το βραδυ εγιναν 200....

 

ποσες ζωες και

ποσα σπιτια θα ειχαν σωθει αν η βοηθεια ηταν ηδη εδω απο χθες η ακομα καλυτερα .......ΑΜΕΣΑ ??;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το είδατε αλλά το ίδιο ακριβώς με αυτό που συμβαίνει στη χώρα μας συμβαίνει και στην Αλβανία...

 

Ρε παιδιά αυτή τη στιγμή όλη η Νότια/Νότιοανατολική Ευρώπη καίγεται. Είτε έχουν κι αυτές οι χώρες εκλογές η κάποια τρίτη χωρα (πιθανώς οι Maldives) να θέλουν να επωφεληθούν τουριστικά.

 

Το ότι στη χωρα μας υπάρχουν και θύματα σημαίνει κατεμέ 2 πράγματα (κατά πασα πιθανότητα συνδυασμός και των 2).

 

1) Οι φωτιές που αντιμετωπίζουμε εδώ είναι όντως μεγαλύτερης έντασης από όλες τις άλλες χώρες που καίγονται αυτή τη στιγμή

 

2)Μας δέρνει τρομερή ανοργανωσιά και ηλιθιότητα ως λαό, οποτε από τη 1 οι αρχές δε μπορούν να οργανώσουν μια σωστή εκκένωση κι από την άλλη οι κάτοικοι προτιμούν να καούν ζωντανοί παρα να αφήσουν τα σπίτια τους.

Link to comment
Share on other sites

48 σχεδον ωρες μετα την εκδηλωση της πρωτης πυρκαγιας στη ζαχαρω κι ακομα μαινεται ανεξελεγκτη...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...