Jump to content

Πυρκαγιές...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στη ζαχαρω η φωτια ξεκινησε κοντα απο στο σπιτι μου (στα 1500 μετρα) απο μια γιαγια που προσπαθουσε να αναψει εναν υπαιθριο φουρνο. ετσι λεγεται τουλαχιστον. ομως στον κακοβατο, στον προφητη ηλια, στον καιαφα στου κουμουθεκρα και ισως και σε αλλα χωρια ηταν καθαρα ΕΜΠΡΗΣΜΟΣ. μιλαμε για αποστασεις 4 και 5 χλμ, που δεν γινεται να μεταφερθει η φωτια σε δευτερολεπτα, και μιλαμε για εστιες που ξεπεταγονταν ανα 100 μετρα. πολυ ευκολα καποιος με μηχανακι μπορουσε να περασει και να πεταει στουπια αναμενα...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 947
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παντως απο οτι καταλαβα μεχρι τωρα,κανεις δεν εδωσε εντολες στις περισσοτερες των περιπτωσεων.ολοι περιμενεν απο καποιον αλλο...

 

 

Με την ανοργανωσιά που μας δέρνει, αυτό μπορώ να το πιστέψω δυστυχώς. Οι τοπικοί δήμοι και οι κοινότητες αντί να έχουν έτοιμα από πριν σχέδια εκκένωσης το μονο που ξέρουν είναι να κατηγορούν την πυροσβεστική και το (κεντρικό) κράτος. Το κράτος το μονο που ξέρει είναι να κατηγορεί τους εμπρηστές και ούτω καθεξής... όλοι ξέρουμε να φωνάζουμε αλλα κανεις μας (βάζω και τον εαυτό μου) δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μα και σχεδιο εκκενωσης να υπηρχε κανεις δεν υπηρχε να πει στα ταομα αυτα να φυγουν!!!

τους μαζευαν σε εκκλησιες ή στις πλατειες του χωριου και περιμεναν ολοι μαζι να τους πει καποιος τι να κανουν..

ενα ****τηλεφωνο δε σηκωσε κανεις για να δωσει εντολες..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ολα αυτα τα χωρια κατω στη ζαχαρω που καηκαν ανθρωποι ολα εγιναν γρηγορα. για να καταλαβεται τη μορφολογια, φανταστειτε εναν κεντρικο επαρχιακο δρομο και ανα τακτα διαστηματα εχει καθετους δρομους που καταληγουν στα χωρια, στις πλατειες συνηθως. αν παρει φωτια αυτος ο καθετος δρομος δεν εχουν τροπο διαφυγης. ετσι ειναι αυτα τα χωρια δυστυχως. μακιστος, κουμουθεκρα, τσορβατζη, αλβενα, γλατσα ολα ετσι ειναι. ενας κεντρικος δρομος που καταληγει στο χωριο και τιποτε αλλο...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? απο τη ζαχαρω δεν θα περναει ο καινουριος δρομος που θα ξεκινα απο την κορινθο (που κοβει την πελοπονησσο στη μεση)???:worry:

 

αν ειναι ετσι υπαρχει μεγαλο κινητρο εμπρισμου..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στη ζαχαρω η φωτια ξεκινησε κοντα απο στο σπιτι μου (στα 1500 μετρα) απο μια γιαγια που προσπαθουσε να αναψει εναν υπαιθριο φουρνο. ετσι λεγεται τουλαχιστον.

 

Αυτο μου θυμιζει τη γιαγια στα Κουνινά στην Αχαια που υποτιθεται οτι εβαλε τη φωτια γιατι ηταν πνευματικα ασταθης και μισουσε τους συγχωριανους της. Δεν μπορω να πιστεψω τοσο ευκολα οτι την ιδια μερα που η γιαγια αναψε τη φωτια στο φουρνο ΕΤΥΧΕ να αναψουν αλλες 180 εστιες κοντα. Δεν το αποκλειω απλα θεωρω οτι οι γιαγιαδες γινονται λιγο αποδιοπομπαιος τραγος για το οργανωμενο προφανως σχεδιο εμπρηστων.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

περναει η ιονια οδος. ενδεχεται να ειναι αιτια εμπρησμου, γιατι πλεον δεν υπαρχει βιοτοπος και δεν υπαρχει λογος να κανουν ακριβα εργα προστασιας του (ημιυπογεια οδος 2 λωριδων ανα κατευθυνση σε μηκος 1000 μετρων)...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ντεμπ στη μεγαλοπολη η φωτια οντως ξεκινησε απο ενα αυτοκινητο που πυρωσε και δεν προλαβαν να το σβησουν. μπορει να ξεκιναει απο ενα ατυχημα, αλλα η στιγμιαια εξαπλωση της δεν ειναι τυχαιο συμβαν. ακομα κι αν ξεκινησε οπως σου ειπα (πιθανον), στα υπολοιπα μερη που ανεφερα ηταν καθαρα εμπρησμος. ολες οι μοναδες της πυροσβεστικης βρισκονταν στον παρνωνα και στον ταυγετο, δυνατος αερας φυσουσε οποτε υπηρχαν οι συνθηκες να εξαπλωθει η φωτια η να γινει ενας επιτυχης εμπρησμος.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

"Να πάρουν τα 3 οι γιαγιάδες εμπρηστές, για τον π****ο τελίως." Το ίδιο και οι εμπρηστές. Ωραία θαταν αντι να κωλοβαράνε στη φυλακή να φυτέυουν 10 χρονάκια δεντρα που πληρώνουν απο την τσέπη τους. Αλλά που τέτοια δικαιοσύνη.
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γεμισε η ηλεια(και ολη η υπολοιπη ελλαδα) εμπρηστικους μηχανισμους και ακομη υπαρχουν αμφιβολιες?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει...η γιαγια που πηγε να κανει κατι και ξεφυγε απο τον ελενχο της δε πιστευω να το ηθελε...

 

πως γινεται σε μερη που σημερα εφτασε η φωτια να υπαρχουν εγκλωβισμενοι;;απο χτες βουιξε ο τοπος.δεν σηκωθηκαν να φυγουν με το που ειδαν την φωτια να πλησιαζει;;

 

44 οι νεκροι :(

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει...η γιαγια που πηγε να κανει κατι και ξεφυγε απο τον ελενχο της δε πιστευω να το ηθελε...

 

πως γινεται σε μερη που σημερα εφτασε η φωτια να υπαρχουν εγκλωβισμενοι;;απο χτες βουιξε ο τοπος.δεν σηκωθηκαν να φυγουν με το που ειδαν την φωτια να πλησιαζει;;

 

44 οι νεκροι :(

 

απ οτι καταλαβα ηταν αργα οταν ξεκινησαν να φευγουν απο τα σπιτια τους με τα αυτοκινητα τους γιατι η φωτια ειχε φτασει στο δρομο..:worry:

 

Οι περισσοτερι νεκροι ηταν ηλικιωμενοι που δεν ηθελαν να φυγουν??:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απ οτι καταλαβα ηταν αργα οταν ξεκινησαν να φευγουν απο τα σπιτια τους με τα αυτοκινητα τους γιατι η φωτια ειχε φτασει στο δρομο..:worry:

 

μα το αυτονοητο ειναι πως οταν καιγεται ενα χωριο και η φωτια δεν μπορει να αντιμετωπισθει,θα περασει και στο διπλανο χωριο....
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

στη ζαχαρω η φωτια ξεκινησε κοντα απο στο σπιτι μου (στα 1500 μετρα) απο μια γιαγια που προσπαθουσε να αναψει εναν υπαιθριο φουρνο.

Αυτό έγινε στον Πάρνωνα.

 

Όσοι κατηγορείτε αυτούς που έκατσαν πίσω, για ελάτε λίγο στη θέση τους. Όταν βλέπεις την περιουσία σου να απειλείται έτσι, το τελευταίο πράγμα που σκέφτεσαι είναι να φύγεις και την αφήσεις πίσω στο έλεος της φωτιάς. Όχι οτι το επικροτώ, αλλά μάλλον κι εγώ εκείνη τη στιγμή πάνω στον πανικό το ίδιο θα έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Αντε γιατι σιχαθηκα τον "αγανακτησμενο πολιτη" που βριζει το "κακο κρατος" που δεν εχει ενα πυροσβεστη σε καθε σπιτι και χωριο. Αυτοι με τα μαντρια τους και τις ανεξελεγκτες χωματερες δεν κοιτανε τα χαλια τους. Οι ιδιοι ειναι που κανουν βοσκοτοπια και καλλιεργουν τις δασικες εκτασεις παρανομα. Ουστ απο δω.
Link to comment
Share on other sites

gmac τον παππου και την γιαγια που ζουνε τοσα χρονια σπιτι τους αν δε τον παρεις απο το χερι να τον βγαλεις απο το σπιτι,θα μεινει εκει να προσπαθησει να περισωσει την περιουσια του..

Εγω αυτη τη λογικη δεν την καταλαβαινω, σιγουρα δεν μπορεις να αφησεις ετσι περιουσια που εχεις φτιαξει μια ζωη ολοκληρη αλλα ρε ****** μου οταν παιζεται η ζωη σου τι διαολο;:confused:Τι να σωσουν αλλωστε; Να ριξουν με το λαστιχο;

 

 

Παντως πιανεται η καρδια μου να βλεπω ειδησεις πλεον, καταγομαι κι απο κει κοντα(Κυπαρισσια) και ποναω διπλα. Οποιος πιστευει οτι αυτα δεν εχουν να κανουν με πολιτικη, συμφεροντα και λοιπα πραγματικα ειναι αφελης...Να μια περιπτωση που θα υποστηριζα την θανατικη ποινη...:mad:

 

Επισης μου την δινει που τα βαζουν με τους πυροσβεστες λες κι ειναι ο θεος να ριξει μια βροχη να τα σβησει ολα...Ανθρωποι ειναι και μονο το γεγονος οτι εχουν καει ζωντανοι και τραυματιστει τοσοι δειχνει την αυτοθυσια τους. Το προβλημα δυστυχως ειναι οτι δεν υπαρχει συντονισμος και οργανωση. Αλλα με τοσες φωτιες δεν πιστευω οτι ΟΣΗ οργανωση και να υπηρχε δεν θα καιγοντουσαν χωρια/εκτασεις ισως ομως με καλυτερη οργανωση να μην ειχαμε θυματα... :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσοι κατηγορείτε αυτούς που έκατσαν πίσω, για ελάτε λίγο στη θέση τους. Όταν βλέπεις την περιουσία σου να απειλείται έτσι, το τελευταίο πράγμα που σκέφτεσαι είναι να φύγεις και την αφήσεις πίσω στο έλεος της φωτιάς. Όχι οτι το επικροτώ, αλλά μάλλον κι εγώ εκείνη τη στιγμή πάνω στον πανικό το ίδιο θα έκανα...

 

Εγω αυτη τη λογικη δεν την καταλαβαινω, σιγουρα δεν μπορεις να αφησεις ετσι περιουσια που εχεις φτιαξει μια ζωη ολοκληρη αρα ρε ****** μου οταν παιζεται η ζωη σου τι διαολο;:confused:Τι να σωσουν αλλωστε; Να ριξουν με το λαστιχο;

 

+1 στη sofi. Αν απειλείται η ζωή σου και έχεις τα λογικά σου, θα κοιτάξεις να σώσεις τον εαυτό σου και την οικογένεια σου, όχι τα τούβλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, αλλά εκείνη τη στιγμή είναι πιο δύσκολο να κρατήσεις την ψυχραιμία σου και να σκεφτείς λογικά. Κατά τη γνώμη μου είναι εν μέρει δικαιολογημένες τέτοιες κινήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι ιδιοι ειναι που ξοδευουν τα χρηματα της τοπικης αυτοδιοικησης σε χορους και πανηγυρια και να προσλαβουν κανενα κολλητο αντι να παρουν μετρα πυροσβεσης, δεν θελουν τις ΧΥΤΑ στην περιοχη τους, χτιζουν παρανομα τα κολο-σπιτα τους χωρις κανενα μετρο και μελετη . Ολα πληρωνονται σε αυτη τη ζωη. Δεν τους λυπαμαι καθολου, ειναι οι πρωτοι και μοναδικοι ενοχοι, τα δαση λυπαμαι μονον.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα εβαζα την ουρα στα σκελια κι οπου φυγει φυγει...Δεν τις δικαιολογω αυτες τις ενεργειες, αυτο ειναι αυτοκτονια. Δεν τους φταιει κανεις οταν (σε περιπτωσεις) υπαρχουν καποιες ελπιδες εκκενωσης/διαφυγης κι οι μισοι προσπαθουν να πεισουν τους αλλους μισους να φυγουν απο το χωριο, ειδα πριν στις ειδησεις οτι ενας τυπος δεν εφευγε γιατι δεν επειθε τον πατερα του να φυγει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο με τη γιαγια εγινε και στα μερη μου. το ειπε ο δημαρχος... δεν ξερω αν ηταν ακριβως υπαιθριος φουρνος αλλα απο καποια γιαγια πρεπει να ξεκινησε απο ατυχημα, αλλα απο κει και περα ανελαβαν οι γνωστοι...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τη γιαγια εγινε και στα μερη μου. το ειπε ο δημαρχος... δεν ξερω αν ηταν ακριβως υπαιθριος φουρνος αλλα απο καποια γιαγια πρεπει να ξεκινησε απο ατυχημα, αλλα απο κει και περα ανελαβαν οι γνωστοι...

 

 

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω. Δηλαδή οι εμπρηστές περίμεναν να ανάψει μια φωτιά από λάθος για να ανάψουν μετά κι αυτοί άλλες εστίες? Η έτυχε κι η γιαγιά έκανε τη ****** την ίδια μέρα που είχαν σκοπό να χτυπήσουν οι εμπρηστές.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Mia fwtia ksekina stin Zaxarw logw blakeias, logw xwmaterwn, logw au8airetwn ktismatwn, logw enos kalwdiou tis DEH , logw logw... H purosbestiki trexei na tin sbisei, kai briskei eukaireia o X empristis na anapsei mia fwtia stin Lakwnia. Trexei i purosbestiki, diaspwntas tis dunameis tis, kai enas Y empristis anabei mia fwtia stin Penteli. K.o.k. An eixame MONO tin fwtian sti Zaxarw, auti 8a eixe sbistei se misi mera to polu.
Link to comment
Share on other sites

και δεν ειναι μονο το σημερινο..

με τις βροχες τι θα γινει;;;;;

οταν τα σπιτια θα ξεφυτρωνουν σα τα μανιταρια τι θα γινει;;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...