Jump to content

Κατάργηση κουβέρ στα εστιατόρια


panpap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 214
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τί είναι το κουβέρ?

 

ta stantar pou sou fernoune otan pas se kapio esteiatorio/taverna

maxairopirouna pswmi ktl k ta xrwnoune kanonika

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως η κατάργηση και του κουβέρ αλλά και του χαρτόσημου δεν οφελούν τον καταναλωτή/ενοικιαστή, απλά είπα πως από τη μεριά τους οι πωλητές/ιδιοκτήτες, με τις τροποποιήσεις που κάνουν στα τιμολόγιά τους, εξαλείπουν το πιθανό κέρδος του καταναλωτή και το μετατρέπουν σε κέρδος της επιχείρησης. Αυτό συμβαίνει λόγο ελειπών ελέγχων από τη μεριά του κράτους, αλλά και από νομιμοφανή τερτίπια από την άλλη.

 

 

Ξεχνάς την έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης που μας διακρίνει ...

Link to comment
Share on other sites

ta stantar pou sou fernoune otan pas se kapio esteiatorio/taverna

maxairopirouna pswmi ktl k ta xrwnoune kanonika

 

eyxaristw

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συνέβη το εξής. Χρέωσαν 2.40 Ε 2 ψωμάκια με λίγο βούτυρο. Όταν ρώτησα εάν καταργήθηκε το κουβέρ μου είπαν πως δεν ειναι κουβέρ αλλά είναι ψωμί. Ζήτησα να το πάρουν πίσω και να το αφαιρέσουν από τον λογαριασμό γιατι δεν το είχα ζητήσει γιατί πολύ απλά δεν τρώω ψωμί! Τότε ήρθε ο ιδιοκτήτης και μου είπε πως αυτο ισχύει για τα μπουζούκια...Μετά μου είπε πως εμείς προσφέρουμε ψωμάκι με βούτυρο. Του είπα πως δεν το προσφερουν αλλά το χρεώνουν!Τότε αυτός θίχτηκε και ρώτησε αν τον αποκαλώ απατεώνα...και εγώ είπα πως εσεις ειπατε κάτι τέτοιο, όχι εγώ! Κοινώς μου επιτέθηκε πολύ ασχημα και είχε πολύ άσχημη συμπεριφορά ενώ θα μπορούσε απλά να τα παρει πίσω και να τα αφαιρέσει. Στο τελος δεν μας τα χρεωσε και του ειχαμε φάει και μισό ψωμάκι! :p

Άυριο θα πάρω και εγώ στο μαγικό νουμεράκι...;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάπου το ΦΕΚ να το πάρουμε :):)

 

Ευχαριστούμεεεεε :)

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αριθμ. Α2-2207 (ΦΕΚ Β΄ 815/24.5.2007)

Αντικατάσταση ορισμένων άρθρων της α.δ. 14/1989, στα πλαίσια αναμόρφωσης και

εκσυγχρονισμού των ρυθμίσεων αυτής.

 

Αρθρο 8

Τροποποιήσεις ορισμένων διατάξεων

του κεφαλαίου 11 της α.δ. 14/1989

 

1. Το άρθρο 201, όπως αντικαταστάθηκε με την α.δ. 1/2000, αντικαθίσταται ως

ακολούθως:

 

"Αρθρο 201

Σουβλάκια

 

1. Επιτρέπεται στα κέντρα και καταστήματα εστίασης (εστιατόρια, ταβέρνες,

ψητοπωλεία και λοιπά παρόμοια) να παρασκευάζουν και προσφέρουν στην

κατανάλωση (καθήμενους ή μη πελάτες) τα παρακάτω είδη σουβλακίων κατά

τεμάχιο.

 

α) Γύρο από αυτοτελή κομμάτια κρέατος.

 

β) Γύρο από κιμά, εφόσον αυτός πληροί τους όρους και προϋποθέσεις του

άρθρου

333 της παρούσας.

 

γ) Καλαμάκια με νωπό χοιρινό κρέας.

 

δ) Μπιφτέκι από κιμά μοσχαρίσιο ή από κιμά κατεψυγμένου αιγοπροβείου

κρέατος.

 

2. Τα ανωτέρω κέντρα και καταστήματα υποχρεωτικά αναγράφουν στους

τιμοκαταλόγους τους, όσο και σε αναρτημένες πινακίδες στο χώρο εξυπηρέτησης

πελατών:

 

α) Την τιμή προσφοράς κάθε σουβλακίου χωριστά με μνεία του είδους του

κρέατος ή κιμά που είναι παρασκευασμένο το είδος αυτό (π.χ. χοιρινό,

μοσχαρίσιο, αιγοπρόβειο).

 

β) Το βάρος σε ποσότητα ψημένου κρέατος, προκειμένου για τον γύρο (ντονέρ),

κατά τη βούληση της επιχείρησης.

 

γ) Το βάρος, σε ποσότητα ψημένου κρέατος, προκειμένου για χοιρινό κρέας σε

καλαμάκι.

 

δ) Τον αριθμό και το βάρος ψημένων μπιφτεκιών προκειμένου για σουβλάκια από

κιμά.

 

ε) Το βάρος κάθε πίτας που περιτυλίγει τα σουβλάκια αυτά.

 

στ) Το βάρος ψωμιού ή αρτιδίου πολυτελείας, που προσφέρεται με τα σουβλάκια

αυτά, εφόσον τα εν λόγω είδη αρτοποιίας δεν διατίθενται δωρεάν".

 

2. Το άρθρο 211 αντικαθίσταται ως ακολούθως:

 

"Αρθρο 211

Παροχή κουβέρ στα κέντρα εστίασης,

αναψυχής και διασκέδασης το οποίο

δεν χρεώνεται στους πελάτες

 

Προκειμένου για κέντρα και καταστήματα εστίασης, αναψυχής, ψυχαγωγίας και

διασκέδασης, δεν επιτρέπεται να χρεώνουν στην πελατεία τους αξία, που αφορά

το λεγόμενο "ΚΟΥΒΕΡ" (π.χ. σερβίτσια, μαχαιροπήρουνα, πετσέτες κλπ.).

 

.....9. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου αφορούν και τα κέντρα και καταστήματα

που λειτουργούν σε Ξενοδοχεία και Ξενοδοχειακά συγκροτήματα, εντός

επιβατικών

πλοίων και εντός αμαξοστοιχιών του ΟΣΕ".

Link to comment
Share on other sites

Με ειδική διευκρινιστική εγκύκλιο της, η Γενική Γραμματεία Εμπορίου του Υπουργείου Ανάπτυξης γνωστοποιεί ότι μετά από ελέγχους που πραγματοποίησε σε καταστήματα εστίασης και αναψυχής, διαπίστωσε ότι μετά την κατάργηση του «κουβέρ» εμφανίζονται χρεώσεις που αναφέρονται σε:

 

1.Ψωμί

 

2.Ψωμί με βούτυρο

 

3.Ψωμί με πατέ ελιάς κλπ

 

 

Διευκρινίζεται, λοιπόν, ότι κατά τις ισχύουσες διατάξεις, όλα τα προσφερόμενα είδη (ψωμί, ψωμί με βούτυρο, φαγητά, σαλάτες, ποτά, γλυκά, καφέδες κλπ) αναγράφονται υποχρεωτικά στους τιμοκαταλόγους με τις αντίστοιχες για κάθε είδος τιμές προσφοράς. Με βάση τους εν λόγω τιμοκαταλόγους είναι στη διακριτική ευχέρεια του πελάτη να επιλέξει και να παραγγείλει το είδος της αρεσκείας του.

 

 

 

Κατά συνέπεια, οποιαδήποτε ενέργεια από την πλευρά του καταστηματάρχη να χρεώσει στον πελάτη είδος όπως π.χ. ψωμί, ψωμί με βούτυρο, ψωμί με πατέ ελιάς, εμφιαλωμένο νερό κλπ που ο τελευταίος δεν έχει παραγγείλει, συνιστά παράβαση του άρθρου 32, παρ. 7 του Αγορανομικού Κώδικα και του Ν. 1401/83.

 

Αρθρ. 32.

 

Με φυλάκισιν τουλάχιστον τριών μηνών και με χρηματικήν ποινήν

τιμωρούνται:.....

....7. 'Οστις, πωλών αγαθά, απαιτεί ή υποχρεώνει τον αγοραστήν εις την

συναγοράν υπό τούτου και ετέρου είδους μη ζητουμένου υπ' αυτού

Link to comment
Share on other sites

Είναι τουλάχιστον γελοίο να πληρώσεις 80 -100 € (4 άτομα) και ενώ έχεις αποκομίσει τα καλύτερα από το εστιατόριο, μόλις έρθει ο λ/σμος να δεις ότι σου έχουν χρεώσει κουβέρ. Με 4 € θα ζήσουν? Δεν καταλαβαίνουν ότι αυτοδυσφημούνται?

Σταμάτησα πια να μαλώνω, κάνω άλλο κόλπο. Λέω στο γκαρσόνι όταν πληρώνω το λσμό: το κουβέρ που μου χρέωσε το αφεντικό σου είναι το μπουρμπουάρ σου. Φταίει το γκαρσόνι θα μου πεις: όχι, ούτε όμως εγώ.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ωραίος ο murex.

ευτυχώς στην Κύπρο ακόμα να αρχίσουν να χρεώνουν κουβέρ.. (ή άρχισαν?)

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ο murex.

ευτυχώς στην Κύπρο ακόμα να αρχίσουν να χρεώνουν κουβέρ.. (ή άρχισαν?)

 

Ναι το 'χαμε εξκλουσιβ κι αυτο! Παλι καλα που το κοψανε απο τη ριζα! :)

Κι οσοι το συνεχιζουν, κανεις μια καταγγελια και τους κοβουν κι αλλα μαζι :worry: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα απο φαγητό με τον πατέρα μου, πληρώσαμε κουβέρ κανονικά, εγώ ήθελα να το θέσω στον υπεύθυνο αλλά ο πατέρας μου δεν είχε διάθεση οπότε δεν είπα κάτι. Κράτησα την απόδειξη η οποία γράφει κουβέρ 1€, μπορώ να την χρησιμοποιήσω για να κάνω καταγγελία?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα απο φαγητό με τον πατέρα μου, πληρώσαμε κουβέρ κανονικά, εγώ ήθελα να το θέσω στον υπεύθυνο αλλά ο πατέρας μου δεν είχε διάθεση οπότε δεν είπα κάτι. Κράτησα την απόδειξη η οποία γράφει κουβέρ 1€, μπορώ να την χρησιμοποιήσω για να κάνω καταγγελία?

Γενική Γραμματεία Καταναλωτή 1520

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κάποιος που μπορεί να κατεβάσει το pdf απο το Εθνικό τυπογραφείο (et.gr) ας μου το στείλει, γιατί δεν έχω λογαριασμό εκεί. Το έντυπο είναι το:

 

ΦΕΚ B 815/24.05.2007

 

(απο το et.gr > αναζήτηση ΦΕΚ > 2007 Τεύχος Β > Αριθμός ΦΕΚ απο 815 > εως 815 > κουμπί Αναζήτηση ΦΕΚ)

 

και το email μου είναι

kennydopegr PAPAKI gmail TELEIA com

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήγαμε σε ένα ρεμπετάδικο 5 άτομα, και μας χρέωσαν αντί για κουβέρ το νερό και το ψωμί 3.50ευρώΧ5 άτομα που είμασταν. Βέβαια έκανα φασαρία, ήρθε ο υπεύθυνος και προσπάθησε να δικαιολογηθεί, και στο τέλος δεν μας πήρε καθόλου λεφτά. 164 ευρώ παρακαλώ. Είναι σωστό αυτό? καλά έκανα που διαμαρτυρήθηκα?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήγαμε σε ένα ρεμπετάδικο 5 άτομα, και μας χρέωσαν αντί για κουβέρ το νερό και το ψωμί 3.50ευρώΧ5 άτομα που είμασταν. Βέβαια έκανα φασαρία, ήρθε ο υπεύθυνος και προσπάθησε να δικαιολογηθεί, και στο τέλος δεν μας πήρε καθόλου λεφτά. 164 ευρώ παρακαλώ. Είναι σωστό αυτό? καλά έκανα που διαμαρτυρήθηκα?

Και το ρωτας αν εκανες καλα;Μια χαρα εκανες.Αμα ολοι αντιδρουσαν δεν θα ειχαμε τετοια φαινομενα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Σϋμφωνα με ερμηνευτική εγκύκλιο του Υπουργείου, εφ' όσον στα καταστήματα χρεώνουν το ψωμί, κριτσίνια, παξιμαδάκια, βουτυράκια κ.λ.π., θα πρέπει να αναγράφουν την τιμή εκάστου είδους ξεχωριστά, και να τα σερβίρουν μόνον όταν και εφ' όσον τα παραγγείλει ο πελάτης..
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και το αλλο κολπο!

Σου φερνουν ψωμακια, ντιπς και οτι αλλο εισαγωγικο εχουν οπως παλια και σου φερνουν και εμφιαλωμενο νερο σε αναλογη τιμη για να βγαλουν το κοστος!

Η αποδειξη δεν γραφει ουτε κουβερ ουτε ψωμι. Φυσικα εσυ δεν εχεις ζητησει εμφιαλωμενο νερο αλλα θα το πληρωσεις...φαινεται της βρυσης ειναι μολυσμενο και δεν πινεται στο The Mall.

Οτι νερο να'ναι θα σου φερουν στο Off Road Kitchen; Για τι τους περασατε; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα δέχεστε ρε παιδιά όταν σας τα φέρνουν;Πείτε τους δεν τα παραγγείλαμε αυτά πάρτα πίσω.Τόσο απλά :confused:

Link to comment
Share on other sites

ti na pw kai gw pou plhrwsa to kalokairi sto milano 10euro kouver epeidi etrwga apenanti apo to duomo..... otan rwthsa ton servitoro giati toso poly mou edeixe apenanti ton nao.....kai meta ekane ton kinezo kai phge se alla koroida touristes

 

Υπαρχει και το αλλο κολπο!

Σου φερνουν ψωμακια, ντιπς και οτι αλλο εισαγωγικο εχουν οπως παλια και σου φερνουν και εμφιαλωμενο νερο σε αναλογη τιμη για να βγαλουν το κοστος!

Η αποδειξη δεν γραφει ουτε κουβερ ουτε ψωμι. Φυσικα εσυ δεν εχεις ζητησει εμφιαλωμενο νερο αλλα θα το πληρωσεις...φαινεται της βρυσης ειναι μολυσμενο και δεν πινεται στο The Mall.

Οτι νερο να'ναι θα σου φερουν στο Off Road Kitchen; Για τι τους περασατε; :rolleyes:

 

se ayto to magazi einai genikotera kleftes....:O

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα δέχεστε ρε παιδιά όταν σας τα φέρνουν;Πείτε τους δεν τα παραγγείλαμε αυτά πάρτα πίσω.Τόσο απλά :confused:

 

Να σου πω την αληθεια δεν ηθελα να χαλαστω γιατι περιμενα να χρεωσουν κουβερ και να κανω σκηνη στο μαγαζι για να βγαλω το αχτι μου (:p) και τελικα δεν χρεωσαν.

Εβγαλαν βεβαια τα λεφτα τους απο το νερο αλλα αφου και αυτα τα φαγαμε και το νερο το ηπιαμε, ημουνα και μπαϊλντισμενος, ηταν και πολυ ευγενικη η σερβιτορα...λεω αστο να παει, θα τους θαψω στο myphone και δεν θα ξαναπατησω το ποδι μου εκει! :p

Link to comment
Share on other sites

ti na pw kai gw pou plhrwsa to kalokairi sto milano 10euro kouver epeidi etrwga apenanti apo to duomo..... otan rwthsa ton servitoro giati toso poly mou edeixe apenanti ton nao.....kai meta ekane ton kinezo kai phge se alla koroida touristes

 

Θα τρελαθώ!! :wacko: Το κουβέρ εκεί πάει ανάλογα με την θέα;;

Και κάτι άλλο: Αυτή η κατάργηση ισχύει μόνο για Ελλάδα;

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το Μιλάνο που ανέφερε η evangelia, προσωπικά δεν έχω δει κουβέρ σε καμία χώρα που έχω ταξιδέψει.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...