Jump to content

Κατάργηση κουβέρ στα εστιατόρια


panpap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εμείς στην αλυσίδα ξενοδοχείων που εργάζομαι, θα αυξήσουμε τα πιάτα μας....

λογικό και επόμενο,

 

για μένα πάντως η κοροιδία τόσα χρόνια ηταν στα στύλ Fridays, οπου είχες χαρτοπετσέτα,χαρτινο σουπλά και μαχαιροπήρουνο... ενώ στα ξενοδοχεία και κάποια άλλα εστιατόρια, είχες και τον πολτό ελιάς σου, και τα dip σου κτλ.

 

Επομενο ναι, λογικο οχι .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επομενο ναι, λογικο οχι .

 

και λογικό είναι....

αν σου φέρω μονάχα μαχαιρι,πηρούνι,ποτήρι και πετσέτα μην μου πείς μετά που είναι το ψωμί,τα κριτσίνια,το βούτυρο,ο πολτός ελιάς,οι ελιές κτλ.

αυτά θα στα χρεώσω κανονικότατα αλλιώς θα φάς ξεροσφύρι :lol:

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και λογικό είναι....

αν σου φέρω μονάχα μαχαιρι,πηρούνι,ποτήρι και πετσέτα μην μου πείς μετά που είναι το ψωμί,τα κριτσίνια,το βούτυρο,ο πολτός ελιάς,οι ελιές κτλ.

αυτά θα στα χρεώσω κανονικότατα αλλιώς θα φάς ξεροσφύρι :lol:

 

Προσωπικα δεν θα με ενοχλουσε αν μου χρεωνες το ψωμι γιατι και στο εξωτερικο ειναι κατι που χρεωνεται. Αυτο που θα με ενοχλησει ειναι το 10% καπελο στις τιμες που σημαινει οτι τελικα θα πληρωνουμε πολυ παραπανω απο το κουβερ.

 

Σε 2-3 μαγαζια που εχω παει τελευταια δεν το χρεωσαν, αν θα γινει αυξηση θα φανει :p

Link to comment
Share on other sites

Χθές σε κάποιο μαγαζί που πήγα είχαν κάνει το εξής. Στους καταλόγους είχαν σβήσει την λέξη "κουβέρ" και απο πάνω είχαν γράψει την λέξη "ψωμί". Έφεραν και χρέωσαν κανονικά κουβέρ χωρίς να το ζητήσω. Τώρα ποια η διαφοροποίηση ανάμεσα σ' αυτά τα δύο...
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ti einai to "soupla" re seis?

 

Kante kamia metafrasi kai gia mas pou eimaste apo xorio.

 

Oso gia tin oli istoria me to kouver....

 

Telika se kako vgike. Auksisi 10% leei o allos, sto fagito.... Oxi paizoume!

 

Poios einai o xamenos? O Ellinas politis.

 

To elliniko kratos? Apwn kai pali.

 

Xairetismata.

Link to comment
Share on other sites

Ti einai to "soupla" re seis?

 

Kante kamia metafrasi kai gia mas pou eimaste apo xorio.

 

Oso gia tin oli istoria me to kouver....

 

Telika se kako vgike. Auksisi 10% leei o allos, sto fagito.... Oxi paizoume!

 

Poios einai o xamenos? O Ellinas politis.

 

To elliniko kratos? Apwn kai pali.

 

Xairetismata.

Το σουπλα ειναι σαν το χαρτι που βαζουν στις ταβερνες αλλα σε ατομικο στυλ.Τα εστιατορια δυστυχως μπορουν να κανουν αυξησεις οσες θελουν, οπως ας πουμε κανει ο αλλος αυξηση στην τιμη δωματιου στο ξενοδοχειο ή οπως ο μαναβης αυξανει τις τιμες στα φρουτα.Μην βριζουμε για ολα το κρατος.Τα fridays ας πουμε εκαναν αυξηση 10%.Αν λοιπον μετα την αυξηση δεν πηγαινε ο κοσμος σε αυτα να δεις πως θα εριχναν ξανα τις τιμες.Ο καταναλωτης εχει τρομερη δυναμη αλλα στην Ελλαδα κοιμαται

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

και εμείς στην αλυσίδα ξενοδοχείων που εργάζομαι, θα αυξήσουμε τα πιάτα μας....

λογικό και επόμενο,

 

για μένα πάντως η κοροιδία τόσα χρόνια ηταν στα στύλ Fridays, οπου είχες χαρτοπετσέτα,χαρτινο σουπλά και μαχαιροπήρουνο... ενώ στα ξενοδοχεία και κάποια άλλα εστιατόρια, είχες και τον πολτό ελιάς σου, και τα dip σου κτλ.

 

Ασε, την τελευταια φορα που πηγα (προχθες) δεν μου εφεραν ουτε σουπλα!

Το 'ριξαν στις περικοπες μου φαινεται :p :p

 

Δικιο εχεις παντως γιατι 1,75 € για μαχαιροπιρουνα ειναι οντως κοροιδια! :mad:

Βεβαια τα Fridays ειχαν πολυ καιρο να αλλαξουν τις τιμες...απ'οτι παρατηρω τις κρατανε σταθερες!

 

Οχι σαν τα Goodys που καταντησαν σαν την Pizza Hut, να κανουν αυξησεις καθε μηνα.

Να μου το θυμηθειτε, με τις νεες σαλατες που εβγαλαν, το επομενο βημα ειναι να ανεβασουν τις τιμες και στις παλιες για "εξομειωση". :mad:

 

Χθές σε κάποιο μαγαζί που πήγα είχαν κάνει το εξής. Στους καταλόγους είχαν σβήσει την λέξη "κουβέρ" και απο πάνω είχαν γράψει την λέξη "ψωμί". Έφεραν και χρέωσαν κανονικά κουβέρ χωρίς να το ζητήσω. Τώρα ποια η διαφοροποίηση ανάμεσα σ' αυτά τα δύο...

 

Αυτο για εμενα ειναι κοροϊδια :mad:

Βρηκαν και καλα το κολπο οι τυποι για να ξεφυγουν απο το νομο!

 

Αν το κουβερ ηταν νομιμο κανενα προβλημα, ας μου το χρεωσουν, αλλα αυτο που γινεται απο μερικα μαγαζια ειναι απαραδεκτο!

Η δικη μου γνωμη ειναι να κανουμε καταγγελιες οπου συνανταμε τετοια παραβαση γιατι αν δουν οτι "περναει" και ολα μελι γαλα, τοτε θα μεινει ετσι μεχρι τη δευτερα παρουσια.

Oπως γινεται και με το θεμα των αποδειξεων στις καφετεριες...σχεδον κανεις δεν νοιαζεται για το αν η αποδειξη ειναι του προηγουμενου πελατη και για το αν τον κλεβουν εισπρατοντας και το νομιμο φορο οι καφετεριες. :mad:

 

Τωρα που (μ)πριζωσα θυμηθηκα και τα ταξι αλλα ας μην βγω off-topic...θα τους διασυρω σε πιο καταλληλο θρεντ! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τα εστιατορια δυστυχως μπορουν να κανουν αυξησεις οσες θελουν, οπως ας πουμε κανει ο αλλος αυξηση στην τιμη δωματιου στο ξενοδοχειο ή οπως ο μαναβης αυξανει τις τιμες στα φρουτα.Μην βριζουμε για ολα το κρατος.Τα fridays ας πουμε εκαναν αυξηση 10%.Αν λοιπον μετα την αυξηση δεν πηγαινε ο κοσμος σε αυτα να δεις πως θα εριχναν ξανα τις τιμες.

 

Ε ναι. Και στο κάτω κάτω, οι τιμές αναγράφονται στον κατάλογο, αν ο πελάτης τις βρίσκει υψηλές, πάει στο διπλανό εστιατόριο που έχει καλύτερες.

Δεν έχει καμία σχέση αυτό με το κουβέρ και αν πρέπει να χρεώνεται και με το αν καλά κάνανε (επιτέλους) και το καταργήσανε.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Και στο κάτω κάτω, οι τιμές αναγράφονται στον κατάλογο, αν ο πελάτης τις βρίσκει υψηλές, πάει στο διπλανό εστιατόριο που έχει καλύτερες.

Δεν έχει καμία σχέση αυτό με το κουβέρ και αν πρέπει να χρεώνεται και με το αν καλά κάνανε (επιτέλους) και το καταργήσανε.

 

Προσυπογράφω.Ο καταναλωτής έχει την δύναμη.Ας σταματήσουμε όλοι να πηγαίνουμε εκεί που θεωρούμε ότι είναι ακριβά ή μας εκμεταλλεύονται και θα δείτε μετά πως πέφτουν οι τιμές αμέσως.Αλλά που...

Link to comment
Share on other sites

Οταν τα μαγαζιά είναι <<μόδα>> εκλιπαρούμε για μια θέση έστω και στο πάτωμα για να πούμε στους φίλους μας οτι πήγαμε στο τάδε μαγαζί και να κάνουμε το πουλ-μουρ μας.Εσείς το κάνετε? θα φύγετε απο ένα τέτοιο μαγαζί? 7 στους 10 σίγουρα όχι και θα το κάνουν και γαργάρα και χάλια φαγητό να δώσουν και να σας φερθούν άσχημα και πόρτα να σας ρίξουν κτλ.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σε μια πολη με 5μυρια ατομα...τα μεγαλα μαγαζια σε γραφουν στα @@ τους γιατι εχουν αλλους τοσους απο πισω.

 

Μόλις γύρισα απο φαγητό στο Ρίο.

Η απόδειξη εγραφε επάνω: Κουβέρ 1,00 €.

Τον φωνάζω και του λέω πως έχει γίνει κάποιο λάθος επειδή έχει καταργηθεί το κουβέρ, και τι μου λέει:

Φίλε το κουβέρ εχει καταργηθεί αλλά εγώ χρεώνω το ψωμί...:blink:

Μα του λέω δεν ζητησα ψωμί!!

Το ψωμί μου λέει, περιλαμβάνει τα πιάτα τα μαχαιροπίρουνα κλπ, αν ήθελες δεν θα τα έφερνα και τότε θα έβλεπα που θα φας!!!!!!!

 

Εχω κρατήσει την απόδειξη με σωστές ημερομηνίες επάνω.

Λέω να κάνω καταγγελία. Που να απευθυνθώ;;:ninja:

εγω παλι θα τσακωνομουν για την ειρωνια κ μονο. απορω πως δεν τσαντιστηκες με τον τσοπανη.

 

αλλο να χρεωσουν 1ε π.χ. το ψωμι σε μια παρεα 5 ατομων π.χ. κ αλλο να λενε ψωμι χ5...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο φαγητό στο Ρίο.

Η απόδειξη εγραφε επάνω: Κουβέρ 1,00 €.

Τον φωνάζω και του λέω πως έχει γίνει κάποιο λάθος επειδή έχει καταργηθεί το κουβέρ, και τι μου λέει:

Φίλε το κουβέρ εχει καταργηθεί αλλά εγώ χρεώνω το ψωμί...:blink:

Μα του λέω δεν ζητησα ψωμί!!

Το ψωμί μου λέει, περιλαμβάνει τα πιάτα τα μαχαιροπίρουνα κλπ, αν ήθελες δεν θα τα έφερνα και τότε θα έβλεπα που θα φας!!!!!!!

 

 

Δεν έχει δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο. Μόνο το ψωμί μπορεί να χρεώσει ως ξεχωριστό είδος (και αν). Δε μας λες ποιο μαγαζί είναι στο Ρίο, για να το έχουμε υπ' όψη μας και να μην ξαναπατήσουμε σ' αυτό;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Χθες στην Χαλκιδική.

Ντοματοσαλάτα (ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι, λάδι, ρίγανη, αλάτι και 2 ελιές) 7 Ευρώπουλα.

Φιλέτο κοτόπουλο, ψημένο στα κάρβουνα 6,5 Ευρώπουλα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο για καταγγελιες ειναι το 1520

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Χθες στο Ξυλόκαστρο, ο κατάλογος έγραφε "κουβέρ 0,75€" και ήμουν έτοιμη για μάχη, αλλά στην τελική απόδειξη χρέωσαν 2€ ψωμί. Είμασταν 5 άτομα και μας έφερε 1 ολόκληρη φρατζόλα ψωμί. Εγώ πάντα νόμιζα ότι το κουβέρ περιελάμβανε και το ψωμί, αλλά οι υπόλοιποι είπαν να το αφήσουμε και να μην πούμε τίποτα. Πάντως εγώ συμφωνώ ότι αν δεν το παραγγείλω, μην το φέρεις ρε φίλε, και μου το χρεώνεις κι από πάνω...
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη στο Ρακόμελο στην σοφούλη , 4 ΦΕΤΕΣ ψωμί 6 ευρώ..

 

αν το πλήρωσε, τότε εσύ φταίς και καλά σου κάνε! :X

 

μιλάτε ρε παιδιά! ε οχι και 6€ για 4 φέρες ψωμί.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη στο Ρακόμελο στην σοφούλη , 4 ΦΕΤΕΣ ψωμί 6 ευρώ..

 

Θελω να πιστευω οτι δεν τα πληρωσατε :p

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πιστευω οτι δεν τα πληρωσατε :p

 

Για να το αναφερει απλως μαλλον ξεφραγκιαστηκε :(

Link to comment
Share on other sites

Για να το αναφερει απλως μαλλον ξεφραγκιαστηκε :(

 

Οι λοιποί της παρέας δεν γνώριζαν καν για την κατάργηση του κουβέρ..και είπαν ότι είναι το κουβέρ που χρεώνει , τους λέω ρε παιδιά έχει καταργηθεί δεν μπορεί να μας χρεώσει ψωμί 6 ευρώ που δεν το παραγγείλαμε κιόλας αλλά κλασσικά να μην κάνουμε σκηνή κτλ κτλ .Πάντως δεν πρόκειται να την ξαναπατήσω έτσι και αν δεν θέλουν οι άλλοι να γίνει σκηνή θα σηκωθω και θα πάω στο ταμείο να τους τα πω εκεί κατ ιδίαν...:angry: :angry:

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

H λύση είναι να πάρουμε από μια καρτέλα που να γράφει "αγορανομικός ελεγκτής τάδε" πάνω και να την καρφιτσώσουμε πάνω μας...:lol:

Όλοι θα είναι πουλάκια μετά!!:D

.

.

ότι γίνεται με το κουβέρ και τις αυξήσεις στις τιμές,μου θυμίζει ότι είχε γίνει τότε και με το ευρώ...

...η γνωστή σε όλους μας "στρογγυλοποίηση"!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι αυτή:

Το τηλεφωνο για καταγγελιες ειναι το 1520

 

Αν δεν τον καταγγείλουμε είναι σαν να του λέμε "μπράβο σου είσαι μάγκας που μας κλέβεις και μας αρέσει κιόλας".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήγα στο BO το απόγευμα και περίμενα να μου πάρουν παραγγελία τρία τέταρτα ενώ το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο σε ποιόν πρέπει να τα χώσω? Τα έχωσα βέβαια στον "υπέυθυνο" ο οποίος ήταν κολλητός με τους σερβιτόρους, και με έγραψε στα παπούτσια του,αλλα τι να το κάνεις? Σηκώθηκα και έφυγα. Εμένα με χάσανε απο πελάτη. Τα θύματα όμως που πάνε για πουλ μουρ δεν θα τα χάσουν ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Οι λοιποί της παρέας δεν γνώριζαν καν για την κατάργηση του κουβέρ..και είπαν ότι είναι το κουβέρ που χρεώνει , τους λέω ρε παιδιά έχει καταργηθεί δεν μπορεί να μας χρεώσει ψωμί 6 ευρώ που δεν το παραγγείλαμε κιόλας αλλά κλασσικά να μην κάνουμε σκηνή κτλ κτλ .Πάντως δεν πρόκειται να την ξαναπατήσω έτσι και αν δεν θέλουν οι άλλοι να γίνει σκηνή θα σηκωθω και θα πάω στο ταμείο να τους τα πω εκεί κατ ιδίαν...:angry: :angry:

 

Το καλυτερο ειναι οταν εχει και κοσμο το μαγαζι!

Δεν μ' αρεσει να γινομαι κακος αλλα αν ο ιδιοκτητης ειμαι μ*λακας τοτε του αξιζει να τον κανεις ρομπα πριν να φυγεις!

Ασε που θα το ακουσουν και οι αλλοι πελατες...λες σε εκεινους να αρεσει να πληρωνουν 6€ για κουβερ; :rolleyes:

 

Και φυσικα αν τελικα σε χρεωσει, κρατας την αποδειξη και κανεις και την καταγγελια σου.

Εγω για να πω την αληθεια, σε τετοιες περιπτωσεις (οταν δηλαδη καποιος καραγκιοζης με εχει για μ*λακα και παει να με κοροϊδεψει) συνηθως φτανω στα ακρα. :devil:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...