Jump to content

Apple Mac OS X VS Microsoft Windows


AchilleasMac
 Κοινοποίηση

Apple Mac OS X vs Microsoft Windows  

60 members have voted

  1. 1. Apple Mac OS X vs Microsoft Windows

    • Apple Mac OS X
      32
    • Microsoft Windows
      28


Recommended Posts

σορρυ κιολας..

τι ειναι το bride?..

acrobat

εννοεις reader?

και που εχουμε φτασει..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μπορείς προσπάθησε να συντάσσεις καλύτερα τις προτάσεις σου και να μην πατάς enter κάθε 2-3 λέξεις.

 

Όσο για το Adobe Bridge δες αυτό: http://www.adobe.com/products/creativesuite/bridge/

 

Δεν έχει καμία σχέση με το vs βέβαια, μείνετε στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

οπωσδηποτε εχεις δικιο..

αλλα..

προσεξτε πως ειναι ολα σχετικα..

ειμαι σε ενα μεγαλο νησι,

δεν υπαρχει wifi..

ουτε σε αλλες μεγαλες

πολεις που ημουνα..

αυτη την στιγμη γραφω

στο τρεο..

σκεφτειται οτι

αν εξαιρεσουμε το dsl

και αυτο οχι παντα..

οι συνδεσεις pstn

ειναι πλεον στα ορια

της κλοπης..

οποτε η συνδεση gprs

- αν ειναι δυνατον -

εμφανιζεται ως η καλυτερη λυση..

 

τωρα μετα το σχετικο οφφτοπικ..

καταρχην επιθυμια των

περισσοτερων,

νομιζω να τελειωνει το παρον..

οι περισσοτεροι, οπως και

εγω θελουν να πανε

σε mac, αλλα φοβουνται

το αγνωστο..

προσωπικα ειχα δουλεψει

σε οs 6 πολυ παλια..

τωρα ξαναπαω..

 

βασικα θελω να καταληξω

οτι το ιδανικο να παιρνει

καποιος ενα μηχανημα

και να εχει προσωπικη γνωμη..

 

πχ. πηρα ppc απο τα καλυτερα,

αλλα δεν μου αρεσε..

οποτε δοκιμη, εστω σε φιλο

καμμια βδομαδα..

 

υγ: καλα το πληκτρολογιο στο τρεο, ΤΕΛΕΙΟ.. :)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

αυτη την στιγμη γραφω

στο τρεο..

 

Χα, καλο αυτό. Όλοι μας εδώ μέσα μιλάμε για τηλεφωνα/pda/πληκτρολόγια και δε συμμαζεύεται, αλλα τα γράφουμε από κάποιο pc... Εσύ χρησιμοποιείς το τηλέφωνο σου :respect:

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για το dvd recorder που αναφέρεις πιο πάνω σαφώς έχεις δίκιο αλλά:

1)ο hp του κολλητού μου που τον πήρε ίδιο καιρό με μένα και έχει πάνω της παναγιάς τα μάτια, έχει χαλάσει ήδη 2 φορές και στάλθηκε για service.

2)o ολοκαίνουριος acer του ξαδέρφου, πάλι με της παναγιάς τα μάτια πάνω, χάλασε και αυτό 2 φορές σε 2 μήνες..

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ποιότητα και απόδοση δεν συμβαδίζουν γιαυτό για να πάρεις κάτι καλό με πολλά πάνω δίνεις αρκετά λεφτά βλέπε ibm dell και sony.

Η apple σίγουρα μπορεί να χρεώνει το brand αλλά έχει πολύ αυστηρό ποιοτικό έλεγχο σε σχέση με hp και acer π.χ.

Γιαυτό και λαπτοπ με τόσα λίγα πάνω έχουν τόσο υψηλή βαθμολογία...θα το δεις σε περιοδικά και π.χ cnet

 

Δυστυχώς τα Macbooks και iBooks έχουν παρουσιάσει αρκετά large-scale προβλήματα. Λίγο αν ψάξεις θα βρεις διάφορα (από το πρόβλημα μεγάλου ποσοστού power-pc ibook με το chipset της κάρτας γραφικών που δεν "καθόταν" καλά στην μητρική, μέχρι τις μεγάλες θερμοκρασίες που ανέπτυσαν μερικά από τα πρώτα macbook). Και πολλές φορές η Apple κάνει και την πάπια (πχ το πρόβλημα με τα ibook και το chipset νομίζω δεν το αναγνώρισε ποτέ σαν defect και δεν έκανε κάποιο recall ή άλλη σχετική διορθωτική κίνηση).

 

Για αυτό πιστεύω ότι η Apple χρεώνει απλά το brand (τουλάχιστον στα medium-end μοντέλα της)...

 

 

ΥΓ: Όσον αφορά τα Modbooks, πρόκειται περί "μεταμορφωμένων" macbook από 3η εταιρία και όχι επίσημο προϊόν της Apple

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια ψηφιζω windows vista ultimate

φυσικα σπα@@μενα τα βρισκεις ανετα όπως και χιλιαδες αλλα προγραμματα

τα mac ειναι πολυ καλα για εγαρμογες office , sound klp

αλλα μη τα συγκρινετε με τα νεα pc , ειδικα στα παιχνιδια με dx10

αληθεια πόσοι απο σας που εχτε mac θα δειτε τετοια γραφικα ?????

http://www.nvnews.net/vbulletin/showpost.php?p=1010840&postcount=1

τωρα αν θελετε ενα υπολογιστη που απλα να κανει δουλεις γραφειου, να ακουτε μουσικη , να γραφετε και κανενα dvd παρτε ενα mac 500 E + mia tft 19 250 E synolo 750 E , η ενα μεταχειρισμενο pc με P4, 3,2 με 2 gb ραμ και 120 σκληρο με οθονη 19 και μια καρτα γραφικών agp ati1600 pro ,που μπορειτε να το βρειτε ανετα μεταχειρισμενο στην τιμη των 600 Ε συνολο , και να παιζετε μεχρι τα τελευτεα παιχνιδια

αλλα πιστεψτε με τα γραφικα του dx10 ειναι ονειρικα .....

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα mac δεν είναι παιχνιδομηχανες.....αλλά σε περιβάλλον λειτουργικού αν τα vista χρειάζονται dx10 για το aero εδώ γελάμε δυνατά! Δεν πήρα υπολογιστή για παιχνίδια...τον πήρα για υπολογιστή! Για να παίζω έχω το Wii και το PS3.

Όσο γι τον φίλο που είπε ότι η Apple απλά χρεώνει το brand κάνει πολύ μεγάλο λάθος γιατί αν ήταν έτσι δεν θα έπαιρνα τα macbook άριστες κριτικές σε αντίθεση με acer και hp.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα mac δεν είναι παιχνιδομηχανες.....αλλά σε περιβάλλον λειτουργικού αν τα vista χρειάζονται dx10 για το aero εδώ γελάμε δυνατά! Δεν πήρα υπολογιστή για παιχνίδια...τον πήρα για υπολογιστή! Για να παίζω έχω το Wii και το PS3.

Όσο γι τον φίλο που είπε ότι η Apple απλά χρεώνει το brand κάνει πολύ μεγάλο λάθος γιατί αν ήταν έτσι δεν θα έπαιρνα τα macbook άριστες κριτικές σε αντίθεση με acer και hp.

που τις είδες τις άριστες κριτές των macbook σε σχέση με τα άλλα laptop?

 

μάλλον δεν έχεις δουλέψει ποτέ ibm/compaq. τα macbook φαίνονται αστεία μπροστά τους

 

(τα περισσότερα λαπτοπ της αγοράς -και τα macbook- από τους ίδιους κατασκευαστές φτιάχνοται).

 

μη μας λέτε ότι η aapl δεν είναι ίσως η μοναδική εταιρία που χρεώνει (ειδικά παλαιότερα) τόσο πολύ το brand της. δες στα ipod...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

που τις είδες τις άριστες κριτές των macbook σε σχέση με τα άλλα laptop?

 

μάλλον δεν έχεις δουλέψει ποτέ ibm/compaq. τα macbook φαίνονται αστεία μπροστά τους

 

(τα περισσότερα λαπτοπ της αγοράς -και τα macbook- από τους ίδιους κατασκευαστές φτιάχνοται).

 

μη μας λέτε ότι η aapl δεν είναι ίσως η μοναδική εταιρία που χρεώνει (ειδικά παλαιότερα) τόσο πολύ το brand της. δες στα ipod...

 

http://WWW.CNET.COM

Σχεδόν σε όλα τα περιοδικά top choice. Μιλάμε για συνδιασμό λειτουργικού με hardware. Να πάρω ibm και να τρέχω vista? ευχαριστώ δεν θα πάρω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ δεν θα πάρω!

ευτυχώς που είσαι από τους μόνους... τρέξε sap σε X και θα αρχίσω ξανά τα βαριά...:lol:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που είσαι από τους μόνους... τρέξε sap σε X και θα αρχίσω ξανά τα βαριά...:lol:

Γιατί να μην τρέξω? Πρέπει να πάρω ibm και compaq ε? Σε macbook δεν μπορώ ούτε σε έναν vaio:lol:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά με τι OS? ή θα πεις στην εταιρία (όπου δουλεύεις) να αλλάξει το πρόγραμμα μηχανογράφησης?

 

για OS μιλάμε εδώ... το γράφει και ο τίτλος :!:

 

Υ.Γ. είναι ιεροσυλία να μιλάς έτσι για τα ibm και τα compaq. δηλώνει την "παιδική αμάθεια" + παρωπίδες (δεν θέλω να πω τπτ άλλο γιατί θα ξεφύγουμε) ενός μηλά. αυτά... μια αναζήτηση σε όλο το νετ για το τι είναι τα μηχανήματα αυτά (από το no-flex keyboard μέχρι και τα LED screens) θα σε διαφωτίσει. ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

είναι ιεροσυλία να μιλάς έτσι για τα ibm και τα compaq. δηλώνει την "παιδική αμάθεια" + παρωπίδες (δεν θέλω να πω τπτ άλλο γιατί θα ξεφύγουμε) ενός μηλά. αυτά... μια αναζήτηση σε όλο το νετ για το τι είναι τα μηχανήματα αυτά (από το no-flex keyboard μέχρι και τα LED screens) θα σε διαφωτίσει. ;)

 

Τα Ibm (Lenovo) είναι διάσημα για τις μέτριες οθόνες τους. Τα Compaq είναι οι φθηνές εκδόσεις των HP, που με τη σειρά τους είναι entry-level. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα αναφέρεις?

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Alexkass:

αν δεν γίνομαι αδιάκριτη αλήθεια εσύ σε τι μηχάνημα δουλεύεις compaq, ΙΒΜ, κάτι άλλο;

 

Και κατι ακομα...

 

Ποια ibm και ποια compaq? σε πιο ετος ζεις?(Alexkass):lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΒΜ διάσημο για τη μέτρια οθόνη του? Ας μου δείξει κάποιος οθόνη με την ευκρίνεια αυτής του T43 που έχω εδώ και ενάμιση χρόνο (1400*1050 σε 14,1in) και να τον παραδεχτώ...

 

Εχω δει και τις glossy οθόνες- ΚΑΜΜΙΑ σχέση σε άνεση ανάγνωσης. Για ταινίες/παιχνίδια οκ, αλλά στην καθημερινή χρήση είναι κουραστικές...

 

δεν είναι τυχαίο που το macbook pro δίνεται με ματ οθόνη (αλλά και glossy κατόπιν επιθυμίας)

 

Περί λειτουργικού (για να επανέλθουμε στο θέμα), προτιμώ ασυζητητί το Mac OS X. Τώρα χρησιμοποιώ παράλληλα winxp (Thinkpad Τ43) και OS 10.4 (mac mini), αλλά αν έρθει ώρα επιλογής, θα πάω με το μακ. Ανώτερη αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

ALEX εγώ έχω υπολογιστή που για να φτάσεις την ταχύτητα του πρέπει να πάρεις πολύ ανώτερο hardware και φυσικά να προσέχεις τα windows να μην σου κολλήσουν τίποτα να κάνεις περιοδικούς "καθαρισμούς" και γενικά να το φροντίζεις για να δουλεύει σωστά. Μπορώ να τρέξω οποιοδηποτε λειτουργικό και οποιοδήποτε πρόγραμμα και για την σύγκριση mac vs windows δεν υπάρχει θέμα να διαφωνείς. Εκτός απο αυτό, ένας imac ομορφαίνει το γραφείο. Επιδόσεις που δεν μπορείς να φτάσεις και εμφάνιση ξεχωριστή. Δεν μπορείς να με πείσεις για το αντίθετο γιατί τόσα χρόνια windows είχα και έχω αλλάξει 3 desktop και 2 laptop. :rolleyes:

Ειδικά το να υποστηρίζεις ότι σαν λειτουργικό τα vista είναι ανώτερα είναι άσκοπο από την στιγμή που το παραμικρό googliasma δείχνει το αντίθετο. Από την άλλη δεν μπορείς να παραδεχτείς τα review και τις άριστες κριτικές που δέχονται τα macbook οπως επίσης και τις άριστες κριτικές του mac os x. Δεν με ταΐζει η Apple για να την υποστηρίζω αλλά όπως και να έχει το πράγμα δεν μπορείς να αμφισβητείς κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Ibm (Lenovo) είναι διάσημα για τις μέτριες οθόνες τους.
Πέρα από όλα τα άλλα, αν όσον αφορά τη σειρά Thinkpad μένεις στις οθόνες και μόνο (και χωρίς να ισχύει αυτό που γράφεις, ίσως σε κάποια μοντέλα και μόνο), τότε κάνεις ένα πολύ σοβαρό λάθος.

 

Μην τα ισοπεδώνετε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Ένα Thinkpad R40 πάντως που έχουμε χρόνια τώρα, έχει περάσει τα πάνδεινα, αλλά τα πάνδεινα, και είναι ακόμα σκυλί. Μακάρι και το iBook να βγει εξίσου καλό.
Link to comment
Share on other sites

Ένα Thinkpad R40 πάντως που έχουμε χρόνια τώρα, έχει περάσει τα πάνδεινα, αλλά τα πάνδεινα, και είναι ακόμα σκυλί. Μακάρι και το iBook να βγει εξίσου καλό.

 

έχω να προσθέσω και πόσο εξυπηρετικό είναι και τις κρύες νύχτες του χειμώνα...

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από όλα τα άλλα, αν όσον αφορά τη σειρά Thinkpad μένεις στις οθόνες και μόνο (και χωρίς να ισχύει αυτό που γράφεις, ίσως σε κάποια μοντέλα και μόνο), τότε κάνεις ένα πολύ σοβαρό λάθος.

 

Μην τα ισοπεδώνετε όλα!

 

Δεν έμεινα μονο στις οθόνες. Έδωσα απλά απάντηση στον ισχυρισμό ότι τα Ibm διακρίνονται για τις οθόνες τους. Διακρίνονται για πολλά αλλα πράγματα (όπως πληκτρολόγιο, αξιοπιστία κλπ) αλλα όχι για τις οθόνες τους:

 

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3708&review=ThinkPad+T61

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3173&review=lenovo+thinkpad+x60

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3391&review=Lenovo+C200

 

Όπως επίσης, δεν ισχυρίστηκα ότι όλα τα μοντέλα τους έχουν μέτριες οθόνες. Όμως, ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις δε θα εντυπωσιαστείς κιόλας...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι γερά και με πολύ καλά υλικά. Σε σχέση με τα acer που φοβάσαι να ανοίξεις την οθόνη για να μην σπάσει, τα ibm είνι αλεξίσφαιρα:happy: αν και λίγο άσχημα.

Για να μέινουμε όμως στο θέμα μας, είτε πάρεις υπολογιστή των 600 ευρώ είτε πάρεις Vaio των 2500 τα ίδια κολλήματα θα τρως εφ'όσον χρησιμοποιείς τα παράθυρα, χαρακτηριστικά θα σας αναφέρω ένα παράδειγμα φίλου τοπογράφου.

Χρησιμοποιεί scaner lazer για scanarisma χώρου και το autocad στα vista που έχει σέρνεται στον ολοκαίνουριο Vaio που έχει. Έβαλε το beryl και τρέχει πρόγραμμα ανοιχτού κώδικα για την επεξεργασία των σημείων και πλέον κάνει την δουλεία του χωρίς κόλλημα. To μόνο παραπάνω που έχουν τα windows είναι τα παιχνίδια :lol: Τα υπόλοιπα λειτουργικά είναι πολύ ανώτερα και σταθερά και αν τύχει να καίγεσαι για ένα πρόγραμμα που δεν βγαίνει σε mac os x και δεν υπάρχει αντίστοιχο τότε υπάρχει και το parallels..ούτε καν bootarisma σε windows για να μην χάσεις χρόνο από την δουλεία σου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα Ibm (Lenovo) είναι διάσημα για τις μέτριες οθόνες τους. Τα Compaq είναι οι φθηνές εκδόσεις των HP, που με τη σειρά τους είναι entry-level. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα αναφέρεις?

άσχετος? σίγουρα :p

 

τα compaq είναι τα επαγγλεματικά hp. πάντα ήταν. από τα tablet, σειρά w (workstation), b (business), p (portable) etc. αν δεν έχεις ακουμπήσει ποτέ δε σου φταίω εγώ όπως και όλοι οι άλλοι που σε κράζουν για τα μαργατητάρια ... ουφ.

 

 

ευτυχώς που με ακολουθείς σε κάθε θρεντ. 24/7 CCTV :lol:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

+1 tyler

Δεν υπάρχει πια λόγος να μην αγοράσει κανείς μακ, αλλά μην το ξεφτυλίζετε κιόλας. Υπάρχουν εξαιρετικοί κατασκευαστές φορητών που βγάζουν πραγματικά ποιοτικά laptops με το ανάλογο αντίτιμο.Άμα αγοράσεις τα "καλά" μοντέλα τους τα λεφτά που θα δώσεις είναι ίσως και περισσότερα από αυτά που δίνεις για να πάρεις ένα μήλο.

Πληροφοριακά, η asus φτιάχνει τα macbook.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω ότι δεν έχω βάλει Vista. Με αυτά που έχω διαβάσει περί κατανάλωσης πόρων, προτιμώ να παραμείνω στα XP. Οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τα Vista.

 

Τώρα θα μου πεις, μπορώ να εκφέρω για το Mac OS αφού δεν το έχω πραγματικά δουλέψει;

Στην πραγματικότητα όχι. Αλλά ασχολούμε χομπίστικα, 20 χρόνια με υπολογιστές, και μπορώ να διακρίνω (με σχετικά ασφάλεια) έστω και με μια ενάσχόληση 15 λεπτών, αν μία συσκεύη ή ένα λειτουργικό σύστημα/περιβάλλον έχει κάτι το ξεχωριστό.

 

Δεν λέω ότι είμαι guru. Το αντίθετο. Λέω απλά ότι όταν πχ δοκίμασα πρώτη φορά πριν 8 χρόνια ένα PDA της Palm, κατάλαβα μέσα σε λίγα λεπτά ότι είχα να κάνω με κάτι πολύ ξεχωριστό. Σχεδόν μαγικό, στον τρόπο που έχει σχεδιαστεί για να είναι λιτό, διασθητικό και απόλυτα λειτουργικό.

 

Κάτι που δεν έχω διασθανθεί στον (ελάχιστο) χρόνο που έχω αφιερώσει κατά καιρούς στο Mac OS.

 

Δέχομαι αυτό που λένε κάποιοι γνώστες/χρήστες του Mac, όπως ο stereo πχ που εμπιστεύομαι τη γνώμη του. Αλλά δεν με πείθει όλο αυτό, ότι αξίζει τον κόπο να κάνω το (ακριβό) switch και να χάσω κάποια πράγματα σημαντικά για μένα (όπως το sync κάποιων εφαρμογών με το Treo μου).

 

Και από την άλλη (χωρίς να ισχυρίζομαι πως αποτελεί 100% τρανή απόδειξη), κάθε μέρα χρησιμοποιώ μια εφαρμογή της Apple, το iTunes εξαιτίας του Nano.

Κρίνοντας το iTunes που υποτίθεται ότι φέρει την Mac φιλοσοφία, σκέφτομαι τα εξής:

- Ναι είναι η εφαρμογή που εγκαθιστώ στους γκάου μπίου φίλους μου που παίρνουν πρώτη φορά στη ζωή τους computer και θέλουν να ριπάρουν τα cd τους όσο πιο εύκολα γίνεται. Και παράλληλα να ακούνε τα mp3 τους και να καίνε κάνα compilation cd για το αυτοκίνητο.

 

- Είναι ένα download 30MB, που όταν τρέχει μου stallάρει το pc μου. Είναι αργό στην αναζήτηση, είναι πολύ-πολύ φτωχό σε δυνατότητες, και θέλει ταρζανιές για να παίξεις κάτι άλλο εκτός από AAC και mp3. Το έχω μόνο και μόνο για το ipod. Αντιθέτως, το Mediamonkey που το φτιάχνει ένα φτωχός και μόνος developer είναι 5ΜΒ download, έχει ένα σκασμό επιλογές/δυνατότητες που δε μπορώ να ζήσω χωρίς αυτές ή να διαχειριστώ ένα library 120GB, είναι πανάλαφρο σε resources, και παίζει τα πάντα.

 

Για να μην ξενίζουν τα παραπάνω και ακούγομαι off topic, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πείθομαι ότι η Apple είναι ο σύγχρονος μάγος με τις λειτουργικά και αισθητικά ανώτερες εφαρμογές που κάνουν ότι εγώ χρειάζομαι ακριβώς. Αντιθέτως αισθάνομαι ότι αυτές απαιτούν να μπω εγώ στη δικιά τους φιλοσοφία και όχι αυτές στη δικιά μου, με αντάλλαγμα (ενδεχομένως) μια πιο idiot proof φιλοσοφία.

 

Αλλά εγώ δε θέλω idiot proof φιλοσοφία, μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα. Αυτό που εγώ χρειάζομαι είναι δικαίωμα και δυνατότητα επιλογής, κάτι που στα Windows αισθάνομαι ότι έχω. Και πάντα όταν ξεκινάω την αναζήτηση κάποιας εφαρμογής για κάποια καινούρια μου ανάγκη, ξέρω μέσα μου ότι το πολύ σε 3 ώρες θα έχω βρει αυτό που πραγματικά μου ταιριάζει.

Αυτό το επίπεδο αυτοπεποίθησης και σιγουριάς ότι κάτι υπάρχει εκεί έξω που μοιάζει να έχει φτιαχτεί για σένα, νομίζω ότι μόνο σε μια πλατφόρμα που έχει τη συντριπτική πλειοψηφία της αγοράς, μπορείς να το βρεις.

 

Τώρα αν μπορεί κάποιος να μου βρει πως θα κάνω (εύκολα) τον Asus A6Ja που έχω, να πάρει πλήρως λειτουργικό Mac ΟS και να τον κάνω dual boot, και με κάνει να αλλαξοπιστήσω, έχει καλώς ;)

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...