Jump to content

Φορητότητα αριθμού


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε μένα πριν από ένα χρόνο περίπου που άλλαξα δύο νούμερα από wind συμβόλαιο σε vodafone cu, το κατάστημα της vodoafone μου έλεγε συνεχώς για τεχνικό πρόβλημα και τέτοιες βλακείες, μέχρι που κόντευε να περάσει ένας μήνας, οπότε πήγα μια μέρα φονάζοντας ότι ο κανονισμός φορητότητας προβλέπει αποζημίωση και μέσα σε 5 λεπτά πήραν τηλ στα κεντρικά και η φορητότητα έγινε κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 500
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά την αίτηση φορητότητας την έκανα ηλεκτρονικά μέσω του site, υπέγραψα και τα συμβόλαια μέσω κούριερ, οπότε θα δω τι θα γίνει. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Και γω τα υπέγραψα εχθές σήμερα μίλησα με chat μου είπαν ότι εγκρίθηκε και την δευτέρα θα με πάρουν τηλ.να μου πουν ότι είμαι στο δίκτυο τους

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι γενικό το όλο θέμα και γι αυτό δεν προχωράνε. Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν υπάρχει! Από την στιγμή της αίτησης δεν έχουν λόγο να σας καθυστερούν

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γενικη ειναι η βλακεια που δερνει μερικους υπαλληλους σε καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Zητα το ονοματεπωνυμο του υπαλληλου και κανε καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

Να γκρινιαζετε εδω μεσα δεν οφελει.

Και σε εμενα καποτε αργουσε η HOL για μηνες να κανει φορητοτητα, και μολις εστειλα επιστολη σε πεντε μερες εγινε φορητοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την αίτηση φορητότητας την έκανα ηλεκτρονικά μέσω του site, υπέγραψα και τα συμβόλαια μέσω κούριερ, οπότε θα δω τι θα γίνει. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

 

Η φορητότητα έγινε κανονικά και από εχθές είμαι πλέον στην vodafone. Τετάρτη υπέγραψα, Σάββατο μπήκα στο δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Γενικη ειναι η βλακεια που δερνει μερικους υπαλληλους σε καταστηματα.

Κι όμως δεν είναι θέμα υπαλλήλων αλλά οδηγία της εταιρίας.

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έκανα πριν από λίγο αίτηση ηλεκτρονικά και περιμένω να με καλέσουν τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με κάλεσαν σήμερα μετά από δική μου επικοινωνία με το chat επειδή πέρασαν 24 ώρες και δεν με πήρε κανείς. Μου είπαν πως δεν γίνεται να προχωρήσει η μεταφορά σε cu και ότι γίνεται μόνο από κατάστημα Vodafone. Θα μας τρελάνουν ρε παιδιά; Εσάς πως έγινε;

 

@Τελικα κάλεσα σε ένα σταθερό που έδινε ο jimmis εδώ και μου είπαν πως γίνεται φορητοτητα μέσω κουριερ και περιμένω να με καλέσουν τώρα πάλι.

Edited by scream
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ΠΛέον τι ισχύει με τη φορητότητα? ΑΝ κάνω φορητότητα απο vodafone σε άλλη εταιρία.. Η vodafone θα το δει αφού υπογράψω το συμβόλαιο;;
Link to comment
Share on other sites

ΠΛέον τι ισχύει με τη φορητότητα? ΑΝ κάνω φορητότητα απο vodafone σε άλλη εταιρία.. Η vodafone θα το δει αφού υπογράψω το συμβόλαιο;;

 

Εδώ μιλάμε για φορητότητα σε Vodafone...Απ΄ότι λενε διακόπηκε η τσάμπα μέσω site εδώ και 2 βδομάδες: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=441806&page=3

 

Δεν έχουν και άδικο: Όταν έκανα (απειλή) φορητότητας σε αυτούς καρτοκινητή από καρτοκινητή Ckarta

και μου΄φερε ο courier μες στη βροχή τέλη Νοέμβρη τη sim και υπέγραψα (τσάμπα και η sim)

και τελικά δέχτηκα την αντιπροσφορά των 200΄προς όλους χωρίς καμιά κάρτα/ανανέωση για 13 μήνες από την Cosmote,

 

Ποιός θα τα πληρώσει όλα αυτά (courier και sim και προετοιμασία) ;

 

Βέβαια,

Ακόμα και να κόπηκε η τσάμπα μέσω site , θα όφειλε να ενημερώσει και με γενική ενημέρωση στο site της η Vodafone για χρέωση?? κατάστημα μόνο ?? κλπ,

Κάτι που δεν έχει κάνει και μόνο όσοι ζητάνε φορητότητα σε Vodafone (οι συγκεκριμένοι) μπορεί να ξέρουν τι έγινε στην περίπτωσή τους και να μας ενημερώσουν.

 

Πάντως και από Vodafone, το μαθαίνει η εταιρία, αλλά αφού καταχωρηθεί η αίτησή σου στην άλλη εταιρία και αυτή ζητήσει τον αριθμό σου.

 

Για καρτοκινητά λέω.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω συμβόλαιο με την Vodafone, που έχει λήξει αρκετές μέρες.

 

Αν πάω σε καρτοκινητό Cosmote, θα πληρώσω 20,16 € για "Τέλος Οριστικής Αποσύνδεσης από το δίκτυο της Vodafone" ή κάποια άλλη χρέωση;

 

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο της Cosmote που μπορώ να τους πάρω και να ζητήσω να μου δώσουν κάτι παραπάνω δωρεάν για το καρτοκινητό (λεπτά ομιλίας/SMS/MB), πέρα από το βασικό πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο με την Vodafone, που έχει λήξει αρκετές μέρες.

 

Αν πάω σε καρτοκινητό Cosmote, θα πληρώσω 20,16 € για "Τέλος Οριστικής Αποσύνδεσης από το δίκτυο της Vodafone" ή κάποια άλλη χρέωση;

 

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο της Cosmote που μπορώ να τους πάρω και να ζητήσω να μου δώσουν κάτι παραπάνω δωρεάν για το καρτοκινητό (λεπτά ομιλίας/SMS/MB), πέρα από το βασικό πακέτο;

 

Φορητότητα σε Cosmote (και καρτοκινητό) γίνεται με ατελή κλήση στο 13897.

Προσφορά σε καρτοκινητό για να πας σε αυτό δε γίνεται (ή για να είμαι πιο επιστημονικός: {Σχεδόν} ποτέ ΔΕ γίνεται:

Να σου δώσουν "κάτι" για να πας σε αυτούς (ιδίως καρτοκινητή) {σχεδόν} αδύνατο: ΔΕΝ έχουν λόγο.

Πέρσι δίναν "κάτι" για να μη φύγεις από καρτοκινητό Cosmote (και πάλι πάρα πολύ δύσκολα). Όχι για να πας.

 

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να τηλεφωνήσεις από τη σύνδεση Voda στο 2108006300 , προσφορών της Cosmote, να τους πεις τι ζητάς

και να μας ενημερώσεις κι εμάς τι σου απαντήσαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μου ζήτησαν 30 εύρο στο γερμανό για φορητότητα αριθμού από q σε what's up!!! Το ίδιο μου είπαν και από το τηλέφωνο Στην connote!!! Ξέρει κάποιος αν γίνεται σε Vodafone χωρίς να πληρώσω?
Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησαν 30 εύρο στο γερμανό για φορητότητα αριθμού από q σε what's up!!! Το ίδιο μου είπαν και από το τηλέφωνο Στην connote!!! Ξέρει κάποιος αν γίνεται σε Vodafone χωρίς να πληρώσω?

 

Λογικά το ίδιο.

Πήγαινε σε cyta που είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά

Επικοινώνησα με ένα υποκατάστημα vodafone και μου είπαν η φορητοτητα στοιχίζει 30 ευρό εκ τον οποίων τα 5 ευρώ είναι η σιμ και τα αλλα 25 μένουν στην κάρτα και ενεργοποιώ όποιο πακέτο θέλω. Πάω λοιπόν σε ενα άλλο υποκατάστημα και αυτοί μου είπαν οτι δεν μένει κάτι στην κάρτα γιατί ενεργοποιούνται κάποια πακέτα ομιλίας και mb αυτόματα. Το έκανα τελικά εκεί αλλα λέω δεν παίρνω ξανά ένα τηλέφωνο στο πρώτο υποκατάστημα να ξαναρωτήσω τι ισχύει μήπως έκαναν λάθος άλλα επέμεναν οτι τα 25 μένουν στην κάρτα. Τι ισχύει γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν είναι θέμα υπαλλήλων αλλά οδηγία της εταιρίας.

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ειναι οδηγια της εταιριας να δημιουργουν προβληματα σε φορητητες?Και γιατι απο τα κεντρικα συνηθως τα πραγματα πανε πολυ καλυτερα και παλαιοτερα μεσω ιντερνετ ολα γινοταν σφαιρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πέρασα από κατάστημα σήμερα για να μεταφέρω καρτοκινητό από wind σε vodafone και μου είπαν για χρέωση 30 ευρώ και θα μπούν κάτι mb και χρόνο ομιλίας (κάτι που δε με ενδιαφέρει).

Επίσης μου έλεγε κάτι του στυλ ότι γενικώς οι πάροχοι δε θέλουν να κάνουν μεταφορές σε καρτοκινητά οπότε δε θα το αφήσουν να γίνει (δεν πολυέδωσα σημασία σε αυτό όμως)

 

Επειδή μου φάνηκε πολύ άκυρο αυτό το 30άρι (καλά για το θέμα άρνησης αλλαγής παροχου δεν το συζητάω). Ζήτησα, από το site της vodafone,να με καλέσουν.

Στην ίδια ακριβώς ερώτηση, μου είπαν ότι χρειάζεται μόνο η ταυτότητα μου και να περάσω από ένα κατάστημα vodafone.

Τη ρώτησα συγκεκριμένα αν υπάρχει κάποια χρέωση γι' αυτό, και μου είπε όχι.

 

Μάλλον θα χρειαστεί να "τρέχω" σε κάποιο κεντρικό vodafone για να σιγουρέψω τι μπορεί να γίνει.

 

Έχει κάνεις κάποιος πρόσφατα μεταφορά χωρίς χρέωση;

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από κατάστημα σήμερα για να μεταφέρω καρτοκινητό από wind σε vodafone και μου είπαν για χρέωση 30 ευρώ και θα μπούν κάτι mb και χρόνο ομιλίας (κάτι που δε με ενδιαφέρει).

Επίσης μου έλεγε κάτι του στυλ ότι γενικώς οι πάροχοι δε θέλουν να κάνουν μεταφορές σε καρτοκινητά οπότε δε θα το αφήσουν να γίνει (δεν πολυέδωσα σημασία σε αυτό όμως)

 

Επειδή μου φάνηκε πολύ άκυρο αυτό το 30άρι (καλά για το θέμα άρνησης αλλαγής παροχου δεν το συζητάω). Ζήτησα, από το site της vodafone,να με καλέσουν.

Στην ίδια ακριβώς ερώτηση, μου είπαν ότι χρειάζεται μόνο η ταυτότητα μου και να περάσω από ένα κατάστημα vodafone.

Τη ρώτησα συγκεκριμένα αν υπάρχει κάποια χρέωση γι' αυτό, και μου είπε όχι.

 

Μάλλον θα χρειαστεί να "τρέχω" σε κάποιο κεντρικό vodafone για να σιγουρέψω τι μπορεί να γίνει.

 

Έχει κάνεις κάποιος πρόσφατα μεταφορά χωρίς χρέωση;

 

Η χρέωση των 30 ευρώ για φορητότητα καρτοκινητού, εφαρμόζεται από όλες τις εταιρείες του χώρου στην Ελλάδα.

 

Κατά συνέπεια, βρίσκω απίθανη την περίπτωση να μην σε χρεώσουν.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση των 30 ευρώ για φορητότητα καρτοκινητού, εφαρμόζεται από όλες τις εταιρείες του χώρου στην Ελλάδα.

 

Κατά συνέπεια, βρίσκω απίθανη την περίπτωση να μην σε χρεώσουν.

 

Το διάβασα και σε προηγούμενα ποστ εδώ, μετά την επίσκεψη μου στο κατάστημα όμως.

Το περίεργο στην υπόθεση είναι ότι, συνήθως (προσωπική άποψη) στο τηλεφωνικό κέντρο είναι πιο ενήμεροι από ότι στα καταστήματα...

Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια και ό,τι μου πουν. Δεν έχει νόημα να το ψάξω παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και σε προηγούμενα ποστ εδώ, μετά την επίσκεψη μου στο κατάστημα όμως.

Το περίεργο στην υπόθεση είναι ότι, συνήθως (προσωπική άποψη) στο τηλεφωνικό κέντρο είναι πιο ενήμεροι από ότι στα καταστήματα...

Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια και ό,τι μου πουν. Δεν έχει νόημα να το ψάξω παραπάνω

 

Δυστυχώς πολλοί υπάλληλοι, δεν ξέρουν που πατούν και που βρίσκονται. Απορώ τι κάνουν οι προϊστάμενοι τους.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Εχω ένα καρτοσυμβόλεο στη vodafone, που λήγει τον Ιούνιο και θέλω να το σπάσω και να το μεταφέρω ως καρτοκινητό σε άλλη αιτερία. Η αλήθια είναι οτι δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη από τη vodafone, γιατί το καλοκαίρι χρειάστηκε να αγοράσω κάποια έξτρα πακέτα για ιντερνετ και από τότε αυτά ανανεόνονται συνεχώς, χωρις εγώ να μπορώ να τα καταργήσω. Θέλω λοιπόν να φύγω. Γνωρίζει κανεις τι θα πρέπει να πληρώσω αφού έχω αποφασίσει να σπάσω το συμβόλαιο και να κάνω φορητότητα;

Επίσης, Εχετε να μου προτείνετε προγράμματα καρτοκινητής άλλων αιτεριών που να δίνουν πάνω από 1 gb ιντερνετ;

Σας ευχαριστώ πολλύ και ζητώ συγνώμη για το φλίαρο και μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Εχω ένα καρτοσυμβόλεο στη vodafone, που λήγει τον Ιούνιο και θέλω να το σπάσω και να το μεταφέρω ως καρτοκινητό σε άλλη αιτερία. Η αλήθια είναι οτι δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη από τη vodafone, γιατί το καλοκαίρι χρειάστηκε να αγοράσω κάποια έξτρα πακέτα για ιντερνετ και από τότε αυτά ανανεόνονται συνεχώς, χωρις εγώ να μπορώ να τα καταργήσω. Θέλω λοιπόν να φύγω. Γνωρίζει κανεις τι θα πρέπει να πληρώσω αφού έχω αποφασίσει να σπάσω το συμβόλαιο και να κάνω φορητότητα;

Επίσης, Εχετε να μου προτείνετε προγράμματα καρτοκινητής άλλων αιτεριών που να δίνουν πάνω από 1 gb ιντερνετ;

Σας ευχαριστώ πολλύ και ζητώ συγνώμη για το φλίαρο και μεγάλο post.

 

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

 

Φυσικά και θα πληρώσεις. Υπάρχει ρήτρα που αναγράφεται στο συμβόλαιο. Όσο για τα πακέτα, έπρεπε να επισκεφθείς ένα κατάστημα, για να σου δείξουν πως απενεργοποιούνται.

 

Επίσης το κόστος φορητότητας είναι 30€.

 

Για καρτοκινητή, προσωπικά, προτείνω είτε CU είτε What's Up.

 

1.) Το What's Up, η καρτοκινητή της Cosmote, είναι μια από τις επιλογές. Με κάθε ανανέωση από 10€, δίνει 600MB για ένα μήνα. Αν η ανανέωση πραγματοποιηθεί μέσω χρεωστικής κάρτας, τότε παίρνεις 1200MB για ένα μήνα. Μέσω του reload it.

 

Ωστόσο από τον Μάρτιο, η διάρκεια του άνω μπόνους, θα μειωθεί από έναν μήνα, σε 15 ημέρες.

 

Περισσότερα για τα πακέτα του What's Up, εδώ: https://www.whatsup.gr/el/services

 

Το δημοφιλέστερο πακέτο ομιλίας του What's Up εδώ: https://www.whatsup.gr/el/COMBO_CALL_THEM_ALL

 

Οι συνδρομητές What's Up, μπορούν να επωφεληθούν από το Deals for you. Με χρέωση 0.20λεπτά ανά κωδικό, έχουν 1+1 ρόφημα στα Everest, 2 extreme burger από τα Goody's στην τιμή του ενός κ.ο.κ.

 

Περισσότερα για το Deals For you εδώ: https://www.cosmote.gr/dealsforyou/jsp/deal_home.jsp%3Bjsessionid=54Bw3B1agcpgqpBEZ2e8H4nQoOx34yuSpV54xvOOZAwM5NrRO-Er!-1203686794?_requestid=3075531

 

Τα λεπτά ομιλίας, αλλά και τα MB μεταφέρονται στον επόμενο μήνα, αρκεί να ενεργοποιηθεί το ίδιο πακέτο πριν τη λήξη του.

 

2.) Άλλη μια επιλογή, αυτή που προτείνω, είναι το Vodafone CU.

 

Με κάθε ανανέωση από 10€, το CU σου δίνει 500mb για έναν μήνα, μέσω του Just Surf bonus. Αν ανανεώσεις μέσω χρεωστικής κάρτας, τότε παίρνεις επιπλέον 500mb για 15 ημέρες.

 

Περισσότερα για τα πακέτα CU εδώ: https://www.vodafonecu.gr/paketa/

 

 

Επίσης αν έχεις CU, έχεις προσφορές από το CU Around. Για παράδειγμα, 1+1 ρόφημα από τα Μικέλ, 1+1 εισιτήριο στα Odeon, κ.ο.κ.

 

Περισσότερα για το CU Around εδώ: https://www.vodafonecu.gr/cu-around/

 

Το δημοφιλέστερο πακέτο Vodafone CU, είναι αυτό: https://www.vodafonecu.gr/paketa/inner/cu-combo-600/

 

Τα λεπτά ομιλίας, αλλά και τα MB μεταφέρονται στον επόμενο μήνα, αρκεί να ενεργοποιηθεί το ίδιο πακέτο πριν τη λήξη του.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια ερώτηση παιδιά

Επικοινώνησα με ένα υποκατάστημα vodafone και μου είπαν η φορητοτητα στοιχίζει 30 ευρό εκ τον οποίων τα 5 ευρώ είναι η σιμ και τα αλλα 25 μένουν στην κάρτα και ενεργοποιώ όποιο πακέτο θέλω. Πάω λοιπόν σε ενα άλλο υποκατάστημα και αυτοί μου είπαν οτι δεν μένει κάτι στην κάρτα γιατί ενεργοποιούνται κάποια πακέτα ομιλίας και mb αυτόματα. Το έκανα τελικά εκεί αλλα λέω δεν παίρνω ξανά ένα τηλέφωνο στο πρώτο υποκατάστημα να ξαναρωτήσω τι ισχύει μήπως έκαναν λάθος άλλα επέμεναν οτι τα 25 μένουν στην κάρτα. Τι ισχύει γνωρίζει κάποιος?

 

Σήμερα από το chat μου είπαν

"Η φορητότητα είναι μια διαδικασία που πραγματοποιείται μόνο σε κατάστημα Vodafone. Πηγαίνουμε με τον αριθμό μας και την αστυνομική μας ταυτότητα και κάνουμε την αίτηση να μεταφερθεί ο αριθμός μας από άλλη εταιρεία στη Vodafone και να γίνει καρτοκινητό CU! To κόστος είναι 30€, από τα οποία τα 5€ είναι για την κάρτα SIM και τα άλλα 25€ αυτόματα μετατρέπονται στo πρώτο πακέτο καλωσορίσματος: 500 mb και 500 sms προς Vodafone και 500 λεπτά ομιλίας προς Vodafone, όλα διάρκειας 30 ημερών! :)"

 

αν έχει κανένα νέο άλλο κάποιος ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...