Jump to content

Φορητότητα αριθμού


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ξέρει κανείς σας θα ήθελα βοήθεια.

Εχω το vodafone 120 και μου είναι αρκετός ο χρόνος ομιλίας. Με συμφέρει η φορητότητα σε άλλο δίκτυο και σε ποιο προγραμμα; :worry: Την επιδότηση μου τη χάνω με τη φορητότητα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 500
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόγραμμά σου είναι από τα καλά που είχαν κυκλοφορήσει. Με φορητότητα χάνεις την επιδότηση της vodafone αλλά παίρνεις μεγαλύτερη (πιθανότατα) από το νέο δίκτυο που θα διαλέξεις...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αν κάνω φορητότητα πχ στη Vodafone, πότε μπορώ να ξαναλλάξω δίκτυο με φορητότητα; Υπάρχει χρονική δέσμευση παραμονής στο δίκτυο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω φορητότητα πχ στη Vodafone, πότε μπορώ να ξαναλλάξω δίκτυο με φορητότητα; Υπάρχει χρονική δέσμευση παραμονής στο δίκτυο;

Νομίζω πως δεν υπάρχει. Έκανα φορητότητα από Q προς wind και την επόμενη μέρα από την ενεργοποίηση της γραμμής στη wind έκανα αίτηση για φορητότητα στη vodafone. Η αίτηση προχώρησε και ολοκληρώθηκε κανονικά.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν υπάρχει. Έκανα φορητότητα από Q προς wind και την επόμενη μέρα από την ενεργοποίηση της γραμμής στη wind έκανα αίτηση για φορητότητα στη vodafone. Η αίτηση προχώρησε και ολοκληρώθηκε κανονικά.

 

 

Όταν κάνεις φορητότητα προς κάποιο δίκτυο, τότε φαίνεσαι νέος πελάτης στο δίκτυο αυτό και υπογράφεις 12μηνη σύμβαση. Άρα έχεις την κλασσική χρονική δέσμευση νέας γραμμής. Τώρα όσον αφορά την Q, πιθανόν να μην έκανες φορητότητα προς Wind αλλά να έγινε αυτόματα η αλλαγή μετά την εξαγορά της πρώτης από την δεύτερη. Σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ φαίνεσαι νέος πελάτης οπότε και μπορείς να ζητήσεις φορητότητα όποτε θες..

yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις φορητότητα προς κάποιο δίκτυο, τότε φαίνεσαι νέος πελάτης στο δίκτυο αυτό και υπογράφεις 12μηνη σύμβαση. Άρα έχεις την κλασσική χρονική δέσμευση νέας γραμμής. Τώρα όσον αφορά την Q, πιθανόν να μην έκανες φορητότητα προς Wind αλλά να έγινε αυτόματα η αλλαγή μετά την εξαγορά της πρώτης από την δεύτερη. Σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ φαίνεσαι νέος πελάτης οπότε και μπορείς να ζητήσεις φορητότητα όποτε θες..

Η γραμμή είναι και ήταν καρτοκινητό, ίσως και γι' αυτό δεν υπήρχε ελάχιστη χρονική παραμονή. Αλλά και σύνδεση να είναι, αν δεν πάρεις επιδότηση δεν υπάρχει πρόβλημα πιστεύω. Αν πάρεις την επιδότηση, απλώς θα χρειαστεί να την επιστρέψεις ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει 12μηνη σύμβαση παραμονής για νέους πελάτες!

Μόνο επιστροφή της επιδότησης! Αν δεν πάρεις επιδότηση, δεν έχεις καμία χρονική δέσμευση! Στα καρτοκινητά προφανώς που δεν υπάρχει επιδότηση, δεν υπάρχει και δέσμευση. Στα συμβόλαια, όταν θα πας να κάνεις τη φορητότητα, θα σε πιέσουν να πάρεις και επιδότηση, αν πάρεις την επιδότηση, θα πρέπει να την επιστρέψεις κατά κάποιοι ποσό αν φύγεις πριν το 12μηνο, αν επιμείνεις και κάνεις το συμβόλαιο χωρίς να πάρεις την επιδότηση (αλλά πρέπει να επιμείνεις γιατί οι πωλητές είναι εκνευριστικοί), τότε δεν έχεις ούτε στο συμβόλαιο δέσμευση!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό εννοώ εγώ όταν λέω για 12μηνη παραμονή. Ότι στο 12μηνο ακυρώνεις χωρίς να πληρώσεις. Εννοείται ότι φεύγεις νωρίτερα αν θες, πληρώνοντας. Απλά στο μυαλό μου εγώ την ακύρωση την έχω χωρίς επιστροφή επιδότησης..
yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω ότι αν δεν πάρεις επιδότηση με το συμβόλαιο (πράγμα που γίνεται και το δικαιούσαι) δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα, όποτε κι αν διακόψεις!

 

Π.χ. εγώ έκανα φορητότητα από vodafone σε ΤΙΜ και επειδή δεν ήξερα αν θα μείνω ευχαριστημένος (που έμεινα) δεν πήρα επιδότηση, ώστε να μπορώ να φύγω όποτε θέλω χωρίς να πληρώσω τίποτα! Ο υπάλληλος βέβαια στο κατάστημα, δεν είχε ξανακάνει συμβόλαιο με 0 επιδότηση και μπλόκαρε λίγο, αλλά με ένα τηλέφωνο στα κεντρικά (από εμένα) τον βρίσανε και ξεμπλόκαρε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

θέλω να κάνω φορητότητα από cosmote (180 λεπτα δωρεαν χρονο στο προνομιακό πρόγραμμα) σε vodafone και έχω κάποιες απορίες.

 

1. Πόσο είναι το πάγιο στο vodafone 200 που θέλω να πάω; για να είμαι ακριβης εννοώ το πάγιο συνολικά μαζί με τέλος συνδρομητων κινητης τηλεφωνίας και φπα, με την προυπόθεση οτι θα έχω μηδενικές κλησεις περαν του προπληρωμενου χρονου ομιλίας και μηδενικά γρΠΤΑ μυνηματα.Κατι παιζει με το τελος συμδρομητων νομιζω, στην cosmote ειναι 2 ευρω ενώ στο συγκεκριμένο της vodafone γυρω στα 5.

 

Αυτό με μπερδεύει: το τέλος είναι για λογαριασμούς εως 35,7 ευρώ 2,38 ευρώ. Πανω από 35,7 ειναι 5, 95 ευρώ.

 

Αυτό το όριο των 35,7 ευρώ που αναφέρεται; Δηλαδή είναι μαζί με το ΦΠΑ, είναι μαζί με τα τέλη ή αναφέρεται μονο στο πάγιο και οτι κλήσεις κάνω;

 

Επί της ουσίας, με το Vodafone 200 με την προυπόθεση οτι δεν θα έχω παραπάνω κλήσεις και μυνηματα, θα πληρώνω τελός συνδρομητων 2,38 ή 5, 95

 

2. Με τη φορητότητα δικαιούμαι επίδοτηση συσκευής και πόσο; δεν με πειράζει η δέσμευση χρονικά

 

3. Υπάρχει χρέωση για τη φορητότητα και πόσο καιρό κάνει να ολοκληρωθεί.

4. Μετά τον 1 χρονο στη vodafone υπάρχει μείωση παγίου όπως στην cosmote ;

 

 

Σας ευχαριστώ παιδιά, αν μπορείτε απαντήστε

Link to comment
Share on other sites

1. Κοίτα στο site της Vodafone. Το τέλος συνδρομητών είναι ένας κρατικός φόρος και εξαρτάται από το συνολικό ύψος του εκάστοτε μηνιαίου σου λογαριασμού. Δεν έχει σχέση με το πάγιο. Έχει σχέση με το συνολικό ποσό του εκάστοτε λογαριασμού μαζί με το ΦΠΑ (αυτό είναι τρελό αλλά ισχύει, είναι φόρος που φορολογεί και έναν άλλο φόρο, τον ΦΠΑ)!

 

2. Παίρνεις επιδότηση με την γνωστή 12μηνη υποχρέωση επιστροφής μέρους της επιδότησης αν διακόψεις.

 

3. Η φορητότητα είναι δωρεάν και κάνει περίπου 2 εβδομάδες για να γίνει, μπορείς να ζητήσεις στο κατάστημα όταν κάνεις την αίτηση φορητότητας, μία συγκεκριμένη ημερομηνία που θέλεις να γίνει η φορητότητα, διαφορετική από αυτή που θα σου υποδείξει το σύστημα.

 

4. Η Vodafone έχει καταργήσει τη μείωση παγίου το δεύτερο έτος, το ίδιο και η Wind.

Link to comment
Share on other sites

Thanks,

όσο για το τέλος συνδρομητών έχω μπερδευτεί.

Ειναι όντος τρελό αυτό, φορολογεί το φόρο.

Όμως πέρα από αυτό, το όριο των 35,7 ευρώ φαντάζομαι είναι χωρίς το τέλος συνδρομητών μεσα. δηλαδή οι υπηρεσίες και το ΦΠΑ μονο.

Σωστά;

Το οτι εξαρτάται από το ύψος του λογαριασμού δεν έχει σχεση στην περίπτωση μου γιατί λεω οτι θα έχω μηδενικές κλησεις και μυνηματα πλεον του προπληρωμενου χρονου.

πχ έχω ένα λογαρισμό 34 ευρώ (χωρις το τέλος μέσα) και κανονικά πληρώνω 2,38 τελος συνδρομητων, αρα παει στα 36,38 που ειναι μεγαλυτερο από το 35,7 που ειναι το οριο των 2,38 ευρώ. Αυτό σημαίνει οτι πλεον θα πληρωνω 5,95 τέλος συνδρομητών;

Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάνηση στο σιτε της vodafone, απλώς αναφέρει τα χρηματικά ορια που αλλάζει η τιμή του τέλους.

 

Στο vodafone 200:

Παγιο με φπα (χωρίς άλλες κλήσεις και μυνηματα): 32,5 ευρώ

Παγιο με τελος συνδρομητων:32,5 + 2,38 = 34,88 Άρα είμαι κάτω από το όριο των 35,7 ευρώ.

Αν βάλουν ως τέλος συνδρομητων το 5,95, ο λογαριασμός πάει στο 38,45 ευρώ και αφού είναι μεγαλύτερος από το 35,7 δικαιολογείται το τελος 5,95.

 

Λογικά πρέπει να υπολογίζεται το συνολικό ποσό χωρίς το τέλος, αν ισχύει το αντίθετο κλεψιά.

ελπίζω να γινομαι κατανοητος

Link to comment
Share on other sites

ο φορος μπαινει στην τιμη προ φπα... το 200 εχει 32,5 με το φπα..

27,31 δηλαδη.. για αυτο παιρνει 2 ευρω φορο κρατους...

οποτε αν ο λογαριασμος σου δεν ξεπερναει τα 30 τοτε εισαι στα 2 ευρω...

 

οποτε εχουμε και λεμε 27,31 + 2 = 29,31 . ... +φαπα

μας κανει... 34,88

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα συμβόλαια είτε κάνεις χρήση της επιδότησης είτε όχι μετά απο 2 μήνες μπορείς να το αποσυνδέσεις ............είναι και στους όρους του συμβολαίου.............

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας μπαίνει στο συνολικό ποσό του λογαριασμού, μαζί με τον ΦΠΑ.

 

Oχι. Το τελος συνδρομητων υπολογιζεται στην ΠΡΟ ΦΠΑ αξια του λογαριασμου. Συνολικα, κλησεις και παγια μαζι. Εαν το προ ΦΠΑ ειναι μεχρι 30 ευρω, το τελος ειναι 2. Εαν ειναι απο 30 μεχρι 60 ειναι 5, και απο 60 και πανω, 10 ευρω.Απλα, οταν μπει τελικα ο φορος, παιρνει και ΦΠΑ απο πανω...ετσι τα 2 ευρω γινονται 2.38 κ.ο.κ....

 

Οποτε, αυτο που ειπε η shirley ισχυει.....

Link to comment
Share on other sites

Ok σας ευχαριστώ όλους. Αυριο θα πάω να κάνω αίτηση.

Ο κύριος λογος είναι το σήμα της cosmote, στα μέρη που κινούμαι είναι απαράδεκτο σε αντίθεση με τη vodafone.

 

Υπάρχει καμία ακόμα διαφορά, εσείς που τα ψάχνετε, στις υπηρεσίες πχ τηλεφωνητης, μηνημα για χαμενες κλησεις κλπ;

 

Α, και κατι άλλο, αν ο χρόνος ομιλίας δεν ανανεωθεί, μεταφέρεται ή χάνεται;

υπάρχει η ελάχιστη χρεωση 30΄΄ γιατι κατι πηρε το ματι μου για καταργηση.

 

Υπάρχει τροπος για ενημερωση υπολειπόμενου χρόνου ομιλίας και ύψος λογαρισαμού;

Αν εχετε υπόψη σας κατι πεστε μου

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα συμβόλαια είτε κάνεις χρήση της επιδότησης είτε όχι μετά απο 2 μήνες μπορείς να το αποσυνδέσεις ............είναι και στους όρους του συμβολαίου.............

Και στον πρώτο μήνα μπορείς να αποσυνδέσεις, απλά το θέμα είναι ότι επειδή προπληρώνεις τον μήνα και η φορητότητα παίρνει κι αυτή ένα μήνα, ουσιαστικά θα πληρώσεις δύο μήνες μέχρι να αποσυνδεθείς...

Link to comment
Share on other sites

Και στον πρώτο μήνα μπορείς να αποσυνδέσεις, απλά το θέμα είναι ότι επειδή προπληρώνεις τον μήνα και η φορητότητα παίρνει κι αυτή ένα μήνα, ουσιαστικά θα πληρώσεις δύο μήνες μέχρι να αποσυνδεθείς...

 

Άσχετο αυτό που λες διότι όταν κάνεις την φορητότητα μέχρι να συνδεθείς στο άλλο δίκτυο δεν πληρώνεις τίποτα σε αυτό...........καλό είναι να κοιτάξεις τους όρους........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Ok σας ευχαριστώ όλους. Αυριο θα πάω να κάνω αίτηση.

Ο κύριος λογος είναι το σήμα της cosmote, στα μέρη που κινούμαι είναι απαράδεκτο σε αντίθεση με τη vodafone.

 

Υπάρχει καμία ακόμα διαφορά, εσείς που τα ψάχνετε, στις υπηρεσίες πχ τηλεφωνητης, μηνημα για χαμενες κλησεις κλπ;

 

Α, και κατι άλλο, αν ο χρόνος ομιλίας δεν ανανεωθεί, μεταφέρεται ή χάνεται;

υπάρχει η ελάχιστη χρεωση 30΄΄ γιατι κατι πηρε το ματι μου για καταργηση.

 

Υπάρχει τροπος για ενημερωση υπολειπόμενου χρόνου ομιλίας και ύψος λογαρισαμού;

Αν εχετε υπόψη σας κατι πεστε μου

 

- Η Μεταφορά Υπολοίπου είναι ενεργοποίησιμη απο το V300 και πάνω........

- Ισχύουν ακόμα τα 30'' ως ελάχιστος χρόνος χρέωσης

- Ναι μέσου του 1284 ενημερώνεσαι για τον δωρεάν χρόνο ομιλίας του

βασικού προγράμματος και των μηνυμάτων.......και μέσου του 1289 για τον

λογαριασμό σου όταν εκδοθεί......

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αυτό που λες διότι όταν κάνεις την φορητότητα μέχρι να συνδεθείς στο άλλο δίκτυο δεν πληρώνεις τίποτα σε αυτό...........καλό είναι να κοιτάξεις τους όρους........

 

Κάτι δεν κατάλαβες φίλε μου... Δεν είπα ότι πληρώνεις στο νέο δίκτυο...

 

Αυτό πάντως με την παραμονή δύο μηνών δεν έχει κάποια νομική βάση. Απλά χρονικά μπορεί να δικαιολογηθεί από το γεγονός ότι από τη στιγμή που θα συνδεθείς σε ένα δίκτυο, μέχρι να φύγεις, ακόμα και αν κάνεις αίτηση φορητότητας το επόμενο λεπτό από τη σύνδεση, θα έχεις λάβει δύο λογαριασμούς από τον υπάρχοντα πάροχό σου!

 

Τους όρους (και ειδικά τις σχετικές αποφάσεις της ΕΕΤΤ) τους έχω διαβάσει πολλάκις... :)

Και έχω τονίσει πολλές φορές, ότι είναι καιρός η ΕΕΤΤ να τους αναθεωρήσει ώστε να γίνεται η φορητότητα μέσα σε λίγες ώρες όπως σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο και όπως υπάρχει άλλωστε και η τεχνική δυνατότητα! Όχι σε 15 εργάσιμες που προβλέπουν οι ισχύοντες κανονισμοί και που εκμεταλλεύονται στο έπακρο οι εταιρείες!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κατάλαβες φίλε μου... Δεν είπα ότι πληρώνεις στο νέο δίκτυο...

 

Αυτό πάντως με την παραμονή δύο μηνών δεν έχει κάποια νομική βάση. Απλά χρονικά μπορεί να δικαιολογηθεί από το γεγονός ότι από τη στιγμή που θα συνδεθείς σε ένα δίκτυο, μέχρι να φύγεις, ακόμα και αν κάνεις αίτηση φορητότητας το επόμενο λεπτό από τη σύνδεση, θα έχεις λάβει δύο λογαριασμούς από τον υπάρχοντα πάροχό σου!

 

Τους όρους (και ειδικά τις σχετικές αποφάσεις της ΕΕΤΤ) τους έχω διαβάσει πολλάκις... :)

Και έχω τονίσει πολλές φορές, ότι είναι καιρός η ΕΕΤΤ να τους αναθεωρήσει ώστε να γίνεται η φορητότητα μέσα σε λίγες ώρες όπως σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο και όπως υπάρχει άλλωστε και η τεχνική δυνατότητα! Όχι σε 15 εργάσιμες που προβλέπουν οι ισχύοντες κανονισμοί και που εκμεταλλεύονται στο έπακρο οι εταιρείες!

 

10 εργάσιμες είναι.........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σημερα ολοκληρώθηκε η φορητότητα προς τη Vodafone.

Κατά τις 4 το απόγευμα το σήμα έφυγε και όταν έβαλα την κάρτα της Vodafone ήμουν συνδεδεμένος.

 

Παρατηρήσεις.

1.Πολύ καλύτερο σήμα και άμεση κλήση, χωρίς δηλαδή το κενό των 3-4 δευτερολέπτων που μεσολαβούσε στην cosmote από το πάτημα της κλήσης μέχρι να χτυπήσει το κινητό που καλέις.

 

Αλλά βλέπω κάποια μειονεκτήματα, αν μπορούν να χαρακτηριστούν έτσι.

 

2.Ενω στην Cosmote αν σε καλέσει κάποιος ενώ το τηλέφωνο είναι κατειλημμένο, δηλαδή οταν μιλάς, το τηλέφωνο χτυπάει στη δευτερη

γραμμή και άν θες το σηκώνεις βάζοντας σε αναμονή τον πρώτο συνομιλητή. Αυτό στη Vodafone δεν συμβαίνει, ή πρέπει να το ρυθμίσω εγώ;

 

3. Οταν έρχεται μήνυμα από τις υπηρεσίες του κάθε δικτύου οτι είχες μια χαμένη κλήση, στην Cosmote το μήνυμα έχει σαν τίτλο το όνομα που σε κάλεσε, αν το έχεις στο ευρετήριο, ενω στη Vodafone δεν συμβαίνει αυτό απλώς έρχεται το μήνυμα από το 1212 και πρέπει να κάνεις κλήση μετά να δεις σε ποιόν ανήκει ο αριθμός.

 

4. Υπάρχει η δυνατότητα στον τηλεφωνητή να υπάρχει διαφορετικό μήνυμα από το "η κληση σας προωθείται";

 

5. Μπορέι να μου πεί κάποιος το τηλ εκυπηρέτησης πελατών της εταιρίας, καθώς και τον αριθμό τηλεφωνητή ή οτι άλλες υπηρεσίες υπάρχουν πχ ενη,ερωση δωρεάν υπολειπομένου χρόνου ομιλίας

 

6. Πως θα ρυθμίσίσω τα MMS;

 

Από αυτά τίποτα δεν βρίσκω στη σελίδα της Βοντα, αν είναι δυνατόν, εγ'ω δεν τα βλέπω ή δεν υπάρχουν;

 

Ευχαριστώ για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

1. oτι παρατηρεις, ισχυει :)

2. πρεπει να το ρυθμισεις. *43# και κληση για ενεργοποιηση.

3. ΧΑΧΑ.ακομα γινεται αυτη η αναβαθμιση!?!? εδω και μηνες το παλευουν.Απ οσο ηξερα, σε μερικους παιζει, σε αλλους οχι ακομα. Μπορει να κανω λαθος βεβαια, ετσι ειχα δει τελευταια φορα.

4. Δεν νομιζω, αυτο που μπορεις ειναι να ηχογραφησεις το δικο σου μηνυμα αφου συνδεθουν.

5,6 αυτα πρεπει να σε βοηθησει αλλος, δεν τα ξερω γω αυτα.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...