Jump to content

Φορητότητα αριθμού


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να ζητήσω την βοήθεια σας σε κάτι αν γνωρίζεται.

 

Θέλει η μάνα μου να κάνει φορητότητα από τη Voda στην Cosmote.

Μιλήσαμε με Cosmote και όλα καλά αλλά... (πάντα υπάρχει ένα αλλά)

η Voda θέλει να της πληρώσουμε στον τελευταίο λογαριασμό 50 ευρώ

επιπλέον για την συσκευή που πήρε η μάνα μου από την επιδότηση.

Η επιδότηση δεν βγαίνει με βάση αυτά που ξόδεψες τον χρόνο που πέρασε?

Διευκρινίζω ότι δεν είναι νέα χρήστης έχει την Voda 3-4 χρόνια...

Της είπαν επίσης ότι σε περίπτωση που μείνει στην Voda μέχρι το τέλος

του χρόνου θα της κάνουν έκπτωση στο πάγιο 30%.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

 

Ποτε εκανε τελευταια ανανεωση με Vodafone η μαννα σου ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 500
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποτε εκανε τελευταια ανανεωση με Vodafone η μαννα σου ?

 

Αν θυμάμαι καλά είναι 3-4 μήνες πριν. Τουλάχιστον τότε πήρε την τελευταία συσκευή οπότε λογικά κάπου εκεί

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είναι 3-4 μήνες πριν. Τουλάχιστον τότε πήρε την τελευταία συσκευή οπότε λογικά κάπου εκεί

 

Τοτε πρεπει να επιστρεψει το ποσο της επιδοτησης που ειχε παρει και οτι λογαριασμους εχει κανει.

 

Η εκπτωση παντως που της δινουν ειναι καλη.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να ζητήσω την βοήθεια σας σε κάτι αν γνωρίζεται.

 

Θέλει η μάνα μου να κάνει φορητότητα από τη Voda στην Cosmote.

Μιλήσαμε με Cosmote και όλα καλά αλλά... (πάντα υπάρχει ένα αλλά)

η Voda θέλει να της πληρώσουμε στον τελευταίο λογαριασμό 50 ευρώ

επιπλέον για την συσκευή που πήρε η μάνα μου από την επιδότηση.

Η επιδότηση δεν βγαίνει με βάση αυτά που ξόδεψες τον χρόνο που πέρασε?

Διευκρινίζω ότι δεν είναι νέα χρήστης έχει την Voda 3-4 χρόνια...

Της είπαν επίσης ότι σε περίπτωση που μείνει στην Voda μέχρι το τέλος

του χρόνου θα της κάνουν έκπτωση στο πάγιο 30%.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

 

 

30% έκτπωση δεν είναι και άσχημα. Κρίμα είναι να την χάσει.

 

Σημασία στο τι θα πληρώσει κάποιος δεν έχει να κάνει με το πόσα χρόνια είναι συνδρομητής , αλλά πόσος καιρός έχει περάσει από την τελευταία φορά που έκανε ανανέωση του συμβολαίου του.

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Γενικα η Voda το 30% εκπτωση το δινει πολυ ευκολα αλλα για παραπανω προβαλλει ... σθεναρη αντισταση.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά αυτή η φορητότητα αριθμού μόνο εύκολη και γρήγορη υπόθεση δεν είναι.

Προσπαθώ από τα τέλη Ιουλίου να μετατρέψω το κινητό μου από καρτοκινητό Vodafone σε cosmoκάρτα και δεν μπορώ να τα καταφέρω.

Η πρώτη αίτηση ακυρώθηκε από την Vodafone γιατί δεν είχαν καταχωρηθεί σωστά τα στοιχεία μου. -οκ, είπα, κάποιο λάθος θα έγινε.

Μετά από κάποιες μέρες, μαθαίνω πως ακυρώθηκε και η δεύτερη αίτηση, γιατί λέει δεν είναι δηλωμένο το καρτοκινητό στην Vodafone. Φυσικά η ταυτοποίηση έγινε τον Απρίλιο και το τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά και μετά τις 31/7 έως και πριν λίγο που το δοκίμασα...

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών της Vodafone, αρχικά μου είπαν πως δεν έχει φτάσει σε αυτούς αίτηση φορητότητας :-(((( Στην ερώτησή μου πως εξηγείται το γεγονός πως και στις δύο αιτήσεις δέχτηκα επίμονα τηλεφωνήματα από την Vodafone που με ρωτούσαν γιατί αλλάζω εταιρία και σε ποιο πρόγραμμα της cosmote πηγαίνω, ο υπάλληλος μου πρότεινε τη λύση να πάω σε ένα κατάστημα vodafone και να ξανακάνω ταυτοποίηση το ήδη ταυτοποιημένο καρτοκινητό μου.

Προφανώς τα πράγματα έχουν σφίξει, και η εταιρία δεν θέλει να χάσει τους πελάτες της. Είναι όμως ποτέ δυνατόν να βρίσκει τέτοιες δικαιολογίες για να ακυρώνει αιτήσεις, να σπάει τα νεύρα των για λίγο ακόμη πελατών της, θέλοντας να κερδίσει έστω και λίγες μέρες με σκοπό να βάλει λεφτά στα ταμεία της;

Και όμως είναι.

Προσωπικά περίμενα καλύτερη αντιμετώπιση από μια εταιρία του μεγέθους της Vodafone και η όλη συμπεριφορά της με έχει εξοργίσει αφάνταστα. Το να φύγω από την vodafone είναι θέμα χρόνου. Το κακό για αυτήν είναι πως δεν θα σταματήσω να περιγράφω την δική μου ταλαιπωρία και από την στιγμή που υοθετεί τέτοιες τακτικές, θα προσπαθήσω να πείσω όσους συνδρομητές vod. γνωρίζω (οικογένεια, φίλους, συγγενείς) να αλλάξουν εταιρία με ή χωρίς φορητότητα...

Link to comment
Share on other sites

μου το ειχαν κανει και εμενα αυτο με το a la carte της μανας μου την πρωτη φορα μου ειπαν οτι ειναι λαθος ο αριθμος της sim ξανα εκανα την διαδικασια και εγινε η φορητοτητα κανονικα πηραν τηλεφωνο την μανα μου για να την μεταπεισουν μονο την δευτερη φορα δεν δεχθηκε και ολοκληρωθηκε η μεταφορα στην cosmote. κανε καταγγελεια στην ΕΕΤΤ διοτι εχει εχει περασει κανονικα η φορητοτητα και δεν παραχωρουν την γραμμη καταχρηστικα αλλιως αν ηταν λαθος τα στοιχεια δεν θα σε επαιρναν τηλεφωνο να σου πουν γιατι φευγεις αρα κατι βρωμαει εδω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι βρωμάει, αφού δεν με πήραν μόνο από την Vodafone για να μου αλλάξουν γνώμη την επομένη της αίτησης, αλλά και από την Wind !!!!

Έπεσε σύρμα φαίνεται, όμως η Vodafone δεν μασάει και κρατάει γερή αντίσταση !

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι βρωμάει, αφού δεν με πήραν μόνο από την Vodafone για να μου αλλάξουν γνώμη την επομένη της αίτησης, αλλά και από την Wind !!!!

Έπεσε σύρμα φαίνεται, όμως η Vodafone δεν μασάει και κρατάει γερή αντίσταση !

βεβαιωσου οτι ειναι σωστα τα στοιχεια και ξανακανε την αιτηση
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα.

 

Εχω την εξης απορία της οποιας την απάντηση ελπιζω να γνωρίζει καποιος.

 

Λοιπον, θέλω να μεταφέρω το νουμερό μου απο Cosmote σε Vodafone και να το ενταξω σε ενα επαγγελματικο πακέτο μαζι με το νουμερο της συζυγου (για να κανουμε τη δουλεια μας με λιγοτερο κοστος).

 

Τώρα, επειδη το δικο μου νουμερο (Cosmote) δεν το χρησιμοποιω σχεδον καθολου (γιατι υπαρχει αλλο εταιρικο απ' οπου κανω και τα προσωπικα μου τηλ.), ΡΩΤΑΩ αν μπορω, μεταφέροντάς το στην Vodafone, να το κανω ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ Vodafone, και να το ενταξω σε ενα επαγγελματικο προγραμμα (μαζι με αυτο της συζυγου)?

 

Στην ουσία σαν νουμερο (αυτο της cosmote) μου ειναι αχρηστο για τηλεφωνηματα ΑΛΛΑ παρα πολυ χρησιμο γιατι χρησιμοποιω την υπηρεσια sms alert για e-mails που εχει η Cosmote και ξερω οτι εχει και η Vodafone.

 

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το μεταφέρεις απευθείας στην VF ως απλό καρτοκινητό (δεν υπάρχουν επαγγελματικά προγράμματα καρτοκινητών). Δεν σε βολεύει αυτό;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το μεταφέρεις απευθείας στην VF ως απλό καρτοκινητό (δεν υπάρχουν επαγγελματικά προγράμματα καρτοκινητών). Δεν σε βολεύει αυτό;

 

Το φανταστικα οτι δεν θα μπορουσε να γινει ετσι...:(

 

Μηπως μπορω να μεταφέρω απο Cosmote σε VF, να το κανω καρτοκινητο και να το ενταξω σε ενα οικογενειακο προγραμμα (μαλλον ανοητη αυτη η ερωτηση ετσι)??

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να έχεις τελικά από αυτόν τον αριθμό;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να έχεις τελικά από αυτόν τον αριθμό;

 

Οπως εγραψα και στο 1ο μην. με ενδιαφερει μονο να εχω το sms alert για τα e-mail μου και αφου δεν θα το χρησιμοποιησω για τηλεφωνηματα, Internet, κλπ.... το λιγοτερο δυνατο παγιο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλό είναι να το κάνεις απευθείας καρτοκινητό εαν θέλεις μόνο το alert. Εκτός και εαν θέλεις να σε καλεί η σύζυγός σου δωρεάν και θέλεις να το βάλεις στο εταιρικό της τότε.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλό είναι να το κάνεις απευθείας καρτοκινητό εαν θέλεις μόνο το alert. Εκτός και εαν θέλεις να σε καλεί η σύζυγός σου δωρεάν και θέλεις να το βάλεις στο εταιρικό της τότε.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας φίλοι μου...... εδώ και 20 μέρες προσπαθώ να ακυρώσω τη φορητότητα που είχα ξεκινήσει στη βοντα και συνέχεια με γράφουν... Είμαι στην κοσμοτέ και είπα να πάω στη βόντα αλλα τελικά με πείσανε και έμεινα στην κοσμο...

 

Έχω πάρει συνολικά 8 φορές, κάθε 2η μέρα, και τους λέω θέλω να την ακυρώσω. Μου λένε ναι θα στείλουμε το αίτημά σας στο αρμόδιο τμήμα και κουραφέξαλα!!!

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα το τι μπορεί να κάνω? Όχι τίποτα άλλο, δεν μου δίνουν και κάποιο υπεύθυνο στο τηλέφωνο! Λέει δεν υπάρχει. Μα τόσο ανευθυνότητα εκεί στη βόντα???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας φίλοι μου...... εδώ και 20 μέρες προσπαθώ να ακυρώσω τη φορητότητα που είχα ξεκινήσει στη βοντα και συνέχεια με γράφουν... Είμαι στην κοσμοτέ και είπα να πάω στη βόντα αλλα τελικά με πείσανε και έμεινα στην κοσμο...

 

Έχω πάρει συνολικά 8 φορές, κάθε 2η μέρα, και τους λέω θέλω να την ακυρώσω. Μου λένε ναι θα στείλουμε το αίτημά σας στο αρμόδιο τμήμα και κουραφέξαλα!!!

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα το τι μπορεί να κάνω? Όχι τίποτα άλλο, δεν μου δίνουν και κάποιο υπεύθυνο στο τηλέφωνο! Λέει δεν υπάρχει. Μα τόσο ανευθυνότητα εκεί στη βόντα???

 

Πιστευω οτι απο την στιγμή που δεν εχεις υπογραψει κατι η φοτητοτητα δεν ισχει

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε να στείλεις με φαξ το αίτημά σου. Μάθε το φαξ, και στείλε μια φωτοτυπία της ταυτότητάς σου με το σχετικό αίτημα και γράψε οτι τους έχεις ενημερώσει τόσες φορές με πρώτη φορά την τάδε ημερομηνία.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από καταγγελία στην εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών είπαν να σταματήσουν τις λαμογιές :lol: και με πήραν κατευθείαν από την βότνα χωρίς να τους ξαναπάρω :D

 

θενκς παίδες για τα ινφο :)

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας μπαίνει στο συνολικό ποσό του λογαριασμού, μαζί με τον ΦΠΑ.

 

ακριβώς !!!!:D

 

είναι φόρος πάνω στο φόρο .....αθάνατη Ελλάδα !!!:wacko::wacko:

«Μη στενοχωριέσαι, άφησε τα πράγματα να πάνε μόνα τους. Οι ηλίθιοι και οι κακοί θα νικηθούν στο τέλος.» - Λάο Τσε
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το τελος ποτε δεν το καταλαβα! ;)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Και όμως...... υπάρχει από το 1998!!

 

Η λογική του? Από που θα αρπάξουμε!!! Και μετά έρχεται η "βάφτιση" ως "τέλος" ή "φόρος" ή "φόρος πολυτελείας" κτλ , που ουσιαστικά είναι ένα και το αυτό!

 

Και προσοχή! Δεν είναι φόρος !!! Είναι τέλος!!!!!!!! Γι'αυτό το λόγο επιδέχεται και επιπλέον ΦΠΑ!!!!!!!!!!!!!!

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Είμαι στη vodafone και θέλω να αλλάξω πάροχο γιατί δεν παίρνω καλή επιδότηση. Μπορείτε να μου πείτε για τη διαδικασία της φορητότητας; Ξέρετε αν παίρνουν τηλέφωνο μετά με βελτιωμένη προσφορά; Και σε περίπτωση που κάνω αίτηση θα μπορέσω μετά να την αναιρέσω;
Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στον άλλο πάροχο που θέλεις και θα κάνουν αυτοί την διαδικασία. τώρα αν σε πάρουν τηλέφωνο, ίσως ναι ίσως όχι γιατί πάνε να τα αλλάξουν λίγο αυτά. μπορείς να την αναιρέσεις.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...