Jump to content

Ρυθμίσεις για GPRS/MMS


ausdim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρυθμισεις imode για palm treo 750 εχει κανεις?

η γενικα για windows mobile κινητο,για να εχω ενα παραδειγμα!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Γνωριζει καποιος τι ρυθμισεις χρειαζομαι,ωστε να μπορω να μπαινω στο internet???Εχω το προγραμμα surf & email της vodafone και εχω σαν συσκευη το htc hd

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το αρχειάκι cab το κατέβασα για το htc diamond αλλά δεν το εβαλα ακόμα, θα δουλεύει κανονικά για το wind plus?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos

δοκιμασα το cab στην αρχη του thread εκανε και καλα οτι το περασε αλλα απο τοτε και ρυθμισεις δεν εχω και δεν μπορω να βαλω οταν παω συνδεσεις δεν εμφανιζει το μενου νεα συνδεση πχ μετα που λεει ελεγχοσ συσκευης δεν βγαζει τπτ.

Δεν θελω να κανω hard reset αν ειναι δυνατον.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δοκίμασα το cab από το πρώτο post, δοκίμασα επίσης κάποια άλλα cab που βρήκα ή είχα και τίποτα. Μπήκα σε link που παραθέσατε κ πάλι τίποτα.. δε μπορώ με τίποτα να στείλω MMS ή να παραλάβω MMS. καμιά βοήθεια? Έστω χειροκίνητα να το κάνω αλλά να το κάνω!

 

Έχω το Touch Cruise με Anime 2 ROM κ provider την Cosmote.

 

Υπ όψην θέλω MMS αλλά δε θέλω να μου ανοίγει το GPRS. Κάπου στο connections στο GPRS έχω βάλει .internet. Θυμάμαι ότι κάπου εδώ είχα διαβάσει ότι βάζουμε την τελεία μπροστά από το internet ώστε όταν πάει καταλάθος να συνδεθεί να μη μπορέσει. Με έχει σώσει αυτή η τελεία, δε ξέρω αν για τις ρυθμίσεις του MMS πρέπει να φύγει ώστε να μπορεί/πρέπει να συνδεθεί στο GPRS?

 

Αλήθεια, το GPRS αν είναι ανοιχτό, αλλά δεν κατεβάζει, χρεώνει?! Μερικές φορές έχει γράψει κάτι ωρες (μέχρι κ 5 αν θυμάμαι καλά !!!!!) αλλά δεν είδα κανέναν τρελό λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

άν εννοείς το gprs των mms, να σου απαντήσω οτι και 24/7 να είναι ανοιχτό το μόνο που θα σου κάνει θα είναι να τρώει μπαταρία.

 

Δέν υπάρχει καμία χρέωση για τα APN των mms. Τα mms χρεώνοντε μόνο αν περάσουν απο το κέντρο μυνημάτων.

 

μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το προγραμματάκι "noDATA" απο το οποίο θα κάνεις enable disable ποια connection θέλεις να δουλευουν.(αυτό αντι για το κολπάκι της τελίας,που είναι πολύ έξυπνο :) )

Link to comment
Share on other sites

Για το ΝoData αν θέλουμε τα mms αλλά μην μπαίνει internet ή μην κάνει auto updates, ποιά κάνουμε enable και ποιά disable???
Link to comment
Share on other sites

το έχω το NoData, δε το είχα σκεφτεί. Οκ, να το χρησιμοποιήσω αλλά πως θα ενεργοποιήσω όλα τα άλλα ώστε με το NoData να μπορώ να τα απενεργοποιήσω?
Link to comment
Share on other sites

Για το ΝoData αν θέλουμε τα mms αλλά μην μπαίνει internet ή μην κάνει auto updates, ποιά κάνουμε enable και ποιά disable???

τα κάνεις όλα disabled εκτός απο αυτο η αν έχεις vodafone αυτά που έχουν στον τίτλο τους την λέξη mms.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ τις οδηγίες αυτές

http://www.htc.com.gr/9090_cosmote.html

αλλά δε μπορώ να συνεχίσω μετά το

 

Start->Messaging

Accounts->MMS

Tools->MMS Settings…

 

δε μπορώ να βρω το μενού αυτό ή κάποιο παραπλήσιο ώστε να βάλω τον server που λέει κ τα σχετικά. Επίσης έστειλα στο 1651 (Cosmote) ένα μύνημα με το κείμενο mms για να μου έρθουν οι ρυθμίσεις αλλά δε μου ήρθε τίποτα.

Νομίζω ότι παλιότερα το είχα ξανακάνει αυτό κ το μύνημα που μου ήρθε δε με βοήθησε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Push Servises: Disabled

Vodafone Internet: Disabled

Vodafone MMS: Enabled

δηλαδή με αυτές τις ρυθμίσεις δεν θα λαμβάνει data παρά μόνο για MMS σωστά? Μην μου έρθει καμιά τρελή χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω το htc touch και αντιμετωπιζω προβλημα με τα GPRS settings μου.

τα settings που δίνει η mtn(cyprus) μεσω του site είναι αυτά:

 

Account name: internet

APN (Access Point Name) internet

IP address:: - (empty)

DNS address: - (empty)

User id: wap

Password: wap

Security: off

Data Mode: connection orientated

Authentication Type: normal

 

για WAP αυτά:

 

Account Name: MTN WAP

Bookmark: http://wap.mtn.com.cy

APN (Access Point Name): wap

IP Address: 172.24.97.3 (or 172.024.097.003)

Port: 9201 (for WAP 1.x handsets)

3130 (for WAP 2.x handsets)

Username: wap

Password: wap

Security: off

Data Mode: connection orientated

Authentication Type: normal

 

 

Important Note:

WAP1.X: Used for oldest handsets

 

WAP2.X: Used for newer handsets that use WAP 2.0. The Port should be configured manually to 3130 and there is an additional setting for a (Primary) Proxy, which should be configured to 172.24.97.1 (or 172.024.097.001). For any secondary Proxy/Port the fields should be left blank.

 

 

 

δεν κατάφερα ομως να κανω κάτι.προσπαθω να τα βάλω στα (settings-connections) αλλά κάτι πρεπει να κάνω λάθως.

μπορεί καποιος που γνωρίζει καλύτερα να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποιος με HTC Touch Cruise να φοράει Windows Mobile 6.1 κ να έχει καταφέρει να κάνει τις ρυθμίσεις? Αν ναι, μπορεί να με βοηθήσει κ μένα γιατί δε μπορώ να βγάλω με τίποτα άκρη.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας, έχω το παρακάτω πρόβλημα:

 

Έχω το HTC Diamond με Vodafone CU και έχω κάνει τις σωστές ρυθμίσεις GPRS (αυτές που κάνει μόνη της η συσκευή και συμπίπτουν με αυτές που έχουν προταθεί εδώ). Παρόλα αυτά και ενώ μπορώ να μπω κανονικά στο Internet με τον Opera, όταν προσπαθώ να κάνω send and receive στα mail, ή να κατεβάσω το καιρό με το Weather Application, η σύνδεση αποτυγχάνει.

 

Καμία λύση? Υπόψιν ότι με Cosmote δούλευε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. θέλω να ρυθμίσω στο Flame τα MMS και internet μέσω Q Telecom

 

1. δοκιμάζω το αρχείο στο δεύτερο post.. ΔΕΝ εγκαθίσταται (unsuccesful μου βγάζει)

2. ψάχνω παρακάτω και κατεβάζω το HTC Network Wizard.cab . Το εγκαταθιστώ οκ, αλλά δεν περιλαμβάνει την Q Telecom :mad:

3. δοκιμάζω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις απο το site της Q. Πάλι δεν δουλεύουν (ούτε καν MMS δεν στέλνει!) :wacko:

 

Το thread έγινε πολύ μπερδεμένο. Κάποιος admin να βάλει μια σειρά? :O

Κάποιος που να το έχει καταφέρει ?

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
λοιπόν βρήκα λύση στο μονίμος ανοιχτό gprs.

 

πήγα στην registry και αλλαξα τις παρακάτω τιμές.

(έχω wind)

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\ConnMgr\Planner\Settings\

 

CacheTime to ebala 60

 

SuspendResume GPRS_bye_if_device_off

 

kai ayto einai gia ta mms

 

SuspendResumeCacheExpires mnet.b-online.gr

 

έτσι μόλις περνει και δίνει mms και τελειώσει η μεταφορά κλείνει αυτομάτος η σύνδεση

ενώ οταν είμαι σε wap κλεινει αν πατήσω το κοκκινο πλήκτρο ή αν ξεχαστώ σε 60 δευτερόλεπτα μόνη της ή αν κλείσω την οθόνη πάλι κλείνει αυτόματα.

 

 

Επίσης οι ρυθμίσεις για τα mms είναι λάθος και στο site της WIND για όλα τα κινητά η wind έχει port 9401 αλλα για τα htc και γενικά τα pocketpc έχει 9201 που φυσικά δέν δουλεύουν.

 

ευχαριστώ φίλε μου!

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με wind όταν κατεβάζω email μετά μένει ανοιχτό το connection του gprs!

θα δοκιμάσω σήμερα το απόγευμα αυτό που λες και ελπίζω ότι θα είμαι ΟΚ :)

μόνο στη wind εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα?

στις άλλες εταιρίες κλείνει αυτόματα το connection μετά τη χρήση του?

 

edit:

το SuspendResumeCacheExpires mnet.b-online.gr που το βρήκες? δε βρίσκω πουθενά πληροφορίες σχετικά με αυτό!

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Βάλε το Schap's advanced configuration tool.

 

Μέσα στα πολλά έχει και την επιλογή να κλείνει τη σύνδεση όταν μένει idle.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλό το πρόγραμμα που λες αλλά πολύ "βαρύ" για ένα τόσο μικρό πράγμα που θέλω!

θέλει και .net 3.5 !

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το πρόγραμμα αυτό δεν τρέχει στο background για να θεωρείται βαρύ. Μια φορά το τρέχεις και αυτό είναι. Έχει και άλλα ενδιαφέροντα tweaks για τη συσκευή.

 

Εάν θέλεις να το βάλεις πάντως... http://rapidshare.de/files/39254419/NETCFv35.wm.armv4i.cab.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλό το πρόγραμμα που λες αλλά πολύ "βαρύ" για ένα τόσο μικρό πράγμα που θέλω!

θέλει και .net 3.5 !

 

 

ετσι ειναι φιλε μου;)

καποια προγραμματα χρειαζονται καποιες νεοτερες εκδοσεις του compact net framework για να λειτουργησουν...:!:

 

το προγραμμα αυτο ειναι must για οσους ξερουν τι χρειαζονται απο τα ppc τους....

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...