Jump to content

Ρυθμίσεις για GPRS/MMS


ausdim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators

@theo_n13:

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greeklish και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες. Δες εδώ την ανακοίνωση κατάργησης των. Στο εξής μηνύματα γραμμένα κατά αυτό τον τρόπο θα αφαιρούνται απροειδοποίητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Μετά από πολύ ψάξιμο στο Google / myphone.gr και μεγάλο σπάσιμο νεύρων και ταλαιπωρία, τελικά κατάφερα να βρω τις σωστές ρυθμίσεις για σερφάρισμα στο internet με Vodafone CU κάνοντας χρήση της προσφοράς των δωρεάν 100 ΜΒ/μήνα με κάθε ανανέωση 10+ €.

 

Ακολουθείστε τις οδηγίες στο PDF αρχείο εδώ και θα δουλέψει τέλεια. Είναι για Qtek 9100 αλλά η διαδικασία είναι σχεδόν ίδια για όλα τα PPCs.

 

Τόσο δύσκολο είναι να το αναρτήσει η Vodafone στο web site της να γλυτώσουμε την ταλαιπωρία; Έλεος! :angry:[/QUOT

 

 

ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΜΝΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΣ VODAFONE ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ.. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΜΝΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΣ VODAFONE ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ.. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ?

 

Μιλάς για Vodafone CU ή γενικότερα;

 

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα παιδια

εχω ενεργοποιησει την υπηρεσια της cosmote internet on my phone και η πλοηγηση ειναι για κλαμματα.μηπως υπαρχει καμμια ρυθμιση να βελτιωθει η ταχυτητα της συνδεσης?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα..μολις μπηκα στον κοσμο των win mobiles με την αγορα ενος Hp ipaq 514

 

εχω καρτα κιου που υποστηριζει ιντερνετ..μπορειτε να με βοηθησετε με τις ρυθμισεις?

 

ευχαριστω πολυ!

 

ισχυει μηπως το πρωτο πακετακι που ειναι για download στην πρωτη σελιδα?

 

που τοποθετειται αυτο?

Edited by blade_
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σε ολους

υπαρχουν πουθενα ρυθμισεις(προσφατες) για windows mobile (htc diamond 2) για δικτυα:

cosmote internet on the go

Q (1 ευρω -> 100mb internet)

και wind (adsm 30gb/month)

για το htc μου ειπαν(οι τεχνικοι των εταιριων) οτι δεν αποστελλονται sms με ρυθμισεις και θα μου στειλουν email.... φυσικα εδω και 2 μερες περιμενω email....

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Administrators
Τελικά παιδιά παίζουν σε κανέναν οι ρυθμίσεις MMS γιά Cosmote?

Σε εμένα δεν πείζουν πάντα.

 

Εάν έχεις τη συσκευή του avatar σου, εγκαθίστανται αυτόματα μόλις δώσεις το pin της sim.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις τη συσκευή του avatar σου, εγκαθίστανται αυτόματα μόλις δώσεις το pin της sim.
Έχω το Touch 2 T3333.

Κάνει κάποιες ρυθμίσεις αλλά δεν δουλεύει σωστά.

Ειδικά στην παραλαβή MMS έχω πρόβλημα.Δεν λαμβάνει πάντα.

Πάντα χρειάζεται να κάνω download to μήνυμα 5-6 φορές γιά να κατέβει.

Μου βγάζει μήνυμα να ελέγξω τις ρυθμίσεις.

Edited by jxid
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα και έκανα αυτόματη ρύθμιση μέσα από menu του τηλεφώνου γιά Χώρα Ελλάδα και Πάροχο Cosmote και τελικά τα ΜΜS δούλεψαν.

Παραθέτω μια εικόνα με τις ρυθμίσεις MMS που δημιουργήθηκαν από την αυτόματη ενημέρωση.

Αυτό που άλλαξε σε σχέση με το cab που υπάρχει στο πρώτο post είναι ο server.

 

http://i249.photobucket.com/albums/gg206/jxid/pc_capture1-25.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.

έχω το touch diamond 2 με Q του 1 euro(100mb/μήνα).

επειδή χάθηκα λίγο ποιές είναι οι ρυθμίσεις που χρειάζεται για να δουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά sorry που θέτω ερώτημα και εδώ (το ψάχνω σχετικά στο επίσημο του Aspen) αλλά παιδεύομαι καιρό και μήπως ξέρει κάποιος να μου πει:

 

Όλα καλά με τις ρυθμίσεις μου GPRS cosmote: ιντερνετ δουλευει τέλεια, τα περισσότερα apps μια χαρα. Τα email Yahoo! δε λειτουργούν. Όπως και 2-3 apps Και οι ρυθμίσεις είναι αυτόματα και τις έχω ελέγξει 100 φορές. Και σε WiFi λειτουργούν μια χαρα.

 

Φοβάμαι ότι επειδή το Cosmote GPRS έχει Proxy ρυθμίσεις, καποια apps δε δουλεύουν. Π.χ. το skype application, έχει proxy ρυθμίσεις, αν τα συμπληρώσω δουλεύει. Το yahoo mail δεν έχει τιποτα τέτοιο/

 

Η ερώτησή μου είναι: αυτό φταίει? Και τί σημαινει, ότι αυτά δεν πρόκειται να δουλεψουν? Ή υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω στις ρυθμίσεις cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω αλλά όχι τη λύση.

 

Οι αυτόματες ρυθμίσεις δίνουν APN για Cosmote GPRS το "wap".

Κάποιες χειροκίνητες ρυθμίσεις που βρήκα δίνουν APN για Cosmote GPRS το "internet".

 

Όταν λοιπόν το APN είναι wap δουλεύει ο browser και δε δουλεύουν τα mail.

Όταν ο ΑΡΝ είναι internet, δουλεύει το mail και δε δουλεύει ο browser!

 

Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παίδες, πραγματικά χρειάζομαι μια βοήθεια. Μισή μέρα έχω φάει στην Tellas & Wind, άκρη δεν έχω βρει.

Πάω στο Leo να φτιάξω ένα νέο Outlook email account (ίδιο με αυτό που έχω στο desktop PC μου, για να λαμβάνω τα emails του desktop και στο Leo), έτσι; Μου ζητά όνομα και password, τα βάζω. Κάπου μου ζητά και DOMAIN (που ΔΕΝ ξέρουν να μου πουν τί να βάλω) και ένα SERVER ADDRESS (που επίσης δεν ξέρουν... Μου λένε απλά τα incoming/outgoing servers της Tellas (δηλ. pop.tellas.gr & smtp.tellas.gr), τα οποία δεν κάνουν τίποτα.

Μιλάμε για "manual settings", γιατί στο auto που ήταν αρχικά ΔΕΝ έβαλε μόνο του τις ρυθμίσεις...

Δείτε και στην screenshot, παρακάτω:

 

http://img815.imageshack.us/img815/1390/screenshotjlx.png

 

Bρήκα αυτά, κάπου (σε άλλο σάιτ):

 

Internet

 

Όνομα: Wind Internet

APN: gint.b-online.gr

MCC: 202

MNC: 10

Τύπος APN: default

 

MMS

 

Όνομα: Wind MMS

APN: mnet.b-online.gr

MMSC: http://192.168.200.95/servlets/mms

Διακομιστής μεσολάβησης MMS: 192.168.200.11

Θύρα MMS: 9401

Τύπος APN: mms

 

Αλλά αυτά, απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι, είναι γενικά οι ρυθμίσεις για ίντερνετ κτλ. της WIND. Εγώ έχω ήδη πρόσβαση στο ίντερνετ, μέσω του Leo μου.

Τι στο κόρακα πρέπει να κάνω, επιτέλους, για να δουλέψει το κωλο-email στο Leo;;;

Edited by andrewmaslim
Link to comment
Share on other sites

φίλε δεν μπορώ να σε βοηθήσω ακριβώς γιατί το μενού των windows mobile σβήνει σιγά σιγά από την μνήμη μου, αλλά το σίγουρο είναι ότι από την στιγμή που σου ζητάει server και domain, ότι προσπαθείς να προσθέσεις exchange account και όχι pop3 ή imap. ψάξε λοιπόν λίγο καλύτερα την εφαρμογή του leo και κάνε προσθήκη pop ή imap ανάλογα τι θέλεις και βάλε και το αντίστοιχο incoming/outgoing και θα είσαι εντάξει!!!
Link to comment
Share on other sites

φίλε δεν μπορώ να σε βοηθήσω ακριβώς γιατί το μενού των windows mobile σβήνει σιγά σιγά από την μνήμη μου, αλλά το σίγουρο είναι ότι από την στιγμή που σου ζητάει server και domain, ότι προσπαθείς να προσθέσεις exchange account και όχι pop3 ή imap. ψάξε λοιπόν λίγο καλύτερα την εφαρμογή του leo και κάνε προσθήκη pop ή imap ανάλογα τι θέλεις και βάλε και το αντίστοιχο incoming/outgoing και θα είσαι εντάξει!!!

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια, απλά μου είναι λίγο... ακαταλαβίστηκα αυτά, δεν σκαμπάζω και πολλά.

Απλώς πίστευα ότι θα 'βρισκα κάποιες ρυθμίσεις (ή θα μου τις έλεγαν) και θα τις έβαζα και θα καθάριζα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...