Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

gia sundesw to tv out tou n95 me to pc ti xreiazomai?exw karta thleorashs alla de vlepw na exei tis upodoxes pou xreiazontai.exw authn edw:

http:// http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.702223

 

kanenas na me voithisei sto provlhma mou pou xerei apo auta plz?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία παρτίδα της AC η συσκευή έρχεται με περασμένη την έκδοση 11 και χωρίς τζόγο.

 

Καλα για την εκδοση 11 το καταλαβαινω, το οτι ειναι χωρις τζογο που το ξερεις?

 

Hi kai apo emena ti mou protinete na kano gia ton tzogo:kill: :kill: :kill: na to paw gia servise to pira apo vodafone shop prin 5 meres kai mou exei spasi ta nevra afto to pragma plz kapoios na apadisei thenx.:mad:

 

Δυστυχως να το πας πισω δεν γινεται. Το πηγα κι εγω στο γερμανο και μου ειπαν οτι δεν το αλλαζουν για αυτο το λογο γιατι ολα κουνιουνται ετσι.

Μπορεις ομως να το κανεις να μην κουνιεται καθολου με το κολπακι με την ταινια κοιτα σε προηγουμενη σελιδα που δινουν λινκ με το βιντεο που δειχνει πως το φτιαχνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι μπορεις να δημιουργησεις ενα αλμπουμ Π.Χ. για Φιλους, ενα για τα βίντεο,ενα για δικες σου φωτο, ενα για κατι αλλο και τα οργανωσεις ετσι τις φωτο σου... Ποιο το δυσκολο? Οτι θα εχεις 50 φωτο σε ενα φακελο και θα ειναι χυμα??? Πιο καλο θα ηταν να εχεις 800 φωτο χυμα μαζι???

 

Αυτό δεν είναι λύση. Μόλις πατήσεις το κουμπί της έκθεσης, πριν προλάβεις να επιλέξεις άλμπουμ θα σου βγει φάτσα κάρτα η τελευταία φωτογραφία που έχεις τραβήξει. Και ποιος ξέρει τι θα είναι. :ninja: :lol: Τουλάχιστον να σε έβγαζε κατευθείαν στα άλμπουμ...

Εκτός από αυτό, το κουμπί της έκθεσης είναι σε λάθος θέση ή για να το πω καλύτερα το κουμπί της λήψης είναι σε λάθος θέση. Αν θέλεις να τραβήξεις φωτογραφία, το δάχτυλο πάει από φυσικού του στο κουμπί της έκθεσης, έτσι είναι και το Ν73 και δεν είδα να το διόρθωσαν στο Ν95. Δίνεις στον άλλο το κινητό να πάρει φωτογραφία και σου ανοίγει την έκθεση. Εκτός από αυτό, εκεί που είναι τοποθετημένο στην άκρη, δε σε βοηθάει στη σταθερότητα της λήψης, ιδίως με το ένα χέρι είναι πολύ δύσκολο.

Την Νόκια τη θαύμαζα από παλιά για την εργονομία της στα μενού και το χειρισμό γενικά αλλά τελευταία μου φαίνεται ότι η εργονομία πάει περίπατο. Κάποιος υπεύθυνος τμήματος θα έφυγε, δεν εξηγείται αλλιώς.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

kanenas na me voithisei sto provlhma mou pou xerei apo auta plz?

 

Ρώτα για αντάπτορα σε ειδικά καταστήματα ήχου, εικόνας κτλ. που να παίρνει (είσοδο) τα βύσματα του Ν95 και να βγάζει σε έξοδο που να ταιριάζει στην κάρτα σου.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

gia sundesw to tv out tou n95 me to pc ti xreiazomai?exw karta thleorashs alla de vlepw na exei tis upodoxes pou xreiazontai.exw authn edw:

http:// http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.702223

 

Μπορείς απλά να το συνδέσεις μέσω του USB.

Link to comment
Share on other sites

paidia duo erwthseis:

 

 

2)gia sundesw to tv out tou n95 me to pc ti xreiazomai?exw karta thleorashs alla de vlepw na exei tis upodoxes pou xreiazontai.exw authn edw:

http:// http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.702223

 

Το θέμα είναι τι ακριβώς θελεις να κάνεις με την σύνδεση αυτή διοτι εαν θέλεις απλά να μεταφέρεις την εικόνα που βλεπεις απο το κινητό σου (καμερα-φωτογραφία-video-screenout-χειρισμός για επιδειξη λειτουργειών τοτε ναί χρειάζεσαι μια καρτα PC με Video in... PCTV or VGA card with video in πολλές κάρτες γραφικών υποστηρίζουν είσοδο video. Εαν θέλεις όμως να μεταφέρεις τα video/foto κλπ τοτε το USB ειναι το καλώδιο που χρειάζεσαι ... πολύ χρήσιμη εφαρμογή το lifeblog

N95
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα, χθες ειχα ανοικτο το μπλουτουθ απο το πρωι και το απογευμα η μπαταρια του κινητού μου τελείωσε. Ειναι φυσιολογικο να τα παιζει τόσο γρήγορα νεα μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετές δοκιμές που εχω κάνει με το Ν95 μπορώ να παραδεχτώ οτι είναι είναι ένα ισχυρό εργαλείο που δεν σε προδίδει εύκολα και άνετα μοποεί να χαρακτηριστεί κορυφαίο.

 

Το GPS απο πολλούς έχει χαρακτησιστεί σχετικά αναίσθητο στην παραγματικότητα όμως δεν είναι εαν βγούμε σε μία μικρή πλατεια στο κέντρο για να κάνει FIX απαιτεί το πολύ 2λεπτα. Σημασία έχει να μπορείς να το κάνεις να δεί απο όλες τις κατευθύνσεις τον ουρανό και όχι μονοπατα. Εαν έχεις αμφιβολία για το τι παίζει με το GPS απλά πάς στο Sateliteinfo και τότε όλα ξεκαθαρίζουν FIX θέσης έχεις μόνο όταν έχεις καλο σήμα απο 6 δορυφόρους και εκεί φαίνετε πόσο γρήγορα τους βρίσκει.... σαν κατοχος ενος Holux SirfIII με HP HX4700 PDA μπορώ να πώ οτι δεν νιώθω περίεργα με την χρήση του GPS στο Ν95 μαλλον καλίτερα μιας και το Ν95 έχει σαφως καλλίτερη αυτονομία και τελικά είναι πού πιο γρήγορο.

Στο τομέα της μουσικής απλα παρα πολύ καλό και σε σχέση με το w900 ανώτερο κατα πολύ.

Στο θέμα της οθόνης θα πώ μόνο ένα το ΗΧ4700 έχει την τελειότερη οθόνη για PDA που έχω δει έως σήμερα..... ξεπερνώντας πολλές όθόνες TFT σε ποιότητα και κόκο. Το Ν95 απλα είναι ακόμα καλλίτερο με ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των w900/800/950 κλπ μπορείς ανετα να το δουλεψεις κατω απο το φως του ηλιού βλέποντας ακόμα και τα χρώματα απεικόνησης σχεδόν κανονικα ειναι παραγματικά εντυπωσιακο.

Στην φωτογράφιση το οπτικό του κομμάτι είναι παραπολυ καλό και το λέω ώς ένας εμπειρος φωτογραφος με DSLR EOS20D μηχανη φακούς CANON σειράς L. Ειλικρινά την παραδέχομε την μηχανή του απλα εκει που χρειάζετε βελτίωση είναι στον αλγόριθμο συμπίεσης JPEG που θα μπορούσε να είναι με λιγότερα artifacts και επίσης να σου δίδετε η δινατότητα να γράφεις φωτο με μικρότερη συμπίεση. Στο Video το Ν95 κανει την δουλιά του χωρίς προβλημα απλα το ψηφιακό Zoom θέλει γερή βελτίωση.

 

Η τιμή του ανεβασμένη κατα πολύ (ίσως με 550Ε πού τώρα είναι η χοντρική του και αν εφτανε η λιανική του τόσο τότε κατι να γινόταν)

Στην φωτογραφία

N95
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετές δοκιμές που εχω κάνει με το Ν95 μπορώ να παραδεχτώ οτι είναι είναι ένα ισχυρό εργαλείο που δεν σε προδίδει εύκολα και άνετα μοποεί να χαρακτηριστεί κορυφαίο.

 

Το GPS απο πολλούς έχει χαρακτησιστεί σχετικά αναίσθητο στην παραγματικότητα όμως δεν είναι εαν βγούμε σε μία μικρή πλατεια στο κέντρο για να κάνει FIX απαιτεί το πολύ 2λεπτα. Σημασία έχει να μπορείς να το κάνεις να δεί απο όλες τις κατευθύνσεις τον ουρανό και όχι μονοπατα. Εαν έχεις αμφιβολία για το τι παίζει με το GPS απλά πάς στο Sateliteinfo και τότε όλα ξεκαθαρίζουν FIX θέσης έχεις μόνο όταν έχεις καλο σήμα απο 6 δορυφόρους και εκεί φαίνετε πόσο γρήγορα τους βρίσκει.... σαν κατοχος ενος Holux SirfIII με HP HX4700 PDA μπορώ να πώ οτι δεν νιώθω περίεργα με την χρήση του GPS στο Ν95 μαλλον καλίτερα μιας και το Ν95 έχει σαφως καλλίτερη αυτονομία και τελικά είναι πού πιο γρήγορο.

Στο τομέα της μουσικής απλα παρα πολύ καλό και σε σχέση με το w900 ανώτερο κατα πολύ.

Στο θέμα της οθόνης θα πώ μόνο ένα το ΗΧ4700 έχει την τελειότερη οθόνη για PDA που έχω δει έως σήμερα..... ξεπερνώντας πολλές όθόνες TFT σε ποιότητα και κόκο. Το Ν95 απλα είναι ακόμα καλλίτερο με ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των w900/800/950 κλπ μπορείς ανετα να το δουλεψεις κατω απο το φως του ηλιού βλέποντας ακόμα και τα χρώματα απεικόνησης σχεδόν κανονικα ειναι παραγματικά εντυπωσιακο.

Στην φωτογράφιση το οπτικό του κομμάτι είναι παραπολυ καλό και το λέω ώς ένας εμπειρος φωτογραφος με DSLR EOS20D μηχανη φακούς CANON σειράς L. Ειλικρινά την παραδέχομε την μηχανή του απλα εκει που χρειάζετε βελτίωση είναι στον αλγόριθμο συμπίεσης JPEG που θα μπορούσε να είναι με λιγότερα artifacts και επίσης να σου δίδετε η δινατότητα να γράφεις φωτο με μικρότερη συμπίεση. Στο Video το Ν95 κανει την δουλιά του χωρίς προβλημα απλα το ψηφιακό Zoom θέλει γερή βελτίωση.

 

Η τιμή του ανεβασμένη κατα πολύ (ίσως με 550Ε πού τώρα είναι η χοντρική του και αν εφτανε η λιανική του τόσο τότε κατι να γινόταν)

Στην φωτογραφία

 

Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά για τα σχόλια που έχουν ακουστεί για το gps, νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικά. Οι χάρτες σαφώς και επιδέχονται βελτίωσης (δεν είναι σαν αυτούς τηςε ngi) αλλά αν η χρήση είναι ερασιτεχνική όπως στους περισσότερους από εμάς, νομίζω είναι ΟΚ.

Η μπαταρία μετά το τελευταίο φόρτισμα με έχει εκπλήξει. Είναι στην τρίτη μέρα με τρεις γραμμές (κλειστό το βράδυ) και μέτρια χρήση (μία ώρα gps, μία ώρα WiFi, λίγα σχετικά τηλέφωνα και κάτι άλλα ψιλά).

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία παρτίδα της AC η συσκευή έρχεται με περασμένη την έκδοση 11 και χωρίς τζόγο.

 

Για πες μας περισσότερα, κυρίως για τον τζόγο!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι ακριβώς θελεις να κάνεις με την σύνδεση αυτή διοτι εαν θέλεις απλά να μεταφέρεις την εικόνα που βλεπεις απο το κινητό σου (καμερα-φωτογραφία-video-screenout-χειρισμός για επιδειξη λειτουργειών τοτε ναί χρειάζεσαι μια καρτα PC με Video in... PCTV or VGA card with video in πολλές κάρτες γραφικών υποστηρίζουν είσοδο video. Εαν θέλεις όμως να μεταφέρεις τα video/foto κλπ τοτε το USB ειναι το καλώδιο που χρειάζεσαι ... πολύ χρήσιμη εφαρμογή το lifeblog

 

 

auto pou thelw na kanw einai na provalw tis photos kai ta video tou n95 sto pc.oxi na ta metaferw.opws vlepame se videos dhladh.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Χθες το πηρα και εγω απο ΤΙΜ.Ελληνικοτατο και με την τελευταια εκδοση(026 17/4/07 αν θυμαμαι καλα.Τωρα φορτιζει και αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γινεται hard reset και πως και αν επηρεαζεται καθολου μετα.Η αληθεια ειναι οτι μετα την πρωτη φορτιση επαιξα λιγο μαζι του και τωρα θελω να τα περασω ολα κανονικα.Σαν να ειναι καινουργιο τηλ.:) :)
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Χθες το πηρα και εγω απο ΤΙΜ.Ελληνικοτατο και με την τελευταια εκδοση(026 17/4/07 αν θυμαμαι καλα.Τωρα φορτιζει και αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γινεται hard reset και πως και αν επηρεαζεται καθολου μετα.Η αληθεια ειναι οτι μετα την πρωτη φορτιση επαιξα λιγο μαζι του και τωρα θελω να τα περασω ολα κανονικα.Σαν να ειναι καινουργιο τηλ.:) :)

 

καλοριζικο και σενα.

την τελευταια εχεις.

hard reset γινεται *#7370#

(τα χανεις ολα οσα εχεις βαλει εσυ).:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και σενα.

την τελευταια εχεις.

hard reset γινεται *#7370#

(τα χανεις ολα οσα εχεις βαλει εσυ).:)

Υποχρεος.Και αν εχεις την ευγενη καλωσυνη και γνωριζεις προτεινε και μια καλη καρτα μνημης 2g.Και παλι thanks
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και σενα.

την τελευταια εχεις.

hard reset γινεται *#7370#

(τα χανεις ολα οσα εχεις βαλει εσυ).:)

 

Hard Reset σαν να λέμε format με τα πάντα εργοστασιακα ακόμα και το Product Code?

N95
Link to comment
Share on other sites

Υποχρεος.Και αν εχεις την ευγενη καλωσυνη και γνωριζεις προτεινε και μια καλη καρτα μνημης 2g.Και παλι thanks

τιποτα:) εγω εχω παρει αυτη δουλευει αψογα

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=56583853&product=923745

αν σου φαινεται ακριβη,ας σου πει καποιος φιλος απο καπου αλλου

ποιο φτηνη.

Hard Reset σαν να λέμε format με τα πάντα εργοστασιακα ακόμα και το Product Code?

 

σαν να το πηρες πρωτη μερα.

αλλα δεν χανεται το Product Code

και ουτε μετα ξανακανεις αναβαθμιση.

(νομιζω αν δεν κανω λαθος).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα για την εκδοση 11 το καταλαβαινω, το οτι ειναι χωρις τζογο που το ξερεις?

 

 

 

Δυστυχως να το πας πισω δεν γινεται. Το πηγα κι εγω στο γερμανο και μου ειπαν οτι δεν το αλλαζουν για αυτο το λογο γιατι ολα κουνιουνται ετσι.

Μπορεις ομως να το κανεις να μην κουνιεται καθολου με το κολπακι με την ταινια κοιτα σε προηγουμενη σελιδα που δινουν λινκ με το βιντεο που δειχνει πως το φτιαχνεις.

 

 

Που ειανι αυτο το videακι για το το κολπο με την τανια για τον τζογο?

 

δεν το βρηκα...:(

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

τιποτα:) εγω εχω παρει αυτη δουλευει αψογα

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=56583853&product=923745

αν σου φαινεται ακριβη,ας σου πει καποιος φιλος απο καπου αλλου

ποιο φτηνη.

 

 

σαν να το πηρες πρωτη μερα.

αλλα δεν χανεται το Product Code

και ουτε μετα ξανακανεις αναβαθμιση.

Δηλ. μετα το reset πρεπει να του κανω αναβαθμιση.Δεν μενει μεσα σαν να το πηρες καινουργιο?
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...