Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά σε προηγούμενες απαντήσεις, αλλά τυχαία ανακάλυψα ένα κολπάκι για να ακούγεται το ραδιόφωνο στη σωστή ένταση από τα ηχεία της συσκευής.

Αφού ανοίξουμε το ραδιόφωνο κι επιλέξουμε την αναπαραγωγή από τα ηχεία, θα ακούσουμε τον ήχο σε πολύ χαμηλή ένταση όπως αναμένεται.

Η λύση, που τουλάχιστον σε μένα δουλεύει, είναι να απενεργοποιήσουμε την αναπαραγωγή από τα ηχεία κι αμέσως μετά να την ενεργοποιήσουμε ξανά. Με λίγα λόγια χρειάζονται 2 προσπάθειες για να ακούμε στην κανονική ένταση.

 

ρε παιδιά εγώ για να ακούσω ραδιόφωνο πρέπει υποχρεωτικά να συνδέσω τα ακουστικά στην συσκευή..

 

πως γίνεται να ενεργοποιήσω τον ήχο από τα ηχεία στο ραδιόφωνο? ευχαριστώ...

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδιά εγώ για να ακούσω ραδιόφωνο πρέπει υποχρεωτικά να συνδέσω τα ακουστικά στην συσκευή..

 

πως γίνεται να ενεργοποιήσω τον ήχο από τα ηχεία στο ραδιόφωνο? ευχαριστώ...

Τα ακουστικά πρέπει να είναι συνδεδεμένα στο κινητό, γιατί λειτουργούν και σαν κεραία.

Αυτό που περιέγραψα παραπάνω, φυσικά και προϋποθέτει ότι τα ακουστικά πρέπει να είναι συνδεδεμένα στο τηλέφωνο.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ για να ακούσω ραδιόφωνο πρέπει υποχρεωτικά να συνδέσω τα ακουστικά στην συσκευή..

 

πως γίνεται να ενεργοποιήσω τον ήχο από τα ηχεία στο ραδιόφωνο? ευχαριστώ...

to kalodio doyleyei san kerea dialegeis apo poy thes na akoyseis.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε να σε καλα..

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

 

μετά από πολύ υπομονή και ελάχιστη σκέψη, αποφάσισα να αλλάξω επιτέλους το siemens sx1 μου κ να κάνω ένα νέο βήμα μπροστά με το nokia n95. Σε γενικές γραμμές το κινητάκι είναι εξαιρετικό κ είμαι πανευτυχής που το 'χω.

Θα ήθελα να ρωτήσω παρόλα αυτά, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην σύνδεσή του με το athenswifi στην Πλατεία Συντάγματος, διότι με εξαίρεση μία φορά που το έπιασα από σταθμό ΗΣΑΠ στο Θησείο και μπήκα κανονικά, τις υπόλοιπες φορές, μου βγάζει μήνυμα σφάλματος, ή μου ανοίγει την αρχική σελίδα πληκτρολόγησης του κωδικού για το anti-spam, κ μετά, πάλι σφάλματα τύπου "Ιστός : καμία ανταπόκριση πύλης". Τί ακριβώς παίζει ;

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον αισθητήρα επιτάχυνσης.. όσο κ αν κουνάω το κινητό από ηρεμία, δεν αντιδρά ή οτιδήποτε άλλο. Τι ακριβώς παίζει και εδώ ; (επειδή είδα σε προηγούμενα posts ότι αντιδρά σε απότομες κινήσεις κ ανάβει η οθόνη)

 

Ευχαριστώ πολύ :pig:

το ταξίδι ως τώρα : nokia 3510 -> sony ericsson t310 -> siemens sx1 -> nokia n95 -> iPhone 3GS -> iPhone 4S (16g black) :love:
Link to comment
Share on other sites

mporw na milisw san woki toki diladi san ayto me tous asyrmatous pou milane sta magazia xwis xrewsi pou milane gia na synenoithoune mikris emvelias

 

Tην ιδια απορια εχω και εγω ρε παιδια πως δουλευει αυτο?ειδα στο σαιτ της νοκια οτι μπορουμε να παρουμε ρυθμισεις απο την εταιρια κινητης που εχουμε ενω δινει ρυθμισεις σε αλλες χωρες την ελλαδα δεν την εχει.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον αισθητήρα επιτάχυνσης.. όσο κ αν κουνάω το κινητό από ηρεμία, δεν αντιδρά ή οτιδήποτε άλλο. Τι ακριβώς παίζει και εδώ ; (επειδή είδα σε προηγούμενα posts ότι αντιδρά σε απότομες κινήσεις κ ανάβει η οθόνη)

 

Ευχαριστώ πολύ :pig:

 

Στους περισσότερους δεν αντιδρά όταν το κουνάς. Πολλοί λίγοι λένε πως ανάβει το φως όταν το σηκώνεις. Δεν ξέρω γιατί το κάνει σε κάποιους και σε κάποιους όχι, τη στιγμή που σε όλους δουλεύει το επιταχυνσιόμετρο και λειτουργεί κανονικά με εφαρμογές όπως το rotateMe.

Πιστεύω πως ο λόγος που το επιταχυνσιόμετρο μπήκε στο Ν95 είναι η κάμερα. Δηλαδή να αντιλαμβάνεται η εφαρμογή της κάμερας πως κρατάς το τηλέφωνο για να αποθηκεύσει και τη φωτογραφία με ανάλογο προσανατολισμό.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω εγώ, την εφαρμογή αναγνώρισης γραμμικού κώδικα την έχετε χρησιμοποιήσει πουθενά; Έχω καταλάβει τι κάνει, αλλά δεν έχω βρεί πουθενά κάποιο τέτοιο κώδικα εκτώς από τη σελίδα του Lightsaber που δίνει ο nervous.

http://www.symbian-guru.com/welcome/2007/11/lightsaber-app-.html

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Στους περισσότερους δεν αντιδρά όταν το κουνάς. Πολλοί λίγοι λένε πως ανάβει το φως όταν το σηκώνεις. Δεν ξέρω γιατί το κάνει σε κάποιους και σε κάποιους όχι, τη στιγμή που σε όλους δουλεύει το επιταχυνσιόμετρο και λειτουργεί κανονικά με εφαρμογές όπως το rotateMe.

Πιστεύω πως ο λόγος που το επιταχυνσιόμετρο μπήκε στο Ν95 είναι η κάμερα. Δηλαδή να αντιλαμβάνεται η εφαρμογή της κάμερας πως κρατάς το τηλέφωνο για να αποθηκεύσει και τη φωτογραφία με ανάλογο προσανατολισμό.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω εγώ, την εφαρμογή αναγνώρισης γραμμικού κώδικα την έχετε χρησιμοποιήσει πουθενά; Έχω καταλάβει τι κάνει, αλλά δεν έχω βρεί πουθενά κάποιο τέτοιο κώδικα εκτώς από τη σελίδα του Lightsaber που δίνει ο nervous.

http://www.symbian-guru.com/welcome/2007/11/lightsaber-app-.html

 

Μετα απο μετα απο 6 μηνες προσπαθειων βρηκα επιτελους πως λειτουργει το barcode reader σημερα!! (Βλεπεις δεν μπορουσα να κοιμηθω τα βραδια απο την απορια μου:p)

Αναγνωριζει μονο συγκεκριμενου τυπου barcode.

http://en.wikipedia.org/wiki/Barcode

Εδω ας πουμε αναγνωριζει τελεια και πολυ γρηγορα το 3ο.

Τωρα λεω να χασω αλλους 6 μηνες υπνου ανακαλυπτοντας που ειναι χρησιμο αυτο. Πρεπει ομως να ειναι πολυ χρησιμο για να ειναι ενσωματωμενο στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μετα απο 6 μηνες προσπαθειων βρηκα επιτελους πως λειτουργει το barcode reader σημερα!! (Βλεπεις δεν μπορουσα να κοιμηθω τα βραδια απο την απορια μου:p)

Αναγνωριζει μονο συγκεκριμενου τυπου barcode.

http://en.wikipedia.org/wiki/Barcode

Εδω ας πουμε αναγνωριζει τελεια και πολυ γρηγορα το 3ο.

Τωρα λεω να χασω αλλους 6 μηνες υπνου ανακαλυπτοντας που ειναι χρησιμο αυτο. Πρεπει ομως να ειναι πολυ χρησιμο για να ειναι ενσωματωμενο στο κινητο.

 

poly swstos

Link to comment
Share on other sites

mporw na milisw san woki toki diladi san ayto me tous asyrmatous pou milane sta magazia xwis xrewsi pou milane gia na synenoithoune mikris emvelias

 

Tην ιδια απορια εχω και εγω ρε παιδια πως δουλευει αυτο?ειδα στο σαιτ της νοκια οτι μπορουμε να παρουμε ρυθμισεις απο την εταιρια κινητης που εχουμε ενω δινει ρυθμισεις σε αλλες χωρες την ελλαδα δεν την εχει.

Αυτό κάνει σε γενικές γραμμές αλλά, το PoC (Push-to-talk over Cellular) δεν υποστηρίζεται από τα Ελληνικά δίκτυα.:(

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

 

μετά από πολύ υπομονή και ελάχιστη σκέψη, αποφάσισα να αλλάξω επιτέλους το siemens sx1 μου κ να κάνω ένα νέο βήμα μπροστά με το nokia n95. Σε γενικές γραμμές το κινητάκι είναι εξαιρετικό κ είμαι πανευτυχής που το 'χω.

Θα ήθελα να ρωτήσω παρόλα αυτά, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην σύνδεσή του με το athenswifi στην Πλατεία Συντάγματος, διότι με εξαίρεση μία φορά που το έπιασα από σταθμό ΗΣΑΠ στο Θησείο και μπήκα κανονικά, τις υπόλοιπες φορές, μου βγάζει μήνυμα σφάλματος, ή μου ανοίγει την αρχική σελίδα πληκτρολόγησης του κωδικού για το anti-spam, κ μετά, πάλι σφάλματα τύπου "Ιστός : καμία ανταπόκριση πύλης". Τί ακριβώς παίζει ;

 

Όταν βγάζει "καμία ανταπόκριση πύλης" πρέπει να φταίει ότι το σήμα δεν είναι καλό και για αυτό δε συνδέεται.Αν στο βγάλει αυτό, όσες φορές και αν δοκιμάσεις δε θα πετύχεις κάτι.Μάλλον θα πρέπει να πας πιο κοντά για να πιάσει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είμαι απο τους ριψοκίνδυνους που παραγγείλανε την Κινέζικη μπαταρία των 1350mAh. Με την κανονική μπαταρία, απο τις 07:00 (με χρήση ραδιοφώνου σε τέρμα ένταση, κλήσεις ομιλίας και πολλές χρήσεις εφαρμογών όπως π.χ. καταχωρήσεις στο ημερολόγιο κ.τ.λ.,) στις 12:00 είχε πέσει στη μία γραμμή και το ξαναφόρτιζα. Τώρα με τις ίδιες ακριβώς χρήσεις, στις 15:00 είχε πέσει τρείς γραμμές και μέχρι αυτή την ώρα στη μία γραμμή. Το πρόσθετο καπάκι που συνόδευε τη μπαταρία εφαρμόζει μια χαρά αλλά προεξέχει πολύ. Προσωπικά δε με απασχολεί. Τώρα εάν κάνει κανένα μπαμ στη φόρτιση...θα το ακούσετε στις ειδήσεις...(αν και φαίνεται οτι σταματάει η φόρτηση κανονικά όταν γεμίζει.)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είμαι απο τους ριψοκίνδυνους που παραγγείλανε την Κινέζικη μπαταρία των 1350mAh! Τώρα εάν κάνει κανένα μπαμ στη φόρτιση...θα το ακούσετε στις ειδήσεις...(αν και φαίνεται οτι σταματάει η φόρτηση κανονικά όταν γεμίζει.)
Kαι να εισαι μονος σου παει στο διαολο..:lol: αλλα αν εισαι σε καφετερια,εστιατοριο μη σε πανε μεσα για βομβιστη:lol::lol::lol:********* θα τα κανεις! πω ρε φιλε να'σαι καλα γελασα:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και ρώτησα στην mιcroland στη στουρνάρη (και στα δύο καταστήματα). Όντως το κινητό το δίνουν 499 χωρίς κάποια σύνδεση ή άλλη υποχρέωση, είναι τιμή σκέτης συσκευής. Φυσικά και στα δύο μαγαζιά δεν είχαν αποθέματα, στο πρώτο απέναντι από το πλαίσιο είπαν ότι θα φέρουν κάποια κομμάτια αύριο και στο δεύτερο είπαν ότι είχαν ένα κομμάτι ανοιγμένο. Στο δεύτερο μάλιστα ένας πελάτης είχε μόλις αγοράσει το τελευταίο σφραγισμένο. Μου είπαν τέλος ότι έχουν εγγύηση αντιπροσωπίας. Αν συνεχίσει να πέφτει έτσι σε λίγο καιρό προτείνώ να πάρουμε 3-4 ο καθένας για να έχουμε ρεζέρβα:lol:
Link to comment
Share on other sites

otan vazeis mia efarmogh, den th thes kai den vgainei me tipota apo to thlefono. thn ksanapernas xoris na thn anoikseis sto thlefono kai th svhneis!
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και ρώτησα στην mιcroland στη στουρνάρη (και στα δύο καταστήματα). Όντως το κινητό το δίνουν 499 χωρίς κάποια σύνδεση ή άλλη υποχρέωση, είναι τιμή σκέτης συσκευής. Φυσικά και στα δύο μαγαζιά δεν είχαν αποθέματα, στο πρώτο απέναντι από το πλαίσιο είπαν ότι θα φέρουν κάποια κομμάτια αύριο και στο δεύτερο είπαν ότι είχαν ένα κομμάτι ανοιγμένο. Στο δεύτερο μάλιστα ένας πελάτης είχε μόλις αγοράσει το τελευταίο σφραγισμένο. Μου είπαν τέλος ότι έχουν εγγύηση αντιπροσωπίας. Αν συνεχίσει να πέφτει έτσι σε λίγο καιρό προτείνώ να πάρουμε 3-4 ο καθένας για να έχουμε ρεζέρβα:lol:

Ή για οταν μας τελειωνει η μπαταρια:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

αξιζουν τα 15-20 ευρω παραπανω για μια καρτα class4 απο μια class2?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

H μπαταρια ρε παιδια μεγαλο χαλι.Τελειωνει και να μην το πολυχρησιμοποιεις σε 1.5 μερα.Χτες το απογευμα ξεμεινα εκει που το χρειαζομουνα και ενω ειχε 3 γραμμες.Μιλησα λιγο(αρκετα):) και σε κανενα 4ωρο εκλεισε.Μεχρι τωρα ειχα το κ800 και πιο πριν w700 kai k750 και απο μπαταρια οκ,πολυ ευχαριστημενος.Τωρα να δουμε μηπως βαλουμε του 8gb γιατι ολα του καλα αλλα η μπαταρια ειναι μεγαλο μειον.Ξεχασα να σας πω οτι το εχω καμμια βδομαδα.Εχω την εξης απορια πως περναω χαρτες.Πηγα στην nokia κατεβασα το map loader αλλα o χαρτης ειναι 1,5γιγα και προς το παρων δεν αρκει η μνημη και σταματα(εχω παραγγειλει 4 γιγα) και 2ον ποτε θα κατεβει που εχω 2μβ συνδεση και δουλευει σαν 384?:mad::mad:
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia kai apo emena. Xilai signomi gia ta greeklish alla simera o pc arneite na allaksei glosa. :-(

 

Neos katoxos toy N95 kai vasika meta apo arketa xronia ksana pali Nokia.

Kinito teleio. Mpataria xalia opos exete pei pollakis edo sto thread. Ola ta alla teleia.

 

To exo me mia 2gb sd exo fortosei ton xarti ellados apo to map loader exo valei msn ktl ktl.

 

Exo mono ena provlima pou den ksero an iparxei lisi ektos kai einai brosta mou kai prepei na ksestravotho:

exo fortosei stin memory card toy kinitou mou se fakelo onomati PAST kai meta mesa se ipofakelous (2) kaboses photografies...

Pairnei enas filos mou to kinito anoigei to gallery kai na fatsa karta oles mou oi photos kai ta video.

Pos ginetai otan anoigo to gallery na min tis exei fora partida oles tis photos kai ta video parolo pou ta exo ola se fakelous stin memory card.

Yparxei lisi???

Link to comment
Share on other sites

Καλεσα στην Microland και μπορω να επιβεβαιωσω οτι το Ν95 το εχουν πλεον στα 499 ευρω. Ελληνικη συσκευη απο AlphaCopy. Πολυ καλη τιμη πλεον.

Για το προβλημα με τις φωτογραφιες που αναφερεις φιλε μου μαλλον δν υπαρχει λυση. Νομιζω οτι οταν ανοιγεις το Gallery τοτε αυτο διαβαζει ολες τις φωτογραφιες τις καρτας μνημης και της μνημης της συσκευης και τις εμφανιζει ολες χυμα....δυστηχως....

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξης απορια πως περναω χαρτες.Πηγα στην nokia κατεβασα το map loader αλλα o χαρτης ειναι 1,5γιγα και προς το παρων δεν αρκει η μνημη και σταματα(εχω παραγγειλει 4 γιγα) και 2ον ποτε θα κατεβει που εχω 2μβ συνδεση και δουλευει σαν 384?:mad::mad:

 

Ο χάρτης ΌΛΗΣ της Ευρώπης είναι 1.5GB! Τον χρειάζεσαι όλον; Πατώντας στα βελάκια (>) σου ανοίγει ξεχωριστά κάθε χώρα και επιλέγεις. Η Ελλάδα είναι 15ΜΒ...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia kai apo emena. Xilai signomi gia ta greeklish alla simera o pc arneite na allaksei glosa. :-(

 

Neos katoxos toy N95 kai vasika meta apo arketa xronia ksana pali Nokia.

Kinito teleio. Mpataria xalia opos exete pei pollakis edo sto thread. Ola ta alla teleia.

 

To exo me mia 2gb sd exo fortosei ton xarti ellados apo to map loader exo valei msn ktl ktl.

 

Exo mono ena provlima pou den ksero an iparxei lisi ektos kai einai brosta mou kai prepei na ksestravotho:

exo fortosei stin memory card toy kinitou mou se fakelo onomati PAST kai meta mesa se ipofakelous (2) kaboses photografies...

Pairnei enas filos mou to kinito anoigei to gallery kai na fatsa karta oles mou oi photos kai ta video.

Pos ginetai otan anoigo to gallery na min tis exei fora partida oles tis photos kai ta video parolo pou ta exo ola se fakelous stin memory card.

Yparxei lisi???

Η "Έκθεση" σαρώνει όλους τους φακέλους και εμφανίζει τις φωτογραφίες που έχεις, δεν μπορείς να τις αρχειοθετήσεις σε φακέλους στην έκθεση.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα φάκελο μέσα στο φάκελο "Εικόνες" μέσω της "Διαχείρισης αρχείων" με όνομα temp και να βάλεις εκεί τις φωτογραφίες που θέλεις να μην εμφανίζονται στην έκθεση.

 

Ή να βάλεις τρίτη εφαρμογή...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...