Jump to content

Επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας κατά το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ύπαρξη κάποιου άρθρου σε κάδρο σημαίνει κάτι; Και είναι συγκρίσιμη με τις δεκάδες ώρες που έχει περάσει η Ιζόλδη ή εγώ ή όποιος άλλος μελετώντας στο σύνταγμα;

Το σύνταγμα είναι αντικείμενο επιστημονικής μελέτης, όχι υλικό για μπλουζάκια και κάδρα.

Άμα γράφεις πράγματα που εμφανώς δεν στέκουν δε σου φταίει ο άλλος που το επισημαίνει.

Και καλύτερα να μην πεις την άποψή σου για τη γνώμη της γιατί θα εκτεθείς ακόμα περισσότερο.

 

Δεν έχω γράψει κάτι που δε στέκει!!!Που ξέρεις εσύ αν όντως έχει περάσει κάποιος άλλος εδώ εκτός από εσένα δεκάδες ώρες μελετώντας το.Επίσης που ξέρεις οτι εγώ δεν έχω περάσει τις ίδιες ή και περισσότερες ώρες από εσένα μελετώντας το σύνταγμα;Επιπλέον να σου πω ότι ανέφερα πως το έχω κάνει κάδρο για να δείξω ότι έχω διαβάσει(έστω και διαγώνια)κάποιο άρθρο.Τέλος είναι άλλο πράγμα να κάνεις κάτι κάδρο θέλοντας να το βλέπεις και να σου υπενθυμίζει κάτι(γιατί έχει μεγάλο νοημα για σένα) και άλλο να κάνεις στάμπα σε ένα μπλουζάκι!Εάν συγχέεις ακόμα και αυτά τα δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά...:mad:

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με την περίπτωσή σου,γιατί η απουσία κοινής λογικής αποκλείει ακόμα και τη διαφωνία !:X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν έχω γράψει κάτι που δε στέκει!!!Που ξέρεις εσύ αν όντως έχει περάσει κάποιος άλλος εδώ εκτός από εσένα δεκάδες ώρες μελετώντας το.Επίσης που ξέρεις οτι εγώ δεν έχω περάσει τις ίδιες ή και περισσότερες ώρες από εσένα μελετώντας το σύνταγμα;Επιπλέον να σου πω ότι ανέφερα πως το έχω κάνει κάδρο για να δείξω ότι έχω διαβάσει(έστω και διαγώνια)κάποιο άρθρο.Τέλος είναι άλλο πράγμα να κάνεις κάτι κάδρο θέλοντας να το βλέπεις και να σου υπενθυμίζει κάτι(γιατί έχει μεγάλο νοημα για σένα) και άλλο να κάνεις στάμπα σε ένα μπλουζάκι!Εάν συγχέεις ακόμα και αυτά τα δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά...:mad:

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με την περίπτωσή σου,γιατί η απουσία κοινής λογικής αποκλείει ακόμα και τη διαφωνία !:X

 

Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις διαβάσει τα επίμαχα άρθρα.

Έγραψες όμως ότι το νομοσχέδιο είναι αντισυνταγματικό, έτσι ως θέσφατο, χωρίς να έχει κριθεί κάτι σχετικό.

 

Δεν μπορώ να ξέρω πόσο έχεις ασχοληθεί με το σύνταγμα, ούτε και πρόκειται να αμφισβητήσω ό,τι μου πεις. Με βάση αυτά που έγραψες σε αυτό το thread, εγώ και η Ιζόλδη που έχουμε εξετασθεί στο συνταγματικό δίκαιο επανειλημμένως και με επιτυχία σου λέμε ότι κάνεις λάθος και να προσέχεις ποιες πηγές επικαλείσαι και το τί ακριβώς γράφουν. Από εκεί και πέρα το τί πιστεύεις είναι δικό σου θέμα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω ότι έχεις διαβάσει τα επίμαχα άρθρα.

Έγραψες όμως ότι το νομοσχέδιο είναι αντισυνταγματικό, έτσι ως θέσφατο, χωρίς να έχει κριθεί κάτι σχετικό.

 

Δεν μπορώ να ξέρω πόσο έχεις ασχοληθεί με το σύνταγμα, ούτε και πρόκειται να αμφισβητήσω ό,τι μου πεις. Με βάση αυτά που έγραψες σε αυτό το thread, εγώ και η Ιζόλδη που έχουμε εξετασθεί στο συνταγματικό δίκαιο επανειλημμένως και με επιτυχία σου λέμε ότι κάνεις λάθος και να προσέχεις ποιες πηγές επικαλείσαι. Από εκεί και πέρα το τί πιστεύεις είναι δικό σου θέμα.

 

Μόνο μια διόρθωση:Δεν είπα εγώ ότι είναι ξεκάθαρα αντισυνταγματικός,αλλά είπα γενικά ότι κρίθηκε αντισυνταγματικός και όταν με ρώτησαν από ποιον απάντησα με βάση αυτά που είχα ακούσει στην τηλεόραση και κάποια λινκς(διότι εγώ δεν είμαι δικηγόρος,άσχετα με το αν μου αρέσει να διαβάζω το σύνταγμα)!Αν θες διάβασε καλύτερα το επίμαχο ποστ!:)

Ο ίδιος ο gmac στον οποίο και απευθυνόμουν κατάλαβε τι ήταν τελικά αυτό για το οποίο του μιλούσα:

Ότι δλδ. το γνωμοδοτικό όργανο της βουλής έκρινε ότι έρχεται σε αντιπαράθεση με άρθρα του συντάγματος.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μια διόρθωση:Δεν είπα εγώ ότι είναι ξεκάθαρα αντισυνταγματικός,αλλά είπα γενικά ότι κρίθηκε αντισυνταγματικός και όταν με ρώτησαν από ποιον απάντησα με βάση αυτά που είχα ακούσει στην τηλεόραση και κάποια λινκς(διότι εγώ δεν είμαι δικηγόρος)!Αν θες διάβασε καλύτερα το επίμαχο ποστ!:)

Ο ίδιος ο gmac στον οποίο και απευθυνόμουν κατάλαβε τι ήταν τελικά αυτό για το οποίο του μιλούσα.

 

Όταν λέμε ότι ένας νόμος κρίθηκε αντισυνταγματικός σημαίνει ότι κάποιο δικαστήριο τον έκρινε ως τέτοιο και αρνήθηκε να τον εφαρμόσει, όχι ότι κάποιος έγραψε σε μια εφημερίδα ότι τον θεωρεί αντισυνταγματικό.

Εντάξει, παρεξήγηση λόγω ορολογίας.

 

edit:

Ότι δλδ. το γνωμοδοτικό όργανο της βουλής έκρινε ότι έρχεται σε αντιπαράθεση με άρθρα του συντάγματος.

 

Αντισυνταγματικός ο νόμος πλαίσιο;

 

Βρήκα και εγώ τι εννοείς. Αυτό δεν είναι κάτι σπάνιο στην νομοπαρασκευαστική διαδικασία και αφορά μικρές αλλαγές που χρειάζονται για να είναι έτοιμο το νομοσχέδιο να τεθεί σε ψηφοφορία, δεν αφορά τον ουσιαστικό του πυρήνα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

OK με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό που λες. Πάντως διαβάζω πως το Επιστημονικό Συμβούλιο είναι γνωμοδοτικό όργανο και δεν αποφασίζει. Η απόφαση είναι του ΣτΕ.

 

Σε κάθε περίπτωση, τίποτα δε νομιμοποιεί τους φοιτητές/καθηγητές να "μην εφαρμόσουν το νομο". Το μονο που μπορεί να κάνουν είναι προσφυγή στο ΣτΕ, όχι να αποφασίσουν μονοι τους. Αλλιώς είμαστε μπανανία

 

Πολλή σπουδή φίλτατε gmac για τους νόμους και την εφαρμογή τους. Τσίμπα πρώτα μια γενική τοποθέτηση - Αν η κυβέρνηση αισθανόνταν ότι έχει πραγματικά δικαιοδοσία να περάσει ότι θέλει δεν θα γινότανε καμμιά φασαρία. Το γεγονός όμως ότι το 2004 από τους εγγεγραμμένους 9.897.626, ψήφισαν οι 7.571.601 με εγκυρα 7.404.934 (74,8%) και από αυτούς την κυβέρνηση υπερψήφισαν οι 3.359.058 (33,9%), οι οποίοι ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι εκπροσωπούν (165/300 βουλευτές) το 55% του σώματος, δεν δίνει καμμιά πραγματική δικαιοδοσία να περάσει ο Καραμανλής και ο κάθε Καραμανλής νόμο που αντιβαίνει το δημόσιο αίσθημα. Όπως διατείνομαι ότι να κλείνει μία πλειοψηφία (έστω και 90%) τα πανεπιστήμια είναι αντιδημοκρατικό τότε σίγουρα δεν θα περάσω ντούκου το να περνάει μία μειοψηφία κάτι που αντιβαίνει στη θέληση μίας τουλάχιστο ισοδύναμης μειοψηφίας, αν όχι πλειοψηφίας.

 

Δεύτερο - Το ίδιο το Δημόσιο σε πολλές περιπτώσεις αρνείται να ακολουθήσει τα πορίσματα νομίμων επιτροπών και τις αποφάσεις δικαστηρίων. Δεν μιλάμε για τη γυναίκα του Καίσαρα αλλά για τον ίδιο τον γ@#$##% τον Ιούλιο :rolleyes:

 

Τρίτο - και ειδικότερα πλέον - το φραστικό αυτό πυροτέχνημα που εξεστόμισαν οι αυτοδιοριζόμενοι σωτήρες των πανεπιστημίων μπορεί ωραιότατα να γίνει πραγματικότητα καθώς αυτός ο νόμος στην πράξη θα τεθεί σε εφαρμογή από την επόμενη σαιζόν που θα κληθούν οι πρυτάνεις να δώσουν 5ετές πρόγραμμα σπουδών ΑΛΛΑ δεδομένο ότι το υπουργείο εξακολουθεί να βάζει όσους αυτό θέλει στα πανεπιστήμια μπορούν ωραιότατα να πουν 'δεν βγάζουμε πρόγραμμα με τους διπλάσιους φοιτητές από ότι θέλουμε'. Και νόμιμοι και ωραίοι. Ε τώρα σε 8 χρόνια που θα έρθει η ώρα να διώξουν όποιον φοιτητή που μπει στην επόμενη φουρνιά δεν τελειώσει το ξανασυζητάμε. Ναι , τόσα πολλά και σημαντικά θέματα καλύπτει το νομοσχέδιο που η απουσία του θα περάσει παντελώς απαρατήρητη. :mad:

 

Υ.Γ - Το αλλιώς είμαστε μπανανία μου άρεσε..ενώ τώρα δεν είμαστε ένα πράγμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με τρώει να το πω... Αυτή η...φούστα σ' ελευθέρωσε κι εσένα κι εμένα.

Γι' αυτό λοιπόν καλό θα ήταν να υπάρχει λίγο περισσότερος σεβασμός πάνω στο ότι έχει σχέση μ' αυτούς χάρις στους οποίους βρισκόμαστε εδώ και συζητούμε ελεύθερα.

Υποθέτω πως θέλεις να πεις ότι όποιος φοράει τα σύμβολα του παρελθόντος απαιτεί αυτοστιγμή σεβασμό - φιλε η φανέλα μπορεί να είναι βαριά αλλά πρέπει να την ιδρώσεις . Αν θες να το πάρεις και πιο ιστορικά το ζήτημα τότε υποθέτω πως αποτίεις τον ίδιο φόρο τιμής στους Αγγλογάλλους που μας έσωσαν δύο φορές από την ολοκληρωτική σφαγή το 1827 και το 1897.

 

 

Κατά την ίδια λογική μπορούμε να κάψουμε και την Ακρόπολη (ίσως το δούμε κι αυτό κάποια στιγμή. Όλα τα περιμένω πλέον), καθώς λειτουργικά είναι άχρηστη (προσφέρεται μόνο ως τουριστική ατραξιόν κι αυτή) και κατά άλλους δε, ένας σωρός μπάζα.

 

Θα προτιμούσα να βλέπω τους ΄Ελληνες να χτίζουν κάτι καινούργιο και να δημιουργούν ξανά πολιτισμό από το να κάνουν τα γκαρσόνια και τους ταξιτζήδες γύρω από απομεινάρια του ένδοξου παρελθόντος. Αν τυχόν είσαι ήδη γκαρσόνι ή ταξιτζής, no offense

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοσπσι ποτε η μαθηση δεν ηταν παπαγαλια κι οτι τα ισοπεδωνεις ολα φαινεται τι εχεις κατανοησει απο αυτα.Κι τι εγινε τελικα με τις πανελλαδικες απετυχες να παπαγαλισεις?Αμαν αυτο το κομπλεξ οπου μας απορριπτουν οι αλλοι ειναι κακοι:p :p Ελπιζω να προσεχες πως εγραφες :p

 

Προ μπορεις να μου πεις πιο επιχειρημ εγινε μπουμερανγκ?Οτι λεω κατι κι δεν εχετε την δυνατοτητα να το διαβασετε σωστα?Που ειπα παλι οτι πρεπει να καταργηθει η κοινη γνωμη η οτι χρειαζεται ενας Χιτλερ?Αυτο που ειπα ειναι οτι οι Ελληνες την σημερον ημερα ειμαστε ακαλλιεργητοι,μας εκμεταλευονται κι εχουμε πεσει σε σφαλματα.Εσυ αν θελεις μπορεις να υπερασπιζεσαι κατι που χασκει απο παντου..Ειμαι υπερ της δημοκρατιας κι του να αποφασιζει η καθε γιαγιασ 95 ετων.Απλα αυτο παντα δεν ειναι καλο για την ιδια την γιαγια .Τωρα η δημοκρατια,δημοκρατια.

 

Ισολδη για εξηγησε μας τι θεωρεις κι εσυ σουρεαλιστικο?Αν κι σε προειδοποιω οτι μετα απο καποια παρατηρηση σου πριν δεν θα μαι επιεικης μαζι σου.

 

Χφις αρνουμαι να σχολιασω με αυτα που διαβαζω...Αποκλειεις να ξερουμε ηδη τι συμβαινει?Πρεπει να ζουμε στον κοσμο μας?Ε σου λεω οτι δεν ζω στον κοσμο μου κι δεν θελω να ξαναπεις κατι τετοιο..Δεν μου αρεσει.Αν αρχισουμε να αλληλοχαρακτηριζομαστε θα εκτροχιαστει η συζητηση.

 

gmac εχω χιλιαδες προτασεις θες να τις ακουσεις?Κι ολοι εχουμε τις καταθετουμε στην βουλη των εφηβων φωναζουμε στις διαδηλωσεις αυτο που ακουτε εσεις ειναι ενα μπλα μπλα..

Link to comment
Share on other sites

Πολλή σπουδή φίλτατε gmac για τους νόμους και την εφαρμογή τους. Τσίμπα πρώτα μια γενική τοποθέτηση - Αν η κυβέρνηση αισθανόνταν ότι έχει πραγματικά δικαιοδοσία να περάσει ότι θέλει δεν θα γινότανε καμμιά φασαρία. Το γεγονός όμως ότι το 2004 από τους εγγεγραμμένους 9.897.626, ψήφισαν οι 7.571.601 με εγκυρα 7.404.934 (74,8%) και από αυτούς την κυβέρνηση υπερψήφισαν οι 3.359.058 (33,9%), οι οποίοι ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι εκπροσωπούν (165/300 βουλευτές) το 55% του σώματος, δεν δίνει καμμιά πραγματική δικαιοδοσία να περάσει ο Καραμανλής και ο κάθε Καραμανλής νόμο που αντιβαίνει το δημόσιο αίσθημα. Όπως διατείνομαι ότι να κλείνει μία πλειοψηφία (έστω και 90%) τα πανεπιστήμια είναι αντιδημοκρατικό τότε σίγουρα δεν θα περάσω ντούκου το να περνάει μία μειοψηφία κάτι που αντιβαίνει στη θέληση μίας τουλάχιστο ισοδύναμης μειοψηφίας, αν όχι πλειοψηφίας.

 

Δεν έχω καμια διάθεση να κάνω κουβέντα περί εκλογικού συστήματος, το οποιο είτε μας αρέσει είτε όχι είναι ενισχυμένη αναλογική. Αν δε μας αρέσει, αυτό είναι άλλο θέμα και δεν αφορά ούτε τις καταλήψεις ούτε τα επεισόδια.

 

 

Αυτό στο οποιο θα σταθώ είναι ότι ο νομος “αντιβαίνει το δημόσιο αίσθημα”. Εγώ γιατί συνομιλώντας με διαφορους συμπολίτες μας, διαβάζοντας τα gallop αλλα ακόμα και το myphone διαβάζοντας δε διακρίνω κάτι τέτοιο? Αν ο νομος δεν έχει μεγάλη αποδοχή είναι γιατί μέρος όσων δεν συμφωνούν θα ήθελαν ακόμη τολμηρότερα μετρα δηλαδή διαφωνούν σε κατεύθυνση εκ διαμέτρου αντίθετη από αυτή των διαφωνούντων του φοιτητικού κινήματος.

 

Δημόσιο αίσθημα δεν είναι μονο οι φοιτητές και τα πανεπιστήμια, το “δημόσιο αίσθημα” αφορά όλη την κοινωνία. Εσύ πως το μέτρησες και έβγαλες το συμπέρασμα ot “αντιβαίνει το δημόσιο αίσθημα” ο νομος αυτός?

 

 

gmac εχω χιλιαδες προτασεις θες να τις ακουσεις?Κι ολοι εχουμε τις καταθετουμε στην βουλη των εφηβων φωναζουμε στις διαδηλωσεις αυτο που ακουτε εσεις ειναι ενα μπλα μπλα..

 

Θα ήθελα να ακούσω μερικes. :)

 

Στις διαδηλώσεις ο κόσμος φωνάζει συνθήματα, όχι επιχειρήματα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως αυτά διαφέρουν από τα επιχειρήματα.

 

Όσο για τη βουλή των Εφηβων, έχω χρονια να παρακολουθήσω, αλλα παλαιότερα η ξύλινη γλώσσα και τα κλισέ έδιναν κι έπαιρναν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμια διάθεση να κάνω κουβέντα περί εκλογικού συστήματος, το οποιο είτε μας αρέσει είτε όχι είναι ενισχυμένη αναλογική. Αν δε μας αρέσει, αυτό είναι άλλο θέμα και δεν αφορά ούτε τις καταλήψεις ούτε τα επεισόδια.

 

I beg to differ - όταν κυβερνάει η άποψη του 1/3ου , το οποίο το ρωτάνε μια φορά στα 3 χρόνια στην καλύτερη, τάζοντας και λαγούς με πετραχήλια τότε σε πιάνει μια απελπισία σαν σκεπτόμενος πολίτης.

 

Αυτό στο οποιο θα σταθώ είναι ότι ο νομος “αντιβαίνει το δημόσιο αίσθημα”. Εγώ γιατί συνομιλώντας με διαφορους συμπολίτες μας, διαβάζοντας τα gallop αλλα ακόμα και το myphone διαβάζοντας δε διακρίνω κάτι τέτοιο? Αν ο νομος δεν έχει μεγάλη αποδοχή είναι γιατί μέρος όσων δεν συμφωνούν θα ήθελαν ακόμη τολμηρότερα μετρα δηλαδή διαφωνούν σε κατεύθυνση εκ διαμέτρου αντίθετη από αυτή των διαφωνούντων του φοιτητικού κινήματος.

 

Δημόσιο αίσθημα δεν είναι μονο οι φοιτητές και τα πανεπιστήμια, το “δημόσιο αίσθημα” αφορά όλη την κοινωνία. Εσύ πως το μέτρησες και έβγαλες το συμπέρασμα ot “αντιβαίνει το δημόσιο αίσθημα” ο νομος αυτός?

 

Χαίρομαι που δέχεσαι ότι ο νόμος δεν έχει όπως λές κομψά 'μεγάλη αποδοχή'.

Πάρτο αλλιώς - σε τι ακριβώς έχει έστω μικρή αποδοχή ο νόμος?

Στους αιώνιους φοιτητές? - plz, έλεος, και αν κάποιος θέλει να είναι γραμμένος σε μια κατάσταση για 100 χρόνια χωρίς να προκαλεί κανένα έξοδο τρίτων εσυ τι ζόρι τραβάς?

Στο ..πρόγραμμα σπουδών? Helloooo? αυτό υπάρχει ήδη σαν οδηγός σπουδών, και δεν έχει και κανένα νόημα αν βγαίνει ο κάθε γραμματίσκος του υπουργείου και υπαγορεύει το πόσους φοιτητές θα πάρουν, θέλουν δεν θέλουν. Τώρα που θα βρουν τα πανεπιστήμια στελέχη που να λειτουργούν σαν υπουργοί και να κάνουν προυπολογισμούς είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο

Στους κουκουλοφόρους? - όταν καίνε τα γήπεδα και το κέντρο τι σταματάει την αστυνομία από το να τους μαντρώσει? πληροφοριακά και μόνο πρέπει να τονίσω ότι εφόσον μία συγκέντρωση γίνεται σε μεγάλο χώρο, γκουχ, στο Σύνταγμα ας πούμε, γκουχ, είναι ότι χειρότερο για όποιον θέλει να κάνει ταραχές επειδή δεν έχει που να κρυφτεί. Θα θυμήσω απλά μια σκηνή στην Θεσσαλονικη στη σύνοδο το 2003(?) όταν εντελώς απροσδόκητα οι μπάτσοι χωρίς να προσπαθήσουν και ιδιαίτερα παγίδεψαν όλο το αντιεξουσιαστικό μπλόκ στην Εγνατία λίγο πριν τα McDonalds. Και τι έγινε τότε? (Σκηνή από κάμερα σε πολυκατοικία ακριβώς από πάνω - παράκαλώ θερμά όποιον έχει κρατήσει το συγκεκριμένο κλιπ να το ανεβάσει οπουδήποτε ) Για ένα λεπτό, παύση, όλοι συνειδητοποιούν ότι τους πιάσανε - και τότε ανοίγουν οι ΜΑΤατζήδες ένα δρομάκι κάθετο στην Αγία Σοφία από όπου στην ουσία υποδείξανε στους περίφημους κουκουλοφόρους να την κάνουν. Και όλα τα δικά μας τα ξουράφια φυσικά την κάνανε με λίγες ψιλές , μείνανε μόνο καμμιά 50άρα ταλίπωροι ΓερμανοΔανοί να μην καταλαβαίνουν τι γίνεται (γιατί άραγε..) και προσπάθησαν να σπάσουν το μπλοκ των ΜΑΤ από την άλλη πλευρά της Εγνατίας και φυσικά τους σπάσανε στο ξύλο (λόγω βλακείας)

 

Το μόνο που μένει είναι η καθολική ψηφοφορία που είναι και το μόνο που τσούζει ευθέως τους νεολαίους, μην τυχόν και σπάσει το μοντέλο συνδιαλλαγής. Δεν σημαίνει όμως ότι διαφωνούν για αυτό οι χιλιάδες που στήριξαν την αντίδραση δεν θα κατέβαιναν γιαυτό στους δρόμους - Οι φοιτητές θέλουν αλλαγές αλλά όχι στα περιφερειακά θέματα -είναι μια επίφαση έργου για την κυβέρνηση και μια εγκατάλειψη της τριτοβάθμιας στη μοίρα της. Και εκεί συμφωνώ και εγώ - Η ανεπαρκής αλλαγή είναι απαράδεκτη αλλαγή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως θέλεις να πεις ότι όποιος φοράει τα σύμβολα του παρελθόντος απαιτεί αυτοστιγμή σεβασμό - φιλε η φανέλα μπορεί να είναι βαριά αλλά πρέπει να την ιδρώσεις .

Συγνώμη φίλε μου δεν είμαι καλός στ' αθλητικά. Είχα την εντύπωση ότι η συζητήση που κάνουμε έχει ιστορική χροιά.

 

Αν θες να το πάρεις και πιο ιστορικά το ζήτημα τότε υποθέτω πως αποτίεις τον ίδιο φόρο τιμής στους Αγγλογάλλους που μας έσωσαν δύο φορές από την ολοκληρωτική σφαγή το 1827 και το 1897.

Εγώ θα προσθέσω και την στήριξη που είχαμε απ' τους «σύμμαχους» που ανέφερες, το 1922.

Δεν έσωσαν εμάς φίλε μου, αλλά τα συμφέροντά τους. Μην το βλέπεις τόσο επιφανειακά. Ακόμα κι έτσι όμως, ναι τους τιμούμε.

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι η Επανάσταση ήταν ελληνική κι όχι αγγλογαλλορωσική.

 

Θα προτιμούσα να βλέπω τους ΄Ελληνες να χτίζουν κάτι καινούργιο και να δημιουργούν ξανά πολιτισμό από το να κάνουν τα γκαρσόνια και τους ταξιτζήδες γύρω από απομεινάρια του ένδοξου παρελθόντος.

Την ίδια ευχή θα έκανα κι εγώ. Αντί να καίνε τ' απομεινάρια του παρελθόντος, ας χτίσουν κάτι καινούργιο αν μπορούν.

 

Αν τυχόν είσαι ήδη γκαρσόνι ή ταξιτζής, no offense

Αυτό θα το θεωρήσω ως ατόπημα και δεν θα το σχολιάσω.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη Πέμπτη πέταξαν για Ελλάδα η αδερφή της κοπέλας μου και ο άντρας της. Μου ζήτησαν, λοιπόν, πληροφορίες για την Αθήνα και τους έγραψα ένα τεράστιο email με τα βασικά που πρέπει να δουν. Στο τέλος πρόσθεσα το εξης για την περιοχή στην οποία είναι φιλοξενούμενοι:

 

"All I know is that it's fairly close to the center and, if I remember correctly, it's a bit of a zoo (very congested)!"

 

Και η απάντηση που πήρα:

 

"Come on! It will not be a zoo, it's the cradle of human civilization!"

 

:p

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοσπσι ποτε η μαθηση δεν ηταν παπαγαλια κι οτι τα ισοπεδωνεις ολα φαινεται τι εχεις κατανοησει απο αυτα.Κι τι εγινε τελικα με τις πανελλαδικες απετυχες να παπαγαλισεις?Αμαν αυτο το κομπλεξ οπου μας απορριπτουν οι αλλοι ειναι κακοι:p :p Ελπιζω να προσεχες πως εγραφες :p

 

Όταν έδινα εγώ πανελλήνιες για να περάσεις σε ένα καλό πανεπιστήμιο έπρεπε να παπαγαλίσεις. Ήταν μάλιστα συμβουλή και των καθηγητών στο σχολείο μου. Παράδειγμα… μπορούσες απλά να σχολιάσεις ένα γεγονός ή έναν νόμο? Εμένα μου έλεγαν “Όπως το γράφει το βιβλίο…” αλλάξανε τα πράγματα?

 

Δεν απέτυχα να παπαγαλίσω, δεν δέχτηκα το γεγονός ότι από ένα κομμάτι ιστορίας δεν μπορούσα να γράψω το ζουμί και μόνο τα σημαντικά σημεία και έπρεπε να “αντιγράψω” ότι έλεγε στο βιβλίο… Κάτι που δεν συμβαίνει εξωτερικό. Όταν σπούδαζα το πρώτο έτος σε κάποιες εργασίες συνηθισμένος από τα Ελληνικά πρότυπα αντέγραφα ότι έλεγε το βιβλίο… η απάντηση του καθηγητή ήταν “Δεν χρειάζεται να το αντιγράφεις απλά βάλε το νούμερο της σελίδας…” ειρωνικά. Ήταν κάτι το οποίο το παρατήρησαν πολλά παιδιά τα οποία απλά είχαν έρθει για μεταπτυχιακό, και είχαν πάρει πτυχίο από Ελληνικά πανεπιστήμια.

 

Κόμπλεξ??? Εμείς (αυτοί που έχουν σπουδάσει στο εξωτερικό) κόμπλεξ???? Κάποιοι άλλοι δεν δέχονται να έχουμε ίσο πτυχίο επειδή σπουδάσαμε εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έδινα εγώ πανελλήνιες για να περάσεις σε ένα καλό πανεπιστήμιο έπρεπε να παπαγαλίσεις. Ήταν μάλιστα συμβουλή και των καθηγητών στο σχολείο μου. Παράδειγμα… μπορούσες απλά να σχολιάσεις ένα γεγονός ή έναν νόμο? Εμένα μου έλεγαν “Όπως το γράφει το βιβλίο…” αλλάξανε τα πράγματα?

 

 

μου θύμισες φάση στο φροντιστήριο , έρχεται ο φιλόλογος με τα αποτελέσματα της Έκθεσης και λέει σε ένα παληκάρι - ΄'Τάδε, το πρόβλημα δεν είναι ο βαθμός που θα πάρεις αλλά ότι όταν τα διαβάσουν αυτά θα ψάχνουν και για άλλα γραπτά σου''.:lol:

Δεν προωθεί κανενός είδους κριτική σκέψη το σύστημα δυστυχώς, και υποτίθεται πως κάποιος βγαίνει πολίτης από το Λύκειο για να κρίνει και να ψηφίζει...για αυτό χρειάζεται και λίγη επιείκια όταν κρίνουμε τα παιδιά, και τόσο που καταλαβαίνουν πολύ είναι. Όταν μπαίνουν μετά κόπων και βασάνων (χμμ..σε κάποιες σχολές τουλάχιστο) και περιμένουν να δουν τους Θεούς να τους διδάσκουν την Αρχαία Σοφία τότε είναι δύσκολο να τα δουν και λίγο αλλιώς τα πράγματα. Μικρός βλέπεις μόνο τη βιτρίνα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοσπσι παραδεξου οτι δεν τα πηγες καλα στις εξετασεις κι μην το παιζεις επαναστατης χωρις αιτια.Οτι υπαρχει πικρια υπαρχει ειναι φανερο.:lol: :lol: Δεν δεχομαι να εχεις ισο πτυχιο γιατι δεν ξερεις ορθογραφια .Περιμενες να μπεις σε πανεπιστημιο ενω γραφεις τα ρηματα σε ιζω με η?Ε ουτε απεξω δεν περνας ετσι..

 

Κι δεν επρεπε να πας καν στις πανελλαδικες σε αυτη υην κατασταση.Τι ειμαι εγω η Μαρια Τερεζα να μοιραζω στον καθε ενα πτυχια?Παρε παιδι μου?

Link to comment
Share on other sites

Λοσπσι παραδεξου οτι δεν τα πηγες καλα στις εξετασεις κι μην το παιζεις επαναστατης χωρις αιτια.Οτι υπαρχει κομπλεξ υπαρχει ειναι φανερο.:lol: :lol: Δεν δεχομαι να εχεις ισο πτυχιο γιατι δεν ξερεις ορθογραφια .Περιμενες να μπεις σε πανεπιστημιο ενω γραφεις τα ρηματα σε ιζω με η?Ε ουτε απεξω δεν περνας ετσι..

 

Κι δεν επρεπε να πας καν στις πανελλαδικες σε αυτη υην κατασταση.Τι ειμαι εγω η Μαρια Τερεζα να μοιραζω στον καθε ενα πτυχια?Παρε παιδι μου?

 

Κακίες:p

Link to comment
Share on other sites

Καλά του τα λες ρε Χριστινούλα. Ακούς εκεί τον θρασύτατο. Ήθελε και πανελλήνιες και τώρα θέλει και ισοτιμία.

 

 

Τι ειμαι εγω η Μαρια Τερεζα να μοιραζω στον καθε ενα πτυχια?Παρε παιδι μου?

 

+1 Μη του μοιράζεις αυτουνού, όχι.

Link to comment
Share on other sites

gmac tοσες μερες που εχω πει την γνωμη εδω μεσα.Εχω ακουσει αποψεις περι βιας,ειρωνιες,χαρακτηρισμους του τυπου το κοριτσακι οτι του λενε το παπαγαλιζει,κι πολλα αλλα παρολα αυτα συνεχιζω την συζητηση κι δεν θα πτοηθω απο ειρωνιες κι τετοιες συμπεριφορες.κι θ συνεχισω να απανταω ακομη κι να μην σας αρεσει...

 

Καποια ατομα δεν αξιζουν να παρουν ισοτιμο πτυχιο με πανεπιστημιακο κι αυτο θα ναι επικινδυνο.Εγω τουλαχιστον δεν θελω ο γιατρος η ο αρχιτεκτονας που θα μου φτιαξει το σπιτι αυριο η ο καθηγητης που θα διδαξει να μου γραψει το απαφασιζω με ητα.Δεν θελω να υπαρχουν ατομα με πτυχια που δεν τα αξιζουν κι εχω καθε δικαιωμα να το ζηταω αυτο.Καποια ατομα απλα δεν εχουν τις δυνατοτητες να γινουν κατι .Τι Θελεις να πουμε οτι εχουν ολοι τις ιδιες μαθησιακες ικανοτητες κι διανοητικες?Τοτε δεν θα ημασταν ανθρωποι θα μασταν ρομποτ.Κι πρεπει να υπαρχουν πολυ αυστηρα κριτηρια δεν ειναι τα πτυχια δωρο τα χριστουγεννα να τα δινουμε στον καθε ενα.καλα τοy Λοσπσι ειδικα δεν του δινω :D

Κι σχετικα με αυτο που ειπα δεν ειναι δυνατον ρε παιδια εκτος απο την περιπτωση βεβαια του να υπαρχει προβλημα να διακδικει καποιος ενα πτυχιο καλο κι να αγνοει βασικους κανονες ορθογραφιας.Ειναι απαραδεκτο...

 

Eπειδη ζηταω αξιοκρατια κι αυστηροτατα κριτιρια με κατηγορειτε εσυ με κι ο λοσπσι (αυτος το αρχισε)σαν ρατσιστρια.Δεν ειναι ρατσισμος η αξιοκρατια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μας αρέσει η συζήτηση (αλλιώς δεν θα συμμετείχαμε) και γενικά είναι καλό να ακούμε και την άλλη άποψη (άσχετα αν την δεχόμαστε ή όχι). Για παράδειγμα, σ'αυτό το θέμα, ότι πρέπει δηλαδή να μειωθεί ο αριθμός των πτυχίων γιατί προφανώς δεν έχουν όλοι τα κέφια, την διάθεση, τον ιδρώτα και την υπομονή να γίνουν καλοί γιατροί, μηχανικοί, κτλ. προσωπικά συμφωνώ μαζί σου. Είναι πιο χρήσιμος στην κοινωνία ένας καλός τεχνίτης από έναν κακό πτυχιούχο. Αλλά δοκίμασες ποτέ να το συζητήσεις με κάποιον από τους πρωτεργάτες του "φοιτητικού κινήματος" που νομίζω ότι έχουν τελείως αντίθετη άποψη; (για άλλους λόγους και συμφέροντα βέβαια...) Και μήπως με συζήτηση και ανιδιοτελή (όσο γίνεται...) επιχειρήματα θα βρίσκαμε τελικά και άλλες συμφωνίες σε κάποια θέματα, χωρίς να χρειάζονται φωτιές και σφαλιάρες;
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Λοσπσι παραδεξου οτι δεν τα πηγες καλα στις εξετασεις κι μην το παιζεις επαναστατης χωρις αιτια.Οτι υπαρχει κομπλεξ υπαρχει ειναι φανερο.:lol: :lol: Δεν δεχομαι να εχεις ισο πτυχιο γιατι δεν ξερεις ορθογραφια .Περιμενες να μπεις σε πανεπιστημιο ενω γραφεις τα ρηματα σε ιζω με η?Ε ουτε απεξω δεν περνας ετσι..

 

Συγγνώμη αλλά εσένα δεν σου έγινε παρατήρηση προ ημερών για την ορθογραφία που οδήγησε σε παρέμβαση συντονιστή και σβήσιμο μηνυμάτων; Πλάκα μας κάνεις ξαφνικά;

 

Κι δεν επρεπε να πας καν στις πανελλαδικες σε αυτη υην κατασταση.Τι ειμαι εγω η Μαρια Τερεζα να μοιραζω στον καθε ενα πτυχια?Παρε παιδι μου?

 

Η επόμενη είδηση-σχόλιο δεν αφορά όλους τους φοιτητές αλλά μόνο αυτούς της Νομικής Αθήνας την οποία τελείωσα και ο ίδιος. Αλλά είναι σχετική με τη Μαρία Τερέζα που μοιράζει τα πτυχία, οπότε την αναφέρω.

Χθες κάποιοι εκπρόσωποι φοιτητών της Νομικής έκαναν επιδρομή στο Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνών απαιτώντας να μην κοπεί κανείς στις εξετάσεις για την απόκτηση της άδειας εξασκήσεως του επαγγέλματος. Επειδή τις εξετάσεις αυτές τις έδωσα και εγώ προ διετίας έχω να πώ ότι είναι γελοιωδώς εύκολες και από τους 600+ που δίνουν κάθε φορά είναι ζήτημα αν κόβονται 20 με 30 οι οποίοι είναι προκλητικά άσχετοι και δεν έχουν ούτε καν τη διάθεση να διαβάσουν 2-3 μέρες πριν πάνε να δώσουν.

Οι χθεσινοί "υπερασπιστές των αδυνάτων" αυτών τεμπέληδων είχαν αναρτήσει πανό στην Ακαδημίας με δακρύβρεχτα επιχειρήματα του στυλ "θέλουμε δουλειές για όλους". Να σημειώσω ότι όταν ήμουν φοιτητής είχε γίνει κατάληψη της σχολής επειδή το τμήμα ήθελε να εισαγάγει άλλο ένα επαναληπτικό μάθημα πτυχίου, τα οποία από τέσσερα θα γίνονταν πέντε.

Όπως καταλαβαίνετε η ύπαρξη ιδιωτικών πανεπιστημίων θα ήταν ολέθρια, θα μας χάλαγε την ωραία αυτή ατμόσφαιρα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Οχι εμενα η ορθογραφια μου ειναι καλη το θεμα που ανοιχτηκε την προηγουμενη φορα ειναι οτι καποιο ατομο ειπε δεν μπορειτε να γραψετε μια προταση σωστα κι εχετε κι αποψη.Κι του. εξηγησα για ποιο λογο συμβαινει αυτο.Νομιζω οτι το ειπα κι πολυ καθαρα γιατι δεν ντρεπομαι καθολου αλλα δεν θελω να γινονται παρατηρησεις απο αλλους προτιμω να το λεω μονη μου.

 

Κι δεν εχω προβλημα με τους ανορθογραφους απλα αυτο ηταν απαντηση σε συζητηση περι των πανελλαδικων μη το παιρνεις μεμονομενα.Αυτο μου ελειπε να με ενοχλουν οι ανορθογραφοι γενικα...Θα πρεπε να χα αυτοκτονησει τοτε:lol: Δεν ειναι κακο να μην ξερεις κατι κι σαφως δεν το χρησιμοποιεις σαν επιχειρημα για να μειωσεις τον αλλο απλα στις πανελλαδικες η στην εργασια καποια ραγματα ειναι απαραιτητα κι επιβαλεται να τα εχεις.

 

χφις αυτο λεω κι εγω οτι μας αρεσει η συζητηση κι δεν υπαρχει λογος να υπαρχουν ειρωνιες κι τετοια .Μην νομιζεις ομως δεν με ενοχλει:p οσο αναφορα των αριθμο των πτυχιουχων κι οι φοιτητες κι οι καθηγητες αυτο ζηταμε.Να μην αυξηθει πολυ ο αριθμος των πτυχιων.Οι σφαλιαρες κι τα δακρυγονα πεφτουν εδω κι καιρο στην νεα γενια βλεπε Γαλλια για αλλους λογους.

 

Μαρβιν οσα αναφορα την δηλωση νομιζω οτι οι φοιτητες εχουν δικιο.Αυτες οι εξετασεις δεν δινονται νομιζω σε καμια αλλη χωρα γιατι να δινονται ειδικα εδω?Δεν ειναι θεμα διαβασματος.Αμεσως να τους πεις τεμπεληδες απλα υπαρχει ενα αιτημα να καταργηθουν αυτες οι εξετασεις που δεν υπαρχουν σε αλλη χωρα.Ειναι δυνατο ο αλλος να δωσει τοσες εξετασεις για ν τελειωσει την νομικη κι να βαρεθει μια τελευταια στο τελος?:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της ορθογραφίας : όσο άκομψη θεώρησες την προ ημερών παρατήρηση περί ανορθογραφίας των φοιτητών, επίτρεψέ μας να θεωρούμε εξίσου άκομψη την αναφορά σε "φανερά κόμπλεξ" (βλ. μερικά μηνύματα πιο πάνω).

Και να υπενθυμίσω ότι κανείς δεν σου είχε επιτεθεί προσωπικά εκείνη τη μέρα, ενώ, εσύ αποκαλείς - εμμέσως πλην σαφώς-φανερά κομπλεξικό συνομιλητή σου στο φόρουμ.

 

Πέρα απ΄άυτό.

 

 

Μαρβιν οσα αναφορα την δηλωση νομιζω οτι οι φοιτητες εχουν δικιο.Αυτες οι εξετασεις δεν δινονται νομιζω σε καμια αλλη χωρα γιατι να δινονται ειδικα εδω?Δεν ειναι θεμα διαβασματος.Αμεσως να τους πεις τεμπεληδες απλα υπαρχει ενα αιτημα να καταργηθουν αυτες οι εξετασεις που δεν υπαρχουν σε αλλη χωρα.Ειναι δυνατο ο αλλος να δωσει τοσες εξετασεις για ν τελειωσει την νομικη κι να βαρεθει μια τελευταια στο τελος

 

LOL . Και πάλι lol.

Έτσι, συνεχίστε να γράφετε για πράγματα για τα οποία δεν έχετε την παραμικρή ιδέα.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

.Ναι θεωρω οτι ενα ατομο που απαξιωνει συνεχως την παιδεια στην Ελλαδα τκι ολα του φαινονται στραβα την στιγμη που κοπηκε απο πανελλαδικες το κανει απο πικρια.Δεν γινεται πια να ναι ολα τοσο μελανα ..

κι το εχω ξαναδει απο ατομα που κοπηκαν Ελλαδα κι βγηκαν εξωτερικο να κατηγορουν κι να απαξιωνουν την ελληνικη παιδεια.Κ δεν ηθελα να πω κανεναν κομπλεξικο αλλαζω την λεξουλα με την λεξη πικρια αφου παρεξηγηθηκε.

 

Προ το οσον αφορα ειναι το σωστο το αλλο ακουγεται πολυ ωραια :P

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να επισημάνω πως η ορθογραφία των μελών του φόρουμ είναι άσχετη με το συγκεκριμένο θέμα... Κι αν κάποιος θέλει να αποδείξει πως η ορθογραφία του είναι καλύτερη απ' των άλλων, δεν χρειάζεται να το αναφέρει, το μόνο που χρειάζεται είναι να μην κάνει απλώς τα ίδια λάθη... Ναι, το είδα κι αυτό :p ’λλο τα λόγια κι άλλο οι πράξεις :shifty: Αλλά είπαμε, αυτό είναι εκτός θέματος! Σας παρακολουθώ μέρες τώρα να μιλάτε για την ορθογραφία... :ninja: ’ντε να τα βρούμε και να συνεχίζουμε επί του θέματος γιατί δεν μας βλέπω καλά! :cool:

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολλή σπουδή φίλτατε gmac για τους νόμους και την εφαρμογή τους. Τσίμπα πρώτα μια γενική τοποθέτηση - Αν η κυβέρνηση αισθανόνταν ότι έχει πραγματικά δικαιοδοσία να περάσει ότι θέλει δεν θα γινότανε καμμιά φασαρία. Το γεγονός όμως ότι το 2004 από τους εγγεγραμμένους 9.897.626, ψήφισαν οι 7.571.601 με εγκυρα 7.404.934 (74,8%) και από αυτούς την κυβέρνηση υπερψήφισαν οι 3.359.058 (33,9%), οι οποίοι ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι εκπροσωπούν (165/300 βουλευτές) το 55% του σώματος, δεν δίνει καμμιά πραγματική δικαιοδοσία να περάσει ο Καραμανλής και ο κάθε Καραμανλής νόμο που αντιβαίνει το δημόσιο αίσθημα. Όπως διατείνομαι ότι να κλείνει μία πλειοψηφία (έστω και 90%) τα πανεπιστήμια είναι αντιδημοκρατικό τότε σίγουρα δεν θα περάσω ντούκου το να περνάει μία μειοψηφία κάτι που αντιβαίνει στη θέληση μίας τουλάχιστο ισοδύναμης μειοψηφίας, αν όχι πλειοψηφίας.

Έτσι είναι τα πράγματα, κυβερνάει η μειοψηφία, συμφωνώ.Αλλά κυβερνάει απολύτως νόμιμα και δεν νομίζω οτι μπορεί ο καθένας να αυτοανακηρύσσει την άποψή του πλειοψηφική.Εσύ δλδ που ξέρεις το δημόσιο αίσθημα ποιό είναι?Δεν μπορεί να κρίνει ο καθένας με βάση τον μικρόκοσμό του.

 

Δεύτερο - Το ίδιο το Δημόσιο σε πολλές περιπτώσεις αρνείται να ακολουθήσει τα πορίσματα νομίμων επιτροπών και τις αποφάσεις δικαστηρίων. Δεν μιλάμε για τη γυναίκα του Καίσαρα αλλά για τον ίδιο τον γ@#$##% τον Ιούλιο :rolleyes:
Πορίσματα νομικών επιτροπών δεν είναι παρά μόνο πορίσματα, χωρις δεσμευτικό χαρακτήρα.

Από την άλλη, οι αποφάσεις των δικαστηρίων, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο εφαρμόζονται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...