Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

η εταιρία για τεχνικα προβληματα με ειχε αφησει 1 μηνα χωρις ιντερνετ , τους ειχα τηλεφωνήσει και ειπαν πως θα υπαρξει η αναλογη πιστωση στον λογαριασμο. Ψεμα τελικα αφου ο λογαριασμος ηρθε κανονικα. Οταν τους πηρα τηλεφωνο με ενημέρωσαν πως το προβλημα ηταν για μια μονο ημερα!! ενω εχω γραπτα μηνύματα τους απο εκεινες τις μερες που με ενημέρωναν πως υπαρχει ακομα προβλημα.

Εχω επικοινωνησει για να αλλαξω παροχο και γινετε απλα μενει το χρεος με την παλια . Ο μηνας ειναι 18 ευρω αλλα θεωρω πως ειναι ξεκαθαρη η απατη και επειδή θα υπαρξει επιβάρυνση για την αλλαγή παροχου θεωρω σωστο για μενα να μην τους πληρωσω τα τελευταία 70 ευρω.

πόσο θα το κυνηγήσουν?

νομικά ευσταθούν τα επιχειρηματα ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ περισσότερα χρέος σε κινητή και δεν με έχουν κάνει τίποτα. Βέβαια δεν έχω τίποτα στο όνομά μου. Από την άλλη όμως είναι ένα χρέος που θα σε κυνηγά πάντα. Σίγουρα θα λάβεις επιστολή ότι πρέπει να εξοφληθεί αλλιώς θα κινηθούν νομικές ενέργειες εναντίον σου και τα λοιπά. Σε κάθε περίπτωση προτείνω να επικοινωνήσεις ξανά μαζί τους, να τους εξηγήσεις ακόμη μια φορά την κατάσταση και να προτείνεις έναν διακανονισμό, έτσι ώστε και η οφειλή να μην υπάρχει και εσένα να μην σου φανεί τόσο πολύ.
Link to comment
Share on other sites

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/statheri-internet/ya-card/

Εχει δοκιμάσει κανείς την ya! για να μας πει τι ποιότητα κλήσεων εχει? Οι χρεώσεις φαίνονται εξαιρετικά χαμηλές με σχεδον 1.1 λεπτό/λεπτό για σταθερά και 3,1 λεπτά το λεπτό για κινητά Ελλάδας στην 5 ευρη καρτα. Χαμηλότερα από τους ελληνικούς voip παροχους δηλαδή, και με 3μηνη διάρκεια για το ποσό που είναι μέσα.

Υπάρχει δυνατότητα να βγάλει κάποιος κωδικό πληρώνοντας online;

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Αντιμετωπίζω ενα προβλημα με την συνδεση μου.

Πριν 5 μερες ξαφνικα κοπηκε η συνδεση μου με το ιντερνετ.πηρα τηλεφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της cosmote και μου ειπαν οτι θα στειλουν καποιον τεχνικο.τελικα μετα απο 2 μερες το ιντερνετ ηρθε και παλι αλλα με μια διαφορα που ειναι κ το προβλημα μου.

Τωρα πλεον δεν μπορω να συνδεθω σε καποιον αλλον υπολογιστη για παραδειγμα μεσω teamviewer αλλα ουτε να συνδεθει και αλλος υπολογιστης σε εμενα.δεν ειναι μονο το teamviewer το προβλημα μου.η συνδεση μου χρειάζεται για να βλεπουν και απο αλλους υπολογιστες καποιες καμερες που εχω συνδεδεμένες στο δικο μου ρουτερ.

Αφου πηρα τηλ ξανα στην εξυπηρέτηση και μου ειπαν οτι η γραμμη μου δεν εχει καποιο προβλημα βρηκα το τηλ του τεχνικου που διόρθωσε και καλα την γραμμη μου και μου ειπε οτι αυτο που εκανε ηταν να αλλαξει ενα καλωδιακι που ειχε κοπει στο κεντρο τους.

Τωρα τι κανω;

Εχετε καμια ιδεα;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μήπως παίρνεις ip της μορφής 100.X.X.X.?? αν και δεν ξέρω κατά ποσο όντως θα σε επηρέαζε σε team viewer είναι το μονο που μπορώ να σκεφτώ.

δες το εδω

επίσης για τις κάμερες είχες ανοίξει κάποιες πόρτες?? μήπως έγινε reset το router και χάθηκαν οι ρυθμίσεις

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

μήπως παίρνεις ip της μορφής 100.X.X.X.?? αν και δεν ξέρω κατά ποσο όντως θα σε επηρέαζε σε team viewer είναι το μονο που μπορώ να σκεφτώ.

δες το εδω

επίσης για τις κάμερες είχες ανοίξει κάποιες πόρτες?? μήπως έγινε reset το router και χάθηκαν οι ρυθμίσεις

 

Δυστυχώς ουτε το ενα ουτε το αλλο....ολα φαινονται τοσο φυσιολογικα που δεν μπορω πραγματικα να σκεφτω τι μπορει να φταει.εψαξα και το τειχος προστασιας μηπως κακ το ενεργοποιησαν ξανα μεσω του mycosmote.gr αλλα ειναι ανενεργο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά μαγκες, ψάχνω ένα 4g ρουτερ να τοποθετήσω την κάρτα με τα δεδομένα /gb να το κάνω Hot spot 4g.

Δεν γνωρίζω τπτ για το ποιο θεωρείται καλό.

 

Αρχικά να ενημερώσω έχω καταμπερδευτει με τις αναζητήσεις του σκρουτζ.

 

https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem.html?keyphrase=4g+router

Εδώ έχει κάποια tp link σε καλές τιμές και μάλιστα στο τίτλο αναφέρει 3g/. Όταν όμως τικάρω αριστερά εκεί που λέει mobile μου διαγράφονται από το επόμενο αποτέλεσμα και βγάζει ότι αυτά υπάρχουν πλέον.

https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem/f/579483/Mobile-Router.html?keyphrase=4g+router&price_max=100.001

 

 

Σε όλο το σκρουτζ 14 κομμάτια (κάτω των 100ευρω ψάχνω κάτι με φιλικό μπατζετ) δεν έχω θέμα αν είναι από φλασακι η τα άλλα ρουτερακια που είναι πιο ποκετ σαν power bank, απλά να είναι όσο αξιόπιστο γίνεται και όσο vfm.

1)Αρχικά ας μου πει κάποιος ποια αναζήτηση είναι η σωστή.

Και μετά οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχουμενη

 

2)Πήγα σε ένα Γερμανό είχε μόνο κάτι zte φλασακια τα οποία παντού ακούγεται ότι είναι κάτω ράφι κινεζιας.

Στα σαιτ βέβαια έχουν αυτό Huawei E5577Cs Mobile WiFi LTE που και στο αμαζον έχει καλά ριβιου. Βέβαια ενώ στη κοσμοτε/Γερμανό κοστίζει 70 στη wind κάνει 60. Παίζει κάποιο ρόλο.?? Είναι το ίδιο ή μπορεί λόγω άλλης εταιρίας να προκύψει θέμα ασυμβατότητας.?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ενα απο τα καλύτερα 4g που θα βρεις https://www.skroutz.gr/s/11049013/TP-LINK-M7350-v3.html

Της huawei ειναι καλό αλλά μόνο της wind ειναι ξεκλείδωτο. Αυτά που είναι από Γερμανό και vodafone ειναι μονο για το δικό τους δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια. Θα ανοιξω σε λιγο καιρο γραφειο και ψαχνομαι για λυσεις.

Εχω 3 χώρους στους οποιους καταληγουν 4 utp καλωδια ethernet τα οποια ολα ξεκινανε απο ενα σημειο στο οποιο ο προηγουμενος είχε καποιο ειδους κεντρο. Ετσι τωρα εμενα απλα βγαινουν οι ακρες των ethernet με τα κλιπακια τους. Θα χρησιμοποιησω τη μια θυρα σε καθε χωρο για να συνδεσω τηλεφωνο και σε εναν αλλον χωρο θελω να βαλω και φαξ.

Δεδομενου οτι φυσικα θα εχω ιντερνετ το οποιο θα προωθω στις αλλες ethernet θυρες, πως μπορω να το στησω όλο αυτο; Και χρειάζεται να εχω μια ή δύο τηλεφωνικες γραμμες για να εχω και τηλεφωνο και φαξ;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν δωσεις περισσοτερα στοιχεια δεν μπορει να απαντησει καποιος.θα το στησεις εσυ αυτο το δικτυο η θα καλεσεις καποιον εμπειρο; τι τηλ θα βαλεις;με κεντρο;ποσες συσκευές; κλπ
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Τα λες λίγο μπερδεμένα! 4 καλώδια δικτύου, σε 3 χώρους, τηλέφωνα, φαξ...

Τι σε ενδιαφέρει, το πως θα στησεις το τοπικό δίκτυο, η πως θα στησεις τα τηλέφωνα;

Επίσης, για τα τηλέφωνα δεν υπάρχει ξεχωριστή υποδομή ή είναι κοινή, με utp καλωδίωση;

Λοιπον ας τα πάμε ένα ένα: Για τηλέφωνο - φαξ θα χρειαστείς είτε 2 γραμμές, είτε μια isdn όπου θα προμηθευτείς 2 νούμερα, και το ένα κανάλι θα το χρησιμοποιείς για φαξ.

Αν πας σε λύση τηλ. κέντρου που θα είναι voio, μπορείς να πάρεις 1 γραμμή που θα την έχεις βασικά για το ίντερνετ, και από voip provider παιρνεις νουμερο και γραμμές (όσες θες) στις οποίες μπορείς να βάλεις και φαξ.

Τώρα αναλόγως της λύσης που θα ακολουθήσεις στα τηλέφωνα, βλέπεις τι κανεις τις άλλες (αν μείνουν) για το δίκτυο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Ιδιοκτήτης μίας μικρής εταιρίας, πληρώνω νομίζω αρκετά στο ΟΤΕ για επαγγελματική σύνδεση.

Θα προτείνατε κάποιον άλλο πάροχο?

Link to comment
Share on other sites

ολοι οι υπολοιποι ειναι φθηνοτεροι απο τον οτε.η cyta ειχε αν θυμαμαι καλα στα 19€ με απεριοριστα σταθερα και πληρωνες προγραμμα επιπλεον για κινητα ,δευτερο αριθμο κλπ.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Ιδιοκτήτης μίας μικρής εταιρίας, πληρώνω νομίζω αρκετά στο ΟΤΕ για επαγγελματική σύνδεση.

Θα προτείνατε κάποιον άλλο πάροχο?

 

Ενα αιτημα φορητοτητας και να δεις μετα τον οτε πως θα σε παρακαλαη και τι θα σου δωση

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τις φορητοτητες έχουν κοπεί εδώ και αρκετό καιρό δεν προλαβαίνεις να ακυρώσεις . Δες αν μπορείς από ΟΤΕ επαγγελματικό να πας σε ΟΤΕ οικιακό πάλι την ίδια εξυπηρέτηση θα χεις αλλιώς πας σε πάροχο με το μόνο μειωνεκτημα σε κάποια βλάβη ΟΤΕ να μείνεις 1-2 μέρες χωρίς τηλ

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

yuboto χρησιμοποιώ για φωνή και omnivoice για αποστολή fax

ειμαι ικανοποιημένος και απο τις 2 για τις δουλειές που τα χρησιμοποιώ.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς έχω διάφορες απορίες για το τι υπηρεσίες προσφέρουν στα καταστήματα Γερμανός-Vodafone-Wind,

και θα ήθελα να έχω ένα θέμα να το συζητάω, όπως φυσικα και την ρεαλιστικη πληροφορηση που μπορει να δωσει ενα φορουμ σαν αυτο εδω, για την αληθινη ποιοτητα των υπηρεσιων.

 

Στην αρχη σκεφτηκα να ανοιξω τοπικ μονο για τον 'καθιερωμενο' απο πολλες αποψεις για τα μικροηλεκτρονικα/τηλεφωνια-Γερμανο,

αλλα επειτα σκεφτηκα οτι και τα αλλα καταστηματα vodafone/wind, πιθανως προσφερουν αρκετες υπηρεσιες τους που αφορουν οχι μονο αποκλειστικα τους συνδρομητες τους, αλλα και γενικως χρηστες τηλεφωνίας ανεξαρτητως δικτυου, οποτε καλο ειναι να ξερουμε ολες τις επιλογες μας, περα απο τον 'κλασικο' Γερμανο.

 

Επειδη και ο Γερμανος κυριως, αλλα και οι αλλοι, προσφερουν πλεον τα παντα ολα απο υπηρεσιες, σταθερη/κινητη/συσκευες, δεν ξερω που ακριβως θα επρεπε να ανοιχτει αυτο το θεμα, γιατι αφορα μεγαλη γκαμα υπηρεσιων, και οχι μονο μια συγκεκριμενη κατηγορια.

Το ανοιγω εδω λοιπον, αλλα αν μπορει να παει καπου αλλου πιο στοχευμενα, ας γινει.

 

---

 

Πρωτη μου ερωτηση ειναι η εξης:

Που μπορω να παω ενα απλο feature phone, και να μου δωσουν με καποιο τροπο αντιγραφα των επαφων του κινητου;

Θα ηθελα να τις εχω καπου, πχ με email ή cd, ή οτιδηποτε εναλλακτικο,

ωστε αν χαλασει/χαθει το κινητο,

να μπορω ευκολα να επαναφερω τις επαφες μου σε νεο κινητο.

Επισης πειτε μου αν αντιγραφο επαφων απο μια μαρκα κινητου, μπορουν ευκολα να μεταφερθουν σε κινητο τηλεφωνο αλλης μαρκας.

Και δεν μιλω για android phones, αλλα για απλα feature phones.

Συγκεκριμενα αυτη την εποχη εχω ενα alcatel του πατερα μου, απλο κινητο, με καμια...200αρια επαφες μεσα, που ειδα κι επαθα κι εγω

και ολη η οικογενεια να τις περασουμε απο την αρχη(!!!)-το παλιο κινητο εκλαπη, αφου μας βγηκε η ψυχη σε ολη την οικογενεια να

κανουμε ολη την καταχωρηση στα δυσχρηστα μενου του alcatel,

τρεμουμε οικογενειακως να μας ξανατυχει κατι αναλογο...σουιτα και ευκολο τροπο με alcatel να το κανω, δεν βρηκα,

οποτε σκεφτηκα ...Γερμανο, ή καποιον απο τους αλλους, να κανει καπως τη δουλεια.

Λοιπον, τι προτεινετε γι'αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε όλα τα καταστήματα το κάνουν αυτό που αναφερεις με τις επαφές αλλά χρεώνεται από 5 μέχρι και 15 ευρώ. Προσωπικά την χειρότερη εξυπηρέτηση την έχω λάβει σε κατάστημα Γεμρνανός
ck
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε όλα τα καταστήματα το κάνουν αυτό που αναφερεις με τις επαφές αλλά χρεώνεται από 5 μέχρι και 15 ευρώ. Προσωπικά την χειρότερη εξυπηρέτηση την έχω λάβει σε κατάστημα Γεμρνανός

 

Mου λες σε παρακαλω, το αντιγραφο των επαφων, με ποιο τροπο/μέσο παραδιδεται στον πελάτη;

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι από πολύ παλιά, πως υπήρχε σύστημα που αντέγραφε τις επαφές από ένα τηλέφωνο σε άλλο. Νομίζω πως μπορούσε να στις εκτυπώσει επίσης.
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι από πολύ παλιά, πως υπήρχε σύστημα που αντέγραφε τις επαφές από ένα τηλέφωνο σε άλλο. Νομίζω πως μπορούσε να στις εκτυπώσει επίσης.

 

Αν οντως ειναι ετσι, δεν βολευει.

Ο πατερας μου πριν λιγο καιρο εχασε το κινητο του, καπου το ξεχασε, παει...

Ε, οπως καταλαβαινεις, τα καναμε ολα απο την αρχη, μας βγηκε η ψυχη ....200 επαφες, καταχωρηση, σε ενα δυσχρηστο alcatel...

Τι να το κανω 'αντιγραφη απο το ενα τηλεφωνο στο αλλο'; Αμα ηξερα ποτε θα το χασει, θα πηγαινα μια μερα πριν να μου κανουν αντιγραφη....

Ή να εχω παντα 2ο κινητο εφεδρεια, με τις επαφες του κινητου του πατερα;

Εγω θα θελα ενα τροπο, να τις κρατω καπου πχ ηλεκτρονικα, και αν τυχει η στραβη, με λιγες κινησεις να περαστουν στο νεο τηλεφωνο.

Ουτε η εκτυπωση ειναι χρηστικη, καθως σε περιπτωση κλοπης/απωλειας, ναι μεν εχεις μια λιστα, αλλα το μανικι της καταχωρησης δεν το γλυτωνεις...

Ο πατερας μου, αντζεντα με χειρογραφες καταστασεις με τηλεφωνα, εχει...δεν ειναι αυτο το θεμα.

Επισης, σε android phones, υπαρχουν εφαρμογες που παιρνεις backup ανετα και τελος.

Εγω και να χασω το κινητο μου(android), εχω πχ κανει export σε xls τις επαφες-και αντιγραφη στον υπολογιστη, αγοραζω νεο τηλεφωνο, βαζω την εφαρμογη, κανω import τις επαφες, τελος!

Σε feature phone ομως;

Δεν ξερω. Ισως ....ζηταω πολλα. Απλα πιστευα οτι η τεχνολογια εχει μια λυση, ηλεκτρονικη, και γι'αυτα τα τηλεφωνα.

Αν ξερει καποιος κατι ας πει.

 

Ισως, αν δεν υπαρχει αλλη επιλογη, να παρω ενα παλιο νοκια που εχω στην ακρη, και το alcatel του πατερα, και να τους πω να μου περασουν τις επαφες του alcatel στο nokia, αν.....γινεται....

Οποιος ξερει ας πει...

Link to comment
Share on other sites

Σε Nokia απλό τηλέφωνο που δέχεται κάρτα SD, υπάρχει τρόπος να το κάνεις αν έχεις αντίγραφο. Ειδικά αν μπορείς να πάρεις αντίγραφο σε .csv αρχείο απλά μετονομάζοντάς το σε άλλο όνομα (αν θυμάμαι καλά backup.dat) και το αντιγράψεις στην κάρτα μνήμης, μετά μπορεί να γίνει restore.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

http://www.opengov.gr/ypoian/?p=8174

 

 

Στο άρθρο 06

«ΜΕΡΟΣ 6ο – ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ»

 

έχω κάνει το παρακάτω σχόλιο.

 

"Στην παροχή υπηρεσιών υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην πρακτική των πωλητών υπηρεσιών πρόσβασης διαδικτύου οι οποίοι πουλάνε υπηρεσίες πρόσβασης ΕΩΣ 24Mbps. Στην πράξη σχεδόν κανένας καταναλωτής δεν έχει 24Mbps ταχύτητα πρόσβασης στο διαδίκτυο αν και όλοι έχουν πληρώσει για ΕΩΣ 24Mbps.Πρέπει να μπει ένα τέλος σε αυτήν την πρακτική και να υπάρχει ένα εύρος ταχύτητας σε αντιστοιχία με την τιμή που πληρώνει ο καταναλωτής.

Εάν για παράδειγμα η εταιρία παρέχει 4Mbps σε πελάτη να μην μπορεί να προωθεί και να χρεώνει την υπηρεσία στην ίδια τιμή με κάποιον άλλο πελάτη που έχει 14Mbps ή σε άλλον που έχει 24Mbps. Οπότε να υποχρεωθεί ο πωλητής να έχει διακύμανση στις τιμές του ανάλογα με την ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχει."

 

Όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να προτείνετε αυτό που εσείς θεωρείτε σωστό.

Για να μπορέσετε να υποβάλετε το σχόλιο θα πρέπει να συμπληρώσετε το κουτάκι στο τέλος με τον αριθμό που ικανοποιεί την μαθηματική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα. Η λέξη "έως" κάνει τη διαφορά. Αν υπόσχονταν και πουλούσαν 24 θα υπήρχει κάτι να βασιστείς.

Τo πόσο θα πιάσεις όμως είναι κάτι που δεν εξαρτάται από τον πάροχο τόσο όσο από τον χώρο που είναι η γραμμή σου, και κυρίως την απόστασή του από το αστικό κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...