Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To θέμα δεν είναι τα δικηγορικά έξοδα άλλα η κοροϊδία και η παραβίαση προσωπικών δεδομένων(κινητό)

Πως ακριβώς παραβιάσανε τα προσωπικά σου δεδομένα ; Τα βγάλανε στο internet ; τα δημοσίευσαν ; πως ακριβώς; καραμέλα κατάντησαν πια τα προσωπικά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

αυτές οι κλήσεις λογικά δεν είναι θέμα της forthnet . μπορεί να έδωσες τον αριθμό σου τυχαία κάπου και να έχουν πάρει απο εκεί τα στοιχεία σου . Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι τους αγνοείς και έτσι δεν θα σε ξαναπάρουν ποτέ

Ειναι εξωτερικος συνεργατης τους με παιρνει στο σταθερο και δεν μιλαει και μετα απο 4 sec στο κινητο και γινεται το ιδιο

οποτε δεν μπορω τους αγνοησω γιατι χτυπαει συνεχως σταθερο-κινητο

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως ακριβώς παραβιάσανε τα προσωπικά σου δεδομένα ; Τα βγάλανε στο internet ; τα δημοσίευσαν ; πως ακριβώς; καραμέλα κατάντησαν πια τα προσωπικά δεδομένα.

Δεν εγινε δημοσιευση αλλα η παραδοση του αριθμου του κινητου χωρις την συγκαταθεση σου ειναι παρανομη

Link to comment
Share on other sites

και εγώ φίλε ήμουν σε άλλη εταιρεία και είχα παρόμοιο πρόβλημα με σένα . Τους πήρα τηλέφωνο και βαρέθηκα τις αναμονές και όταν τους έστειλα mail με το πρόβλημα που είχα τότε διορθώθηκε το πρόβλημα και δεν με ξανάπρηξαν . όποτε κάνε και εσύ κάτι ανάλογο για να ηρεμήσεις
Link to comment
Share on other sites

Ειναι εξωτερικος συνεργατης τους με παιρνει στο σταθερο και δεν μιλαει και μετα απο 4 sec στο κινητο και γινεται το ιδιο

οποτε δεν μπορω τους αγνοησω γιατι χτυπαει συνεχως σταθερο-κινητο

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν εγινε δημοσιευση αλλα η παραδοση του αριθμου του κινητου χωρις την συγκαταθεση σου ειναι παρανομη

 

Ναι αλλά εσύ δεν το σήκωσες ποτέ το τηλέφωνο , Και αν το σήκωνες θα ήταν παράνομο μόνο αν ξέραν το όνομα σου σε σχέση με το κινητό σου και αν το είχες απόρρητο.

Χωρίς να το σηκώσεις και να ακούσεις το όνομα σου δεν υπάρχει παραβίαση προσωπικών δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το dosms έχει καταντήσει τραγικό με τις χρεώσεις του και εκτός αυτού μου έχει τύχει κάποιες φορές να μην παραδοθεί το μήνυμά μου...
Link to comment
Share on other sites

αυτές οι κλήσεις λογικά δεν είναι θέμα της forthnet . μπορεί να έδωσες τον αριθμό σου τυχαία κάπου και να έχουν πάρει απο εκεί τα στοιχεία σου . Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι τους αγνοείς και έτσι δεν θα σε ξαναπάρουν ποτέ

 

αρα μαθημα: το π...σας, την υπογραφή σας και τον αριθμό σας να προσέχετε που το βάζετε...:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω D-link adapters της σειρας DHP P306. Μέχρι πρόσφατα είχα σύνδεση στο διαδίκτυο κανονικά σε 3 διαφορετικά δωμάτια.Ξαφνικά μια μέρα δεν είχα σε κανένα πέρα από τον η/υ που είναι στο ιδιο δωματιο με το ρουτερ.Έκανα κανονικά set up σύμφωνα με διαφορα που βρηκα στο διαδίκτυο(πάτησα τα πλαινα κουμπιά εντος 2' για να συγχρονιστουν,εγκατέστησα ενα λογισμικό AVutilities) αλλα τπτ. Γνωρίζει κπ λύση;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορείτε να μου πείτε και εμένα πως μπορώ να καλέσω έναν αριθμό από Ελλάδα στην Γερμανία?

γιατί ξεκίνησα και με 00 αλλά κατευθείαν μου έβγαζε ότι δεν μπορώ να καλέσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το Μοντεμ-Ρούτερ, siemens adsl sl2-141 και ζητάω καποια λυση για να μενω μονιμα συνδεδεμενος στο ιντερνετ, ακομα και οταν εχω κλειστο τον υπολογιστη.

Όταν εχω κλειστο τον υπολογιστη το μοντεμ συγχρονιζει(3 λαμπακια σταθερα αναμμενα), αλλα δεν εχω συνδεση στο ιντερνετ και πρεπει να ανοιξω το συνδεδεμενο κομπιουτερ για να συνδεθει(4ο πρασινο λαμπακι).

 

Επειδη συνδεσα το μοντεμ σε γνωστο μου που εβαλε ιντερνετ στον οτε προσφατα, ειδα οτι το μοντεμ που τους παρειχε κανει μονο του τη δουλεια που θελω.

Δηλαδη οταν ειναι κλειστο το πισι, με ενα κουμπακι ενεργο-απενεργοποιουν τη συνδεση και με αλλο ενα κουμπακι ενεργο-απενεργοποιουν το wifi για να μοιρασουν τη συνδεση.

 

Δεν βρηκα στις ρυθμισεις του δικου μου να μπορω να ενεργοποιησω κατι τετοιο. Εχετε καποια λυση?

 

Ξερετε καποιο φτηνο σχετικα μοντεμ, που δοκιμασμενα εχει αυτη τη λειτουργια?

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μας λίγο τα λαμπάκια. Τί γράφουν και ποια μένουν ανοιχτά όταν κλείνεις τον υπολογιστή;
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μας λίγο τα λαμπάκια. Τί γράφουν και ποια μένουν ανοιχτά όταν κλείνεις τον υπολογιστή;

 

Όταν κλείνω τον υπολογιστη μενουν 3 λαμπακια ανοιχτα και το μοντεμ συγχρονιζει, αλλα δεν υπαρχει συνδεση στο ιντερνετ ppp, dsl, pwr.

Όταν ανοιξω τον υπολογιστη, αναβει μετα απο 1 λεπτο και το 4ο πρασινο λαμπακι (lan1 γραφει) και τοτε ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ.

 

Αν καμια φορα δεν συνδεθει αυτοματα, παω στη σελιδα σεταρισματος του μοντεμ http192.168 και τα λοιπα... και παταω connect και συνδεεται.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο μενού του router σου και στο σημείο που λέει on demand, επέλεξε always on. Το screen capture είναι από ZTE αλλά η λογική είναι ίδια σε όλα...
Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνω τον υπολογιστη μενουν 3 λαμπακια ανοιχτα και το μοντεμ συγχρονιζει, αλλα δεν υπαρχει συνδεση στο ιντερνετ ppp, dsl, pwr.

Όταν ανοιξω τον υπολογιστη, αναβει μετα απο 1 λεπτο και το 4ο πρασινο λαμπακι (lan1 γραφει) και τοτε ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ.

 

Αν καμια φορα δεν συνδεθει αυτοματα, παω στη σελιδα σεταρισματος του μοντεμ http192.168 και τα λοιπα... και παταω connect και συνδεεται.

 

Iντερνετ έχει ,δίκτυο δεν έχεις αφου είναι κλειστός ο υπολογιστής.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο μενού του router σου και στο σημείο που λέει on demand, επέλεξε always on. Το screen capture είναι από ZTE αλλά η λογική είναι ίδια σε όλα...

Το always on μου είναι ενεργοποιημένο.

 

zte tou οτε εχεις?

Οταν ειναι κλειστο το πισι, εχεις συνδεση(gia wifi πχ)?

Αν ειναι πες μου το μοντελο να δω ποσο κανει.

 

Iντερνετ έχει ,δίκτυο δεν έχεις αφου είναι κλειστός ο υπολογιστής.

Ναι βασικα εχεις δικιο, δεν το εθετα σωστα.

Θελω δικτυο και να ανοιγω με κουμπακι to wifi και να κανω ιντερνετ με κλειστο υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Το always on μου είναι ενεργοποιημένο.

 

zte tou οτε εχεις?

Οταν ειναι κλειστο το πισι, εχεις συνδεση(gia wifi πχ)?

Αν ειναι πες μου το μοντελο να δω ποσο κανει.

 

 

Ναι βασικα εχεις δικιο, δεν το εθετα σωστα.

Θελω δικτυο και να ανοιγω με κουμπακι to wifi και να κανω ιντερνετ με κλειστο υπολογιστη.

 

Πως θα κανεις ιντερνετ με κλειστο υπολογιστή;Είναι λίγο αλλοπρόσαλλα αυτά που λες.

Θες να συνδέεις με wifi άλλη συσκευή και ας είναι κλειστός ο υπολογιστής;Ενεργοποίησε το wifi http://ask2help.files.wordpress.com/2010/01/siemens_adsl_sl2-1412.jpg

το βρηκα στο http://ask2help.wordpress.com/2010/01/23/wireless-encryption-siemens/

Link to comment
Share on other sites

Πως θα κανεις ιντερνετ με κλειστο υπολογιστή;Είναι λίγο αλλοπρόσαλλα αυτά που λες.

Θες να συνδέεις με wifi άλλη συσκευή και ας είναι κλειστός ο υπολογιστής;Ενεργοποίησε το wifi http://ask2help.files.wordpress.com/2010/01/siemens_adsl_sl2-1412.jpg

το βρηκα στο http://ask2help.wordpress.com/2010/01/23/wireless-encryption-siemens/

Καθόλου αλλοπρόσαλλο.

Ναι, θελω να συνδεω με wifi αλλη συσκυη οταν ειναι κλειστος ο υπολογιστης.

Αυτο που μου ποσταρεις το κανω κανονικα και μοιραζω wifi, αλλα οταν κλεισει ο υπολογιστης δεν εχei ιντερνετ(για wifi).

 

Kai ξερω οτι υπαρχουν ρουτερ που το κανουν, οποτε ελεγα μηπως ξερετε καποιο που δοκιμασμενα να το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Και το Siemens το κάνει, όπως και κάθε ρούτερ. Δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το αν είναι ανοιχτός ή κλειστός ο Η/Υ. Το wifi του ρούτερ δουλεύει εντελώς ανεξάρτητα και αυτόνομα από τον Η/Υ. Οπότε αν θες γινε λίγο πιο συγκεκριμένος για το τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις....
Link to comment
Share on other sites

Και το Siemens το κάνει, όπως και κάθε ρούτερ. Δεν έχει να κάνει σε τίποτα με το αν είναι ανοιχτός ή κλειστός ο Η/Υ. Το wifi του ρούτερ δουλεύει εντελώς ανεξάρτητα και αυτόνομα από τον Η/Υ. Οπότε αν θες γινε λίγο πιο συγκεκριμένος για το τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις....

Ετσί είναι. Δεν εχει σημασία αν είναι κλειστός ο υπολογιστής. Με ανοιχτό το wifi εχεις συνδεση στις υπολοιπές σου (ανοιχτές) συσκευές

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα στο forum. Είμαι στο "hol double play ευέλικτο 300" και σήμερα έλαβα κλήση από το κέντρο εξυπηρέτησης και με ρώτησαν εάν θέλω να μου μειώσουν το πάγιο από περίπου 24€ στα 20€. Με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει κάποια δέσμευση αλλά καλώς ή κακώς, είμαι ολίγον καχύποπτος με όλους τους παρόχους και ρωτώ "what's the catch?" που λένε και οι Αμερικανοί. Ίσως επειδή έκλεισα 3 χρόνια στη συγκεκριμένη? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατωμαι, στο σιγκεκριμενο πρόγραμμα εχει γινει μειωση και για τους παλιους συνδρομητες. Οποτε δεν νομιζω ότι παιζει κατι.

Βεβαια όταν ζητας μονος σου μειωση σου κανουν και ανανεωση συμβολαιου υποτιθετε. Παντως αν σκοπευεις να μεινεις σε αυτό το δικτιο και σε αυτό το πακετο γιατι να μην παρεις τη μειωση?

Απλα παρε τηλ. την εξυπηρετηση πελατων και ρωτησε τους αν θα υπαρχει ανανεωση για 24 μηνες αν σου κανουν τη μειωση.

Αν σου πουν ότι υπαρχει τοτε ζητησε να σου κανουν και επκπτωση σαν παλιος συνδρομητης που εισαι. Εγω αυτό το πακετο το πληρωνω 18,50.

Αν βεβαια σου κανουν εκπτωση εκτος από τη μειωση που ηδη εχει το ευελικτο 300, ισως σε συμερει να πας σε άλλο πακετο , υπαρχει ένα που δεινουν τωρα σε νεους συνδρομητες με 20 ευρω νομιζω και σου δεινει πολύ περισσοτερα.

Τσεκαρε τι πακετα υπαρχουν αυτή τι στιγμη , δες ποιο σε ενδιαφερει και παρε τηλ. και πεσ τους ποσο στο δεινουν και με ποση εκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια.

Τα φωτα σας παρακαλω.

Θελω να στειλω απο ενα οικημα που εχει ιντερνετ σε ενα αλλο οικημα που δεν εχει ιντερνετ. Η αποσταση μεταξυ τους ειναι 1χλμ σε ευθεια. Το οικημα που θελω να στειλω το ιντερνετ ειναι σε ψηλο σημειο, και το οικημα που εχει ιντερνετ ειναι σε χαμηλο σημειο. Ενδιαμεσα υπαρχουν πολλα αλλα οικηματα και σε καποια σημεια υπαρχουν δεντρα. Απο μια συγκεκριμενη νοητη ευθεια ομως, δεν υπαρχει κανενα εμποδιο αναμεσα τους. Πρωτη ερωτηση: Αν συνδεσω της κεραιες και βρισκονται απεναντι η μια στην αλλη σε αυτην την νοητη ευθεια, θα μπορει να σταλει το σημα? Ή πρεπει να ειναι μεγαλη ανοιχτωσια για να μπορει να γινει αυτο?

Δευτερη ερωτηση: Αν οντως γινετε η συνδεση, θα εχει μεγαλο latency το ιντερνετ του οικηματος που βρισκετε στο 1χλμ? Το ρωταω αυτο γιατι στα δορυφορικα εχουν μεγαλο latency επειδη υπαρχει μεγαλη αποσταση απο τον δορυφορο.

Τριτη ερωτηση: Αν και εφοσον γινετε η συνδεση, ποιος ειναι ο πιο αξιοπιστος εξοπλισμος που μπορω να αγορασω?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω ενα τροπο χαμηλης ρεωσεις προς προορισμο Αμερικης, ειτε απο σταθερο ειτε απο κινητο. Γνωριζετε τι λυσεις υπαρχουν?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...