Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το οικονομικότερο είναι το Voip αλλά τις περισσότερες φορές δεν θα έχεις πολύ καλή ποιότητα επικοινωνίας, μετά ο κάθε πάροχος έχει τα δικά του πακέτα, η Forthnet με 7 ευρώ όπως λέει ο χρήστης kalisti, η Wind το έχει με 5 ευρώ κλπ κλπ
Link to comment
Share on other sites

Το οικονομικότερο είναι το Voip αλλά τις περισσότερες φορές δεν θα έχεις πολύ καλή ποιότητα επικοινωνίας, μετά ο κάθε πάροχος έχει τα δικά του πακέτα, η Forthnet με 7 ευρώ όπως λέει ο χρήστης kalisti, η Wind το έχει με 5 ευρώ κλπ κλπ

 

To κακό με τη wind είναι ότι έχει αυξήσει τισ τιμές και πρέπει να κάνει συμβόλαιο για 24 μήνες και να πληρώνει 40 ευρώ +5 ευρώ διεθνή ενώ με τη forthnet βγαίνει πιο οικονομικά 19,90 +7 ευρώ . Χρειάζεται προσοχή πλέον σε ποια εταιρεία θα πας γτ οι περισσότερες προσπαθούν να ξεγελάσουν τους νέους πελάτες με διάφορες ελκυστικές προσφορές

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις forthnet έχεις απεριόριστα διεθνή και ΗΠΑ εννοείται με 7 ευρώ το μήνα . .είναι πολύ οικονομικό http://www.forthnet.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=5329

Για κάποιο λόγο, σε όσους έχουν την καλοκαιρινή προσφορά του 3play με 30 €, αυτά τα 7€ που λέτε είναι 15€! Πράγμα φυσικά ασύμφορο, γι' αυτό και ψάχνουμε άλλες λύσεις......

Πάντως το 807 1122000, πάιζει τελικά από forthnet, για όποιον ενδιαφέρεται.....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο, σε όσους έχουν την καλοκαιρινή προσφορά του 3play με 30 €, αυτά τα 7€ που λέτε είναι 15€! Πράγμα φυσικά ασύμφορο, γι' αυτό και ψάχνουμε άλλες λύσεις......

Πάντως το 807 1122000, πάιζει τελικά από forthnet, για όποιον ενδιαφέρεται.....

Η παραπάνω τιμή ισχύει για τώρα για fortnhet .τώρα αν κάποιος είχε πάρει παλαίοτερη προσφορά καλύτερα να το μάθει από την εξυπηρέτηση πελατών της forthnet τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες οι εταιρίες σταθερής έχουν με κάποιο μικρό ποσό επιπλέον το μήνα, δυνατότητα για απεριόριστες δωρεάν διεθνής κλήσεις.

Συμφέρει να δώσεις 5,7,10 ευρώ το μήνα και να μιλάς όσο θέλεις...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες οι εταιρίες σταθερής έχουν με κάποιο μικρό ποσό επιπλέον το μήνα, δυνατότητα για απεριόριστες δωρεάν διεθνής κλήσεις.

Συμφέρει να δώσεις 5,7,10 ευρώ το μήνα και να μιλάς όσο θέλεις...

 

Εννοείται ότι συμφέρει ταυτόχρονα όμως πρέπει να πας και σε πάροχο που θα έχεις και υψηλές ταχύτητες αλλά και καλή τιμή . Μέχρι στιγμής έχω δει ότι με την forthnet μπορείς να ρίξεις το margin στο 6 και να έχεις τις πιο υψηλές ταχύτητες όταν όλοι οι άλλοι πάροχοι το δίνουν από 9 και πάνω

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που άνοιξε το θέμα ρώτησε "να πάρω" , δεν έγραψε "να πέρνω"

για τον λόγο αυτό του σύστησα κάτι προσωρινό όπως μία χρονοκάρτα.

Αν θέλει κανείς "να πέρνει " στο εξωτερικό , φυσικά υπάρχουν καλύτερες λύσεις .

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φυλλαδιο του ΟΤΕ που πηρα προχτες,ειδα τα εξης: ΟΤΕ ΔΙΕΘΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ,σαν επικεφαλιδα.Στο κειμενο που ακολουθει γραφει:Απεριοριστες κλησεις προς σταθερα τηλεφωνα 46 χωρων.ακολουθουν οι χωρες.στο τελος βαζει και το ποσο:6,20 ευρω.Απ οτι καταλαβα το ποσο αυτο θα ειναι καποιο πακετο απο ΟΤΕ-το μηνα- και απο σταθερο τηλ.προς σταθερο.Ενδιαφερον ακουγεται,,,
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις στον ΟΤΕ οποιοδήποτε πρόγραμμα με απεριόριστη ομιλία για την Ελλάδα, μπορείς με 6,20 το μήνα να βάλεις ομιλία για εξωτερικό. Μέχρι πρόσφατα ήταν απεριόριστη ομιλία, αλλά από 4/11 μπήκε πολιτική ορθής χρήσης 1500 λεπτα το μήνα.

Τα λεπτά παρέχονται για σταθερά τηλέφωνα 46 χωρών, εκτός από την Αμερική όπου παρέχονται ΚΑΙ για κλήσεις σε κινητά

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω όταν γίνεται αίτηση στο ηλεκτρονικό σύστηματου ΟΤΕ για νέα τηλεφωνική σύνδεση στα τελευταία στάδια της διαδιακασίας εμφανίζεται στον υπάλληλο μια λίστα με τηλεφωνικούς αριθμούς που διατίθενται στο τηλεφωνικό κέντρο που έχει δηλωθεί ως κέντρο σύνδεσης. Ορισμένα από συτά τα νούμερα είναι δεσμευμένα για επιχειρήσεις και υπηρεσίες, ενώ από τα υπόλοιπα ο συνδρομητής μπορεί να επιλέξει όποιο επιθυμεί. Όταν δούλευα στο 13888 - μέχρι πριν ένα χρόνο - δίναμε στους συνδρομητές την δυνατότητα να επιλέξουν μεταξύ 3-4 αριθμών που ήταν διαθέσιμοι. Το καλύτερο από όλα θα ήταν, αν κάνεις την σύνδεση μέσω ΟΤΕ, να βρεις κάποιον "δικό σου" υπάλληλο που θα σου δώσει περισσότερες εναλλακτικές. Δε μπορείς ωστόσο να ζητήσεις κάποιον συγκεκριμένο αριθμό καθώς αυτός μπορεί να μην βρίσκεται στο κέντρο που θα γίνει η σύνδεση. Οι μόνες περιπτώσεις που επιτρέπεται αυτό είναι όταν κάποιος κάνει αίτηση για MSN σε ISDN και όταν γίνεται επανασύνδεση τηλεφωνικής σύνδεσης που είχε διακοπεί στο παρελθόν στα ίδια στοιχεία κατόχου.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις στον ΟΤΕ οποιοδήποτε πρόγραμμα με απεριόριστη ομιλία για την Ελλάδα, μπορείς με 6,20 το μήνα να βάλεις ομιλία για εξωτερικό. Μέχρι πρόσφατα ήταν απεριόριστη ομιλία, αλλά από 4/11 μπήκε πολιτική ορθής χρήσης 1500 λεπτα το μήνα.

Τα λεπτά παρέχονται για σταθερά τηλέφωνα 46 χωρών, εκτός από την Αμερική όπου παρέχονται ΚΑΙ για κλήσεις σε κινητά

 

Οπως το λες,,,και τα 1500 λεπτα,ειναι αρκετα.Απ οτι ειδα ομως στο φυλλαδιο,τα 6,20,ειναι μονο απο σταθερο προς σταθερο,,,μηπως κανω λαθος;;;

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας να κρεμάσεις msn σε isdn δηλαδή σου ανοίγει το woms αριθμοδότηση?

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φυλλαδιο του ΟΤΕ που πηρα προχτες,ειδα τα εξης: ΟΤΕ ΔΙΕΘΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ,σαν επικεφαλιδα.Στο κειμενο που ακολουθει γραφει:Απεριοριστες κλησεις προς σταθερα τηλεφωνα 46 χωρων.ακολουθουν οι χωρες.στο τελος βαζει και το ποσο:6,20 ευρω.Απ οτι καταλαβα το ποσο αυτο θα ειναι καποιο πακετο απο ΟΤΕ-το μηνα- και απο σταθερο τηλ.προς σταθερο.Ενδιαφερον ακουγεται,,,

 

Ναι αλλά πόσα πληρώνεις στον οτε για σύνδεση το μήνα?γτ από όσο ξέρω είναι ο πιο ακριβός από όλους και δεν συμφέρει .....

Link to comment
Share on other sites

Freevoipdeal

 

https://www.freevoipdeal.com/

 

Έχει δωρεάν σταθερά προς Γερμανία, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει πρώτα να φορτώσεις λεφτά στον λογαριασμό που θα κάνεις για να μπορείς να κάνεις τηλέφωνο.

Εδώ οι χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πας στον οτε με την ταυτοτητα σου και ζητας νεα τηλεφωνικη γραμμη εφοσον δεν υπαρχει. Εγώ επειδη ημουν μικρος τοτε μου ειχαν ζητησει βεβαιωση αποδοσης αφμ, αλλα δεν πιστευω να το ζητησουν. Η ενεργοποιηση νεας τηλεφωνικης γραμμης νομιζω ειναι 50 ευρω; Δυστυχως δεν θυμαμαι καθολου τι παιζει. Παρε το 13888 και θα σε ενημερωσουν πληρως.

 

Οσον αφορα τη συνδεση αυτη θα γινει πολυ συντομα, ο οτε εχει καταπιαστει με ενα ανελεητο κυνηγι πελατων το τελευταιο διαστημα. Σε υφισταμενη γραμμη, φορητοτητα μου πηρε 1μιση βδομαδα να ενεργοποιηθω. Επειδ ειναι καινουργια γραμμη, αντε λιγο περισσοτερο.

 

Ε΅χει βγαλει παρα πολυ ωραια προγραμματα ο οτε, με 4mbps που παλιοτερα δεν ειχε και τιμες από 23.90.

 

Ωραία πρόγραμματα με 23.90???:D εδώ όλοι οι άλλοι πάροχοι το δίνουν φθηνότερα από τον οτε και ΕΧΟΝΤΑΣ 24 mbps . τρομερή ευκαιρία από τον οτε :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι για να πάρεις της δωρεάν ημέρες πρέπει να φορτώσεις χρήματα... μετά τις ημέρες αυτές θα χρεώνεσαι όσα λέει κανονικά ;)

Το ίδιο άλλωστε έχει για Ελλάδα :)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Δες και το 12voip.com

Βάζεις 12€ σύνολο με τους φόρους και έχεις 3 μήνες δωρεάν στα περισσότερα σταθερά του κόσμου και πολύ μικρές χρεώσεις για κινητό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά... Μου την έσπαγε πάρα πολύ που το forthnet.gr πήγαινε στο forthnetgroup.gr... Αντιαισθητικό τελείως!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Και τι εγινε που αφαιρεθηκε η λεξη forthnetgroup; Αφου παραμενουν ΜΑΖΙ οι λεξεις Forthnet και Νοva τι εχει αλλαξει;

 

Η Wind εξαγοράζει τη Forthnet και η Nova ψάχνει μνηστήρα. Αυτό είναι το στόρι εν συντομία και δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με αισθητικούς ή άλλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Η Wind εξαγοράζει τη Forthnet και η Nova ψάχνει μνηστήρα. Αυτό είναι το στόρι εν συντομία και δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με αισθητικούς ή άλλους λόγους.

 

Εδώ και ένα χρόνο ακούγεται και δεν έχει γίνει αυτή η εξαγορά . H nova -forthnet έχει 1.000.000 συνδρομήτες και φαίνεται ότι έχει κάνει πολύ καλή πορεία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν έχει αγοράσει κάποιος το συγκεκριμένο τηλέφωνο και -αν μπορεί- να μας πει τις εντυπώσεις του. Το έχω παραγγείλει και -λογικά- θα το έχω στα χέρια μου αύριο ή μεθαύριο.

 

Πιο πολύ το αγόρασα γιατί (εκτός από την εμφάνισή του, που μου αρέσει πολύ) με ενδιαφέρει το headset bluetooth, λόγω της δουλειάς μου, που πρέπει να μιλάω και να πληκτρολογώ ταυτόχρονα κάποιες αρκετές ώρες την ημέρα. Εκτός από το headset bluetooth Gigaset ZX600 που προτείνει η Siemens, γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχουν και άλλα που να είναι απολύτως συμβατά με τη συγκεκριμένη συσκευή;

 

Τέλος, επειδή δεν έχει υποδοχή για jack, αλλά μόνο mini-usb, μήπως γνωρίζετε πού θα μπορούσα να βρω μετατροπέα mini usb to jack 2.5mm (mini usb αρσενικό και jack 2.5 θηλυκό); Έχω φάει το κόσμο και δεν υπάρχει πουθενά κάτι τέτοιο.

 

Αυτές είναι οι ερωτήσεις μου. Ξέρω είναι πάρα πολλές, αλλά θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν κάποιος με διαφώτιζε.

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα, ειναι το πρωτο μου post εδω και ειναι κριμα να ξεκιναω με παραπονα και γκρινια, αλλα οι τυποι ειναι απο αλλο ανεκδοτο. Κανουν του Ελληνικο δημοσιο να φανταζει σαν τη Nasa.

Ολα αρχισαν πριν ενα μηνα οπου αποφασισα να διακοψω τη συνδρομη μου σε Nova, Hol και ΟΤΕ προκειμενου να μειωσω καποια εξοδα παιρνοντας μια συνδρομη triple play.

Πρωτη κρουση με καποιον πρακτορα, οπου απο δικο του λαθος δεν μου ζηταει στην αιτηση τα καναλια HD παρα τις επανειλημενες μου παρατηρησεις. Μου δηλωσε πως ειναι δωρεαν ετσι και αλλιως οταν δεσμευτω να πληρωνω με πιστωτικη καρτα για 2 χρονια.

Μερικες μερες μετα, το τηλεφωνο και το δικτυο γινονται forthnet χωρις κανενα προβλημα, το Nova ομως δεν εχει τα HD καναλια. Ειχα ζητησει πακετο Novacinema+HD+PVR. Τηλεφωνο στο 18345, αναμονη και η κυρια μου λεει πως πρεπει να παω απο καταστημα να ζητησω τα HD. Πραγμα που κανω (αλλα επειδη ακομα δεν με ειχαν online) πρεπει να ξαναπαω σε αδιευκρινιστο χρονο.

Τελος παντων, περιμενω καμια εβδομαδα και παω για την αιτηση. Και εδω αρχιζει το ανεκδοτο.

Λιγες μερες μετα, εχω τα HD (ολε!) αλλα δεν εχω PVR. Τηλεφωνο, αναμονη, περιγραφη προβληματος (κανα μισαωρο ολα αυτα) και διαβεβαιωσεις πως ολα θα πανε καλα, σορρυ λεει, δικο μας λαθος. Μερικες μερες αναμονη, και να μαστε, ΔΕΝ εχω καθολου Νova. Παμε παλι τηλεφωνα, αναμονες, εξηγησεις του προβληματος και μερικες μερες μετα, εχω Nova (oλε!) εχω HD αλλα οχι PVR. Παλι τα ιδια, νευρα, τηλεφωνα, αναμονες, υπαλληλοι που σου μιλανε με υφος πρυτανη απο Berkeley και πανω (μια χαρα ειναι ο ανθρωπος δηλαδη) και διαβεβαιωσεις πως σε μια μερα θα λυθει το θεμα, ειναι δικο τους προβλημα κλπ κλπ. Εχουν περασει 10 μερες απο το τελευταιο τηλεφωνημα και ακομα τιποτα.

Τι τους εχει μπερδεψει τωρα ? Υπαρχει αλλη μια συνδρομη στο ονομα μου, στο πατρικο μου σπιτι, αλλο τηλεφωνο, αλλη διευθυνση το οποιο μαλλον εκει τους μπερδευει γιατι και εκει ανοιγοκλεινουν το Multi View (υποθετω οι υπαλληλοι της Nova δεν πολυξερουν τι ειναι η καθε υπηρεσια).

Γραμμη για παραπονα ΔΕΝ εχουν (μου λενε), εχω στειλει 2 email αλλα μαλλον πανε κατευθειαν στο trash, γενικα προκειται για τις εταιριες με την χειροτερη εξυπηρετηση που εχω δει μεχρι τωρα και αντε να ξεμπλεξεις μαζι τους εχοντας δεσμευτει για 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...