Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

exceed connection limitation Οταν παω να συνδεθω στις καμερες μου βγαζρι αυτο το μηνυμα γνωριζει κανεις τι σημαινει και πως διορθωνεται?
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Μήπως ξέρετε κάποιο ασύρματο τηλέφωνο που δέχεται handsfree; Το μόνο που έχω βρει είναι το Motorola CD301, αλλά μου φαίνεται μεγάλο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρόνια!

Ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω ανάμεσα σε ΟΤΕ και Nova.

Έληξε το 24μηνο μου σε ΟΤΕ και έκανα φορητότητα σε nova.

 

Με πήρε ο ΟΤΕ μετά από 3-4 μέρες από την αποστολή της αιτησης με courier στις 13/12 με αντιπροσφορά και δέχτηκα. Στις 15/12 έστειλα κ το φαξ ακύρωσης στη nova. Μου απάντησαν στις 18/12 ότι είναι εκπρόθεσμο και στις 20/12 συνδέθηκα στη nova. Επικοινωνία από ΟΤΕ ωστόσο ενδιάμεσα στις 19/12 και μου έστειλαν μέσω email το αίτημα ακύρωσης/υπαναχώρησης να στείλω υπογεγραμμένο να τραβήξουν τη γραμμή. Το έστειλα την ίδια μέρα.

Επικοινωνία από ΟΤΕ πάλι στις 30/12 ότι προχωράνε την υπαναχώρηση. Όταν τους είπα ότι έχουν περάσει οι 14 μέρες μου είπαν ότι οι 14 μέρες ισχύουν από την υπογραφή της αίτησης μέχρι το πρώτο φαξ ακύρωσης και όχι όταν τραβήξει ο ΟΤΕ τη γραμμή πάλι πίσω. Κι έτσι ηρέμησα.

 

Επικοινωνία σήμερα από nova με ερώτηση γιατί θέλω να ακυρώσω και ότι έχουν περάσει οι 14 μέρες που ισχύουν από την υπογραφή της αίτησης μέχρι να τραβήξει ο ΟΤΕ τη γραμμή όπως μου είπε η κοπέλα κ αν φύγω θα τους πληρώσω τέλος διακοπής 180 ευρω. Τι ισχύει τελικά ρε παιδιά με αυτές τις 14 μέρες.

 

Η προσφορά του ΟΤΕ είναι πολύ καλή κ ήθελα να μείνω εκεί.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι στο δίκτυο της Nova,και ήθελα να ρωτήσω ποιος και αν υπάρχει φθηνός τρόπος για κλήσεις στην Αυστραλία.

Παλιότερα είχε κάρτες αλλά τώρα έχει ένα πακέτο με 7,5€ το μήνα.

Ήθελα να ρωτήσω,αν υπάρχει κάποια υπηρεσία με κάρτα που να έχει χρόνο ομιλίας και αν ναι από που την παίρνω και αν μπορώ να την δουλέψω από το σταθερό μου.

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι στο δίκτυο της Nova,και ήθελα να ρωτήσω ποιος και αν υπάρχει φθηνός τρόπος για κλήσεις στην Αυστραλία.

Παλιότερα είχε κάρτες αλλά τώρα έχει ένα πακέτο με 7,5€ το μήνα.

Ήθελα να ρωτήσω,αν υπάρχει κάποια υπηρεσία με κάρτα που να έχει χρόνο ομιλίας και αν ναι από που την παίρνω και αν μπορώ να την δουλέψω από το σταθερό μου.

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Skype,Viber,WhatsApp δεν γινεται;

Ή εστω viber out ή skype credit?

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Skype,Viber,WhatsApp δεν γινεται;

 

Ή εστω viber out ή skype credit?

 

 

 

Δεν είναι ακριβώς για μένα,αλλά για την θεία μου,που δεν ασχολείται με τέτοια,γι αυτό ρώτησα για σταθερό

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Χρονοκάρτα ΟΤΕ από Περίπτερο ή Γερμανό

έχει με 6 ευρώ.

Αυστρλία σταθερά 360 λεπτά ή κινητά 60 ισχύει για 3 μήνες.

Υπάρχει και η κάρτα των 13 ευρώ που ισχύει για 6 μήνες και των 25 ευρώ για 12 μήνες.

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/chronokarta_product_category.html

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απόλυτα καλυμένος διότι υπαναχώρησες έγκαιρα.

Το πότε το εκτέλεσε ο ΟΤΕ δεν σε απασχολεί.

Σε κάθε περίπτωση ενημέρωσε την Ε.Ε.Τ.Τ. και τον συνήγορο του καταναλωτή .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σήμερα με κάλεσαν από τεχνικό της Nova για εγκατάσταση κεραίας. Κλείσαμε για Παρασκευή. Από ΟΤΕ ακόμα καμία ενημέρωση. Κ έστειλα κ το φαξ ακύρωσης στον ΟΤΕ. Δεν νομίζω ότι θα αφήσει την γραμμή έτσι αλλά λέμε τώρα. Περιμένω επικοινωνία από ΟΤΕ πλέον.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρονοκάρτα ΟΤΕ από Περίπτερο ή Γερμανό

έχει με 6 ευρώ.

Αυστρλία σταθερά 360 λεπτά ή κινητά 60 ισχύει για 3 μήνες.

Υπάρχει και η κάρτα των 13 ευρώ που ισχύει για 6 μήνες και των 25 ευρώ για 12 μήνες.

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/chronokarta_product_category.html

 

 

 

Οκ σ ευχαριστώ πολύ!!!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς για μένα,αλλά για την θεία μου,που δεν ασχολείται με τέτοια,γι αυτό ρώτησα για σταθερό

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Γιατί να μην μάθει;και μόνο που θα μπορεί να βλέπει τους συνομιλητές της θα της αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παρακαλώ να διαγραφεί. πήρα απαντήσεις σε άλλο θέμα. Ευχαριστώ. Edited by salmp7
Διαγραφή
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που έχω. Καταρχάς έχω adsl cosmote με το κλασικό speedport entry 2i μόντεμ.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής: ενώ το note 8 συνδέεται απροβλημάτιστα με το μόντεμ, κάποιες λειτουργίες αργούν η δε γίνονται καθόλου. Για παράδειγμα, προσπαθώ να σετάρω το mail μου μέσω της στοκ εφαρμογής και κολλάει στις ingoing ρυθμίσεις λεγοντάς μου πως δε μπορεί να συνδεθεί με το σέρβερ. Ύστερα στο playstore όταν πάω να κατεβάσω μια εφαρμογή, η μπάρα του downloading κολλάει για 1 με 3 λεπτά κι ύστερα αρχίζει το downloading. Τέλος πάω να κάνω μετάφραση ένα κείμενο με το πενακι κι η μπάρα φορτώνει μέχρι να μου πει πως δεν υπάρχει σύνδεση. Από τις 10 φορές θα λειτουργήσει 1-2.

 

Όλα τα παραπάνω λειτουργούν απροβλημάτιστα και ακαριαία όταν έχω 4g η όταν συνδεθώ σε οποιαδήποτε άλλο δίκτυο, ακόμα και κοσμοτέ. Το τσέκαρα μάλιστα και με δεύτερο note 8 και πάλι τα ίδια, στο δίκτυο μου κάνει τα ίδια, στα υπόλοιπα όλα καλά.

 

Επειδή από θέματα δικτύου δε σκαμπάζω και πολλά, το μυαλό μου πάει στο firewall η κάτι τέλος πάντων που μπλοκάρει τη σύνδεση του κινητού. Προσπάθησα να βάλω το firewall στο low αλλά δεν είδα καμιά διαφορά... Επαναφορά εργοστασιακών και restars έκανα άπειρα χωρίς αποτέλεσμα. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη παιδιά γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα....

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

... σε αυτη την περίπτωση ισχυει το πέναλτι επειδή εχω υπογραψει συμβόλαιο για 2 χρόνια?

Δε μου χρειάζεται πλεον το συγκεκριμένο σταθερο. Μιας και υπάρχει 2ο στο όνομα του πατέρα μου και εβαλα εκει ίντερνετ..

Τωρα εχω 2 σταθερα με 2 ίντερνετ σπίτι :)

Το δικο μου το χρησιμοποιουσα μονο για ίντερνετ.

Ξέρει κανεις? Ευχαριστώ. Επίσης που μπορώ να μαθω πόσοι μηνες απομένουν για να κλείσω τα 2 χρόνια στη Vodafone για την οποία ειχα υπογράψει συμβόλαιο? Υπάρχει κάποια σελίδα?

Link to comment
Share on other sites

... σε αυτη την περίπτωση ισχυει το πέναλτι επειδή εχω υπογραψει συμβόλαιο για 2 χρόνια?

Δε μου χρειάζεται πλεον το συγκεκριμένο σταθερο. Μιας και υπάρχει 2ο στο όνομα του πατέρα μου και εβαλα εκει ίντερνετ..

Τωρα εχω 2 σταθερα με 2 ίντερνετ σπίτι :)

Το δικο μου το χρησιμοποιουσα μονο για ίντερνετ.

Ξέρει κανεις? Ευχαριστώ. Επίσης που μπορώ να μαθω πόσοι μηνες απομένουν για να κλείσω τα 2 χρόνια στη Vodafone για την οποία ειχα υπογράψει συμβόλαιο? Υπάρχει κάποια σελίδα?

 

Φυσικά και ισχύει το πέναλτι κανονικότατα αφού κάνεις διακοπή συμβολαίου τι σημασία έχει αν πας αλλού η το κόβεις δεν αλλάζει κάτι γι΄αυτούς. Μίλησε στην εξυπηρέτηση αν δεν έχεις το συμβόλαιο με τους όρους που τα γράφει αυτά να σου πουν πότε λήγει το συμβόλαιο σου και ποιο είναι το αναπόσβεστο κομμάτι αν το έκοβες τώρα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ισχύει το πέναλτι κανονικότατα αφού κάνεις διακοπή συμβολαίου τι σημασία έχει αν πας αλλού η το κόβεις δεν αλλάζει κάτι γι΄αυτούς. Μίλησε στην εξυπηρέτηση αν δεν έχεις το συμβόλαιο με τους όρους που τα γράφει αυτά να σου πουν πότε λήγει το συμβόλαιο σου και ποιο είναι το αναπόσβεστο κομμάτι αν το έκοβες τώρα.

Ok ευχαριστώ! Ειχα την ελπίδα οτι μπορεί να ίσχυε κατι διαφορετικό..

Λογικα καλύτερα να το κρατήσω εως τη ληξη των 2 ετων τοτε..

Link to comment
Share on other sites

αν έχουν κάνει αυξήσεις τελευταία,ίσως να στηριχθεις εκεί και να διακόψεις αζημιως

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Ψάχνω για σταθερό κατά προτίμηση ή και ασύρματη συσκευή αν δεν υπάρχει με επιλογή φραγής εισερχόμενης κλήσεων. Ξερετε , καποια τηλ. απο το υπερπέραν σε ακατάλληλες ώρες που σου σπανε τα νευρα.

Link to comment
Share on other sites

αν έχουν κάνει αυξήσεις τελευταία,ίσως να στηριχθεις εκεί και να διακόψεις αζημιως

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Οντως εχουν κάνει, αλλά δύσκολα να στηριχθείς σε αυτο πιστεύω.. Στην καλύτερη θα αναγκαστουν να με ξανακατεβάσουν 1-2€. Άλλωστε το ανεβασαν λογω αύξησης φορολογίας, οποτε ειναι μπέρδεμα αν δικαιούνται ή οχι..

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχουν κάνει, αλλά δύσκολα να στηριχθείς σε αυτο πιστεύω.. Στην καλύτερη θα αναγκαστουν να με ξανακατεβάσουν 1-2€. Άλλωστε το ανεβασαν λογω αύξησης φορολογίας, οποτε ειναι μπέρδεμα αν δικαιούνται ή οχι..

 

Ο φίλος εννοεί τις αυξήσεις τις δικές τους όχι λόγω φόρων που έκαναν αρχές Νοέμβρη, εκεί μπορούσες μέσα σε ένα μήνα από τη κοινοποίηση των αυξήσεων στο λογαριασμό σου να σπάσεις το συμβόλαιο αζημίως και να κόψεις και τελείως τη γραμμή σου αν ήθελες χωρίς να πληρώσεις τίποτα όπως κάναμε πολλοί δηλαδή για να μας κάνουν νέο συμβόλαιο με χαμηλότερη τιμή. Τώρα πλέον δυστυχως δε μπορείς να κάνεις κάτι

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας~

 

Έχω κάνει αίτηση φορητότητας προς vodafone τέσσερις εβδομάδες πριν -ακριβώς στα μέσα Ιανουαρίου- κ η αίτηση έγινε δεκτή.

Μου ήρθε κανονικά το Modem, κ μου είπαν η ημερομηνία για να το βάλω στην πρίζα είναι τέλος Ιανουαρίου(10 μέρες περίπου μετά την αίτηση).

Έλα μου όμως που περνάνε οι μέρες και η σύνδεση δεν ολοκληρώνεται!

 

H Vodafone λέει ότι περιμένει το συνεργείο δημοσίου δικτύου (?) -που είναι τού ΟΤΕ- να παραδώσει τον βρόγχο της γραμμής μου(ή κάτι τέτοιο), κ μετά θα έρθει δικός τους τεχνικός, με τον οποίο θα κλείσουμε ραντεβού να κάνει τις τελικές ρυθμίσεις στο σπίτι. Εφόσον πέρασε άλλη μία εβδομάδα, λέει είχαν το δικαίωμα και έστειλαν mail στον ΟΤΕ επειδή καθυστερεί, κ λένε ότι αυτός δεν απαντά. Καμία πρόοδος.

 

Πλέον πήρα κ τον ΟΤΕ, κ μου λέει αυτοί δεν έχουν τίποτα τέτοιο να κάνουν. Βλέπουν τη φορητότητα, βλέπουν ότι την έχουν δεχτεί κ μου λένε ότι η Vodafone απλά δεν κάνει τις απαραίτητες κινήσεις για να "πάρει τον αριθμό".

 

Η γραμμή που θέλω να μεταφέρω είναι αυτή τη στιγμή απλή, χωρίς ίντερνετ, με χρονοχρέωση. Στη vodafone είναι να 'χω VDSL 50. Κλείσαμε μήνα χωρίς ίντερνετ (έφταιγε ο ΟΤΕ, γι' αυτό κ η φορητότητα).

 

Ξέρει κανείς πιο συγκεκριμένα τι ακριβώς ισχύει ως διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σύντομα Cosmote sports 9 με μεγάλες ομάδες τις super league ήδη κλεισμένες.

Cosmote TV go αλλάζει άρδην απ' τον άλλον μήνα. Γενικά στο cosmote TV νέες σούπερ multi δυνατότητες. Καταστήματα cosmote σύντομα θα έχουν την δυνατότητα χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων. Περισσότερα σε λίγο καιρό.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο ειναι αναμενομενο μετα την ακυρωση της συμφωνιας superleague-nova

γνωστο ειναι κ οτι η cosmote θα εχει και ΚΑΠΟΙΕΣ δυνατοτητες τραπεζικου οργανισμου http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=937399

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...