Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναζητώ κάποια συσκευή για το σταθερό τηλέφωνο. Οι προτεραιότητές που δίνω είναι κάπως έτσι:

1. Άριστη ακουστική

2. Design

3. Τηλεφωνητής

4. να βιδώνει στον τοίχο

5. Ενσύρματο αν είναι δυνατόν

 

δυστυχώς αυτά που είδα στα διάφορα καταστήματα είναι αίσχος! Το παιδικό τηλέφωνο από τα Jumbo που έχουν οι πιτσιρικάδες μου για να παίζουν είναι σαφώς ανώτερο ποιοτικά!

έχει κάποιος να προτείνει κάτι? αλλά να μην ξεφεύγουμε πολύ... δλδ τα B&O για παράδειγμα είναι απαγορευτικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς απ'ότι φαίνεται, i-Call και ALtec Telecoms, ΤΕΛΟΣ. Παραθέτω από την χθεσινή (17/10/2008) online εκδοση του "Εθνους":

"Αίτηση πτώχευσης κατέθεσε χθες η Altec Telecom, η οποία είχε αποφασίσει προχθές να αποσύρει το αίτημα συνδιαλλαγής με τους πιστωτές της, μεταξύ των οποίων είναι και ο ΟΤΕ. Αιτία είναι τα προβλήματα που αντιμετώπιζε η εταιρεία τον τελευταίο καιρό, τα οποία είχαν οδηγήσει τον ΟΤΕ να προχωρήσει στη διακοπή των κυκλωμάτων που διασυνδέουν τα δίκτυα της εταιρείας με τα δικά του. Οι ληξιπρόθεσμες οφειλές της εταιρείας στον Οργανισμό ανέρχονται, σύμφωνα με τον ΟΤΕ, σε περίπου 19 εκατομμύρια ευρώ."

Άντε, και καλά σαράντα. :(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους , ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειτε με ενα προβλημα που εχω με την αναγνωριση κλησεων.

Το προβλημα ειναι το εξης , εχω 2 ενσυρματα τηλεφωνα ενα panasonic και ενα general electric.Οταν συνδεω το ενα στην μπριζα του τηλεφωνου εξαφανιζεται η αναγνωριση κλησεων απο το αλλο.Το router ειναι συνδεδεμενο σε αλλη τηλεφωνικη μπριζα μονο του.Και στα 2 τηλεφωνα εχω βαλει adsl filter.

Τι μπορει να φταιει?

http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους , ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειτε με ενα προβλημα που εχω με την αναγνωριση κλησεων.

Το προβλημα ειναι το εξης , εχω 2 ενσυρματα τηλεφωνα ενα panasonic και ενα general electric.Οταν συνδεω το ενα στην μπριζα του τηλεφωνου εξαφανιζεται η αναγνωριση κλησεων απο το αλλο.Το router ειναι συνδεδεμενο σε αλλη τηλεφωνικη μπριζα μονο του.Και στα 2 τηλεφωνα εχω βαλει adsl filter.

Τι μπορει να φταιει?

Το είχα και εγώ το πρόβλημα.

Βάλε δύο φίλτρα σε σειρά και όχι ένα σε κάθε πρίζα και θάχεις και στις δυο συσκευές αναγνώριση.Ίσως δεις μια πολύ μικρή χειροτέρευση των στοιχείων της γραμμής σου.Τουλάχιστον αυτό διεπίστωσα εγώ και επειδή τα στοιχεία της γραμμής μου είναι στο όριο, άφησα τελικά από ένα φίλτρο σε κάθε πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε δεν επιασε ουτε αυτο.

Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει , οι συσκευες , οι πριζες , η forthnet , ο ΟΤΕ δεν εχω ιδεα και λεω να τα παρατησω , ας εχει η μια απ'τις 2 συσκευες.

http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομαδα ενεργοποιηθηκε η γραμμη adsl forthnet στα 24 mbit....Τα στατιστικα του ρουτερ linksys wag200g ειναι τα ακολουθα και απο οτι μου εχουν πει και παρατηρω ειναι παρα πολυ καλα (εκτος απο το downstream margin για το οποιο δεν εχω ιδεα για το αν ειναι καλο)

 

 

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: ADSL2+

DSL Path Mode: Interleaved

Downstream Rate: 19266 kbps

Upstream Rate: 1020 kbps

Downstream Margin: 6 db

Upstream Margin: 10 db

Downstream Line Attenuation: 11 db

Upstream Line Attenuation: 1.5 db

Downstream Transmit Power: 9 db

Upstream Transmit Power: 19 db

 

Οπως βλεπετε η γραμμη κλειδωνει στα 19266 και κανονικα θα επρεπε να κατεβαζω στα 1,6 mb/s να μην πω περισσοτερο.....Αντιθετως μετα απο ολες τισ απαραιτητες ενεργιες οπως αγορα Filteraκιων ...καινουριας πριζας κλπ η ταχυτητα σε μεσο ορο δεν ξεπερνα τα 300 kb/s μονο τα μεσημερια!!!απο το απογευμα και μεχρι 12-1 το απολυτο χαος!!

 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

1) Κατεβασα απο site της ati οι οποιοι εχουν τους καλυτερους servers(δοκιμαστικα) και μου επιασε κορυφαιες ταχυτητες....συνεχεια 1.7-1.9 mb/s

2) ξερω οτι τα απογευματα τα rapishare και τα megaupload σερνονται τελευταια και απο οτι εχω ακουσει βαλανε και κοφτες(οποιος κατεβαζει με καλες ταχυτητες να το πει)Πιστευω οτι με ενα premium θα διορθωθει το προβλημα

3)Το καινουριο πριζακι το εβαλα λογω φορθνετ διοτι του οτε ειχε πυκνωτη και......και πηρα ενα των 1,5 ευρω (απο πριζακια δεν εχω ιδεα ..μηπως επρεπε να παρω κατι πιο καλο και ακριβο??...lengrad??)

4)Το downstream rate κυμαινετε καθε φορα απο 19000-19820....μετα απο αποσυνδεση-συνδεση της τηλεφωνικης γραμμης(το κανω δοκιμαστικα...)Δεν θα επρεπε να ειναι σταθερο η οχι???

 

Θα το εκτιμουσα πολυ να βοηθησετε και να πειτε δικα σας στατιστικα και ταχυτητες κατεβασματος για να δουμε τι συμβαινει..... σημειωση:μενω θεσσαλονικη

Link to comment
Share on other sites

Αφού συγχρονίζεται στα περίπου 19Μ δεν πρέπει να έχεις κάποιο πρόβλημα καλωδίωσης. Δυστυχώς υπάρχουν πολλές παράμετροι που δεν μπορείς να ελέγξεις. Ειδικά το ότι η πραγματική ταχύτητα κατεβάσματος παίζει με την ώρα σημαίνει μάλλον εξωγενείς παράγοντες. Πηγές θορύβου...μπορεί και να έχει μεγάλη κίνηση το κέντρο της forthnet...
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση : Δεν έχεις 24 mbit σύνδεση, έχεις έως 24 mbit. Οπότε τα 19266 είναι όχι απλά καλά αλλά είναι τέλεια!! Για το margin που ρώτησες δεν ξέρω να σου απαντήσω δυστυχώς αλλά έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να είναι πολύ υψηλότερο, ωστόσο ότι δεν κατεβάζεις σταθερά δεν οφείλεται στην γραμμή σου ή τη συνδεσή σου, αλλά κατα πάσα πιθανότητα στη κινηση του κέντρου της forthnet όπως είπε και ο XPhys.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα Vivodi με αίτηση προ μηνός, το τηλ κόπηκε χτες πρωι απο τον ΟΤΕ και ακόμη δεν έχω ουτε ιντερνετ ούτε τηλέφωνο...

Ελπίζω να μην κρατήσει πολύ αυτό... είδωμεν.

 

Κανείς άλλος κάποια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

το icall που εχω δεν δουλευει ουτε δεχομαι ουτε μπορω να παρω τηλεφωνο και ειχα βαλει 25 ευρω προσφατα .

τι γινεται τωρα ?

υπαρχει αλλη εταιρεια στην ελλαδα που να παιρνεις call in αριθμους?

thnxs

Link to comment
Share on other sites

http://www.didww.com

http://www.terrasip.com

 

Αυτές τις 2 χρησιμοποιώ μετά το icall.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

ό,τι λέει ο τίτλος.

 

επειδή έχω μπερδευτεί και έχω αγοράσει 2-3 όχι και τόσο καλές (άλλες δε δουλεύουν καλά σε vista, άλλες κάθε 2-3 ώρες κολλάνε όλο το pc για λίγα δεύτερα, άλλες δεν παίζουν μετά από sleep)...

 

προτείνετε μου κάποια συμβατή με vista (x86) που ΔΟΚΙΜΑΣΑΤΕ και είστε ευχαριστημένοι.

 

ευχαριστώ πολύ

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βοήθεια διότι θα τα σπάσω!

και το philips CGA5722N/TE και το speedtouch 585 v7 έχουν WDS.

το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τα κάνω να δουλέψουν.

δοκίμασα τι μία να έχω το philips και την άλλη το speedtouch στο internet

σίγουρα κάτι κάνω λάθος....αλλά δεν ξέρω τι!!!

σετάρω και τα 2 με παρεμφερές όνομα

βάζω και στα 2 κωδικοποίηση WEP , με ίδιο κωδικό

κάνω search από αυτό που είναι εκτός adsl για να βρει αυτό που είναι και το επιλέγω...

μετά δεν θα έπρεπε να δουλεύει???

αντι αυτού μου λέει ότι δεν είμαι συνδεδεμένος..........

 

τι βλακεία κάνω????

 

 

επίσης δοκίμασα να κάνω search και από αυτό που είναι στο δίκτυο......με το ίδιο αποτέλεσμα...ΑΠΟΤΥΧΙΑ!

 

 

 

κανονικά δεν θα έπρεπε να μου ζητά τον κωδικό του δικτύου που επέλεξα για να κάνω WDS???

 

 

 

βοήθειααααααααααααααααα!

Link to comment
Share on other sites

http://speedtouch.net.nz/forum/topic.asp?TOPIC_ID=483&SearchTerms=wds

 

 

 

εδώ λένε να το ενεργοποιήσω και στα 2...

 

αλλά πως επιλέγω από ποιο θα έρχεται το internet???

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λες ότι έχεις κατεβάσει από ΑΤΙ με 1.9, που είναι το πρόβλημα σου; Για τα υπόλοιπα φταίει η forthnet δε μπορείς να κάνεις τίποτε εσύ...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

To wds δεν το έχω καταλάβει καλά, ούτε καταφέρει ποτέ. Αλλά δε χρειάζεται νομίζω να του πεις ποιος έχει το internet. Το wds ενώνει τα 2 ασύρματα δίκτυα, δεν το νοιάζει τι ενώνει. Θα ενώσει ότι βρει στις 2 άκρες. Επίσης, δεν πρόκειται να δεις και τα 2 router συνδεδεμένα στο internet, απλά το ένα θα έχει πρόσβαση μέσω του άλλου. Για περισσότερα, να συνεχίσουμε εδώ: Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Na fantastw oti milate gia Athina. Egw gia nea sundesi sti Forthnet (Ksanthi) perimenw apo tis 20 Septemvriou kai akomi o OTE den exei anoiksei portes... Poso akomi... Fusika den tha t afisw etsi auto...

 

Δεν υπάρχει αυτή η δικαιολογία. Σου λένε ότι δεν υπάρχει συνδετικό ζεύγος;

Link to comment
Share on other sites

Μετάβαση από ΟΤΕ σε Tellas... Δύο μήνες και η αναμονή συνεχίζεται... "Δεν δίνει πόρτες ο ΟΤΕ", λένε... :mad:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, συμπληρώθηκαν 2 μήνες ακριβώς από τη στιγμή της αίτησής μου για μετάβαση από ΟΤΕ σε Tellas Double Play Best Price. Η Tellas ισχυρίζεται ότι δεν της δίνει θύρες ο ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ ισχυρίζεται ότι δεν έχει λάβει την αίτησή μου από την Tellas. Κι εγώ έχω γίνει "μπαλάκι" από τη μια εξυπηρέτηση πελατών στην άλλη... Νομίζω πως θέλω να διακόψω την αίτηση. Για πολλούς λόγους δε μπορώ να περιμένω άλλο.

 

Από το 13800 της Tellas μου είπαν να τους ενημερώσω με fax ότι θέλω να ακυρωθεί η αίτησή μου και να τους τηλεφωνήσω 2-3 μέρες μετά για να μου επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι OK. Ξέρει κανείς αν θα πρέπει να πληρώσω κάποια αποζημίωση για αίτηση που δεν έχει καν ενεργοποιηθεί; Καμιά συμβουλή; Μήπως να τους ζητήσω να μου απαντήσουν με fax ότι όντως έχει διακοπεί η αίτησή μου;

 

Ευχαριστώ!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...