Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΟΛΛΟΙ εναλλακτικοί έχουν αυτο το ''πακέτο'' για τον Οτε δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο!

δεν το συμφέρει !:lol:

π.χ

Forthnet εθνικά 24 με 17,90€

Lannet Mila με 14.99€ Υπάρχει τέλος ενεργοποίησης 10€

και ΟΧΙ TELEDOME δες εδω και εδω

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να βγάλει και ο ΟΤΕ κανένα double play πακέτο με ένα πάγιο και ADSL και απεριόριστες κλήσεις, για να χτυπήσει Forthnet,HOL,Netone και Tellas?
Link to comment
Share on other sites

kalhmera tilefonise isdn helpdesk toy ote tha soy pi na rithisis is potres :)
Αλλα τωρα με τα δωρεαν τηλεφωνηματα με voip πανε αχρηστα αυτα σχεδον οι ISDN συσκευες :)
Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλάμε για χρεώσεις εταιρειών κινητής, το κατάλληλο forum είναι το Τεχνολογικοί προβληματισμοί.
Link to comment
Share on other sites

prosfores mias hmeras gia paketo adsl opws px:mesw mias dwroepitaghs evgaine poso 8 eyrw ton mhna gia dyxiliarh adsl gia exi mhnes!!!!!

 

ayth h prosfora egine ston germano prin kati meres kai to ematha meta!!

 

 

 

h erwthsh einai pws mporoume na mathenoume aytes tis prosfores mesw internet EGAIRWS????:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες αγόρασα το conn-x και μου έδωσαν αυτό το modem/router. Είμαι νέος στο ADSL και κατέβασα το μTorrent μαζί με κάτι οδηγίες για τις ρυθμίσεις. Απ' ότι είδα στις οδηγίες πρέπει να κάνω μια διαδικασία ονόματι port forwarding. Στο link όμως που δίνεται δεν υποστηρίζεται το συγκεκριμένο modem/router. Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας;

 

Το μόνο που βρήκα ψάχνοντας στο adslgr.com είναι αυτό:

 

O πιο ασφαλης τρόπος είναι να πάς να κάνεις Virtual Server όπου δίνεις την local ip σου και το port του torrent σου (φανταζομαι για αυτό το θές )

Προσοχή πρεπει να απενεργοποιήσεις το SPI αλλιως δε δουλεύει.

Ένας άλλος τρόπος είναι να ενεργοποιήσεις το UPnP του router και το ίδιο και στο προγραμμά σου. Τότε όμως ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ UPnP πρόγραμμα θα δίνει πρόσβαση στον υπολογιστή σου αυτόματα, κάτι που για λόγους ασφαλείας μπορεί να μη θές.

 

Επειδή είμαι άσχετος δεν κατάλαβα και πολλά...

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Geia σας παιδια.

Εχω τρελλο πρόβλημα γιατι μετακομίζω ξαφνικά και εχω το φοιτιτικο ALTEC 768 (τριμηνιαια ανανεωση 10 ευρω/μηνα) η οποια ζηταει 40 ευρω για μεταφορα αριθμού... Εσεις που κατεχετε απο τετοια, τι ειναι καλυτερα να κανω... Να παρατησω την altec και να κανω μια νεα συνδεση adsl (paizei kamia kalyteri prosfora?). Η να τους δωσω τα 40 και να ξεμπερδευω μια και καλή kai na metafero ote kai altec?

 

Πηρα τηλεφωνο σε πΟΤΕ και άλτεκ και μου ελεγαν ότι η χρεωσεις και το πόσο καιρό θα πάρει, εξαρταται και από το αν θα αλλαξω κόμβο του adsl... Ξερει κανεις τι ακριβως παίζει με αυτο το θεμα?

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

καταρχην

1-Ποτε λήγει η σύνδεση ? η τελείωσε και τωρα εισαι με το μηνα ανανέωση?

2-Σε ποια περιοχή πας? σε αλλη η στην ιδια περιοχη?

3-θες να κρατήσεις τον ιδιο αριθμό? η δε σε νοιάζει

 

 

οσο αφορά την γραμμή οτε κόστος: 44,9€ η 62€

πάντως αν θες να κρατήσεις τον ιδιο αριθμο οτε , μπορείς με φορητοτητα σε αλλο κεντρο οτε (της ιδιας πολης) με κοστος 10€ επιπλέον του κόστους μεταφοράς γραμμής οτε περίπου 34,91 € PSTN και 52,38 € για ISDN . δηλ συνολο 44,91€ PSTN η 62,38 για ISDN

 

οσο αφορά την dsl κόστος :40€

.............(Λείπει κείμενο ως που να απαντήσεις)...................

αλλα ενω ο οτε μπορει να σου κανει την μεταφορά-φορητοτητα σε 5-10μερες , αλλα να ''αργήσει'' (στην δικια μου περίπτωση 2,5μηνες) να "καταχωρηθεί" στο σύστημα του , οπου σημαίνει οτι δεν μπορει να ξεκινηση ΟΥΤΕ η διαδικασία μεταφοράς dsl αλλα ουτε και καινούρια dsl

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εχω TELLAS ZISTO και εδώ και 1 μήνα σε FULL LLU (με τα προβλήματα που όλοι κατα καιρούς διαβάζουμε).

 

Φίλος έχει το ίδιο πακέτο σε FULL LLU και αυτός (πίο παλιός από εμένα).

Του ήρθε λογ/σμος ΟΤΕ για περίοδο όπου ήταν σε FULL LLU και τον χρέωσαν με το πάγιο!!! Σε αναζήτηση που έκανε, από τον ΟΤΕ του είπαν ότι έπρεπε ο ίδιος να πάει και να κάνει Αίτηση για την μεταφορά της γραμμής. Τους είπε ότι έγινε με αίτηση που υπέγραψα εγώ και έδινα στην ΤΕΛΛΑΣ το δικαίωμα να πάρει την γραμμή μου. Με αυτή την αίτηση πήρε και η ΤΕΛΛΑΣ την γραμμή από τον ΟΤΕ.

 

Ο υπάλληλος του ΟΤΕ επιμένει ότι πρέπει να κάνει και αίτηση στον ΟΤΕ για την αλλαγή.

 

Παίζει κάτι τέτοιο? Εγώ περίμένω λογ/σμο ΟΤΕ αλλα λογικά θα έχει κάποιο μέρο παγίου αφού μπήκα σε F-LLU στις 17/5. Μέχρι εκεί να πληρώσω πάγιο. Μετά για ποιό λογο?

Εχει ακούσει κανείς τίποτα? Πρέπει να γίνει ξεχωριστή αίτηση στον ΟΤΕ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Geia sas,

exw energopiisi to wireless tou B-Focus 352+. To laptop mou perni to sima pou ekpempete apo to wireless router alla distixws enw ine connected, den mporw na kanw access istoselides. Iparxoun kapies rithmisis pou tha eprepe na kanw?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 2 επιλογές (γενικοί κανόνες μιας και δεν ξέρω το συγκεκριμένο router).

1. ενεργοποιείς το DHCP στο router και στα properties της wireless σύνδεσης του laptop βάζεις obtain IP automatically.

2. Απενεργοποιείς το DHCP στον ρουτερ οπότε στα properties της σύνδεσης βάζεις εσωτερική ΙP του στυλ 192.168.1.3 (εφόσον το router έχει 192.168.1.1). Subnet mask 255.255.255.0. Gateway την ΙP του router. Και DNS τους DNS servers του ISP σου.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής προβλημα με συνδεση dsl forthnet 1024 στα Ιωάννινα:

 

Δεν συνδέομαι στο internet με τίποτα, αν έχω συνδεμένες ταυτόχρονα και τηλεφωνικές συσκευές. Προσοχή, το πρόβλημα δεν δημιουργείτε όταν μιλάει κάποιος στο τηλέφωνο. Αρκεί και μόνο να είναι συνδεμένες οι συσκευές. Οταν βγάλω τα τηλέφωνα απο τις πρίζες συνδέομαι κανονικοτατα. Εχω το modem το F200.

 

Μπορεί να φανταστεί κανείς τι συμβαίνει? Βοήθεια please:dizzy:

 

Υ.Γ Απολογούμαι στους διαχειριστές για τη δημιουργία θέματος. (Αν θέλετε μεταφέρετε το post αλλού).

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κάτι τέτοιο? Εγώ περίμένω λογ/σμο ΟΤΕ αλλα λογικά θα έχει κάποιο μέρο παγίου αφού μπήκα σε F-LLU στις 17/5. Μέχρι εκεί να πληρώσω πάγιο. Μετά για ποιό λογο?

Εχει ακούσει κανείς τίποτα? Πρέπει να γίνει ξεχωριστή αίτηση στον ΟΤΕ?

 

Ευχαριστώ

 

Δεν παίζει κάτι τέτοιο...την αίτηση την κάνεις αποκλειστικά στον άλλο πάροχο!

Όπως τα λες είναι..θα πληρώσεις μέρος του παγίου..ανάλογα με το πότε έφυγες από τον ΟΤΕ....

Για την περίπτωση που αναφέρεις ******** του υπαλλήλου το κόβω!

Παρόλα αυτά αν υπάρχει πουθενά διπλοχρέωση ζητάς αποχρέωση από το κατάστημα του ΟΤΕ με έγγραφο παράπονό σου και θα υλοποιηθεί!

 

:) :)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα φιλτρα. Το περιεργο ειναι οτι δεν ειχα κανενα προβλημα τον πρωτο μηνα και παρουσιαστηκε τωρα. Μπας και φταιει το modem to F200?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να ποστάρω το θέμα αυτό εδώ η στο internet..οπότε συγγνώμη προκαταβολικά στους mods..:O

 

Εδώ και πολλούς μήνες ταλαιπωρούμαι με το modem sagem f@st800, αφού συνεχώς( πάνω από 4-5 φορές τη μέρα) χάνει το συγχρονισμό του και κόβεται η σύνδεση μου..

Ο υπολογιστής μου δουλέυει σχεδόν 24/7 και τις περισσότερες φορές όταν χυπνήσω θα δώ ότι είχε κοπεί η σύνδεση.

Έχει έρθει τεχνικός του ΟΤΕ να μετρήσει τη γραμμή μου και είχε δει λίγο θόρυβο αλλά με τίποτα δεν δικαιολογεί το πρόβλημα μου..συνήθως κόβεται η σύνδεση τα απογεύματα ανάμεσα 6-8 και τα πρωινά ανάμεσα 5-8π.μ

 

Έχω και ένα router us robotics 9108a αλλά δεν το χρησιμοποιώ γιατί είναι αδύνατο να κάνω port forward or port triggering..μη με ρωτήσετε γιατί..δεν ξέρω τι παίζει με το συγκεκριμένο αλλά και άλλοι είχαν πρόβλημα. κάνω κανονικά τη διαδικασία και όταν τσεκάρω τα port είναι κλειστά..καμία βοήθεια σε αυτό το θέμα με το συγκεκριμένο router?????:D

 

έτσι αναγκαστικά μπαίνω με το μοντεμ. Από τον ΟΤΕ μου λένε να πάρω άλλο μοντεμ γιατί αυτό είναι της πλάκας..δεν διαφωνώ..αλλά τότε γιατί το δίνουν??Μήπως είχε κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα με το εν λόγω μοντεμ??

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!!:(

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ενας απο του λιγους που εχουν αλγονετ και μαλλον πρεπει να σταμητησω να το διαλαλω για να μην χαλασει.

πριν 3 χρονια στην θεσσαλονικη μπηκα με 5 γραμμες στη τηλεφωνια, επειδη καποιος γνωστος

δουλευε εκει,-δεν βαριεσαι ολοι ιδιοι ειναι ειπα -.αρχισα να λαμβανω λογαριασμους

και ειδα την διαφορα με το Ποτε....και αποφασισα να βαλω και adsl,δυσκολευτικα με την εγκατασταση-εφταιγε και η απειρια μου με η/υ,τεσπα τα καταφερα και, ΩΠΑ!!!!!!384 τοτε

ΑΔΕΙΑΛΗΠΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΦΑΙΡΑ,ΟΤΑΝ ΦΙΛΟΙ ,ΓΝΩΣΤΟΙ ΕΒΡΙΖΑΝ για αλλες οτι ειχε κοπει η γραμμη κλπ.......

εδω και 10 μηνες μετακομισα αθηνα και ειπα να αλλαξω να βαλω vivodi

afoy to eixe 23 e ολα κομπλε-προσφορα και η algonet "κοιμαται"...

ακομα την βαζουν απο την vivodi 2.5 μηνες μετα,και δεν απαντουν ποτε..

ζητησα μεσω του γραφειου της θεσσαλονικης adsl και τηλεφωνια για εδω αθηνα...ειπα θα περιμενω.......

4 ιουνιου 2007 εκανα με φαξ αιτηση 6 ιουνιου ηταν στο γραφειο το ρουτερ με κουριερ!!!!

και η γραμμη ενεργοποιημενη.!!!!!-σιγα μην εχω βγει επο τοτε-------

 

ηταν οι μονοι(ALGONET) που ελεγαν απο παλια οτι δεν ειναι ετοιμοι για μεταφορα ολων των πελατων απο τον Ποτε και πρεπει να περιμενουμε

και εγω εβριζα...

 

αν ψαξετε να βρειτε τους πελατες θα παθετε πλακα

αν δειτε το μηχανηματα (στη θεσσαλονικη)δεν θα καταλαβετε τιποτα αλλα κατι κανουν εκει.....

διαφημηση αρχισαν τωρα....μηπως ηρθε η ωρα?

ειναι παραδειγμα επενδυσης και οχι ευκολου κερδους-η οικογενεια olayan-

 

στο δια ταυτα,ειμαι υπερ ευχαριστημενος,.-

αν χαλασει θα βγω να τους κραξω...

Link to comment
Share on other sites

Το crypto δεν είναι και ότι καλύτερο. Είναι πολύ πυθανό να φταίει αυτό. Αν μπορείς να δανηστείς ένα άλλο (άλλη μάρκα) από κάποιον φίλο και να το δοκιμάσεις. Γενικότερα πάντως έχω ακούσει πολλά προβλήματα με τα crypto. Disconnect, χαμηλό download κλπ

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

και μενα το εν λογω μοντεμ πεταει τη γραμμη καθε 10 λεπτα!

 

Δε βαζω και εγω ρουτερ γιατι δε με αφηνει να κατεβασω απο dc++ αλλα και απο αλλου

 

Ο ΟΤΕ οπως παντα δεν εχει καμια λυση και εγω απλα περιμενω τη στιγμη να παρω κανα ασυρματο μοντεμ/ρουτερ που θελω

:X
Link to comment
Share on other sites

όπως έγραψα έχω το usrobotics που έχει και wifi ωστε να μπαίνω με το laptop όποτε θέλω..όμως έχω πρόβλημα στο Port forwardin όπως ανέφερα, αφού ενώ ανοιγω πορτ τελικά αυτά φαίνονται κλειστά..κάπου είχα διαβασει ότι είναι πολύ ασφαλές router το συγκεκριμένο αλλά τόσο πολύ πια που να μη σε αφήνει να το κάνεις setup???

 

απλά θεωρώ ότι θα βρω κάποια λύση γιατί είναι κρίμα να πετάξω το μοντεμ επειδή αποσυγχρονίζεται και το router για το πρόβλημα που είπα..(το μοντεμ δεν με πολυνοιάζει! :p)

ελπίζω να βρω λύση με το router..

 

any tips?

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς μετά από τσακωμούς, βρίσιμο και καταγγελίες στην ΕΕΤΤ σχετικά με την αίτησή μου που έχει γίνει από 20 Φεβρουαρίου (!!!!!!!!!!!!) με πήραν να μου πουν να ακυρώσω γιατί δεν μπορούν να μου βάλουν ADSL γιατί φταίει το DSLam της Ηλιούπολης. Μετά από όλα αυτά δεν μπορώ να αφήσω έτσι το ζήτημα. Ξέρει κανείς αν μπορώ να κινηθώ νομικά? Δεν με ενδιαφέρει να κερδίσω κάτι απλά δεν μπορώ να το αφήσω έτσι. Μακρία απο HOL ΟΛΟΙ!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...