Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτησις

 

Ύπάρχει δυνατότητα αυτόματης περιστροφής του χάρτη έτσι ώστε σε όποια κατέυθυνση και αν πηγαίνεις να δέιχνε ότι κινέισαι πρός τα πάνω στο κινητο? Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Οταν κινούμε με το gps το στίγμα μου ακολουθεί τον χάρτη χωρίς να περιστρέφετε αυτόματα και έτσι παρόλο που πάντα κινούμαστε πρός τα εμπρός στον χάρτη φένεται να πηγαίνω πρός τα πίσω και δρόμοι που θα έπρεπε να τους δείχνει από τα αριστερα, σε αυτές τις περιπτώσεςι τους δέιχνει αντίστροφα... Ξαναελπίζω να έγινα αντιληπτός και ελπίζω να υπάρχει καμία ρύθμιση για αυτό.

 

 

ANYBODY?

 

baxy

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ερώτησις

 

Ύπάρχει δυνατότητα αυτόματης περιστροφής του χάρτη έτσι ώστε σε όποια κατέυθυνση και αν πηγαίνεις να δέιχνε ότι κινέισαι πρός τα πάνω στο κινητο? Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Οταν κινούμε με το gps το στίγμα μου ακολουθεί τον χάρτη χωρίς να περιστρέφετε αυτόματα και έτσι παρόλο που πάντα κινούμαστε πρός τα εμπρός στον χάρτη φένεται να πηγαίνω πρός τα πίσω και δρόμοι που θα έπρεπε να τους δείχνει από τα αριστερα, σε αυτές τις περιπτώσεςι τους δέιχνει αντίστροφα... Ξαναελπίζω να έγινα αντιληπτός και ελπίζω να υπάρχει καμία ρύθμιση για αυτό.

 

 

ANYBODY?

 

baxy

 

Αμα το βρεις πες το και σε εμενα γιατι και εγω θα ηθελα να το κανω.

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι υπηρχε επιλογη για 3d απεικονιση....

 

Υπαρχει. Αλλαζει πατωντας το 0

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλισπερα,

το Ε:PRIVATE πρεπει να το φτιαξω εγω??

διοτι δεν το βρισκω πουθενα ενω εχω περασει το σμαρτ2γο στιν καρτα μνημνης.

το αρχειο 20001f63 το εβαλα με το pcsuite χυμα στην καρτα μνημης οπως ειναι.

ειναι σωστο να γινει ετσι?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει ο συγκεκριμένος φάκελος να μπεί στο E:/private

Σύνδεσε το κινητό σου με τον υπολογιστή και επέλεξε μαζική αποθήκευση και όχι pc suite. Αλλιώς δε θα μπορείς να δείς τον φάκελο private.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει ο συγκεκριμένος φάκελος να μπεί στο E:/private

Σύνδεσε το κινητό σου με τον υπολογιστή και επέλεξε μαζική αποθήκευση και όχι pc suite. Αλλιώς δε θα μπορείς να δείς τον φάκελο private.

 

σε ευχαριστω πολυ,

ουτε που το ειχα παρει χαμπαρι οτι υπαρχει αυτη η λειτουργεια

(το εχω αγορασει εδω και 5 μερες και ακομα ψαχνομαι)

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

θελω να ρωτησω εαν για να κανει ψαξιμο σε δρομο η πολη πρεπει οπωσδηποτε να συνδεθει μεσω 3g?

γιατι σε εμενα μονο εαν συνδεθει βρισκει αποτελεσματα,

ειναι απο το προγραμμα αυτη η λειτουργεια η ειναι θεμα καποιας ρυθμισης?

και εαν καποιος το εχει χρησιμοποιησει με bluetooth gps (τι μαρκα) σε N73 και εαν ειναι ευαριστημενος με την πλοηγηση???

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.καταφερα να βρω στιγμα και να μου δειξει την τοποθεσια στο σπιτι μου.πηγιανοντασ ομωσ στην δουλεια οταν το ανοιγω μου δειχνει παλι την τοποθεσια του σπιτιου μου .περιμενω λιγη ωρα αλλα δεν κανει τιποτα για να αλλαξει . πρεπει να κανω κατι αλλο?δεν επρεπε αυτοματα να το βρει ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει πληρωσει κανεισ για φωνητικη πλοηγηση ? λειτουργει καλα?

 

otan les exei plirosei ti ennois??

 

otan to valeis na sou kanei prosomiosei diadromis sou millaei ellinika.

Link to comment
Share on other sites

otan les exei plirosei ti ennois??

 

otan to valeis na sou kanei prosomiosei diadromis sou millaei ellinika.

η φωνητικη πλοηγηση χρεωνεται.

δεν στην προσφερουν τζαμπα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η φωνητικη πλοηγηση χρεωνεται.

δεν στην προσφερουν τζαμπα.

 

πως την χρεωνουν?

αφου εγω με κλειστο το 3g την εχω την φωνητικη πλοηγηση.

 

ποτε μου την χρεωσαν και δεν το καταλαβα???

Link to comment
Share on other sites

η φωνητικη πλοηγηση χρεωνεται.

δεν στην προσφερουν τζαμπα.

 

Mwlis vrethika se WiFi zone me to N93 mou syndethika k ekana request gia tis greek k tis ekane download.

 

alla thelo na rwtisw epidi den exw GPS dekti 8a paiksei h fwnitiki se simulation mode h OXI?

 

euxaristw

..:: Your Kung Fu Is Not Enough ::..

realitysolutions.gr

Link to comment
Share on other sites

Mwlis vrethika se WiFi zone me to N93 mou syndethika k ekana request gia tis greek k tis ekane download.

 

alla thelo na rwtisw epidi den exw GPS dekti 8a paiksei h fwnitiki se simulation mode h OXI?

 

euxaristw

Εμένα δεν λειτουργεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μενα!

Εχω μια ερωτησουλα: Το search στο κινητο σας δουλευει? (μιλαμε για προβολη χαρτη χωρις παροχη internet) Οτι κ αν εχω αναζητησει δεν εχει βρει τιποτα :cry: Υπαρχει τροπος να το διορθωσουμε? Ευχαριστω!

Ό,τι ωριμάζει... σαπίζει !!
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει πληρωσει κανεισ για φωνητικη πλοηγηση ? λειτουργει καλα?

 

Εχθες το βραδυ ενεργοποιησα την πλοηγηση. Πηρα την αδεια για 30 ημερες (ετσι για να το δοκιμασω) με κοστος 7,99 € και κατεβασα τις φωνητικες εντολες μεσω wi -fi. Το μονο κακο ειναι οτι οι ελληνικες οδηγιες λιγο πριν τη μεση κολλαγαν, οποτε κατεβασα τις αγγλικες μεσα σε 3 sec.

 

Σημερα λοιπον ειπα να τη δοκιμασω να δω τι λεει. Υπολογισα κανονικα την διαδρομη μου και ξεκινησα. Στο κατω μερος εμφανιζει πληροφοριες σχετικα με την αποσταση μεχρι τον προορισμο, την ταχυτητα του οχηματος (ακριβεστατη!!) ,τον χρονο μεχρι το τελος της διαδρομης και το ονομα του δρομου στον οποιο βρισκεσαι. Στο πανω μερος εχει ενα βελος που σου δειχνει προς τα που πρεπει να στριψεις. Επισης σου λεει σε ποσα μετρα πρεπει να στριψεις και το ονομα του δρομου που θα γινει αυτο. Οι φωνητικες εντολες ειναι πολυ καθαρες, δυνατες και ακριβεστατες. ( μου ελεγε keep left οταν ημουν στην εθνικη ετσι ωστε να βγω στην εξοδο). Επισης αν η αποσταση μεχρι την αλλαγη κατευθυνσης ειναι μεγαλη επαναλαμβανονται ανα τακτα χρονικα διαστηματα.

 

Εκει που εξεπλαγην παρα πολυ ευχαριστα ειναι οτι πλεον αυτοματα και ταχιστα επαναυπολογιζει διαδρομη αν τυχον ξεφυγεις απο την αρχικη!!! Ολα γινονται χωρις να χρειαζεται πατημα κουμπιου. Με το που αντιληφθει οτι δεν ακολουθεις την αρχικη χάραξη, υπολογιζει νεα διαφορετικη διαδρομη ετσι ωστε να φτασεις στον προορισμο σου. Επισης σε καθε σημειο εχεις δικαιωμα πατωντας ''εναλακτικη διαδρομη'' να του πεις να σου υπολογισει αλλη διαδρομη.( γινεται πολυ γρηγορα, 2-3 sec μονο)

 

 

PS Α επισης κοιτωντας το μητρωο διαπιστωσα οτι οταν υπολογιζει διαδρομη δεν χρησιμοποιει το GPRS η WI-FI ασχετα αν λεει οτι το χρειαζεται για τον υπολογισμο. Η μονη περιπτωση που θελει Internet ειναι οταν κανει αναζητηση αλλα και παλι μιλαμε για ελαχιστη χρεωση.

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την εντύπωση (σχεδόν βεβαιότητα) ότι εγώ έχω κατεβάσει φωνητικές εντολές χωρίς να πληρώσω; Βέβαια τις έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε λειτουργία προσομοίωσης καθότι δεν έχω GPS...
fmgreece.gr - Το καλύτερο ελληνικό site για το Football Manager
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο sotoss. Ακριβης και επεξηγηματική περιγραφή.... το έχει δοκιμάσει κανενας με Ν73?

 

Επίσης μπας και υπάρχει τρόπος όταν απλά βλεέπις τον χάρτη αυτός να περιστρέφεται ώστε η κατεύθηνσή πυ πάς να οδηγει πάντα πρός το πάνω μέρος της οθόνης?

 

ΜΦΧ

 

ΓΧΓ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κανει αυτο οταν ενεργοποιεις το 3d mode? Μου φαινεται περιεργο πώς θα ειναι στο 3d αν δεν περιστρεφεται (ασε που δεν εχει νοημα το 3d αν δεν περιστρεφεται).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...