Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και απέκτησες Navigation και φωνητικές εντολές φίλε tonydeli7? Εμένα χτές που το πάλεβα απο τα πρόσθετα μου έβγαλε τιμές για να αγοράσω τις φωνητικές εντολές και το Navigation. Συγκεκριμένα συνδέθηκε μέσω GPRS και μου έγραψε 70 Ευρώ για 3 χρόνια, 50 για 1 χρόνο, 7 για 30 ημέρες και κάτι ακόμη που δέν θυμάμαι. Οι τιμές μπορεί να έχουν και λίγη απόκλιση (δέν τις θυμάμαι ακριβώς) αλλα πάνω κάτω τόσο κοστίζουν. Φυσικά δέν το προχώρησα άλλο και σταμάτησα εκεί.
Link to comment
Share on other sites

ελεγε και πως πληρωνεις?Με πιστωτικη μονο over the air?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είσουν συνδεδεμένος όλη την ώρα με το GPRS και δέν πήρες χαμπάρι...Α ρε Nokia με τις μ@l@kιe5 που κάνεις, ένα πρόγραμμα GPS έβγαλε και δέν δουλεύει....πρέπει να το πληρώσουμε χρυσάφι. Τους ήταν πολύ δύσκολο φαίνετε να το κάνουν να έχει όλες τις πληροφορίες στο χάρτη, βρε ούστ...
Link to comment
Share on other sites

ναι...πηγα ρυθμισεις->γενικα->Φωνητικη καθοδηγηση->ελληνικα.Ειχα συνδεθει με WiFi,και κατεβασε κατι αρχεια.Μετα σχεδιασα μια διαδρομη και ελεγε τα κλασικα...''Στο τελος του δρομου στριψτε δεξια'''.....ΑΛΛΑ εκανα Εναρξη προσομοιωσης και οχ Εναρξη Πλοηγησης,γιατι δεν εχω GPS....
Link to comment
Share on other sites

Στη πλοηγηση οταν βαζετε δυο μη αποθηκευμενα σημεια πρπειε να εισαι στο νετ καθολη τη διαρκεια της διαδρομης η μονο στην αρχη βαζεις τη διαδρομη και οταν στη χαρασει δεν χρειαζεται πλεον να εισαι online?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είσουν συνδεδεμένος όλη την ώρα με το GPRS και δέν πήρες χαμπάρι...Α ρε Nokia με τις μ@l@kιe5 που κάνεις, ένα πρόγραμμα GPS έβγαλε και δέν δουλεύει....πρέπει να το πληρώσουμε χρυσάφι. Τους ήταν πολύ δύσκολο φαίνετε να το κάνουν να έχει όλες τις πληροφορίες στο χάρτη, βρε ούστ...

 

δυστυχως...την πατησα..ημουν 6 ωρες μεσα,χωρις να παρω χαμπαρι τιποτα!!ΠΡΟΣΟΧΗ παιδια μην την παθει και κανεις αλλος με αυτο τον τροπο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε john74 τα voices τα αγοράζεις απο την Nokia μέσω της επιλογής του προγράμματος που λέει πρόσθετα. Αλήθεια μήπως σου δούλεψε η αναζήτηση διέυθυνσης που δέν δουλεύει σεμένα?

 

emena sto plan a route den ginete tipota..agnosto pros to paron to eho palepsei apo edo kai apo ekei ,akoma tipota file moy

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

H λύση είναι μία...να το βρούμε σπασμένο πουθενά και ολόκληρο, αλλιώς με τις χρεώσεις που έχουν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας στην Ελλάδα, ούτε να το διανοηθεί κανείς να του επιτρέψει να συνδεθεί στο GPRS. Για την ώρα κάνει μόνο για επίδειξη σε κανένα φιλαράκι μας και για να βλέπουμε το στίγμα μας μέσω GPS, αλλά για πλοήγηση ούτε κουβέντα...υπομονή μέχρι να το σπάσουν λοιπόν.
Link to comment
Share on other sites

Περιπου δηλαδη ποιες ειναι οι χρεωσεις για gprs?Kai ποση ωρα πρπεπεινα εισαι συνδεδεμενος για μια διαδρομη ας πουμε 10 km μεσα στην Αθηνα?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

sto maploader sto pc i ellada fenete na min iparxi agou lei 0mb.

 

Λεει 0 αλλα κατεβαζει κανονικα ....

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τι λεεει ρε παιδια το δοκιμασατε οσοι το εχετε?Εντυπωσεις?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσεις?Ειναι καλοι οι χαρτες στην Αθηνα και μπορεις να σχεδιασεις διδρομη και να χεις φωνητικες οδηγιες χωρις να χρειαστει να μπεις στο νετ απο gprs?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sorry παίδες αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί πράγμα μιλάτε.

 

Λοιπόν το Nokia Maps πράγματι δεν είναι και το καλυτερο αλλα τουλάχιστον έχει free χάρτες για όλες τις Ελληνικές Πόλεις (τουλάχιστον προτεύουσες Νομών) και ιδίως για Αθήνα που σας ενδιαφέρει αρκετές άλλες πληροφορίες.

 

Αν δεν εχεις GPS μπορείς να κάνεις πλοήγηση στους χάρτες μέχρι και εξομοίωση διαδρομής. Αν έχεις gps σου δείχνει και το σημείο σου πάνω στο χάρτη. Το navigation θέλει αγορά άδειας. Δεν είναι κακό από την άποψη ότι όπου και να πας δε προκειται να κάτσεις πάνω από 1 μήνα (εκτός αν πας μονιμα ε? :) και το κόστος δεν είναι και πάρα πολύ για τόσο... περίπου 7 ευρώ αν δε κάνω λάθος. Για φωνητική καθοδήγηση δε ξέρω.... Επίσης δε χρειάζεται συνδεση gprs απλα το απενεργοποιείς και νο προβλεμ. Το βασικό πρόβλημα που βρίσκω είναι ότι για την αγορά θέλει χρεώση πιστωτικής (αν και λέει ότι μπορεί να γίνει και μέσω του λογαριασμού του κινητού) και δεν είμαστε για να δίνουμε πιστωτικές on the air. Θα μπορούσε να το δίενι και μέσω της αντιπροσωπίας και να αγοράζουμε την άδεια από Nokia Shops....

 

 

ΜΦΧ

 

ΒΑΧΥ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή ο καθένας γράφει το μακρύ και το κοντό του.

Οι χάρτες είναι δωρεάν.

Οι φωνητικές εντολές επίσης δωρεάν (εκτός αν δέν έχει η συσκευή Wi-Fi τότε πρέπει να τις κατεβάσεις μέσω GPRS)

Εάν έχεις GPS τότε το μόνο που πληρώνεις είναι η άδεια χρήσης του δορυφόρου για κάποιο Χ χρονικο διάστημα και για κάποιες Χ χώρες. Τα Χ και Χ τα επιλέγει ο κάθε χρήστης. (π.χ. 3 χρόνια για την ανατολική Εύρώπη που έχει και την Ελλάδα μέσα)

Άν θές να κάνεις search για κάποια διέυθηνση πρέπει να συνδεθεις για ελάχιστα στο ίντερνετ. (όποιος έχει Wi-Fi δέν χρεώνεται)

Οι χάρτες είναι πολύ καλοί και έχουν πάρα πολλές πόλεις της Ελλάδος, απο τους πιό πλήρεις που έχω δεί και πάνω απο όλα δωρεάν και μπορεί να τους βάλει κάποιος στο κινητό του ακόμα και για να κάνει μια απλή προσωμίοση διαδρομής χωρίς να χρεώνεται τίποτα. Τώρα σε όποιον δέν αρέσει το πρόγραμμα δικαίωμά του να επιλέξει κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή ο καθένας γράφει το μακρύ και το κοντό του.

Οι χάρτες είναι δωρεάν.

Οι φωνητικές εντολές επίσης δωρεάν (εκτός αν δέν έχει η συσκευή Wi-Fi τότε πρέπει να τις κατεβάσεις μέσω GPRS)

Εάν έχεις GPS τότε το μόνο που πληρώνεις είναι η άδεια χρήσης του δορυφόρου για κάποιο Χ χρονικο διάστημα και για κάποιες Χ χώρες. Τα Χ και Χ τα επιλέγει ο κάθε χρήστης. (π.χ. 3 χρόνια για την ανατολική Εύρώπη που έχει και την Ελλάδα μέσα)

Άν θές να κάνεις search για κάποια διέυθηνση πρέπει να συνδεθεις για ελάχιστα στο ίντερνετ. (όποιος έχει Wi-Fi δέν χρεώνεται)

Οι χάρτες είναι πολύ καλοί και έχουν πάρα πολλές πόλεις της Ελλάδος, απο τους πιό πλήρεις που έχω δεί και πάνω απο όλα δωρεάν και μπορεί να τους βάλει κάποιος στο κινητό του ακόμα και για να κάνει μια απλή προσωμίοση διαδρομής χωρίς να χρεώνεται τίποτα. Τώρα σε όποιον δέν αρέσει το πρόγραμμα δικαίωμά του να επιλέξει κάποιο άλλο.

Ενδιαφεροντα ολα αυτα ωστοσο οταν θες να κανεις search οπως λες για ποσο λιγο δηλαδη θες gprs?Γιατι οταν εισαι στο δρομο δεν θες wifi.Απλα ρωτησα αυτα για το gprs επειδη σε προηγουμενα ποστ αλλα ατομα ελεγαν οτι μπορεις να χαραξεις διαδρομη μονο μεταξυ σημειων που εχεις παει σε αυτα και τα εχεις αποθηκευσεις.Παντως και στο search να χρεωνεσαι εφοσον μπορεις να χαραξεις διαδρομη μεταξυ σημειων που ξερεις ειναι μικρο το κακο
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες είναι δωρεάν.

Οι φωνητικές εντολές επίσης δωρεάν (εκτός αν δέν έχει η συσκευή Wi-Fi τότε πρέπει να τις κατεβάσεις μέσω GPRS)

Εάν έχεις GPS τότε το μόνο που πληρώνεις είναι η άδεια χρήσης του δορυφόρου για κάποιο Χ χρονικο διάστημα και για κάποιες Χ χώρες. Τα Χ και Χ τα επιλέγει ο κάθε χρήστης. (π.χ. 3 χρόνια για την ανατολική Εύρώπη που έχει και την Ελλάδα μέσα)

Βασικά, στην χρήση, σχεδιάζεις μια διαδρομή και για να σου παρέχονται οι φωνητικές οδηγίες, πρέπει να επιλέξεις μια συνδρομή. Άρα, αγοράζεις τις φωνητικές οδηγίες και όχι την χρήση του δρυφόρου, γιατί, μπορείς να χρησιμοποιείς ανα πάσα στιγμή τους δορυφόρους και να ενημερώνεσαι για την ακριβή σου θέση.

 

Αν τελικά, δε θέλεις να πληρώσεις τίποτα, μπορείς αν σχεδιάσεις μια διαδρομή και να επιλέξεις να κάνει την ακριβή προεπισκόπησή της. Είναι εντελώς δωρεάν. Όμως, δε θα μπορείς να ενημερώνεσαο ενώ οδηγάς πού ακριβώς πρέπει να στρίψεις. Θα πρέπει να τα θυμάσαι.

 

Όλα αυτά χονδρικά βέβαια.

 

Συμφωνώ οτι οι χάρτες είναι πληρέστατοι (σύμφωνα με τα όσα έχω δεί βέβαια - που δεν είναι και πολλά) και πολύ σημαντικό θεωρώ το γεγονός οτι δεν χρειάζεται να κατεβάσεις όλους τους διαθέσιμους όπως στα route66 και tom tom και να επιβαρύνεις την χωρητικότητα της κάρτα μνήμης σου,αλλά κατεβάζεις μόνο τα σημεία του χάρτη που σε ενδιαφέρουν.

 

Το πρόγραμμα είναι ακόμα στην αρχή και σίγουρα μας έχει δείξει πολύ καλά σημάδια. Υποθετω οτι τα πράγματα θα βελτιωθούν και θα έχουμε να κάνουμε με μια εντυπωσιακή και χρησιμότατη εφαρμογή. Άλλωστε, είναι ακόμα σε beta σταδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασα εδω τον φακελο που λογικα εχει μεσα και τον χαρτη της Ελλαδας

http://rapidshare.com/files/26513376/20001f63.rar.html

Οποιος δεν εχει κατεβασει τον χαρτη ,και θελει να δοκιμασει ,ας κανει extract τον φακελο 20001f63 στο :\Private ,

αφου πρωτα εχει εγκαταστησει την εφαρμογη.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός nervous. Δούλεψε. Πλέον έχω ολόκληρο τον χάρτη (το maploader δεν τρέχει στον υπολογιστή λόγω κάποιου σφάλματος).

 

Ο φάκελος 20001f63 υπήρχε ήδη στον φάκελο private. Πάτησα αντικατάσταση όλων και όλα λειτουργούν σωστά τώρα.

 

Όμως, ακόμα και τώρα δεν έχω καταφέρει να κάνω έστω και μια επιτυχημένη αναζήτηση. Όρισα να συνδέεται στο δίκτυο όταν απαιτείται αλλά και πάλι μου βγάζει "κανένα αποτέλεσμα".

 

Το περίεργο είναι οτι βάζω όνομα δρόμου τον οποίο έχω μροστά στα μάτια μου, πάνω στον χάρτη. Όταν πατάτε αναζήτηση διεύθυνσης, τι ακριβώς συμπληρώνετε στα πεδία; Με ελληνικούς χαρακτήρες ή λατινικούς;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός nervous. Δούλεψε. Πλέον έχω ολόκληρο τον χάρτη (το maploader δεν τρέχει στον υπολογιστή λόγω κάποιου σφάλματος).

 

Ο φάκελος 20001f63 υπήρχε ήδη στον φάκελο private. Πάτησα αντικατάσταση όλων και όλα λειτουργούν σωστά τώρα.

 

Όμως, ακόμα και τώρα δεν έχω καταφέρει να κάνω έστω και μια επιτυχημένη αναζήτηση. Όρισα να συνδέεται στο δίκτυο όταν απαιτείται αλλά και πάλι μου βγάζει "κανένα αποτέλεσμα".

 

Το περίεργο είναι οτι βάζω όνομα δρόμου τον οποίο έχω μροστά στα μάτια μου, πάνω στον χάρτη. Όταν πατάτε αναζήτηση διεύθυνσης, τι ακριβώς συμπληρώνετε στα πεδία; Με ελληνικούς χαρακτήρες ή λατινικούς;

Περίπου το ιδιο πρόβλημα με σένα έχω,δλδ ενω εχω εγκαταστήσει κανονικα το προγραμμα και εχω φορτώσει το χαρτη απο το maploader οταν ανοιγω την εφαρμογή δεν βλέπω κανένα χάρτη οσο και να ψάξω,ακομα και αναζήτηση να πατήσω δεν υπάρχει χάρτης λέει.

Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...