Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δέν μπορω να καταλάβω γιατι σε κάποιους δεν βγαίνει το πρόγραμμα.

Σε μένα δούλεψε μια χαρά με wi-fi.

Κλασικά μπορείς να επιλέξεις πόση μνήμη θέλεις να έχεις διαθέσιμη για τη συγκεκριμένη εφαρμογη... με ελάχιστα ΜΒ μπορέις να έχεις απιστευτα πολλές διαδρομές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως εγώ απογοητεύτηκα τόσο που τουλάχιστον όσο το επίσημο site γράφει "beta" δεν πρόκειται να επιχειρήσω άλλη εγκατάσταση και πειραματισμό.

Ίσως στο τελικό προϊόν να μην υπάρχουν τόσα προβλήματα και να μη ζητάει συνέχεια σύνδεση (εφόσον έχει τους χάρτες μέσα).

Ελπίζω.

 

Παιδια μην ελπιζετε τοσο να βγει συντομα μια πολυ διαφορετικη εκδοση της εφαρμογης. Ειναι γνωστη τακτικη αυτη. Το αφηνουν σε beta για μεγαλα χρονικα διαστηματα ωστε για καθε προβλημα που συναντουν να το χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια.

Κλασικο παραδειγμα το Gmail. Ειναι σε beta εδω και τοσα χρονια, ακομη και τωρα που ειναι ελευθερο στο κοινο γραφει beta. Γιατι; Γιατι οταν καποιος διαμαρτυρηθει "Χαθηκαν ολα μου τα email" να μπορουν να απαντησουν "Δεν φερουμε ευθυνη, ειμαστε ακομα σε beta".

Link to comment
Share on other sites

Φιλε RIP οταμ βαζεις μια διαδρομη χρειαζεται να εισαι στο νετ στηνα ρχη η και κατα τη διαρκεια που κινεισαι?Δηλαδη μπορω σπιτι μου ας πουμε με Ν93 να χαραξω διαδρομη να μπει μεσω wifi απο το router μου και αφου φυγω απο το σπιτι(και εχει εννοειται σχεδιασει την διαδρομη)να μην ξαναμπω στο νετ?

 

Πολύ σημαντική ερώτηση. Ελπίζω να μπορείς να επιλέξεις, κάποια στιγμή που εσύ επιθυμείς, να κεταβάσεις έναν μεγάλο όγκο δεδομένων ωστε όταν θα είσαι στον δρόμο και χρειαστεί να σχεδιάσεις μια διαδρομή, να μην περιμένεις τόση ώρα ωστε το κινητό να συνδεθεί και να κατεβάσει τα δεδομένα.

 

Ίσως πολλά πράγματα αλλάξουν μέχρι η εφαρμογή να έρθει στην τελική της μορφή, ίσως και όχι. προς το παρόν μου ακούγεται πολύ μπερδεμένη η λειτουργία της.

 

 

 

Mα το εχω πει τρεις φορες ως τωρα... :(

Αν καποιος κατεβασει το κομματι του χαρτη που χρειαζεται μια φορα , κατα την εξοδο απο την εφαρμογη θα το αποθηκευσει και απο εκει και περα θα ειναι μονιμως διαθεσιμο στην συσκευη.... Ετσι μπορει καποιος ανετα να κατεβασει το κομματι που θελει μεσω wi-fi και στην συνεχεια να το εχει μονιμα διαθεσιμο και εκτος σπιτιου.

 

Οσο για την σχεδιαση διαδρομης , η εφαρμογη σου προτεινει να συνδεθει στο ιντερνετ αν δεν κααφερει να σχεδιασει αυτο που της ζητας , και σε ρωταει αν θα συνδεθει ωστε να προσπαθησει να βρει νεοτερα δεδομενα που πιθανον να μπορουν να βοηθησουν . Επισης , ναι μπορεις να σχεδιασεις μια διαδρομη ενω εισαι Online μεσω wi-fi και στην συνεχεια να την ακολουθησεις αφου βρεθεις εκτος σπιτιου .

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς να κατεβάσει τη φωνητική καθοδήγηση? Εμένα βγάζει σφάλμα λήψης. Τσάμπα τα 8ευρώ+φπα για το navigation.
Link to comment
Share on other sites

Mα το εχω πει τρεις φορες ως τωρα... :(

Αν καποιος κατεβασει το κομματι του χαρτη που χρειαζεται μια φορα , κατα την εξοδο απο την εφαρμογη θα το αποθηκευσει και απο εκει και περα θα ειναι μονιμως διαθεσιμο στην συσκευη.... Ετσι μπορει καποιος ανετα να κατεβασει το κομματι που θελει μεσω wi-fi και στην συνεχεια να το εχει μονιμα διαθεσιμο και εκτος σπιτιου.

 

Οσο για την σχεδιαση διαδρομης , η εφαρμογη σου προτεινει να συνδεθει στο ιντερνετ αν δεν κααφερει να σχεδιασει αυτο που της ζητας , και σε ρωταει αν θα συνδεθει ωστε να προσπαθησει να βρει νεοτερα δεδομενα που πιθανον να μπορουν να βοηθησουν . Επισης , ναι μπορεις να σχεδιασεις μια διαδρομη ενω εισαι Online μεσω wi-fi και στην συνεχεια να την ακολουθησεις αφου βρεθεις εκτος σπιτιου .

 

:)

Καλο αυτο,δηλαδη μπορεις στην αρχη μια και καλη να κατεβασεις ολα τα κομματια της αθηνας να τα αποθηκευσεις και μετα να μην ξαναμπεις στο νετ οταν χαραζεις διαδρομη?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο,δηλαδη μπορεις στην αρχη μια και καλη να κατεβασεις ολα τα κομματια της αθηνας να τα αποθηκευσεις και μετα να μην ξαναμπεις στο νετ οταν χαραζεις διαδρομη?
Οχι. Σε κάθε νέα διαδρομής που βάζεις, πρέπει να συνδέεται στο internet. Αποθηκεύει μόνο αυτές που έχεις κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Kati pou thewrw arketa basiko einai ena navi programma prin agoraseis licence i telws pantws prin to katebaseis an einai free na sou leei to pososto tou odikou diktuou pou kaluptei (kai an ginetai ton arithmo twn POI). Mpika sto site tou smart2go alla teteies plirofories den brika.

1.Yparxei kapoios pou na xerei to pososto auto?

2.Exei kaneis dokimasei to sugkekrimeno programma se eparxiakous dromous i kai se dromous pou exoun ginei ta teleutaia xronia (egnatia ktl)?

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν υπαρχει στον maploader η ελλαδα,δυσκολο να ξερουμε αυτα που ζητας
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kati pou thewrw arketa basiko einai ena navi programma prin agoraseis licence i telws pantws prin to katebaseis an einai free na sou leei to pososto tou odikou diktuou pou kaluptei (kai an ginetai ton arithmo twn POI). Mpika sto site tou smart2go alla teteies plirofories den brika.

1.Yparxei kapoios pou na xerei to pososto auto?

2.Exei kaneis dokimasei to sugkekrimeno programma se eparxiakous dromous i kai se dromous pou exoun ginei ta teleutaia xronia (egnatia ktl)?

Οι χάρτες για την Αθήνα πρέπει να είναι καινούργιοι. Πάντως η ομόνοια δεν είναι στρογγυλή, την έχει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Σε κάθε νέα διαδρομής που βάζεις, πρέπει να συνδέεται στο internet. Αποθηκεύει μόνο αυτές που έχεις κάνει.

 

 

Για τον ιδιο τον χαρτη ΔΕΝ χρειαζεται να συνδεεται στο ιντερνετ καθε φορα η συσκευη . Οσο για τις διαδρομες , λεω για μια ακομα φορα , οτι αν εχεις πει στην εφαρμογη να μην συνδεεται για κανενα λογο , προσπαθει μονη της να την βρει με βαση τα αποθηκευμενα δεδομενα και ΜΟΝΟ εαν δεν τα καταφερει , σε ρωταει αν θελεις να συνδεθει για να προσπαθησει και παλι να βρει την διαδρομη .

Αλλο η σχεδιαση μιας διαδρομης και αλλο ο ιδιος ο χαρτης .

Link to comment
Share on other sites

Για τον ιδιο τον χαρτη ΔΕΝ χρειαζεται να συνδεεται στο ιντερνετ καθε φορα η συσκευη . Οσο για τις διαδρομες , λεω για μια ακομα φορα , οτι αν εχεις πει στην εφαρμογη να μην συνδεεται για κανενα λογο , προσπαθει μονη της να την βρει με βαση τα αποθηκευμενα δεδομενα και ΜΟΝΟ εαν δεν τα καταφερει , σε ρωταει αν θελεις να συνδεθει για να προσπαθησει και παλι να βρει την διαδρομη .

Αλλο η σχεδιαση μιας διαδρομης και αλλο ο ιδιος ο χαρτης .

Ξανα λέω κι εγώ για ακόμη μια φορά οτι δεν λειτουργεί έτσι σε μένα. Αν απενεργοποιήσεις τη σύνδεση με το internet και κάνεις αναζήτηση,δεν βρίσκει καμία διεύθυνση, ακόμα και αυτές που έχει βρεί στο παρελθόν. Στην χάραξη πορείας, βρίσκει μόνο αυτές που έχεις βάλει, και όχι νέα. Μπορείς να μου πείς ποια έκδοση έχεις? Αν και δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε διαφορετική έκδοση, αλλα λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mobo μηπως επειδη δεν εχεις wifi δεν κατεβηκε καλα στην αρχη ο χαρτης,φιατι βλεπω οτι οσα παιδια εχουν κινητο με wifi με χρηση wifi δουλευει μια χαρα
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε mobo μηπως επειδη δεν εχεις wifi δεν κατεβηκε καλα στην αρχη ο χαρτης,φιατι βλεπω οτι οσα παιδια εχουν κινητο με wifi με χρηση wifi δουλευει μια χαρα

Αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω αφου δεν είναι εύκολο να βρείς τους χάρτες μέσα στο τηλέφωνο, αλλα και έτσι να είναι, οι περισσότεροι δεν έχουμε wifi για να κατεβάζουμε τους χάρτες. Υποτίθεται οτι μπορεί να γίνει και με gprs. Κάποιος άλλος που τον κατέβασε με gprs μπορεί να μας πει τη γνώμη του?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα ρε παιδια τι παιζει?Στον maploader μπηκε η ελλαδα?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βαλανε και την Ελλαδα...ΑΛΛΑ το μεγεθος ειναι 0.0MB.Πηγα να το κατεβασω,αλλα δεν κατεβαινε...Το αφησα κανα 10λεπτο και το μονο που ελεγε ηταν ''Searching for maps''...
Link to comment
Share on other sites

απο οτι παρατηρησα εχουν προσθεσει και τις γειτονες χωρες,οπως Αλβανια,Τουρκια αλλα και αυτες ειναι με 0,0 mb στους χαρτες....:O
Link to comment
Share on other sites

H Ελλάδα υπάρχει κανονικά, εγώ με το maploader την κατέβασα στο Ν80ΙΕ και δουλεύει μια χαρά. Δέν πειράζει που λέει 0.0ΜΒ αν την κάνεις add την περνάει αλλά θέλει λίγη υπομονή, με σύνδεση 768Κbps έκανε 20 λεπτά περίπου. Πάντως λειτουργεί πολύ καλά και βρήκε αμέσως το GPS και την διεύθηνση μου στην Αθήνα. Δέν χρειάζεται σύνδεση GPRS, την απενεργοποίησα απο τις επιλογές και δέν ψάχνει ποτέ ξανά, μόνο αν την ενεργοποιήσω απο τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

H Ελλάδα υπάρχει κανονικά, εγώ με το maploader την κατέβασα στο Ν80ΙΕ και δουλεύει μια χαρά. Δέν πειράζει που λέει 0.0ΜΒ αν την κάνεις add την περνάει αλλά θέλει λίγη υπομονή, με σύνδεση 768Κbps έκανε 20 λεπτά περίπου.(...)

 

Πόσα MB είναι;

 

Πράγματι, κατεβαίνει μετά από λίγο. Καταλαμβάνει 30Mb.
http://d2ffutrenqvap3.cloudfront.net/items/0H2C0G0e1g3S2M3s2C3Z/iphones9web3.gif
Link to comment
Share on other sites

Πόσα MB είναι;

 

ποσο ειναι αυτο το λιγο ρε παιδια??και που το ειδατε οτι κατεβαινει?εγω με 2048 συνδεση εδω και 1 ωρα,δεν μου εχει κατεβασει τπτ....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Είπα λίγο γιατί δεν κράτησα χρόνο. Μου φάνηκαν 10 λεπτά. Η σύνδεσή μου είναι 20mbit.

Κατά τη γνώμη μου παίζει ρόλο το πόσο γρήγορα γράφει στη MiniSD.

Πριν κατεβάσω τον ελληνικό χάρτη έκανα μια δοκιμή με μια περιοχή της Ιταλίας γύρω στα 20Mb και ο χρόνος αναμονής έπαιζε μεταξύ 1h30min και 15min. Τελικά κατέβηκε σε 10 λεπτάκια. Δεν έχει και από τις πιο σταθερές ταχύτητες μεταφοράς. Κάνετε κι εσείς μια πρόβα ενός άλλου πακέτου χαρτών που έχουν νούμερο έτσι για δοκιμή.

http://d2ffutrenqvap3.cloudfront.net/items/0H2C0G0e1g3S2M3s2C3Z/iphones9web3.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με όλους. Εχει προσπαθήσει κανείς να κατεβάσει χάρτη στην κυρίως μνήμη? Δυστυχώς δεν έχω miniSD αλλά θέλω να το δοκιμάσω.
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με όλους. Εχει προσπαθήσει κανείς να κατεβάσει χάρτη στην κυρίως μνήμη? Δυστυχώς δεν έχω miniSD αλλά θέλω να το δοκιμάσω.

 

μα,απ οτι ξερω στην κυριως μνημη τον κατεβαζεις τον χαρτη οταν χρησιμοποιεις το καλωδιο,αλλα μετα τι γινεται,αν παραμενει στη μνημη της συσκευης και πως τον χρησιμοποιει το προγραμμα,δεν ξερω...:(

Link to comment
Share on other sites

Είπα λίγο γιατί δεν κράτησα χρόνο. Μου φάνηκαν 10 λεπτά. Η σύνδεσή μου είναι 20mbit.

Κατά τη γνώμη μου παίζει ρόλο το πόσο γρήγορα γράφει στη MiniSD.

Πριν κατεβάσω τον ελληνικό χάρτη έκανα μια δοκιμή με μια περιοχή της Ιταλίας γύρω στα 20Mb και ο χρόνος αναμονής έπαιζε μεταξύ 1h30min και 15min. Τελικά κατέβηκε σε 10 λεπτάκια. Δεν έχει και από τις πιο σταθερές ταχύτητες μεταφοράς. Κάνετε κι εσείς μια πρόβα ενός άλλου πακέτου χαρτών που έχουν νούμερο έτσι για δοκιμή.

 

Κατέβασα για δοκιμή το χάρτη της Ανδόρας (1.8 ΜΒ) και κατέβηκε κανονικά σε 1-2 λεπτά. Μετά επιχείρησα πάλι να κατεβάσω της Ελλάδας αλλά μένει στο 0.0% και δεν κουνιέται φύλλο. Πώς τα κατάφερες; Μήπως τον έδωσαν για λίγο και μετά τον απέσυραν;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...