Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης της Wind!

 

Προστέθηκε ή επεκτάθηκε 3η γενιά σε αρκετές περιοχές.Ενδεικτικά,διαπίστωσα(πάντα σύμφωνα με το χάρτη)3η γενιά σε:Σέριφο,Κίμωλο,Σίκινο,Αλμυρό ν.Μαγνησίας,Θάσο,επέκταση στην Μήλο,επέκταση στην Μυτιλήνη,επέκταση στην Καρδίτσα.

 

Επίσης,όπως ανέφερε και ο mixtri σε λάθος θεμα :lol:(αυτό της Vodafone :p)καλύφθηκαν τρυπες σε gsm δίκτυο στο δρόμο Βόλος-Φάρσαλα και επιβεβαιώνεται και από το χάρτη αυτό!

 

Πάντως,Αλμυρό που βρίσκομαι τώρα,δε διαπίστωσα ύπαρξη 3ης γενιάς προς το παρόν,παρά το χάρτη που δείχνει να καλύπτει όλη την πόλη...Βασικά,δε διαπίστωσα καν την ύπαρξη ιστου σε κάποιο μέρος :blink: Θα δείξει αν δεν έκαναν βλακεία στον χάρτη ή αν πρόκειται για αληθινό γεγονός...Παίρνει μπρος σιγα-σιγά η Wind στην κάλυψη 3g,αφήνοντας πίσω σε πάρα πολλά επαρχιακά μέρη την Vodafone,αλλά αυτό δεν αρκεί....Άντε και το 2009 να αγγιξει την 3πλάσια κάλυψη από τώρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στης Ήπειρο εκτός Ιωάννινα και Πάργα ούτε λόγος για 3G.Εδώ παρακαλάμε για 2G και δεν βάζουν ακόμα και ο δήμαρχος θέλει αλλά η WIND οχι.¨Αντε να δούμε αν θα γίνει κάτι.....
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχη στην Ήπειρο αναφέρεσαι; :confused:

Πάντως,δεν έχει νόημα να παρακαλάτε.Αν σας γράφει,γράψτε τη και σεις και πηγαίνετε σε μια απ’τις άλλες 2 ;)

 

Υ.Γ.:Μιχάλη,κοντοζυγωνει και στους Σοφάδες η 3η γενιά....:p Ελπίζω και γω να επεκτάθηκε όντως στον Αλμυρό...Άντε ρε παιδιά κάντε κάτι και για το Επταπύργιο Θεσ/νίκης που είστε κυριολεκτικά για τον π.... καβάλα :X

Link to comment
Share on other sites

Η wind εχει καλυψη 99,6% πληθυσμιακη και 94% γεωγραφικη,περιπου τα ιδια ποσοστα εχει και η cosmote,εγω παντως την αμφισβητω τη wind η οποια ειχε κεραια πανω στο βουναλακι και δεν επιανε ακριβως κατω στον αξιο,ακομη και το υπαρχον δικτυο ειναι για τα μπαζα
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει 99,6% πληθυσμιακή κάλυψη η Wind,άσχετα απ'το τι έλεγε στις διαφημίσεις της Q!Έχει κάπου στο 99%!Όσον αφορά το δίκτυό της,μπορεί στην περιοχή σου να μην είναι καλό,αυτό όμως δεν ισχύει γενικότερα..Καταρχήν,έχει την καλύτερη ποιότητα ήχου-πολύ σημαντικό διότι το κινητό το έχουμε για να επικοινωνούμε πρωτίστως με τη φωνή-ή τουλάχιστον γι'αυτό δημιουργήθηκε αρκετά!Επιτρέψε μου επίσης όσον αφορά την Θεσσαλία,την Κεντρική Μακεδονία,την Πελοπόννησο,μέρος της Στερεάς και αρκετά νησιά Ιονίου-Αιγαίου που εχω γυρίσει

να πω ότι δε με άφησε πουθενά χωρίς σήμα ή για να το θέσω πιο σωστά,όπου έπιαναν οι άλλες έπιανε και η ίδια!Δεν μπορούμε να γενικεύουμε καταστάσεις και γεγονότα!Επίσης,όσον αφορά την κάλυψη 3g στην επαρχία είναι πολύ μπροστά σε σχέση με την Vodafone,η οποία πρέπει να κάνει τεράστια βήματα-στην επαρχία,επαναλαμβάνω-για να την φτάσει σε κάλυψη 3g..

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχη στην Ήπειρο αναφέρεσαι; :confused:

 

Δεν ξέρω σε ποια περιοχή λέει ο φίλος QwQ πάντως εγώ εδώ και λίγες μέρες είμαι ένας ευτυχισμένος συνδρομητής Cosmote γιατί είναι η μόνη εταιρεία κινητής τηλεφωνίας που πιάνει στο Δίκορφο που πηγαίνω συχνά:).Sorry Wind.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στης Ήπειρο εκτός Ιωάννινα και Πάργα ούτε λόγος για 3G.Εδώ παρακαλάμε για 2G και δεν βάζουν ακόμα και ο δήμαρχος θέλει αλλά η WIND οχι.¨Αντε να δούμε αν θα γίνει κάτι.....

 

Φιλε μου εχουμε δει πολλες φορες να λενε δημαρχοι οτι θελουν κεραια και οταν ερχεται η ωρα να μπει αλλαζουν. Στην θεωρια ολοι το παιζουν καλοι, οταν δουν οτι χανουν 5-10 ψηφους ομως ξαφνικα οι κεραιες γινονται ραδιενεργες.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις την WIND και να αναφερεις το προβλημα.

Η WIND και η καθε εταιρια θελουν να βαλουν κεραιες, ετσι βγαζουν λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

@mpfu

 

Τον Ιούλιο είχα πάει στο Δίκορφο και είχα μείνει χωρίς κινητό για ένα μήνα περίπου.Τον Αύγουστο που γύρισα στην Κέρκυρα μπήκα αμέσως στο Windkalipsi.gr και έστειλα μήνυμα στη Wind.Μετά από μιά βδομάδα πέρασα και από ένα κατάστημα Wind και ανέφερα το πρόβλημα και μου είπαν ότι θα κάνουν ότι μπορούν.Τις προάλλες που πήγα πάλι στο Δίκορφο πάλι δεν είχα σήμα.Μόνο η Cosmote πιάνει καλά εκεί και η Vodafone με μία-δύο γραμμές σήμα αλλά η Wind εξακολουθούσε να βγάζει το μήνυμα ''Εκτός Λήψης''.Απ'ότι φαίνεται η Wind δεν μας παίρνει και τόσο στα σοβαρά γι'αυτό και έχει χάσει κόσμο λόγο σήματος.Μάλλον οι 5 μήνες δεν τους έφτασαν και θέλουν μάλλον περισσότερο χρόνο για να βάλουν κεραιά στην περιοχή.Το Πάσχα που θα ξαναπάω θα σας πω άν έφτιαξε το σήμα.:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχη στην Ήπειρο αναφέρεσαι; :confused:

Πάντως,δεν έχει νόημα να παρακαλάτε.Αν σας γράφει,γράψτε τη και σεις και πηγαίνετε σε μια απ’τις άλλες 2 ;)

 

Υ.Γ.:Μιχάλη,κοντοζυγωνει και στους Σοφάδες η 3η γενιά....:p Ελπίζω και γω να επεκτάθηκε όντως στον Αλμυρό...Άντε ρε παιδιά κάντε κάτι και για το Επταπύργιο Θεσ/νίκης που είστε κυριολεκτικά για τον π.... καβάλα :X

 

Φίλε μου συγκεκριμενα στον Δήμο Ξηροβουνίου και στο Δ.Δ ΑΜΜΟΤΟΠΟΥ,όπου και το κέντρο του Δήμου(μόνιμοι κάτοικοι 1200 άτομα και το καλοκαίρι Χ3)ο δήμος έχει και πάρκο κεραιών όπου οι άλλες δύο έχουν τοποθετήσει ήδη κεραία αλλά η WIND όχι.Άντε να δούμε!

Καλές γιορτές σε όλους :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την τοποθεσία την ακούω εδώ και 3 χρόνια!!Ακόμη δεν έχει βάλει η Wind κεραια;;;; :blink::blink: Κάνουν κάτι ώρες ηλίθιες κινήσεις εκεί μέσα ώρες-ώρες.....Δεν μπορούν να κάνουν ένα collocation πάνω στον ιστό μιας απ’τις άλλες 2;;

 

Δεν έχει νόημα όμως να παρακαλάτε την Wind!Πηγαίνετε σε μια απ’τις άλλες δύο!

Link to comment
Share on other sites

κάτι ξέρει που λέει ο mprfu... Αν και το πρόβλημα έχει πλέον επιλυθεί να σας θυμίσω τι είχε γίνει στην Ερέτρεια Φαρσάλων όπου ο δήμαρχος είπε "ελάτε να βάλετε κεραία και βλέπουμε τι θα γίνει" και μόλις αντέδρασε ο κόσμος τη ξήλωσε σφυρώντας αδιάφορα... Ήταν η πρώτη που κάλυψε την περιοχή σωστά και τελευταία που ξανασήκωσε κεραία αφού τόσο καιρό έτρεχε στα δικαστήρια. Τέλος καλό όλα καλά πλέον αλλά μη βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα,καλώς ή κακώς ζούμε σε μία χωρά αρκετά καθυστερημένη :p

 

Μακάρι να έρθει 3η γενιά Σοφάδες αλλά ποιος θα τη χρησιμοποιήσει εδώ πέρα... Εγώ το ήθελα για internet αλλά έτσι που πάει η HOL έχω πλέον 24άρα Σοφάδες, θα έχω 24άρα σε λίγο και Αργαλαστή άρα η WIND με τις τιμές που έχει παίρνει λίγο τον πούλεν... Γενκά το θέμα με το HSDPA βλέπω να μη πάει καθόλου καλά στην Ελλάδα,σαν τα MMS ένα πράγμα! Είχα μία ελπίδα με το plus non-stop αλλά μάταια!

 

Το τεχνικό τμήμα πάντως της WIND δουλεύει και ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την τοποθεσία την ακούω εδώ και 3 χρόνια!!Ακόμη δεν έχει βάλει η Wind κεραια;;;; :blink::blink: Κάνουν κάτι ώρες ηλίθιες κινήσεις εκεί μέσα ώρες-ώρες.....Δεν μπορούν να κάνουν ένα collocation πάνω στον ιστό μιας απ’τις άλλες 2;;

 

Δεν έχει νόημα όμως να παρακαλάτε την Wind!Πηγαίνετε σε μια απ’τις άλλες δύο!

 

Και όμως ακόμα τίποτα!Αν και με πήραν τηλ απο το αρμόδιο τεχνικό γραφείο ότι θα επιλυθεί το θέμα κάλυψης αλλά τίποτα...:( Δεν υπάρχει περίπτωση να μπεί η κεραία και να κατεβεί λόγω οτι ΄το πάρκο κεραιών είναι σε ερημική τοποθεσία και σε απόσταση 2 Κm απο το τελευταίο σπίτι.Απλά ο Δήμος θέλει μια αίτηση απο την εταιρεία ώστε να φέρει το θέμα στο Δ.Σ και να βγεί η απόφαση.Όσο για το collocation δεν νομίζω να ενδιαφέρεται η WIND...

 

Xρόνια πολλά σε όλους!!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως ακόμα τίποτα!Αν και με πήραν τηλ απο το αρμόδιο τεχνικό γραφείο ότι θα επιλυθεί το θέμα κάλυψης αλλά τίποτα...:( Δεν υπάρχει περίπτωση να μπεί η κεραία και να κατεβεί λόγω οτι ΄το πάρκο κεραιών είναι σε ερημική τοποθεσία και σε απόσταση 2 Κm απο το τελευταίο σπίτι.Απλά ο Δήμος θέλει μια αίτηση απο την εταιρεία ώστε να φέρει το θέμα στο Δ.Σ και να βγεί η απόφαση.Όσο για το collocation δεν νομίζω να ενδιαφέρεται η WIND...

 

Xρόνια πολλά σε όλους!!

 

Χρόνια πολλά :)

H WIND έχει backbone στην περιοχή σου; την περίπτωση να μη μπορεί καν να πλησιάσει backbone λόγω αδειών την έχεις σκεπτεί; Έχω μία-δυο περιπτώσεις στο μυαλό μου:) :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά :)

H WIND έχει backbone στην περιοχή σου; την περίπτωση να μη μπορεί καν να πλησιάσει backbone λόγω αδειών την έχεις σκεπτεί; Έχω μία-δυο περιπτώσεις στο μυαλό μου:) :p

 

Να σου την αλήθεια δεν το γνωρίζω αυτό αλλά υποθέτω ότι δεν θα παίζει τέτοιο ενδεχόμενο και το λέω αυτό βασιζόμενος ότι πριν 4-6 μήνες η VODA έβαλε δική της κεραία πώς αυτή κατάφερε να τοποθετήσει?Για πές καμία περίπτωση που γνωρίζεις?

 

χρόνια πολλά :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου την αλήθεια δεν το γνωρίζω αυτό αλλά υποθέτω ότι δεν θα παίζει τέτοιο ενδεχόμενο και το λέω αυτό βασιζόμενος ότι πριν 4-6 μήνες η VODA έβαλε δική της κεραία πώς αυτή κατάφερε να τοποθετήσει?Για πές καμία περίπτωση που γνωρίζεις?

 

χρόνια πολλά :)

 

Αν η Vodafone κατάφερε να φέρει μικροκυμματικά τότε μπράβο της! Προφανώς για να αργήσει και αυτή τόσο πολύ θα έπρεπε να προηγηθεί κάποια αναβάθμιση του δικτύου στη γύρω περιοχή. Τώρα η WIND μπορεί να νοικιάσει δίκτυο κορμού αλλά εφόσον μιλάμε για ιδιωτική εταιρεία...μετράει και το κόστος. Μπορεί να την συμφέρει για παράδειγμα περισσότερο να γεμίσει την περιοχή κεραίες από το να προβεί σε τοποθέτηση σταθμού βάσης εκεί που θέλει ο δήμος.

Και να σου πω την αλήθεια,εδώ στην Ελλάδα η σχεδίαση των δικτύων γίνεται με βάση τους τοπικούς φορείς και όχι με βάση τις ανάγκες των δικτύων.Μπορεί για παράδειγμα τη WIND να την βολεύει να βάλει κεραία σε κάποια άλλη θέση ή ακόμα και μέσα στο χωριό! Γιατί να πρέπει να τη βάλει εκεί που ορίζει ο δήμος; Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα,περιοχές όπου ο δήμος δε δίνει άδεια ούτε σε τοποθεσίες που θέλει.

 

Όσον αφορά τις περιπτώσεις που έχω υπόψιν μου,μία στο Ν.Μαγνησίας και μία στο Ν.Καρδίτσας. Στο Ν.Καρδίτσας η WIND πλέον έχει δίκτυο κορμού πάνω από την Αργιθέα με links προς ένα σταθμό που έχει σηκώσει σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολύ μεγάλο ύψος στα Άγραφα και με πολύ μεγάλο ιστό. επιπλέον υπάρχει βλέψη για επέκταση προς Ευρυτανία... Στο Ν.Μαγνησίας πλέον υπάρχει backbone σε αρκετά μεγάλο μέρος του Πηλίου :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν η Vodafone κατάφερε να φέρει μικροκυμματικά τότε μπράβο της! Προφανώς για να αργήσει και αυτή τόσο πολύ θα έπρεπε να προηγηθεί κάποια αναβάθμιση του δικτύου στη γύρω περιοχή. Τώρα η WIND μπορεί να νοικιάσει δίκτυο κορμού αλλά εφόσον μιλάμε για ιδιωτική εταιρεία...μετράει και το κόστος. Μπορεί να την συμφέρει για παράδειγμα περισσότερο να γεμίσει την περιοχή κεραίες από το να προβεί σε τοποθέτηση σταθμού βάσης εκεί που θέλει ο δήμος.

Και να σου πω την αλήθεια,εδώ στην Ελλάδα η σχεδίαση των δικτύων γίνεται με βάση τους τοπικούς φορείς και όχι με βάση τις ανάγκες των δικτύων.Μπορεί για παράδειγμα τη WIND να την βολεύει να βάλει κεραία σε κάποια άλλη θέση ή ακόμα και μέσα στο χωριό! Γιατί να πρέπει να τη βάλει εκεί που ορίζει ο δήμος; Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα,περιοχές όπου ο δήμος δε δίνει ά

Όσον αφορά τις περιπτώσεις που έχω υπόψιν μου,μία στο Ν.Μαγνησίας και μία στο Ν.Καρδίτσας. Στο Ν.Καρδίτσας η WIND πλέον έχει δίκτυο κορμού πάνω από την Αργιθέα με links προς ένα σταθμό που έχει σηκώσει σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολύ μεγάλο ύψος στα Άγραφα και με πολύ μεγάλο ιστό. επιπλέον υπάρχει βλέψη για επέκταση προς Ευρυτανία... Στο Ν.Μαγνησίας πλέον υπάρχει backbone σε αρκετά μεγάλο μέρος του Πηλίου :)

 

Δεν χρειάζεται να γεμίσει τη περιοχή με κεραίες γιατί οι πιο κοντινές κεραίες βρίσκονται σε ακτίνα 5-6 Κm χωρίς εμπόδια απλά η θέση του χωριού αλλά και τις γύρω περιοχής λόγω της τοπογραφίας του εδάφους δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί απο αυτές τις κεραίες!Και ο λόγος που πρέπει να τοποθετηθεί εκεί που λεεί ο Δήμος είναι: α) Εξυπηρετεί απόλυτα την κατοικοιμένη περιοχή όπως και οι άλλες δύο εταιρείες.

β) Λόγω του εθνικού έργου της ''Ιονίας Οδού'' η ορισμένη απο τον δήμο περιοχή δεν θα επηρεαστεί από το σύνολο των έργων αλλά και θα εξυπηρετεί την γύρω περιοχή και κατόπιν του έργου κατά τον καλύτερο τρόπο!:)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση:

 

Η κάλυψη στη σιδηροδρομική γραμμή από Αθήνα για Θήβα ( συνεχίζει για Σαλόνικα) είναι ιδιαιτέρως προβληματική. Υποψιάζομαι ότι είναι γενικό πρόβλημα ενδεχομένως λόγω γεωγραφίας. Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί;

Με πίστη όλα γίνονται. Ακόμα και θεοί.
Link to comment
Share on other sites

Προβληματική η κάλυψη και στη διαδρομή από Αράχωβα για το χιονοδρομικό του Παρνασσού.. Σε καποια σημεία η WIND είναι εντελώς απούσα η με ασθενές σήμα.. Αντίθετα η Cosmote άψογη.. Για τη VODAFONE δεν μπορούσα να ελέγξω αλλά στην αναζήτηση δικτύων μου την εμφάνισε χωρίς να γνωρίζω όμως την ένταση του σηματος..
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα με Wind στο χιονοδρομικό Καλαβρύτων είναι άψογη, ακόμα και 3G. Το ίδιο και για Voda. H COTE, αντίθετα λόγω μάλλον 1800, έχει εικονικό σήμα στη Στύγα και δεν μπορείς να δεχτείς κλήση...
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση:

 

Η κάλυψη στη σιδηροδρομική γραμμή από Αθήνα για Θήβα ( συνεχίζει για Σαλόνικα) είναι ιδιαιτέρως προβληματική. Υποψιάζομαι ότι είναι γενικό πρόβλημα ενδεχομένως λόγω γεωγραφίας. Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί;

 

Η μονη λυση για τον σιδηροδρομο (και ισχυει για ολα τα δικτυα κινητης) ειναι η χρηση-ενσωματωση του gsmR οταν λειτουργησει και εφοσον διατεθει για εμπορικη χρηση. Αυτο ισχυει σε σιδηροδρομικα μεσα του εξωτερικου , τουλαχιστον στην βορεια ευρωπη (TGV, THALIS, κλπ κλπ). Καθε αλλη προσεγγιση σε θεματα ραδιοκαλυψης σε σιδηροδρομους ειναι απλως ..ημιμετρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα με Wind στο χιονοδρομικό Καλαβρύτων είναι άψογη, ακόμα και 3G. Το ίδιο και για Voda. H COTE, αντίθετα λόγω μάλλον 1800, έχει εικονικό σήμα στη Στύγα και δεν μπορείς να δεχτείς κλήση...

 

Στο ίδιο το χιονοδρομικό είναι μια χαρά και η WIND κ σε 3G.. Μιλάω για τη διαδρομή που ναι μεν είναι δύσκολη

αλλά καλύπτεται πολύ καλά από Cosmote, ενώ η WIND σε ορισμένα σημεία δεν πιάνει καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο το χιονοδρομικό είναι μια χαρά και η WIND κ σε 3G.. Μιλάω για τη διαδρομή που ναι μεν είναι δύσκολη

αλλά καλύπτεται πολύ καλά από Cosmote, ενώ η WIND σε ορισμένα σημεία δεν πιάνει καθόλου..

 

xponia pola .Ego meno stin egina kai to mono pou exei kalo sima einai i cosmote kai kalo sima kai 3gexei kai i voda 3g ala oxi sima .WINDeden exei 3g akoma einai gia ta mpaza.Topa pou erxomun apo athina-kristalopigi telonio elenksa to sima ton 3 eterion kai pali i cosmote eixi tin kaliteri kalipsi 3g skedon se oli tin diadromikai kati alo edo stin patrida epidi eimai sto paramethorio i cosmote exei hsdpa topa me tin cosmote serfaro cosmote kai mono cosmote it is number one

Link to comment
Share on other sites

Είχατε φέτος την πρωτοχρονιά προβλήματα με το δίκτυο της WIND; Στην Καλαμάτα πάντως και στο σημείο της πόλης που βρισκόμουν εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα αν εξαιρέσεις μια φορά που χρειάστηκε να προσπαθήσω δύο φορές για να βγάλω μια κλήση.. Κατά τα αλλά όλα μια χαρά και μάλιστα σε 2G..
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κέντρο καλαμάτας με wind κανένα πρόβλημα. Πρέπει να έχει αυξηθεί η χωριτικότητα της Ουίντ από παλιά πάντως... Είδα πολλές διαφορές φέτος (προς το καλό).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Γαλατσι προς Περισσο που ημουν, 12.00 ηταν dead. (Και μου εκανε εντυπωση γιατι οταν καλουσα, με προωθουσε χωρις κανεναν δισταγμο στον τηλεφωνητη).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...