Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπα δεν επικοινώνησα. Την wind κάρτα την έχω σε ένα backup τηλέφωνο που το μεταχειρίζομαι 1-2 ώρες την ημέρα όταν δεν έχω το κανονικό μου μαζί. Για τη δουλειά που το θέλω δεν με επηρεάζει πολύ.
Link to comment
Share on other sites

wind 3g+ μετρησεις με την σημ network challenge με το 1gb που πηρα δωρεαν για να μετρησω το σημα της wind απο ενα καταστημα .

Περιοχη Τριτο λιμανακι Δασκαλειου κερατεας δειτε εδω

http://i66.tinypic.com/33y3vhy.jpg

και Περιοχη Κουβαρα Αττικης , μεσα σε σπιτι στην οδο Παπαδιαμαντη , με τα χιλια ζορια καταφερα να πιασω 2 γραμμες πολυ αθλιο σημα , μια με πετουσε στο σκετο χωρις παυλες μια με μια γραμμη και ξεκιναγα speedtest αλλα δεν γινοτανε και καταφερα να πιασω αυτες τις 2,

http://i68.tinypic.com/11qojzo.jpg

 

επισης μου εκανε εντυπωση που στην Ομονοια στον σταθμο του ησαπ το ιντερνετ εγραφε gprs κατι που εχω παρα πολυ καιρο να το δω με την vodafone που χρησιμοποιω ως κυριαρχο νουμερο , πολυ παλια γινοτανε αυτο , αλλα και η wind δεν εχει αλλαξει απο οτι φαινεται αυτες τις κεραιες.

Επισης στην περιοχη της Νικαιας στην ουνεσκο ενω ειχε σημα 3g 2-3 παυλες αν και χανοτανε δεν φορτωνε καμια σελιδα και το ειχα κλειδωσει στο μονο 3g, παντως απο 2g επιανε edge και οχι gprs οπως στην ομονοια στο ησαπ.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Στο Tapatalk δεν φαίνονται η φωτογραφίες

 

ανέβασε εδώ που το έχω τεστάρει και δεν υπάρχει πρόβλημα

 

 

http://tinypic.com

 

Στο https://postimage.io που ανεβάζετε φαίνεται να υπάρχει θέμα

 

offtopic

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Στο Tapatalk δεν φαίνονται η φωτογραφίες

 

ανέβασε εδώ που το έχω τεστάρει και δεν υπάρχει πρόβλημα

 

 

http://tinypic.com

 

Στο https://postimage.io που ανεβάζετε φαίνεται να υπάρχει θέμα

 

offtopic

 

ευχαριστω για την ενημερωση το διορθωσα και εβαλα το λινκ που εγραφε εδω IMG Code for Forums & Message Boards . Παντως παρατηρησα οτι στο postimage στις φωτογραφιες πριν που ανεβασα παταγες πανω στην φωτογραφια και σε πηγαινε στο site , και τωρα με το tinypic παταω πανω στην φωτογραφια και δεν μπαινει.

offtopic αλλα μαθαινω και δεν το γνωριζα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζουν 900αρι 3g? εστω στην επαρχια .

Με λιγοτερους σταθμους και κοστος, περισσοτερη καλυψη.

Αυτον με το μικροτερο φασμα (wind) θα τον εξυπηρετουσε καλυτερα.

 

Εχω απογοητευθει με την wind, σπαταλουν πορους στην διαφημιση και στο διαταυτα λιγα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζουν 900αρι 3g? εστω στην επαρχια .

Με λιγοτερους σταθμους και κοστος, περισσοτερη καλυψη.

Αυτον με το μικροτερο φασμα (wind) θα τον εξυπηρετουσε καλυτερα.

 

Εχω απογοητευθει με την wind, σπαταλουν πορους στην διαφημιση και στο διαταυτα λιγα πραγματα.

Πες τα,πραγματικα μονο για τα 1500 μενω εδω.Αμα μπορουσα να κανω κατι να παρω αλλου φοιτητικο θα το εκανα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζουν 900αρι 3g? εστω στην επαρχια .

Με λιγοτερους σταθμους και κοστος, περισσοτερη καλυψη.

Αυτον με το μικροτερο φασμα (wind) θα τον εξυπηρετουσε καλυτερα.

 

Εχω απογοητευθει με την wind, σπαταλουν πορους στην διαφημιση και στο διαταυτα λιγα πραγματα.

 

Έχει μόνο 10 MHz φάσμα από 900 η WIND και το δίνει όλο για 2G. Μόνο η Voda έχει 15 και τη δυνατότητα να δώσει λίγο 3G από αυτό.

 

Ουσιαστικά είναι αχρείαστο. Αν δεν έχεις δυνατό σήμα, θα πιάνεις μόνο 1-2 Mbps, όπως και με το παλιό 3G από 2100... :rolleyes: Δεν υπάρχει λόγος να επενδύσει σε αυτό η WIND και όχι σε 4G από 800.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόνο 10 MHz φάσμα από 900 η WIND και το δίνει όλο για 2G. Μόνο η Voda έχει 15 και τη δυνατότητα να δώσει λίγο 3G από αυτό.

 

Ουσιαστικά είναι αχρείαστο. Αν δεν έχεις δυνατό σήμα, θα πιάνεις μόνο 1-2 Mbps, όπως και με το παλιό 3G από 2100... :rolleyes: Δεν υπάρχει λόγος να επενδύσει σε αυτό η WIND και όχι σε 4G από 800.

Το 900 γιατί να δώσει μόνο 1-2;

Θα είναι ειδική ρύθμιση της Wind να δίνει 1-2;

Μήπως δεν έχει backbone ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζουν 900αρι 3g? εστω στην επαρχια .

Με λιγοτερους σταθμους και κοστος, περισσοτερη καλυψη.

Αυτον με το μικροτερο φασμα (wind) θα τον εξυπηρετουσε καλυτερα.

 

Εχω απογοητευθει με την wind, σπαταλουν πορους στην διαφημιση και στο διαταυτα λιγα πραγματα.

 

Γιατί προφανώς δεν αποδίδει σαν επένδυση. Δεν υπάρχει λόγος. Όπου αναβαθμίζει βάζει 800lte κ 900gsm στην ίδια εμβέλεια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το 900 γιατί να δώσει μόνο 1-2;

Θα είναι ειδική ρύθμιση της Wind να δίνει 1-2;

Μήπως δεν έχει backbone ?

 

Υποθετικά μιλάμε... Με μέτριο σήμα από 900αρι 3G, μπορεί να πιάνει μόνο 1-2 Mbps (σε σχέση με όσα είδα αλλού :rolleyes:), ενώ το 800αρι 4G με μέτριο σήμα, θα μπορούσε να έχει 10πλασια ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε βρε παιδια ,απο που και ως που μονο 1-2mbps με 900αρι 3g?

 

Στην αλλη που ηδη το χρησιμοποιει ουδεποτε εχω δει κατω απο 4mbps down σε δυσκολα σημεια στην επαρχια και αρκετα μακρια μαλιστα απο τον σταθμο.

Σε κοντινα, μεχρι και 18-19 εχω δει με hyper και ανεκτο ping γυρω στα 27-28.

 

Δεν ξερω αν της wind δεν της βγαινει, παντως η κοκκινη στην ανατολικη πελοποννησο εδω και 2ετη περιπου εχει εκτενεστερη 3g καλυψη απ' ολες, και εχω βασιμες υποψιες οτι και πολυ φθηνοτερα της βγηκε το 3g δικτυο.

 

Μην αναφερθουμε μαλιστα σε εσωτερικους χωρους οπου πραγματικα τρυπαει τσιμεντο το 900αρι.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε βρε παιδια ,απο που και ως που μονο 1-2mbps με 900αρι 3g?

 

Στην αλλη που ηδη το χρησιμοποιει ουδεποτε εχω δει κατω απο 4mbps down σε δυσκολα σημεια στην επαρχια και αρκετα μακρια μαλιστα απο τον σταθμο.

Σε κοντινα, μεχρι και 18-19 εχω δει με hyper και ανεκτο ping γυρω στα 27-28.

 

Δεν ξερω αν της wind δεν της βγαινει, παντως η κοκκινη στην ανατολικη πελοποννησο εδω και 2ετη περιπου εχει εκτενεστερη 3g καλυψη απ' ολες, και εχω βασιμες υποψιες οτι και πολυ φθηνοτερα της βγηκε το 3g δικτυο.

 

Μην αναφερθουμε μαλιστα σε εσωτερικους χωρους οπου πραγματικα τρυπαει τσιμεντο το 900αρι.

 

Εγώ στη Λακωνία τα μισά βλέπω, με μαξ τα 10, αλλά τέλος πάντων, είμαστε Offtopic. Δεν είναι άσχημη η κάλυψη από 900αρι 3G, αλλά η WIND εκτός του ότι άργησε να φτιάξει το δίκτυο, δεν έχει αρκετό φάσμα από 900, για να δώσει και 3G. Καλύτερα με 800αρι 4G, όπως είπα και πριν.

 

Για μένα ακόμα καλύτερα θα ήταν η WIND να δώσει όλο το φάσμα που έχει στα 1800 (15 MHz) μόνο για 4G και να μείνει μόνο το 900αρι για 2G. Θα πυκνώσει αρκετά το 4G πιστεύω έτσι, με τους υπάρχοντες σταθμούς στα 1800, αν τους αναβαθμίσει όλους. Φυσικά οι τεχνικοί της εταιρείας γνωρίζουν καλύτερα, αλλά πολύ καθυστερούν...

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη Λακωνία τα μισά βλέπω, με μαξ τα 10, αλλά τέλος πάντων, είμαστε Offtopic. Δεν είναι άσχημη η κάλυψη από 900αρι 3G, αλλά η WIND εκτός του ότι άργησε να φτιάξει το δίκτυο, δεν έχει αρκετό φάσμα από 900, για να δώσει και 3G. Καλύτερα με 800αρι 4G, όπως είπα και πριν.

 

Για μένα ακόμα καλύτερα θα ήταν η WIND να δώσει όλο το φάσμα που έχει στα 1800 (15 MHz) μόνο για 4G και να μείνει μόνο το 900αρι για 2G. Θα πυκνώσει αρκετά το 4G πιστεύω έτσι, με τους υπάρχοντες σταθμούς στα 1800, αν τους αναβαθμίσει όλους. Φυσικά οι τεχνικοί της εταιρείας γνωρίζουν καλύτερα, αλλά πολύ καθυστερούν...

Αμα αφησει μονο 900 καηκαμε για το 2G.Καλυτερα ας αφησει 5mhz απο 1800 γιατι στη 2η γενια κατα 95% γινονται κλησεις/sms και χρειαζεται χωρητικοτητα.Αμα εδινε 10mhz στα 1800 και περισσοτερο backbone θα σωθουμε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε βρε παιδια ,απο που και ως που μονο 1-2mbps με 900αρι 3g?

 

Στην αλλη που ηδη το χρησιμοποιει ουδεποτε εχω δει κατω απο 4mbps down σε δυσκολα σημεια στην επαρχια και αρκετα μακρια μαλιστα απο τον σταθμο.

Σε κοντινα, μεχρι και 18-19 εχω δει με hyper και ανεκτο ping γυρω στα 27-28.

 

Δεν ξερω αν της wind δεν της βγαινει, παντως η κοκκινη στην ανατολικη πελοποννησο εδω και 2ετη περιπου εχει εκτενεστερη 3g καλυψη απ' ολες, και εχω βασιμες υποψιες οτι και πολυ φθηνοτερα της βγηκε το 3g δικτυο.

 

Μην αναφερθουμε μαλιστα σε εσωτερικους χωρους οπου πραγματικα τρυπαει τσιμεντο το 900αρι.

 

H WIND στις περιοχές που αναφέρεις έχει LTE@800. Πεταμένα τα χρήματα για 3η γενιά. Καλύτερα να πάρει φάσμα από το 900 και να το δώσει σε LTE, με CAT 12 κάνεις και aggregation @ Band 8 LTE. Το GSM 900 είναι πολύ καλύτερο για κλήσεις φωνής και συμπεριφέρεται καλύτερα σε υψηλή κίνηση. Δεν είναι ότι δε της βγαίνει, απλά δεν αξίζει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη Λακωνία τα μισά βλέπω, με μαξ τα 10, αλλά τέλος πάντων, είμαστε Offtopic. Δεν είναι άσχημη η κάλυψη από 900αρι 3G, αλλά η WIND εκτός του ότι άργησε να φτιάξει το δίκτυο, δεν έχει αρκετό φάσμα από 900, για να δώσει και 3G. Καλύτερα με 800αρι 4G, όπως είπα και πριν.

 

Για μένα ακόμα καλύτερα θα ήταν η WIND να δώσει όλο το φάσμα που έχει στα 1800 (15 MHz) μόνο για 4G και να μείνει μόνο το 900αρι για 2G. Θα πυκνώσει αρκετά το 4G πιστεύω έτσι, με τους υπάρχοντες σταθμούς στα 1800, αν τους αναβαθμίσει όλους. Φυσικά οι τεχνικοί της εταιρείας γνωρίζουν καλύτερα, αλλά πολύ καθυστερούν...

Αυτό θα ήταν τέλειο.

Μετά θα έφευγαν οι μισοί συνδρομητές της που δεν θα μπορούσαν να κάνουν κλήση και θα ήταν όλοι Happy.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω,

μετα Χριστον Προφητης ευκολα γινεται καποιος.

 

Α) το 900αρι 3g καποιοι το ξεκινησαν προ τουλαχιστον 3ετιας,

οταν το 800lte καποιοι αλλοι τοτε το ειχαν μονο στα (ενδεχομενα) πλανα τους και στα εργαστηρια τους (αν εχουν).

 

Σαν να νοιαστηκαν περισσοτερο και ποιο εγκαιρα καποιοι αλλοι για τους πελατες τους μου φαινεται εμενα..

 

Β) προς εκπληξη μου διεπιστωσα στο τριημερο της καθαρας δευτερας οτι πλεον αυτοι με το 900αρι 3g ηδη προ τριετιας, οτι πλεον εβαλαν και αυτοι πολλες 800αρες στην ανατολικη πελοποννησο( αργολιδα,αρκαδια, βορειοανατολικη λακωνια) με τυφλη καλυψη-ραδιοφωνου και μαλιστα σε καποιες κωμοπολεις μπηκαν και λιγες 1800αρες, σε αντιθεση με καποιους αλλους.

 

Γ) αν ειναι παρωχημενη/αχρηστη πλεον τεχνολογια το 3g οπως προσπαθουν καποιοι να μας πεισουν γιατι τοτε αναβαθμιζει και δινει χρηματα για το 3g(2100) δικτυο της η wind?

 

Δ) αφου η wind εβαλε σκοπο να γεμισει πρωτα ολη τη χωρα 800αρι τι το θελει το αναβαθμισμρνο 3g? Ας κρατησει το παλιο 3g μονο για ομιλια και ας δωσει τα χρηματα στο 4g και το αντιστοιχο φασμα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Γ) αν ειναι παρωχημενη/αχρηστη πλεον τεχνολογια το 3g οπως προσπαθουν καποιοι να μας πεισουν γιατι τοτε αναβαθμιζει και δινει χρηματα για το 3g(2100) δικτυο της η wind?

 

Δ) αφου η wind εβαλε σκοπο να γεμισει πρωτα ολη τη χωρα 800αρι τι το θελει το αναβαθμισμρνο 3g? Ας κρατησει το παλιο 3g μονο για ομιλια.

 

Το 3G δεν έχει παλιώσει ακόμα, ούτε έχουν όλοι συσκευές 4G. Απλά αξιοποίησε μερικούς σταθμούς της Vodafone (και το αντίθετο), για να κλείσει τις τρύπες που υπήρχαν στο θέμα του ίντερνετ.

 

Όταν από του χρόνου θα δίνει VoLTE, το 900αρι 3G θα είναι αχρείαστο και φαντάζομαι ότι οι σταθμοί με 800αρες θα γίνουν περισσότεροι. Δε θα κάνει επένδυση η WIND στο 900αρι 3G, που θα της χρειαστεί μόνο για 1-2 χρόνια...

 

Υ.Γ. Θυμήθηκα κάτι... Τι να το κάνεις το 3G, όταν σε κάποια σημεία, όπως σε ΑΥΤΟ με τόσο κόσμο, δεν έχει καν σήμα;; :lol: Όλοι οι λουομενοι με WIND γκρινιάζουν και ρωτάνε το προσωπικό στην ταβέρνα τι εταιρεία έχουν (πράσινη). Ο μόνος τρόπος για να πιάσεις σήμα εκεί, είναι να κλειδώσεις τη συσκευή σε 2G. Τότε ως δια μαγείας η WIND έχει 2 σκάλες EDGE! Αλλά μόνο εγώ βρήκα το κόλπο... :whistle: Ακόμα και κάποιοι με iPhone έλεγαν "Η WIND είναι η καλύτερη απ' όλες, αλλά εδώ δεν έχει σήμα"! :lol: Η "κόκκινη" είχε 2 σκάλες 3G από 900, αλλά δεν έμπαινε καν στο ίντερνετ! Οπότε τι να το κάνεις; Δώρο άδωρο... :rolleyes: Πρέπει η Victus να ενεργήσει εκεί. Μιλάμε για αναβαθμισμενη περιοχή. Έχουν κεραία και οι δύο μέσα στο Γυθείο, αλλά σε εκείνο το σημείο δεν πιάνει, γιατί έχει βράχια. Το είχα δηλώσει στη WIND, αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό το Καλοκαίρι θα έχει αλλάξει κάτι... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το 3G δεν έχει παλιώσει ακόμα, ούτε έχουν όλοι συσκευές 4G. Απλά αξιοποίησε μερικούς σταθμούς της Vodafone (και το αντίθετο), για να κλείσει τις τρύπες που υπήρχαν στο θέμα του ίντερνετ.

 

Όταν από του χρόνου θα δίνει VoLTE, το 900αρι 3G θα είναι αχρείαστο και φαντάζομαι ότι οι σταθμοί με 800αρες θα γίνουν περισσότεροι. Δε θα κάνει επένδυση η WIND στο 900αρι 3G, που θα της χρειαστεί μόνο για 1-2 χρόνια...

 

Υ.Γ. Θυμήθηκα κάτι... Τι να το κάνεις το 3G, όταν σε κάποια σημεία, όπως σε ΑΥΤΟ με τόσο κόσμο, δεν έχει καν σήμα;; :lol: Όλοι οι λουομενοι με WIND γκρινιάζουν και ρωτάνε το προσωπικό στην ταβέρνα τι εταιρεία έχουν (πράσινη). Ο μόνος τρόπος για να πιάσεις σήμα εκεί, είναι να κλειδώσεις τη συσκευή σε 2G. Τότε ως δια μαγείας η WIND έχει 2 σκάλες EDGE! Αλλά μόνο εγώ βρήκα το κόλπο... :whistle: Ακόμα και κάποιοι με iPhone έλεγαν "Η WIND είναι η καλύτερη απ' όλες, αλλά εδώ δεν έχει σήμα"! :lol: Η "κόκκινη" είχε 2 σκάλες 3G από 900, αλλά δεν έμπαινε καν στο ίντερνετ! Οπότε τι να το κάνεις; Δώρο άδωρο... :rolleyes: Πρέπει η Victus να ενεργήσει εκεί. Μιλάμε για αναβαθμισμενη περιοχή. Έχουν κεραία και οι δύο μέσα στο Γυθείο, αλλά σε εκείνο το σημείο δεν πιάνει, γιατί έχει βράχια. Το είχα δηλώσει στη WIND, αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό το Καλοκαίρι θα έχει αλλάξει κάτι... :rolleyes:

 

Ξαναπιεσε τους μπας και τη δηλωσουν ως βλαβη.Εγω με την Καρολου ντηλ στην Θεσσαλονικη που τους εκανα παραπονα γιατι δεν πιανε και ειναι καρακεντρο το σημειο(η αριστοτελους και η μητροπολη ειναι διπλα) και εβαλαν 4G στα 2600/B7.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Προβλεπω να αργουν πολυ ακομα εμπορικα (τουλαχιστον 1ακομα ετος -ισως πριν το επομενο καλοκαιρι '18) και το volte και το 4g+.

Διαφημιστικα τρικ (οπως ολες) ισως γινουν και νωριτερα.

 

προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι πρωτα θα βαψει ολο το χαρτη μπλε, και μετα ολα τα υπολοιπα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω,

μετα Χριστον Προφητης ευκολα γινεται καποιος.

 

Α) το 900αρι 3g καποιοι το ξεκινησαν προ τουλαχιστον 3ετιας,

οταν το 800lte καποιοι αλλοι τοτε το ειχαν μονο στα (ενδεχομενα) πλανα τους και στα εργαστηρια τους (αν εχουν).

 

Σαν να νοιαστηκαν περισσοτερο και ποιο εγκαιρα καποιοι αλλοι για τους πελατες τους μου φαινεται εμενα..

 

Β) προς εκπληξη μου διεπιστωσα στο τριημερο της καθαρας δευτερας οτι πλεον αυτοι με το 900αρι 3g ηδη προ τριετιας, οτι πλεον εβαλαν και αυτοι πολλες 800αρες στην ανατολικη πελοποννησο( αργολιδα,αρκαδια, βορειοανατολικη λακωνια) με τυφλη καλυψη-ραδιοφωνου και μαλιστα σε καποιες κωμοπολεις μπηκαν και λιγες 1800αρες, σε αντιθεση με καποιους αλλους.

 

Γ) αν ειναι παρωχημενη/αχρηστη πλεον τεχνολογια το 3g οπως προσπαθουν καποιοι να μας πεισουν γιατι τοτε αναβαθμιζει και δινει χρηματα για το 3g(2100) δικτυο της η wind?

 

Δ) αφου η wind εβαλε σκοπο να γεμισει πρωτα ολη τη χωρα 800αρι τι το θελει το αναβαθμισμρνο 3g? Ας κρατησει το παλιο 3g μονο για ομιλια και ας δωσει τα χρηματα στο 4g και το αντιστοιχο φασμα.

Δεν έχουν βάση αυτά που λες Στέφανε. Η αναβάθμιση του δικτύου 3ης γενιάς συμπίπτει με το δίκτυο 4ης και το 3ης έχει μηδενικό κόστος ανάπτυξης εφόσον είναι Shared. Με το βασιλικό ποτιζεται και η γλάστρα. Σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες παίρνουν φάσμα από 2100 και το δίνουν σε 4η γενιά. Αυτό είναι φυσικό εφόσον η χρήση του δικτύου 3ης γενιάς έχει πέσει κατακόρυφα (φαίνεται και από τις τις ταχύτητες που έχουν αυξηθεί). Το 900αρι 3ης γενιάς θεωρώ ότι δεν έχει βάση για επένδυση τώρα που όλα τα δίκτυα μετακινούνται οριστικά σε 4η γενιά. Προφανώς θα ήταν μια καλή επένδυση πριν 6 χρόνια αλλά όχι τώρα σε καμία περίπτωση. Δε ξέρω για ποιο λόγο έχεις κολλήσει σε μια φλοπ τεχνολογία όπως η 3η γενιά. Αν πέσει κίνηση θα αρχίσεις να γελάς με τις επιδόσεις της.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επιπλέον αναφέρεσαι σε κάλυψη ραδιόφωνο από Wind k band 20 και σε καμία περίπτωση δεν ισχύει. Η ένταση είμαι σε 10dB χαμηλότερη από την κανονική. Για να σταματήσετε το παραμύθι.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τυφλη καλυψη-μη στοχευμενη, οπως του ραδιοφωνου.

 

Οποτε καποιοι μαλλον ειναι οι βλακες της υποθεσης που δεν ειχαν τι να κανουν τα πολλα τους χρηματα και λενε κατσε να στησουμε 900αρι 3g. Ισως να εχεις δικιο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Τυφλη καλυψη-μη στοχευμενη, οπως του ραδιοφωνου.

 

Οποτε καποιοι μαλλον ειναι οι βλακες της υποθεσης που δεν ειχαν τι να κανουν τα πολλα τους χρηματα και λενε κατσε να στησουμε 900αρι 3g. Ισως να εχεις δικιο.

Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο. Πολύ μαζεμένη είμαι η κάλυψη σε σχέση με αυτό που θα μπορούσε να είναι. Σε ξέρω τι deal έχουν κάνει, μπορεί το UMTS 900 να βγαίνει και τζάμπα. Εγώ πάντως το βρήκα προβληματικό στο Πηλιο με πολλές εναλλαγές σε 2100 και battery draining.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο. Πολύ μαζεμένη είμαι η κάλυψη σε σχέση με αυτό που θα μπορούσε να είναι. Σε ξέρω τι deal έχουν κάνει, μπορεί το UMTS 900 να βγαίνει και τζάμπα. Εγώ πάντως το βρήκα προβληματικό στο Πηλιο με πολλές εναλλαγές σε 2100 και battery draining.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

 

Ανατολικη πελοποννησο παντως και εκτος μεγαλων πολεων εχει πλεον μονο 900αρι, οποτε δεν υπαρχουν εναλλαγες. Κλειδωνα το κινητο μονο σε 2100 και δεν εβρισκε τιποτα...

 

Ισως τελικα μελλοντικα προοριζουν καποιο 2100 και για LTE.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ανατολικη πελοποννησο παντως και εκτος μεγαλων πολεων εχει πλεον μονο 900αρι, οποτε δεν υπαρχουν εναλλαγες. Κλειδωνα το κινητο μονο σε 2100 και δεν εβρισκε τιποτα...

 

Ισως τελικα μελλοντικα προοριζουν καποιο 2100 και για LTE.

 

2020 είναι το πλάνο για κατάργηση τρίτης γενιάς σε Ολλανδία και Vodafone. Συνήθως το group ακολουθεί κοινή πολιτική. Επομένως έχουμε κάποια ημερομηνία να κοιτάμε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2020 είναι το πλάνο για κατάργηση τρίτης γενιάς σε Ολλανδία και Vodafone. Συνήθως το group ακολουθεί κοινή πολιτική. Επομένως έχουμε κάποια ημερομηνία να κοιτάμε.

 

Εστω και ετσι, με ολες τις 4g μεν αλλα non volte enabled συσκευες και τους συνδρομητες αυτων των συσκευων ,τι θα γινει; Η πλειονοτητα δηλαδη.

 

Η θα μοιραζουν τσαμπα συσκευες η' θα μειωθουν δραματικα οι τιμες στις συσκευες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2020 είναι το πλάνο για κατάργηση τρίτης γενιάς σε Ολλανδία και Vodafone. Συνήθως το group ακολουθεί κοινή πολιτική. Επομένως έχουμε κάποια ημερομηνία να κοιτάμε.

 

Οχι, στις μπαντες υπαρχουν σημαντικες αποκλισεις ανα χωρα στο γκρουπ, βλεπε εδω με το 1800αρι.

Ολλανδια, γερμανια 90% 800αρι εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...