Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Αγκίστρι, 1,5 ώρα από Αθήνα δεν έπιανε πουθενά 3G.

Να χαίρονται το δίκτυο

 

H wind θα αργησει να καλυψει ολη την Ελλαδα,εμαθα για ολοκληρωση της καλυψης εν ετος 2016.....στη vodafone καποιες μικρολεπτομερειες εχουν μεινει...

Link to comment
Share on other sites

H wind θα αργησει να καλυψει ολη την Ελλαδα,εμαθα για ολοκληρωση της καλυψης εν ετος 2016.....στη vodafone καποιες μικρολεπτομερειες εχουν μεινει...

 

Όχι Picard, δεν είναι έτσι που τα λες...! Το 3G δίκτυο δεν ολοκληρώνεται όταν όλοι οι υπάρχοντες Σ.Β. μετατραπούν από 2G σε 2G/3G. Ολοκληρώνεται όταν το δίκτυο αποκτήσει σταθερότητα στην κίνηση του δικτύου με προσθήκη ΝΕΩΝ Σ.Β. μόνο 3ης γενιάς και ρύθμιση των υπαρχόντων ώστε να εξυπηρετείται σωστά η κίνηση στην περιοχή...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα το Σ/κ απο Ραφήνα για Τήνο με επιστροφή.Τα προβλήματα της WIND πολλά. Πολλά σημεία με κενά η αυστηρά οριακό σήμα. Νομίζω οτι ήταν χειρότερο απο άλλες φορέςΝα σημειωθεί οτι στο στενο Ανδρου Καρυστου και τα 3 τουρκικά δίκτυα έβγαζαν σήμα.Με τόσα νησια στο Αιγαίο και οι τουρκοι καταντούν καλύτεροι.ΚΡΙΜΑ.
Link to comment
Share on other sites

Όχι Picard, δεν είναι έτσι που τα λες...! Το 3G δίκτυο δεν ολοκληρώνεται όταν όλοι οι υπάρχοντες Σ.Β. μετατραπούν από 2G σε 2G/3G. Ολοκληρώνεται όταν το δίκτυο αποκτήσει σταθερότητα στην κίνηση του δικτύου με προσθήκη ΝΕΩΝ Σ.Β. μόνο 3ης γενιάς και ρύθμιση των υπαρχόντων ώστε να εξυπηρετείται σωστά η κίνηση στην περιοχή...

 

Εγω δεν ειπα το αντιθετο αλλα εμαθα οτι το πλανο της εταιριας φτανει μεχρι το 2016,η vodafone ηδη εχει μια διαφορα την οποια δυσκολα η wind θα την καλυψει σε συντομο χρονικο διαστημα....αυτη τη στιγμη αλλαζει εξοπλισμο σε υπαρχοντες σταθμους,κεραιες νεες δε βλεπω να μπαινουν κι αν μπουν θα ειναι κατι λιγες....περσυ που μπηκε σταθμος εχω -60dbm στο 2G αλλα δεν προσθεσανε 3G,δεν ηταν μεσα στο προγραμμα....στα χωρια τιποτα απο 3G....εκτος απο καποιες μικρες εξαιρεσεις στα συνορα με σκοπια...

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Στο Μόδι το 2005 είχα τέρμα σήμα. Δε το λέω για δημιουργία εντυπώσεων αλλά δε ξέρω για ποιο λόγο έχεις τόσο χαμηλό σήμα σήμερα.

Στο Ακρωτήρι δεν πήγα να πω την αλήθεια αλλά προς Φαλάσαρνα έσκιζε η TIM το 2005, το ίδιο και στο εσωτερικό της Κρήτης σε κάτι χωριουδάκια όπου η Vodafone ήταν παντελώς απούσα.

Για Νότια Κρήτη επίσης ήταν φοβερή... Δε ξέρω τι μπορεί να έχει γίνει στο δίκτυό τους αλλά σίγουρα δε μιλάμε για φοβερές αλλαγές.

Εκείνη την περίοδο χρησιμοποιούσα και τις 3 εταιρείες και μπορούσα να συγκρίνω. Η Vodafone μου είχε φανεί χάλια - κάτι που σήμερα μπορεί να μην ισχύει γιατί έχουν περάσει 7 ολόκληρα χρόνια - και η Cosmote φοβερό πρόβλημα στη Νότια Κρήτη, και στο Ν.Χανίων και Ρεθύμνου.

 

Μιχάλη, δεν είναι πλέον έτσι τα πράγματα. Φέτος έκανα πολλές διαδρομές στον νομό Χανίων και αυτήν που θα βρισκόταν πρώτα εκτός δικτύου ήταν η Wind. Δεν ξέρω τι φταίει, πάντως έτσι ήταν. Οι άλλες 2 ήταν σχεδόν παντού παρούσες, με ισχυρότατο σήμα, και μάλιστα η VF σε ορισμένες δύσκολες περιοχές υπερίσχυε της Cosmote (900 MHz) . Για GSM κάλυψη αναφέρομαι. Για UMTS προφανώς και δεν χρειάζεται να αναφερθεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, δεν είναι πλέον έτσι τα πράγματα. Φέτος έκανα πολλές διαδρομές στον νομό Χανίων και αυτήν που θα βρισκόταν πρώτα εκτός δικτύου ήταν η Wind. Δεν ξέρω τι φταίει, πάντως έτσι ήταν. Οι άλλες 2 ήταν σχεδόν παντού παρούσες, με ισχυρότατο σήμα, και μάλιστα η VF σε ορισμένες δύσκολες περιοχές υπερίσχυε της Cosmote (900 MHz) . Για GSM κάλυψη αναφέρομαι. Για UMTS προφανώς και δεν χρειάζεται να αναφερθεί κάτι.

 

Κρήτη δεν είναι μόνο τα τουριστικά μέρη. Το feedback που παίρνω από φίλους μου στην Κρήτη δεν είναι ό,τι καλύτερο για Vodafone (δεν αναφέρομαι προφανώς σε τουριστικά μέρη) ενώ η Cosmote έχει πολύ κακή φήμη σε θέματα αστάθειας δικτύου. Ο πατέρας ενός φίλου μου που είναι καπνοπαραγωγός στην Κρήτη μου είχε πει ότι από εποχής Telestet υπήρχε μεγάλη διαφορά στην Κρήτη υπέρ της WIND.

 

Η κάλυψη της Wind στον Αλμυρό που σου φαίνεται πλέον; Νομίζω ότι έχει φέρει η WIND σε ιδιαίτερα μειονεκτική θέση πλέον τις άλλες δύο στο Ν.Μαγνησίας... Δεν παίζεται! Αν δεν είχε πρόβλημα αδειοδότησης στο Προμύρι Μαγνησίας θα είχε ολοκληρωθεί η κάλυψη στο Πήλιο...

Ν.Αγχίαλο είχαν λάθος κλίση οι κεραιούλες έμαθα (λογικά έχει διορθωθεί).

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έξω από το άμμος & ήλιος περίπου σκεφτόμουν την συζήτηση αυτή περί 3g wind και χανιων ...ενώ προσπαθούσα να μιλήσω με 3g

Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να σας πω το αποτέλεσμα...

Όσο για την telestet εποχή δεν λέει κάτι αυτό γιατί είναι πριν πολλά χρόνια όταν ξεκίναγαν όλες και πολύ απλά έτυχε και είχε βάλει καμια κεραία παραπάνω στα χανια η stet όταν οι άλλες είχαν βάλει κάπου αλλού..

Στα σημεία που υπερίσχυε η stet τότε ... οι άλλες συνήθως παίζουν με 3g τώρα

ενώ οι telestet απλά έγινε wind και δεν υπάρχει 3g εκτός από ΚΕΝΤΡΙΚΑ σημεία και απο σημεία λόττο.

Link to comment
Share on other sites

Κρήτη δεν είναι μόνο τα τουριστικά μέρη. Το feedback που παίρνω από φίλους μου στην Κρήτη δεν είναι ό,τι καλύτερο για Vodafone (δεν αναφέρομαι προφανώς σε τουριστικά μέρη) ενώ η Cosmote έχει πολύ κακή φήμη σε θέματα αστάθειας δικτύου. Ο πατέρας ενός φίλου μου που είναι καπνοπαραγωγός στην Κρήτη μου είχε πει ότι από εποχής Telestet υπήρχε μεγάλη διαφορά στην Κρήτη υπέρ της WIND.

 

Η κάλυψη της Wind στον Αλμυρό που σου φαίνεται πλέον; Νομίζω ότι έχει φέρει η WIND σε ιδιαίτερα μειονεκτική θέση πλέον τις άλλες δύο στο Ν.Μαγνησίας... Δεν παίζεται! Αν δεν είχε πρόβλημα αδειοδότησης στο Προμύρι Μαγνησίας θα είχε ολοκληρωθεί η κάλυψη στο Πήλιο...

Ν.Αγχίαλο είχαν λάθος κλίση οι κεραιούλες έμαθα (λογικά έχει διορθωθεί).

 

Αναφέρομαι για το "εσωτερικό" του νομού Χανίων, όπου οι άλλες 2 έχουν τρομερή κάλυψη και απλά η Wind είναι η 1η που θα χάσει το σήμα της. Μιλάω για GSM, γιατί για UMTS όλοι ξέρουμε τι γίνεται. Δεν είπα πως υπάρχουν τρελές διαφορές, αλλά το γεγονός πως η Wind ήταν καλύτερη παλιότερα δεν σημαίνει πως εξακολουθεί να είναι. Πραγματικά οι άλλες 2 έχουν ξεφύγει.

 

Για την κάλυψη στην Μαγνησία (π.χ. στον Αλμυρό) δεν έχω να πω κάτι διαφορετικό. Όπως ήταν, είναι! :pΚαλύτερες είναι οι άλλες σε UMTS κάλυψη. Και οι ταχύτητές τους κανονικές. Για να το θέσω και αλλιώς, δεν έχω δει την Wind να υπερισχύει.

Link to comment
Share on other sites

kotsianis, μου φαίνεται δε χρησιμοποιείς WIND... Σοβαρά αν σου φαίνεται η κάλυψη η ίδια στο Αλμυρό τότε ή έχει πάθει κάτι το κινητό σου ή δε τη χρησιμοποιείς :p Δε γίνεται αυτό που λες. Για Ν.Αγχίαλο θα ξέρω αύριο αν έχει αλλάξει κάτι - λογικά έχει αλλάξει.

 

Εσωτερικό Κρήτης δεν είναι μόνο εσωτερικό Ν.Χανίων αλλά και εσωτερικό Ν. Ρεθύμνου/Ηρακλείου, Λασιθίου. Το ότι δεν υπάρχουν τρελές διαφορές στις ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΕΣ περιοχές δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διαφορές στα χωριά της Κρήτης. Μπορώ να αναφέρω άπειρα παραδείγματα από το 2005 που η Telestet είχε σήμα και οι άλλες δεν είχαν ενώ ακόμα και σήμερα οι άλλες έχουν πρόβλημα. Έχω αρκετούς φίλους και γνωστούς από Κρήτη και ενημερώνομαι. Εδώ η Vodafone δεν έχει καλό σήμα στο ΤΕΙ Χανίων και σε περιοχές μέσα στα Χανιά :p Προφανώς δεν αναφέρομαι σε Κουμ Καπί και σε τουριστικά σημεία της Πόλης. Ακόμα και στην Πολυτεχνική Σχολή εκτός πόλης έχει σοβαρότατα προβλήματα ακόμα και σε 2η γενιά.

 

Τώρα για την 3η γενιά είναι όντως μια πονεμένη ιστορία που έχοντας δώσει καρπούς αφήνοντας πίσω τις άλλες δύο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη...θα συνεχίσει στην υπόλοιπη Ελλάδα. Τόσο απλά. Εκτός αν βάλει λουκέτο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα για τα χωριά και για τις ορεινές διαδρομές αναφέρομαι και γω βρε Μιχάλη. Είναι πιο δυνατές οι άλλες 2. Δεν υπάρχουν οι τρελές διαφορές, αλλά δυστυχώς υπάρχουν ελάχιστες και είναι κατά της Wind. Το τι έκανε το 2005 δεν έχει καμία σχέση με το πώς είναι τώρα. Δεν είπαμε ότι είναι άχρηστη, αλλά καλύτερη δεν είναι σίγουρα, αναφορικά με την Κρήτη (πλην νομού Λασιθίου που δεν έχω επισκεφθεί και δεν εκφέρω γνώμη). Στο Πολυτεχνείο πάντως, στα Κουνουπιδιανά, μιας και το ανέφερες, από VF υπάρχει και 3η γενιά, εκτος από καλό GSM.

 

Τώρα, ορισμένα σημεία που θυμάμαι η Wind να χαροπαλεύει, είναι σε αρκετά μεγάλο κομμάτι της Εθνικής οδού Ηρακλείου-Ρεθύμνου (εκεί χαροπάλευε και η Cosmote) , ενώ VF ήταν φουλ (με σταθμό βάσης φυσικά, που οι άλλες 2 δεν είχαν - απαράδεκτο για Εθνική οδό). Επίσης, σε κάποιο κομμάτι της διαδρομής προς Φαλάσαρνα, ήταν απουσα, ενώ οι άλλες 2 είχαν και UMTS εκτός από GSM κάλυψη (στο σημείο που λέω, πρέπει να έχει ιστό, αλλά νομίζω είναι σχετικά κοντός ή απλά δεν καλύπτει εκεί - δεν μπορεσα να δω λεπτομερώς). Άλλο κομμάτι ήταν στο φαράγγι του Θερίσσου, όπου ναι μεν δεν έπιανε καμία απ'τις 3, αλλά οι VF/Cosmote είχαν σήμα για περισσότερη ώρα στην διαδρομή, μέχρι αυτό να χαθεί τελείως (αξιοποίησιμο σήμα, μιας και μιλησα - τουλάχιστον με VF).

Περνώντας Θέρισσο και πηγαίνοντας προς Ζούρβα(πάλι για νομό Χανίων, μιας και μιλάμε γι'αυτόν) σε κάποια ελάχιστα σημεία ήταν εξαιρετικά ασθενής έως εκτός δικτύου, ενώ οι άλλες ήταν πιο δυνατες (κατεβαίνοντας από Ζούρβα μάλιστα, προς Χανιά, η VF ήταν και η μόνη με UMTS, ενώ η Cosmote μόνο GSM). Επίσης, σε ελάχιστα πάλι σημεία της διαδρομής προς Ελαφονήσι, σε χωριά πάνω στα βουνά, ήταν εκτος δικτύου η Wind ή με 1 γραμμούλα σήμα που τρεμόσβηνε, ενώ οι άλλες 2 είχαν έστω λίγο καλύτερο σήμα για να βγει απροβλημάτιστα κλήση.

 

Για νομό Μαγνησίας που λες, πάλι δεν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με VF ώστε να πω πως η Wind είναι καλύτερη. Με Cosmote συμφωνώ πως τα πράγματα δεν είναι καλά π.χ. στο Πήλιο, εκτός τουριστικών διαδρομών δηλαδή. Ένα από τα ελάχιστα σημεία πάντως που έχω εντοπίσει στον Βόλο για παράδειγμα να είναι καλύτερη η Wind από VF είναι επί της Πολυμέρη, όπου εκεί η VF δεν έχει ίχνος 3G λόγω αποξήλωσης σταθμού. Αλλά στον υπόλοιπο νομό, σε ραδιοκάλυψη, δεν βλέπω πουθενά να υπερέχει η Wind έναντι των άλλων 2 (πλην ίσως του Πηλίου, όπου συμφωνούμε πως Wind/VF είναι καλύτερες από Cosmote).

 

Τέλος, όσον αφορά το HSPA+ δίκτυό της, μακάρι να το επεκτείνει με ταχύτατους ρυθμούς, ώστε να ωθήσει και τις αλλες 2 να κάνουν την απαραίτητη επεκταση σε αυτό και να μην περιοριστούν μόνο σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη, όπως και έκαναν μέχρι στιγμής. Δεν πρόκειται δηλαδή και οι άλλες 2 απλά να κάτσουν και να παρακολουθούν την Wind...

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα το Σ/κ απο Ραφήνα για Τήνο με επιστροφή.Τα προβλήματα της WIND πολλά. Πολλά σημεία με κενά η αυστηρά οριακό σήμα. Νομίζω οτι ήταν χειρότερο απο άλλες φορέςΝα σημειωθεί οτι στο στενο Ανδρου Καρυστου και τα 3 τουρκικά δίκτυα έβγαζαν σήμα.Με τόσα νησια στο Αιγαίο και οι τουρκοι καταντούν καλύτεροι.ΚΡΙΜΑ.

 

Δυστυχώς το πρόβλημα αυτό υπάρχει με τους Τούρκους οι οποίοι παίζουν όποια κεραία έχουν στα παράλια τους με x-range mode μόνο και μόνο για να εμφανίζονται με κάλυψη μέσα στο Αιγαίο - όπου μπορούν να βγουν με LOS - και να στέλνουν μηνύματα welcome to Turkey. Τέτοιοι είδους φαινόμενα εντοπίζονται κατά κόρον ακόμα και πάνω στα νησιά μας και έξω από τα 35km που είναι η normal εκπομπή μιας κεραίας. Τι κάνουμε εμείς? Πέρα από την COSMOTE που έχει ένα αρκετά πιο επιθετικό πλάνο στα σύνορα και η VODAFONE και η WIND παίζουν στις περισσότερες περιπτώσεις αμυντικά για λόγους αντιδράσεων. Κάτι που από την απέναντι μεριά πάντως δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα αυτό υπάρχει με τους Τούρκους οι οποίοι παίζουν όποια κεραία έχουν στα παράλια τους με x-range mode μόνο και μόνο για να εμφανίζονται με κάλυψη μέσα στο Αιγαίο - όπου μπορούν να βγουν με LOS - και να στέλνουν μηνύματα welcome to Turkey. Τέτοιοι είδους φαινόμενα εντοπίζονται κατά κόρον ακόμα και πάνω στα νησιά μας και έξω από τα 35km που είναι η normal εκπομπή μιας κεραίας. Τι κάνουμε εμείς? Πέρα από την COSMOTE που έχει ένα αρκετά πιο επιθετικό πλάνο στα σύνορα και η VODAFONE και η WIND παίζουν στις περισσότερες περιπτώσεις αμυντικά για λόγους αντιδράσεων. Κάτι που από την απέναντι μεριά πάντως δεν ισχύει.

 

Το ιδιο όμως αντιμετώπισα και εγώτον Μαϊο του 2012 οταν απο την Σάμο πηγα στο Κουσάντασι, μόνο η cosmote είχε σ'ημα και μίλαγες, χωρίς να κάνεις χρήση της περιαγωγής.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο όμως αντιμετώπισα και εγώτον Μαϊο του 2012 οταν απο την Σάμο πηγα στο Κουσάντασι, μόνο η cosmote είχε σ'ημα και μίλαγες, χωρίς να κάνεις χρήση της περιαγωγής.

 

Λογικό είναι όταν η Cosmote βάζει τις κεραίες...τέρμα!:p:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο όμως αντιμετώπισα και εγώτον Μαϊο του 2012 οταν απο την Σάμο πηγα στο Κουσάντασι, μόνο η cosmote είχε σ'ημα και μίλαγες, χωρίς να κάνεις χρήση της περιαγωγής.

 

Ναι αλλά αυτο που λες ειναι δίπλα ....

δεν είναι επιτυχία της cote

είναι αδυναμία των άλλων

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτο που λες ειναι δίπλα ....

δεν είναι επιτυχία της cote

είναι αδυναμία των άλλων

 

Η μαγκιά είναι να ρυθμίζεις το δίκτυό σου με ακρίβεια. Τα extended cells δείχνουν ερασιτεχνισμό και μόνο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η μαγκιά είναι να ρυθμίζεις το δίκτυό σου με ακρίβεια.
Καλά μη μιλάμε για ρύθμιση δικτύου με ακρίβεια στην περίπτωση της Wind. To ελέγχω εδώ και τέσσερις μέρες. Όπως σου είπα κι αλλού, όλη τη μέρα δίνει 0.1-0.2Mbps με 200ms και μετά τα μεσάνυχτα ανεβαίνει στα 2-4Mbps με 70ms. Κι αυτό ενώ έχω σήμα 5/5 και δίκτυο HSPA. Συγκριτικά οι άλλες δύο δίνουν σταθερά 2-4Mbps με 70ms. (μερικά από τα δεκάδες τεστ εδώ).

 

Χτες εσύ κι εγώ είχαμε την εντύπωση ότι η Wind εφαρμόζει κάποια πολιτική traffic shaping με μείωση της ταχύτητας στα 0.1-0.2Mbps κατά τη διάρκεια της ημέρας. Σήμερα απλά νομίζω ότι είναι κακή ρύθμιση δικτύου και διαμοιρασμού του bandwidth. Όχι μόνο επειδή μίλησα με τρεις διαφορετικούς ανθρώπους στο 1231 και όλοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει traffic shaping αλλά είναι προφανώς θέμα υπερφόρτωσης της κυψέλης/δικτύου αλλά κι επειδή δοκίμασα κι από 2 άλλες SIM της Wind με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Αν έκαναν traffic shaping στη γραμμή/SIM μου δεν μπορεί να κάνουν και στις άλλες δύο. Πάλι ποτέ δεν ξέρεις με τη Wind. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα αυτό υπάρχει με τους Τούρκους οι οποίοι παίζουν όποια κεραία έχουν στα παράλια τους με x-range mode μόνο και μόνο για να εμφανίζονται με κάλυψη μέσα στο Αιγαίο - όπου μπορούν να βγουν με LOS - και να στέλνουν μηνύματα welcome to Turkey.

 

Τι σημαινει LOS ?Αν μπορει ας το εξηγησει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει LOS ?Αν μπορει ας το εξηγησει καποιος

Line Of Sight

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη μιλάμε για ρύθμιση δικτύου με ακρίβεια στην περίπτωση της Wind. To ελέγχω εδώ και τέσσερις μέρες. Όπως σου είπα κι αλλού, όλη τη μέρα δίνει 0.1-0.2Mbps με 200ms και μετά τα μεσάνυχτα ανεβαίνει στα 2-4Mbps με 70ms. Κι αυτό ενώ έχω σήμα 5/5 και δίκτυο HSPA. Συγκριτικά οι άλλες δύο δίνουν σταθερά 2-4Mbps με 70ms. (μερικά από τα δεκάδες τεστ εδώ).

 

Χτες εσύ κι εγώ είχαμε την εντύπωση ότι η Wind εφαρμόζει κάποια πολιτική traffic shaping με μείωση της ταχύτητας στα 0.1-0.2Mbps κατά τη διάρκεια της ημέρας. Σήμερα απλά νομίζω ότι είναι κακή ρύθμιση δικτύου και διαμοιρασμού του bandwidth. Όχι μόνο επειδή μίλησα με τρεις διαφορετικούς ανθρώπους στο 1231 και όλοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει traffic shaping αλλά είναι προφανώς θέμα υπερφόρτωσης της κυψέλης/δικτύου αλλά κι επειδή δοκίμασα κι από 2 άλλες SIM της Wind με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Αν έκαναν traffic shaping στη γραμμή/SIM μου δεν μπορεί να κάνουν και στις άλλες δύο. Πάλι ποτέ δεν ξέρεις με τη Wind. :rolleyes:

 

Στο 1231 κάνουν ό,τι τους κατέβει. Δοκίμασε με αυτό το πρόγραμμα των 600ΜΒ/5Ε στο F2G να μας πεις τι γίνεται. Αυτά τα απεριόριστα είναι ό,τι να'ναι από θέμα ρυθμίσεων. Αποκλείεται να φορτώνει η κεραία από τις 9 το πρωί μέχρι τα μεσάνυχτα. Τα κέντρα τους είναι ρυθμισμένα όπως να'ναι (όχι πως μερικές φορές δε μας συμφέρει, αλλά λέμε τώρα :p:))

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο 1231 κάνουν ό,τι τους κατέβει. Δοκίμασε με αυτό το πρόγραμμα των 600ΜΒ/5Ε στο F2G να μας πεις τι γίνεται. Αυτά τα απεριόριστα είναι ό,τι να'ναι από θέμα ρυθμίσεων. Αποκλείεται να φορτώνει η κεραία από τις 9 το πρωί μέχρι τα μεσάνυχτα. Τα κέντρα τους είναι ρυθμισμένα όπως να'ναι (όχι πως μερικές φορές δε μας συμφέρει, αλλά λέμε τώρα :p:))
Όπως είπα και στο άλλο θέμα, στη μία SIM έχω το πακέτο των 600ΜΒ/5€ που λες και στην άλλη SIM το πακέτο NS7 των 12GB/14€. Τα αποτελέσματα είναι ακριβώς τα ίδια και από τις δύο SIM. Και καλά να κάνει traffic shaping στο "μικρό" πακέτο αλλά και στο μεγαλύτερο και ακριβότερο πακέτο (συμβολαίου και καροκινητής) της αγοράς; Πιστεύω ότι είναι απλά θέμα υπερφόρτωσης και πολύ κακής ρύθμισης.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο άλλο θέμα, στη μία SIM έχω το πακέτο των 600ΜΒ/5€ που λες και στην άλλη SIM το πακέτο NS7 των 12GB/14€. Τα αποτελέσματα είναι ακριβώς τα ίδια και από τις δύο SIM. Και καλά να κάνει traffic shaping στο "μικρό" πακέτο αλλά και στο μεγαλύτερο και ακριβότερο πακέτο (συμβολαίου και καροκινητής) της αγοράς; Πιστεύω ότι είναι απλά θέμα υπερφόρτωσης και πολύ κακής ρύθμισης.

 

Στο πακέτο των 600ΜΒ δεν υπάρχει traffic shaping. Άρα είναι πρόβλημα δικτύου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο πακέτο των 600ΜΒ δεν υπάρχει traffic shaping. Άρα είναι πρόβλημα δικτύου.
Πόσο μάλλον στο πακέτο των... 12GB που επίσης έχω ενεργό. Προφανώς πρόβλημα υπερφόρτωσης και πολύ κακής διαχείρησης στο διαμοιρασμό του bandwidth. Σε όσα δίκτυα της Ελλάδας και του εξωτερικού έχω χρησιμοποιήσει (και είναι πολλά) δε μου έτυχε ποτέ δίκτυο HSPA να δίνει ταχύτητες... 0.1Mbps 20 ώρες το 24ωρο.

 

Οπότε να μην ξανακούσω ότι η Wind ειδικά "ρυθμίζει με ακρίβεια" το δίκτυό της. :p

Edited by nikosr78
Link to comment
Share on other sites

Πόσο μάλλον στο πακέτο των... 12GB που επίσης έχω ενεργό. Προφανώς πρόβλημα υπερφόρτωσης και πολύ κακής διαχείρησης στο διαμοιρασμό του bandwidth. Σε όσα δίκτυα της Ελλάδας και του εξωτερικού έχω χρησιμοποιήσει (και είναι πολλά) δε μου έτυχε ποτέ δίκτυο HSPA να δίνει ταχύτητες... 0.1Mbps 20 ώρες το 24ωρο.

 

Οπότε να μην ξανακούσω ότι η Wind ειδικά "ρυθμίζει με ακρίβεια" το δίκτυό της. :p

 

Κάτι άλλο παίζει... Δεν είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για δικτυακό σφάλμα ή εξωγενή παρεμβολή. Απλά θα σου πω μια ιστοριούλα για να δείς ότι δεν είναι όλα τόσα απλά στις ασύρματες επικοινωνίες. Ένα φεγγάρι στη Θεσσαλονίκη η Vodafone είχε πρόβλημα με μια κεραία τις οποίας το link έπεφτε 2 φορές την ημέρα συγκεκριμένες ώρες. Άλλαξε ο μηχανισμός, βρε καλό μου βρε χρυσό μου τίποτα. Το Case Study έδειξε ότι η κυρία Νίτσα κάθε μέρα στις 14:00 άπλωνε τα ρούχα της και άνοιγε στην ταράτσα μια σιδερένια πόρτα που έμπαινε ανάμεσα στο link παρεμβάλλοντας ζωτική ζώνη Fresnel για τη μετάδοση... Μερικές φορές δε φταίει η κακή ρύθμιση αλλά η κακή τους η τύχη... Είναι πάντως πολύ ενδιαφέρουσα η περίπτωσή σου για μελέτη. Είναι πολύ σπάνια περίπτωση.

Πάντως αν το καταχώρισαν σαν βλάβη στο 1231 θα το δούνε...! Να είσαι σίγουρος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη μιλάμε για ρύθμιση δικτύου με ακρίβεια στην περίπτωση της Wind. To ελέγχω εδώ και τέσσερις μέρες. Όπως σου είπα κι αλλού, όλη τη μέρα δίνει 0.1-0.2Mbps με 200ms και μετά τα μεσάνυχτα ανεβαίνει στα 2-4Mbps με 70ms. Κι αυτό ενώ έχω σήμα 5/5 και δίκτυο HSPA. Συγκριτικά οι άλλες δύο δίνουν σταθερά 2-4Mbps με 70ms. (μερικά από τα δεκάδες τεστ εδώ).

 

Χτες εσύ κι εγώ είχαμε την εντύπωση ότι η Wind εφαρμόζει κάποια πολιτική traffic shaping με μείωση της ταχύτητας στα 0.1-0.2Mbps κατά τη διάρκεια της ημέρας. Σήμερα απλά νομίζω ότι είναι κακή ρύθμιση δικτύου και διαμοιρασμού του bandwidth. Όχι μόνο επειδή μίλησα με τρεις διαφορετικούς ανθρώπους στο 1231 και όλοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει traffic shaping αλλά είναι προφανώς θέμα υπερφόρτωσης της κυψέλης/δικτύου αλλά κι επειδή δοκίμασα κι από 2 άλλες SIM της Wind με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Αν έκαναν traffic shaping στη γραμμή/SIM μου δεν μπορεί να κάνουν και στις άλλες δύο. Πάλι ποτέ δεν ξέρεις με τη Wind. :rolleyes:

 

Ούτε αυτο ειναι. Οι επιδόσεις στο 3G ειναι αντιστρόφως ανάλογες του κόσμου απο κάτω της.

 

Το ότι οι ταχύτητες πέφτουν τις ώρες που οι περισσότεροι συνδρομητές ειναι ενεργοί απλα σημαίνει ότι η κεραία αυτη δεν έχει επαρκή χωρητικότητα. Αν είχε, οι επιδόσεις δεν θα πετάνε.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...