Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως στην περιοχη μου(Ιστιαια Ευβοιας) που προσφατα μπηκε η νεα κεραια 3G και καλυπτει ολοκληρη την πολη(προηγουμενως επρεπε να βγεις σε μπαλκονι τριτου οροφου για να δεις λιγο σημα 3G) ολα δουλευουν αψογα!Το σημα ειναι παρα πολυ καλο ακομη και σε εσωτερικους χωρους και το internet(τωρα με το δωρεαν της Q το δοκιμασα) πηγαινει σφαιρα!Στο sony ericsson μου υπαρχει η ενδειξη Η ενω με την κοσμοτε υπαρχει το 3G(πιο παλια ηταν Η και αυτο)!Ειχα ξαναρωτησει και μου ειχαν πει καποιοι απο δω οτι δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα!Ισχυει αυτο?Γιατι σε αλλες περιοχες(πχ Αθηνα) με την κοσμοτε ειδα και παλι το Η στην οθονη μου...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο ποδι Χαλκιδικής,διαδρομή Φούρκα-Κασσανδρινό.Στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής,απούσα η Wind ή χαροπάλευε με σήμα πρακτικά μη αξιοποιήσιμο.Για εσωτερικούς χώρους δεν αναφέρω,μπορείτε να καταλάβετε.Οι ανταγωνίστριες εξαιρετική κάλυψη.Επίσης,παρατήρησα πιο μειωμένη κάλυψη 3ης γενιάς σε όλο το Πρωτο ποδι σε σχέση με Vodafone.Τέλος,πάλι στο Πρωτο ποδι,Χανιώτη συγκεκριμένα,απουσία 3ης γενιάς ενώ οι ανταγωνίστριες φουλαρισμένες.Προβλήματα dropped calls κυρίως σε Άνω Τούμπα,στο ύψος του περιφερειακού.Μήπως το παράτησε το άθλημα της κάλυψης κι απλά ζωγραφίζει μπλε το χαρτη κάλυψης;Συν η απουσία κάλυψης σε αρκετά μεγαλο κομμάτι της διαδρομής Καβάλα-Ελευθερούπολη Απ'τον παλιό δρόμο,οχι από Εγνατία.Γενικά,έχει μείνει σε κάποια σημεία πλέον αρκετά πίσω σε σχέση με τις άλλες.Όπως και Θεσσαλονίκη γενικά υπάρχει στασιμότητα στην κάλυψη,ιδίως 3ης γενιάς,χρόνια τώρα,σε παρα πολλά σημεία που οι ανταγωνίστριες είναι καλές.Αντί να βελτιώνεται,μένει στάσιμη;;
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα παραπάνω, ας προστεθεί και η έλλειψη 3ης γενιάς σε Σίβηρη και Κασσάνδρεια, πρώτο πόδι Χαλκιδικής και πάλι, ενώ οι ανταγωνίστριες ήταν καλές εκεί. Συν η έλλειψη σήματος σε πολύ μικρό κομμάτι της διαδρομής Κασσάνδρεια- Σάνη, ενώ οι άλλες είναι ικανοποιητικές.. Στις προβληματικές Συκιές και συγκεκριμένα στο Επταπύργιο επίσης δεν παρατηρείται βελτίωση, αιώνες τώρα... Ξύπνα Wind επιτέλους... :rolleyes: Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρήσει κανείς τώρα τελευταία στην παραλιακή Πλατεία και το θέατρο της Παλαιάς Φώκεας που βρίσκονται δίπλα στο λιμάνι κάτι ''εξωπραγματικό'' για τα Ελληνικά δεδομένα?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και μερικούς μήνες, στην Ξάνθη παθαίνω το εξής:

 

Σταματάει να κατεβάζει οτιδήποτε από data, ενώ έχω καλό σήμα και 3G. Το κινητό δείχνει να ανεβάζει αδίκως (βελάκι ΠΑΝΩ) ενώ τίποτα δεν έρχεται (βελάκι ΚΑΤΩ). Μετά από 1-2 λεπτά προσπάθειας, χάνεται η 3G σύνδεση (και συχνά και του τηλεφώνου) και όταν επιστρέψει έχω κανονικά internet (και νέα IP).

 

Συμβαίνει κάθε περίπου 20 λεπτά. Εκτός Ξάνθης είναι όλα καλά. Εντός Ξάνθης είχε πρόβλημα και άλλος φίλος με Wind. (το ίδιο).

 

Υπάρχει κάποιος άλλος? Να τους πάρω στο 1266?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω edge σε όλο τον βόλο,σε όλα τα cell εκτός από micro cell... πραγματικά θα μας σώσει στα data αυτή η κίνηση. Προς το παρόν μόνο μία κεραία έχει edge και νομίζω μόνο σε GSM 900...! Στο Σωρό και Βιομηχανική Περιοχή οπωσδήποτε edge...:!: Τουλάχιστον να γευτούμε λίγη τεχνολογία κι εμείς...Ας είναι και παλαιότερης γενιάς!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, στην περιοχή μου το edge είναι παρόν και βοηθάει πάρα πολύ, ειδικά στο σερφάρισμα στο ίντερνετ, σε περιοχές που δεν υπάρχει κάλυψη 3g.

Μιλάω για εξωτερική ανατολική Θεσσαλονίκη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, στην περιοχή μου το edge είναι παρόν και βοηθάει πάρα πολύ, ειδικά στο σερφάρισμα στο ίντερνετ, σε περιοχές που δεν υπάρχει κάλυψη 3g.

Μιλάω για εξωτερική ανατολική Θεσσαλονίκη.

 

Ακριβώς! Και μάλιστα σε περιπτώσεις όπως ο Βόλος που οι κεραίες απέχουν ακόμα και 6ΚΜ από το κέντρο το edge είναι πιο σταθερό.

Α βρε WIND κάνε το θαύμα σου και κάλυψε όλο το Βόλο με edge :happy:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χανια περιοχη Χαλεπας εδω και λιγες μερες οριακο σημα, ειδικα κοντα στο τει της περιοχης και τριγυρω. Ακομη και εξω εχεις μια μπαρα σημα!
Link to comment
Share on other sites

Ε,τι ρωτάς και συ τώρα..Καμία κεραία θα έσπασαν πάλι..Μιας και ανέφερες για Χανιά να πω και γω πως στην Θεσσαλονίκη,προς Άνω Πόλη,οδός Ολυμπιάδος με Θεοτοκοπούλου,είδα σήμερα ένα πανό κρεμασμένο στα κάγκελα του δημοτικού της περιοχής με σύνθημα:Να φύγει η κεραία του θανάτου!!Για να μην τα πολυλογώ,στην αυλή του δημοτικού,βλέπει μια κεραία-θερμοσίφωνας,τοποθετημένη ακριβώς στο διπλανό σπίτι..Κοσμοτέ ή Γουίντ πρέπει να'ναι..Και την έβλεπα τόσα χρόνια διερχόμενος απ-αυτήν την περιοχή,αλλά υπέθετα πως ήταν απενεργοποιημένη,λόγω της θέσης της..Μάλλον τη ματιασα τελικά..
Link to comment
Share on other sites

Χανια περιοχη Χαλεπας εδω και λιγες μερες οριακο σημα, ειδικα κοντα στο τει της περιοχης και τριγυρω. Ακομη και εξω εχεις μια μπαρα σημα!

 

Ναι, επιβεβαιώνω κι εγώ την υποβάθμιση του σήματος της Wind από την προηγούμενη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τις προαλλες ενω σερφαρα μεσω του N73 μου με την Q και ειχα σημα 3G,καποια στιγμη χαθηκε το σηματακι αυτο και εμφανιστηκε για λιγο ενα ''Ε''!!Τι ηταν αυτο??EDGE?:worry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, επιβεβαιώνω κι εγώ την υποβάθμιση του σήματος της Wind από την προηγούμενη εβδομάδα.

 

Η κεραία που κάλυπτε την περιοχή αποξηλώθηκε... Ήταν σε μία οδό με περίεργο όνομα πολύ κοντά στα ΤΕΙ αλλά κάλυπτε ως και την Αρχιτεκτονική Χανίων... Θυμάμαι ότι η κεραία έπαιζε από το 2004 αλλά δυστυχώς :X

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι γιατί δεν τις καμουφλάρουν με ποιο περίτεχνο τρόπο. Καταρχήν, προδίδονται απ'τη μύτη του αλεξικέραυνου που προεξέχει, έστω και για λίγα εκατοστά. Και εκτός αυτού, οι πιο πολλές κεραίες έχουν καμουφλάζ της πλάκας. Αφού ξέρουν πως θα πάρουν πόδι, γιατί δεν ασχολούνται λίγο περισσότερο με το αισθητικό κομμάτι; :mad:
Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι γιατί δεν τις καμουφλάρουν με ποιο περίτεχνο τρόπο. Καταρχήν, προδίδονται απ'τη μύτη του αλεξικέραυνου που προεξέχει, έστω και για λίγα εκατοστά. Και εκτός αυτού, οι πιο πολλές κεραίες έχουν καμουφλάζ της πλάκας. Αφού ξέρουν πως θα πάρουν πόδι, γιατί δεν ασχολούνται λίγο περισσότερο με το αισθητικό κομμάτι; :mad:

 

Το πρόβλημα είναι ότι τους βλέπουν την ώρα της εγκατάστασης. Ενας να το μάθει τελείωσε. Οτι και να καμουφλάρεις μετά δεν έχει νόημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, ακόμα και αν δεν έχουν άδεια (λόγω γραφειοκρατίας, όπως ισχυρίζονται), τουλάχιστον να τηρούν τις προδιαγραφές του νόμου (ισχύς εκπομπής, απόσταση από κτήρια, σχολικά συγκροτήματα κλπ). Δυστυχώς από ελέγχους που έχει διεξαγάγει η ΕΕΑΕ προκύπτει ότι οι προδιαγραφές δεν τηρούνται. Οι μη αδειοδοτηθείσες κεραίες ενέχουν έναν επιπλέον κίνδυνο, ότι δεν είναι καταλογογραφημένες επίσημα και έτσι δεν περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα τακτικών μετρήσεων ακτινοβολίας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω σε κατοικημένες περιοχές οι κεραίες να προσπερνούν τα επιτρεπόμενα όρια που έχουν θεσπιστεί από την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα.

 

Άλλωστε, αν υποθέσουμε ότι μια κεραία δεν έχει άδεια από την πολεοδομία για παράδειγμα και είναι επικίνδυνη για την υγεία, το να δωθεί άδεια από την πολεοδομία δεν την καθιστά αυτόματα ακίνδυνη για την υγεία.

 

Και αντιστρόφως βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, ακόμα και αν δεν έχουν άδεια (λόγω γραφειοκρατίας, όπως ισχυρίζονται), τουλάχιστον να τηρούν τις προδιαγραφές του νόμου (ισχύς εκπομπής, απόσταση από κτήρια, σχολικά συγκροτήματα κλπ). Δυστυχώς από ελέγχους που έχει διεξαγάγει η ΕΕΑΕ προκύπτει ότι οι προδιαγραφές δεν τηρούνται. Οι μη αδειοδοτηθείσες κεραίες ενέχουν έναν επιπλέον κίνδυνο, ότι δεν είναι καταλογογραφημένες επίσημα και έτσι δεν περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα τακτικών μετρήσεων ακτινοβολίας.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μία παράνομη κεραία διαφέρει από μία κεραία νόμιμη; Ένας καλοστημένος κύκλος επιτροπών είναι για να λαδώνονται και να τρώνε οι πάντες... :cry: Στην Ελλάδα είμαστε! Ποια ΕΕΑΕ; Προσωπικά δε ξέρω κανέναν να μετράει κεραίες-πάρκα κεραιών πέραν των Πανεπιστημίων!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω σε κατοικημένες περιοχές οι κεραίες να προσπερνούν τα επιτρεπόμενα όρια που έχουν θεσπιστεί από την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα.

 

Άλλωστε, αν υποθέσουμε ότι μια κεραία δεν έχει άδεια από την πολεοδομία για παράδειγμα και είναι επικίνδυνη για την υγεία, το να δωθεί άδεια από την πολεοδομία δεν την καθιστά αυτόματα ακίνδυνη για την υγεία.

 

Και αντιστρόφως βεβαια.

 

Αν η κεραία δεν πληροί τις προδιαγραφές, απλά δεν αδειοδοτείται. Η wind όπως όλοι οι πάροχοι δεν έχει δικαίωμα να εγκαθιστά κεραίες χωρίς άδεια. Σε αντίθετη περίπτωση εφαρμόζεται ο νόμος περί αυθαιρέτων κατασκευών, δηλ. μπαίνει πρόστιμο και διατάσσεται ο πάροχος να την απεγκαταστήσει εκούσια με δαπάνες του. Αν δεν το πράξει, τότε η αρχή οφείλει η ίδια με δικά της μέσα να κατεδαφίσει/ απομακρύνει την παράνομη κατασκευή.

 

Η αδειοδότηση σταθμών βάσης κινητής τηλεφωνίας δεν ταυτίζεται ούτε εξαντλείται με την χορήγηση της πολεοδομικής άδειας, αλλά καταλαμβάνει ένα μεγάλο αριθμό κρατικών αρχών και υπηρεσιών (ΕΕΤΤ, ΕΕΑΕ, κατά τόπους νομαρχίες κ.λπ.).

 

Εύλογο είναι ότι μια αυθαίρετη κεραία που δεν καταγράφεται πουθενά, δεν μπορεί να υποστεί και τον σχετικό περιοδικό έλεγχο που προβλέπεται από το νόμο, αφού η ύπαρξή της δεν είναι γνωστή στις Αρχές. Έλεγχος σε τέτοιες παράνομες κεραίες πραγματοποιείται μόνο κατόπιν καταγγελίας.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μία παράνομη κεραία διαφέρει από μία κεραία νόμιμη; Ένας καλοστημένος κύκλος επιτροπών είναι για να λαδώνονται και να τρώνε οι πάντες... Στην Ελλάδα είμαστε! Ποια ΕΕΑΕ; Προσωπικά δε ξέρω κανέναν να μετράει κεραίες-πάρκα κεραιών πέραν των Πανεπιστημίων!

 

Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της ΕΕΑΕ το διάστημα από 1/2008 έως 1/2009 πραγματοποιήθηκαν σε όλη την επικράτεια 588 έλεγχοι κεραιών. Οι 541 ήταν κεραίες κινητής τηλεφωνίας.

 

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.eeae.gr/gr/docs/ni/_metriseis_2008.pdf

Edited by hostis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε hostis τώρα,ξέρω τι σου λέω! Ποιος έλεγχος της ΕΕΑΕ; Πανεπιστήμια κάναν τις μετρήσεις :p Σιγά μη σηκώθηκε κανένας από το γραφείο του παρά για να πάρει νέο μελάνι για τη σφραγίδα...

Αν θέλουν οι κεραίες να γνωστοποιούνται για να μπορούν να μετρηθούν ας αφήσουν τις ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ με τους νόμους περί αποστάσεων από σχολεία,νοσοκομεία και παιδικές χαρές. Ο μόνος τρόπος για να κριθεί μία κεραία παράνομη δεν είναι να την εγκρίνει η πολεοδομία,η νομαρχία και οι λοιπές επιτροπές (από επιτροπές σε αυτή τη χώρα...είμαστε απίστευτοι. μέσα σε ένα βράδυ συγκροτούμε 100 νέες επιτροπές "ελέγχου") αλλά μία ΚΑΘΑΡΗ μέτρησή της.

Για να τελειώνουμε το θέμα,δε φταίνε οι πολίτες που θεωρούν τις κεραίες επικίνδυνες αλλά το κράτος που θεσπίζει νόμους που τους ανάβουν τα μυαλά ώστε να ξηλώνουν τις παράνομες κεραίες,να λαδώνουν οι εταιρείες τους υπεύθυνους,αυτοί στη συνέχεια να σιωπούν και να συνυπάρχει έτσι το προστατευμένο παρακράτος και το απροστάτευτο κράτος...:mad:

Όλα τα λαμόγια φωνάζουν για τις κεραίες λες και ξέρουν πως λειτουργούν. Ούτε Η/Μ πεδίο δε ξέρουν τι είναι!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε hostis τώρα,ξέρω τι σου λέω! Ποιος έλεγχος της ΕΕΑΕ; Πανεπιστήμια κάναν τις μετρήσεις :p Σιγά μη σηκώθηκε κανένας από το γραφείο του παρά για να πάρει νέο μελάνι για τη σφραγίδα...

Σε συνέχεια διεθνούς κλειστού διαγωνισμού (23/1/2009) της ΕΕΑΕ, η εταιρεία FASMETRICS ΕΠΕ ανέλαβε να κάνει 850 μετρήσεις μέσα σε 6 μήνες για το ποσό των 375.000 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ 19%), δηλαδή περίπου 441 ευρώ+ΦΠΑ η μέτρηση. Είναι η ίδια εταιρεία που γράφει μελέτες Η/Μ ακτινοβολίας για τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (αυτές που καταθέτουν στην ΕΑΕΕ οι εταιρείες για να πάρουν την έγκριση Η/Μ ακτινοβολίας).

 

230 μετρήσεις ήταν στην Αττική, να μην έχει και η Θεσ/νίκη καμιά 90αριά μετρήσεις, σύνολο 320 μετρήσεις Χ 441, μας κάνει 141.000 ευρώ+ΦΠΑ. Με 5 κεραίες την ημέρα, το βγάζει ένας φοιτητής μέσα σε 2,5 μήνες και κόστος 2.100 ευρώ (700 Χ 3) + τις βενζίνες...

 

Κελεπούρι, οι μετρήσεις στα μεγάλα αστικά κέντρα για τον φίλο μας τον κολοκοτρώνη...

Edited by Barbageorge
Link to comment
Share on other sites

Καλά τι ψάχνεις τώρα; Πως τρώνε χρήματα; Υπάρχουν άπειροι τρόποι. Το θέμα είναι ηθικό και όχι τόσο διαδικαστικό,δηλαδή αν κάποιος θέλει να φάει θα βρει τρόπο. Ακόμα και οι νόμοι είναι κατασκευασμένοι με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνεται κάποιος να φάει αλλά ταυτόχρονα να είναι και νόμιμος.

Αν οι πολίτες έχουν την παραμικρή υποψία ότι μία κεραία εκπέμπει άνωθεν του ορίου μπορούν να απευθυνθούν σε Πανεπιστήμια για να γίνει επιτόπου μέτρηση. Αν ήξεραν οι πολίτες πόσοι "ερασιτέχνες" στήνουν δίκτυα χωρίς κάποια λογική ακόμα και πάνω στο φάσμα των 2.4Ghz(από αναλογικά link μέχρι ό,τι θέλετε) οι παράνομες κεραίες κινητής τηλεφωνίας θα τους φαινόταν άψογες... Οι τεχνικοί της κινητής τηλεφωνίας είναι άνθρωποι με πραγματικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο και όχι πως τους εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια,αλλά δεν έχω δει ποτέ κάτι ανησυχητικό για να πω ότι παρανομούν. Αυτό το κάνει μόνο το κράτος-σφάζει και μαχαιρώνει όποιον δεν "συμφέρει"... Εξάλλου τα κυψελοειδή δίκτυα είναι φύσει αδύνατο να παρανομούν εφόσον αν ανεβάσουν ένταση θα "αυτοκτονήσουν" δημιουργώντας παρεμβολές.

Αντίθετα,αν αραιώνουμε δίκτυα=> λιγότερες κεραίες=>περισσότερη ένταση.

Μακάρι να είχαμε παντού micro cell αλλά δυστυχώς το κόστος είναι τεράστιο...

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά τι ψάχνεις τώρα; Πως τρώνε χρήματα;

Με ενδιαφέρει ο τρόπος που ξοδεύονται τα δικά μου χρήματα, ειδικά τώρα που την κονόμα την πληρώνω εγώ ξανά κάθε μέρα με τα νέα μέτρα.

 

Οχι, δεν νομίζω πως η εταιρεία έφαγε χρήματα. Οι άνθρωποι μπορεί να έχουν κάνει την δουλειά και να πληρωθούν σε κανά χρόνο.

 

Παραμένει βέβαια το γεγονός πως η ίδια εταιρεία που εκπόνησε πάρα πολλές μελέτες Η/Μ ακτινοβολίας για κεραίες, έχει κληθεί τώρα να ελέγξει αν οι κεραίες εκπέμπουν πάνω από τα όρια. Δηλαδή, έχει κληθεί να επιβεβαιώσει αν τηρούνται στην πράξη δικές της μελέτες. Είναι μια μεγάλη ιστορία, αν θες να την συζητήσουμε καμία φορά.

 

Επιστρέφω: έδωσαν περίπου 450.000 ευρώ από τα δικά μας χρήματα για να χρηματοδοτήσουν κάτι που θα μπορούσε να αναλάβει ένα Παν/μιο ή μία ένωση Παν/μιων με πολύ μικρότερο κόστος.

 

Κέρδος από τη χρήση φοιτητών: α) πρακτική εκπαίδευση για φοιτητές β) χρηματοδότηση νέου εξοπλισμού για τα Παν/μια γ) μεροκάματο για τους συμμετέχοντες δ) μείωση κόστους

 

Δεν θέλεις Παν/μια γιατί δεν μπορείς να αποφύγεις τα γνωστά κυκλώματα; Χρηματοδότησε τον εξοπλισμό (EMR300 της Narda) στις περιφέρειες και εκπαίδευσε το προσωπικό τους στις πιστοποιημένες μετρήσεις. Πάλι πιο φτηνά θα κόστιζε.

 

Βασικό κέρδος από τη χρηματοδότηση των περιφερειών είναι η εκπαίδευση και ο εξοπλισμός ανεξάρτητων συνεργείων μέτρησης και θέσεις εργασίας για τους τεχνικούς.

 

Αν πχ οι περιφέρειες είχαν το προσωπικό, την τεχνογνωσία και τον εξοπλισμό για να διενεργούν ανεξάρτητες και έγκυρες μετρήσεις θα βοηθούσε στην αποδοχή και ενσωμάτωση των κεραιών στην κοινωνία.

 

Τι λέω τώρα; Στην Ελλάδα ζούμε.

Edited by Barbageorge
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...