Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

NEC-Siemens είχε καμπίνες η vodafone και ήταν το πρώτο 3G. Ήταν μανίκι στο κουβάλημα έχω αποξηλώσει σχεδόν όλη τη μακεδονία σε έργο τότε.

Το 3G Upgrade σε Huawei ξεκίνησε το 2008 στη voda και η wind λίγο αργότερα. Η νόκια δεν είχε καμία σχέση.

 

Απορώ που ακούτε διάφορα εκτός αν τα βγάζετε με το μυαλό σας.

 

 

 

NSN Networks συνεργασία των εταιριών και συνήθως ΜΟΝΟ ΡΑΔΙΟΖΕΥΞΕΙΣ δεν χρησιμοποιήθηκε BTS τησ συγκεκριμένης πουθενά.

 

Και η voda και η wind μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσαν Siemens και αργότερα NSN στα link τους.

Δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου αλλά τα χω διαβάσει,εκτός και αν τα sites λενε οτι τους κατέβει. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Στις κεραίες σε όλες τις εταιρείες μια είναι η κατασκευάστρια,η Kathrein,oμως καθε εταιρεία έχει διαφορετικά μοντέλα,που κάνουν τη διαφορά στην πιότητα.Αλλο η κατασκευάστρια εταιρεία και άλλο τι μοντέλο χρησιμοποιειται.Αν δείτε στο site της eett εχει δίπλα στην κατασκευάστρια εταιρεία και τον αριθμό του μοντέλου.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χτες η voda είχε powerwave (πολλές τρίμπαντες) KAI kathrein, η wind ακόμη έχει και τις δυο.

Η Cosmote επίσης, είχα δει και andrew (commscope).

 

Υποθέτω ότι το ότι είχαν μια εταιρία το διάβασες και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις ΔΙΑΒΑΣΕΙ......

 

Μάλιστα.

Εντάξει διασκεδάσαμε Σαββατιάτικα.

 

Δεκτή η γνώμη σου.Ευχαριστω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μέχρι χτες η voda είχε powerwave (πολλές τρίμπαντες) KAI kathrein, η wind ακόμη έχει και τις δυο.

Η Cosmote επίσης, είχα δει και andrew (commscope).

 

Υποθέτω ότι το ότι είχαν μια εταιρία το διάβασες και αυτό.

 

Οχι κρίμα μου διέφυγε δεν ξέρεις τι έχασα! :(

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρεις το ΜΑΤΕ 8 και παίζει με την 800άρα να μας πεις εάν ειναι Dual Sim Full Active :)

 

Θα το δοκιμάσω σύντομα μάλλον :)

@leosedf, η Wind πρέπει να είχε Σ.Β. ΝΟΚΙΑ Flexi αλλά μιλάμε για την πρώτη γενιά (2004). Μιλάμε για 11 χρόνια πίσω. :shifty: Που τους θυμηθήκατε βρε παιδιά; :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε τα διαβάζουν κάπου και τα αναφέρουν χαχαχαχα.

Ναι τα θυμάμαι τα flexi, είχα αποξηλώσει πολλά. Μπορεί να έχω και ένα πεταμένο στην αποθήκη κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χτες η voda είχε powerwave (πολλές τρίμπαντες) KAI kathrein, η wind ακόμη έχει και τις δυο.

Η Cosmote επίσης, είχα δει και andrew (commscope).

 

Υποθέτω ότι το ότι είχαν μια εταιρία το διάβασες και αυτό.

 

Για τι επίπεδο κέρδους κεραίας μιλάμε; Και σε πόσες μοίρες (azimuth + elevation) εκπέμπουν; Καθαρά εγκυκλοπεδικά ρωτάω. Έχω δει κάποιες κεραίες Cosmote ειδικά σε νησιά όταν θέλουν να ψήσουν παράκτιες περιοχές χρησιμοποιούν πολλές κεραίες με μικρό azimuth. Καθαρά δικό μου sense. Vodafone-Wind παίζουν σε 90/120 μοίρες συνήθως.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τις 4 τελευταίες μερες στη Κω ζηπαρι λινοποτη πυλι το 3g ανυπαρκτο μονο EDGE ενω πριν φουλ 3g τι κανουνε ηθελα να ηξερα τους παιρνω τηλέφωνο τους το λέω οχι μου λένε μια χαρά είναι δεν έχει πρόβλημα η περιοχή για κλάματα
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω σύντομα μάλλον :)

@leosedf, η Wind πρέπει να είχε Σ.Β. ΝΟΚΙΑ Flexi αλλά μιλάμε για την πρώτη γενιά (2004). Μιλάμε για 11 χρόνια πίσω. :shifty: Που τους θυμηθήκατε βρε παιδιά; :p

 

Και όμως αυτά τα flexi στα νησιά του Αιγαίου ακόμα υπάρχουν, όπως υπάρχουν και οι μεγάλες καμπίνες Nokia σε μερικούς σταθμούς. Αντε να δούμε πότε θα αλλαχθούν και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως αυτά τα flexi στα νησιά του Αιγαίου ακόμα υπάρχουν, όπως υπάρχουν και οι μεγάλες καμπίνες Nokia σε μερικούς σταθμούς. Αντε να δούμε πότε θα αλλαχθούν και εδώ.

 

 

 

Σε κατι μηνες απο Victus μαλλον...

 

Εγω παντως θελω να δω low-end τηλεφωνα με 4G.Δυστυχως το Lumia 535 εχει μονο 3G...αμα ειχε θα με ειχε σωσει στην Ημαθια και να πιανει απο Σινδο 4G 800Mhz.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ηδη τα κινέζικα android με mtk6735 με lte4-->150mpbs και 800mhz συχνότητα.πχ το blackview bv2000 έχει 69,99$ Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παιδες πηρα την Q καρτα ξανα και πλεον ειδα οτι οι ταχυτητες λιγο εστρωσαν σε 3G.Χαριλαου εφτασε στα 4mbps down και 0,3 upload.Η Cosmote εδινε τα διπλα αλλα και παλι το ιδιο ειναι.Θα τσεκαρω και το Edge αλλα και το σημα μεσα στην πολη για να βρω τρυπες.Χαμηλο 3G ειδα μεσα σε μαγαζι στην Αγ.Δημητριου στο κεντρο.Θα δινω απο δω και επειτα πληροφοριες και σε σημεια που εχει τρυπες η θεμα καλυψης στην πολη της Θεσ/νικης.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να ενημερώνεις και το τεχνικό τμήμα με e-mails, γιατί το myphone σίγουρα δεν είναι η επίσημη θέση της εταιρίας για αναφορές προβλημάτων :p
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να ενημερώνεις και το τεχνικό τμήμα με e-mails, γιατί το myphone σίγουρα δεν είναι η επίσημη θέση της εταιρίας για αναφορές προβλημάτων :p

 

 

 

Αμα χρειαστει ναι,αλλα θα ενημερωνω και εδω για το τι γινεται.Σημερα εκανα και ενα τεστ με Edge,εβαλα ενα τραγουδι απο youtube με τον ie στο lumia.Φορτωσε με λιγη καθυστερηση στην αρχη αλλα οταν εκλεισα την οθονη(να παιζει και με κλειστη οθονη δεν ακουγοταν τιποτα.Σε 3G επαιζε αψογα και χωρις κολληματα.Σχεδον ακαριαιο το loading.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα!μπήκα στο myf2g και είδα οτι έχουν κάνει αυξήσεις.Το talk 600' προς wind/q με 5 ευρω το εκανε 1000' πάλι με 5 ευρω και το absolute surf απο 5gb το διπλασίασε στα 10 gb πάλι με την ίδια τιμή!μπράβο wind δώσε στον κοσμάκι.........
Link to comment
Share on other sites

Σωστό , αλλά είναι μόνο για τις γιορτές τα 10GB , αλλά και έτσι μια χαρά ειναι αν έχεις κάλυψη δικτύου καλή.
Link to comment
Share on other sites

A detailed image for this result can be found here:

 

http://www.speedtest.net/wp/43296576.png

 

 

 

Test Date: 20/12/2015 12:30:27

 

Connection Type: Cellular

 

Server: Athens

 

Download: 12,21 Mbps

 

Upload: 4,05 Mbps

 

Ping: 133 ms

 

Πιο γρηγορο και απο το Adsl της Forthnet στο σπιτι μου.Το τεστ το εκανα στο Remvi στην Ν.Κρηνη.Το 3G πεταει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος εχει γνωση περισσοτερη στα θεματα καλυψεως,θα ήθελα να μου δωσει μια απάντηση. Σε συγκεκριμένο σημείο, ανοιγω data gsm στο κινητο. Μου δινει καλυψη gprs:1 (χαλια) και ποτέ edge. Αν το γυρισω στο 3g δινει wcdma:8 ή utms:3 (χαμηλό 3g?) το οποιο μου ειναι επαρκες ως ταχύτητα αλλά φυσικα μου τσακίζει την μπαταρία,δεδομένου οτι για τη χρηση που κανω μου αρκει το edge το οποιο δεν μου το δινει. Που ειναι το προβλημα εδω? Ειμαι αναμεσα σε 2 κεραιες ή κυψέλες? Έχει προβλημα η κεραια? Εχει το κινητό μου ή η σιμ προβλημα? Φταίει η περιαγωγή? (εχω q). Πηρα τηλ. την wind αλλα δεν βλεπει προβλημα στην περιοχη και το μονο που μου ειπε ειναι μπορεί να φταίει που ειμαι πολυ κοντα στην κεραία. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος εχει γνωση περισσοτερη στα θεματα καλυψεως,θα ήθελα να μου δωσει μια απάντηση. Σε συγκεκριμένο σημείο, ανοιγω data gsm στο κινητο. Μου δινει καλυψη gprs:1 (χαλια) και ποτέ edge. Αν το γυρισω στο 3g δινει wcdma:8 ή utms:3 (χαμηλό 3g?) το οποιο μου ειναι επαρκες ως ταχύτητα αλλά φυσικα μου τσακίζει την μπαταρία,δεδομένου οτι για τη χρηση που κανω μου αρκει το edge το οποιο δεν μου το δινει. Που ειναι το προβλημα εδω? Ειμαι αναμεσα σε 2 κεραιες ή κυψέλες? Έχει προβλημα η κεραια? Εχει το κινητό μου ή η σιμ προβλημα? Φταίει η περιαγωγή? (εχω q). Πηρα τηλ. την wind αλλα δεν βλεπει προβλημα στην περιοχη και το μονο που μου ειπε ειναι μπορεί να φταίει που ειμαι πολυ κοντα στην κεραία.

 

 

 

Συμβιβασου με 3g,ετσι εκανα στο εξοχικο...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σωστό , αλλά είναι μόνο για τις γιορτές τα 10GB , αλλά και έτσι μια χαρά ειναι αν έχεις κάλυψη δικτύου καλή.

 

Αμα είσαι σε περιοχή με καλή κάλυψη και εχεις αυτά τα πακέτα τι άλλο θες.Είσαι διπλά κερδισμένος!αλλα πρέπει να σαι τυχερός να μένεις σε περιοχή με καλή κάλυψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν κάποιος εχει γνωση περισσοτερη στα θεματα καλυψεως,θα ήθελα να μου δωσει μια απάντηση. Σε συγκεκριμένο σημείο, ανοιγω data gsm στο κινητο. Μου δινει καλυψη gprs:1 (χαλια) και ποτέ edge. Αν το γυρισω στο 3g δινει wcdma:8 ή utms:3 (χαμηλό 3g?) το οποιο μου ειναι επαρκες ως ταχύτητα αλλά φυσικα μου τσακίζει την μπαταρία,δεδομένου οτι για τη χρηση που κανω μου αρκει το edge το οποιο δεν μου το δινει. Που ειναι το προβλημα εδω? Ειμαι αναμεσα σε 2 κεραιες ή κυψέλες? Έχει προβλημα η κεραια? Εχει το κινητό μου ή η σιμ προβλημα? Φταίει η περιαγωγή? (εχω q). Πηρα τηλ. την wind αλλα δεν βλεπει προβλημα στην περιοχη και το μονο που μου ειπε ειναι μπορεί να φταίει που ειμαι πολυ κοντα στην κεραία.

 

Αν επιτρέπεται σε πoιά περιοχή της Πάτρας μένεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το σημειο που αναφερομαι ειναι στο νοσοκομείο του ριου στο κτίριο των κλινικών,σε ψηλο οροφο.Ειναι προφανες οτι μπορει να υπάρχει θεμα καλυψης στο σημειο (στο ισόγειο π.χ. το σημα έρχεται για λιγο και εξαφανιζεται,ακομα και για κλησεις) αλλα η απουσια edge ενω υπάρχει 3g μου φαίνεται πολυ περίεργη
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω απάντηση που έλαβα μετά από email που τους έστειλα για την συγκεκριμένη περιοχή όπως αναφέρετε ποιο κατω. Είναι απαράδεκτοι δεν μπορεί να έχει σήμα η Vodafone Cosmote και αυτοί να σφυρίζουν κλεφτικά. Μετά μας λένε γιατί αλλάζουμε παροχο ας διορθωθούν επιτέλους.

 

WIND Customer Service Team

Σε συνέχεια του αιτήματος σας με αριθμό 37-2764250382, σχετικά με το θέμα που θίγετε και μετά από έρευνα για το επίπεδο κάλυψης στις περιοχές Παιανία ,Ειδομένη, Πλάγια, Φανός και Σκρα, διαπιστώθηκε ότι παρουσιάζεται περιορισμένη κάλυψη 2G δικτύου με διακύμανση και περιορισμένη κάλυψη στο επίπεδο δικτύου 3G/4G LTE. Η εν λόγω περιοχή έχει ενταχθεί στο σχέδιο βελτίωσης κάλυψης αλλά δεν είναι δυνατόν να ορισθεί προς το παρόν το χρονικό διάστημα που απαιτείται για την ολοκλήρωσή του.

 

 

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν η Victus θα σου έλεγα ότι μπορεί να πάρει και ένα χρόνο εφόσον είναι εντός πλάνου βελτίωσης... Αν έχει κάλυψη η Vodafone τότε θα δεις γρήγορη βελτίωση. Βέβαια προηγείται το radio planning αλλά θα έλεγα ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο αισιόδοξα! ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...