Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλεπω οτι πλεον υπαρχει 3G νοτια της Δραμας - καμπο - προς Καβαλα. Καλο αυτο. Αλλα ειναι δυνατον να μην εχει η ΚΟΜΟΤΗΝΗ 3G; Σωστα το δειχνει; Εαν ισχυει, ειναι κριμα, γιατι εχει πολυ κοσμο στην Κομοτηνη. Γιατι ετσι;

 

Έχεις απόλυτο δίκιο για την Κομοτηνή και μάλιστα έχει επικριθεί από πάρα πολλούς εδώ στο φόρουμ η μη ύπαρξη 3g κάλυψης σε πρωτεύουσα νομού!Το ίδιο και για την Σπάρτη καθώς και για την Άρτα και απ'ό,τι παρατηρώ ούτε τώρα μπήκε εκεί 3g!

 

Τι στο καλό;Υπάρχει πρόβλημα με το δίκτυο κορμού στις περιοχές αυτές; :confused: Χρόνια τώρα δεν έχουν 3g!Στην Σπάρτη είχε μπει 3g πριν 2 καλοκαίρια στο κέντρο της πόλης και μετά από μερικούς μήνες βγήκε!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο για την Κομοτηνή και μάλιστα έχει επικριθεί από πάρα πολλούς εδώ στο φόρουμ η μη ύπαρξη 3g κάλυψης σε πρωτεύουσα νομού!Το ίδιο και για την Σπάρτη καθώς και για την Άρτα και απ'ό,τι παρατηρώ ούτε τώρα μπήκε εκεί 3g!

 

Τι στο καλό;Υπάρχει πρόβλημα με το δίκτυο κορμού στις περιοχές αυτές; :confused: Χρόνια τώρα δεν έχουν 3g!Στην Σπάρτη είχε μπει 3g πριν 2 καλοκαίρια στο κέντρο της πόλης και μετά από μερικούς μήνες βγήκε!

 

Όσο για το νομό Άρτας και την ευρητερη περιοχή αυτού η κάλυψη 2G είναι πάρα πολύ κακή και μάλιστα όπως έχω προαναφέρει παλαιότερα στην δικάι μου περιοχή προσφέρουμε τα πάντα και όμως καμία απάντηση απο την WIND...Σημειωτέον ότι στο νομό αρχιζει η κατασκευή της ''ΊΟΝΙΑΣ ΟΔΟΥ'' και τα σημεία απο όπου θα διέλθει ο αυτοκινητόδρομος χρεαζονται κάλυψη σε σήμα σε αρκετά σημεία που οι άλλες δύο έχουν καταφέρει σε καλύτερο βαθμό να καλύψουν.Τα σχόλια δικάς σας :worry:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το νομό Άρτας και την ευρητερη περιοχή αυτού η κάλυψη 2G είναι πάρα πολύ κακή και μάλιστα όπως έχω προαναφέρει παλαιότερα στην δικάι μου περιοχή προσφέρουμε τα πάντα και όμως καμία απάντηση απο την WIND...Σημειωτέον ότι στο νομό αρχιζει η κατασκευή της ''ΊΟΝΙΑΣ ΟΔΟΥ'' και τα σημεία απο όπου θα διέλθει ο αυτοκινητόδρομος χρεαζονται κάλυψη σε σήμα σε αρκετά σημεία που οι άλλες δύο έχουν καταφέρει σε καλύτερο βαθμό να καλύψουν.Τα σχόλια δικάς σας :worry:

 

Όντως ο νομός Άρτας έχει πάρα πολλές τρύπες από WIND,όμως πάρα πολλές... Σε αντίθεση με Ν.Ιωαννίνων που έχουν κλείσει πάααρα πολλές τρύπες κάλυψης, ο Ν.Άρτας παραμένει παρατημένος από 2η γενιά! Τουλάχιστον με τον καινούργιο αυτοκινητόδρομο θα καλυφθεί σίγουρα ο νομός...

Επίσης η Κάλυμνος είναι ένα νησί που η WIND έχει σήμα μόνο στην πόλη. Αυτό πότε θα το κοιτάξει το τεχνικό τμήμα; Οι άλλες δύο καλύπτουν το νησί κανονικά!

Ωραίο το HSDPA και προσωπικά το χρησιμοποιώ αρκετά,αλλά και η 2η γενιά δε πρέπει να περνά σε 2η μοίρα. Έχουν γίνει τεράστιες προσπάθειες,κρίμα να μείνουν στη μέση...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πισω απο την Αγιας Σοφιας εβγαζε συνεχεια δικτυο κατηλλημενο. μετα απο 10 λεπτα εφτιαξε. Εχει προβλημα χωρητικοτητας στην θεσ/νικη;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικα μόνο 1 φορά αντιμετώπισα πρόβλημα 1.5 χρόνο τώρα με την Βόντα!Στην Θεσ/νίκη συγκεκριμένα,στην περιοχή Επταπυργίου όταν απενεργοποιήθηκε σταθμός βάσης.1 φορά εμφανίστηκε ένδειξη κατηλειμένου δικτύου,αλλά στη 2η προσπάθεια πήρε κατευθείαν τηλέφωνο.Πλέον,στην εν λόγω περιοχή δεν υφίσταται πρόβλημα.Επίσης στο κέντρο ουδέν πρόβλημα ποτέ!Το μόνο πρόβλημα στην Αγίας Σοφίας είναι στην κάθετο Προξένου Κορομηλά και είναι κάλυψης στο 3g.
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα!!1000 συγνώμη!!Πάντως και με την Wind στο κέντρο της Θεσ/νίκης δεν εχω αντιμετωπίσει προβλήματα και μάλιστα αρκετά μεγάλης χρονικής διάρκειας όπως αναφέρεις(γιατί για μένα 10 λεπτά να μην μπορείς να βγάλεις καθόλου κλήση θεωρείται αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα)
Link to comment
Share on other sites

Καλα ενταξει,ολες οι συχνοτητες δεν εκπεμπουν το ιδιο,αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ τους,οτι δηλαδη η voda βαζει παραπανω καναλια και συχνοτητες ειναι ενα συν αυτο και για την καλυψη,η ενταση παιζει ρολο οταν εισαι μεσα στα κτηρια,ειναι κατι κι αυτο.

 

Ωστοσο πηγα στο ορος και η μονη που επιανε στη μονη Κωνσταμονιτου ηταν η vodafone,ουτε wind ουτε cosmote,αυτο θα πει οτι η εταιρια δινει πολυ μεγαλο βαρος για το δικτυο της,γι αυτο πηρε αρκετο φασμα στο GSM και αγορασε το μεγαλυτερο φασμα στο δικτυο 3G

 

Eγω σου ειπα οτι η voda αν δεν εχει καλη καλυψη 3G τωρα θα εχει σιγουρα σε μερικα χρονια,οταν θα ξεπερασει και την cosmote,γιατι συνεχεια βαζει σταθμους αυτη την περιοδο,περιμενε και θα δεις....

 

όχι,δε παίζει ρόλο το φάσμα για την κάλυψη. Η Vodafone σε κάποιες περιπτώσεις έχει λιγότερα κανάλια από WIND (μπορείς να το δεις σε ποιες συχνότητες μεταπηδά με ένα netmonitor από το FH ) Και η WIND πλέον έχει αρκετά μεγάλο φάσμα στο GSM 900 και στο GSM 1800 για να μιλάμε για θέμα SIR...

Στο όρος λίγο με ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια αν θα έχω κάλυψη αν κάποια στιγμή στη ζωή μου βρεθώ. Καλό είναι βέβαια να έχει κάλυψη αλλά όχι πως κρίνουμε τη κάλυψη με βάση το όρος.

 

Τώρα όσον αφορά την κάλυψη 3ης γενιάς είναι ανάλογα την περιοχή που κινείσαι. Για παράδειγμα με WIND στις περιοχές που κινούμαι το κινητό είναι καρφωμένο σε 3η γενιά συνεχώς,αυτό δε σημαίνει ότι έχει την καλύτερη κάλυψη 3ης γενιάς... Επιπλέον στο 3g παίζουν ρόλο και οι ταχύτητες που έχεις και εκεί η WIND τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία σκίζει!:) Άλλοι έχουν αντίθετη άποψη...!

 

Και κάτι που δε λες να καταλάβεις είναι ότι η WIND δε γυρνάει τις κυψέλες τις στα Σκόπια αλλά οι Σκοπιανοί στην Ελλάδα... Και άμα το SIR πέφτει τόσο πολύ δε μπορεί η WIND να κάνει τίποτα,εκτός και αν γυρίσει το δίκτυο στα σύνορα σε gsm 1800 και μετακινήσει τον 900άρι εξοπλισμό προς το εσωτερικό :blink: Αλλά γιατί να το κάνει αυτό η WIND και όχι η Cosmofon...! Αν η Cosmofon παραδεχθεί ότι παρεμβάλλει ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ τη WIND ας πληρώσει χρήματα να αλλάξει εξοπλισμό η WIND:happy:

 

όσον αφορά το Ν.Καρδίτσας όχι μόνο είναι καλύτερη η WIND,αλλά ΠΟΛΥ καλύτερη(ειδικά σε capacity)

 

Στο λιμάνι στο Βόλο η WIND είναι όχι μόνο καλύτερη αλλά πολύ καλύτερη. Όση ένταση έχει η WIND στο 3g έχει η Vodafone στο GSM...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mixtri,

 

ποια είναι η γνώμη σου για την gsm κάλυψη στα ορεινά της Καρδίτσας;Ένας συγγενής μου ενδιαφέρεται για Wind και θα κινείται στα ορεινά της Καρδίτσας(από χαμηλά μέχρι και Αργιθέα).Υστερεί σε σχέση με την Κοσμοτέ και αν ναι,πολύ ή λίγο; :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και κάτι που δε λες να καταλάβεις είναι ότι η WIND δε γυρνάει τις κυψέλες τις στα Σκόπια αλλά οι Σκοπιανοί στην Ελλάδα... Και άμα το SIR πέφτει τόσο πολύ δε μπορεί η WIND να κάνει τίποτα,εκτός και αν γυρίσει το δίκτυο στα σύνορα σε gsm 1800 και μετακινήσει τον 900άρι εξοπλισμό προς το εσωτερικό :blink: Αλλά γιατί να το κάνει αυτό η WIND και όχι η Cosmofon...! Αν η Cosmofon παραδεχθεί ότι παρεμβάλλει ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ τη WIND ας πληρώσει χρήματα να αλλάξει εξοπλισμό η WIND:happy:

 

Γιατί δε γυρνάει και η WIND τις δικές τις κυψέλες πρός τα Σκόπια μπάς και βάλουν μυαλό ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mixtri,

 

ποια είναι η γνώμη σου για την gsm κάλυψη στα ορεινά της Καρδίτσας;Ένας συγγενής μου ενδιαφέρεται για Wind και θα κινείται στα ορεινά της Καρδίτσας(από χαμηλά μέχρι και Αργιθέα).Υστερεί σε σχέση με την Κοσμοτέ και αν ναι,πολύ ή λίγο; :)

 

Αναλόγως την περιοχή που κινείται,είναι η απάντηση ;) Δεν υστερεί σε γενικές γραμμές σε σχέση με Cosmote,αλλά αν μιλάμε για Αργιθέα μόνο Cosmote:cry:

Στη Λίμνη Πλαστήρα είναι πολύ καλύτερη η WIND...Στην Αργιθέα η Cosmote!

Αν γράψεις περιοχές θα σου απαντήσω ακριβώς:p

Για παράδειγμα,στην Παναγία Πελεκητή πιάνει μόνο WIND... Καλύτερα να κινείται με 2 εταιρείες ταυτόχρονα για να έχει το κεφάλι του ήσυχο!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν μπήκε καμιά κεραία στα Πορόια; :shifty:

 

Μπήκε ή δεν μπήκε;Εσύ θα μας πεις... ;)

 

Υ.Γ.:Ποιος στη χάρη σας!!Θα έχει σήμα και η Φαίη Σκορδά τώρα! :w00t::yahoo:

Link to comment
Share on other sites

 

καλή η παρατήρηση... και πρέπει η wind να την λάβει υπόψιν της... Ακόμα και αν έχει άδεια από Πολεοδομία η κατασκευή όντως φαίνεται πολύ πρόχειρη,ίσως η χειρότερη που έχω δει...Και είτε το πιστέψετε είτε όχι είχα παρατηρήσει και εγώ στη Θεσσαλονίκη τον ιστό αυτό και έλεγα "καλά έχει στατική μελέτη το εν λόγω πράγμα;;;"

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλή η παρατήρηση... και πρέπει η wind να την λάβει υπόψιν της... Ακόμα και αν έχει άδεια από Πολεοδομία η κατασκευή όντως φαίνεται πολύ πρόχειρη,ίσως η χειρότερη που έχω δει...Και είτε το πιστέψετε είτε όχι είχα παρατηρήσει και εγώ στη Θεσσαλονίκη τον ιστό αυτό και έλεγα "καλά έχει στατική μελέτη το εν λόγω πράγμα;;;"

 

Η εικονιζόμενη κεραία κιν. τηλ/νίας δε στηρίζεται στο παλαιό σκελετό διαφημιστικής πινακίδας. Μάλλον πρόκειται για ιστό τύπου Spider πακτωμένο στη τσιμεντένια πλάκα με 3 συμπαγείς μεταλλικές αντηρίδες. Σας διαβεβαιώνω ότι ο συγκεκριμένος ιστός δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα στατικότητας.

Πάντα πριν εγκατασταθεί μια κεραία προηγείται στατική μελέτη.

Ο αδαής αποστολέας που οργίζεται έχει δίκιο μεν αλλά το όλο θέμα δεν έχει καμία σχέση με τη κεραία. Η απομάκρυνση της μεταλλικής κατασκευής που περιβάλει τον ιστό είναι αποκλειστική ευθύνη του ιδιοκτήτη του οικήματος. Η εταιρεία νοικιάζει το χώρο της ταράτσας και δεν έχει καμία απολύτως υποχρέωση να επέμβει στη διαμόρφωσή του.

Εδώ τυγχάνει η κεραία να βρίσκεται δίπλα σε μια επικίνδυνη παλαιά κατασκευή αλλά δε πρέπει να σχετίζουμε τις δύο κατασκευές

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει τελευταία κανείς προβλήματα στο Παγκράτι? 2 αριθμοί και στους 2 έχω πρόβλημα. Σε βαθμό να μην μπορώ να συννενοηθώ. Συμβαίνει αυτό εδώ και καμία εβδομάδα. Θα περιμένω κάποιο διάστημα ακόμα, αλλά αν δε βελτιωθεί θα αρχίσω να το ψάχνω για φορητότητα.
Link to comment
Share on other sites

-σε ποιές επαρχιακές πόλεις εκτος Αθηνας,θεσ/κης υποστηριζει hsdpa στο 3G δικτυο της η Wind ?

-το hsupa το έχει ξεκινήσει?

Link to comment
Share on other sites

-78dBm Hsdpa στο σπιτι μου. Η μονη που πιανει τοσο καλα. Μαλλον η κεραια πρεπει να ναι κοντα μου. :)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις και TA θα είναι ακόμη κατατοπιστικότερη η διευκρίνισή σου!Πάντως,σε γενικές γραμμές,είναι σχετικά κοντά!Είναι πυκνοκατοικημένη η περιοχή σου;Επίσης,μένεις χαμηλά ή ψηλά(σε όροφο); :)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ΤΑ δε μπορω να δω. Δεν αναφερει! :( Πυκνοκατοικημενη δε μπορεις να την πεις. (Δεν ειμαι κ στην Αθηνα.. :P ) Τελευταιο οροφο μενω. Παντως η διαφορα με την κοσμοτε ειναι οτι η wind εχει 2 καναλια το ενα στο -78dBm και το αλλο στο -89dBm. Ενω η Κοσμοτε εχει 3 καναλια αλλα αρχιζει απο -100dBm και το τελευταιο δειχνει στα -120dBm
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε ή δεν μπήκε;Εσύ θα μας πεις... ;)

 

Υ.Γ.:Ποιος στη χάρη σας!!Θα έχει σήμα και η Φαίη Σκορδά τώρα! :w00t::yahoo:

 

Μπήκε.....

Το κατάλαβα από τη βελτίωση της κατάστασης χωρίς καν να έχω πάει...

Με πήρε μόλις και ο Λευτέρης και μου το επιβεβαίωσε...:lol:

Νύχτα την έβαλαν και το δημοτικό συμβούλιο ψαχνόταν να καταλάβει τι έγινε!!!αχαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

Την πήραν είδηση ή λες να τη γλιτώσει;;Άντε,το μόνο που σας μένει είναι να σας επισκεφτεί για διακοπές η Φαίη...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...