Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα άτομα έχουν στήσει δεύτερο apn για το wap. Αν στείλετε gnet#e θα σας έρθουν settings με apn gwap.b-online.gr

Το οποίο δεν κάνει authenticate ακόμα τους παλιούς συνδρομητές, μάλλον θα κάνει απο 10/9

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον georgemv

 

Τα άτομα έχουν στήσει δεύτερο apn για το wap. Αν στείλετε gnet#e θα σας έρθουν settings με apn gwap.b-online.gr

Το οποίο δεν κάνει authenticate ακόμα τους παλιούς συνδρομητές, μάλλον θα κάνει απο 10/9

 

Θα δούμε μετά τις 9/11 αν παίζει και το gnet.b-online.gr στο κινητό για wap sites.Εκεί θα φανεί η μαγκιά τους αν καταφέρουν να κόψουν το wap από το ιντερνετ apn.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον bbbb

 

Θα δούμε μετά τις 9/11 αν παίζει και το gnet.b-online.gr στο κινητό για wap sites.Εκεί θα φανεί η μαγκιά τους αν καταφέρουν να κόψουν το wap από το ιντερνετ apn.

 

 

Να βρουν λίστα με τις διαθέσιμες ελέυθερες gateway και να τις κλείσουν μου φαίνεται λίγο χλωμό. Να κόψουν όλες τις συνδέσεις στη θύρα 9201 είναι μια απλή ρύθμιση στο router τους. Αλλά υπάρχουν και gateways που ακούνε σε άλλη θύρα.

 

Με τις άλλες εταιρείες που έχουν ξεχωριστή χρέωση στο wap τι γίνεται; Έχουν καταφέρει να το κόψουν ή τα παίρνουν από αυτους που δεν καλοξέρουν και όσοι ξέρουν μπαίνουν με χρέωση internet;

Link to comment
Share on other sites

Egw padws den exw dei kamia allagh sto gprs.Paramenei aparadekto.To xrhsimopoiw kyriws me ton wap mailer toy b-online. Ta disconnects , timeouts , no page found an balw kena ktl paramenoune ta idia.Ta3ideyw poly syxna me treno/lewforio ktl , kai me to gprs pernaei h wra poyl grhgora afoy gia na steilw ena mail xreiazomai gyrw sta 15 lepta ana meso oro (mono me subject ennoeitai giati an pas na grapseis kai keimeno...)Den feygw apo telestet(mexri na 3eka8arisei to topio sthn forhtothta) alla sigoura meta thn metabatikh periodo den 8a xrhsimopoiw thn yphresia afth.

Kati asxeto , h xrewsh ana kbyte afora incoming,outgoing , h synolikh kinhsh?

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ καμία αλλαγή στο GPRS. Τα disconnects συνεχίζονται ακάθεκτα. Δεν ξέρω αν το κάνουν αυτό μόνο στους παλιούς συνδρομητές ή και στους νέους. Αν ισχύει το δεύτερο πραγματικά ντρέπομαι για λογαριασμό τους, γιατί τους χρεώνουν μια υπηρεσία με τόσα προβλήματα.

 

Φυσικά αν τα παγώματα και τα disconnects συνεχιστούν και μετά τις 9/11 θα φάνε το κράξιμο του αιώνα... :mad:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κανένα που να έχει ενεργοποιήσει GPRS με τις νέες χρεώσεις; Δε ρωτάω για να δω αν υπάρχει κόσμος που να πληρώνει αυτά τα ποσά για GPRS. Ρωτάω για να δω αν οι νέες χρεώσεις ισχύουν στην πράξη ή αν απλώς ανακοινώθηκαν χωρίς το σύστημα να τις υποστηρίζει ακόμα, μόνο και μόνο για να δουν τις αντιδράσεις και να το ξανασκεφτούν.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Κι εδώ καμία αλλαγή στο GPRS. Τα disconnects συνεχίζονται ακάθεκτα. Δεν ξέρω αν το κάνουν αυτό μόνο στους παλιούς συνδρομητές ή και στους νέους. Αν ισχύει το δεύτερο πραγματικά ντρέπομαι για λογαριασμό τους, γιατί τους χρεώνουν μια υπηρεσία με τόσα προβλήματα.

 

Φυσικά αν τα παγώματα και τα disconnects συνεχιστούν και μετά τις 9/11 θα φάνε το κράξιμο του αιώνα... :mad:

 

Αν έχουν κάποιο timer για να κόβει την σύνδεση σε συγκεκριμένο χρόνο,δεν νομίζω πως κάνει διακρίσεις σε παλιούς και νέους χρήστες.Ουτε αυτός που χρεώνεται τώρα τα kb θα έχει ταχύτητες μεγαλύτερες από τα 15-20kbps που πιάνω τις περισσότερες ώρες της ημέρας.

Link to comment
Share on other sites

Ma den katalabeno pios tha niazete an kanei disconnect meta apo 2 ores?

Pios palabos tha plironei 2 ores gia na einai sto internet me auto to panakribo gprs?

Kaneis.

K opios to kanei k klinei 2 oro i 24 oro sto internet me gprs me autes tis xreoseis: Tote tha plirosei ta maliokefala tu.

An ta exei as ta dosei stin Stet.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Epee

 

Ξέρετε κανένα που να έχει ενεργοποιήσει GPRS με τις νέες χρεώσεις; Δε ρωτάω για να δω αν υπάρχει κόσμος που να πληρώνει αυτά τα ποσά για GPRS. Ρωτάω για να δω αν οι νέες χρεώσεις ισχύουν στην πράξη ή αν απλώς ανακοινώθηκαν χωρίς το σύστημα να τις υποστηρίζει ακόμα, μόνο και μόνο για να δουν τις αντιδράσεις και να το ξανασκεφτούν.

 

 

Δεν αποκλείεται. Η Telestet κάνει καμιά φορά κάτι εκπλήξεις. Μην ξεχνάμε παλιά τα 10 δωρεάν λεπτά WAP κάθε μήνα στο B-Online που τελικά στην πραγματικότητα ήταν απεριόριστα.

 

Όμως, εκτός από το ότι είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να γίνει κάτι τέτοιο και τώρα, δεν μπορείς να το ρισκάρεις.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Κάτι είχε ακουστεί ότι θα αλλάξει το gateway. Ξέρει κανείς τίποτε επ' αυτού; Μήπως σκοπεύουν να έχουν 2 gateway ένα για wap και ένα για internet; Αλλά μάλλον άκυρο γιατί όλοι θα χρησιμοποιούσαμε στο wap αυτό για το internet που έχει μερικά ΜΒ δώρο...

 

 

για wap θα ειναι gwap.b-online.gr και για internet θα ειναι ginet.b-online.gr , τα οποια αμα εισαι παλιος χρηστης ΔΕΝ παιζει ακομα

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον bbbb

 

Αν έχουν κάποιο timer για να κόβει την σύνδεση σε συγκεκριμένο χρόνο,δεν νομίζω πως κάνει διακρίσεις σε παλιούς και νέους χρήστες.Ουτε αυτός που χρεώνεται τώρα τα kb θα έχει ταχύτητες μεγαλύτερες από τα 15-20kbps που πιάνω τις περισσότερες ώρες της ημέρας.

 

Έχουμε πει διακόσιες φορές πως dedicated κανάλια για το GPRS δεν υπάρχουν.Όταν υπάρχει υπερφόρτωση σε κάποια περιοχή το disconnect είναι αναπόφευκτο.Αυτό μπορεί να συμβεί μετά από 2 ώρες από την αρχή κάποιου session η μετά από 2 λεπτά η μετά από 2 χρόνια. :!:

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eLeKtriK EyE

 

Έχει κανείς πρόβλημα με το GPRS σήμερα; Εμένα δε μπαίνει με τίποτα.

 

 

Σ'εμένα αφού όλη τη νύχτα και σήμερα το πρωί δεν δούλευε (προφανώς έκαναν εργασίες/το ξεμπάζωναν) τώρα είναι εντάξει.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Global moderator

 

Έχουμε πει διακόσιες φορές πως dedicated κανάλια για το GPRS δεν υπάρχουν.Όταν υπάρχει υπερφόρτωση σε κάποια περιοχή το disconnect είναι αναπόφευκτο.Αυτό μπορεί να συμβεί μετά από 2 ώρες από την αρχή κάποιου session η μετά από 2 λεπτά η μετά από 2 χρόνια. :!:

 

 

Και πώς γίνεται μια περιοχή να έχει υπερφόρτωση στις 4 και τις 5 τα χαράματα;

 

Εξάλλου από το ίδιο το CC της stet όταν τους έκανα επανειλημμένα παράπονα για τα προγραμματισμένα disconnects μου είπαν ότι έτσι έχουν ρυθμίσει το δίκτυο και αν δεν μου αρέσει να πάω αλλού...

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

 

Εξάλλου από το ίδιο το CC της stet όταν τους έκανα επανειλημμένα παράπονα για τα προγραμματισμένα disconnects μου είπαν ότι έτσι έχουν ρυθμίσει το δίκτυο και αν δεν μου αρέσει να πάω αλλού...

 

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό.Και αρνούμαι να πιστέψω ότι σου είπαν αν δου σου αρέσει να πας αλλού :)

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Global moderator

 

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό.Και αρνούμαι να πιστέψω ότι σου είπαν αν δου σου αρέσει να πας αλλού :)

 

 

Κι όμως...

 

Δυστυχώς το κινητό μου δεν έχει δυνατότητα ηχογράφησης συνομιλίας, αλλιώς θα τους τα είχα βγάλει στη φόρα εδώ και πολύ καιρό αυτά...

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Τα disconnects υπήρχαν (κάθε 1 ώρα και 20 λεπτά περίπου) πριν ενα μήνα και συνεχίζουν να υπάρχουν. Απλα δεν γνωρίζω τη συχνότητα τους τώρα γιατι δεν έχω κάτσει να τα χρονομετρήσω :p
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως απο τοτε που αλλαξα κινητο απο 6510 σε τ610 μπαινω καθημερινα για 2-2,5 ωρες και απο εκει που ειχα 4-5 diconnect/ωρα τωρα δεν με εχει πεταξει τις τελευταιες 3 εβδομαδες ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ εξω-μονο μια αν θυμαμαι που "εχασε" το laptop το κινητο απο το ματι του infrared !! ισα -ισα που η PSTN ACN χτες με πεταξε 4 φορες εξω!:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kamilaris

 

εγω παντως απο τοτε που αλλαξα κινητο απο 6510 σε τ610 μπαινω καθημερινα για 2-2,5 ωρες και απο εκει που ειχα 4-5 diconnect/ωρα τωρα δεν με εχει πεταξει τις τελευταιες 3 εβδομαδες ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ εξω!! ισα -ισα που η PSTN ACN χτες με πεταξε 4 φορες εξω!:)

 

 

:D Βρήκες κι εσύ provider για PSTN. Άκου λέει ACN

 

Εδώ η ACN ISDN που είχα εγώ κάποτε ήταν πολύ πιο αργή από το GPRS :!: :lol:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

:D Βρήκες κι εσύ provider για PSTN. Άκου λέει ACN

 

Εδώ η ACN ISDN που είχα εγώ κάποτε ήταν πολύ πιο αργή από το GPRS :!: :lol:

 

λες?και ποια να βαλω οταν τελειωσει η συμβαση που εχω?ποια ειναι καλυτερη σε ISDN?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον CptBill

 

Τα disconnects υπήρχαν (κάθε 1 ώρα και 20 λεπτά περίπου) πριν ενα μήνα και συνεχίζουν να υπάρχουν. Απλα δεν γνωρίζω τη συχνότητα τους τώρα γιατι δεν έχω κάτσει να τα χρονομετρήσω :p

 

Δεν είπε κανένας ότι δεν υπάρχουν.Απλά τους λόγους εξήγησα!

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

μηπως θα μπορουσατε να με κατατοπισετε σε καποια σημεια που δεν

εχω καταλαβει?

 

Σε περιπτωση που καποιος παραμεινει telestet, υπαρχει δυνατοτητα,

αν επιλεξει ενα απο τα δυο προγραμματα με παγιο, να ζητησει οταν

φτασει στο οριο των 10/40mb να διακοπει το gprs για το υπολοιπο

χρονικο διαστημα του μηνα, προς αποφυγη οποιασδηποτε πιθανης

υπερχρεωσης?

 

Τωρα σε περιπτωση που επιλεχθει η cosmote, αν καταλαβα καλα, η

λυση ειναι το πακετο 2 με 8 ευρω περιπου παγιο, ή υπαρχει δυνατοτητα

να μειωθει και αλλο το κοστος του παγιου(η να εξαλειφθει) αν ζητηθει

η χρηση της υπηρεσιας μονο του gprs, xωρις την τηλεφωνια? Επισης

αυτο το αοριστου χρονου στο προγραμμα 2 σημαινει οτι απο τη στιγμη

που ζητησω διακοπη αυτη θα γινει με το τελος του μηνα η το διαστημα

θα ειναι μεγαλυτερο?

 

Σας ευχαριστω :)

I do and must reason inductively.

Inductive reasoning is invalid.

To reason invalidly is unreasonable.

Therefore, I am and must be unreasonable.

Link to comment
Share on other sites

mou ir8e simera logariasmos ston opoio anagrafetai h kinisi ton kb pou ekana stis 18/9.H xreosi omos einai mideniki kai to pagio 14,70
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...