Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το μονο προβλημα που ειχα ηταν εκεινο του μεσημεριανου, κανενα αλλό.

δοκιμασε να βαλεις για APN το gnet.b-online.gr

Rules are made to be broken...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον Hunter

 

Φιλε George ,

Κερδισμενος ναι μεν μπορει να βγηκε ο πΟΤΕ αλλα δωσε ΜΕΓΑΛΗ προσοχη σε αυτο

 

 

Nai to gnorizo to provlima, malista to eixe kai enas sinadelfos o opios pige ston pOTE pou aniki kai diorthosan to lathos ;)

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον apostolis

 

Καλη μέρα/σπέρα ,

 

Μόλις σήμερα κατάφερα να κανω συνδεση με το S55 και το Laptop με serial pppd(Linux) + APN:gint.b-online.gr . Ομως.. μονο το http://www.b-online.gr απαντούσε σε ping κ επαιζε στον browser. Το resolve γινοταν κανονικά για ολα τα URL (μιας που οι DNS ειναι στο δίκτυό τους)... Θα ξαναδοκιμάσω σε λίγο μπας και εφταιγαν τα προβλήματα που είχαν το μεσημέρι..

Ειχε κανεις αντίστοιχο πρόβλημα?

 

 

Το gint.b-online.gr που έβαλες σαν APN δεν είναι σωστό.

Το σωστό είναι gnet.b-online.gr

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

parolo pu xarikan (akuson akuson) orismenoi me tin ogkoxreosi tipota den alakse.

an i telestet den alaksei xreoseis den iperxei logos gia to anaksiopisto gprs.

exo paratirisei oti gia ta disconnects malon fteei oti xanete to sima.sosta?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον maxitis

 

parolo pu xarikan (akuson akuson) orismenoi me tin ogkoxreosi tipota den alakse.

an i telestet den alaksei xreoseis den iperxei logos gia to anaksiopisto gprs.

exo paratirisei oti gia ta disconnects malon fteei oti xanete to sima.sosta?

 

 

Δεν φταίει το σήμα. Η Telestet έχει βάλει timers. Πίστευα ότι οι απαράδεκτοι με την εφαρμογή ογκοχρέωσης θα έβγαζαν τους timers, αλλά το χαβά τους αυτοί. :!: :mad:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Δεν φταίει το σήμα. Η Telestet έχει βάλει timers. Πίστευα ότι οι απαράδεκτοι με την εφαρμογή ογκοχρέωσης θα έβγαζαν τους timers, αλλά το χαβά τους αυτοί. :!: :mad:

 

συγνωμη αλλα εσενα ποιος σου ειπε για τους timers?μονο αν εχεις βυσμα στη στετ μπορεις να μαθεις φανταζομαι τετοια πληροφορια...αποκλειεται να σου το ειπαν ετσι απλα οι τηλεφωνητριες ;)
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (EricssonT39/R202)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την maxitis

parolo pu xarikan (akuson akuson) orismenoi me tin ogkoxreosi tipota den alakse.

an i telestet den alaksei xreoseis den iperxei logos gia to anaksiopisto gprs.

exo paratirisei oti gia ta disconnects malon fteei oti xanete to sima.sosta?

 

Ehoun valei 95% metriti pou na kovei tin sindesi se mia me miamisi ora.kai oi ilithiotites pou lene sto 1231 einai aples dikaiologies gia na min tous kraxei o kosmos :mad: omos den eimaste m*****s opos nomizoun ekei mesa :mad: akou leei to kanoun giati ehoun proteraiotita oi fonitikes kliseis. DEN KOITANE NA FTIAXOUN TO GPRS ANTI NA AFXANOUN TIS HREOSEIS?EFHOMAI ME AFTES TIS ILITHIOTITES POU KANOUN NA HASOUN OSO TO DINATON PERISSOTEROUS SINDROMITES MPAS KAI VALOUN MIALO :mad: :mad: :mad:

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον dimangelid

 

EFHOMAI ME AFTES TIS ILITHIOTITES POU KANOUN NA HASOUN OSO TO DINATON PERISSOTEROUS SINDROMITES MPAS KAI VALOUN MIALO :mad: :mad: :mad:

 

 

 

Min anisixeis. 8A TOUS XASOUN:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=5383

Link to comment
Share on other sites

πως ειναι δυνατον να εχουν βαλει timers για disconnect και γω να μην εχω βγει ποτε ακριβως στα ιδια λεπτα;; συνηθως ειμαι on-line για 1-2 ωρες αλλα μου εχουν τυχει μερικες φορες (μετριμενες) να ειμαι on-line και για 4-5 ωρες!

μηπως συμβαινει κατι αλλο;

Rules are made to be broken...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Το gint.b-online.gr που έβαλες σαν APN δεν είναι σωστό.

Το σωστό είναι gnet.b-online.gr

 

 

Αυτο μου εδωσαν στο CC ειναι βασικα αυτο που ισχυει για οσους μόλις έκαναν την σύνδεση (αυτη με την ογκοχρέωση..)

 

Για καποιο ($$$) λόγο με το gnet δεν παιζει (για την δικιά μου σύνδεση πάντα..)

 

Θα το ξαναδοκιμάσω πάντως...

Κανείς που να εχει βαλει MC218/5mx μεσω Irda ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kamilaris

 

συγνωμη αλλα εσενα ποιος σου ειπε για τους timers?μονο αν εχεις βυσμα στη στετ μπορεις να μαθεις φανταζομαι τετοια πληροφορια...αποκλειεται να σου το ειπαν ετσι απλα οι τηλεφωνητριες ;)

 

 

Κι όμως μου το είπαν από το 1231 με λίγο αγενή τρόπο μάλιστα, στα επανειλημμένα παράπονά μου. Δεν είπαν για timers αλλά είπαν ότι έτσι είναι ρυθμισμένο το δίκτυο να κάνει disconnects σε συγκεκριμένα "τυχαία" διαστήματα.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθές ήμουν gprs αλλά είχα συνδέσει το κινητό στο pc μέσω υπερύθρων. Λοιπόν, ήμουν on περίπου 8 ώρες και μου έκανε μόνο 1 disconnect. Reset δεν έκανε καθόλου ενώ με bluetooth κάθε μισή ή μία ώρα το κινητό έκανε επανεκκίνηση!

 

Πως το εξηγείτε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον WizeMan

 

Παιδιά χθές ήμουν gprs αλλά είχα συνδέσει το κινητό στο pc μέσω υπερύθρων. Λοιπόν, ήμουν on περίπου 8 ώρες και μου έκανε μόνο 1 disconnect. Reset δεν έκανε καθόλου ενώ με bluetooth κάθε μισή ή μία ώρα το κινητό έκανε επανεκκίνηση!

 

Πως το εξηγείτε αυτό?

 

 

Αγόρασε νέο κινητό, PC, bluetooth adaptor, μετακόμισε, άλλαξε και δίκτυο και όλα τα προβλήματα θα διορθωθούν :p

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Global moderator

 

Έχουμε πει διακόσιες φορές πως dedicated κανάλια για το GPRS δεν υπάρχουν.Όταν υπάρχει υπερφόρτωση σε κάποια περιοχή το disconnect είναι αναπόφευκτο.Αυτό μπορεί να συμβεί μετά από 2 ώρες από την αρχή κάποιου session η μετά από 2 λεπτά η μετά από 2 χρόνια. :!:

 

Ξαναματαδιαβάστε για τα disconnect ...Άντε να δούμε πόσες φορές θα το γράψω ακόμα :confused:

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον strofakias

 

Eρωτηση 1: Εγω γιατι ειχα την εντυπωση πως οταν υπαρχει υπερφορτωση η συνδεση γινεται freeze (μεχρι να υπαρξει ξανα ελευθερο καναλι) και οχι disconnect ??? Το disconnect ειναι καθαρα θεμα οτι το δυκτιο σε "πεταει εκτος" και οχι θεμα υπερφορτωσης. Τουλαχιστον εγω αυτα ξερω και δε νομιζω οτι στη Στετ ισχυει κατι διαφορετικο. Μη ξεχναμε και το περιφημο "always online" του GPRS. ;)

 

Ερωτηση 2 : Ειναι δυνατον να υπαρχει υπερφορτωση στις 04:00 το πρωι?? Ειδικα στην περιοχη μου ειναι ΑΠΙΘΑΝΟ, διοτι με αυτη τη λογικη δε θα μπορουσα να συνδεθω σχεδον ποτε κατα τη διαρκεια της ημερας!!!

 

Το GPRS της Telestet δεν έχει dedicated κανάλια άρα το freeze που λες δεν παίζει.Συνήθως τις πρωινές ώρες που λές γίνεται η συντήρηση για αυτό και τα προβλήματα-disconnects

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον strofakias

 

 

Το λεω αυτο διοτι προφανως "συντηρηση" γινεται και στα "κεντρα" της κινητης χωρις φυσικα να επηρεαζεται η κινηση (call disconnects). Φανταζεσαι να ελεγαν οτι καθε βραδυ στις 04:00 δεν μπορειτε να παρετε τηλεφωνο? ;)

 

Έχεις την εντύπωση ανά περιοχές ότι δεν γίνεται? :whistle:

Πίστεψέ με γίνεται...Σίγουρα σε διαβεβαιώνω ότι τα disconnect δεν είναι εκούσια και σχετίζονται με τα προαναφερθέντα.

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψέ μου να εμμένο στην άποψη μου. :)

Aσφαλώς σέβομαι και την δική σου.

Δίαβασα αυτό που λέει ο ng αλλά δεν ισχύει.Το cc γενικώς έχει πει και άλλα κουφά.

 

ps.Το GPRS της voda έχει dedicated.

Καλό Σ-κ :)

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Global moderator

 

Επέτρεψέ μου να εμμένο στην άποψη μου. :)

Aσφαλώς σέβομαι και την δική σου.

Δίαβασα αυτό που λέει ο ng αλλά δεν ισχύει.Το cc γενικώς έχει πει και άλλα κουφά.

 

ps.Το GPRS της voda έχει dedicated.

Καλό Σ-κ :)

 

δηλαδη της voda δεν εχει disconnect και παγωματα??τρεχει κανονικα?ανεξαρτητως υπερφορτωσης με φωνητικες κλησεις?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για άλλο θέμα... Έχω ενα p800 και ενώ συνδέομαι κανονικά με το GPRS της ΣΤΕΤ, αδυνατώ να συνδεθώ με το mailgate και τον popper της Forthnet για να λάβω και να στείλω μηνύματα. Προσπάθησα να βάλω στο κινητο gnet αντί για gwap αλλά ζητάει κωδικούς. Από την ΣΤΕΤ μου είπαν να στείλω μήνυμα στη Forthnet και αυτοί με τη σειρά τους στο support@b-online.gr για να ανταλλάξουν ΙΡ διευθύνσεις. Ξέρει κανείς κάτι???
Γ.Μ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kamilaris

 

δηλαδη της voda δεν εχει disconnect και παγωματα??τρεχει κανονικα?ανεξαρτητως υπερφορτωσης με φωνητικες κλησεις?

 

 

Ακριβώς. Και ένα μήνα να μείνεις συνδεμένος (λέμε τώρα) με Vodafone η σύνδεση δεν θα παγώσει ποτέ, λόγω του dedicated καναλιού. Εκεί όμως πληρώνεις και είναι λογικό.

 

Στην Telestet που πληρώνεις (πλέον) γιατί δεν βάζουν dedicated κανάλι;

 

Είναι σπάγγοι και δεν κάνουν επενδύσεις; :blink: Το ανεπαρκές δικτυό τους δεν επιτρέπει την ύπαρξη dedicated καναλιού για GPRS; Μας έχουν περάσει για ηλίθιους για να πληρώνουμε και να δεινοπαθούμε όταν τα άλλα δύο δίκτυα με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά δίνουν σταθερότατο GPRS; :confused:

 

Όπως και να έχει το ρεζουμέ είναι ένα. Έβαλαν ογκοχρέωση σε μια άθλια υπηρεσία, ακολουθώντας τις ίδιες χρεώσεις με Vodafone, στην οποία το GPRS πετάει.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :o

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι νέος στο GPRS κι ενώ στην αρχή όλα δούλευαν ΟΚ στη συνέχεια άρχισα να διαπιστώνω οτι δεν έχω πρόσβασή σε κάποια site. Μπήκα στο forum και είδα αυτά που γράφατε για το DRTcp. Το κατέβασα (απο άλλο υπολογιστή με κανονική σύνδεση και στη συνέχεια το εγκατέστησα). Μετά που έκανα τις ρυθμίσεις συνέχισα να μην έχω πρόσβαση στα site που είχα και πριν. Αποφάσισα λοιπόν να τα βάλω όπως ήταν πριν. :wacko: Μάταια... Τώρα δεν μπαίνω πουθενά...

:'(

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? :worry:

 

Ευχαριστώ!

 

PS: Έχω Win2000 Pro + Nokia 3650 με σύνδεση Bluetooth.

It's nice to be important

BUT

It's more important to be nice

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον maxitis

 

erotisi: stin voda kai cosmote ginontai diakopes opos stin stet?

 

3 ποστ πιο πανω υπαρχει η απαντηση!τοσο πολυ βαριεστε να διαβαζετε και τα προηγομενα ποστ για να μην επαναλαμβανομαστε??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...